Dr J. H. Becker legde eerste steen voor de nieuwe Gereformeerde Kerk Natte plechtigheid te Nieuiveckerk Modern gebouw verrijst aan de Ooststraat (Van onze redacteur) Gereformeerd Nieuwerkerk heeft een wind- en regenrjjke plechtig heid achter de rug, n.l. de eerste steenlegging van het nieuw te bouwen kerkgebouw aan de Oost straat, ter vervanging van het oude kerkgebouw, dat door de ramp dusdanig werd beschadigd, dat herstel „zonde van het geld" zou z(Jn geweest. De eerste steen legging geschiedde onder barre weersomstandigheden door de plaatselijke gereformeerde predi kant dr. J. II. Becker, die vooraf een - ook al om des weers wille korte - toespraak hield, waarin hij z(jn vreugde er over uitsprak, dat de kerkbouw thans tot dit belang- rUke punt is gekomen. Tegenover de zegen die hierin tot uitdrukking komt, wilde hij de onwaardigheid der gemeente on derstrepen deze zegen te ontvan gen. Het is slechts de goedertieren heid Gods, waardoor dit ogenblik de gemeente wordt geschonken. Spr. hoopte verder dat Gods zegen op de bouw zal mogen rusten en dat de bouwlieden zullen mogen worden gesterkt bij hun werk, er op wijzend hoe zij op hun manier mede tot Gods eer bij deze bouw werkzaam zijn. De predikant ging hierna over tot de eerste steenleg ging. De steen kwam nog droog in het cement, maar toen ontlastte zich een hevige bui boven het bouwterrein, die allen snel verdreef naar het noodkerkgebouw aan de Stationsstraat. Namens de kerke- raad werd door de heer M. Rentier nog een enveloppe met inhoud ter beschikking gesteld, welk bedrag door de aannemer de heer L. Tie- leman aan de arbeiders ter verde ling werd overhandigd. In de noodkerk Op de bijeenkomst in de nood kerk riep dr. Becker een welkom toe aan weth. S. Overbeeke, de ge meenteleden, de verschillende ver tegenwoordigers der verenigingen, de architect de heer Chr. de Heer en de aannemer. In zijn toespraak sprak hij andermaal de wens uit dat zowel in het personele als in het materiële vlak de bouw voor spoedig zal mogen verlopen en het gebouw uiteindelijk voor velen tot eeuwige zegen zal mogen zijn. Na mens de classis Zierikzee sprak ds. J. H. Meijer te Haamstede, die het bijzondere medeleven onderstreep te met de zo zwaar getroffen kerk van Nieuwerkerk in andere ge meenten, inzonderheid de gemeente van Zwijndrecht, waarvan gerefor meerd Nieuwerkerk veel steun Neger trouwen DENVER, 14-9. - George Brown, nachtredacteur van de „Denver Post" luisterde geduldig toen een lezeres de fiolen van haar toom over hem uitstortte i.v.m. een be richt in zijn blad, waarin een voormalig slachtoffer der nazi's de rassenscheiding in het zuiden der Verenigde Staten veroordeelde. En als de klap op de vuurpijl vroeg de abonnê hem tenslotte: „Hoe zou u het vinden, wan neer uw dochter een neger zou trouwen?" „Dat zal zij waarschijnlijk doen", was het laconieke antwoord van George Brown. Aan de an dere kant werd de haak woedend neergesmeten. George Brown is zelf een neger WEDDE. In een bocht van de weg tussen Vlagtwedde en Wedde is een personenauto geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder van deze wagen, de heer E. Kuipers, vertegenwoordiger, wonende te Amsterdam, is daarbij gewond ge raakt. Naast hem zat zijn schoon vader, de 81-jarige heer Broekman uit Almelo. Deze werd bij dit on geval op slag gedood. mocht ondervinden na de ramp. Spr. merkte op, dat weliswaar de verliezen groot zijn en evenzo de materiële schade, maar dat een Alleen de haan Het oude kerkgebouw van de Gereformeerde kerk te Nieuwerkerk moest worden afgebroken, maar bij het op stellen van de plannen tot nieuwbouw rees de vraag, of geen elementen van het oude gebouw in het nieuwe konden worden verwerkt. Gedacht werd bv. aan het torentje, maar dit bleek toch niet passend. Het enige wat in aanmerking kwam was de haan, die voorheen op de spits van het torentje als windvaan diende. De „oude haan" krijgt boven op het nieuwe gebouw zijn functie terug. Zo is er nog iets dat aan vroeger herinnert. verdieping van het geloofsleven hier tegenover staat. „Veel wordt afgebroken", aldus spr., „maar Gods kerk blijft in deze wereld". Namens de burgerlijke gemeente complimenteerde wethouder S. Overbeeke gemeente en kerkeraad, herinnerend aan de gaarne ver leende medewerking tot de tot standkoming van een noodgebouw na de ramp niet wetende, dat dit gebouw zovele jaren dienst zou moeten doen. Spr. wenste voor de bouw van de nieuwe kerk verder Gods zegen toe. De architect de heer Chr. de Heer herinnerde aan de vele moeilijkheden, waarme de de bouw tot dusverre gepaard ging. Hij was van mening dat het leggen van de eerste steen geen geringe zaak is, temeer niet van een nieuw te bouwen kerk. Van zo'n gebouw immers gaat een spra ke uit, dat wij nog leven in het heden der genade. Dr. Becker tenslotte wenste de aannemer en architect geluk en deed zijn goede wensen toekomen voor de verdere bouw. Onder de aanwezigen merkten wij verder nog op de predikanten Y. J. Tiemersma en P. L. Schudde- beurs. BROUWERSHAVEN Geslaagde expositie van vereniging „Floralia" in de Vishal Opbrengst ten bate van t.b.c.-afdeling Groene Kruis Zaterdagmiddag en -avond orga niseerde de bloemenvereniging „Floralia" te Brouwershaven haar jaarlijkse expositie in de Vishal te Brouwershaven. De bloemen der schoolkinderen en oudere leden ge tuigden vaak van goede verzorging hoewel, er ook planten en bloem stukken waren die door een betere opmaak wat betreft opbinden en schikken een hogere prijs zouden hebben verworven. Niettegenstaan de deze factoren konden de meeste planten de toets der kundige cri- tiek van o.a. de heer Hartog te Haamstede, die de uiterst secure keuring verrichtte, doorstaan. Naast de bloemenweelde kon het publiek zijn geluk beproeven bij het pinbord, schiettent, raden naar de inhoud van een fles bonen en de naam van een pop. De thee- schenkerïj met de óliëbollen mocht zich ook in een goede afname ver heugen, Hopenüjk is er een mooi bedrag bijeengebracht, opdat de t.b.c.-afdeling van het plaatselijke Groene Kruis een kasversteviging krijgt. De uitslagen der tentoon stelling zijn als volgt: Afdeling kinderen. Begonia rood: 1. Jannle van Beveren; 2. Leo Bij- kerke; 3. Annefrans Catsman. Be gonia wit: 1. Cobie Fonteine; 2. Landelijke ljrandweerwedstrijden te Alphen aan de Rijn Bij de zaterdag te Alphen aan de Rijn gehouden finales van de lan delijke brandweerwedstrijden (34 gemeente- en bedrijfsbrandweren namen er aan deel), behaalde de gemeente Zeist in klasse 1 de eer ste prijs met 623,5 punten en te vens een ere- en een groepsprijs. Tweede werd Boxtel met 589 pun ten, derde Apeldoorn met 503 pun ten. In klasse la werd eerste de le- derfabriek Oisterwijk met 622 pun ten, tevens een ereprijs. Tweede werd Van Heesewijk te Best met 584 punten. De uitslagen in afdeling II zijn: 1. 's-Hertogenbosch met 681 pnt.; 2. Midwolde met 650 pnt.; 3. Erp (N.B.) met 637,5 pnt. In afdeling Ha: 1. R.A.C. te 's-Gravenhage met 606,5 pnt.; 2. Kabelfabriek Alblasserdam met 555 pnt.; 3. „De Zwarte Kip" te Hattem met 537 pnt. Zoals bekend heeft het korps van de vrijwillige brandweer te Zierikzee aan deze wedstrijden deelgenomen. Het viel echter niet in de prijzen. De oude en de nieuwe vluchtelingen in Europa Kampen tegen 1960 verdwenen? LONDEN, 14-9. Auguste Lindt, hoge commissaris der V.N. voor vluchtelingenzaken, heeft zaterdag voorspeld, dat de vluchtelingen kampen in Europa tegen 1960 zul len zijn verdwenen. Hij zei dit op een conferentie van de Interparlementaire Unie te Londen, welke door afgevaardig den uit 49 landen wordt bijge woond. Hij opende een debat over het probleem der vluchtelingen, die in verscheidene delen van Eu ropa verspreid zijn. De hoge commissaris zei, dat men hoopt, dat het probleem van de Hongaarse vluchtelingen tegen het einde van het jaar opgelost kan zijn. De huidige toestand, zo zei hij, was voortgekomen uit de stroom Hongaarse vluchtelingen en de aanwezigheid van tienduizenden „oude vluchtelingen" die nog geen eigen woonplaats hebben gevon den. Eind augustus waren er nog on geveer 23.000 Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk en ongeveer 8.000 in Zuid-SIavie. 10.000 van de 190.000 Hongaren die in beide lan den waren, hadden om repatrië ring verzocht en 160.000 waren naar andere landen gegaan. De hoge commissaris heeft thans nog de zorg voor ruim 45.000 „oude vluchtelingen" in kampen in Oos tenrijk, Duitsland, Italië en Grie kenland. Mattie Stoel; 3. Fred Koster; 4. Ria Opree. Begonia rose: 1. Adrie van Nieuwenhuize; 2. Ina Beeke; 3. Kees Smalheer; 4. Dick v. d. Linde; 5. Wilma van Beveren; 6. Nelly de Nooijer; 7. Leendert Smalheer; 8. Tinie v. d. Berge. Afdeling Floralia-leden: Ster v. Bethlehem: 1. K. v. d. Velde-Bol- kenbaas; 2. M. Eikema-v. Dienst; 3. L. Krijger4. M. Grootjans; 5. J Koopman. Colleüs: 1. P. Gaan- derse; 2. Joh. v. 't Hof; 3. J. Mali- paard-Jonker; 4. M. Gast-Mol; 5. A. v. Schelven-v. Beveren. Primula: 1. W. Kroon; 2. N. Terpstra-Ane- ma; 3. J. Leendertse. Fuchsia paars: 1. G. Schilperoort. Fuchsia wit: 1. C. v. d. Wekken-v. Sluis; 2. D. v. d. Hoek; 3. J. C. Beeke. Fuchsia rood: 1. T. de Jonge 2. I. Catsman; 3. P. de Moor-Knuist. Peperomia: 1. I. A. Clarisse; 2. C. Botbijl; J. Fr. Jansen. Bloemstukjes kinderen1. Dies de Jonge 2. Willy de Jonge; 3. Geertje Jansen; 4. Nannie v. Dijke. Bouquetten kinderen: 1. Anny Smalheer; 2. Han Franke; 3. Jan Beeke; 4. Kees van Dijke. Bloemstukjes ouderen: 1. M. Kroon; 2. J. de Jonge; 3. C. Bot bijl; 4. J. v. Leeuwen. De naam van de pop was Jobina. Het aantal bonen bedroeg 4114. KERKNIEUWS Ger. Gemeente RENESSE. Donderdag 19 sept. half acht: dr. Steenblok uit Gouda (in het Evangelisatiegebouw). Boeken en Brochures Een nieuw kookboek Naar wij vernemen verschijnt binnenkort het nieuwe menu-kook boek naar de radio-uitzending „Ons menu voor U". Vele huisvrou wen in ons land, die regelmatig naar deze radiorubriek luisterden, zullen zich verheugen over de ver schijning van dit boek. Mevrouw S. Wind-Nauta geeft in dit boek een verzameling van ruim 350 re cepten en 168 menu's, die voor elke huisvrouw gemakkelijk te bereiden zijn. Ook is op praktische en popu laire wijze een warenkennis inge last, die vooral voor de jonge vrouw van veel nut kan zijn. ZIERIKZEE Auto reed wandelaars aan Gisteravond, te omstreeks 9 uur, liep de hier wonende P. v. d. W., met zijn echtgenote aan de rech terzijde van de Scheepstimmerdijk in de richting van de stad. Uit te genovergestelde richting kwamen daar ter plaatse over deze weg hem tegemoet twee tot nog toe onbe kende wandelaars. Op dat moment werd voormeld echtpaar ingehaald door een auto bestuurd door M. J. K. L., wonende te Renesse. Deze bestuurder had zijn aandacht ge vestigd op de onbekende wande laars en bemerkte het echtpaar P. v. d. W. te laat op. Dit had tot ge volg dat de vrouw van v. d. W. met het rechtervoorspatbord der auto werd gegrepen en op straat kwam te vallen en ernstig bloedend aan het hoofd werd verwond. De artsen Vogelaar en de Vos verleen den de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar het Cornelia Liefdehuis alhier en daar werd opgenomen. Door de po litie die een onderzoek heeft inge steld wordt verzocht, dat de tot nu toe onbekende wandelaars die wellicht getuige van- dit ongeval zijn geweest, zich aan het bureau van politie alhier melden. Jonge-dierendag Konijnenhoudersvereniging Zaterdag 21 september organi seert de konijnenhoudersvereniging „Schouwen-Duiveland" in café Pankow te Zierikzee een jonge-die rendag, een zg. „tafelkeuring", on der leiding van de A-keurmeester, de heer Clement uit Arnemuiden. Voor de beste jonge dieren zijn enige medailles beschikbaar ge steld. Er zal in twee gedeelten ge keurd worden, nl. dieren geboren in de maanden januari, februari, maart en april en in de overige maanden. De toegang is vrij voor iedere belangstellende. Ingezonden mededeling De grootste sortering bij Landbouw en veeteelt Mond- en Klauwzeer In Nederland Dezer dagen maakten wij mel ding van enige gevallen van mond en klauwzeer bij koeien, die graas den op de gemeenteweide te Graf horst. 12 koeien moesten worden afgemaakt. De mededeling, dat de Neder landse runveestapel als enige in west-Europa de laatste tijd geheel vrij is geweest van mond- en klauwzeer behoeft enige correctie. Na informatie bij de veeartsenij- kundige dienst is gebleken dat dit jaar enkele gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen in de perioden van 17 tot 24 maart en van 28 juli tot 24 augustus jl. Nieuw proefbedrijf DELFT. Op vrijdag 4 oktober zal te Delft het proefbedrijf „Delfland" van de N.V. Oliefabrieken „Calvé- Delft" officieel worden geopend door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. In dit proefbedrijf zijn de modern ste snufjes op het gebied van de veehouderij verwerkt. Het proefbedrijf is gevestigd op een zeven hectaren groot terrein bij „Het Haantje" onder Rijswijk, in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek gelegen. Het heeft, naast een woongedeelte, een afdeling voor rundvee en een voor varkens. MARKTBERICHTEN Elerprijzen V.E.C.E. In de periode van 9 sept. tot 15 sept. werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren V.E. C E. uitbetaald aan pluimveehou ders f 2,38 per kg. Voor vuilscha- lige en gewassen eieren werd 1 ct. per stuk minder uitbetaald. Veemarkt ROTTERDAM, 16 sept. Aanvoer 1783 stuks vee, t.w. 1064 vette koeien en ossen en 719 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,95-3,10 f 2,70-2,90 f 2,90- 2,70; varkens (levend gew.) f 1,76- 1,74-1,72. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel tamelijk, goed prijs houdend, enkele prima's boven no tering; varkens: aanvoer groter, handel redelijk, iets minder in prijs, zware varkens van f 1,60-},62 De Verenigde Staten werken op het ogenblik aan een wapen voor verdediging tegen intercontinen tale projectielen, zo heeft generaal John Philips Daley, directeur van de afdeling voor onderzoek naar „speciale wapens" van het Ameri kaanse leger verklaard op een bij eenkomst van het Amerikaanse legioen in Atlantic City. Jonge Kerk op Schouwen-Duiveland hield districtsweekend in de „Koebel" „eilandgemeenschap" op kleine schaal Een Zaterdag en zondag heeft de Jonge Kerk op Schouwen-Duive land een districtsweekend gehou- dén onder leiding van ds. J. Swaak uit Burgh in de „Koebel" aldaar. Het weekend werd meegemaakt door 32 Jonge Kerkers uit het ge hele eiland. Ds. Swaak opende na de geza menlijke maaltijd de bijeenkomst met een kort woord, waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak dat door de opkomst van de Jonge Kerkers (waarvan de meesten traditiege trouw nu al vijf jaar naar deze w'eekens komen), een zekere, zij hët op kleine schaal, „eilandge- rrieenschap" ontstaan is van men sen die elkaar in ernst willen ont moeten om over vragen die de jon- gèren bezig houden te praten. 's Avonds begroette de voorzitter dè discussieleider ds. van Liere uit Renesse. Op zeer prettige en diep gaande wijze nam deze de volgende vragen met de (nog uitgebreide) groep door: „Waardoor onderschei den wij ons als Christenen van de wereld?"; „Waarin zijn wij anders en in hoeverre zijn wij precies een der dan de anderen?"; „In hoeverre moeten wij ons van de wereld apart houden en in hoeverre niet?" en „Wat is het, dat Christus in dit op zicht van ons vraagt?" Bij de aanvang der diskussie merkte ds. v. Liere op, dat men niet fanatiek moest gaan zoeken naar een absoluut antwoord op de vragen, doch er veeleer diep over nadenken en er op ingaan. Na in kleine groepjes hierover van gedachten te hebben gewisseld kwamen de deelnemers tot de con clusie dat wat betreft het anders zijn dan anderen, inhoudt, dat de „Christenen met de wereld één zijn in zonde en tekortkomingen en van nature dezelfde mensen zijn". In de praktijk is het zo dat de Chris tenen dezelfde uiterlijkheden ver tonen (als liefde tot de. ander etc.), maar de Christen heeft bovendien de verwachting op Gods konink rijk. Na de vruchtbare diskussie werd de avondsluiting door een der deel nemers verzorgd. Zondagmorgen toog men geza menlijk naar de kerk te Burgh, waar ds. Swaak voorging. Na de dienst werd de koffie en de warme maaltijd gebruikt en een lange wandeling door de duinen gemaakt. Omstreeks 7 uur sloot ds. Swaak de belangrijke bijeenkomst, waar bij hij de hoop uitsprak volgend j jaar weer meer deelnemers te kun nen begroeten. 1 SPORT District Zuid I 3e klasse D: Hontenlsse-Zierik zee afgelast; Zeelandia-ODIO 3-2; Axel-Zeeland Sport 1-1; RKFC- RCS 1-1; Grenswachters-METO 1-1. 4e klasse G: Renesse-Noordhoek 1-1De Schutters-Burgh 4-2; ove rige wedstrijden afgelast. Afdeling Zeeland Alle wedstrijden afgelast. Zaterdagmiddagcompetitie 2e klasse B: Kats I-MEVO I 2-2; overige wedstrijden afgelast. Juniorencompetitie: Alle wed strijden afgelast. Renesse-Noordhoek 1-1 Onder grote publieke belangstel ling is Renesse er in geslaagd zijn eerste puntje in de competitie te veroveren. Het heeft er zelfs lang naar uitgezien dat de thuisclub met de volle winst zou gaan strijken. Eerst 4 min. voor tijd slaagde de rechtsbinnen van Noordhoek A. Kouwers er in de uitstekend spe lende doelman de Vrieze met een kopbal uit een corner te passeren. Reeds vrij spoedig, na 3 min. spe len, wist Renesse op enigszins ge lukkige wijze de leiding te nemen toen Jac. Dorreman een ver schot op doel loste wat over de doelman heen in het net verdween (1-0). Ge steund door de wind bleef Renes se gedurende de eerste helft een lichte veldmeerderheid behouden. De minder talrijke aanvallen van Noordhoek leverden voor de veste der thuisclub enige gevaarlijke mo menten op. Tot tweemaal toe moest zelfs de lat doelman de Vrieze te hulp komen om erger te voorko men. Aan de andere zijde zag links buiten Ant. Jonker een tweetal uit moeilijke positie op het doel gelos te schoten door de spil uit het doel gekopt. Beide malen leverde dit een corner op. Wanneer de rechts buiten van Noordhoek het leder naar de vrij staande linksbinnen plaatst krijgt deze een mooie kans op de gelijkmaker maar zijn harde schot gaat ver naast. Direkt na de hervatting blijkt dat Renesse, nu tegen de wind spelend, zich zo maar niet gewonnen wil geven. In de achterhoede valt vooral het goede ingrijpen van rechtsachter P. Jon ker en spil Dalebout op. Bij enige snelle aanvallen zit het Vasseur niet mee als de bal net naast de staander achter gaat. Geleidelijk aan weet Noordhoek dan het spel te verplaatsen en komt de Renes- se-verdediging onder zware druk te staan. De uitvallen van Renesse blijven intussen de aandacht van de Noordhoek-verdediging opeisen. Wanneer Verboom eenmaal scherp voor doel plaatst is de doelverde- diger reeds gepasseerd maar de zwaar door een verdediger gehin derde Vasseur slaagde er niet in met het hoofd de bal het beslissen de tikje te geven. Een schuiver van Ant. Jonker gaat dan net naast. Op fraaie wijze weet de Vrieze aan de andere zijde enige gevaarlijke schoten onschadelijk te maken. 4 min. voor het einde moet hij echter voor het reeds in de aanhef om schreven doelpunt zwichten. Met gelijke stand breekt zo het einde aan, een resultaat waarmee beide partijen zich wel kunnen vereni gen. BILJARTEN Witte van Haemstede-Barendrecht Haamstede Namen gem. winstp. M. Evertse 1,43 1 S. Geleijnse 0,43 0 C. A. Prince 1,31 0 K. J. Bakker 3,43 2 T. J. Stoel 1,76 0 P. C. Hanse 2,10 2 H. Kik 2,67 2 M. O. Hanse 1,63 0 B. Th. de Vrieze 0,63 0 J. C. Hanse 1,43 2 J. den Haan 7,21 0 Barendrecht A. Niemandsverdriet 1.43 1 J. Pijpers 1,67 2 C. v. d. Berg 1,72 2 F. Groeneveld 1,75 0 C. Niemandsverdriet 1,40 2 A. v. Eek 1,70 0 K. Vermeer 1,73 0 J. v. d. Berg 3,13 2 F. Groeneveld 1,46 2 G. Kooyman 1,00 0 P. Kruithof 83,33 2 De uitslag was dus voor 13- in het voordeel van Barendrecht. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 66. Plotseling, als soldaten hem de houten trap naar het schavot opduwen, verliest Aram zijn zelfbeheersing. Wild rukt hij aan zijn ketenen, duikt behendig onder de lans van een der krijgers door en tracht wanhopig te ontsnappen. Maar, machteloos door zijn ge boeide handen, slaagt hij er niet in zijn bewakers af te schudden. „Schurken!" schalt zijn stem over de binnenplaats. „Denk niet, dat jullie mij ongestraft kunt doden.' Deze wandaad zal de koning ter ore komeniklaat me los, jij hondsvod!" Buiten de poort is El-Kazzar in kóortsachtige haast bezig met het afladen van zijn kermiswagen. Hijgend van inspanning sleept hij de zware, ijzerbeslagen kisten naar de poort„Het is de enige kans", gromt hij, „maar dan ook een goede! Ze zullen er van op kijken, die beulen!" En reeds is Aram het schavot opgesleurd, als een van Crimo's knechten plotseling een kreet van afgrijzen slaakt. „Daar, daarbij het valhek!" gilt hij. Allen kijken in die rich ting. En onder het traliewerk, dat de poort afsluit, komen met trage kronkelingen drievijftien reusachtige slangen de binnenplaats opkruipen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3