Enorme brand herschiep boerderij te Haamstede in trieste ruïne Dr* Adenauer krijgt volstrekte meerderheid in nieuwe Bondsdag DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De Syrische kwestie KONING SAOED ZOU BIJ EISENHOWER OP MATIGING HEBBEN AANGEDRONGEN In diplomatieke kringen in New York is gezegd, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië een boodschap aan president Eisenhower heeft ge zonden waarin hij aandringt op matiging van de Amerikaanse po litiek t.a.v. Syrië, aldus meldt de New York Times uit Washington. De boodschap van Saoed zou, naar men gelooft, in belangrijke mate bijgedragen hebben tot de plotselinge matiging in de houding van de V.S. tegenover Syrië, die op de dinsdag door minister Dulles ge houden persconferentie werd op gemerkt. Volgens de New York Times heeft koning Saoed de Amerikaan se bezorgdheid over de ontwikke lingen in Syrië „overdreven" ge- Indonesische bladen verboden DJAKARTA. De militaire com mandant van Djakarta heeft vrij dagavond de verschijning van bijna alle in Djakarta gevestigde belang rijke bladen verboden. Ook de persbureaus „Pia" en „Antara" mogen niet meer werken. Het ver bod geldt voor onbepaalde tijd. Als oorzaak van het verbod wordt genoemd de „berichtgeving" van de bladen en persbureaus over de nationale conferentie tussen de centrale regering en de buitenge westen, die op het ogenblik wordt gehouden. Het negervraagstuk noemd. Pogingen om het bewind in Syrië omver te werpen zouden, naar de mening van koning Saoed, de Syriërs vatbaarder maken voor Russische invloed. De Amerikaan se verklaringen over het midden oosten werden door de Arabieren opgevat als inmenging in Arabi sche aangelegenheden. Tenslotte zou Saoed, naar van diplomatieke zijde is gezegd, de president ver zocht hebben om een nieuwe ver zekering, dat de Verenigde Staten zich zullen onthouden van enigerlei inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Arabische lan den. in de V.S. De senaat van de Amerikaanse staat Alabama heeft vrijdag een resolutie aangenomen, volgens welke men het idee van een her vestigingscommissie zal bestude ren om negers naar de noordelijke staten te doen verhuizen. De staats- senator Engelhardt, van wie de re solutie afkomstig was, opperde dat zo'n commissie gronden in het noorden zou kunnen aankopen en aan belanghebbende negers, die voor verhuizing voelen, verkopen. Britse oefening in Duitsland afgelast De commandant van de zesde Britse tankdivisie, luitenant-gene raal Pyman, heeft besloten de herfstmanoeuvres van zijn divisie in Westfalen af- te breken, omdat de zware voertuigen bij dit regen weer te veel schade aan de bodem toebrengen. Er is drie dagen ge oefend. Volgens plan had de oefe ning tot 22 september zullen duren. Nieuw plan voor Midden-Oosten Averell Harriman, gouverneur van de staat New York en oud ambassadeur van de V.S. in Mos kou, heeft in een rede tot een con ventie van de Amerikaanse Zionis tische organisatie een nieuwe Ame rikaanse politiek voor het midden oosten bepleit, die niet gebaseerd is op wapenleveranties maar op het aanpakken van „de euvelen waaronder de volken van het mid den-oosten gebukt gaan". Deze po litiek zou een gunstig klimaat scheppen voor toenadering tussen Israël en de Arabische landen en zou de invloed van de Sowjet-Unie in het midden-oosen kunnen ver minderen. Zwarte handel in Rusland Het presidium van de Opperste Sow jet van de Russische federale republiek - de grootste republiek van de Sowjet-Unie - heeft een decreet uitgevaardigd, dat voorziet in het opleggen van gevangenis straffen en boeten voor mensen die zich bezig houden met zwarte han del op kleine schaal. Volgens radio-Moskou gaat het hier om Russen, die clandestien kleine hoeveelheden voedsel, ver- bruiksgoederen, bioscoop- en thea terkaartjes, boeken etc. verkopen met het doel winst te maken. Bij eerste overtreding kunnen ge vangenisstraffen van drie tot vijf tien dagen of boeten van maximaal circa 450 gulden worden opgelegd. Bij een volgende overtreding kan de gevangenisstraf verhoogd wor den tot een jaar en de boete tot ongeveer achttien honderd gulden. Bovendien kan dan dwangarbeid van maximaal een jaar worden opgelegd. De vonnissen zullen di rect worden uitgevoerd. Er bestaat geen recht van beroep. Oogst van het jaar ging mede verloren Een enorme brand heeft zondag middag de kapitale landbouw- schuur behorende btf de boerderij van dhr. J. S. L. Korteweg, gepacht door de heren gebrs. Boot, gelegen aan de Kloosterweg te Haamstede, in een trieste ruïne herschapen. Het geheel uit stenen opgetrokken ge bouw van 45 m lang en 17 m breed gold als een der modernste uit de omtrek. Juist vrijdag jl. was men begon nen met het dorsen, zodat het aan wezige dorsgarnituur van de heer O. van den Hoek, bestaande uit een 60 p.k. tractor met dorsma chine en pers, mede een prooi der vlammen werd. De schade be draagt ongeveer 200.000 gulden, die door verzekering wordt gedekt. Naar alle. waarschijnlijkheid zijn met vuur spelende kinderen oor zaak van de catastrofale brand. De brand was omstreeks 3.15 uur zondagmiddag uitgebroken. De schuur, die tot de nok toe vol graan zat (de gehele oogst van dit jaar) brandde direct - aangewak kerd door een stevige wind - als een fakkel. Met daverende knallen sprong al spoedig het geheel met asbestplaten beklede dak uit el kaar door de verschrikkelijke hitte. De vlammen hadden toen vrij spel en de onmiddellijk gealarmeerde brandweer, die, ondanks het moei lijke uur, toch vrij snel aanwezig was, stond voor een vrijwel hope loze taak en ze bepaalde zich er voornamelijk toe het een twintig tal meters verderstaande woonhuis voor het vuur te behoeden. Een grote klamp pakken stro ging mede in de vlammen op en ook de gehele landbouwersinspan, uitge zonderd een tractor met twee bandenwagens en het vee, ging verloren. Ook enige kleine bijge bouwen werden in de as gelegd. De brandweer kon omstreeks 6 uur met de nablussingswerkzaamheden beginnen, die wel tijd zullen ver gen tot maandagavond. Vele autoriteiten, o.m. burge meester jhr. Röell, waren op het terrein van de brand aanwezig en een zeer talrijke menigte sloeg het blussingswerk gade. Scheepsverliezen door ongelukken LONDEN. Engeland en Ierland hebben in 1956 door ongelukken meer schepen verloren dan enig ander land, zo blijkt uit de cijfers, die door Lloyds register of Ship ping gepubliceerd zijn. Tezamen verloren deze landen 24 schepen met een totale bruto-tonnage van 32.720 ton, hetgeen. 0,44 procent van hun schepen is. Het wereldtotaal van de verloren gegane schepen bedraagt 163 van in totaal 248.335 ton. In dit totaai zijn geen schepen van minder dan 100,brt. begrepen. Algemene vergadering der V.N. Hongarije-resolutie aanvaardt Tien stemmen tegen en tien onthoudingen De algemene vergadering aan vaardde de door 37 landen onder tekende resolutie over Hongarije zonder dat er wijzigingen in wer den aangebracht. Voor de resolutie aanvaard werd, had de afgevaardigde van Ceylon voorgesteld het rapport van de commissie te „aanvaarden i.p.v. te onderschrijven". Ook werden twee amendementen van de Burmese afgevaardigde ver worpen. In het eerste werd ver zocht hét woord „veroordeelt" in de resolutie te vervangen door „betreurt". In het tweede werd ge vraagd de bepaling te schrappen, waarin de speciale vertegenwoor diger van de algemene vergadering WASHINGTON. De democrati sche senator Stuart Symington heeft donderdag op een persconfe rentie in Washington verklaard dat Eisenhower en Dulles het Ameri kaanse volk slechts „halve waar heden" vertellen met betrekking tot het intercontinentale ballisti sche projectiel van de Russen en de pogingen om tot ontwapening te komen. Bij La Ciotat in zuid-Frankrijk heeft een brand gewoed waardoor een gebied van vijfhonderd hectare met naalhout en struikgewas in de as is gelegd. Een persoon kwam om het leven en verschillende huisjes gingen in vlammen op. Rusland zet Turkije min of meer onder druk Boelganin is „bezorgd" MOSKOU, 13-9 - In een bood schap aan de Turkse premier spreekt premier Boelganin van de Sowjet-Unie z(jn „grote bezorgd heid" uit over de berichten die melding maken van Turkse troe penconcentraties aan de Syrische grens, zo meldt het officiële Rus sische persbureau Tass. De Sowjet-Unie kan niet voorbij zien aan gebeurtenissen die tot een gewapend conflict in dat gebied zouden kunnen leiden, aldus Boel ganin. Het gevaar van een schen ding van de vrede zou overigens niet beperkt zijn tot dat gebied alleen. Boelganin zegt dat aan Turkije een bepaalde rol is toebedeeld vol gens de door Amerika gekoesterde plannen om een militaire actie te gen Syrië te ontketenen. „Wij geloven dit natuurlijk lie ver niet, maar er zijn tekenen die er op wijzen dat vooraanstaande Turkse staatslieden geneigd zijn die Amerikaanse plannen halverwege tegemoet te komen". Ook het zenden van Amerikaan se wapens naar Turkije had Rus sische bezorgdheid gewekt. opdracht wordt gegeven om op het geschikte tijdstip met de Hongaar se commissie overleg te plegen. De resolutie werd aangenomen met 60 tegen 10 stemmen bij 10 onthoudingen. Het negerprobleem in de V.S. PROVIDENCE, 14-9. De gouver- neur van Arkansas, Faubus heeft zaterdag na het onderhoud met president Eisenhower in een ver klaring beloofd dat hij zich zal hou den aan de federale wet over de integratie op de scholen. Hij hoop te evenwel dat de federale regering „met begrip en geduld" zou han delen. Eisenhower verklaarde dat Fau bus hem verzekerd had „de beslis sing van de Amerikaanse districts rechtbank inzake het geval te Little Rock te zullen respecteren' In beide verklaringen stond niet of de gouverneur zijn troepen zal te rugtrekken of niet. PRINS WAN MAG NIET NAAR HONGARIJE BOEDAPEST, 14-9. Een woord voerder van het Hongaarse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag op een persconfe rentie verklaard dat de Hongaarse regering geen enkele buitenlander kan toestaan Hongarije binnen te komen, met het doel zich te men gen in de Hongaarse binnenlandse aangelegenheden. „De Hongaarse regering is wel bereid Prins Wan van Thailand - de voorzitter van de elfde Alge mene Vergadering der V.N. -, cretaris-generaal Hammarskjoeld, of welke andere vooraanstaande buitenlandse persoonlijkheid te ontvangen, mits zij als particulie ren komen en op een tijdstip dat zowel de Hongaarse regering ais de bezoeker gelegen komt", aldus de woordvoerder. a Een dierenarts in Nottingham, Engeland, heeft meegedeeld dat hij de laatste zes weken tachtig katten heeft behandeld die aan Aziatische griep leden. Jeugdmisdadigheid in Polen Radio-Warschau meldt, dat een commissie die zich bezighoudt met de jeugdmisdadigheid in Polen, heeft vastgesteld, dat de jeugd ver antwoordelijk is voor een aanzien lijk aantal misdaden en overtre dingen. Jeugdige personen maakten zich vorig jaar schuldig aan ruim 64 der inbraken, ruim 63 der ge wapende roofovervallen en ruim 44 °/o van het aantal gevallen van doodslag. Éénderde van het totale aantal overtredingen van de jeugd werd begaan door kinderen onder de dertien jaar, aldus de radio. De slachtoffers van Hirosjima Het bestuur van de Japanse stad Hirosjima heeft verklaard dat het redenen heeft om aan te nemen dat de Amerikaanse atoombom, die in augustus 1945 boven deze plaats werd uitgeworpen, aan 240.000 en niet aan 79.000 personen, zoals tot toe werd verondersteld, het leven heeft gekost. Een woordvoerder van het stads bestuur verklaarde dat het getal 79.000 was gebaseerd op onvolle dige politiecijfers. Volgens een re cent, door een der stedelijke auto riteiten ingesteld onderzoek heeft de bom aan 70.000 militairen en 170.000 burgers het leven gekost. Voorts werden meer dan 50.000 personen ernstig en 10.000 licht gewond, terwijl er 6.783 vermisten waren. De vijf en twintigste De 45-jarige mevr. Malagura Folk in Neiv York heeft za terdag in het St. Johns hos pital in Brooklyn het leven geschonken aan een kind, haar 25e. Dit kind zal Zezell heten, met een „Z", de laat ste letter van het alfabet, omdat het haar laatste kind zal zijn, zo verklaarde zij. In het ziekenhuis is men sceptisch wat dat aangaat. Vorig jaar, toen haar 24e baby geboren werd, heeft ze dat ook al i De rollen van de Dode Zee Dr. Solomen Zeitlin uit Phila delphia, die van mening is dat de zg. rollen van de Dode Zee het werk van middeleeuwse schrijvers zijn en niet van zo oude daum als algemeen wordt aangenomen, heeft hierover een lezing van anderhalf uur gehouden op een bijeenkomst van de Zionistische federatie van Groot-Brittannië en Ierland. Volgens professor Zeitlin is het roekeloos te beweren dat de rollen uit de tijd vóór Christus stammen en aan de Essenen moeten worden toegeschreven. In de tekst op de rollen, aldus Zeitlin, worden bv. haakjes gebruikt die nog onbekend waren in de dagen van de Essenen, en koppeltekens die niet voor 'de tweede eeuw voorkomen. Niet allen onder het gehoor van professor Zeitlin waren het met hem eens. Een der bestuursleden, Leon Simon, zei dat men uit zijn aanwezigheid niet moest opmaken dat hij alles, wat er gezegd was, aannam, aldus meldt de Times. Koning Feisal van Irak verlooft zich Koning Feisal van Irak gaat zich verloven met de 17-jarige Egyp tische prinses Fazilet, een blonde schoonheid met blauwe ogen, af stammend van de heersers van het oude Ottomaanse rijk. Koning Fei sal (22) ontmoette haar tijdens zijn zomervakantie in Turkije. De prinses is de dochter van de Egyptische prins Mehmed Ali en de Ottomaanse prinses Hanzade. Haar vader is een zoon van Mo hammed Ali, bijgenaamd de Grote, Khedive van Egypte onder het oude Ottomaanse rijk. Haar moe der is een dochter van sultan Ab- doel Madjid. In een gevecht tussen negers en blanken in Johannesburg zijn 32 mensen om het leven gekomen. Er zijn 12 ernstig gewonden, onder wie een kind van anderhalf jaar, dat een kogel in het hoofd heeft Richt Uw blik naar de zon- 1 zijde en de schaduw zal achter i U vallen. i Prinses Beatrix heeft geblesseerde enkel 's-GRAVENHAGE. H.K.H. prin- ses Beatrix heeft donderdagmid dag bij het rijden in de manege bij een val haar enkel bezeerd. Zij 2al de eerste dagen rust in acht moe ten nemen, In verband hiermee 2al de prinses er van moeten afzien bij de opening van de Staten-Generaal aanwezig te zijn. Zo enigszins mo gelijk hoopt zij wel aan de gebrui kelijke rijtoer des middags deel te nemen. Zondag is officieel te Teheran medegedeeld, dat de vijftig inzit tenden van vier autobussen, die nabij Tabriz, in noord-Perzië, door buiten hun oevers getreden rivie ren werden verrast, om het leven zijn gekomen. Tot nu toe zijn dertig lijken geborgen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Op de hoek van de Withuisstraat en de Jan Wapstraat is een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de vierjarige Irma van den Assem, wonende in de Gouver neurlaan. Het meisje kwam uit een huis aan de Jan Wapstraat en stak onvoorzichtig de straat over. Zij kwam onder een van de achterwie len van een vrachtauto, bestuurd door de 25-jarige N. D. P. uit de Van Vlotenstraat. 's-GRAVENHAGE. Toen de 17- jarige monteur C. W. P. B. een te levisie-antenne aan het plaatsen was op het dak van een perceel aan de Perenstraat, tuimelde hij op een gegeven ogenblik naar bene den. B. maakte een val van 10 me ter en kwam in een tuin terecht. Met onbekend letsel is hij overge bracht naar het ziekenhuis Zuid- wal. Zijn toestand is redelijk goed. NIJMEGEN. Onder auspiciën van het Ned. Oorlogsgravencomité kwamen vrijdagavond per extra- trein uit Hoek van Holland 200 En gelse oorlogspelgrims te Nijmegen aan. MAASTRICHT. Bij twintig fa brieken in Maastricht zijn bijna 1000 meldingen van ziekte als ge volg van de griepepidemie. Een der fabrieken telde zelfs veertig tot vijftig ziekmeldingen per dag. Be houdens enkele uitzonderingen valt er over het algemeen een lichte af name van het aantal griepgevallen te constateren. WINTERSWIJK. Tijdens een he vig onweer, dat boven Winterswijk heeft gewoed, is de 39-jarige land bouwer G. J. Rösken bij werkzaam heden op zijn akker in de buurt schap Henxel door de bliksem ge troffen en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. HILVERSUM. De 66-jarige me vrouw M. van Kooij-Hartog, woon achtig in een boerderij in de Ker- kelanden tussen Hilversum en Loosdrecht, heeft het leven verlo ren tengevolge van blikseminslag. Het hemelvuur sloeg niet direkt in de boerderij, maar in een der palen van de bovengrondse elektriciteits leiding, die in dat nog wat verder af gelegen gebied nog bestaat. Via deze leiding vloog de bliksem naar de boerderij van de familie Kooij, waar de boerin juist in de kelder, blijkbaar bij de schakelkast, aan het werk was. De bliksem deed de schakelkast ontploffen, waarbij mevr. van Kooij op slag werd ge dood. De Westduitse verkiezingen Hij wordt herkozen als bondskanselier BONN, 16-9. Volgens de door het Westduitse persbureau ver strekte cijfers beeft de chisten-de- mocratische partij van dr. Ade nauer in de algemene verkiezing, die zondag in west-Duitsland is gehouden, 14.995.504 stemmen ge kregen tegen de socialisten een stemmenaantal van 9.490.119. Dit betekent, dat Adenauer verzekerd is van een volstrekte meerderheid in de nieuwe bondsdag en van zijn herverkiezing als bondskanselier. De CDU heeft 50,2 pet. van het aantal uitgebrachte geldige stem men gekregen. Bij de verkiezingen in 1953 was het percentage 45,2 pet. Voor de socialisten bedraagt het percentage 31,8 tegen 28,8 in 1953; 88 pet. van de 35.500.000 kiesge rechtigden heeft zondag gestemd. Het was voor het eerst in de Duitse geschiedenis dat ook solda ten ter stembus konden gaan. Ook de Saarlanders vormden een nieu we groep aan de stembus voor de Bonsdag. De weergoden waren deze ver kiezingen niet zo gunstig gezind als die van vier jaar geleden, toen het overal zomers weer was. Deze zondag was het nogal fris en regen achtig in de meeste delen van de Bondsrepubliek en er viel zelfs sneeuw in Allgau en Werdenfelsen. Tegen de middag brak echter toch in verscheidene streken de zon door. Een van de eersten der ongeveer 35,5 miljoen stemgerechtigden die hun stem kwamen uitbrengen was Bondspresident Heuss, in Bonn, en verder kardinaal Frings in Keulen. Van de nieuwe mogelijkheid tot het stemmen per post is ruim ge bruik gemaakt maar doordat velen de hiervoor geldende voorschriften niet nauwkeurig waren nagekomen moesten hun stemmen als ongel dig worden aangemerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1