V.N.-commissie stelde betrouwbaar rapport op over Hongarije Arabische reacties op Amerikaans standpunt voor Syrië DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 12 SEPTEMBER 114e j^argan^ ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBOp ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: OPGENOMEN REDAKT1E EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Opstand niet van buitenaf uitgelokt of gesteund REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Keith Shann, de Australische am bassadeur in de PhilippUnen en rapporteur van de commissie der V.N. voor Hongarije, heeft het rap port van de commissie verdedigd tegen communistische kritiek. Het rapport zal, zo meent Shann, de toets van een nieuw onderzoek doorstaan. Bij de indiening van het 150.000 woorden tellende document in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties, zei Shann, dat de bewering volgens welke de com missie instructies van welke zijde ook zou hebben aanvaard, een be lediging is voor „de mannen die hun taak in strikt juridische zin en met oprechtheid opvatten". De eenstemmigheid van de vijf leden der commissie in hun bevin dingen was in geen enkel opzicht het resultaat van een onderling compromis geweest. Alle getuigen die door de com missie gehoord zijn, hebben, zo vervolgde Shann, de in het rapport beschreven gebeurtenissen meege maakt. Hun verklaringen zijn gron dig geverifieerd. Bovendien berust het rapport niet louter op getui genverklaringen. Niet minder be langrijk was de documentatie, die de Hongaarse bladen en de radio gedurende de opstand in Hongarije verschaft hebben. Van groot be lang zijn ook de verklaringen van de huidige Hongaarse regering ge weest. De commissie had verder ook de beschikking over inlichtin gen van .buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers in Boedapest ten tijde van de opstand. Hoewel het verslag van de commissie op bepaalde punten zou kunnen wor den aangevuld, zijn wij ervan over tuigd, dat het de toets van een nieuw onderzoek zal doorstaan, al dus Shann. De Australische diplomaat merkt op, dat de commissie herhaaldelijk gepoogd heeft de medewerking van de Hongaarse regering te verkrij gen. Deze verklaarde evenwel, dat de commissie onwettig was en zich met- zaken bezig hield, die tot de binnenlandse jurisdictie van Hon garije behoorden. De hoofdlijnen van de bevindin gen der commissie aangevend, zei Shann, dat de Sowjet-Unie met geweld heeft ingegrepen in de bin nenlandse zaken van Hongarije om een nationale volksopstand tegen een verfoeide regeringsvorm te on derdrukken. De opstand was niet van buitenaf uitgelokt of gesteund. De door de Russische gewapende macht geïnstalleerde regering had niet de steun van het Hongaarse volk. De methoden van de geheime politie voor en sinds de Hongaarse opstand om een regering zonder werkelijke steun van het volk aan de macht te houden, waren door alle leden van de commissie met afschuw en verachting beschouwd. Resolutie Tgdens de jongste bijeenkomst van de Algemene Vergadering heeft de Amerikaanse afgevaar digde, Henry Cobat Lodge, namens 36 landen een resolutie ingediend waarin de Sowjet-Unie veroor deeld wordt wegens het neerslaan van de Hongaarse opstand eind vorig jaar. De Hongaarse afgevaarigde, Pe ter Mod, verklaarde dat de V.N.- commissie van onderzoek het handvest der Ver. Naties had ge schonden door zich in de binnen landse aangelegenheden van Hon garije te mengen. Zijn regering verzoekt de veroordeling van de commissie en haar verslag, „dat de waarheid vervalst". Ook de Sowj et-afgevaardigde, Arkadi Sobolef, protesteerde tegen het debat over „deze uitdagende kwestie". Hij sprak van een poging van „heersende kringen in be paalde landen - in de eerste plaats de Verenigde Staten - om zich in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije te mengen". Het de bat zou voorts de aandacht moeten afleiden van de „agressieve daden van Engeland en Frankrijk in het Midden-Oosten en elders in de we reld". Nadat Cabot Lodge zijn resolutie had ingediend, verklaarde hij dat „ook al staat er een aanzienlijke macht achter het kwaad, die macht wordt gehanteerd door mensen die tot andere gedachten gebracht kun nen worden. Zolang zij niet van gedachten veranderen, ook in hun eigen belang, zullen zij omringd blijven door verbitterde volken, die zich, zodra hun kans gekomen is, op hen zullen werpen". Terugtrekking troepen De Ierse minister van Buiten landse Zaken, Frank Aiken, kwam met een voorstel om alle vreemde troepen uit landen aan weerszijden van de grens tussen oost en west in Europa, geleidelijk naar achte ren te verplaatsen. Elke kilometer die de Russen achteruitgaan, zou door de Amerikanen aan hun kant van een bepaalde lengtegraad be antwoord moeten worden. Aiken zei voorts dat naar zijn mening een oorlog vroeg of laat onvermijdelijk zal zijn tenzij een manier gevon den wordt om problemen als het Hongaarse op rechtvaardige en vreedzame wijze te regelen. Na Aiken zette de Hongaar Mod uiteen, waarom de Verenigde Na ties zich volgens hem niet in de Hongaarse kwestie mogen mengen. De Philippijnse afgevaardigde Octavio Maloles, verklaarde dat de wereld beu is van „buiksprekers". „Wat Kadar zegt is niet van be lang, wel wat Chroesjtsjef denkt en de Hongaarse kwestie is een uitstekende gelegenheid om de nieuwe politiek van Chroesjtsjef te beproeven en na te gaan of de Sowjet-Unie „werkelijk de span ning wil verminderen", aldus Ma loles. De Argentijn Drago schaarde zich geheel achter het rapport van de commissie. De Rus Sobolef zei dat Amerika, Engeland, Frankrijk en andere lan den maandenlang de Verenigde Naties hebben gebruikt voor „grove interventie in de binnenlandse aan gelegenheden van Hongarije, met het doel de koude oorlog te voe den". Het verslag was z.i. „geba seerd" op verhalen van verraders en maatschappelijk uitgestotenen", die uit Hongarije w;aren gevlucht. Hij verzocht de Hongaarse kwestie van de agenda af te voeren. I.V.V.V.-boodschap aan de V.N. over Hongarije BRUSSEL, 11-9. Het hoofdkwar tier te Brussel van het Internatio nale Verbond van Vrije Vakvereni gingen, het I.V.V.V., heeft de af vaardiging van de verschillende landen naar de Verenigde Naties een boodschap gezonden, waarin er op wordt aangedrongen Honga rije, „zolang dit wordt beheerst door het bewind-Kadar, dat met behulp van buitenlandse militairen werd ingesteld en wordt gehand haafd", van het lidmaatschap der internationale organisatie uit te sluiten. Het I.V.V.V. geeft uiting aan zijn voldoening over het uitschrijven van een speciale bijeenkomst der algemene vergadering, ter bespre king van de toestand in Hongarije. Het dringt er bij de volkerenor ganisatie op aan de Sowjet-Russi- sche regering en het Kadar-bewind de eis te stellen, dat er een einde zal komen aan de vervolgingen in Hongarije en dat de Hongaren zal worden toegestaan een door hen zelf gekozen soevereine regering in te stellen. De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera, is dinsdag te Willemstad (Cu rasao) aangekomen. Vrijdag zal hij naar Nederland vertrekken. ZENDEN VAN AMERIKAANSE WAPENS NAAR JORDANIË EEN GOK Met wapens alleen kan probleem niet worden opgelost De New York Times schrijft dat het zenden van Amerikaanse wa pens aan Jordanië twee gevaren voor de V.S. inhoudt. Het eerste is, dat Syrië, gegrepen door paniek en door woede verblind zich nog meer bij het Russische blok aansluit. Het tweede is, dat de Arabische staten de Amerikaanse politiek niet zullen begrijpen. Het blad merkt op, dat president Nasser van Egypte groot gezag heeft. Als hij de andere Arabische landen ervan kan overtuigen, dat de Verenigde Staten het Arabische blok willen breken of het Arabi sche nationalisme willen verzwak ken of alleen Israël steunen, zou het politieke initiatief dat de V.S. nemen, wel eens in hun nadeel kunnen uitvallen. De New York Times acht het mogelijk, dat Washington door zich te haasten de buurlanden van Sy rië openlijk met wapenleveranties te steunen, een goed initiatief heeft genomen. „Maar", zo besluit het blad, „het is een gok". De Engelse Times maant tot voorzichtigheid. „Als de Amerika nen niet subtieler te werk gaan, zullen zij in moeilijkheden komen. De toestand in Syrië bergt duide lijke gevaren in zich. De Engelsen en Amerikanen moeten zich voort durend hoeden voor twee fouten: ten eerste, te geloven, dat het pro bleem met wapenleveranties opge lost kan worden en ten tweede, zich in een zodanige positie te la ten geraken, dat zij geroepen zijn minderheden tegen het Arabische nationalisme, dat op de massa steunt, te moeten bijstaan. 0p zoek naar vrienden uit de oorlog PARIJS, 11-9. Twee Nederlandse champignonkwekers, Ch. Hendrix en G. Joosten uit Grubbenvorst (Limburg), die in de oorlog ont snapte Franse gevangenen hebben geholpen naar Frankrijk terug te keren, zijn in Parijs, waar zij pro beren zoveel mogelijk Fransen, die door hen geholpen zijn, op te spo ren. De Nederlanders hebben vele brieven, foto's en papieren meege bracht, die de Fransen indertijd achtergelaten en in bewaring ge geven hebben. In de oorlog hebben de Neder landers deel uitgemaakt van een organisatie, die uit Duitsland naar Nederland gevluchte Franse krijgs gevangenen behulpzaam was bij de terugkeer, via België, naar Frank rijk. De Fransen lieten veiligheids halve al hun persoonlijke papieren en foto's achter. Hun gevangenis kleding werd verbrand en zij kre gen van de Nederlandse onder grondse burgerkleding. In 1946 zijn Hendrix en Joosten met het Croix de Guerre onder scheiden. ALGERIE ORAN, 11-9. Bij een gevecht tus sen opstandelingen en Franse troe pen in het gebergte van Sepaloe zijn veertien rebellen gesneuveld. Een aantal over de Marokkaanse grens gekomen verzetslieden werd door de Franse ordetroepen terug geworpen. Belangrijke bijdrage voor poliofonds 's-GRAVENHAGE, 11-9, De voor- zitter van het Prinses Beatrix Po liofonds, mr. J. Klaasesz, heeft in hotel „Royal" te 's-Gravenhage uit handen van de waarnemend voor zitter van het comité „Bedrijfsle ven en Effectenbeurs helpen Prin ses Beatrix-Poliofonds", de heer G. P. Schieferdecker, een cheque ten bedrage van f 264.216,81 ontvangen Het bestuur van dit fonds droeg met dit bedrag het eindresultaat af van de effectenverkoop ten bate van de kinderverlamming, die in de Amsterdamse Beurs op 14 juni jl. met medewerking van Johan Bodegraven was georganiseerd. LIJNEN OP HET WEGDEK Het is de ANWB gebleken dat bij vele weggebruikers nog onzeker heid bestaat over de betekenis van de lijnen op het wegdek, vooral waar het dubbele lijnen betreft. Op een weg met tweerichtings verkeer mag men niet op het weg gedeelte der tegenliggers komen: a. vóór of op een kruising of split sing van wegen; b. indien daarvoor gevaar of be lemmering voor tegenliggers kan ontstaan (bv. in onover zichtelijke bochten en op hellin gen naar boven). Men moet, afhankelijk van de rij snelheid, minstens 200 m. vrij zicht hebben om zonder gevaar in te kunnen halen. Het niet in acht nemen van deze regel heeft reeds zeer vele ernstige ongelukken ten gevolge gehad. Situaties als onder a en b wor den niet door het bord „inhaalver- bod" aangegeven, omdat het hier een algemeen inhaalverbod betreft, waaraan iedere weggebruiker met verantwoordelijkheidsgevoel zich zal houden. Om de nadruk te leg gen op dit algemene verbod maakt men hier echter gebruik van Getrokken lijnen. Weggebruikers moeten aan de rechterzijde van zo'n lijn blijven; hij mag niet worden overschreden. Dubbele lijnen. Voor plaatsen waar een getrokken en een geblokte lijn naast elkaar zijn aangebracht geeft de ANWB de volgende re gel: De weggebruiker moet zich hou den aan de lijn die zich aan zijn zijde bevindt: is dit een getrokken lijn, dan moet hij rechts daarvan blijven, doch is het een geblokte lijn dan mag hij de combinatie van lijnen overschrijden indien de verkeers situatie dit toelaat. Vraag: Mag ik een combinatie van twee getrokken lijnen overschrij den? Antwoord: Neen, nooit. Ieder moet aan zijn eigen kant van deze lij nen blijven. DE RASSENSCHEIDING IN DE VER. STATEN Gouverneur Faubus moet voor rechter komen LITTLE ROCK, 11-9. Gouver neur Faubus van Arkansas, die zich verzet tegen opheffing van de ras senscheiding bij het onderwijs, is dinsdagnacht ziek geworden, zo heeft een van zijn woordvoerders bekend gemaakt. De gouverneur zal de volgende week voor een federale rechter moeten verschijnen om uit te leg gen waarom hij de nationale garde heeft ingeschakeld om opheffing van de rassenscheiding op de mid delbare school van Little Rock te verhinderen. (Het Hongaarse blad „Esti Hir- lap" raadde woensdag de V.N.- commissie voor Hongarije aan eens een studiereis naar Little Rock te maken. „Daar valt volgens ons nog wel iets te leren", aldus het blad). In Nashville (Tennessee) zijn woensdag vijf negers gearresteerd, die zich met andere negers in de buurt van scholen ophielden. Zij bleken in het bezit van vuurwa pens te zijn. Gouverneur Faubus heeft woens dag om een onderhoud met presi dent Eisenhower gevraagd. De pre sident heeft zich bereid verklaard hem vrijdag of zaterdag te ontvan gen. Het gesprek zal worden ge houden in Eisenhowers vakantie verblijf te Newport. Gouverneur Faubus heeft „de president telegrafisch meegedeeld, dat hij zich aan het gerechtelijk bevel tot toelating van negerleer lingen zal houden, omdat hij daar toe volgens de grondwet verplicht is. Hij vermeldde niet of hij de na tionale garde, die hij te hulp ge roepen heeft om de negers uit de school in Little Rock te houden, zal terugtrekken. In Nashville (Tennessee) is de politie woensdag begonnen barri caden op te richten ter bescher ming van de scholen. Zij wil daar door nieuwe incidenten voorkomen, die zich bij de toelating van neger kinderen tot de scholen die tot dusver uitsluitend door blanken werden bezocht, zouden kunnen voordoen. Sinds de bomaanslag op een la gere school in Nashville, dinsdag, Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen worden iets, niet door 1 hun kennis, maar door hun 1 kennissen. Minister Mausholt bezoekt Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS, 11-9. Minister Mansholt heeft in gezelschap van. de landbouwconsulent, ir. van Gaa ien te Barendrecht, voedselcom- missaris A. van den Hoek te Den Haag, ir. Kuipéri, directeur van de Cultuurtechnische Dienst en ver tegenwoordigers van de standsor ganisaties van de landbouw op Flakkee een bezoek gebracht aan Ouddorp om een overzicht te krij gen van de ruilverkavelingsplan nen bij de Oostdijk aldaar. Na een rondrit is het gezelschap ontvangen op het raadhuis te Goederede door burgemeester J. baron van Kno- belsdorff, waar tijdens het diner lr. Kuipéri een uiteenzetting van de op handen zijnde ruilverkave ling heeft gegeven. Daarna heeft men zich ingescheept aan het ha venhoofd van Goederede, en maak te met het motorschip „Lodewijk" een vaart naar de bouwput beho rende bij de Deltawerken in het Haringvliet. Dxeigende staking in Britse auto-industrie BIRMINGHAM, 12-9. Tengevol- ge van het doodlopen van bespre kingen over loonsverhoging tussen directie en werknemers, is woens dagavond de produktie van de gro te Britse auto-industrie te Long- bridge (de Austin- en Wolseleyfa- brieken) komen stil te liggen. In dien hedenmiddag het werk niet hervat is zal bijna de hele fabriek (met 18.000 man personeel) stillig gen. De directie heeft bekend ge maakt dat de staking van 15 uren van woensdag een produktie van 600 auto's heeft gekost. De Birmese regering heeft in het parlement medegedeeld, dat van januari 1948 tot juli 1957 28.670 opstandelingen bij gevechten zijn gesneuveld, tegen 5.000 man van de strijdkrachten. 10.750 op standelingen hebben zich overge geven. zijn 39 mensen gearresteerd - 26 blanken en 13 negers. Ook in de stad Birmingham in Alabama wordt door de politie ge patrouilleerd. Samenscholing wordt niet toegelaten. Een grote groep negerscholieren werd voor een ver hoor aangehouden, nadat uit hun midden met stenen naar blanken was gegooid. Iraakse pers hekelt ernstige misslag der V.S." BEIROET, 11-9. - Een speciale correspondent van „A.F.P." maakt melding van de volgende Arabische reacties op de Amerikaanse stelling- name t.a.v. de jongste ontwikkelingen in Syrië. S a o e d i-A r a b i De ambas sadeur van dit land te Damascus heeft verslaggevers in kennis ge steld van de inhoud van een mede deling, die hg de Syrische presi dent Koeatli namens koning Saoed heeft gedaan. Koning Saoed heeft hierin gezegd, dat zgn land, „dat militaire verdragen met Syrië ge sloten heeft", Syrië alle mogelgke hulp zal verlenen, indien het zou worden aangevallen. Dit vormt een bevestiging van geruchten, die in de hoofdsteden in het Midden-Oosten ronde deden en volgens welke koning Saoed, zon der zich rechtstreeks tegen de Amerikaanse houding t.a.v. de Sy rische ontwikkelingen uit te spre ken, in gesprekken met Libanese leiders heeft verklaard dat hij nooit zal deelnemen aan een actie tegen de Syrische regering, waar aan hij toevoegde dat Saoedi-Ara- bië niet zou aarzelen Syrië te hulp tc snellen, indien zijn onafhanke lijkheid zou worden bedreigd. Libanon. Deze Arabische staat heeft reeds medegedeeld een over eenkomstige houding t.a.v. de Sy rische ontwikkelingen te zullen aannemen. Jordanië. De Jordaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Ri- fai heeft dinsdag jl. te Amman verklaard: „In Syrië heeft zich niets voorgedaan, dat ons aanlei ding zou geven ons bedreigd te ge voelen, of dat een ingrijpen onzer zijds zou rechtvaardigen. Het on afhankelijke Syrië is vrij zodanig te handelen, als het in overeen stemming met zijn belangen acht". Omtrent de door de lucht aan gevoerde Amerikaanse wapens verklaarde minister Rifai dat het slechts een „betreurenswaardige toevalligheid was, dat dit ge schiedde ten tijde van de Syrische ontwikkelingen. Hij legde er ver der de nadruk op dat deze wapens, „die de Verenigde Staten Jordanië hadden toegezegd om het mogelijk te maken zijn veiligheid op bin nen- en buitenlands gebied te waarborgen", geleverd zijn volgens een reeds geruime tijd voor de „huidige koude oorlog tussen Mos kou en Washington" gesloten over eenkomst, waarin volgens Rifai ook was bepaald dat de aflevering per vliegtuig zou geschieden. Irak. De Iraakse pers heeft in bewoordingen, feller dan die van welke andere Arabische bladen ook - met uitzondering van de Egyptische - geschreven over de „zeer ernstige misslag, die de Ver enigde Staten in hun politiek t.a.v. het Midden-Oosten hebben be gaan". Egypte. Het Egyptische dag blad „Al Akhbar schrijft: „Indien de Verenigde Staten volharden in hun huidige politiek t.a.v. Syrië, zullen zij dit land noodzaken toe nadering tot de Sowjet-Unie te zoeken, op dezelfde wijze als Egypte hiertoe verleden'jaar werd genoopt". En „Al Gomhoeria" verzekert: „De door de Sowjet-Unie aan Sy rië en door de Verenigde Staten aan Jordanië geleverde wapens zullen nooit voor een ander doel worden gebruikt dan voor het van de kaart vegen van de Amerikaan se beschermeling Israël".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1