Polder zou met f 3 miljoen van alle „zwakke plekken" verlost zijn PRINSJESDAG TE 's-GRAVENHAGE OMLIJST MET GEBRUIKELIJK CEREMONIEEL Duizenden landgenoten zagen feestelijke stoet 's-GRAVENHAGE. 17-9. - H.M. Koningin Juliana heeft hedenmid dag voor de tiende maal sinds de troonsbestijging in een verenigde vergadering van de Eerste en de Tweede Kamer de gewone zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troon rede, het staatsstuk, waarin het re geringsprogram voor het komende jaar wordt ontvouwd. Met het gebruikelijk ceremonieel heeft de vorstin zich daartoe, ver gezeld door Z.K.H. de Prins der Nederlanden in de gouden koets naar de Ridderzaal begeven. Aan vankelijk zouden de prinsessen Beatrix en Irene haar ouders ver gezellen, doch H K.H. prinses Bea trix kon door een blessure tenge volge van een val niet aanwezig zijn. Prinses Irene moet wegens een lichte griep het bed houden. Voor duizenden Hagenaars landgenoten was de feestelijke stoet, waarin de koningin omgeven door hovelingen en begeleid door een militair escorte in ceremonieel tenue, zich van de gouden koets naar de Ridderzaal begaf, een uit gelezen gelegenheid om de vorstin te begroeten. In de binnenstad van de residentie heerste dan ook als altijd een drukte van belang. In de Ridderzaal, waar een fraaie versiering met bloemen en planten was aangebracht, waren dit jaar meer plaatsen ingeruimd dan vroe ger, dit met het oog op de uitbrei- Troost en schuldbelijdenis De troonrede heeft meer het ka rakter van een bemoedigend woord, dan van een kenschetsing van toe komstig krachtig beleid. De rege ring hult haar plannen in zo vage bewoordingen, dat wij, na aanvan kelijk ietwat bedwelmd te zijn door haar optimisme, de uitroep slaken: „Het is te mooi om waar te zijn!" Uiteraard is het grootste gedeel te van dit staatsstuk aan de krisis in ons economisch leven gewijd. Openlijk wordt het erkend, dat het evenwicht in onze nationale econo mie is verbroken, dat de vermin dering van onze deviezen-reserve en de ontwikkeling op de kapitaal markt reden geven tot ernstige be zorgdheid. De bestedingen aan con sumptie, investeringen en over heidsuitgaven overtreffen het na tionale inkomen. Het klinkt ons vertroostend in de oren, wanneer wij de regering ho ren verklaren, dat ons volk zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven kan komen, maar als zij een beroep doet op het volk, om aan een daadwerkelijke beperking van de bestedingen mee te werken, wordt haar beroep op de nationale ingetogenheid verzwakt door de schuldbelijdenis, die zij in deze troonrede moest laten horen. Zij moet toegeven, dat mede de over heidsuitgaven oorzaak waren van de ernstige situatie en de vraag klimt in ons op: waarom heeft men de ontwikkeling niet beter over zien en is de overheid te veel blij ven uitgev.en? De regering kondigt aan, dat Herstel van het evenwicht in de verhoudingen en van het vertrou wen in de financiële en monetaire situatie het richtsnoer zal zijn van haar toekomstig beleid. Hoe wil zij daartoe geraken? Bezien wij haar belastingpolitiek. Wij zullen aan enkele belastingver hogingen moeten geloven. Verho ging van de omzetbelasting op per sonenauto's en motorrijwielen, op televisietoestellen en op sigaretten. Dit lijkt rationeel. Als men de belastingen moet verhogen, dan ko men luxe objekten het eerst in aan merking. Maar of het verstandig is de vermogensbelasting te doen stijgen - hetgeen de regering voor nemens is - dat moet worden be twijfeld. In een tijd, die de spaar zin, de bezitsvorming moet stimu leren, mag men deze neigingen van de bevolking niet verlammen, door juist het bezit fiscaal te gaan be zwaren. De troonrede wijdt bijzondere aandacht aan de uitvoer-politiek, zonder echter veel positiefs te zeg gen over haar voornemens. De pa ragraaf, waarin onze export wordt behandeld, bevat grotendeels slechts theoretische beschouwingen. Terwille van onze export-ver meerdering, zo wordt er gezegd, is het noodzakelijk te waken tegen het ongunstiger worden van onze concurrentiepositie op de interna tionale markt. Maar welke maat regelen er genomen worden, om die positie te versterken, daarvan ver nemen wij niets. Het enige, wat wij te weten ko men is, dat de regering zich wil verzetten tegen de loonronden en dat zij streeft naar prijs-stabili- satie. Dit zijn verheugende mededelin gen, gelijk ook de strijd tegen de woningnood een gunstig element vormt -van het regeringsprogram van de naaste toekomst. De regering wil de woningbouw financieren uit rijksmiddelen, zo dat men weer zal overgaan tot het verstrekken van voorschotten aan de gemeenten, die aldus van de moeilijkheden, welke zij ondervin den bij de financiering van de ding der beide kamers. Met de leden der Staten-Generaal hadden velen zich al vroegtijdig in de fees telijk getooide zaal verenigd. Fleurig geheel Naast het stemmige zwart der herenkleding zag men er het goud en zilver van ambtsgewaden, fleu rige toiletten der dames en ver scheidene uniformen. Hoge ambte naren, vlag- en opperoificieren, le den van de Hoge Raad der Neder landen, vertegenwoordigers van andere rechterlijke colelges, leden van het Internationaal Gerechts hof, vertegenwoordigers van kerk genootschappen, provinciale en ste delijke autoriteiten, grootkruisen van Nederlandse orden. De voorzitter van de verenigde vergadering der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman, deed vooraf de griffier, jhr. mr. J. W. Röell, voor lezing geven van zijn benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer en benoemde daarna de commissie van uitgeleide. Onder leiding van de heer Algra begaf deze commissie zich naar de ingang der ridder zaal om koningin en prins te ont vangen, zodra de ceremoniemees ters de komst van Hare Majes teit hadden aangekondigd. Alle aanwezigen rezen van hun zetels op en voorafgegaan door ceremo niemeesters, de kamerheren, de grootofficieren en de grootmeesters geleidde de commisie de koningin en de prins naar de troon. Na dat men had plaatsgenomen, ving de koningin aan met het uitspre ken van de Troonrede. (Elders in ons blad in zijn geheel opgenomen). Na de rede stelde mr. Jonkman een „leve de koningin" in, waar mee de aanwezigen instemden. Vervolgens vertoefden de vor stelijke personen met de leden der commissie en de grootmeester en kele ogenblikken in de ontvang kamer. De voorzitter sloot vervolgens de vergadering nadat de leden der commissie in de zaal waren terug gekeerd en hadden meegedeeld dat zij zich van hun taak hadden ge kweten. Langs dezelfde route be gaf de stoet zich daarna terug naar het paleis. Surinamer stak soldaat neer De Nederlandse dienstplichtig soldaat J. H. C. Liebregts uit Eind hoven, is vorige week op het ker misterrein in Paramaribo in ge vecht geraakt met een Surinaamse arbeider. Hij was met een ander ingesloten door een aantal Suri naamse kermisgangers. De arbei der trok een vlijmscherp keuken mes en stak de soldaat in de buik. De toestand van de soldaat was van die aard, dat opname in het hospitaal voor onmiddellijk opera tief ingrijpen noodzakelijk was. Zijn toestand, die levensgevaarlijk is inmiddels verbeterd. WATERSCHAP SCHOUWEN Er komt inlaagdijk achter Plattedijk bij Kloosternol Op de maandag jl. gehouden ver gadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen, onder voor zitterschap van de heer J. Klompe, is de delingsdijk door de polder alsmede de voorgenomen polder concentratie ter sprake gekomen. De voorzitter delde mede, dat deze dük door het bestuur nu wel aan vaardbaar geacht kan worden, maar hij lost allerminst de pro blemen op van de Schouwse be veiliging. Het bestuur blijft bij de overtuiging, dat de eerste beveili ging, nl. verbetering van de zwakke plaatsen in de zeewering, voorrang moet hebben en daarom worden nog steeds alle pogingen aange wend om dat doel te bereiken. De voorzitter herinnerde er nog eens aan, dat het tijdens de storm ramp van 1953 bij de Langedijk kritiek is geweest en dit feit kan nu eenmaal niet worden weggere deneerd. Zou er in de toekomst zich andermaal een onverhoopte kalamiteit voordoen, dan is er-geen enkele verontschuldiging aan te voeren. De kosten om tot verbetering van de werkelijk zwakke plaatsen te komen belopen circa f 3 miljoen. Gelet op de belangen die door de dijken worden geïnvesteerd, kun nen deze kosten toch geen over wegend bezwaar vormen. De plan nen tot verbetering der zwakke plaatsen zijn dooy het Water schap opgemaakt en bij het pro vinciaal bestuur van Zeeland inge diend, met een dringend beroep op G.S. alsnog te willen medewerken in die zin, dat de minister in finan cieel opzicht steun zal verlenen. Voor uitvoering der plannen zonder financiële steun van Rijks wege ziet het waterschap geen kans. De polderconcentratie Het bestuur acht de bedoelingen van de polderconcentratie goed, nl. het instellen van één krachtig, goed geoutilleerd waterschap met een zo breed mogelijk financieel draag vlak. De voorzitter herinnerde aan de bereidheid der verschillende polders na de ramp, om de kosten der zeeweringen gemeenschappe lijk te dragen. Het reglement van het op te richten nieuwe water schap sluit hierop aan. Zo zullen de te lage dijkgeschotten worden op getrokken. Met deze nivellering der lasten is men wel zeer voor zichtig geweest. In principe zullen met f 2 per jaar de verschillende gemiddelde geschotten naar elkaar toegroeien. Te verwachten is dat ook in de toekomst de lasten hoog zullen blijven, mede gelet op de was, is inmiddels verbeterd. Het direct levensgevaar is geweken. I grote bedragen, die de buitenpol- Onrust in Thailand TANKS RUKKEN BANGKOK BINNEN EN LEGER NEEMT MACHT IN HANDEN Het gaat 0111 de pro-westerse politiek van het land BANGKOK, 16-9. In het centrum van Bangkok zijn maandagavond tanks verschenen. Het leger van Thailand is de stad binnengerukt om de macht in de stad in handen te nemen. Zoals bekend bestaat er een ge spannen toestand in het land na het conflict tussen de legerleiders en de regering, dat gesmeuld heeft sinds maarschalk Sarit Thanarat en vier andere legerleiders zich de vorige maand uit het kabinet te rugtrokken. Sarit Thanarat en andere leger leiders zouden premier Pibul Song gram maandag verzocht hebben af te treden. Zondagavond hielden duizenden mensen voor het regeringsgebouw een betoging voor Sarit. Soldaten betrokken de wacht bij alle grote politiebureaus en bezet ten het postkantoor en de telefoon centrale. meest dringende kapitaalsuitgaven worden bevrijd. Een groot aantal woningen zal worden gebouwd en de regering zal haar medewerlcing verlenen aan een door de Bank voor Nederland- Gemeenten uit te geven wo- ningbouw-lening. Uit de rest van de troonrede stip pen wij aan de mededeling omtrent de aansluiting van Nederland bij de Europese economische gemeen schap en de Europese gemeenschap voor atoom-energie. Dit zijn ge vaarlijke ontwerpen, waartegen bij onze industrie en bij vele kamerle den ernstige bezwaren bestaan. Welke is de eind-indruk van dit staatsstuk? De regering toont be sef van de grootste noden van ons volk en is van goeden wille. Maar de troonrede is te weinig concreet Premier Pibul Songgram zou te gen officieren gezegd hebben dat hij tijd wilde hebben om hun eisen te bestuderen. Sarit zei tegen verslaggevers dat er geen besluiten genomen zullen worden voordat de groep, die hét leger vertegenwoordigt, dinsdag weer een bespreking met premier Pibul heeft gehad. Veldmaarschalk Sarit heeft in een radioboodschap de buitenlan ders in Bangkok verzekerd, dat alle maatregelen genomen zullen wor den om hun levens en eigendom men te beschermen. Aan de Ame rikaanse ambassadeur heeft hij la ten weten, dat de prowesterse bui tenlandse politiek van Thailand niet zal veranderen. De woningbouw in west-Duitsland In het tijdvak 1949 tot 1956 zijn in de Westduitse bondsrepubliek meer dan drie en een half miljoen woningen gebouwd, waarin veer tien miljoen mensen onderdak heb ben gevonden. De kosten van deze bouw be droegen 55 a 60 miljard mark. Voor het grootste gedeelte van deze nieuwe woningen, namelijk twee en een half miljoen, gelden lage huren. Het program van de eerste woningwetbouw, volgens hetwelk van 1951 tot 1936 twee miljoen wo ningen gebouwd zouden worden, is dus verre overschreden, aldus de voorlichtingsdienst van de West duitse regering. Een belangrijke prestatie van de heengaande bondsdag was het tot stand brengen van de gelijkstelling van man en vrouw op het gebied van het burgerlijk recht. De des- I vet lx ixcrc, t/uigcx xiji. tc\*tt l. L/c uco- en wij moeten afwachten, wat er betreffende wet is 18 juni jl. af- wan rilt allao toronhl Irnml P gekondigd, maar treedt pas 1 juli van dit alles terecht komt. (Nadruk verboden). 1958 in werking. ders aan de verbetering der zwak ke plaatsen in hun zeewering heb ben moeten ten koste leggen. De lastenheffing, ook in de toekomst, geeft geen aanleiding tot optimis me. Gelet hierop werd aan de Com missie Financieel Bestel Water schapswezen opgedragen, zo moge lijk een vorm te vinden om de las tenheffing op een dragelijk peil te houden. Bovendien heeft de com missie-Oud een plan ontwikkeld, om van Rijkswege een bijdrage in het onderhoud der wegen toe te kennen. Het wachten is thans op de minister, of en wanneer ter zake wetsvoorstellen zullen worden in gediend. Na opening van de vergadering vond eerst de beëdiging plaats van de benoemde hoofdingeland de heer J. J. Padmos. Nadat een commissie uit de vergadering de geloofsbrie ven van de heer Padmos had on derzocht en had geadviseerd, legde in handen van de voorzitter de nieuwbenoemde hoofdingeland de vereiste eed af. In een toespraakje constateerde de voorzitter bij de ingelanden een tanende belangstel ling voor de zaken van Schouwen, gelet op een aantal van slechts 32 uitgebrachte stemmen bij de ver kiezing van de heer Padmos. Spr. hoopte dat de belangstelling van de heer Padmos voor Schouwen groter zal blijken te zijn, herinne rend aan de naam Padmos, die al veelvuldig met het Waterschap is verbonden geweest. Onder de ingekomen stukken be vonden zich verschillende door G.S. goedgekeurde besluiten, w.o. het besluit tot verhoging der presen tiegelden tot f 10 per vergadering. De voorzitter deelde mede, dat de bouw van drie dijksmagazijnen is opgedragen aan J. van der Werf te Burgh voor f 26.875. De magazijnen worden gebouwd in de Zuidhoek, op de dijk aan de Boerenweg en bij Flaauwers. De aanleg van een weg over de eerste inlaagdijk is nog niet opgedragen. Als laagste inschrijver werd genoteerd de fir ma Remeeus Zn. voor f 41.420. Naar deze aannemer zal nog nader worden geïnformeerd. Rijkswater staat zal de weg betalen, hetgeen inhoudt - behoudens doorslagge vende bezwaren - dat het "werk dient te worden gegund aan de laagste inschrijver. De nieuw aan te leggen weg wordt een typische toeristenweg. Het Frommelgemaal Bij het inwassen van de steen glooiing, opgedragen aan de firma de Oude en de Jonge voor f 5460, zal door Schouwen een man en een betonmolen worden gebruikt. Het werk ter verbetering van Oost- West-Repard is ook nog niet ge gund. Laagste inschrijver was - Broekem te Breda voor f 20.80C Het nieuwe Ossegemaal is nog niet overgedragen. Men is nog al tijd bezig met het schilderen. De bemaling voldoet goed. Het dage lijks bestuur is tevreden over de beheersing van het waterpeil in. de polder, ook in deze bijzonder natte periode. De noodpompen bij Flaau wers zijn opgeruimd. Van water overlast blijkt niets. De voltooiing van het dieselge maal aan de Prommelsluis duurt nog wel ,een jaar. Het plan bestaat bij het gemaal een tweetal dienst woningen te bouwen. De tekenin gen hiervoor zijn gereed en het be stek wordt klaar gemaakt. Het ge maal wordt een vrij hoog kubus vormig gebouw, met betonnen ra men en veel glas opgevuld met rode steen. Het ontwerp is van het tech nisch bureau. Er worden betonnen versieringsstukken aangebracht zo dat het geheel een aantrekkelijk aanzien krijgt. Voor de aanleg van een inlaag dijk achter de plattedijk (haven Kloosternol) zijn de voorbereidin gen thans zover gevorderd, dat het bestek bestedingsklaar wordt ge maakt. Rijkswaterstaat geeft hier voor een subsidie van 90 pet. Het werk zal in januari worden aan besteed en het ligt in de bedoeling nadien zo snel mogelijk te begin nen. In verband met dit werk vroeg de heer I. W. Padmos of een strook water - voorheen in gebruik als ijsbaan - voor dit doel niet ^an worden behouden. De waterbouw kundige de heer T. B. van der Straaten lichtte toe, dat het wel mogelijk is, hoewel hiermede in het bestek geen rekening is gehou den. De voorzitter zegde toe dit nog nader met de gemeente Eikerzee - die er prijs op stelt - te zullen op nemen. Over de dijk komt een tertiaire weg van Brijdorpe via de halte Ei kerzee naar Scharendijke. Wat het behoud van het dijkje betreft - om de ijsbaan intact te houden - kon Jhr. van Citters de gemeente niet veel hoop geven. Alle grond zal wel nodig zijn. De heer Padmos wees er nog óp dat het hier kwel- grond betreft, die weinig waarde heeft. Er is maar een kleine kade nodig. De voorzitter meende ook dat het heel kostbaar zou zijn ex- bruikbare weidegrond van te ma ken. De Zuidhoek Rijkswaterstaat gaat akkoord met het plan alle zwakke plekken in de dijkweringen van de Zuid hoek aan te pakken. Alleen is nog geen medewerking verkregen voor de buitenbermen. De voor zitter lichtte toe, dat de gelegen heid gunstig is deze aan te pakken, daar klei vrij komt van de Bobbel- dijk, temeer omdat in het verleden gemakkelijk schade ontstond aan het kramwerk. De tweede opleve ring van het werk bij Borrendam me vond plaats op 4 september jl. In dit werk wordt een subsidie ver leend van 86 pet. Er is echter veel bijwerk en er hapert nog iets aan de ovei'eenkomst, maar ook dit bij werk zal wel worden gefinancierd. De dijk bij den Osse werd in aug. opgeleverd. De uitwateringssluizen van Flaauwersinlaag, de Jonge's sluis en de Prommelsluis zullen worden dichtgemaakt. Dit werk valt nog onder de subsidiëringsre geling van de „zwakke plekken' Volgend jaar zal hiervoor het be stek worden gemaakt. Medegedeeld werd nog dat het Prommelgemaal zo hoog wordt, om te voorkomen dat bij onverhoopte inundaties, de installaties onder water komen te staan. Zo zijn de vloeren aangebracht op drie meter. De heer Padmos informeerde of bij de aanleg van de delingsdijk re kening is gehouden met de ontwa tering. Dit blijkt inderdaad het ge val te zijn. Er komt een grote sluis van drie kokers in de waterleiding. Ook zijn er nog bezwaren te wach ten voor de onderbemaling, maar Schouwen heeft gevraagd om bij plaatsing van nog een koker bij de grote sluis, om het water naar het Prunjegemaal te brengen. De delingsdijk krijgt op het laag ste punt van Schouwen een hoogte van drie meter. Bij Brouwershaven bv. zal de dijk 1 meter hoog zijn. Over de dijk komt een brede weg. Overleg is nog gaande om te voor komen, dat bij de aanleg Schouwen last krijgt van zout water bij het opspuiten van zand. Met spoed wordt thans het bestek voor de de lingsdijk klaar gemaakt. Het zou voor Schouwen nu maar de beste oplossing zijn als de dijk zo spoe dig mogelijk werd gelegd, aldus de voorzitter, want het besluit als zo danig is toch niet meer ongedaan te maken, De peUingen In verband met opmerkingen over peilingen in het jaarverslag 1956, merkte de voorzitter op dat de toestand van de vooroever bij Flaauwers niet is verslechterd in 1957. Hetzelfde kan van de voor oever bij Scharendijke worden ge zegd. Doordat het echolood niet meer bruikbaar is, moeten de peilingen maar primitief geschieden, maar de aanschaf van een nieuwe peil- boot en een nieuw echolood, kan beter worden overgelaten aan het grotere waterschap dat staat te ko men, naar mening van de voorzit ter. De voormalige dienstwoning te Borrendamme zal worden verkocht. Voorstellen tot verkoop van een ge deelte sloot, pei-ceel Noordwelle A 476 en een gedeelte waterleiding, perceel Noordweelle A 612 gingen onder de hamer door. Idem een voorstel tot afkoop van een aantal cijnzen en rondrenten. Deze vor men reeds een heel oude instel ling en het is in het belang van de belanghebbenden en het water schap tot afkoop over te gaan. 20 personen hebben zich ter zake ak koord verklaard, maar 13 niet. Besloten werd aan het personeel overeenkomstig de Rijksregeling - over het tweede halfjaar 1956 een uitkering ineens toe te kennen. Idem om per 1 januari 1957 een looncompensatie toe te kennen i.v. m. de premieheffing A.O.W. De be kende 6 pet. Idem een looncompen satie i.v.m. de huurverhoging (2 pet.). De interimregeling ziektekos ten ambtenaren 1957 werd voor het waterschapspersoneel van overeen komstige toepassing verklaard. Jhr. van Citters wees op de mogelijk heid tot aansluiting bij de I.Z.A. De ontvanger-griffier deelde mede, dat zulks i-eeds is geprobeerd, maar toen waren waterschapsambtena ren niet welkom. Jhr. van Citters wist evenwel dat thans d omstan digheden tot aansluiting gemakke lijker liggen. Een begrotingswijzi ging 1956 ging onder de hamer door. Stormschade-uitkering viel mee De voorzitter deelde mede dat de stox-mschade-uitkeringen zijn meegevallen. Gerekend was op drie ton, maar dit is drie en een halve ton geworden. Bepaalde uitkeringen zijn echter nog niet gedaan, hetgeen niet zo prettig is, daar de kasgeldleningen reeds een totaalbedrag belopen van f 1.350.000. Aflossing is dus wel gewenst. Uitvoerig werd besproken de rekening 1956, die een nadelig slot toont van f 618.658,36 (in ont vang en uitgaaf respektievelijk Verwachting tot woensdagavond: Opnieuw iets zachter Half- tot zwaarbewolkt met hier en daar enige regen of motregen en in de nacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, maar in de noordelijke helft van het land aanvankelijk zwakke veranderlijke wind. Opnieuw iets zachter. 18 sept. Zon op 6.21, onder 18.51 Maan op onder 15.29 19 sept. Zon op 6.23, onder 18.48 Maan op 0.38, onder 16.09 Laatste kwartier: 17 sept. te 5.02. Hoogwaterstaiideii ZIERIKZEE: 18 sept. 8.53 v.m. 21.37 n.m. 19 sept. 10.19 v.m. 23.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 sept. 8.36 v.m. 21.15 n.m. 19 sept. 10.02 v.m. 22.44 n.m. Springtij: 26 sept. Doodtij: 19 sept. HET WEEKOVERZICHT Boven het zuiden van Europa bevindt zich nu een gebied van hoge druk, dat zijn centrum met een barometerstand van 1025 mb. in de Alpen heeft. De oude depres sie boven zuid-Nooi*wegen is ver der opgevuld en nu vrijwel geheel verdwenen. Een ander lagedrukge bied, dat op het noordelijk deel van de oceaan wordt aangetroffen, breidde zich uit in de richting van Schotland. Tussen dit lagedrukge bied en het maximum boven zuid- Europa door voerden zuidwestelijke winden zachte oceaanlucht naar Ierland en Engeland. De afgelopen nacht bereikte dit warmtefront ook ons land, hetgeen tot vanochtend in het gehele land met uitzonde ring van Friesland en Groningen regen veroorzaakte. In het westen van het land viel plaatselijk onge veer 10 mm. De eerstkomende 24 uur zal het warmtefront zich slechts weinig verplaatsen. Er blijft daarom veel bewolking en ook kan er morgen hier en daar wat regen vallen. In de Zuidafrikaanse stad East- London is een baby van dertien maanden overleden, doordat ze op een winderige dag een maïskorrel had ingeademd, welke in haar long tot ontkieming was gekomen. f 4.840.238,76 en f 5.458.897,12). Na uitvoerige bespreking, mede aan de hand van het door de commissie uitgebrachte rapport, werd de re kening goedgekeurd. Binnen het raam van de behandeling der re kening kwam de personeelsvoor ziening van Schouwen ter sprake. Het pei-soneelsaantal loopt achter uit. Jhi\ van Citters vroeg naar de mogelijkheid of personeel van na burige polders bij toezichthouden op werken niet zou-kunnen assis teren. Grondmechanica rapporteer de over de hoedanigheid van de ondergrond van de Lange dijk, de dijk bij Koudekerke en de Zuid hoek. De waterbouwkundige gaf hierop een toelichting. Er is geson deerd, gepulst en er zijn ongeroer de grondmonsters genomen. Ver zakkingen en aanvulling blijven te verwachten. In de Zuidhoek kan deze bedragen 30 tot 50 cm., bij Koudekerke tot 90 cm. en aan de Langedijk tot 60 cm. Bij dijksver- hogingen moet met dit inklinken dus rekening worden gehouden. De rekening van het reservefonds over 1956 werd goedgekeurd met een goed slot van f 2.404,91 (in ont vang en uitgaaf f 6.350,01 en f 3.945,10). De stand van hetreser- vefonds per 1 september 1957 be- di-oeg f 54.294,06. Machtiging werd verleend tot het opnemen van kas geld tot een maximum van f 5 miljoen. De aftredende leden van het stembureau 1958 werden bij akklamatie herkozen. De heer P. L. Vis werd herkozen tot vertegen woordiger in de Dijkraad van de Calamiteuze polder Burgh en Westland. Tot reservelid der Be grotingscommissie werd gekozen de heer A. M. den Boer. Bij de rondvraag kreeg de heer Stols ten antwoord dat de rente der kasgeldleningen maximaal 514 pet. bedraagt. De heer van der Weijde kreeg de toezegging, dat slechte stukken in de Zwaardweg zullen worden verbeterd. De heer de Vrieze vestigde de aandacht op de Koudekerkse dijk. Over de verzwa- ï-ing valt nog niets te zeggen, al dus de voorzitter. De medewerking van overheidswege wordt wel ver wacht. Zeker is bv. dat de Provin ciale Watei"staat er achter staat. Nogmaals drukte de voorzitter er zijn spijt over uit dat voor de to tal e en afdoende dijksverbetering Schouwen de benodigde f 3 miljoen wordt onthouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2