LODALINE r" KqH dus gebruiksklaar In de grote, praktische literfles! Lodaline - daar doet u alles mee! 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 No. 18222 Toch niet mislukt DULLES SPREEKT VAN VORDERINGEN IN DE RICHTING VAN ONTWAPENING Vergelijking met vroegere Volkenbond leerzaam „Het is onjuist te zeggen, dat de recente ontwapeningsbesprekingen in Londen zjjn mislukt. Er zUn te Londen meer vorderingen in de richting van ontwapening gemaakt dan ooit tevoren in de langdurige geschiedenis der pogingen, om in dit opzicht iets te bereiken", aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster DuHes, dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. Hij vervolgde: „Juist is, dat de westerse mogendheden geen over eenstemming hebben bereikt met de Sowjet-Unie, die de westerse voorstellen bijna verachtelijk van de hand heeft gewezen. Doch het feit, dat tenminste zestien landen, die tezamen een groot gedeelte van de militaire macht in de wereld vertegenwoordigen, althans onder ling overeenstemming hebben be reikt over zeer veel betekenende voorstellen, die het gehele gebied bestrijken van het tegengaan van het misbruiken van de oneindige ruimte voor oorlogsdoeleinden tot het verminderen van de gebruike lijke herbewapening. Wanneer wij dit resultaat ver gelijken met hetgeen de onder aus piciën van de Volkenbond na de eerste wereldoorlog in Genève ge houden ontwapeningsbesprekingen opleverden, moet het ons van het hart dat de overeenstemming tus sen de bondgenoten van nu monu mentaal is, vergeleken met de vrucht der besprekingen tussen de Entente-mogendheden van de eer ste wereldoorlog". Na te hebben opgemerkt dat al gemeen bekend is, dat de Russen taaie onderhandelaars zijn, en na de mening te hebben uitgesproken dat de Sowjetrussische regering „ongetwijfeld van mening is door een doelmatige propaganda-cam- pagne in staat te zijn de westerse ontwapeningsvoorstellen wat in een voor haar voordelige richting om te buigen, besloot Dulles: „Ik ben ervan overtuigd dat over een aantal jaren zal blijken, dat de re cente Londense ontwapeningsbe sprekingen van betekenis zijn ge weest en de zaak der ontwapening hebben bevorderd". 15-jarige jongen ter dood veroordeeld PHILADELPHIA, 10-9. Een 15- jarige jongen, Isaiah Green, is maandagavond te Philadelphia ter dood veroordeeld wegens roof moord op een drogist. Het vonnis zal worden voltrokken door mid del van de elektrische stoel. De jongen viel flauw toen het vonnis werd uitgesproken. De rechter zei, dat tot dusver nog niemand onder de 18 jaar in Penn sylvania (de staat waarin Phila delphia ligt) is terechtgesteld, maar de toestand was thans zo, dat jon gens, zelfs van veertien jaar, veel vuldig moorden plegen. „De be scherming van de gemeenschap vereist, dat zij volledig verant woordelijk worden gesteld", aldus de rechter. Green's medeplichtigen, Edwin Walker (14 jaar) en James Crow- son (15 jaar), werden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Alle drie bekenden schuld, maar Green gaf toe, dat hij degene was geweest die de drogist had dood geschoten. Ingezonden mededeling en pijn weg- wrijven met DANPO Het negervraagstuk in Amerika Minister keert zich tegen gouverneur Faubus De Amerikaanse minister van Justitie, Brownell, heeft dinsdag stappen ondernomen tegen gouver neur Orval Faubus van Arkansas, die de Nationale Garde in zijn staat heeft ingeschakeld om opheffing van de rassenscheiding op de mid delbare school van Little Rock, de hoofdstad van Arkansas, te ver hinderen. De minister verzocht dinsdag de federale rechter in Little Rock, Da- vies, de gouverneur te verbieden de nationale garde te gebruiken om negerleerlingen de toegang tot de school te beletten. Het verzoek, op aanraden van dezelfde federale rechter nadat de ze reeds driemaal de opheffing van de rassenscheiding op de school had gelast, is ook gericht tegen het hoofd van de nationale garde in Arkansas, generaal Clinger, en de bevelhebber van de afdeling der nationale garde die de school be waakt, kolonel Johnson. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië is dinsdag met groot gevolg voor een particulier bezoek van ongeveer vier weken in Stuttgart aangekomen. Hij zal in Baden- Baden een kuur ondergaan. Vluchtelingen uit oost- Duitsland keren terug Van de oost-Duitsers, die nog steeds naar het westen vluchten, keert niet minder dan ruim twin tig procent na verloop van tijd naar oost-Duitsland terug. Dit is een nederlaag voor het westen, die niet te laag mag worden aangesla gen. De vluchtelingen menen te merken, dat het westen zich niet voorbereidt op een communistische poging de wereld te beheersen en achten daarom het westen ten dode opgeschreven. Maar Europa be reidt zich wel voor: het is bezig zich te integreren. De vluchteling bij die integratie in te schakelen moet dus de eerste taak van het westen zijn. Aldus dr. J. C. van Broekhuizen, directeur van de Europese „Bil- dungsgemeinschaft eisern ver hang" te Hannover, die op het A. W.R /A.E.R.-congres te Arnhem gesproken heeft over de psycholo gische en de politieke aspecten van het vluchtelingenprobleem. Bal op Huis ten Bosch H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen, naar wij vernemen, zaterdagavond ter ge legenheid van de achttiende ver jaardag van Prinses Irene een bal geven op Huis ten Bosch in 's-Gra- venhage. Zij hebben 120 jongelui uitgenodigd het intieme feest bij te wonen. RECHTZAKEN Cassatieberoep van de „Zwarte Ruiter" verworpen De Hoge Raad heeft het cassatie beroep van H. Gruijters uit Mierlo- Hout verworpen. Hij was in hoger beroep door het gerechtshof in 's-Hertogenbosch veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de re gering wegens verscheidene mis drijven, onder andere de overval op het postkantoor te Ravenstein. G. was degene, die enige tijd ge leden ontsnapte uit het Huis van Bewaring te Scheveningen, waarna hij in Rotterdam weder gearres teerd werd. Het arrest is conform de onlangs gemelde conclusie van de procureur-generaal. Dulles verdedigt het Amerikaanse optreden in Syrische kwestie Vreedzame oplossing waarschijnlijk De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn we kelijkse persconferentie verklaard dat er waarschijnlijk een vreedza me oplossing voor de toestand in Syrië zal worden gevonden. „Er zijn echter elementen in de situatie, die de Verenigde Staten niet beheersen en die tot ernstige moeilijkheden aanleiding zouden kunnen geven", waarschuwde hij. Dulles vervolgde: „Het feit dat de Verenigde Staten de toestand in Syrië ernstig opvatten, maakt het zeer waarschijnlijk dat een vreedzame oplossing zal worden gevonden. Indien wij niets zouden doen en de ontwikkelingen in Syrië als on belangrijk zouden beschouwen, zou er grote kans op bestaan, dat zij tot oorlog zouden leiden". STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Interessante biljartwedstrijd De biljarters kunnen zaterdag as. hun hart ophalen. De biljart vereniging „Witte van Haemstede" speelt dan een vriendschappelijke wedstrijd tegen de biljartclub „Ons Genoegen" uit Barendrecht. Dit zou niets bijzonders zijn, maar „Ons Genoegen" telt Piet Kruithof on der haar leden, de man die vorig jaar kampioen drie banden van Ne derland was. Diegenen die dus veel punten op het groene laken willen zien maken, komen zaterdag naar hotel Bom, waar om 7 uur de wed strijden beginnen. Ruimere bocht Nu overal rond ons dorp de nieu we wegen uit de grond te voor schijn getoverd worden, werd het tijd dat ook de dorpsstraten hier aan aangepast werden. Daarom is een dezer dagen een begin gemaakt met het verbreden van de bocht tegenover de slagerij de Jonge. Hiertoe wordt van de grond, eigen dom van de R.T.M., op het breedste punt ongeveer 4 meter afgenomen, zodat nu een zeer overzichtelijke toestand wordt geschapen. In het midden komt een „druppel" te lig gen, met het gevolg dat men hier met een zeer matige snelheid deze bocht nemen moet, wat de ver keersveiligheid zeker ten goede zal komen. KERKNIEUW® Hervormd-Gereformeerde kring van intellectuelen Het Verband van Hervormd- Ger. Intellectuelen zal zaterdag 21 september a.s. om drie uur in hotel „Pays Bas" te Utrecht een bijeen komst houden ter behandeling van het onderwerp: „Wat zegt de we tenschap over de geschiedenis der aarde?" Referaten zullen worden gehouden door de heren ir. G. B Smit te Arnhem, over: „Wat zegt de cosmologie?" J. Landmeter te Oegstgeest, onderwerp: „Wat zegt de geologie?" en drs. J. Vreugden- hil te Utrecht, onderwerp: „Wat zegt de biologie?" LAND- EN TUINBOUW Proeven met mechanisch spitten In Nederland worden op het ogenblik proeven genomen met me chanisch spitten van landbouw grond. Op grond van het feit, dat spitten voor de grond voordelen heeft boven ploegen, omdat dicht- smeren van de grond vermeden wordt en de kluit in kleinere on derdelen uiteenvalt, heeft ir. A. Horowitz uit Amersfoort een ro terende spadenploeg ontworpen, die door de firma Mulder te Kam pen in proefconstruktie is genomen. Op het ogenblik wordt met der gelijke spadenploegen op diverse grondsoorten geëxperimenteerd. Reeds bleek, dat dit werktuig 9 veel minder energie aan voortbren ging vergt, dan de normale land- bouwploeg. De resultaten van de grondbewerking worden beter ge acht. De proefexemplaren van de spa denploeg voldoen in het beginsta dium goed. Indien de proefnemin gen slagen en de kinderziekten uit de machine zijn gehaald, dan wil de firma Mulder deze landbouw werktuigen in serieproduktie ne- FEUILLETON - Ail «man l|ii|iiuii|imi| ,I|JJ ■mhii iiiiiiiiiiiiiiii door JOKE DE VALK 52 „Nog wat bijzonders?" Hij schudde zijn hoofd. Opeens keek hij haar scherp aan. „Wat zou er voor bijzonders moeten zijn?" Hanneke schrok van de heftige toon in zijn stem en keek hem ver wonderd aan. „O niets, ik dacht misschieneen bijzondere zaak of zo". „Nee, 't is rustig aan de balie". 's Avonds, toen het meisje genoot van haar vrije avond, zaten ze te genover elkaar in de achtertuin on der een grote parasol. Ze keken naar enkele mussen, die brood pik ten van het voerbakje. Opeens vroeg Dubois, nadenkend „Vertel eens wat van je jeugd. Ik weet zo weinig van je". Hanneke keek hem verwonderd aan en een lichte blos kwam over haar wang. Zou Jaap dan toch Nee, dat geloofde ze niet. Ze haal de diep adem en begon op enigs zins toonloze stem: „O, ik ben ge boren en opgegroeid, heb leren lo pen en ben naar school gegaan. Heb gespeeld en geleerd en later in een huishoudelijke betrekking geko men. In m'n vrije tijd gestudeerd en toen bij een zekere meneer Du bois in dienst gekomen, zonder ge tuigschriften en alleen maar di ploma's". Hij schudde ongeduldig zijn hoofd. „Dat weet ik allemaal wel. Ik bedoel je jonge jaren. Hoe lang zijn je ouders al dood?" Hij weet wat van mé, flitste het door Hanneke heen. Maar niets la ten merken, niets laten merken. „O, mijn vader is al zeven jaar dood, mijn moeder stierf een jaar later". „Waar ging je toen heen, na de dood van je moeder?" Hanneke veerde kaarsrecht op en keek haar man wenkbrauw fronsend aan. „Zeg eens, ben jij opeens rechter van instructie ge worden?" „Onzin, Hanneke, het iseh.. uit belangstelling, dat ik die vra gen stel. Mij dunkt, je moest het op prijs stellen". „Dat doe ik ook", antwoordde ze, nu weer wat rustiger. „Ik kwam bij een tante. Ze is later geëmi greerd. Toen ik meerderjarig was, ging ik op kamers. Ik ben ook een poos intern in betrekking geweest". „Heb je nooit moeilijkheden ge had vroeger?" Opnieuw keek ze hem verwon derd aan. „Wat voor moeilijkheden zou ik gehad moeten hebben?" „O, niets bijzonders. Maar ieder mens heeft wel eens wat in zijn leven meegemaakt, dat nu niet be paald prettig was". „Er zijn natuurlijk bepaalde din gen, waarover je met niemand spreekt", zei Hanneke langzaam. „Maar", liet ze er haastig op vol gen, „dat mag geen naam hebben". „Heb je helemaal geen familie meer?" Ze haalde haar schouders op. „Een oom en een tante in Canada, En ergens nog wat neven en nich ten en zo. We zijn nooit bijzonder familiezwak geweest. Hoe kom je opeens zo belangstellend?" „O, zo maar. Ik weet eigenlijk niet zoveel van je, Hanneke". „Dat heb ik je indertijd meer malen gezegd, Jan. Misschien her inner je je nog die avond in Meu- lunteren? Ik weet het nog als de dag van gisteren. Ik vroeg toen aan je: Wat weet je van me? En wat antwoordde je toen?" Hij keek haar eVen aan en glim lachte flauwtjes. „Geen flauw idee, Hanneke". „Wel, je zei toen: Ik ken je nu al bijna twee jaar. Je bent een uit stekende kracht op kantoor en ik ben ervan overtuigd* dat ik nooit meer zo'n kracht terug krijg, als je te eniger tijd gaat vertrekken". „Dat klopt. Hoewel ik over Geertje niets te klagen heb en Jo- sien ook een juweel was, spande jij toch altijd nog de kroon". „Dank je, Jan. Maar om op de zaak terug te komen: Meerdere ma len heb ik je zelf gevraagd: Wat weet je van me? En toen wilde je er niets van horen. Waarom kom je ar nu mee aan boord?" „Och, ik dacht er zo over van avond". „Jan, jongen, voor we trouwden heb ik je meerdere malen duide lijk gezegd, dat we verschilden in stand. Ik kom als het ware uit de goot, jij bent van oude adel. Ik ben opgegroeid in een achterbuurt en als een morsig, smerig kind, dat op twaalfjarige leeftijd al meer van het leven wist dan menige pas ge trouwde vrouw. Jij kunt bogen op een voortreffelijk stel voorouders, teruggaande tot de middeleeuwen. Ik kan me niet eens m'n grootva der herinneren. Dat alles heb je geweten, vóór we trouwden en ik heb je meerdere malen gewaar schuwd. Zelfs toen onze eerste proeftijd voorbij was. Ik wilde toen onze verloving verbreken, maar jij hebt aangehouden en net zo lang aangedrongen, tot ik toestemde in een nieuwe proeftijd. Jij bent het, die altijd je wil hebt doorgezet. De konsekwenties van een huwelijk met mij heb ik je voldoende voor ogen gesteld. Nu moet je ze ook aanvaarden". (Wordt vervolgd). AiiuJr VOOR DE Even een gaatje prikken in de capsule - een paar scheutjes Lodaline in warm water en uw vaat is in een oogwenk klaar. Kan het makkelijker? Ook ramen, houtwerk, vloeren, tegels, het is in een ommezien weer blinkend schoon. VOOR Fantastisch mevrouwtje, hoe snel en goed u alle tere weefsels in een lauw Lodaline sopje wast. Kleuren die in gewoon water niet afgeven zijn volkomen veilig in Lodaline. VOOR Die snoezige jurkjes van de fijnste stoffen kunt u verreweg het best aan een lauw Lodaline sopje toevertrouwen. Nooit gedaan? Probeer het gerust het is een welgemeend advies van Lodalientje. hAjtlAy VOOR DE Houdt uw handen mooi en gs door ze even na te spoelen en goed af te drogen. Dat doet u anders toch ook, zelfs na gebruik van de fijnste toiletzeep.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 9