Evenwichtsbreuk in nationale economie drukt stempel op het staatsstuk DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE TROONREDE BOEREN IN DE GELDERSE VALLEI KAMPEN MET HOGE WATERSTAND DRAMATISCHE TOESTAND IN JORDANIË Griep hindert manoeuvres Na de Westduitse verkiezingen Bomaanslagen in Beiroet De bosbranden in zuid-Frankrijk De Westduitse defensie DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman OehtmAn, Zierikzee - Redakteur: M. j. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Woningwetbouw komt ten laste van 's Rijks kas H.M. de Koningin heeft heden middag bij de opening van de Sta- ten-Generaal de volgende Troon rede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, Een zeer bewogen jaar ligt ach ter ons. De internationale spannin gen duren onverminderd voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale welvaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zijn gebleven, geven de ver mindering van de deviezenreserve en de ontwikkeling op de kapitaal markt reden tot ernstige bezorgd heid. Hierin komt tot uiting, dat de bestedingen aan consumptie, in vesteringen en overheidsuitgaven te zamen het nationale inkomen overtreffen. De genomen maatregelen heb ben het beoogde doel nog niet be reikt. Ten dele, omdat zij eerst ge leidelijk hun werking kunnen doen gevoelen, anderdeels omdat blij kens de thans beschikbare gege vens dieper ingrijpen noodzakelijk is. Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven ko men. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten mee werken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de be volking als voor de uitgaven van het bedrijfsleven en de overheid. De regering harerzijds is vast be sloten zodanige maatregelen te treffen om te bevorderen, dat het evenwicht in de verhoudingen en het vertrouwen in de financiële en monetaire situatie worden her steld. Financiering woningbouw Dit beleid drukt zijn stempel op de rijksbegroting voor 1958. Een beperking van uitgaven is op vele punten tot stand gebracht. Daar naast is afgezien van tal van nieuwe plannen. Bovendien moet het Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapi taalsuitgaven. Daarom acht de re gering het voor een gezonde en on gestoorde financiering van de wo ningbouw noodzakelijk met ingang van het komende jaar weder over te gaan tot het verstrekken aan ten behoeve van de woningwet- bouw ten laste van 's Rijks kas. Onder de tegenwoordige omstan digheden kunnen de gemeenten de verantwoordelijkheid voor de fi nanciering van deze bouw niet blijven dragen. Het Rijk zal er zich voorts voor al ter wille van de gemeenten van moeten onthouden voor zijn eigen uitgaven een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het is om deze re den, dat de begroting zodanig is opgesteld, dat de financiering van de gehele dienst is gewaarborgd zonder een dergelijk beroep. Tijdelijke belastingverhoging Ten einde dit mogelijk te maken acht de regering naast beperking van de overheidsuitgaven een tij delijke verhoging nodig van de om zetbelasting op personenauto's en motorrijwielen, op televisietoestel len en op sigaretten. Bovendien zal de opschorting van de investerings aftrek in 1958 moeten voortduren en zal een tijdelijke heffing van opcenten op de vermogensbelas ting worden voorgesteld. Deze maatregelen leveren tevens een bijdrage tot de beperking van de bestedingen. Verdere verhoging van de uit voer vraagt bijzondere aandacht. Ter wille hiervan is het nodig te waken tegen het ongunstiger wor den van onze concurrentiepositie op de internationale markt. Grote voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot verhoging der produktiekosten kunnen leiden, is geboden. Zolang de huidige toe stand voortduurt, zullen bedrijfs leven en overheid zich ten aanzien van de ontwikkeling van het loon peil de grootst mogelijke beperking moeten opleggen. Mede met het oog hierop moet de prijststabilisatiepolitiek in over leg met het bedrijfsleven onver flauwd worden voortgezet. Het prijsbeleid en het mededingingsbe leid zullen ook moeten bevorderen, dat kostenverlagingen zoveel mo gelijk in de prijzen doorwerken. Het is dringend noodzakelijk de besparingen op te voeren onder in schakeling van zo breed mogelijke lagen der bevolking. Voorstellen ter bevordering van de bezitsvorming zullen u in het komende zittingsjaar bereiken. Voor landbouwprodukten ver toont de ongunstige verhouding van vraag en aanbod op de wereld markt geen verbetering. Zij lijkt zelfs van structurele aard te wor den. Voortgebouwd zal worden op de grondslag, welke de regering het afgelopen jaar heeft gelegd. In dit verband zullen de vraagstuk ken van de totale omvang van de produktie en van de verbetering van de bedrijfsstructuur de bijzon dere aandacht vragen. De woningnood De strijd tegen de woningnood blijft nog steeds de meest drin gende taak bij de voorziening in de behoeften van ons volk. Mede dank zij de gunstige weers omstandigheden in het begin van het jaar, zal in 1957 een groter aantal woningen gereedkomen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag worden, dat meer dan 80.000 woningen aan de woningvoorraad zullen worden toe gevoegd. Het streven van de rege ring blijft, ook in het komende jaar, gericht op een - binnen het kader van de bestaande mogelijkheden - zo groot mogelijke woningbouw. Het is haar voornemen de finan ciering van 40.000 woningwetwo ningen mogelijk te maken. Ter be tere aanpassing van de rijkssteun aan de werkelijke behoeften en ter stimulering van de bouw van par ticuliere woningen met een rede lijke huurprijs, is een wijziging van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 tot stand ge bracht. Verwacht wordt, dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40.000 particuliere wo ningen zal worden aangevangen. Ten einde een begin te maken met de consolidatie van de te hoog opgelopen vlottende schuld der ge meenten en van de schulden, die moeten worden aangegaan, in het bijzonder voor de nog in dit jaar ondernomen woningbouw, zal de regering haar medewerking ver lenen aan een binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Ge meenten tegen marktvoorwaarden uit te geven woningbouwlening. Maatregelen zijn in voorberei ding om het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De moge lijkheden tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van noodza kelijke voorzieningen aan de wo ningen zullen worden verruimd. De overzeese rijksdelen De samenwerking tussen Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen in de geest van het sta tuut heeft de voortdurende aan dacht der regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van de commissie tot her ziening van de staatsinrichting van Nederlands Nieuw-Guinea, hoopt de regering aan de Staten-Generaal te kunnen aanbieden een ontwerp van wet tot partiële herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea, dat een ruimer uitzicht zal bieden voor de politieke ontwikkeling van dat gebied. In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw per spectief geopend door de onderte kening van verdragen betreffende een Europese economische gemeen schap en een Europese gemeen schap voor atoom-energie, alsmede door de tussen de regeringen der drie Beneluxlanden bereikte over eenstemming over het vehdrag in zake de economische unie. De be handeling van de drie hiermede samenhangende wetsontwerpen zal in de komende zitting veel van uw aandacht vragen. De N.A.V.O. Het levensbelang van de Noord- Atlantische Verdrags-organisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een redelijke defensiebij- drage vragen. In de Verenigde Na ties zal de regering haar steun ver lenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwer king maakt het ons te meer tot plicht in eigen land verhoudingen te scheppen, die Nederland in in ternationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. Ten einde de aandacht geconcen treerd te houden op de vraagstuk ken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het komende zit tingsjaar veel van uw werkkracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waarbij de regering er intussen naar streeft het meest essentiele te ontizen, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zowel ter vergroting van de natio nale produktie als ter versterking van de geestelijke en maatschappe lijke krachten, zal nieuwe en rui mer mogelijkheden moeten openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilij kei- omstandigheden heeft gepresteerd vertrouw ik, dat het ook thans de zelfbeheersing en de kracht zal we ten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe voor uitgang. Moge God u sterken bij de ver antwoordelijke taak waartoe gij weder zijt geroepen. Hiermede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal ge opend. Nasleep van de regen Tientallen hectaren wei- en bouwland staan blank VOORTHUIZEN, 16-9. De boeren in de Gelderse Vallei hebben op het ogenblik ernstig te kampen met de abnormaal hoge waterstand van de verschillende beken, ten gevolge van de enorme regenval van de laatste weken. Daardoor zijn deze beken op vele plaatsen buiten hun oevers getre den en hebben zij tientallen hecta ren wei- en bouwland onder water gezet. In de laag gelegen gedeelten van de Gelderse vallei dreigt een en ander voor vele landbouwers een grote schadepost te worden, want voor de aardappeloogst zijn deze drassige gronden noodlottig. Het is overigens een geluk, dat het meeste graan in deze streken nog net op tijd binnen is gehaald, zo dat deze oogst tenminste niet ver loren is. Ook de veehouderij ondervindt grote last van het overvloedige wa ter. Bij Voorthuizen, Barneveld, Scherpenzeel en Lunteren staan grote stukken weiland onder wa ter. In de weilanden die nog niet blank staan dreigde het gevaar dat de drassig geworden bodem en daarmee de grasmat zouden vernie len, zodat talrijke boeren het vee nu al op stal hebben gezet. Nor maal gebeurt dit pas in de eerste helft van november. Het gevolg hiervan is dat de winterprovisie voor het vee nu al moet worden aangesproken. Abdicatie van koning Hoessein CAIRO, 16-9. Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat de toestand in Jordanië de laatste uren een dramatische wending heeft geno men en zal leiden tot de abdicatie van koning Hoessein. Deze zou volgens het blad af treden ten gunste van zijn broer, prins Mohamed, die zou gaan re geren onder een regentschapsraad bestaande uit zijn moeder, koningin Zein, en haar broer Sjerif Nasser. Het blad zegt dat de crisis is ver oorzaakt door de Amerikaanse am bassadeur, Lest Mallory, die wilde dat Jordanië toetrad tot het ver drag van Bagdad. Vice-premier Samir Rifa'i voelde daar wel voor, maar de naaste adviseur van de koning was er tegen. Deze zou de koning hebben meegedeeld dat hij niet verder moest gaan, want dan zou hij zijn troon en zijn leven niet kunnen garanderen. „Al Ahram" meldt verder, dat er de laatste uren verscheidene ge heimzinnige bomaanslagen in de Jordaanse hoofdstad zijn gepleegd. Behalve de landbouwers en vee houders hebben ook de andere in woners van deze streek veel last van het water, dat in deze laagge legen gebieden niet voldoende kan worden afgevoerd. Vele onverhar de wegen en fietspaden in de om geving van Barneveld staan blank. Op verscheidene plaatsen, waar de Barneveldse en Lunterse beek bui ten hun oevers zijn getreden, dringt het water kippen- en varkenshok ken binnen, hetgeen nadelig is voor de gezondheid van de dieren. Nieuw licht op Nederlandse expeditie PRETORIA, 16-9. In 1725 werd een Nederlandse militaire expedi tie de Kaapkolonie uit naar Dela- goa-baai gezonden om te trachten de inheemse handelsweg te ont dekken, die van de fabuleuze goud stad Zimbabwe in zuid-Rhodesië naar de kuststreken voerde. Dr. W. Punt, historicus uit Pre toria, heeft thans de juiste route van deze expeditie vastgesteld. Het blijkt, dat de leden van deze ex peditie de eerste blanken waren die Transvaal zijn binnengetrok ken. Hun weg leidde door oostelijk Transvaal naar de plaats waar thans het Kruger Nationale Park ligt. Hier werd de expeditie door de vijandige houding van de in heemse stammen gedwongen on- verrichterzake naar Delagoa-baai terug te keren. LONDEN, 16-9. De griep blijkt een belemmerende factor te zijn voor de grote Navo-vlootmanoeu- vres, die gisteren onder de naam „Operatie slag terug" zouden heb ben moeten beginnen. Twee Britse onderzeeërs, de „Anchorite" en de „Artful", bevinden zich namelijk bij Stornoway in quarantaine daar dertig leden van de bemanningen griep schijnen te hebben en naar het ziekenhuis zijn gebracht. Verder zijn twee Britse onder zeebootjagers, de „Dainty" en de „Defender", bij Gibraltar in qua rantaine: zij zullen zeker de eerste dagen van de oefeningen niet kun nen meemaken. Van het onderzeeboot-bevoorra dingsschip „Adamant", dat in de Clijde ligt, is een honderdtal man schappen ziek. In een kustplaats te Fareham in Hampshire liggen 150 officieren en manschappen met griep en hetzelf de is het geval in een marine-de pót te Deal in Kent. Prinses Fazilet krijgt verlovingsring ISTANBUL, 16-9. Prinses Fazi let heeft maandag van koning Fei- sal een verlovingsring gekregen. Ze zei tegen verslaggevers, dat zij erg blij was met de verloving. De ring is met smaragden en diaman ten bezet. Ook kreeg zij een broche in de vorm van een bloem met een smaragd ter grootte van een hazel noot. Beide geschenken werden haar overhandigd door de premier van Irak, Ali Jawdat, die haar als speciale afgezant van koning Feisal een bezoek bracht. Commentaren op de uitslag De overwinning van Adenauer's C.D.U. heeft weinig verrassing ge wekt in leidende politieke kringen. Vele politieke leiders zonden feli citaties aan Adenauer. In Moskou citeerde „Tass" het Oostduitse communistische blad „Vorwaerts", dat schrijft dat Adenauer's over winning te danken is „aan het ge bruik van het gehele staatsappa raat en alle mogelijke propaganda middelen, de steun van de kerk en het voortbestaan van politieke op vattingen uit de nazi-periode". Een woordvoerder van de Oos tenrijkse regering verklaarde, dat het resultaat van de verkiezingen' in west-Duitsland overeenstemt met de verwachtingen van de Oos tenrijkse regering. Een woordvoerder van de Bel gische socialistische partij zei in Brussel, dat de overwinning van Adenauer „een zichtbaar resultaat is van de politiek, die west-Duits land een overheersende positie in de Europese economie heeft gege ven". De sociaal-democratische partij heeft gelukkig haar positie behouden. Deze positie zal haar in staat stellen haar taak als opposi tiepartij beter te vervullen", aldus de woordvoerder. Het Hongaarse blad „Esti Hir- lap" merkt op dat de overwinning van de C.D.U. te danken is aan de .krachtige demagogie" van de C. D.U. en de „ondoeltreffende tac tiek" van de oppositie., BEIROET, 16-9. In Beiroet zijn zondagavond bomaanslagen ge pleegd op de bureaus van het rechtse regeringsgezinde bl'ad „Al Ahajat" en het hoofdkwartier van de uiterst rechtse Armenische ,,Tasjnak"-partij. Er werd schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. De politie heeft nog geen arrestaties kunnen verrichten. NICE, 16-9. De dorpen Saint- Paul-en Foret en Callas aan de Franse Rivièra worden bedreigd door de hevige bosbranden die in Zuid-Frankrijk woeden en al dui zenden ha. bos in de as hebben gelegd. Uit geheel Frankrijk heeft men hulp laten komen om de vlam men een halt tot te roepen. Elders in Zuid-Frankrijk hebben de afne mende wind en de te hulp gesnelde versterkingen de bestrijders van de brand enige verlichting geschon ken. De bewoners van vele geïso leerde boerderijen zijn geëvacueerd Grote tankauto's zijn door brand weerlieden van de marine van Mar seille naar de bedreigde gebieden gebracht. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het sieraad van een huis zijn de vrienden, die er ver keren. KOFFIEPRIJZEN IETS OMLAAG i-GRAVENHAGE, 16-9. - Naar uit vakkringen wordt vernomen, zullen met ingang van vandaag 17 september de koffieprijzen ver laagd worden en wel als volgt: de soort van f 1,72 tot f 1,68 per 250 gram, de soort van f 2,18 tot 2,08 en de soort van f 2,58 tot f 2,48. Train contra bus - tram sterker STEENWIJK, 16-9. Vanmorgen omstreeks negen uur is bij Steen- wfjk een bus van de Nederlandse Tramweg Maatschappij aangereden door een goederentrammetje van dezelfde maatschappij. De gevol gen van het ongeluk zijn meege vallen: een jongetje van acht jaar werd aan de benen gewond, de bus werd beschadigd maar kon op eigen kracht van de plaats van het onge luk naar de garage rijden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De tram, die van Steenwijk naar Oosterwolde rijdt, kruist op een aantal plaatsen de weg en kwam op de plaats van het ongeluk juist achter een rijtje langs de weg staande huizen uit. De bus werd bij de middendeur door de tram gegrepen en zijdelings weg gedrukt. Bevrijdingsvuur naar Nederland BAYEUX, 16-9. Te Bayeux, in het Franse departement Calvados, is vanavond het bevrijdingsvuur ontstoken in de zuil bij het ont stekingsmonument in deze eerste bevrijde stad van Frankrijk. Dit is gebeurd ter gelegenheid van de be vrijdingsestafette Bayeux-Eindho- ven, die dit jaar voor de twaalfde maal in successie wordt gehouden. Dinsdag in alle vroegte zal met het Normandische vuur te Eindho ven de fakkel worden ontstoken, die vervolgens door wielrenners uit Bayeux en de Nederlandse licht stad naar Bonn en woensdag van daar naar Brussel worden ge bracht. Eindhovense estafettelo pers zullen de flambouw woensdag naar hun stad brengen. West-Duitsland heeft in de pe riode van april tot juni negenmaal zoveel voor zijn defensie uitgege ven als in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar. Het betreft uitgaven voor zijn eigen strijdkrachten en de NAVO. Volgens officiële cijfers gaf west- Duitsland in genoemde periode van dit jaar 1.357.400.00 mark voor zijn defensie uit, tegen 150.000.000 mark in de overeenkomstige periode van I1956. „Integratie" in de V.S. Student Wallace Terry van de Amerikaanse Brown universiteit in Providence wordt allerhartelijkst begroet door de man, die hij - in zijn functie van verslaggever van de universiteits- trant - gaat interviewen: gouverneur Orval E. Faubus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1