Relletjes om negers op blanke scholen in V*S+ houden aan DE ZIERIKZEESCHE COURANT MOSKOU VRAAGT BONN NAVO-POLITIEK TE VERWERPEN Stassen volhardt in optimisme GLOBEMASTERS VLIEGEN AMERIKAANSE WAPENS NAAR JORDANIË Echtgenote van Noordwijk's burgemeester onthulde steen te Burgh DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Lange Nobelstraat 6, Zierikree, Postbus nr. 1, T«r-32j na 18.00 uur tel. nr. 575, Cirorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Vijandige houding tegenover gekleurde scholieren Toen een aantal negerscholieren zich wilde laten inschrijven op de middelbare school van North Little Rock - een stad, die door de rivier de Arkansas wordt gescheiden van Little Rock, waar militairen op last van gouverneur Faubus, negerleer lingen de toegang tot de plaatse lijke middelbare school ontzegden - die tot nu toe uitsluitend door blanke leerlingen werd bezocht, werd een zestal hunner terugge duwd door een tiental blanke leer lingen, die zich bovenaan de trap hadden opgesteld. Z\j duwden de jeugdige negers de trap af en dron gen ze over een laan terug, voor dat de politie ingreep. Geen der negerleerlingen werd gewond. Bij de school van Little Rock - een plaats van ongeveer 50.000 in woners - waren zes politiemannen opgesteld. Het hoofd der plaatse lijke politie heeft de federale po litieleiding om versterkingen ver zocht. Het hoofd van de middelbare school in Little Rock, F. Wright, gebaarde naar de negerleerlingen om terug te komen, waarop zij op nieuw poogden het schoolgebouw te bereiken. Zij werden echter weer door een sterkere groep blanke scholieren, waarbij zich ook vijf volwassen blanken hadden ge voegd, teruggedreven. Ongeveer 150 personen omringden Wright en de negerleerlingen, waarop het school hoofd zijn pogingen opgaf. Een der volwassenen riep: „zij zullen er niet doorkomen". Te Birmingham, in de staat Ala bama, werd een negerpredikant door blanken geslagen, toen hij poogde negerkinderen, die hij in zijn auto had vervoerd, op de plaat selijke middelbare school te doen inschrijven. Een politieman, die wilde ingrijpen, werd eveneens ge slagen. Drie blanken werden door de politie gearresteerd. De predi kant wist in zijn auto weg te rijden. Gouverneur Faubus van Arkan sas heeft maandag in een televisie toespraak onder meer verklaard, dat, indien de federale regering „met geweld of anderszins" zijn bevoegdheden als gouverneur zou beknotten, dit zou betekenen dat „wij ons laatste recht op plaatse lijk zelfbestuur hebben verloren". Vlug eieren koken Een 14-jarig meisje van een middelbare school in New York, Brenda Kanegis, heeft bij scheikundeproeven op school toevallig ontdekt, dat men een ei in de helft van de normale tijd kan koken als men wat glycerine aan het water toevoegt. m Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië is zaterdag onverwachts in Bei roet aangekomen. Direct na aan komst op het vliegveld reed hij naar het paleis van de Libanese presi dent, waar hij een half uur bespre kingen voerde met president Sja- moen, premier Sami el Solh en diens minister van Buitenlandse Zaken, Malik. Men gelooft, dat zij over de toestand in Syrië en Jor danië gesproken hebben. Besprekingen zijn vastgelopen De Duits-Russische onderhande lingen - die onder meer tot inzet hadden (althans van Duitse zijde) de terugkeer van de nog in de Sow- jet-Unie vertoevende Duitsers - zijn vastgelopen, in verband met een door Moskou gezonden nota, waarin het Westduitse standpunt wordt verworpen. In de Russische nota wordt ge zegd, dat west-Duitsland hetzij de NAVO-politiek moet afzweren en de voorbereidingen voor een kern oorlog moet laten varen en daar mee geleidelijk de Duitse eenheid herstellen of moet verder gaan met de huidige politiek, die ernstige ge varen inhoudt, in de eerste plaats voor de Westduitse bevolking zelf, NEW YORK, 9-9. - Harold Stas sen, het hoofd van de Amerikaanse afvaardiging naar de ontwape ningsbesprekingen, die te Londen zijn gevoerd, heeft maandag bij zijn terugkeer te New York ver klaard dat de westerse landen en de Sowjet-Unie z.i. „elkander nog nooit zo dicht zijn genaderd" bij ontwapeningsbesprekingen. Piloot zag vulkanische ontploffing De bestuurder van een toestel van de „British Overseas Airways Corporation" (B.O.A.C.), dat zich op de route Darwin-Djkarta be vond, heeft medegedeeld nabij de Indonesische archipel een „buiten gewoon krachtige vulkanische ont ploffing" te hebben waargenomen. Hij kreeg de indruk, dat een eiland in het centrum van het ontplof- fingsgebied lag. Men meent te weten dat pre mier Nehroe van India het parle mentslid Kasliwal belast heeft met de opdracht in Hongarije bespre kingen te voeren en inlichtingen over de toestand in het land in te winnen. Kasliwal, die maandag uit New Delhi naar Londen vertrekt voor de internationale conferentie van parlementariërs, zou een 'week in Hongarije blijven en later ver slag aan Nehroe uitbrengen. waarmee het de verantwoordelijk heid voor het voortduren van de verdeling van Duitsland op zich laadt. Een andere weg is er niet, aldus de Russische nota. Duits- lands hereniging kan slechts tot stand komen door een overeen komst tussen beide Duitse staten, zo meent de Sowjet-Unie. Bestuur Vereniging Nederlandse Gemeenten verontrust Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft maandag aan de minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie het volgende telegram gezon den: „Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is over de ontwikkeling van de financiële situatie dermate verontrust, dat het meent niet te mogen nalaten uit zijn vergadering van heden uwe excellentie van zijn zorg over deze ontwikkeling deelgenoot te maken, omdat elke dag dat de huidige si tuatie voortduurt, volkomen ont wrichting naderbij brengt. W.g.: Bestuur Vereniging Nederlandse Gemeenten; Kolfschoten, voorzit ter en Arkema, secretaris." Wrak van de „Vergulde Draeck" gevonden In 1656 liep de Nederlandse vrachtvaarder „Vergulde Draeck" ter hoogte van de westkust van Australië op een rif en zonk, waar bij de levens van 117 opvarenden verloren gingen. Het schip had een kostbare la ding specerijen aan boord en acht kisten met goud en zilver, waar van de waarde thans ongeveer 10.625.000 gulden bedraagt. Twee jeugdige Australische kik vorsmannen hebben nu, omstreeks de door de kapitein van de „Ver gulde Draeck" in zijn logboek ver melde positie, waar het schip ten onder ging, een wrak ontdekt, waarvan zij aannemen dat het dat van de „Vergulde Draeck" is. DELTAWERKEN TE ROTTERDAM Onder toezicht van het Hoog heemraadschap Schieland zal in Rotterdam en naaste omgeving een begin worden gemaakt met wer ken, die betrekking hebben op het Deltaplan. Tussen de Honigerdijk te Rotterdam en de stormvloedke ring in de Hollandsche IJssel bij Capelle aan de IJssel wordt een kleikade tegen de bestaande dijk aangebracht. Men hoopt zo een wa terkering te krijgen met een hoog te van 4,50 meter boven N.AP. Deze dijk dreigde het tijdens de watersnoodramp te begeven. Gehoopt wordt het werk voor het aanbreken van de herfst, wanneer het stormseizoen weer voor de deur staat, klaar te hebben. De ouderdom van de aarde TORONTO, 10 sept. De geleer- den, die in Toronto deelnemen aan de conferentie van de internatio nale unie voor geodesie en geofy sica, zijn het eens geworden over de ouderdom van de aarde. Volgens hen is de aarde 4.500 miljoen jaar oud. Wol venkind ontdekt Opnieuw hebben jagers in India, nu in de staat Madja Pradesj een wolvenkind ont dekt. Ze wisten de wolven- moeder en de rest van de horde, die zich over het kind had ontfermd, met geweer schoten te verdrijven en ga ven het kind aan zijn ouders terug. Zes jaar geleden had de wolvin het kind voor het huis van diens ouders, pa ria's, geroofd. Tegenwicht voor Russische wapens in Syrië AMMAN, 9-9. Amerikaanse trans portvliegtuigen zijn maandag met de eerste wapens die op grond van militaire hulp worden geleverd, in Jordanië aangekomen. De hulp is bedoeld als tegenwicht voor de Rus sische wapenleveranties aan het na burige Syrië. Een driehonderd personen, onder wie ministers en diplomaten, sloeg de aankomst van de eerste reus achtige Globemaster gade. De zes Globemasters en twee Flying Boxcars, die maandag wa pens brachten, komen uit Noord- Afrika en west-Europa. Zij ver voeren munitie, kleine wapens en veertig stukken anti-tankgeschut, die op jeeps worden gemonteerd. In betrouwbare kringen zei men, dat later zwaardere uitrusting over zee zal worden aangevoerd. Jor daanse functionarissen zeiden, dat er geen bijzonderheden over de latere leveranties zullen worden verstrekt. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag ver klaard dat het wapenvervoer door de lucht naar Jordanië bevredi gend verloopt. Hij voegde hieraan toe, dat, voor zover hem bekend, er geen Amerikaans wapenvervoer door de lucht naar andere landen in het Midden-Oosten plaats vindt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In het filtergebouw-pompstation van de N.V. Watertransportmaat- schappij Rijn-Kennemerland te Jutphaas zal Z.K.H. Prins Bernhard donderdagmiddag 12 september a.s. de installaties en werken van deze maatschappij, welke o.m. water levert voor de gemeentelijke waterlei ding te Amsterdam, officieel in gebruik stellen. - De bovenste foto toont het, grote gebouwencomplex, waarin alle installaties zijn ondergebracht. Op'de voorgrond het aanvoerkanaal voor het te zuiveren en op te pom pen water uit de Lek. - Foto onder: een interieur van het filtergebouw, waar het water uit de Lek de eerste zuiverende bewerkingen ondergaat. AMSTERDAM, 9-9. Als voor zitter van het in 1952 te Londen gehouden zesde internationaal ac countantscongres heeft sir Harold G. Howitt (Engeland) in de van middag in het Concertgebouw te Amsterdam gehouden openingszit ting de voorzitter van het zevende internationale congres officieel in geleid. Deze voorzitter is de heer J. Kraayenhof (Nederland). Z.K.H. Prins Bernhard hield een rede. ROTTERDAM. Aan boord van het Nederlandse m.s. „Ivoorkust", dat in de Lekhaven ligt, zijn twee arbeiders door enige houten balken getroffen, die uit een hijs vielen. De 34-jarige ijzerwerker J. van der Stel uit de Ploegstraat was op slag dood. De ander, de 35-jarige clas sificeerder C. W. Soetters uit de Mr. Arend van der Woudenslaan moest met zware verwondingen aan armen en lichaam in het Ha venziekenhuis worden opgenomen. Doe liever één ding buiten gewoon goed, dan twee dingen half. Clubhuiswerk Leger des Heils gestart Gisteren, maandag, is het omvang rijke clubhuiswerk, georganiseerd door het Leger des Heils alhier, weer gestart. Een handig program maboekje is verschenen en huis aan huis verspreid, waarin de ver schillende aktiviteiten van het jeugdclubhuis „De Lichtboei" staan opgesomd. In de namiddag is er een nieuwe club bijgekomen voor jonge kin deren, zodat zij niet door het don ker over straat behoeven te lopen. Het blijkt intussen dat ieder sei zoen weer meer ouders hun kinde ren gebruik laten maken van de gelegenheid om voor de middag pauze in het clubhuis te verblij ven. Thans zijn reeds 150 jongelui ingeschreven en voorzien van een lidmaatschapskaart. HAAMSTEDE Stroklampen afgebrand Maandagavond brak door onbe kende oorzaak brand uit in een tweetal grote klampen stro van de firma van Waveren. Dit stro dat voor bloembollendek wordt ge bruikt, heeft weinig waarde meer, maar omdat het in de omgeving van gebouwen stond liet de brand zich ernstig aanzien. De brandweer bestreed het vuur met 3 stralen, waarna men zich kon beperken tot het uit elkaar trekken van de res tanten. BROUWERSHAVEN Bloemen in de Vishal Aanstaande zaterdagmiddag en -avond houdt de bloemenvereni ging „Floralia" te Brouwershaven haar jaarlijkse bloemenexpositie voor de schoolkinderen en oudere leden in de Vishal op de haven. De gelegenheid bestaat om ook weer bloemstukjes in te sturen waarvoor prijzen beschikbaar worden ge steld. Naast de theeschenkerij met oliebollen zullen weer diverse at- trakties aanwezig zijn waar men zijn geluk kan beproeven en waar mede uiteindelijk wordt beoogd een geldbedrag bijeen te brengen het welk, zoals bekend, voor een goed doel wordt afgestaan, nl. aan het Groene Kruis, die het aanwendt voor de t.b.c.-bestrijding. Late adoptieplechtigheid Herinnering aan hulpverlening na de ramp Burgh heeft een late - maar daarom niet minder welkome - plechtigheid beleefd, rechtstreeks voortvloeiend uit de adoptie van de gemeente door Noordwijk, na de stormramp van 1953. De echtgenote van de burgemees ter van Noordwijk, mevrouw Van Berckel, geb. baronesse van B5n- ninghausen tot Herinckhave, heeft nl. maandagmiddag een steentje onthuld dat is aangebracht in de gevel van het eerste der drie laatst gebouwde woningwetwoningen. In een heraldisch motief met de aan duiding Anno 1953-1955, toont het steentje de wapens van Burgh en Noord wijk. Bij de woning hadden zich ver zameld de burgemeester van Noordwijk en diens echtgenote, het college van b. en w. van Burgh en enkele raadsleden, het adoptieco mité Burgh, het secretarieperso- neel, alsmede vele belangstellen den. Aan de gevel bevond zich de te onthullen steen, verscholen ach ter een prachtige tuil bloemen, ge plukt van planten, die Noordwijk destijds binnen het raam van de adoptieve hulp aan de gemeente schonk. De jongste inwoonster van de woningwetwoningen, de drie-jarige Cornelia Roos bood op een fraai beschilderd kussen - waarop ook weer de wapens der beide gemeen ten waren aangebracht - de schaar aan mevr. van Berckel, waarna burgemeester van Citters aan Noordwijks eerste burgeres ver zocht het lint door te knippen, waaraan mevr. van Berckel gaarne voldeed. De bloementuil viel om laag en het steentje werd zichtbaar voor allen. De adoptiehulp Hierna was het woord aan Jhr. van Citters, die nog eens in het kort de door de gemeente Noord wijk geboden hulp memoreerde. Hij noemde de toezending van een vlet met hulpmotor, hulp van admini stratieve aard ter secretarie, inza melingsacties door Culturele Ver eniging en Sportvereniging en het secretariepersoneel, de inzameling op initiatief van de echtgenote van de burgemeester van geld en boe ken t.b.v. de schoolbibliotheek, de actie van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde om Burgh te voorzien van bloembollen en uit Noordwijkse tuinen verza melde vaste planten en tenslotte de bemoeiingen van b. en w. en de ge meenteraad om de bouw van drie woningwetwoningen te Burgh mo gelijk te maken. Spr. merkte op dat de opsom ming niet volledig is, want ge noemd moet zeker worden de mo rele steun, die hij ontving van Noordwijks burgemeester, in die uiterst moeilijke dagen. Spr. her innerde verder nog aan de uitzon derlijk hartelijke en gulle ont vangst, die het adoptiecomité te Burgh in de gemeente Noordwijk werd bereid. De burgemeester besloot: „Eens dient dit alles besloten te worden. Uiteindelijk zal vele jaren, tiental len jaren naar wij hopen, het een voudige steentje, zojuist door U, mevrouw onthuld, de gedachte le vend houden aan Noordwijks wer ken, terwijl de door Uw gemeente aan Burgh betoonde barmhartig heid lange tijd in onze harten zal voortleven". Verbazing over vernieuwing Burgemeester v. Berckel noemde het een voorrecht om hier weer te mogen komen en was diep onder de indruk van de vernieuwingen, die zich op Schouwen-Duiveland hebben voltrokken. Het verbaasde spr. in hoge mate, dat na drie jaar bijna alles weer op poten staat op het eiland. Spr. was er van over tuigd, dat het volk zich weer van zijn beste zijde heeft laten zien. Na afloop van de plechtigheid begaven allen zich naar het ge meentehuis, waar nog diverse rampherinneringen werden opge haald. Tijdens deze bespreking vroeg burgemeester van Citters mevrouw van Berckel het ramp- boek van het eiland in luxe uitvoe ring, dat staat te verschijnen, wel te willen aanvaarden, als blijk van dankbaarheid der gemeente Burgh. Burgemeester van Berckel sprak de hoop uit dat dit boek t z.t. door een Burghse deputatie te Noord wijk zal worden gebracht. Hierna sloot burgemeester van Citters de plechtigheid, die de banden tussen beide gemeenten nog weer eens extra heeft aangehaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1