Parlementsleden brachten een bezoek aan industrieën in Zeeland DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOWJET-UNIE AANSPRAKELIJK VOOR DE „ONDERDRUKKING" IN HONGARIJE Egyptische vrijwilligers voor Syrië HONGERSNOOD DREIGT IN BENGALEN STAD EN PROVINCIE i-«»vln VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 ZIERIKZEE SCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. T7~Têr. 32™ na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Hongarije in <le V.N. Kaïlar's bewind gesteund door Russische troepen De Britse vertegenwoordiger by de V.N., Allan Noble, heeft woens dag b(j de hervatting van het spoeddebat over Hongarüe in de Algemene Vergadering der Ver. Naties, Hongaarse en Russische ar gumenten tegen het debat van de hand gewezen en de Sow jet-Unie aansprakelyk gesteld voor de hui dige „onderdrukking" in Honga rüe. Waar zou het prestige van de Verenigde Naties blijven als men als het ware een premie zotte op „onbeschaamd negeren van de we reldopinie en V.N.-resoluties door een grote mogendheid? zo vroeg hij. Er moet een einde komen aan de „wrede onderdrukking" in Hon garije, die slechts mogelijk is „door de flagrante Russische inmenging in de Hongaarse binnenlandse aan gelegenheden". De regering-Kadar kan „haar program van wraak en vreesaan- jaging" slechts uitvoeren, doordat zij door Russische troepen gesteund wordt. Noble zei, dat volgens officiële Hongaarse berichten midden juli reeds 104 „contra-revolutionairen" ter dood veroordeeld waren. De in ternationale commissie van juris ten gelooft echter, dat er zeker meer dan 2.000 terechtstellingen zijn geweest. En de meeste mensen die wegens „contra-revolutionaire activiteit" gevangen genomen zijn, hebben nog niet terechtgestaan. Steun aan Indonesische eisen inzake Nieuw-Guinea neeni» af DJAKARTA, 12-9. De Indone- sisehe minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, heeft don derdag voor het parlement ver klaard tot zijn spijt te moeten er kennen, dat de steun van de La tijns-Amerikaanse landen aan de eis van Indonesië op west-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) is af genomen. Hij zeide dat de gewijzigde hou ding van deze landen niet het ge- volg is van mindere sympathie met de strijd van het Indonesische volk, maar gebaseerd is op overwegin gen van nationaal fcelang. De In donesische regering acht het be grijpelijk, dat deze landen in hun buitenlandse politiek zich door eigen belang laten leiden, aldus de minister. De vraag waar het om gaat, is voor deze landen: zullen wij in onze betrekkingen met Ne derland geen schade ondervinden, als wij Indonesië steunen?, zo be sloot minister Subandrio. De minister legde deze verkla ring af in antwoord op een vraag van het parlementslid Noor El Ibrahimy, van de Masjumi, die de ontevredenheid van zijn partij tot uiting had gebracht over de wijze waarop de regering in Zuid-Ame- rika de propaganda over Nieuw- Guinea had gevoerd. De Sowjet-Unie heeft haar in menging in Hongarije gerechtvaar digd aan de hand van het pact van Warschau, „als een vorm van col lectieve verdediging", maar „ver dediging tegen wat?", aldus Noble. De Britse regering wenst hele maal niet dat Hongarije of een an der Oosteuropees land dat zijn on afhankelijkheid opeist, als basis ge bruikt wordt van waaruit de vei ligheid van de Sowjet-Unie be dreigd kan worden. CAIRO, 13-9. Het Egyptische verbond van vakverenigingen heeft zijn leden verzocht zich als vrijwil liger te melden voor de verdedi ging van Syrië, aldus meldt de cor respondent van Belga in Cairo. In een door het verbond uitgege ven communiqué wordt gezegd, dat alle bureaus van het verbond van af vrijdagmorgen aanmeldingen voor vrijwillige dienstneming in ontvangst kunnen nemen en wordt het verenigd opperbevel van de Sy rische en Egyptische strijdkrachten gevraagd wapens te verstrekken voor de opleiding van de rekruten. DE HONGAARSE KWESTIE Internationale petitie veroordeelt Sowjet-agressie Aan de voorzitter van de Alge mene Vergadering, prins Wan van Thailand, is donderdag een petitie overhandigd, waarin „de imperia listische Sowjet-agressie in Hon- garye" wordt veroordeeld en te rugtrekking van de Russische troe pen uit Hongarye wordt geëist. De petitie, die is ondertekend door honderd vooraanstaande per sonen op politiek en cultureel ge bied uit de gehele wereld, werd aangeboden door een deputatie on der leiding van de Amerikaanse democratische senator Jacob Javits en de Amerikaanse filmactrice Myrna Loy. Prins Wan verklaarde, dat zijn mening dezelfde was als de in de petitie weergegeven opvatting en dat ook de „bedoeling van de Al gemene Vergadering" In die rich ting ging. De Assemblee wil de kwestie voor het front der open bare mening houden. RHENEN. In het ziekenhuis te Wageningen is overleden de 43-ja rige T. Verbaan uit Nederweert, die een val van vier meter maakte toen hij van het dek van de bij Rhenen in aanbouw zijnde Rijn brug wilde afdalen naar de pijler. Het slachtoffer is gehuwd en vader van een kind. Reeds sterfgevallen door voedselgebrek NIEÜVV DELHI, 12-9. - Remoe Tsjakravarti, een communistische vrouwciyke afgevaardigde voor Bengalen in het „Volkshuis" - Tweede Kamer - van India, ver klaarde donderdag dat in Benga len een voedselcrisis voor de deur staat. Zij zei dat zich reeds enkele sterfgevallen door gebrek aan voed sel hebben voorgedaan en dat het ook reeds is voorgekomen, dat ouders hun kinderen verkochten. Volgens mej. Tsjakravarti is een aantal Bengaalse gezinnen, gedre ven door honger en werkloosheid naar Calcutta getrokken, terwijl levensmiddelen worden geham sterd. Het communistische parlements- Pientere huurder De Haagse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de 48- jarige monteur H. D. Deze had te 's-Gravenhage een auto gehuurd en toen hij de wagen terugbracht wees de kilometerteller 145 kilo meter aan. Later kreeg de ver huurder bericht uit Eindhoven dat daar met de wagen een verkeers overtreding was begaan. Daar Eindhoven verder dan 145 kilo meter van den Haag is gelegen, be greep hij dat de zaak niet klopte en ging op onderzoek uit. Het bleek dat de monteur tijdens de rit een tijd lang de kilometerteller buiten werking had gesteld. Deze telefoto uit Perth in Australië toont (midden) Bruce Phillips en (rechts) Alan Robinson, de twee Australische duikers, die het wrak van de zeventiende eeuxvse Nederlandse koopvaarder, „De vergulde Draeck" zouden hebben gevonden, in gesprek met schipper Frank Douglas (links) van een klein bootje met wie zij samen zouden willen trachten de kost baarheden te bergen, die in het wrak aanwezig moeten zijn. In het wrak, ontdekt bij Lancelin Island tussen Freemantle en Geraldion, moeten zich indien men hier werkelijk te doen heeft met „De vergulde Draeck", welke destijds in deze omgeving met 117 man aan boord verging, kisten met gouden en zilveren munten ter waarde van 11 miljoen gulden be vinden. lid verklaarde ook nog dat de in woners van west-Bengalen een herhaling vrezen van de rampza lige gebeurtenissen van 1943, toen in dat gebied, volgens officiële cij fers, 1.800.000 personen de honger dood stierven, „terwijl bekend is, dat in feite, zij het niet-officieel, 3.600.000 mensen door gebrek aan levensmiddelen om het leven kwa men". Prins Bernhard stelt werken Watertransport- maatschappij in gebruik JUTPHAAS, 12-9. Z.K.H. Prins Bernhard heeft donderdagmiddag in Jutphaas de werken van de wa tertransport-maatschappij Rijn- Kennemerland officieel in gebruik gesteld. De werken omvatten een pompinstallatie en een filterge bouw, waardoor het water uit de Lek respektievelijk opgepompt en gezuiverd wordt van slib en andere ongerechtigheden. Via een 81 kilo meter lange transportleiding wordt het ruw gezuiverde water naar de Kennemerduinen geleid, waar het ten behoeve van de waterleiding bedrijven van de provincie Noord- Holland en de gemeente Amster dam geschikt gemaakt wordt voor drinkwater. Een deel van het on gezuiverde water wordt gebruikt voor industriële doeleinden in Velzen. Een mummie-probleem Het museum van Brooklyn heeft onlangs een vergun ning voor het begraven van een 1.600 jaar oude Egypti sche mummie aangevraagd. Deze is evenwel niet gege ven, omdat het museum geen bewijs van overlijden kan tonen. Weer 300 ha in de Biesbosch onder water DRIMMELEN, 12-9. Vanochtend vroeg bij hoog water is in de Bies bosch weer 300 ha. bouw- en gras land onder water gelopen. De stand van het water was slechts drie centimeter minder dan op 26 aug. jl., toen eveneens door de hevige wind en getijwerking deze 200 ha. bouwland en 100 ha. weiland over stroomden. Het water heeft in een dijk van een polder van 55 ha., die eind augustus eveneens onder water liep een bres geslagen van vier meter breed. Men zal moeten wachten tot het water gevallen is, voordat het 'gat gedicht kan worden. Deze foto laat zien welke vernielingen werden aangericht aan de zo goed als nieuwe Hattie Cottón school te Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee, toen er in de school des nachts een lading dynamiet tot ont ploffing was gebracht, nadat de dag tevoren één neger-leerling icas in geschreven. Van het gebouw, dat een half miljoen dollar heeft gekost en dat onderdak bood aan 390 blanke leerlingen staan in feite alleen de buitenmuren nog overeind, het moet als volkomen verloren worden be schouwd. Met angstwekkende felheid gaat in de zuidelijke staten van Noord Amerika de strijd tegen de integratie op de scholen voort. ,.,Con Amore" concerteert te Schuddebeurs Bij gunstig weer hoopt het mu ziekgezelschap „Con Amore" za terdagavond een concert te geven bij café den Hollander te Schudde beurs. Het concert is mogelijk dank zij de reizende muziektent. Voor heen moesten de muzikanten maar een plaatsje zoeken op de begane grond, waardoor veel van het mu zikale effekt verloren ging. Nu kan worden geconcerteerd in de tent, ..-etgeen het te bieden programma zonder twijfel zal ten goede komen. Als het weer wat wil medewerken, kan het voor muziekminnend Schuddebeurs een genotvolle avond worden. NIEUWERKERK Ned. Bond van Plattelands vrouwen afd. Duiveland In „Rehoboth" te Nieuwerkerk hield dr. ir. van Beekom een lezing met film voor de afd. Duiveland van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen. De presidente, mevr. van Eeten-de Vries sprak in haar ope ningswoord teleurstelling uit over het feit dat geen geregeld gebruik kan worden gemaakt van het Dorpshuis, daar de kosten hiervoor te hoog liggen voor de vereniging en het voorts niet mogelijk is de consumptie zelf te verzorgen. Na afdoening van enige huishou delijke zaken kreeg dr. ir. van Bee kom het woord. Spr. nam op uit voerige wijze de landbouwproduk- ten onder de loep, inzonderheid die produkten die voor huishoudelijk gebruik worden verwerkt. De tar we wordt bijv. voor 90 pet. tot bi-ood verwerkt. Uit statistieken blijkt dat er een toenemend ge bruik valt te constateren in de ja ren 1910-1950 van melk, groenten en fruit, en een daling van aardap pelen en graanprodukten. Na de thee werden verschillende vragen gesteld en nog een film vertoond over een huishoudelijk onderwerp, waarna de presidente de spreker hartelijk dankte voor de leerzame lezing en de film, alsmede de aan wezigen voor hun opkomst. OOSTERLAND Gevonden voorwerpen Bij de Postcommandant van de Rijkspolitie alhier, de wachtmees ter le klasse A. W van Zweden zijn inlichtingen te bekomen om trent de navolgende gevonden voor werpen: een aktetas met inhoud, een dubbele fietstas, een kinder- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hoe moeilijker onze taak, des te groter is de eer, dat wij er voor uitgekozen zijn. 1 vest, een capuchon en een porte- monnaie met inhoud. Het ledigen der vuilnisemmers Naar wij vernemen ondervinden de mannen van de Reinigingsdienst „Duiveland" ook in onze gemeente nogal eens hinder dat er zich in de vuilnisemmers een natte of vettige substantie bevindt, dat het uitgie ten der emmers zeer bemoeilijkt. Men geeft hiervoor de raad om de emmers schoon te maken na het le digen, en er dan een oude krant of ander stuk papier op de bodem en tegen de wanden aan te brengen. Men voorkomt hiermee dat de in houd in de emmer blijft plakken, terwijl het ledigen zeer wordt ver gemakkelijkt. BRUINISSE Kinderballonnetjes brachten het tot Hannover Een punt van het vorige week zo goed geslaagde mosselfeest, dat niet op het programma stond maar dat toch de moeite wel waard was en in de gezinnen met kinderen nog steeds de spanning er in houdt, was het oplaten van ruim 400 ge kleurde ballonnen. Voor de vinder van de ballon die het verst komt wordt een vaatje oesters beschik baar gesteld. En nog steeds komen de kaartjes bij de. kinderen binnen. Het begon met meldingen uit Som- melsdijk, daarna kwamen er uit de Haarlemmermeer, Amsterdam, Ouderkerk aan de Amstel en toen uit Gelderland en Overijssel. De ballon van Drieneke Jumelet werd woensdagavond nog in Ommen ge vonden, doch de ballons van Ma- chiel de Visser en Hans Padmos brachten het tot in de buurt van Hannover. En nog steeds blijft de spanning er in of er kaartjes ge vonden worden van ballonnen die het nog verder hebben gebracht. Bliksemnocht In de afgelopen nacht is tijdens een kort, maar hevig onweer de bliksem geslagen in het in aan bouw zijnde kerkgebouw van de Oud Gereformeerde kerk alhier. Aan het metselwerk van schoor steen en gevel werd enige schade aangericht. Geïndustrialiseerd deel van de provincie uit zich MIDDELBURG, 12-9. Vanoch tend hebben de parlementsleden, die deze week in het zuidwesten des lands op industriebezoek zijn, van Breda uit een tocht gemaakt, deels naar Zeeuwsch-Vlaanderen, deels naar Wacheren. De deelnemers aan de reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen te gen het middaguur samen met de leden van de kring van werkgevers in de kanaalzone in het Casino van de „Compagnie Neerlandaise de l'Azote" te Sluiskil. De voorzitter van de kring van werkgevers, de heer H. J. P. Verschaffel, hield hier een begroetingstoespraak, waarin hij op de problemen van dit gebied nader inging. Hij zeide het oneens te zijn met al te pessimistische ge luiden, welke verdere industriali satie van deze streek op grond van een actueel arbeidstekort zonder meer afwijzen. Industrialisatie is te zeer een zaak op lange termijn dan dat men deze kan afwijzen op grond van een aantal actuele be zwaren. De verbindingen Ir. C. A. L. Horstman, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaande ren, besprak het probleem der ver bindingen te water, per spoor en over de weg. Vergroting van het kanaal van Sas van Gent zou zijn toe te juichen. Wat de spoorwegen betreft zeide hij, dat deze voor Zeeuwsch-Vlaanderen praktisch geen betekenis meer hebben. Ten aanzien van de waterwegen zeide hij onder meer, dat verwacht mag worden dat in 1970 technisch het verkeersaanbod over de Schelde op het veer Perkpolder-Kruiningen niet meer yerwerkt zal kunnen worden. Bevolkingsaanwas *Aan een in „Brittannia" te Vlis- singen gehouden maaltijd ter ge legenheid van het parlementair in dustriebezoek heeft de heer Borst een rede uitgesproken. De heer A. Borst Pzn., voorzitter van het Ver bond van protestants-christelijke werkge vez-s in Nederland, hield een tafelrede. Als uitdaging zag spreker de vloedgolf van een niet te stuiten bevolkingsaanwas. Land bouw-, handel- en dienstensector zullen slechts in beperkte mate de toeneming van de beroepsbevol king kunnen opnemen. Een van de doeleinden van de economische politiek van ons volk was een hoog investeringsvolume en een steeds groeiende produkti- viteit. Ondanks deze tegenstromin gen zijn wij erin geslaagd dit in belangrijke mate te verwezenlij ken, zei de heer Borst. Niettemin, zo vervolgde hij, schijnt er in de wenselijkheid van een hoog inves teringsvolume door de druk der omstandigheden, met name in het laatste jaar, wel enige wijziging te zijn gekomen. Daartegen waar schuwde hij. De conjuncturele situatie De wijziging houdt verband met de conjuncturele situatie van ons land, met de discrepantie tussen middelen en bestedingen. De in vesteringen worden door sommi gen, ook door overheidspersonen, door deze discrepantie mede ver antwoordelijk gesteld en beperking- daarvan is een van de programma punten van het te voeren econo misch beleid geworden. Hier is dus sprake van beperking van datgene, dat uit structureel oogpunt stimulering behoeft. In dien stimulering van de investe ringen uit structureel oogpunt wenselijk is, dan moet dit ook uit conjunctureel oogpunt mogelijk zijn, indien de besparingen daar voor maar voldoende zijn. De fout ligt dus bij de besparin gen en niet bij de investeringen. Vooropgesteld de noodzaak van hoge investeringen ligt hier de oor zaak van de moeilijkheden: bij de besparingen. Paard achter de wagen Spreker zeide het ten zeerste te betreuren, dat tot nog toe in on voldoende mate is aangetoond op welke wijze deze besparingen ver groot konden worden. Thans wor den zonder meer èn consumpties én investeringen beperkt, zonder dat in voldoende mate rekening wordt gehouden met de relatieve importantie van beide bestedings- categoriën voor de toekomst van ons land. Zo spant men het paard achter de wagen in plaats van er voor. „Het is nodig, dat men met het oog op vermeerdering onzer pro- duktiviteit inkomensvorming en inkomensbesteding uit elkander houdt en allereerst op de finan ciële ruimte als gevolg van de be sparingen let", aldus de heer Borst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1