sparen bouwen STAD EN PROVINCIE •Hoe zit dat - 9de jeugdspaaractie RIJKSPOSTSPAARBANK IMPS ZIERIKZEE Zitting Adviesorgaan Landbouwschap Het Adviesorgaan voor Oorlogs- en Rampschade van het Land bouwschap, 2al op donderdag 17 oktober zitting houden te Zierik- zee. Men deelt ons mede, dat ge troffenen uit Zeeland, die ernstige moeilijkheden hebben met betrek king tot de regeling van de door hen geleden oorlogs- en/of water- snoodschade, zich ook mondeling of schriftelijk tot het Adviesor gaan kunnen wenden en wel via het secretariaat van de Geweste lijke Raad van Zeeland van het Landbouwschap, Grote Markt 28a, Goes. SEROOSKERKE De collecte gehouden in deze gemeente ten bate van de kanker bestrijding (Koningin Wilhelmina- fonds) heeft in totaal opgebracht f 56,09. NOORDGOUWE Bibliotheek Culturele Vereniging De bibliotheek van de Culturele Vereniging - waarin totaal thans bijna 400 boeken zijn samenge bracht - zal zaterdag a.s. weer wor den opengesteld voor het publiek. De uitreiking der boeken geschiedt door het hoofd der school. Na za terdag a.s. is het schoolhoofd even wel verhinderd het publiek op de volgende zaterdagen te bedienen. Voortaan zal derhalve de uitrei king der boeken geschieden op vrij dagavonden. Het bestuur hoopt dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken. OUWERKERK Onderwijzer benoemd De raad der gemeente kwam vol tallig in spoedeisende vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. Romeijn. De agenda vermeldde als enig punt de benoeming van een onder wijzer. Men kan de beschikking over een onderwijskracht krijgen, die evenwel 3 oktober a.s. in mili taire dienst moet. B. en w. stellen voor hem in vaste dienst te benoe men, mits hij voor één jaar uitstel van eerste oefening krijgt. Maan dag a.s. komt er een tijdelijke on derwijzeres in dienst. De heren J. L. Kuijper en A Hage vonden het voorstel van b. en w. niet ideaal, doch wisten ook geen andere -oplossing. - Bij de stemming wordt het voor stel aangenomen en de heer de Pree uit Vlissingen benoemd met alge mene stemmen. Bejoordensociëieit weer begonnen De bejaardensociëteit is weer be gonnen. Reeds op de eerste bijeen komst waren ongeveer allen weer aanwezig. De sociëteit telt een 27- tal personen, die met het meeste genoegen samenkomen. Oliebollenmiddag bracht f 110,- op De dezer dagen door het comité bejaardenzorg gehouden oliebollen middag heeft de kasmiddelen voor het bejaardenwerk versterkt met f 110. Hartelijk dank aan de dames die zich voor dit mooie resultaat hebben ingespannen. Opbrengst collecte De collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding heeft in de gemeente Ouwerkerk opgebracht f 26,94. Een woord van dank aan de jeugdige collectanten Elly v. d. Sluis, Adrie Sies, Ali Boogaart en Sietje Smits is zeker op zijn plaats. Leeftijdsopbouw inwoners Blijkens de opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek betreffende de leeftijdsopbouw der gemeente Ouwerkerk op 31 decem ber 1956 bedroeg de totale leeftijd van de bevolking der gemeente op die datum 16166 jaar, dat is, naar 446 inwoners, een gemiddelde leef. tijd van ruim 36 jaar. Burgerlijke stand en loop der bevolking over augustus 1957. Geboren: 13. Elise, z. van M. v. d. Marei en J. Boender. Ingekomen: J. v. d. Werf en echtgenote van Haarlem. Vertrokken: J. H. Giezen naar Liberia. RECHTZAKEN Bij Kon. Besluit is aan mr. N Bolkestein op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn ambt van rechter-plaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank te Middel burg. ZIERIKZEE TONEEL EN FILM Potasch cn Perlemoer (met vakantie) De N.V. Concertzaal heeft een goede keus gedaan Potasch en Per lemoer deze week naar Zierikzee te brengen. Potasch en Perlemoer zijn de toneelfenomenen van de Amsterdamse „Kleine Comedie" en toen iedereen dacht dat de schep ping van een niet zo bijster beken de Amerikaan (goed 20 jaar gele den) het voor Nederland toch niet zo erg best deed, heeft de combi natie Johan Kaart-Johan Boskamp het stuk eenvoudig doodgespeeld, en bleef het publiek lachsalvo's af vuren. Haastig is er toen in Neder land een vervolg geschreven op „Potasch en Perlemoer", die de twee onafscheidelijke compagnons op (allerongelukkigste wijze) sa menbrengt in pension „Rust en Vreugde" aan zee. De zaken in het pension gaan door, want er moet een „knopige" transactie worden afgesloten, die tot stand komt dank zij de heer Boot, die de firmanten in de boot blijkt te nemen en ze in plaats van knopen schoensmeer aansmeert. Alles echter komt wonderlijk goed terecht, zelfs ondanks het slechte weer en de gevaren van de zee. Het Zierikzeese publiek wist evenals elders raad met Potasch en Perlemoer en wist de als peper korrels over het' stuk gestrooide geestigheden wel te waarderen. Johan Boskamp speelde zijn Pot asch genuanceerd en Johan Kaart als de cynicus met het „goeie hart" deed niet voor hem onder. Mevr. Potasch vlocht vaardig haar wis selende stemmingen in het komi sche mozaiek en een pluim voor de huisknecht, een „dorus-achtig" ty pe met een milibaren-complex. De pensionhoudster vervulde haar be dienende funktie charmant, terwijl de beruchte oom (met pet) sterk bleek in het herstellen van een maal gemaakte fouten. De heer Veldman als gentleman-oplichter was het passend opgedofte type en Perlemoers vrouw een snoes. Beslist een beetje lastig was het ontbreken van een programma. Bij toneel is dit toch wel onmisbaar Een gul applaus beloonde na afloop speelsters en spelers van Johan Kaart's toneelgezelschap. Een delegatie uit het Syrische parlement, die donderdag naar Moskou zou vertrekken, heeft dit bezoek voor onbepaalde tijd uitge steld, zo wordt in Damascus ver nomen. Van gewoonlijk betrouw bare zijde verluidt, dat dit besluit genomen is door de commissie van buitenlandse zaken van het parle ment, „met het oog op de toestand" met het porselein? China is de bakermat van het por selein. Reeds 185 jaar vóór Chr. werd het daar al vervaardigd. Gedurende de Mingdynastie vormde het de hoofdschotel van de industrie. De eerste pogingen om het porse lein in Europa na te bootsen werden in Italië gedaan, waar o.a. te Florence het zg. Medici- porselein werd gefabriceerd. Tot dat de Portugezen in 1518 van hun reizen naar het verre oosten het echte keramiek meebrachten. De Duitser Johann Friedrich Bött- ger ontdekte te Dresden in 1708 de menging voor de echte porse- leinaarde. Men stelde zijn vondst zo op prijs dat de Albrechts- burcht te Meissen een jaar later voor hem als porseleinfabriek werd ingericht. Later zwichtte Böttger voor een aanbod van enkele Berlijners om hun het fabrieksgeheim te ver kopen, doch zijn brieven werden onderschept en hij zelf werd in de gevangenis geworpen, waar hij in 1719 op 37-jarige leeftijd over leed. Inmiddels waren ook in Frankrijk in 1712 berichten binnen geko men, die het bestaan onthulden van de beroemde „witte aarde", het kaolin, waardoor de Chine zen hun unieke porselein konden vervaardigen. Als bij toeval ontdekte in 1768 de vrouw van de Franse chirurgijn Dornet in de buurt van Limoges witte aarde, die zij aanvankelijk voor een soort zeep hield, maar die bij nader onderzoek kaolin bleek te zijn. Zo begon in Frankrijk de fabricage van hard porselein en begonnen de fabrieken van Sèvres en Li moges porselein te vervaardigen, dat op werkelijk hoog peil stond en grote bekendheid verwierf. In juli 1786 kwam ook Engeland met porselein op de markt. In dat jaar opende de Engelsman Josiah Wedgwood zijn beroemd gewor den porseleinfabriek „Etrurla" in Staffordshire. Ook in Nederland werden porseleinfabrieken opge richt, zoals in 1764 te Weesp, in 1770 te Oud-Loosdrecht door Jo hannes de Mol, in 1775 te Den Haag door Lyncker en in 1782 te Ouder-Amstel, Delft, Gouda en Hindelopen. (Nadruk verboden). Zilveren tentoonstelling „Het Ned. Trekpaard" Nadat maandagavond de zilveren nationale tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard" op het Bos sche stadhuis officieel geopend was, is ze de volgende dag in de enorme hallen van de Bossche vee markt een feit geworden. Daar heerste al heel vroeg grote bedrij vigheid. De fokkers en de paarden knechts, welke laatsten de nacht bij de dieren in het stro hadden door gebracht, waren er dan ook bij het krieken van de dag bij om de laat ste hand aan hun paarden te leg gen. Dan worden ze nog eens in de puntjes opgepoetst, dan worden de vlechten van rood, wit, blauw, oranje en nog andere kleuren in manen en staart nog eens nage zien, de hoeven nog eens extra op gewreven, want al vroeg beginnen de veertien keurmeesters hun veel omvattende arbeid. Die keurmees ters hebben de weinig benijdens waardige taak om de meer dan 400 aangevoerde dieren in achttien verschillende categorieën te selec teren. Want behalve de hengsten en merriën in de verschillende leef tijdsgroepen - die nog worden on derverdeeld in de kleine, midden en grote maat - zijn er ook nog de groepen van hengsten en merriën met afstammelingen, de vierspan nen en fokgroepen, waarvoor de zelfde dieren nog eens voor de jury komen. En ook om de aange voerde kwaliteit van de fokproduk- ten is dit werk geen sinecure. De Nederlandse koudbloedfokke- rij heeft ook op deze jubileumten toonstelling weer bewezen, dat de opgaande lijn, die de tentoonstel lingen van de laatste jaren te zien hebben gegeven, nog steeds wordt voortgezet. Zowel de binnenlandse deskundigen als de buitenlandse gasten zijn vol lof over de paarden die zij voor hun kennersoog zien staan en draven. Dat het gehalte hoog is, wordt ook wel gedemon streerd door het feit dat niet min der dan 61 eerste prijzen bij de dinsdag afgewerkte keuringen wer den toegekend. En daarmee stijgt de spanning over de kansen op het kampioenschap van de tentoonstel ling, dat woensdag omstreeks het middaguur bekend zou zijn. ROTTERDAM. De voorbereiding voor de inentingen tegen kinder verlamming voor de Rotterdamse kinderen, geboren in de jaren 1955 en 1954, is thans zover gevorderd, dat begin oktober met deze inen tingen begonnen kan worden. Een dezer dagen zullen alle ouders of verzorgers van deze kinderen van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst een aanmel- dingskaart met begeleidend schrij ven ontvangen, dat aangeeft hoe moet worden gehandeld. KERKNIEUW* Ned. Herv. Kerk Beroepen te Maurik (toez.): L. P. Sterk, Rijsoord-Strevelshoek; te Bergum (evangelisatie): dr. F. Bloemhof, aldaar; door de Gene rale Synode (als luchtmachtpred.): W. P. J. Wesseldijk, Didam. Aangenomen naar Heemskerk: M. Wendte, Dedemsvaart; naar Sellingen: kand. P. Hetebrij, Sleeu- wijk. Bedankt voor Mastenbroek (toez.) H. C. Bultman, Dussen. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. A. J. Aaftink, Amsterdam-zuid. Beroepen te Deventer: P. Visser, Tilburg; te Appingedam: J. van Wijngaarden, Aalten; te Harden- berg: D. Pasman, Niezijl (Gr.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zwartsluis: kand. W. Bax, Amsterdam. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Opperdoes: J. W. de Bruin, Zwaagwesteinde. Ger. Gemeenten Beroepen te Nieuw Beijerland: J. B. Bel, Krabbendijke; te Kampen: L. Kieboom, Lisse; te Werkendam: H. van Gilst, Dirksland. - MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 11 september Aardappelen f 8,00-11,00, andij vie f 13,00, waspeen B f 7,00, prin- cessebonen II f 46,00, tomaten A f 65,00, Transp. de Croncels hh. f 70,00-76,00, per 100 kg. Netmeloenen f 25,00-54,00, bloem kool f 11,00-20,00, komkommers (groen) f 8,00, idem (wit) f 15,00, per 100 stuks. SPORT VOETBAL K.N.V.B Afdeling Zeeland Wijziging programma 15 sept. lste klasse C: uitgesteld: Zierik zee II-Brouwershaven I. Ingelast: Brouwershaven I-Zie- rikzee II (half 3, scheidsr. P. J. Rie- teco). 2e klasse D: uitgesteld: Zierikzee III-Brouwershaven II. Ingelast: Brouwershaven II-Zie- rikzee III (half 1, scheidsr. J. de Wit). Honderdduizenden schoolgaande kinderen zullen zich bij de aanvang van het nieuwe schooljaar vol enthousiasme aanmelden als deelnemer aan de Evenals de acht voorgaande jaren zullen zij mèt hun vriendjes op school leren om door kleine opofferingen op de duur iets belangrijks op te bouwen. Want sparen IS bouwen, zowel aan het eigen karakter en de eigen toekomst als aan de toekomst van Nederland. Aan het eind van het spaarjaar krijgen de trouwe spaardertjes een leuke premie. DOEN UW KINDEREN OOK MEE?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3