DOUWE EGBERTS ZWARE SHAG ORCAM De vogeltrek doet de nieuwsgierige mens veel vragen stellen Minister Luns in V.N.: „HONGAARSE KWESTIE TRAGEDIE VAN DAPPER VOLK" Kwestie mag niet in vergeetboek raken NEW YORK. 11-9. „De Hongaar se kwestie is de tragedie van een klein maar dapper volk, welks wens naar vrijheid en een mens waardig bestaan meedogenloos is onderdrukt door de strijdkrachten van een grote mogendheid: de tra gedie van een volk dat na jaren onderdrukking tenslotte opstond en de wereld toonde dat de mense lijke geest niet verpletterd kan worden", zo heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, woensdag op de tweede,dag van het speciale de bat in de Algemene Vergadering verklaard over Hongarije. De Hongaarse kwestie is echter ook de tragedie van de Verenigde Naties, die vergeefs tussenbeide trachtten te komen voor hen die voor de vrijheid vochten, aldus mi nister Luns, die mede namens Bel gië en Luxemburg sprak. De Ver enigde Naties konden weliswaar weinig doen tegenover een „arro gante weigering om aan haar ver maningen gehoor te geven", maar de wereldorganisatie heeft toch haar stem in protest laten horen en uitdrukking gegeven aan het „ge weten van de mensheid" en haar eer gebiedt haar dit weer te doen. A-griep in Duitsland BONN, 12-9. Verscheidene ge bieden in west-DuitsIand zijn door een griepepidemie getroffen, maar men heeft slechts in een klein aan tal gevallen kunnen vaststellen dat het Aziatische griep was. Dit ge schiedde met zekerheid in Ham burg, maar tot nog toe is nog nie mand naar een ziekenhuis overge bracht. „Herdopen" in Rusland MOSKOU, 13-9. Tass heeft meegedeeld, dat alle steden, straten, schepen, kolchozen, gebieden, ondernemingen etc. in Rusland, die de namen dragen van nog levende Rus sen „herdoopt" zullen wor den. Volgens Tass heeft het presidium van de Opperste Sowjet hiertoe besloten om „een praktijk af te schaffen, die in tegenspraak is met de Leninistische traditie". „Al leen in uitzonderlijke geval len en op uitdrukkelijk ver zoek van de arbeiders zullen steden, gebieden etc., namen kunnen krijgen van nog in leven zijnde belangrijke Russische persoonlijkheden", aldus het decreet van het presidium van de Opperste Sowjet. Woensdagmiddag heeft een he vig noodweer in de omgeving van Ankara ernstige overstromingen veroorzaakt, waardoor in de voor steden van de Turkse hoofdstad Kajas en Mamak verscheidene tientallen doden zouden zijn te be treuren. De Turkse president en premier hebben zich naar de ge troffen plaatsen begeven, waar brandweerlieden uit Ankara en le gereenheden hulp bieden. Wij moeten verzekeren dat de tragedie van Hongarije niet in het vergeetboek raakt. De mensheid kan wel niet, belast met de her innering van haar talloze grote en kleine tragedies, leven, maar er zijn dingen die de mens niet ver geten mag, omdat dat verraad aan zijn ziel zou zijn. Als dit ooit het geval was, dan is het wel met de kwestie die nu voor de Algemene Vergadering ligt. Door vrachtauto gegrepen GROENLO, 11-9 Omstreeks 12 uur woensdagmiddag is de 36-ja- rige landbouwer J. Luttikholt om het leven gekomen, toen hij op de fiets op de rijksstraatweg te Groen- lo rijdend, van achteren werd aan gereden door een vrachtauto, be stuurd door de heer Wolters uit Groenlo. De heer L. woonde in de buurtschap Voor-Beltrum. De vrachtauto is vermoedelijk door de gladheid van het wegdek geslipt. Menselijk bloed kan kwartier stil staan Een Japanse chirurg heeft op een congres van chirurgen in Chicago meegedeeld, dat hij een nieuwe me thode heeft gevonden, waardoor men bij bepaalde hartoperaties de bloedsomloop twee maal zo lang als nu nog mogelijk is stil kan laten staan. Het bloed dat via de hoofd slagader naar de hersenen wordt gevoerd, wordt daarbij met behulp van een plastieken buis naar een koelapparaat gevoerd. Het aldus afgekoelde bloed wordt daarna naar de hersenen teruggeleid, waar van de temperatuur tot circa 18,3 graden Celsius is teruggebracht. De temperatuur van het lichaam van de patiënt, op wie deze metho de voor het eerst is toegepast, was op dat ogenblik ongeveer 32,3 gra den Celsius. Op deze wijze bleef de bloedsomloop van de patiënt 15 minuten stilstaan. De Oder-Neisse grens In regeringskringen in Bonn heeft de steun van maarschalk Tito aan de Poolse opvatting aangaande de Oder-Neisse-grens, veel opwin ding verwekt. Men geeft te kennen dat de verklaring van het Zuidsla- vische staatshoofd zeker niet be schouwd kan worden als een defi nitieve bepaling van het Zuidslavi- sche standpunt. Verder is opgemerkt, dat west- Duitsland onlangs een overeen komst met Zuid-Slavië over her stelbetalingen heeft gesloten en hiermee zijn verlangen heeft ge toond naar het onderhouden van goede betrekkingen met Belgrado Overigens, zo meent men, heeft een eventuele officiële erkenning van de Oder-Neisse-grens door Zuid-Slavië geen enkel juridisch gevolg, daar op de conferentie van Potsdam de zegevierende mogend heden de grenskwesties voor een later vredesverdrag hebben be waard. „Welke maatregelen de Sowjet-Unie ook eenzijdig neemt, de Duitse gebieden in het oosten blijven nog steeds voorlopig onder Pools beheer", aldus regeringskrin gen in Bonn. Het probleem van de raketten MOSKOU, 11-9. De Russische deskundige op het gebied van ra ketten, prof. Pokrofsky, heeft ver klaard, dat de intercontinentale ballistische raket niet het „abso lute wapen" is. Het is mogelijk, zei hij, zich tegen een aanval met een dergelijk wapen te verdedigen. De raket kan de bommenwerper niet vervangen, meent hij. De raket is vooral kwetsbaar, omdat zijn koers na het afschieten niet meer te wijzigen is. Ondanks de grote snelheid van een raket is het met behulp van radar mogelijk, aldus de Russische geleerde, de koers er van vast te stellen en tegenmaat regelen te nemen. Het is volgens hem voldoende als men dertig se conden voor het neerkomen van de raket de baan kan berekenen. (In Amerika heeft men zich Vo rige week ook in deze geest uitge laten. Daar wordt al aan een ge schikt afweergeschut gewerkt). Op 25 km. van Calcutta is in een rivier een passagiersboot om geslagen, waarbij naar men ver moedt een dertigtal personen het leven heeft gelaten. Verdrevenen uit Oostduitse gebieden zouden best terug willen Gesteld dat deze gebieden weer Duits worden ARNHEM, 11-9. Het overgrote deel van de Duitsers, die uit de Oostduitse gebieden, welke inge volge de besluiten van Potsdam aan Polen zijn overgegaan, naar west-Duitsland zijn getrokken, is bereid naar de vroegere gebieden terug te keren om zich daar een nieuw bestaan te bouwen, gesteld dat deze gebieden weer Duits zou den worden. Dit is op zichzelf niet verwon derlijk. Wel merkwaardig is, dat deze bereidheid het grootst is on der de jonge Duitsers, die nog nooit in die gebieden geweest zijn en in west-Duitsland een goed be staan hebben. Zij zijn bereid alles op te geven en in de oostelijke ge bieden van de grond af aan op- ALS DE WINTER VOOR DE DEUR STAAT LEVERTRAAN VERHOOGT WEERSTANDSVERMOGEN Nu de zomer ten einde loopt, gaat men langzamerhand al weer den ken aan de voorzieningen die moe ten worden getroffen voor het win terseizoen. De dagen met koud, guur weer, met vochtige wind en een alles doordringende regen ko men weer in het verschiet. Wie zich daar afdoende tegen wapenen wil, denkt er nu over om een goe de, beschuttende jas voor de win termaanden te kopen. Maar er is nog een ander wapen in de strijd tegen koude en nattig heid. Een middel dat ons fit houdt en ons weerstandsvermogen ver stevigt. Vooral voor kinderen is het een zeer belangrijke bron van gezondheid, maar ook anderen kunnen er slechts wel bij varen als zij van dit middel gebruik ma ken. Dit middel is levertraan. De heilzame werking van lever traan is reeds lang bekend. De vis sersbevolking in noordelijke lan den, zoals Noorwegen, Schotland en IJsland, die altijd al meer dan anderen aan een guur klimaat was blootgesteld, \vist zich tegen de in vloeden hiervan te harden door het innemen van olie welke werd ge wonnen uit de levers van kabel jauw. Nu was de wijze waarop deze olie werd gewonnen niet bepaald erg aantrekkelijk; men liet de le vers verrotten tot het vocht er vanzelf uitdroop. De aldus verkre gen olie was natuurlijk allesbe halve smakelijk en het is een won der dat iemand dit kon innemen. Pas halverwege de vorige eeuw is men er toe overgegaan de levers uit te stomen en aldus van hun olie te ontdoen. Maar ook toen kreeg men een produkt dat altijd nog een vrij sterke vissmaak be hield en daaróm lang niet altijd even gewaardeerd werd. In 1934 echter voerden Britse trawlvissers een nieuwe methode in; zij lieten stoomketels op hun schepen bouwen en stoomden de levers van de vers gevangen vis direct uit. De olie werd daarna in grote tanks opgeslagen en na te rugkeer in de haven direkt over gepompt en naar de raffinaderij gebracht voor verdere afwerking. Het grote voordeel was, dat deze levertraan aanmerkelijk beter smaakte. De tegenwoordige olie neemt een belangrijke plaats in bij de strijd tegen allerlei kwalen. In Engeland wordt levertraan nu zelfs van regeringswege gratis ver strekt aan alle kinderen en a s. en jonge moeders. Een van de gevol gen hiervan is geweest, dat men de gevreesde Engelse ziekte nu vrijwel geheel heeft bedwongen. Levertraan ontleent zijn grote waarde aan haar zeer hoge vetge halte en aan de grote hoeveelhe den vitamine A en D, die het be vat. Dit alles oefent een heilzame werking uit op het beenderenstel sel, de ademhaling, de ogen en de spijsvertering. Onder meer is le vertraan een goed middel tegen nachtblindheid. nieuw te beginnen, indien de mp- gelijkheid daartoe zich zou voor doen, ook al zouden zij in gróte moeilijkheden en'armoede moeten leven. Deze mededelingen waren ver vat in een referaat van de Duitse socioloog, prof. dr. V. N. Müllër uit München, dat vanmiddag is be sproken in een van de commissie vergaderingen van het Z.W.R.-A.E. R.-congres in Arnhem. Zij zijn gegrond op een onder zoek, dat prof. Muller en zijn me dewerkers onder de zogenaamde „Ostvertriebenen" heeft ingesteld. Samenzwering in Irak ontdekt BAGDAD, 12-9. De Iraakse vei ligheidspolitie heeft een „geheime organisatie" ontdekt, welke eén komplot smeedde tegen de regering en van plan was op grote schaal politieke moorden te begaan, aldus is donderdag door functionarissen te Bagdad meegedeeld. Vijf leiders van de organisatie zijn gearresteerd. Financiën en Economie Stijgende Nederlandse export naar Caraïbisch gebied UTRECHT, 12-9. De handelscom missaris in Willemstad op Curagao, mr. W. J. J. van Rossum meent, dat het onder hem ressorterende ge bied bijzonder interessant is voor de Nederlandse export. De heer van Rossum die na een verblijf van twee en een half jaar in de West tijdelijk in Nederland terug is, ver klaarde in een onderhoud op de Jaarbeurs dat de totale Nederland se export in deze periode van on geveer 150 miljoen gulden tot rond 200 miljoen gulden is gestegen. Volgens de heer van Rossum is dit een bewijs dat er mogelijkheden' voor uitbreiding van de handel zijn. VOETBAL K.N.V.B. De MEVO-elftallen voor zaterdag MEVO I (om 4 uur uit tegen Kats I): C. Simmers d.; W..C. v. d. Ende en J. M. Feleüs a.; L. Stout- jesdijk, A. v. d. Hoek en A. Berre- voets m.; C. Viergever, C. J. M. Nolet, I. J. Haverhoek, P. Guinée (aanv.) en K. de Oude Mzn. v. MEVO II (om 4 uur uit tegen Bruse Boys II): Fr. v. d. Ende d.; Jac. Sies (aanv.) en C. v .'t Veer a.; J. Schouls Jzn., J. v. Gent en A. Heijboer m.; J. Schults, C. Berre- voets, M. Haeck, L. L. de Hooge en G. A. Lupgens v. Reserve: A. v. 't Veer. NOG DRIEHONDERD GRIEPPATIENTEN IN „SENNELAGER" DEN HAAG, 11-9. Naar van de zijde v. d. legervoorlichtingsdienst vernomen wordt, worden er op het ogenblik nog een kleine 300 patiën ten in de zieken verblijven van het kamp Sennelager verpleegd. De legervoorlichtingsdienst voegt hieraan toe: „Dit cijfer loopt nog steeds terug". Nadat gebleken was, dat de ca paciteit van het kampements zie- kenverblijf, te weten 60 bedden, dat normaliter gebruikt wordt bij een oefening van deze omvang voor alle voorkomende ziektege vallen in verband met het uitbre ken van de griepepidemie niet toe reikend was, heeft de leider van Meevaller in de kunst Een schilderij, in het bezit van de Brit sir Edmund Ba con, dat in 1845 door een van diens voorouders voor min der dan 1.000 gulden werd gekocht en jarenlang gehou den werd voor een werk van de vrij onbekende Italiaanse schilder Giovanni Caroto, is volgens deskundigen een doek van de grote Albrecht Dilrer. De waarde er van wordt geschat op ruim 2 miljoen gulden. de oefening een beroep gedaan op de Engelse militaire autoriteiten in Duitsland en is men overgegaan tot huur van drie legeringsbarak ken, die tijdelijk tot zieken verblij ven werden ingericht. De patiënten verblijven daar nu in normale ijze ren bedden voorzien van stroma trassen. Een en ander wordt, ge zien de aard van de ziekte en de daaruit voortvloeiende korte ver- pleegperiode, volkomen verant woord geacht. Ingezonden mededeling Z///////////////Z/4 Kunstmatige angst psychose in Syrië Besprekingen met Nasser CAIRO, 11-9. De stafchef van het Syrische leger, generaal Afif Bizri, en het hoofd van de militaire in lichtingendienst, kolonel Abdoel Hamid Serraj, zijn onverwachts in Cairo aangekomen, waar zij een gesprek met president Nasser heb ben gehad. Van Egyptische zijde wordt ver nomen dat de beide Syriërs twee maal een onderhoud met Nasser hebben gehad, „ter coördinering van de militaire plannen er\ ter be spreking van de militaire toestand in het algemeen". Het Egyptische persbureau voor het midden-oosten meldt uit Da mascus, dat de burgerlijke verde digingsorganisaties in Syrië in structie hebben gekregen zich voor te bereiden op „de nieuwe verant woordelijkheid die zij onder de huidige omstandigheden hebben te dragen". Er zullen meer opleidings kampen worden ingericht, „opdat het Syrische volk aan alle gebeur lijkheden het hoofd kan bieden". De toekomst van de Westeuropese energievoorziening •s-GRAVENHAGE, 12-9. Voor de leden van de vereniging van ex ploitanten van gasbedrijven zal op vrijdag 13 september de heer J. A. van den Heuvel, directeur van de Division for fuel and power" van de O E.ES. te Parijs een inleiding houden over het onderwerp: „De toekomst van de Westeuropese energievoorziening". De vergade ring heeft plaats in „Esplanade" te Utrecht. KERKNIEUWS Weekend Jonge Kerk in „de Koebel" Traditiegetrouw zal ook deze maand een weekend worden gehou den van het Jonge Kerk-distrikt Schouwen-Duiveland. Het week end zal gehouden worden op 14 en 15 september a.s. in de „Koebel" te Burgh. Een bespreking in kringen zal worden gehouden over het on derwerp: „Zijn wij anders dan an deren?" De leiding van de diskussie berust bij ds. van Liere te Renesse. Een gezamenlijke kerkdienst en een wandeling in de omgeving staan verder op het programma. Bij slecht weer wordt het een echt Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan buien Overwegend krachtige westelijke wind met nu en dan buien; weinig verandering in temperatuur. 13 sept. Zon op 6.13, onder 19.02. Maan op 20.27, onder 10.45 Laatste kwartier: 17 sept. te 5.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 sept. 5.41 v.m. 17.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 sept. 5.03 v.m. 17.18 n.m. Springtij: 26 sept. Doodtij: 19 sept. HET WEEROVERZICHT Een in diepte toenemende de pressie trok woensdag langs onze kust naar de Duitse bocht en ver volgens in ongeveer noordelijke richting naar zuid-Noorwegen. Donderdagmorgen bedroeg de luchtdruk in het centrum ongeveer 970 mb. Een actieve randstoring bewoog vergezeld van veel buien over midden-Engeland naar de Noordzee. Deze deed de winden op het zuidelijk deel van de Noordzee en onze omgeving opnieuw aan wakkeren. Langs de kust van Hol land en Zeeland kwam gedurende enkele uren volle storm voor uit noordwest tot west. Ten westen van Schotland bevindt zich nog een volgende randstoring welke zich eveneens naar het Noordzeegebied zal verplaatsen. Aan de achterzijde hiervan voeren noordelijke winden nieuwe hoeveelheden koude polaire lucht aan. Het onbestendige weer met perioden met buien zal dan ook blijven voortduren. Hoe kom je er bij om nu al de krant aan de buren ie gevenI Ik heb de helft nog niet gelezen. U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad te nemen. J.K.-kamp met spel, zang en mu ziek. De kosten voor het weekend zijn laag gehouden, zodat zoveel mogelijk jongelui kunnen deelne men. Opgaven tot deelneming kun nen worden gestuurd naar ds. J. Swaak te Burgh. HET VLIEGEN DER VOGELS Zeezwa'uw vliegt van Noord naar Zuidpool De mens heeft veel van de vo gels geleerd waar het op vliegen aankomt. Reeds in oude tijden wa ren er die de vogels probeerden te imiteren met tragische gevolgen, want de mens is niet geschapen om het luchtruim te doorklieven of het zou moeten zijn in een vlieg tuig, doch zeker niet als zelfstan dig wezen. Naar gelang de wetenschap vor derde kwam men tot betere tech nische constructies, waarbij men op aero-dynamisch gebied veel van de vogels had geleerd. In weerwil van het feit, dat de mens de vogels al duizenden en duizenden jaren bestudeert en er veel van opgestoken heeft zijn er toch nog verschillende raadsels die hij niet kan doorgronden. Daar hebben we de zogenaamde vogel trek, die in voor- en najaar plaats vindt. Het grote raadsel Waarom trekken de vogels? Zij vluchten voor de koüde en wegens gebrek aan voedsel, zeggen velen. Maar dit klopt niet, want vele vo gels vertrekken reeds voordat de temperaturen zo dalen dat dit on aangenaam gaat worden voor de dieren. Ook vertrekken velen, ter wijl er nog voldoende voedsel voor hen te vinden is. Geleerden menen, dat het een kwestie is van klieraf scheiding, die de dieren tot trek ken brengt. Ook deze theorie is nog niet bewezen en zo blijft het raad sel bestaan. Bij het publiek bestaat dikwijls wanbegrip over de hoogten waarop vogels vliegen. Men denkt al gauw, dat vogels zich op zeer grote hoog ten voortreppen. Onderzoekingen op dit gebied wezen uit, dat vogels zich meestal niet veel hoger bege ven dan enkele honderden meters, waarbij 500 meter boven het aard oppervlak al een hele afstand is. Zelden komen ze boven de duizend meter en het is een wetenschappe lijk vermeldbaar feit, wanneer vo gels boven deze hoogtegrens wor den aangetroffen, een enkele maal komt dit wel eens voor. Tot 100 km per uur Ook wat de snelheden in het vo gelrijk betreft tasten we in het duister. Men weet van verschillen de vogels welke snelheden zij ge middeld vliegen, doch van andere weet men dit niét en heel moeilijk is het om achter maximumsnelhe den te komen. Zo vliegt een duif rustig een snelheid van 60 km. per uur, een spreeuw 75 km. per uur en een wintertaling een tempo om de hon derd kilometer per uur. Doch wel ke maximum snelheden kunnen ze halen? We denken hierbij aan de snelheden die ze kunnén opbren gen wanneer ze op leven en dood door een roofvogel worden achter volgd. Dit is een moeilijk te con stateren feit. Veelal maakt zo'n vogel geen grotere snelheid dan die welke voldoende is om aan zijn belager te ontkomen. Roofvogels zullen ook geen grotere snelheid maken dan noodzakelijk is om hun prooi te achterhalen en te grijpen. Daarom is het zo moeilijk om de uitersten te weten te komen. Dikwijls denkt men bijvoorbeeld van trekvogels, dat ze tot wonder lijke prestaties in staat zijn. Ze leggen grote afstanden achter el kaar af, vliegen desnoods over oceanen en dergelijke. Dit is abuis. Vogels die hun voedsel op het land vinden, zullen vrijwel nooit grote zeeën oversteken. Zij volgen de kustlijn en vliegen liever honder den kilometers om, waardoor ze slechts een zeestraat behoeven over te steken, dan dat ze de kort ste weg nemen en een lange vlucht over water maken. Uiteenlopende prestaties De ooievaars, die in het najaar onze streken verlaten om in Zuid- Afrika te overwinteren, hemen niet de korste weg recht over de Middellandse Zee, doch vliegen over de Balkan en de Bosporus. Ze leggen ook betrekkelijk kleine af standen per dag af. Vogels, die -hun voedsel ook in zee vinden, schuwen het water niet. Hieronder vinden we er, die rustig oceanen kruisen op hun trektoch ten, die zich over enorme afstan den kunnen uitstrekken. De noord se zeezwaluw bijvoorbeeld trekt van de Noordpool naar de Zuidpool en in het volgend seizoen weer te rug. Geweldige afstanden legt deze vogel af. Maar het stormvogeltje, dat aan de Zuidpool broedt, trekt in tegenovergestelde richting, van zuid naar noord. Zo zien we, dat we met het toe meten van vliegcapaciteiten aan de vogels zeer voorzichtig moeten zijn en zeker deze dieren niet over één kam mogen scheren. Hun presta ties lopen nogal sterk uiteen, zo wel wat snelheid, hoogtebereik als actieradius betreft om in moderne termen te spreken. Elke vogelsoort heeft zijn eigen kwaliteiten op vlicggebied en binnen dit kader moeten we ze bezien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2