Felle debatten in Zierikzeese raad over benoeming gemeente-secretaris HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN fli ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 No. 18222 Geheimhouding werd opgeheven Gemeentesecretaris de heer R. van Ommeren be-ëdigd Wel in alle opzichten had de dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dtfckmeester gehouden raadsvergadering de functie van de gemeentesecretaris als inzet, enerzijds door de beëdiging van de nieuw benoemde secretaris de heer R. van Ommeren, ander zijds door de critlek die mr. K. A. Keuning („Roer Om") uitoefende op de gang van zaken rond de benoeming van deze secretaris op de in het begin van augustus gehouden raadsvergadering; twee tegengestelde elementen dus, die - ondanks de niet uitzonderlijk belangrijke agenda - er oorzaak van werden dat' het een „lange raad" werd, tijdens welke de gemoederen min of meer waren bewogen. De nieuw benoemde secretaris en zijn echtgenote werden door de commissie van ingeleide, bestaande uit mevr. v. d. Werve-Schouls en de heer S. J. bij de Vaate, de raads zaal binnengeleid, nadat mevr. van Ommeren uit handen van mej. B. Timmerman een ruiker bloemen in ontvangst had genomen. De heer van Ommeren legde hierna in han den van de voorzitter de bij de wet vereiste eden af. Mr. Dijckmeester feliciteerde hierna de secretaris bij vernieuwing met zijn benoeming, verwijzend naar hetgeen in de ge meentewet van een secretaris ver wacht wordt, nl. het college van b. en w.t de raad en de raadscommis sies in alles behulpzaam te zijn. Het komt aan op kennis van de ad ministratieve wetten en besluiten en op de bekwaamheid, deze toe te passen en te hanteren. In plaatsen als Zierikzee is meer nog dan el ders, de secretaris een centrale fi guur, een vraagbaak van de bur gerij, aldus de voorzitter, die kun digheid en onpartijdigheid belang rijke eigenschappen noemde, die een secretaris moet bezitten. Aller lei omstandigheden maken het te Zierikzee nog moeilijker de functie van secretaris te vervullen. Van gewicht is ook het bevorderen van goede verhoudingen ter secretarie. Spr. noemde de heer van Ommeren een ambtenaar van grote be kwaamheid, die bezield is met een grote toewijding voor zijn werk en zich kenmerkt door karaktervast heid. Behalve zijn bekwaamheden op financieel gebied, liggen er ook interesses op andere terreinen. Spr. wenste.tenslotte de nieuwe secre taris een aangename werkkring toe en hoopte tevens dat mevr. van Ommeren haar man in alles be hulpzaam zal zijn bij zijn werk ten gerieve van Zierikzee. Mede namens zijn echtgenote dankte de heer' van Ommeren de voorzitter voor zijn goede woorden en sprak de hoop uit dat God hem kracht en wijsheid zal geven, bij zijn werk, daaraan de belofte ver bindend, dat hij alle krachten in zal spannen om het in hem gestelde vertrouwen niet te beschamen. Ook zijnerzijds noemde spr. enkele plichten van de secretaris, de hoop uitsprekend dat hij met het college, de raad en de commissies op pret tige wijze zal mogen en kunnen sa menwerken. Inzonderheid komt het ook aan op het secretariepersoneel, want zon der deze staf van getrouwe mede werkers zal het niet gaan. Tenslotte dankte spr. voor het onvergetelijk moment aan hem en zijn echtgenote door het gemeentebestuur bereid. De voorzitter schorste hierop de vergadering, waarna de raadsleden en volle tribune de gelegenheid kregen het echtpaar van Ommeren "te feliciteren. De nieuwbenoemde secretaris bood een verversing aan. De kwestie van de gang van za ken rond de benoeming van de nieuwe secretaris werd bij de rond vraag ter sprake gebracht. Mr. Keuning vroeg de raad opheffing van de opgelegde geheimhouding bij de vergadering, waarin de be noeming was geschied, daarbij een beroep doende op het verantwoor delijkheidsgevoel van de raad. Het voorstel werd ondersteund door de heer Rameys, de heer de Moor, de heer Simmers en wethouder Verheyen. De heer Uijl vond de opheffing van de geheimhouding een vreemde zaak en ook wethou der den Boer verwonderde zich over het voorstel, temeer daar vooropgesteld was, dat persoonlij ke zaken niet aan de orde zullen komen. De voorzitter wees er op, dat de konsekwentie van het voor stel is, dat de raadsnotulen van de betreffende vergadering dan ook openbaar worden gemaakt. De voorzitter vond het moeilijk, om dat destijds door de raadsleden is gesproken, in de wetenschap dat geheimhouding was opgelegd. De heer Simmers deed daarop een voorstel de kwestie aan te houden tot de volgende vergadering. Het voorstel-Keuning in stemming ge bracht, werd hierna aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Het voor stel Simmers werd verworpen, eveneens met 6 tegen 5 stemmen. (Voor het voorstel-Keuning stem den de fraktie van de P.v.d A. en „Roer Om"). Critlek van mr. Keuning Na het voorstel tot opheffing van de geheimhouding kreeg mr. Keu ning gelegenheid zijn critiek te spuien. Spr. begon zijn op schrift gestelde toespraak met een inlei ding, waarin hij de rol van de poli- tikus uiteenzette, vooropstellend dat het bij de uitoefening van het raadslidmaatschap toch op zijn minst wel nodig is voortdurend zich voor ogen te houden, dat men aan „politiek" doet. „Wee hem", al dus spr., „die meent dat men in de politieke ring voor barbaarse sto ten zou worden gediskwalificeerd". Komende tot de 2aak ging spr. uitvoerig de gang van zaken na, met betrekking tot de benoeming, zich verwonderend over de spoed eisendheid van de desbetreffende benoemingsvergadering. „Immers", aldus spr., „de oproeping voor de vergadering van 8 augustus is op 2 augustus jl. gedateerd, terwijl de oproeping voor de vergadering van 5 augustus jl. van 3 augustus jl. was". Na in zijn vakantieverblijf van de voorgenomen raadsvergadering op de hoogte te zijn gesteld, infor meerde spr. telefonisch bij de toen malige secretaris, die mededeelde dat het zou gaan over het al of niet oproepen van sollicitanten naar de betrekking van gemeentesecretaris. Het was, aldus spr., geenszins de bedoeling van het college om een benoeming aan de orde te stellen. Uit de courant bleek spr. later, dat tijdens de bewuste raadsvergade ring moet zijn voorgesteld en ook aangenomen om alsnog als agenda punt de benoeming van een secre taris toe te voegen. Spr. achtte het in strijd met de elementaire begin selen van de democratie, dat men staande de vergadex-ing een ander agendapunt van zodanig gewicht toevoegt, bij afwezigheid van twee raadsleden die zich beide ter lin kerzijde van de door de raad lo pende scheidingslijxx bevinden. Spr. vroeg zich af hoe het college van b. en w. een voordracht voor een in de gemeente zo belangrijke po sitie heeft durven presenteren, ter wijl bekend was, dat de raadsleden niet op de hoogte waren van di ploma's e.d. Nog meer vroeg spr. zich af, hoe men de democratie zo heeft durven schofferen, door een zodanig „unfair en onbehoorlijk gebruik". Op dit moment hamerde de voor zitter af en verzocht mr. Keuning de woorden „onbehoorlijk gebruik" te willen terugnemen, „omdat deze woorden op niets gegrond zijn" Mr. Keuning: „ik schrap deze woorden". In het slot van zijn betoog meen de mr. Keuning nog, dat de na galm van deze affaire nog te ver nemen zal zijn tot in de tijd, waar in de kiezers zich op nieuw omtrent de keuze van hun afgevaardigden moeten beraden, waarbij spr. an dermaal aandrong op een verkla ring, waarom de omstreden benoe ming spoedeisend moest worden behandeld. De „snelle manier" De heer Rameys verklaarde zich bij de woorden van de heer Keu ning te kunnen aansluiten. Ook hij heeft zich verwonderd over de snelle manier waarop de benoe ming tot stand komen moest. Er waren toch drie vervangers en men had rustig de zaak kunnen over leggen en aanzien. De heer de Moor wees er op dat de fraktie van de P.v.d.A. op de besloten zitting hef tig heeft geprotesteerd tegen de gang van zaken. Het kwam spr. on juist voor tot benoeming over te gaan, op een moment dat de raad niet volledig was. De stemverhou ding is destijds 7-4 geweest. Spr. heeft destijds geprotesteerd dezelf de avond tot benoeming over te gaan en heeft in dit verband ge sproken van „politiek onfatsoen". Mr. Keuning onderstreepte nog, dat hij stellig zijn vakantie zou hebben onderbroken, als hij had geweten, dat er een benoeming aan de orde komen zou. De voorzitter stelde dat de snel heid van de benoeming destijds uitvoerig is besproken. Mr. Keuning: „Was de gemeente dan onbestuurbaar, hoewel de lo co's voor het grijpen waren? Er moet toch een voorstel zijn gedaan tot benoeming. Hier is sprake van een onjuist gebruik van een agen dapunt". De heer Rameys: „Is het zo be zwaarlijk de motivering van de snelheid tot benoeming hier nog eens voor te lezen?" De voorzitter: „Ik ben geen re- peteermachine en heb niet de min ste behoefte het hier te herhalen". De heer Rameys: „Het gaat er hier alleen om het te herhalen om de gemeente in te lichten". De voorzitter: „Het voorstel is tenslotte gekomen uit de raad en toen aangenomen. .Zo gaat dat in de politiek". De heer bij de Vaate: „Ik wil dan wel zeggen, dat ik het heb voorge steld". Mr. Keuning: „Maar de tekst van de agenda stemt niet overeen met de bedoeling". De heer de Moor: „Naar die pre- ciese bedoeling heb ik ook nog ge ïnformeerd". Wethouder den Boer: „De be noeming is gevolgd na bespreking van de verschillende in aanmer king komende personen. Toen be sloten was geen oproep te plaatsen, werd de vraag gesteld, waarom men dan ook niet tot een benoe ming kon overgaan". De voorzitter: „Er is beslist geen sprake geweest van een handigheid o.i.d. Er is een voorstel uit de raad gekomen en dat heeft de meerder heid gekregen". Mr. Keuning: „Geen sprake van. U vat de zaak al te lichtvaardig op" Wethouder den Boer: „Bij een oproep zou een benoeming min stens drie tot vier maanden heb ben geduurd en daardoor was de gang van zaken op het stadhuis in moeilijkheden gekomen". De heer Simmers: „De K.V.P. heeft gestemd op de tweede kan didaat". Met deze opmerking vond het debat zijn einde. DE AGENDA Onder de ingekomen stukken be vonden zich enkele goedgekeurde raadsbesluiten door G S. Tot amb tenaar van de burgerlijke stand werd m.a.s. benoemd de heer R. van Ommeren. Tot leden van de Woonruimtecommissie werden her benoemd de heren L. J. v. d. Hou ten, C. Kloet, B. Leijdekker, M. Ha- verhoek en J. L. Zappeij. Tot plaatsvervangende leden werden herbenoemd de heren C. J. Schot, L. A. de Hooge, M. Fondse, D. Goudriaan en C. J. Manni. Intrek king volgde van het eerder geno men besluit de heer R. van Omme ren te benoemen tot 3e plaatsver vangend secretaris. Aan de heer C. Berrevoets werd 42 ca. grond, gelegen aan de St. Domusstraat in erfpacht uitgegeven. Een ontwerp overeenkomst met de eigenaren van gronden, waardoorheen riool buizen worden gelegd ten behoeve van de nieuw gereedgekomen fa brieksgebouwen der N.V. „Emul sion. Holland", werd goedgekeurd. Deze overeenkomst garandeert de gemeente het recht van opstal. In grote dank aanvaardde de raad de schenking van de door wijlen me vrouw Huijser-Gasille gelegateer de porceleinkast t.b.v. het gemeen temuseum. De voorzitter noemde de kast een bijzonder mooie aan winst, die in grote erkentelijkheid wordt aanvaard. Het voorstel tot looncompensatie in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957 ging onder de hamer door. In over eenstemming met het advies van de Gascommissie werd het contract straatverlichting met de P.Z.E.M. goedgekeurd. Bedoeld contract be oogt van 1 juli jl. af, een kosten besparing bij de huidige kolenprij- zen, van ca. 2 cent per k.w.u. Besloten werd tot onderhandse aanbesteding van twee punt- en twee sektordeuren voor de bouw van de keersluis in de haven. De voorzitter deelde mede, dat de Rijksxvaterstaat aan deze besteding zijn goedkeuring zal verlenen. Verlichting Malta-plan Tenslotte werd het plan goedge keurd de straatverlichting een uur vroeger te doven, met uitzondering van de nachtverlichting, teneinde de exploitatiekosten te verkrijgen voor het verlichtingsplan voor Malta, waarvoor 13 lichtmasten benodigd zijn. Mr. Keuning merkte op dat het er donker uitziet, wanneer op deze wijze geld moet worden verkregen voor het desbetreffende doel. De heer Rameys had wel graag gezien, dat tevoren rekening was gehou den met de verlichtingsbehoeften in het Maltaplan. Wethouder den Boer- merkte op, dat destijds aan de bouw van woningwetwoningen voorrang werd gegeven. In 1956 was het nog niet mogelijk met de verlichting rekening te houden voor Malta, waar zg. midden standswoningen komen. Mr. Keu ning zeide het toch wel normaal te vinden, als men bij het maken van plannen rekening houdt met de noodzaak tot het aanbrengen van lampen. De voorzitter zeide, dat het in gewone omstandigheden een normale zaak zou zijn geweest, maar de bestedingsbeperking heeft de moeilijkheid gebracht, met de noodzaak de exploitatie te finan cieren uit bezuiniging op de alge hele verlichting. De zomeravondfeesten Mr. Keuning bracht hierna de zomeravondfeesten ter sprake en merkte op dat het crediet hiervoor beschikbaar gesteld verantwoord is gebleken. Spr. wilde de organi satoren danken voor hun bijzondere prestaties en de bereikte resulta ten. De voorzitter sloot zich hier volledig bij aan. „Het is bijzonder mooi werk geweest, dat groot suc- heeft opgeleverd", aldus spr. Keuning kreeg op een desbe treffende vraag ten antwoord, dat de gemeente nog geen bericht heeft ontvangen van de minister met als inhoud, dat de gemeente ten on rechte ontheffing zou hebben ver leend op de bouwverordening, art. 81, zulks in verband met de uit breiding van de fa. Kohsehulte. Een der opposanten tegen deze ver der opposanten tegen deze ver bouw, respektievelijk nieuwbouw, zou van de minister wel een der gelijk schrijven hebben ontvangen. Mr. Keuning vroeg verder naar het zwembad, waarover echter nog geen nadere inlichtingen konden worden verstrekt. Dezelfde spr. in formeerde nog naar de kosten voor de gemeente van de Zwitserse Jodlergruppe, die f 475 blijken te hebben bedragen. De heer Simmers drong aan op spoed bij het realiseren van een zwembad en kreeg op een desbe treffende vraag ten antwoord, dat het achterste deel van het sport veld in de 2e helft van september zal worden ingezaaid. De scholenbouw De heer Rameys bereed zijn stokpaardje van de scholenbouw. Z.i. is het merkwaardig stil rond deze bouw, alhoewel de minister toch heeft verklaard (volgens de voorzitter), dat de bestedingsbe perking t.a.v. de scholenbouw zich niet zou doen gelden. De voorzitter moet erkennen, dat - ondanks een bezoek dat het college aan Den Haag heeft gebracht - er nog niet veel voortgang met deze zaak is gemaakt. Maar afspringen doet het niet, volgens de voorzitter. De heer Rameys vreest dat toch een noodoplossing zal moeten wor den gevonden en drong er bij het college op aan klaar te zijn, als het zover is. Mevr. van der Werve-Schouls vroeg andermaal naar het hoe van het inhouden der huurverhoging per 1 augustus door de Dienst voor Maatschappelijke Zorg, voor wat betreft de A.O.W. De voorzitter wees er op dat de huurverhoging doorwerkt zowel op de A.O.W. als op de steunnormen zoals deze in Zierikzee gelden. Daarom is deze overeenkomstig de A.O.W. verkort. Wethouder Verheijen gaf hierop nog een nadere toelichting, die er op neer kwam, dat de hele kwestie nauw verband houdt met de stij ging van het landelijk indexcijfer voor het levensonderhoud. Een commissie van advies stelt naar de hoedanigheid van deze stijging een onderzoek in. Heeft eenmaal deze commissie gerapporteerd, dan wordt ook te Zierikzee opnieuw de zaak bezien. De aanvankelijke kor ting is toegepast om de administra tieve rompslomp „het twee maal te moeten doen" te voorkomen: Eerder werd nog ter vergadering medegedeeld, dat de gemeente er is een kasgeldlening aan te gaan, tegen een rente van 6Vz pet. met een looptijd van vier maanden. De heer v. Gastel attendeerde nog op de zwakke havenbeschoei ing bij de Zuidhavenpoort. Bij hoge vloeden kan, naar mening van spr., hier gevaar ontstaan. Wethouder den Boer lichtte toe, dat de straat zal worden doorgetrokken. In we zen was de toestand al gevaailijk voordat de schuur ter plaatse was afgebroken. Het is nu alleen beter zichtbaar. Ingezonden mededeling De grootste sortering bij Het hoofd van de regionale im migratiedienst voor noord-Sumatra heeft woensdag medegedeeld, dat negentien Nederlanders uit Medan zullen worden uitgewezen, op grond van bemoeienis met binnenlandse politieke aangelegenheden. Het be treft hier in alle gevallen oud leden van het K.N.I.L. Het dienst hoofd weigerde nadere bijzonder heden te verstrekken. ZIERIKZEE Volgend jaar weer zomeravondfeesten? Wij vernehnen dat nu de zomer avondfeesten achter de rug zijn en op korte termijn de financiële re sultaten bekend zullen zijn, bij het bestuur van de vereniging Zierik zee Ontvangt Vreemdelingen de vraag is gerezen of men volgend jaar de organisatie van een derge lijke manifestatie opnieuw op zich zal nemen. Om een indruk te krijgen van de wensen van de standhouders en contribuanten, circuleren momen teel enquêteformulieren onder de Zierikzeese middenstand, waarop tot uiting kan worden gebracht of men al dan niet tevreden is over de organisatie der zomeravond feesten en waarop hierop betrek king hebbende suggesties kunnen worden kenbaar gemaakt. De vraag wordt voorts gesteld of men in principe bereid is om Z.O.V. het volgend jaar opnieuw te steunen, hetzij als standhouder, hetzij als contribuant of in beide hoedanig heden. De sjeik met de 450 (verroeste) auto's Kwatar! rijkste en toch armste land ter wereld (Van een correspondent). De heerser van Kwatar, emir Ali ben El-Kani, heeft dezer dagen een bezoek aan Moskou gebracht. Daar bekend is, dat de Russische regering via Egypte de imam van Oman bij zijn in feite tegen Enge land gerichte revolte heeft ge steund, is het interessant te zien, hoe zij zich thans weer alle moeite geeft om in het gevlij te komen bij een bijna even onbelangrijke woes- tijnvorst. Men kan daaruit conclu deren, dat de Russische politiek niets te gering en niemand te ach terlijk vindt, om niet te trachten daaruit voordeel te trekken In een artikel in de „New States man and Nation" worden over Kwatar en zijn heerser interessan te zaken verteld. Het landje, of be ter gezegd het stadje, want meer is het niet, is afschuwelijk. Het ligt aan de rand van een onvrucht baar schiereiland, dat slechts door sombere zwarte schapen en voor historische hagedissen schijnt te zijn bewoond. Maar het staatje ont vangt meer dan 290 miljoen gulden aan tantièmes van buitenlandse oliemaatschappijen en verheugt zich daarmede in het bezit van het hoogste inkomen per inwoner van alle landen der aarde. Desondanks is het overgrote deel van die inwo ners onbeschrijfelijk arm. En dat is geen wonder, want de verkwisting en achterlijkheid, die ook in het naburige Koewei welig tieren, schijnen in Kwatar niet meer te overtreffen te zijn. Het schip dat niet vaart In de haven ligt een prachtig jacht - een geschenk van koning Saoed ter gelegenheid van zijn staatsbezoek - zacht dobberend voor anker. Met de elegante Itali aanse kapitein en de even elegante Europese bemanning kost het 20 duizend gulden per week. Maar de heerser heeft een plaats in de Ko ran ontdekt, die het maken van zeereizen verbiedt. In de twee en een half jaar, dat het schip hem behoort, is het eenmaal buitengaats geweest: om een kleine lading da dels in Basra af te halen. Onlangs verbood de vorst het ge ven van lessen in de aardrijkskun de op de staatsscholen op precies dezelfde gronden, waarop eens de kerk Galileï veroordeelde. Vele verschrikkingen van Kwatar zijn zichtbaarandere liggen ver borgen achter dikke lemen en ce menten muren. In het paleis van de heerser staan 450 Amerikaanse auto's, waarvan een groot aantal nog verpakt in de kisten, waarin zij in 1950 arriveerden. Buiten het stadje kan men een openbare vuil nisbelt zien, waarop de vervallen skeletten van nog geen vijf jaar oude Buicks en Chevrolets liggen te roesten. De rijkdom keert weer tot het zand, waaruit zij voort kwam. Een paleis wordt verpulverd Enige kilometers van de kust verwijderd ligt de stoeterij van de heerser, die honderd volbloedpaar den herbergt. Of hij veel rijdt? Hij is er nog nooit geweest, maar hij meente, dat een machtige sjeik veel meent dat een machtige sjeik veel In de nabijheid van de stallen kan men een nog wonderlijker to neel aanschouwen: bulldozers, die de muren van een gloednieuw pa leis tot stof vermalen. Het paleis was gebouwd om koning Saoed met zijn gevolg tijdens zijn bezoek aan Kwatar te huisvesten. De bouw en inrichtingskosten bedroegen 3,5 miljoen gulden. Na het vertrek van de koning wilde een zakenman het kopen om het als hotel te gebrui ken - Kwatar heeft geen hotel. Maar de koning verklaarde: „Waar mijn vriend, de koning, heeft ge slapen, mag geen ander mens wo- pen. Het paleis moet worden afge broken". i Ligt niet in Kwatar de conclusie Voor de hand, dat misschien ook Wel de schone tijden van de „Dui zend en een Nacht" in werkelijk heid een nachtmerrie waren (Nadruk verboden). Officiële publikatie Het Ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat bij de Directie Algemene Zaken, Plein 20 te 's-Gravenhage, voor belangheb benden ter inzage ligt een lijst met de namexx van ongeveer 700 Neder landers, die tussen 1780 en 1926 werden ter aarde besteld op de vroegere Europese begraafplaats aan de Djalan Karebosi te Ma kassar. Het gemeentebestuur van Ma kassar is voornemexxs de stoffelij ke resten voor herbegrafenis in in dividuele graven over te brengen naar de nieuwe 8 km. buiten de stad gelegen begraafplaats. De ge meente Makassar neemt de kosten voor overbrenging en herbegrafe nis voor haar rekening. Belanghebbenden kunnen even tuele wensen of verlangens ter za ke binnen een week na de datum van de publicatie ter kennis bren gen van het Ministerie van Buiten landse Zaken, Directie Algemene Zaken, waar zal worden zorgge dragen voor het inlichten van het gemeentebestuur van Makassar. Wijn in tanks Met de Oranjefontein wordt voor de eerste maal een la ding Kaapse wijn in stalen tanks naar Europa vervoerd. De tanks, die met plastic bekleed zijn, hebben een in houd van.2.500 liter. Dodelijke verkeersongelukken ZWOLLE. De architect A. Th. A. J. Wiegerinck uit Groenlo is om het leven gekomen toen hij te We- zep met grote snelheid met zijn auto uit een bocht van de Zuider zeestraatweg vloog. De auto is ge heel vernield. ZWOLLE. De zesjarige Marga- retha Schutte, wonende aan de Klutenweg in de Noord Oostpolder werd, toen zij met een groepje kin deren van school naar huis fietste op de hoek Wrakkenweg-Polenweg bij Kreil door een passerende auto gegrepen. Zij was onmiddellijk dood. Ingezonden mededeling Nederlands geschenk voor Nehroe NIEUW DELHI, 11-9. - Uitnaam van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft de Nederlandse am bassade in Nieuw Delhi premier Nehroe van India dinsdag een al bum aangeboden met foto's, die ge nomen zijn tijdens het bezoek, dat Nehroe kort geleden aan Neder land heeft gebracht. In de opdracht spreekt minister Luns de hoop uit, dat het album de aangename herinneringen aan Nehroe's geslaagde bezoek in juli levendig zal houden. De „Vergulde Draeck" De twee Australische duikers, die nabij het tegenover de west kust van Australië gelegen eiland Lancelin een wrak hebben ontdekt waarvan zij aannemen dat het dat van de „Vergulde Draeck", een in april 1656 aldaar gezonken Neder landse vrachtvaarder is, hebben een overeenkomst gesloten met de Nedex-landse consul-generaal in Canberra, volgens welke de vin ders tachtig procent en de Neder landse regering twintig procent zullen krijgen van de schat aan goud en zilver, die zich mogelijk in het wrak bevindt. Alle vondsten van historische waarde zullen ter beschikking van de consul-generaal worden gesteld. Aan de Nederlandse autoriteiten is om goedkeuring van deze over eenkomst verzocht. Schelde-personeel krijgt „atoom-opleiding" VLISSINGEN, 11-9. - Personeel van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen ont vangt thans in het buitenland een „atoom-opleiding" zo wordt verno men van de zijde van het bedrijf. „De Schelde", die de van jaren her gevestigde reputatie van ketelbou wers wil behouden, en zich omdat elektriciteitsmaatschappijen in ons land belangstelling toonden voor atoom-centrale's, geleidelijk in de ze richting zal gaan omschakelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5