J)% is de steg! Douwe Egberts ZILVER-SHAG I c STAD EN PROVINCIE U rookt de lekkerste sigaret van WAr UQT Dl BILT Z1ERIKZEE Het afscheid hoofd Christelijke school Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, werd donderdagavond af scheid genomen van het hoofd der Christelijke nationale school, de heer P. W. van der Heiden, tijdens een bestuursvergadering van de Christelijke schoolvereniging in het Ned. Hervormd verenigingsge bouw. Nadat gezongen was ps. 89 1 las de voorzitter, de heer J. W. v. d. Doel, Joh. 10 1-16 en ging voor in gebed. Spr. verwelkomde hierna de aanwezigen' en inzonderheid de wethouder van onderwijs, de heer A. M. den Boer, de oud-voórzitter der schoolvereniging de heer S. J. bij de Vaate en het hoofd der o.l. school de heer G. H. Breetvelt. Hierna werd conform het voorstel besloten de heer v. d. Heiden m.i.v 15 september eervol ontslag te ver lenen en van 16 sept-31 okt. a,s. te benoemen tot wnd. hoofd de heer E. van Druten te Eist. Na een korte pauze sprak de voorzitter woorden van grote dank tot de scheidende functionaris voor alles wat hij heeft gedaan voor de schoolvereniging en de leerlingen. Spr. herinnerde aan de moeilijke rampperiode en de ziekte van het hoofd en prees de wijze waarop de heer v. d. Heiden deze moeilijk heden heeft overwonnen. In zijn dankwoorden betrok spr. ook me vrouw v. d. Heiden. Als blijk van waardering bood hij vervolgens een enveloppe met boekenbon aan. Namens het personeel sprak de heer M. Dieleman, die de nadruk legde op de prettige samenwerking met het personeel door het schei dende schoolhoofd. Namens de leerlingen bood Reinie de Jonge, onder het uitspreken van woorden van dank, eveneens een enveloppe aan. Namens het gemeentebestuur sprak hierna wethouder Den Boer woorden vanerkentelijkheid voor de wijze van samenwerking op on derwijsgebied. De heer Breetvelt gewaagde eveneens van een goede samen werking, die van invloed was op de prettige verhouding tussen het plaatselijk openbaar en bizonder onderwijs. Als blijk van persoon lijke waardering zegde hij de heer v. d. Heiden een geschenk toe. Het hoofd der Chr. u.l.o.-school, de heer J. C. Spaans, wees o.a. op het werkzaam aandeel in het or ganisatieleven van de heer v. d. Heiden. Spr. zegde eveneens een persoonlijk aandenken toe. Namens de P.C.O.V. sprak de heer K. T. Postma, die er op wees dat de heer v. d. Heiden node ge mist zal worden. Namens de P.C. O.V. overhandigde hij mevr. v. d. Heiden een boeket anjers. Ds. v. d. Klis sprak namens de kerken en zei o.m. dat de verhou ding tussen kerken en scholen in Hoorn anders ligt. Hij bracht het scheidende hoofd dank voor zijn arbeid in Zierikzee. In een uitvoerige rede bracht de heer v. d. Heiden hierna alle spre kers dank voor de gesproken woor den. Woorden van dank richtte hij tot mevr. A. M. Baas-Kloet, de heer S. J. bij de Vaate en de heer J. de Bruine, die jarenlang zijn rechter hand op school is geweest. De heer v. d. Doel dankte de heer v. d. Heiden voor de gelegenheid afscheid te nemen én voor zijn ge voelvolle afscheidswoorden. Hij dankte voorts mevr. Jansen-Gou- driaan en de heer Dieleman, die de commissie van ontvangst had den gevormd. Tenslotte eindigde ds. Bezemer met dankzegging, waarop allen persoonlijk afscheid namen van de heer en mevrouw v. d. Heiden. Schrijfster sprak voor C.B.P.B Mevrouw Nel Verschoor-van der Vlis, schrijfster voor de jeugd, heeft vorige week voor de C.B.P. P.-dames in het Hervormd vereni gingsgebouw te Zierikzee gespro ken over het ontstaan van een boek. Haar interessante lezing werd door de dames met zeer veel aan dacht gevolgd. Na afloop waren er diverse vragen, waar de spreekster diep op inging. Sprekend over de wording van het boek merkte me vrouw Verschoor op, dat het, even als andere kunstwerken, in een zaamheid wordt geboren. De schrij ver worstelt alleen met zijn figu ren, met de personen, die straks in zijn verhaal zullen optreden. Dat zijn geen dode lieden voor hem, maar levende werkelijkheden. Me vrouw Verschoor vertelde hoe een klein voorval, dat zij terloops hoorde vertellen, soms de aanlei ding kan zijn voor het schrijven van een boek. Langzaam rijpen de figuren uit het boek bij de auteur tot leven. Op hem rust ook de zware verantwoordelijkheid ze voor lezend publiek ten tonele te voeren. Tenslotte las de spreekster een drietal fragmenten uit een van haar meisjesromans. Deze gezellige eerste vergadering stond onder leiding van de presi dente, mevrouw J. M. Laurense- Pluister. Uitslag zaaiwedstrijd C.J.B.T.B. Woensdag 11 sept. jl. vergaderde de C.J.B.T.B. in het „Huis van Nassau". De voorzitter P. J. Boot opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze. De heer J. Vroeg- op gaf hierna eerst een toelichting op het verloop van de zaaiwed strijd en maakte de prijswinnaars bekend. Als lid van de wedstrijd- lngexonden mededeling De goud-gele Virginia Geuriger Zachter U geniet er méér van! commissie werden door de heer P. Flikweert de volgende prijzen uit gereikt: le prijs: J. Boot Oz. (905 punten) wisselbeker, beschikbaar gesteld door N.V. Akkerdaas te Noordgou- we en 1 set ringsleutels van B. Kloet, Zierikzee. 2e prijs: St. b. d. Vaate Pz. (885), vetspuit v. fa. A. M. de Vos, Zonnemaire. 3e prijs: H. Flikweert (875), zaag van fa. A. Timmerman, Zierikzee. 4e prijs: H. v. d. Wekken (850), set steeksleu- tels van fa. A. Timmerman. 5e prijs: L. M. v. d. Wekken (835), zaag van fa. A. Timmerman. 6e prijs: P. Flikweert (815), combinatietang van fa. A. Timmerman. De juryleden, de heren Vroegop, Boot en v. d. Wekken ontvingen ieder weer als blijk van dank voor hun werk een luxe assortiments kist sigaren. Na de prijsuitreiking hield de heer van Liere uit Goes een lezing over de mechanische zijde van de aardappel- en bietencultuur. Na de pauze vertoonde de heer v. Liere enkele interessante films over de mechanisatie van het éénmansbe- drijf en het onderhoud van de trac tor. Zangmiddag te Zierikzee Na het vele werk dat de voorbe reidingscommissie zich heeft ge troost, zal er op zaterdag 21 sept. a.s. een zangmiddag gehouden wor den in de Grote Kerk te Zierikzee. Deze zangmiddag is belegd door de Ring Zeeland van de Koninklijke Zang- en Oratorium Verenigingen in Nederland. Hieraan nemen deel alle Chr. Gem. Zangverenigingen en alle Ned. Herv. Kerkkoren op Schouwen-Duiveland, behalve het N.H. Kerkkoor te Haamstede. De kinderkoren van Nieuwerkerk en Zierikzee zullen dit zangfestijn op luisteren. Het belooft voor de zang liefhebbers een mooie middag te worden. Als jurylid treedt op de heer Kousemaker uit Goes. BURGH/HAAMSTEDE Jachthonden successen Op de dit jaar te Sint Annaland gehouden naj aars wedstrijden voor jachthonden, om het kampioen schap yan Nederland, werden door enkele viervoeters uit onze West hoek opmerkelijke resultaten be haald. Zo behaalde in de gebruiks- honden-proef „Castro van Stouten- burg", eigenaar de heer J. Stevense uit Renesse, voorjager de heer M. L. J. Fokker uit Noordwelle, de 2e prijs met het predikaat: zeer goed en in totaal 208% punt. Hij kreeg hiervoor de A. Vierkens-wissel- prijs-lste was in deze groep de be roemde hond van dr. A. H. ten Cate uit Groningen, genaamd „Don vom Wesertor", met 223 punten. In de jeugdproef werd onze Haamsteed- se viervoeter „Leks" van de heer A. Hanse uit Haamstede en weer voorgejaagd door de heer Fokker 3e met 69 punten en het predikaat uitmuntend. 1ste werd hier „Lonie" van de heer J. v. d. Eerden te Am sterdam. De 2e plaats was voor „Quitte von der Elbmarsch", eig. de heer P. Textor uit Bentveld. In dit zeer voorname hondengezel schap een ere-saluut aan deze 2 viervoeters, tevens aan hun voor jager, die met eindeloos geduld, dit wel zeer fraaie resultaat bereikte. BURGH De jaarlijkse „markt" Elk jaar denken we dat de ker mis aan het verlopen is, en toch komen regelmatig de vermakelijk heden terug. Ook dit jaar weer. Reeds hebben een plaats gevonden: een kindermolen, een grote gok tent, een suikergoedkraam en een palingkraam dat nog onderweg is. Het is niet uitgesloten dat er nog .,iets" bij komt, maar voor Burgh is het al weer voldoende. De Bejaarden-sociëteit Een prettig bericht voor de ouden van dagen is, dat de speciaal voor hen belegde bijeenkomsten morgen (dinsdag) weer een aanvang nemen. De bijeenkomsten zullen worden gehouden in „De Koebel". De bij eenkomsten beginnen om 2.30 uur. De organisatoren hopen, dat er weer dezelfde belangstelling zal bestaan als vorig jaar. NOORDWELLE De alhier gehouden collekte ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds heeft f 44,06 opgebracht Bij de vaste leden van het fonds in deze gemeente werd niet gecollek- teerd. Een woord van dank aan de collectrices en de milde gevers mag hier niet ontbreken. BROUWERSHAVEN Winterprogramma Nutsdepartement De Maatschappij tot Nut van het Algemeen, Departement Brouwers haven, hield haar jaarvergadering in hotel „Jacob Cats". De voorzit ter de heer P. Lij baart drukte in zijn openingswoord zijn spijt uit over de geringe opkomst. Spr. zei- de, dat het Nut in deze gemeente een goed seizoen achter de rug heeft, vooral het toneelspel op de eigenkrachtavonden had overal waardering gevonden. Bij monde van de heer P. de Moor vernamen we uit het jaarverslag der biblio theekcommissie dat er momenteel plm. 200 lezers zijn. Het huidige aantal boeken bedraagt 1570 stuks. In het afgelopen seizoen werden 4335 boeken uitgeleend hetgeen een bedrag opleverde van f 414,95. Ér werden 125 nieuwe boeken aange schaft. De bibliotheekkas sloot met een batig saldo van f 268,29. Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek dat de de- partementskas met een nadelig sal do van. f 71,84 sloot. De kascom- missie bestaande uit de heren W. Jonker en J. van Nieuwenhuize keurden de bescheiden goed. Door vertrek van het bestuurslid de heer Poppe werd gekozen de heer J. A. van Schelven. Uitvoerig werd ge discussieerd over de beleggings- gelden, waaruit uiteindelijk het be sluit werd geboren nadere informa ties in te winnen bij een bankin- stantie. Over het winterprogramma werd langdurig van gedachten gewisseld. De voorzitter deelde mede, dat de Surinaamse vereniging een gratis avond aanbiedt, welke verzorgd wordt door de bekende voor drachtskunstenaar Otto Sterman over het onderwerp „Ik ben een neger". Deze avond zal plaats heb ben op 10 oktober a.s. In samen werking met de plaatselijke Bpnd van Plattelandsvrouwen zal pen avond over het Nederlandse bqek worden verzorgd door de auteurs Leonard de Vries en C. J. Kqlk. Deze lezingen hebben plaats op 8 november. Dan zal er nog een film avond zijn en een avond, welke zal wórden verzorgd door de zeer be kende goochelaar Langini, welke reeds eerder voor het Nut optrad. Wanneer de acteurs en actrices ge vonden kunnen worden zal de heer Lijbaart trachten ook in dit seizoen weer een eigenkrachten toneel avond te verzorgen. Met de gebrui kelijke rondvraag sloo.t de heer Lij- baart deze slecht bezochte verga dering. In de gemeente Brouwersha ven bedraagt de opbrengst voor Het Koningin Wilhelminafonds totaal f 127,02, hetgeen betekent, dat Brouwershaven wederom aan de kop staat, gerekend naar de ver houding van het bevolkingsaantal van alle gemeenten op Schouweh- Duiveland. HAAMSTEDE Hogeschool biljarten Zaterdagavond waren we in ho tel Bom, om met vele belangstellen den de verrichtingen te zien van de Haamsteedse spelers tegen hun collega's uit Barendrecht. Vooral de partij tussen de topspelers van beide verenigingen, nl. J. de Haan voor Haamstede en P. Kruithof voor Barendrecht, werd met span ning tegemoet gezien. Het werd dan ook een partij waar nog lang over nagepraat zal worden. Kruithof toonde hier zijn meesterschap op het groene laken, in een razend snel tempo stootte hij in de eerste beurt 60 caramboles bij elkaar, waarbij vooral zijn korte spel op viel. Op een betrekkelijk klein stukje van het groene laken mas seerde en piqueerde hij zijn pup- ten bij elkaar. Ongelooflijk zoals de heer Kruithof zijn wil aan de bal len opdrong. Typisch dat een ge makkelijke stoot door deze mees ter zeer moeilijk werd gezocht, louter om wat „over" te houden. Hij maakte zijn 200 caramboles vol in 6 beurten, wat neerkomt op een gemiddelde van 33. De Haan over trof zichzelf en volgde in zijn eer ste beurt met een knap gespeelde serie van 31. Zijn gemiddelde was 7,21. De hoogste serie van Kruithof was 117 en hij maakte de 200 car. vol in precies 29 minuten. We ho pen dat het „Witte van Haemstede" nog eens gelukken zal een derge lijke „grootmeester" hier te krij gen. Zie voor de gedetailleerde uitsla gen onder „Sport". NOORDGOUWE Bliksem sloeg in woning Tijdens een kort maar hevig on- weder sloeg de bliksem in de nacht van donderdag op vrijdag in in het pand Kloosterweg B 23a, bewoond door de familie Visser, wethouder alhier. Brand brak gelukkig niet uit, wel werd evenwel het radio toestel vernield. Persoonlijke on gelukken zijn evenmin bij deze blikseminslag voorgekomen, zodat de bewoners met de schrik vrij kwamen. DREISCHOR Bejaardensociëteit begint Naar wij vernemen zal de be jaardensociëteit weer beginnen op woensdag 18 september a.s., des namiddags 3 uur in de consistorie kamer van de Ned. Herv. kerk. Alle 65-jarigen en ouderen worden op deze bijeenkomst verwacht. Herbestrating Bogerdweg Door het aannemersbedrijf fa. Rentier te Noordgouwe is begon nen met de herbestrating van de Bogerdweg in deze gemeente. Tij dens deze werkzaamheden is de weg afgesloten voor het verkeer, waarbij het verkeer vanaf en naar Schuddebeurs is omgelegd via de Langeweg. Het verkeer naar Zijpe- Nieuwerkerk kan rijden via Blin- deweg-Zuiddijkweg over de nieu we weg door het Dijkwater naar Sirjansland. Oplevering woningwet woningen Deze week heeft de oplevering plaats gevonden van vier woning wetwoningen welke voor rekening dezer gemeente zijn gebouwd. Het werk is uitgevoerd door de firma Schutte Ooihorst te Ambt Del den. Sportterrein nog niet bespeelbaar Naar wij vernemen heeft het be stuur van de stichting „Sportterrein Dreischor" i.o., mede op advies van het hoofd van het ambtsgebied der Ned. Heide Mij, te Zierikzee, beslo ten het sportterrein dit seizoen nog niet voor gebruik open te stellen, daar het veld nog niet bespeel baar is. De raad dezer gemeente komt maandagavond, 23 september a.s., in openbare vergadering bijeen in het café „Centrum". OOSTERLAND Cursus voor Vrijwillige brandweer Vrijdag werden door de Inspec tie Brandweerwezen van een tien tal leden van de vrijwillige brand weer uit onze gemeente een exa men afgenomen. Als examinatoren traden op de adjunct-inspecteur uit Breda, de heer Kortus, de com mandant van de brandweer te Bre da, de heer Rademaker en de com mandant van de brandweer te Roo sendaal, de heer Bouman. De brandweermannen hebben een cur sus gevolgd welke in 18 lesavonden werd gegeven door de instructeur van de brandweerinspectie, de heer de Leeuw. De verschillende vragen werden door de meeste leden vlot beantwoord. Jammer dat een twee tal leden, welke verschillende ma len niet in de gelegenheid waren de cursus te bezoeken, moesten worden afgewezen. Zij zullen ech ter in de gelegenheid worden ge steld over een maand herexamen te doen. Over enige weken zal aan de geslaagden een diploma Brand wacht 2e klasse worden uitgereikt. Het examen vond plaats in de con ferentiekamer, terwijl er ook nog enkele praktijkoefeningen aan ver- Verwachting tot dinsdagavond: Iets zachter Veranderlijke bewolking en plaat selijk enige regen; matige wind tussen west en zuidwest, maar langs de Waddenkust aanvankelijk krachtige westelijke - wind; iets zachter overdag. 17 sept. Zon op 6.19, onder l&Sïk Maan op 23.30, onder 14.43. Laatste kwartier: 17 sept, te 5.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 sept. 7.54 v.m. 20.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 sept. 7.34 v.m. 19.58 n.m. Springtij: 26 sept. Doodtij: 19 sept. HET WEEROVERZICHT Tijdens het weekeinde is de bo ven zuid-Noorwegen gelegen de pressie sterk in betekenis afgeno men. De kern verplaatste zich een weinig naar het zuiden, terwijl te gelijkertijd een zwakke rug van hoge druk over de Britse eilanden naderde. Tengevolge van deze ont wikkeling namen de windkrachten in het Noordzeegebied slechts wei nig af. Een kleine randstoring deed vannacht langs de kust van Hol land en Zeeland de wind zelfs tij delijk nogmaals tot hard aanwak keren. De storing ging vergezeld van hagel- en onweersbuien, tij dens welke o.a. in Den Helder en Leeuwarden windstoten van om streeks 75 kilometer per uur wer den gemeten. Op het noordelijk deel van de oceaan bevindt zich een gecompli ceerd lagedruksysteem, dat zich via de Britse eilanden naar het oosten gaat verplaatsen. Voor het lagedrukgebied wordt door zuid westelijke winden zachte en zeer vochtige lucht over de Britse eilan den gevoerd. Hiermee hangt een regenzóne samen, die vanochtend heel Ierland en een groot deel van zuidwest-Engeland bedekte. Het ziet er naar uit, dat deze zóne mor gen oók over Nederland zal trek ken, waarbij de regenkansen in de zuidwestelijke helft van het land het grootst zijn. bonden waren, welke met de mo torspuit achter de kerk plaats von den. De boerderijenbouw De saneringsboerderij welke aan de zeedijk even voorbij de nieuw gebouwde boerderij „De Abeele" voor de heer Math. Steenpoorte Lz. wordt gebouwd, is de vorige week onder de pannen gekomen, terwijl de heer J. Kwaak deze week zijn nieuw gebouwde boerderij „De Abeele", eveneens aan de zeedijk onder Viane, heeft betrokken. 'l' FEUILLETON pil... lllllll JOKE DE VALK X „Het einde van je carrière, zei je? Kom nustaat of valt die dan bij de gratie van die mevrouw De Geest van Swinderen? Is zij dege ne, die benoemt en ontslaat?" „Je begrijpt het niet, Hanneke. Haar oordeel is toonaangevend in dergelijke dingen. Zij is al vele ja ren presidente van de reclasse- ringsvereniging en op dit terrein heeft ze al ontzaglijk veel goeds gedaan. Talloze malen heeft zij ontspoorde vrouwen, nadat ze hun straftijd hadden uitgezeten, in haar huis opgenomen en aan werk ge holpen als dienstmeisje en zo. Ze zou het als een grote belediging beschouwen, als we haar uitnodi ging zouden afslaan". „Dat kan wel zijn, Jan, maar ik ga desondanks niet. Jij bent na tuurlijk volkomen vrij om wel te gaan. Bedenk voor mij maar een excuus. Wat drommel nog aan toe, ik kan toch wel ziek zijn?" „Als je dat inderdaad zou zijn, had je een geldig excuus, maar je bent, bij mijn weten, zo gezond als een vis en ze heeft je al een paar malen in je auto in de stad zien rijden. Je zult je weigering dus niet kunnen handhaven". „Jan, je hebt vóór ons trouwen gezegd, dat je me nooit tot iets zou dwingen, als ik er geen zin in had. Weet je dat nog?" Hij trommelde ongeduldig met zijn vingers op de tafel. „Jawel, Hanneke, maar ik bedoelde daar mee iets anders". „Wat bedoelde je daarmee dan?" Hij kleurde. „Nu jaten aan zien van de rechten en zo van de man". Illlllll „Ik heb begrepen, dat alles daar onder viel. Ik heb altijd in je ge respecteerd, dat je me nooit iets hebt opgedrongen. Ook daarom houd ik zoveel van je. Vraag me alles, wat je wilt, maar niet mee gaan naar de soiree van die vrouw. Ik kan het niet". Hij zuchtte gelaten. „Ik zal dan het een of ander excuus moeten verzinnen, want wegblijven zonder meer zou fataal zijn. Alhoewel ik niet begrijp, wat de reden is van je weigering. Je zou daar schitte ren als een gevierde vrouw. Je kunt kopen, wat je denkt nodig te hebben, onverschillig wat het kost. Ik wil je desnoods een blanco che que geven en ik hoef niet te weten, wat het kost. Ik heb toch geen ver stand van dameskleding. Toe, Han neke, je zoudt me zo'n groot ple zier doen „Ikzal er eens over denken", zei ze moeilijk. 23. Een grimmige advokaat komt de volgende morgen op zijn bureau. De stemming thuis was de avond tevoren bedorven door Hanneke's weigering om mee te gaan naar mevrouw De Geest van Swinderen. Voor het eerst sinds hun huwelijk was Dubois die morgen weggegaan zonder zijn vrouw een zoen te ge ven. Hanneke was die morgen op bed gebleven, voonvendende, dat zij hoofdpijn had. Dubois had wel begrepen, dat dit een smoesje was, maar hij had gezwegen. Hij had in deze eerste huwelijksmaanden geleerd zich te beheersen. Maar in- 54 wendig kookte hij. Op zijn bureau lag de post van deze morgen. Langzaam begon hij de verschillende brieven door te lezen, tot zijn oog viel op een groe zelige witte enveloppe, die hem be kend voorkwam. Hé, had hij enkele weken geleden ook niet zo'n enve lop gehad, waarin dat briefje zat met die éne regel: Wat weet u van het verleden van uw vrouw? Vlug sneed hij de brief open en haalde er eenzelfde grijs velletje papier uit. Ditmaal las hij de met druk letters geschreven zin: „U als ad vokaat kent niet eens het verleden van uw vrouw?" Dubois blijft met het briefje in zijn hand voor het bureau zitten. Wat is er met zijn. vrouw aan de hand geweest? Enige weken gele den, nadat hij het vorige briefje had ontvangen, heeft hij thuis op haar verleden gezinspeeld, maar Hanneke heeft toen ontwijkende antwoorden gegeven. Gisteren die scène over de uitnodiging van me vrouw De Geest van Swinderen. Waarom weigerde Hanneke gedeci deerd om mee te gaan? Heeft ze wat tegen die oude dame? En wat betekent dit briefje nu weer? Wie schrijft die epistels? Waar wil men heen? Hij denkt diep na. Er moet op heldering komen over dit alles. Hanneke moet open kaart spelen. Misschien is er in haar leven iets geweest, dat niet helemaal door de beugel kan. Maar dan moet ze het hem vertellen. Hij houdt toch van haar? (Wordt vei'volgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2