Zeeuwse Volksuniversiteit vergat Schouwen-Duiveland niet DE ZIERIKZEESCHE COURANT •1A AN DAG 9 SEPTEMBER 1937 No. 18220 114e jaitr^ng IERIKZEESCHEWNIEUWSBODl ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.D0 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Amerikaanse jongeren spraken met Tsjou en Lai Binnenlandse machtsstrijd in China uitgesloten PEKING, 7-9. Tsjou en Lai, de premier van communistisch China, heeft zaterdag in een vraaggesprek met een en veertig Amerikaanse jongeren, die China bezoeken zon der toestemming van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken, gezegd, dat iedere hoop op een binnenlandse machtsstrijd in China ij del is. Tsjou en Lai zei verder moeilijk te kunnen zeggen of hij en presi dent Mao Tse Toeng epn confe rentie met president Eisenhower zullen hebben. Sinds de conferentie van Bandoeng en Genève was hij, Tsjou en Lai, wel altijd bereid ge weest tot een poging de moeilijk heden op te lossen. Tsjou en Lai noemde het rapport van de V.N. over Hongarije een zijdig. Bovendien waren de feiten verdraaid. Duiven in vliegtuigpropeller Een vlucht dxiiven is vrijdag op het vliegveld van Lissa bon in de draaiende schroe ven gevlogen van een vlieg tuig van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij „Swiss air", dat gereed gemaakt werd voor het vertrek. Het vertrek van het toestel moest worden uitgesteld om de motoren te reinigen van ve ren en bloed. Aangenomen werd, dat de vogels door het lawaai van de motoren ver doofd waren. „Absoluut onwaar" noemde Tsjou berichten van hot Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat miljoenen waren gedood sinds de communisten aan de macht ge komen waren. Naar aanleiding van een vraag over Tibet zei Tsjou, dat de Ver enigde Staten hebben getracht een onafhankelijkheidsbeweging in Ti bet in het leven te roepen. De V.N. over Hongarije Speciale afgezant naar Moskou De V.S. en een aantal andere landen zullen er deze week bij de Algemene Vergadering der V.N. op aandringen, een vooraanstaand iemand naar Moskou te zenden. Deze moet trachten te bereiken, dat de Sowjet-Unie zal instemmen met de resoluties over Hongarije. De afvaardigingen van de V.S. en Engeland overhandigden de an dere delegaties vrijdag een ont- werp-resolutie, welke zal worden ingediend op de speciale zitting, welke dinsdag over de Hongaarse kwestie begint. Naar verluidt wordt Prins Wan van Thailand, de voorzitter van de Algemene Vergadering, de waar schijnlijkste kandidaat voor de missie naar Moskou geacht. NAGY ZOU IN BOEDAPEST ZUN Volgens de Hongaarse schrijver George Paloczy-Horvath, die deel neemt aan het P.E.N.-congres te Tokio is oud-premier Nagy van Hongarije naar Boedapest overge bracht, waar de politie bezig zou zijn hem bekentenissen en mede delingen af te persen over het ont staan van de opstand. De gezond heidstoestand van Nagy zou zeer slecht zijn. Hij had verscheidene hartaanvallen gehad. Het „politieke testament" van Nagy was uit Hon garije gesmokkeld en zou weldra in verschillende talen worden ge publiceerd. Erich Mielke, plaatsvervangend hoofd van de juridische afdeling van de presidentiële kanselarij in oost-Berlijn, heeft politiek asiel in west-Berlijn gevraagd. Hij zegt dat hij verdacht werd van „contact met de vijand". Ontwapenings- besprekingen verdaagd De V.N.-commissie voor ontwa pening heeft vrijdag haar bespre kingen verdaagd, naar uit gezag hebbende bron verluidt, voor on bepaalde tpd. Jamaica lijdt onder de ergste droogte sedert 1929. De bananen- cultuur heeft reeds grote schade geleden. Er is een tekort aan drink water en voedsel, aldus meldt de Times. De 45-jarige Nederlander C. C. Ligtermoet is vorige week in zijn woning te Bandung vermoord. De politie heeft de dader, een 17-ja- rige Indonesische jongen, gearres teerd. Deze heeft bekend het slacht offer te hebben neergestoken. Ver moedelijk betreft het hier een ze- (enmisdrijf. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK 29 mensen gedood Een ernstig spoorongeluk in zuid Frankrijk heeft zaterdag aan zeker 23 mensen het leven gekost, terwijl er 24 min of meer ernstig gewond werden en een vijftigtal licht ge wond. De slachtoffers waren voorname lijk vakantiegangers die met een sneltrein uit Parijs naar Nimes te rugkeerden. Op 28 km. van Nimes reed de trein ondanks waarschu wingsborden met grote snelheid over een wissel in het stationnetje van Nozieres-Brignon, waardoor de locomotief, de kolenwagen, twee bagagewagens, het postrijtuig en vier wagons met reizigers ontspoor den en met donderend geweld om sloegen. Stoffelijke overschotten Nederlandse studenten gevonden De lijken van twee Nederlandse studenten en een Westduitse dou ane-beambte, die sinds 28 augustus in het gebied van de Gross Vene- diger werden vermist, zijn zaterdag gevonden, aldus een mededeling van de politie te Innsbruck. Oostenrijkse alpenjagers en le den van reddingsploegen hebben de lijken aangetroffen op de 2805 me ter hoge Schwarze wand bij de Prager hut. Zij waren geheel door sneeuw bedekt. De studenten zijn de 21-jarige R. G. van Midden en de 24-jarige Egebert Schafer, beiden uit Hil versum. Kans op laagvliegende vliegtuigen Op 10, 11 en 12 september zullen er als onderdeel van de luchtver dediging van Nederland, op be perkte schaal, overdag oefeningen worden gehouden. De aandacht wordt er op gevestigd dat rekening zal moeten worden gehouden met het lawaai veroorzaakt door laag vliegende vliegtuigen. Zoals bekend is, geschiedt de waarschuwing voor laag vliegende vliegtuigen door middel van de overal in het land aanwezige lucht- wachtposten van het Korps Lucht wachtdienst, welke de meldingen rapporteert aan de centrale leiding van de luchtverdediging. Om aan deze luchtwachtdienst de nodige geoefendheid te geven en deze op peil te houden, zijn af en toe dergelijke oefeningen nodig. RECHTZAKEN Twee dieven maakten Schouwcn-Duiveland onveilig Op de jongste zitting van de rechtbank te Middelburg heeft de officier van justitie tegen Y. A. H, te Schuddebeurs en de Utrechte naar A. F. G. elk een jaar gevan genisstraf geëist, ter zake van het feit dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan een grote reeks dief stallen op Schouwen-Duiveland. Van het geëiste jaar gevangenis straf zijn acht maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, terwijl beide personen tevens onder toezicht zullen worden ge plaatst. Ter zitting bleek dat beide personen een jaar lang op het eiland actief waren. Meestal trok ken zij er 's nachts op uit en stalen dan \vat hun in handen komen kon. Bij zijn eis wilde de officier, mr. J. L. Andrea de mogelijkheid tot re classering niet uitsluiten. Een twee tal verdedigers voerden het woord, waarna de uitspraak werd bepaald op 18 september. Een commissie van deskundigen op het gebied van de kolenvraag- stukken der zes EGKS-landen heeft tijdens een gedachtenwisseling met hoge autoriteiten vastgesteld, dat het kolentekort van de gemeen schap tijdens het vierde kwartaal van het jaar 1957 ongeveer 500.0U0 ton zal bedragen. Op het internationale concours hippique te Rotterdam heeft de Duitse ruiter Hans G. Winkler woensdag het Europees kampioenschap voor springruiters gewonnen. - De foto laat zien hoe Z.K.H. Prins Bemhard de heer Winkler zijn prijs overhandigde. Bestedingsbeperking doet zich vooral gevoelen bij de wegenbouw Wegenbouwers gaan congresseren in den Haag De Nederlandse vereniging van wegenbouwers gaat vandaag (9 september) in het Seinpost-theater te Scheveningen een jaarvergade ring houden, waarvan het openbare gedeelte gewijd zal zijn aan de ge volgen voor de wegenbouw van de bestedingsbeperking. Na een inleiding door de voor zitter, ir. H. D. Prins, zal de heer R. van der Vegt, voorzitter van de autotechnische commissie van de E.V.O., een inleiding houden ge titeld „De weg als kostprijsverla gende factor voor de industrie". Voorts zal de heer J. G. W. Bo- lomey spreken onder de titel „Ver boden te knabbelenen zal de heer Fr. Ghijsels, beheerder van de Hoge Wegenraad in België, doel en werkwijze van het Belgisch autonoom wegenfonds uiteen zet ten. De gevolgen van de bestedings beperking voor de wegenbouw doen zich, aldus wordt door de wegenbouwers ervaren, vooral voor in de sector van de lagere over heid. De oorzaak is, dat het voor geschreven rentegamma deze la gere overheid de toegang tot de kapitaalsmarkt heeft afgesneden, zo menen de wegenbouwers, die verder wijzen op de circulaires - van half januari en half juli van dit jaar - waarmee de minister van Binnenlandse Zaken ook de kort lopende leningen voor de lagere publiekrechtelijke lichamen ontoe gankelijk heeft gemaakt. H.M. de Koningin bij bloemencorso Het tiende Aalsmeerse bloemen corso, dat zaterdag in Amsterdam is gehouden, heeft ruim 45.000 toe schouwers naar het Olympisch Sta dion gelokt, een recordbezoek voor alle voorafgaande bloemenfeesten. Het kleurige en beweeglijke schouwspel werd ook gadegeslagen door H.M. de Koningin en H.KH. prinses Marijke, die enkele minu ten voor drie uur, het tijdstip waar op het schouwspel begon, in het stadion arriveerden. Moeilijkheden met veer te Kortgene In aanwezigheid van de heer van Poelje, lid van Gedeputeerde Sta ten, is vrijdagmorgen te Kortgene een vergadering gehouden onder auspiciën van het Noord Bevelands Brugcomité, waarbij tevens aan wezig waren vertegenwoordigers van diverse Noord Bevelandse in stanties en organisaties. Doel van deze bijeenkomst was het bespre ken van de onvoldoende vervoers frequentie op het veer Kortgene- Wolphaartsdijk, met het steeds toe nemende vrachtvervoer en het steeds groter wordende aantal auto's wordt de bestaande accomo- datie te gering. Het zal zeer zeker verre van voldoende blijken te zijn wanneer binnenkort materialen be stemd voor de werkzaamheden aan het Drie-eilandenplan zullen wor den aangevoerd. Er zullen ni maatregelen bestudeerd worden welke er toe kunnen leiden de moeilijkheden op het veer liort- gene-Wolphaartsdijk op te lossen. Tenslotte zou de dwang om alle inkomsten van de lagere overheid voor consolidatie yan vlottende schulden als gevolg hebben dat zelfs in vele gevallen de uitkerin gen uit de motorrijtuigenbelastin gen aan provinciën en gemeenten niet meer voor onderhoud worden aangewend. Regeling eigen-woning- bezit gewijzigd Mede in verband met de huidige moeilijkheden op de kapitaalmarkt heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid enkele wijzigingen aangebracht in de re geling bevordering eigen-woning- bezit. Door deze wijzingen is het thans mogelijk gemeenschappelijke ga rantie te verkrijgen voor leningen met een korter looptijd dan dertig jaar, doch niet korter dan vijf jaren. Voorts is de mogelijkheid voor garantie van opvolgende le ningen met een looptijd van min stens vijf jaren geopend. Tenslotte zal thans ook gemeen telijke garantie kunnen worden verleend voor leningen, waarvan de periodieke aflossingen geheel of gedeeltelijk worden vervangen door medeverband van een of meer po lissen van levensverzekering. De voorwaarden waaronder in deze gevallen garantie kan worden ver leend zullen nog nader door de mi nister worden vastgesteld. De vermiste Nederlandse bergbeklimmers Het zoeken naar de op de Gross- Venediger in Oostenrijk vermiste Hilversummers R. G. van Midden en E. Schafer, dat dezer dagen was hervat, is vrijdag opnieuw gestaakt wegens nieuwe sneeuwval. In het gebied van de Rax in Neder-Oos- tenrijk zoeken reddingsploegen ge holpen door een helicopter van het Oostenrijks ministerie van Binnen landse zaken, nog naar twee inwo ners van Wenen, die sinds vorige week zondag vermist worden. Belastingambtenaren protesteren tegen htm maatschappelijke positie Zij wensen achterstand te zien opgeheven Duizenden middelbare en lagere belastingambtenaren uit heel Ne derland gaven zaterdag gehoor aan een oproep van de „Bond van ad ministratief personeel bij 's Rijks belastingen in Nederland" om in het Haagse K. en W. demonstra tief hun hart te komen luchten. Tien sprekers spuiden hun gal over de moeilijke maatschappelijke positie, waarin deze ambtenaren zijn geraakt. Onder aanwijzing van de slagzin „geen opslag, geen aanslag", werd ter vergadering duidelijk gemaakt dat deze ambtenaren, leden van vier verschillende organisaties, doch thans broederlijk vereend, de wan hoop nabij zijn. Deze mensen, zo werd betoogd, hebben taak 20 procent van het nationale inkomen in de staatskas te brengen. Steeds zwaarder wor den de diensten belast. Dank zij vergrote doelmatigheid behoeft niet te worden uitgebreid. Noodzake lijke verbeteringen in de inkomens zijn echter uitgebleven, zodat aan zienlijke achterstand is ontstaan, terwijl functies zowel als functio narissen gedeclaseerd zijn. Men moet denken als een 1 pessimist en handelen als een 1 optimist. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Twee jongens van 15 en 16 jaar oud hebben op de brug bij de Van Hillegaertstraat te Amsterdam een 82-jarige dame van haar handtas beroofd. De vrouw schreeuwde luidkeels om hulp en twee voorbijgangers, daardoor ge alarmeerd, zetten een achtervol ging in. Ze slaagden er in de jon gens te pakken en af te leveren aan enkele agenten. De vrouw kreeg haar tas terug, die ongeveer twintig gulden bevatte. De knapen zijn overgeleverd aan de kinderpo litie, die een nauwgezet onderzoek instelt naar eventuele verdere ac tiviteiten op dit gebied. AMSTERDAM. Dinsdag 10 sep tember a.s. zal het m.s. „Oranje"' van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" onder commando van kapitein H. Zeilmaker weer de Amsterdamse haven verlaten voor een reis naar Indonesië. Het schip wordt 1 oktober a.s. in Tandjong Priok verwacht. Tot de passagiers behoren enkele zendelingen en mis sionarissen, voorts mej. W. A. Zui- dema, Bob Verstraete en P. Eel- velt, die op uitnodiging van ds Bond van Kunstkringen een tour nee gaan maken door Indonesië. WOERDEN. De tienjarige G. Ka- sius uit Kamerik bij Woerden is bij een aanrijding ernstig gewond en in het ziekenhuis overleden. De knaap was per rijwiel op weg van Woerden, waar hij een B.L.O.- school bezoekt naar Kamerik. Op zeker ogenblik raakte hij met de trapper van zijn fiets in het voor wiel van de fiets van zijn vriendje. Hij maakte daardoor een plotse linge zwenking naar links en werd gegrepen door een juist passerende auto, bestuurd door J. B. uit Wilnis. AMSTERDAM. Op de Haarlem merdijk te Amsterdam is een ver keersongeluk gebeurd dat aan het 14-jarige meisje M. V. het leven heeft gekost. Zij stak met haar 13- jarige vriendin M. de R. onvoor zichtig de rijweg over, waardoor het tweetal door een motor werd gegrepen. M. V. werd zo ernstig gewond dat zij op weg naar het ziekenhuis is overleden. M. de R. werd door de motor twintig meter meegesleept en gewond. Een pas serende bromfietser kreeg glas in het gezicht, maar kon na genees kundige behandeling ter plaatse naar huis terugkeren. De motor rijder kreeg geen letsel. NIEUW SEIZOEN BEGINT Gevarieerd en veelbelovend programma gereed (Van onze redacteur) Het Z.V.TJ.-programma voor het komend winterseizoen is gereed gekomen en het blijkt dat Schou wen-Duiveland niet is vergeten. „Wij hebben gestreefd naar het goede midden, al was het passen en meten zoals bij het schaakspel", zo verklaarde de voorzitter van de Z.V.U., mr. F. W. Adriaanse, op een vrijdagmiddag te Middelburg gehouden persconferentie. „Wel houden wü echter ons hart vast", zo verklaarde hij verder, „op het punt van de bestedingsbeper king, want de overheid is geneigd juist van de subsidies af te knij pen". Een lichte verhoging van de entreeprijzen was dan ook beslist noodzakelijk. De verhogingen zijn echter dusdanig, dat zij volledig aanvaardbaar blijven. Mr. Adriaanse wees ook op de verhoogde prijzen, die speciaal de toneelgezelschappen vragen. Voor sommige manifestaties, te organi seren door de Z.V.U. is de subsidi ëring nog niet geregeld. Later in het seizoen zal blijken of deze door zullen kunnen gaan. In de gids - die een volledig beeld geeft van de Z.V.U.-activiteiten - staan derge lijke manifestaties aangegeven met „niet definitief". Dit geldt bv-. voor het operagezelschap „Forum", dat verleden jaar ook te Zierikzee met groot succes optrad. Ditmaal zal „Forum" komen met „De bar bier van Sevilla" van Rossini. Mo gelijk dat ook plaatselijke gemeen schappen iets kunnen doen, gesteld al dat de overheid zou besluiten geen subsidie hiervoor te verlenen. In het algemeen trouwens is over heidssubsidie noodzakelijk, daar anders deze tak van cultuur een voudig verloren zou gaan. Het cur suswerk van de Z.V.U. neemt toe. Het programma voor Schouwen-Duiveland Van de verschillende manifesta ties voor Schouwen-Duiveland la ten wij hier enkele volgen. Zierik zee krijgt een voordrachtavond van Charlotte Kohier, binnen het raam van een toernee bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de gevierde voordrachtskunstenares. Charlotte Köhler brengt „Yvette" van de Franse schrijver Guy de Maupassant. Eveneens te Zierik zee geeft de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam, een tweetal cursori sche lezingen over: „Luisteren naar muziek". In verband met zijn ver trek zal de heer J. Th. Laagland geen lezingen meer kunnen geven over beeldende kunst. Wel wordt gepoogd ter plaatse een cursus Frans voor beginners te organise ren. Te Renesse zal op 21 oktober een muziekavond worden gegeven door de heren Leo Rommerts (bas- bariton) en Willem Hielkema (pia no). Te Zierikzee zijn vastgesteld, respektievelijk op 6 november en 1 mei toneelvoorstellingen van de Toneelgroep Puck en de Toneel groep Theater. Op 12 maart is voorzien in een voorstelling van het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap. Op 15 oktober komt het Haags Piano Trio. Voor de leerlingen bij het M.O., U.LO., en N.O. volgen voorstel lingen op 15 oktober (Haags Piano Trio), 6 november (Toneelgroep Puck) en 5 februari (zang en piano). Op 21 oktober komt voor de school jeugd het Nederlands Jeugdtoneel (Rob Geraerds). „Dagboek van Anne Frank" Belangrijk is de mogelijkheid, dat de Z.V.U.-leden de gelegenheid krijgen „Het dagboek van Anne Frank" te zien opvoeren. In geen enkele Zeeuwse schouwburg is zulks mogelijk, zodat het centraal bestuur van de Z.V.U. contact ge zocht heeft met de schouwburgdi rectie te Breda. Voorzien is thans in een speciale voorstelling van ge noemd stuk - dat inmiddels we reldreputatie heeft verkregen - op zaterdag 18 januari 1958. Er komt een speciale busregeling, zodat ook de belangstellenden van Schouwen- Duiveland deze voorstelling zullen kunnen bijwonen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1