^buébêlïiU&sl "nT/Q~»vooima p| rsr BRUSSELSE WERELDTENTOONSTELLING WORDT WEERGALOOS GEBEUREN IjEtgaagn HAMMARSKJOELD OVER ROL VAN DE V.N. IN DE WERELDGEBEURTENISSEN I WIJ OUDERS Van „Prestige" gesproken Politieke onrust in Frankrijk Zwitserse politie trad op tegen Russen Landbouw en Veeteelt LSul liMSUiliaillUillliJSIiilIlkiSHKiiiil J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j| vrijdag 6 september 1957 No. 18219 Acht miljoen mensen worden verwacht In de afgelopen twee jaar zijn in de Belgische hoofdstad 50 km. straat opnieuw aangelegd en met asfalt bekleed en de bezoeker van de wereldtentoonstelling in 1958 zal zich dan ook niet meer behoe ven te ergeren aan de beruchte „kasseien", de bazalten kinder hoofdjes waarop de autoconstruc teurs tot voor kort hun nieuwste modellen probeerden daarbij uit gaande van de stelling dat wagens die het op de Brusselse wegen en kele maanden uithouden bestand zijn tegen de ergste beproevingen. Intussen heeft men ook reeds iVz km. tunnels en viadukten aan gelegd die de belofte inhouden dat het verkeer op de knooppunten volgend jaar vlot zal verlopen en de acht miljoen bezoekers die wor den verwacht zich gemakkelijk zullen kunnen bewegen tussen Brussel en het meer dan 200 ha. grote tentoonstellingsterrein op de hoogvlakte van de Heysel. Ook is een begin gemaakt met de bouw van een 400 m. lange luchtbrug, 25 meter breed en 15 m. hoog met een dubbele autoweg en voetpaden, die van de Belgische afdeling naar de buitenlandse inzendingen loopt en die de bezoekers een goed uitzicht zal geven op alle paleizen, paviljoe nen, tuinen on parken. De wereldtentoonstelling zal een anthologie der tuinarchitectuur worden. Meer dan 6000 m2. tuinen en terrassen, versierd met fraaie volières zullen volgens de regels van het zuiverste classisisme wor den aangelegd. Een wilde tuin naar Engels model zal voor een roman tische sfeer zorgen terwijl een folkloristische tuin zijn charme zal ontlenen aan mechanisch voortbe wogen poppen. Een Vlaamse renais- sance-tuin zal aan de hand van oude gravures uit de 16e en 17e eeuw worden gereconstrueerd ter wijl in een moderne tuin heden daagse techniek van versiering zal worden toegepast met nimfen en faunen, fonteinen en waterbekkens in gekleurd glas en plastiek. De meest gewaagde en gedurfde technische opvattingen der jongste vijftig jaar zullen vorm en gestalte krijgen in de elf paleizen en con structies, doch vooral in het ato- mium, de gigantische 102 meter Ingezonden mededeling hoge constructie van een 150 mil jard keer vergrote, uit negen met elkaar verbonden sferen bestaand, elementair metaal kristal. Zes van de negen bollen van dit atomium, dat de gehele tentoonstelling zal beheersen, zullen voor het publiek toegankelijk zijn. Aziatische griep bij militairen 's-GRAVENHAGE, 5-9. - In de afgelopen weken hebben zich op negentien plaatsen in militaire ka zernes en kampementen gevallen van Aziatische griep voorgedaan. De ziekte verloopt goedaardig. In de week van 27 augustus tot 2 sep tember waren er 863 gevallen. De klokkengieterij van Gebrs. van Bergen te Heiligerlee heeft opdracht gekregen voor de ver vaardiging van een luiklok, die be stemd zal zijn voor de protestantse kerk te Biak. De opdracht hiertoe is verleend door een commissie van nabestaanden van de slachtoffers van de Neutron-ramp. De klok zal een grootste diameter krijgen van 45 cm. en zal de volgende week ge reed komen. Het spoorwegongeluk op Jamaica KINGSTON, 5-9. - De politie van Kingston tracht er op het ogenblik achter te komen of de berichten, volgens welke zakkenrollers na de treinramp bij Kendal op Jamaica de doden en stervenden hebben be roofd, op waarheid berusten. Volgens een der overlevenden zou een gewonde man, die de vin gers van een dief naar zijn horloge voelden tasten, gemompeld hebben: „Heb medelijden met mij. Kun je niet even wachten tot ik dood ben? Ingezonden mededeling 0s groolste sortering bij Aan Internationale Hof van Justitie wordt getornd oroa [IfflIISIfHflflf MAZE (FABRIEKEN TC ZCVSNCSRCQM De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjoeld, heeft in een inleiding op het eerder verschenen jaarverslag de rol van de volkerenorganisatie in het wereldgebeuren nogmaals belicht. In het stuk herinnert Ham- marskjoeld er aan dat de V.N. in het afgelopen jaar voor enkele van de moeilijkste situaties sedert 1945 heeft gestaan. Met de oprichting van het internationale politieleger en de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal (geschatte kos ten 8.600.000 dollar) namen de V.N. tot nog toe ongekende verantwoor delijkheden op zich, en in een an der vlak betekende ook het onder zoek van de speciale commissie voor het Hongaarse vraagstuk een noviteit. Hammarskjoeld dringt aan op een zorgvuldige bestudering van alle ervaringen opgedaan met het politieleger om. de-V.N. een gezon de basis te geven, voor het geval de organisatie ooit zou besluiten tot oprichting van een permanent veiligheidsleger. Vreedzaam gebruik atoomenergie De secretaris-generaal kondigt aan dat de tweede wetenschappe lijke conferentie over het vreed zaam gebruik van atoomenergie onder auspiciën van de V.N. in de zomer van 1958 zal worden gehou den. Aan de economische en sociale raad had hij deze zomer, in aan sluiting op zijn vroegere suggestie een internationale bestuursdienst 'K- 4* Luukjes vader is er een van het prekerige soort. D.w.z. hij heeft een idee, dat hij een goed mens van zijn zoon kan maken door hem maar flink vol te stoppen met zalvende lessen en mooie woorden. Als Luukje een goed mens wordt, zul len later de anderen tegen hem op kijken, net zoals ze nu tegen vóder opkijken, hoort het jongetje tot uit de treure verkondigen. Luukje kijkt inderdaad huizenhoog tegen zijn vader op. „Een man moet prestige hebben en moet het waard zijn", is ook een geliefkoosde uitdrukking van vader. Luukje weet niet wat pres tige is, al heeft hij het woord ook nog zo vaak gehoord. Maar in stinctief verbindt hij het met iets akeligs. Tegen moeder hoort hij vader ook wel eens zeggen: „Denk toch om je prestige. Hoe wil je het kind tot voorbeeld strekken!" En dat gebeurt juist altijd als moeder iets erg grappigs aan het doen is. Iets waar Luukje uitbundig om moet lachen. Maar zodra het woord „prestige" van vaders lippen ge vallen is, houdt moeder zich ver schrikt in en kijkt zij sip voor zich. Vader vertelt Luukje zo vaak en in zulke hoogdravende termen, wat een mens en ook een kind aan zich zelf verplicht is, dat er langzamer hand een rem komt op alles wat het kind onderneemt. Doorlopend moet hij zich afvragen, of dat wel in overeenstemming is met wat hij aan zichzelf verplicht is en of het hem niet in conflict brengt met dat geheimzinnige „prestige". De stenen torens Op een dag zijn er mannen bij Luukje in de straat gekomen om de weg op te breken. Er zullen mooie nieuwe klinkers komen, die nu netjes langs de stoep opgesta peld liggen te wachten tot de oude stenen weggebroken zijn. Als de mannen om vijf uur weggegaan rijn, begint het feest voor de kin- fleren uit de straat. Je kunt heer lijk huizen en torens bouwen van die stenen. Maar Luukje wordt da delijk met een venijnig tikken op de ruit tot de orde geroepen. „Dat mag niet Luukje", zegt vader streng. „Die stenen horen niet van jou. Ze zijn van de gemeente en de mannen hebben ze daar laten liggen in goed vertrouwen, dat er niemand zal aankomen". Diep onder de indruk blijft Luukje van verre het spel van de anderen gadeslaan. Hij moet con stateren, dat er geen enkele steen stuk gaat en dat de kinderen ze weer netjes opstapelen voor ze naar binnen gaan. Maar als hij dit be dremmeld tegen vader opwerpt, krijgt hij het plechtige antwoord: „Dat doet er niet toe. Ze zijn nu eenmaal niet van jullie en dus moet je er af blijven". De steen op de maag Het is een broeierig warme avond en Luukje kan niet in slaap komen'. Hij klimt uit zijn bed om voor het open raam wat verkoeling te zoeken. Het is donker buiten. Maar wat ziet hij daar, dat zijn hartje van schrik doet beven? Er is een schim, die van de sta pel stenen er verscheidene in een grote mand doet en er mee weg sluipt. Luukje wil schreeuwen: „Vader, vader, iemand steelt de stenen!" Dan ziet hij de schim hun eigen tuinhekje binnenglippen. Het is zijn vóder! Als een flits, slaat er een herinnering door hem heen. Hij heeft een zin opgevangen, die va der tegen moeder zei: „Zulke ste nen moest ik hebben, voor dat muurtje bij de rotstuin Het is net of iemand een van die zware stenen in Luukje's maagje legt. Hij weet niet, waarom hij zich opeens zo koud en akelig voelt. Ge lukkig, dat hij ook nog niet weet wat prestige eigenlijk betekent MARCELLE. (Nadruk verboden). in het leven te roepen, een proef- programma dienaangaande voorge steld, krachtens hetwelk ervaren bestuursambtenaren minder-ont- wikkelde landen op hun verzoek kunnen bijstaan in het inwerken van hun ambtenarenapparaat en ook hun openbare diensten leiding gevende hulp zouden kunnen geven. Hammarskjoeld spreekt er voorts zijn teleurstelling en ongerustheid over uit dat het aantal staten dat zich heeft onderworpen aan de ju risdictie van het Internationale Hof van Justitie van oorspronkelijk 48 tot 32 is verminderd en tevens over het feit dat enkele landen de aan vaarding van de jurisdictie aan verstrekkende beperkingen hebben onderworpen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HELDER. H.M. torpedo- boot jager is met 192 opvarenden na een verblijf van 1% jaar in Ne derlands Nieuw Guinea in Den Hel der teruggekeerd. 's-GRAVENHAGE. Ook prinses Marijke zal op 7 september in het Olympisch stadion te Amsterdam het tiende Aalsmeerse bloemen corso „Bloem en Operette" gade slaan. Zij zal namelijk Koningin Juliana naar dit bloemenfestijn vergezellen. VOORTHUIZEN. Op de Hars- kamperweg onder Stroe in de ge meente Barneveld is de bejaarde fietser H. Verhoef uit Kootwijker broek gegrepen door een militaire vrachtauto. Hij overleed ter plaatse TERSCHELLING. Woensdagmid dag is bij Terschelling een badgast verdronken. Het stoffelijk over schot is nog niet gevonden. De heer H. Sturing, uit Leeuwarden, amb tenaar van de Provinciale Water staat van Friesland, die op Ter schelling logeerde, kwam toen hij in zee baadde tijdens vloed in een sterke branding terecht. Hij werd van de been geslagen en kon niet meer overeind komen, hoewel hij niet ver uit de kust was. De red dingboot Brandaris is uitgevaren om te zoeken, doch onverrichter zake teruggekeerd. MAASTRICHT. De 21-jarige monteur F. C. Backhuis uit Stein, in dienst van de electrotechnische firma Dassen te Stein, is tijdens werkzaamheden in het oude ge deelte van de nieuwbouw-west van de Koninklijke Nederlandse Pa pierfabriek te Maastricht van een 4 meter hoge rolsteiger gevallen. In bewusteloze toestand werd de jongeman per ambulance naar het ziekenhuis „St. Annadal" te Maas tricht overgebracht, waar hij in de loop van de avond aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij was ongehuwd. Het ongeval gebeurde, doordat de steiger begon te schui ven. Ook een tweede monteur viel van de steiger, precies boven op zijn collega. Deze bekwam geen letsel. OEGSTGEEST. Op de rijksweg den Haag-Amsterdam onder Oegst- geest, is gistermorgen een uit den Haag komende vrachtauto met aanhangwagen van de Shell van de weg afgeraakt en over het fietspad heen, in de bermsloot terecht geko men. Een op het fietspad rijdende bromfietser, de heer P. uit Hilver sum, werd aangereden en kwam om het leven. Vrachtauto en aan hangwagen bleven op de wielen staan, maar de flessen butagas, waarmede zij geladen waren, wer den her en der verspreid, zonder ongelukken te veroorzaken. Een aantal bomen werd ontworteld. Ingezonden mededeling Het mannelijk lastdier oftewel de galante heer, draagt graag alle pakjes, die zijn vrouw hem toevertrouwt. Maar er is één artikel, dat zijn ega liefst zelf draagtdat is KAAS. die voedzame, puurgezoncle lekkernij uit eigen land. die het hart heeft gestolen van elke vrouw in Nederland. Vraag het kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postz. bijsluitenaan Het Nederlands Zui velbureau. Cort van der Lindenstraaï 7. v m/rl j Rijswijk Z.H- wr jI z doe meer met KAA9 Publ. vin Het N«4«rlin4i Zuivelburaau 39 De boeren ztfn zeer ontevreden Woensdag ontstond er grote po litieke spanning, welke tot gevolg kan hebben, dat de Franse rege ring spoedig omver geworpen wordt of, dat haar politiek van so berheid in de strijd tegen de infla tie verlamd zal worden. De Boerenbond, waarin reeds on tevredenheid heerste over de ver laging van de tarweprijs door de regering, heeft er woensdag bij de leden van de Nationale Vergade ring op aangedrongen de regering ten val te brengen, wanneer deze weigert verandering te brengen in haar landbouwpolitiek. De belangrijkste ontwikkeling was, dat het bestuur van de con servatieve partij (de onafhankelij ke boerengroep, welke 103 leden in de Nationale Vergadering heeft) besloot de eisen van de boeren ge heel en al te steunen, ook die van een spoedige bijeenroeping van de Nationale Vergadering en van ho gere prijzen voor tarwe en melk. Op het vliegveld van Zürich heeft zich de vorige week een incident voorgedaan, toen vier fuctionaris- sen van de Sowjet-ambassade pro beerden een 71-jarige Russische vrouw, die op weg was naar Bue nos Aires, aan te houden. De func tionarissen zijn toen door de Zwit serse politie uit de hal voor door gaande passagiers op het vliegveld verwijderd. De vrouw, mevrouw Zlata Frid- man, was op 25 augustus uit Mos kou in Zürich aangekomen met een kaartje voor Rome en alle visa die zij nodig had, behalve een door- reisvisum voor Italië. In Rome was zij toen opgehouden en de Sowjet- ambassade daar wilde haar terug sturen naar Moskou. Zij vloog ech ter terug naar Zürich, waar een kennelijk gewaarschuwde functio naris van de Sowjet-ambassade in Zwitserland haar in de hal voor doorgaande passagiers aanklampte. Hij wilde haar meetrekkken, doch toen de politie tussenbeide kwam vertrok hij. Daags daarna arriveerden vier andere Russen van de ambassade, die probeerden mevrouw Fridman met geweld mee te voeren. Doch zij werden door de Zwitserse po litie buiten de hal gezet. De aardappelteelt en -export In de vergadering van het Pro- duktschap voor Aardappelen is meegedeeld, dat de uitvoer van aardappelen oogst 1956 buitenge woon ongunstig is geweest, name lijk 121.400 ton tegen 24 miljoen gulden. In Europa werd slechts 66.800 ton geleverd tegen doorgaans minimaal 200.000 ton. Het thans met aardappelen be plante areaal bedraagt bijna 144 duizend hectare. De hoeveelheid consumptieaardappelen is 3 tot 7 procent kleiner, de hoeveelheid fabrieksaardappelen is plm. 10 pro cent groter, dan in 1956. Aan vroege aardappelen is ca. 55.000 ton ter veiling gebracht te gen ruim f 21 per 100 kg. De oogst- vooruitzichten van de late aard appelen zijn niet onverdeeld gun stig. Er is door vorst schade aan gericht. Warm, droog weer en re genval nadien hebben de groei on regelmatig gemaakt. Kwantitatief zal de opbrengst vrij groot zijn, doch de „doorwas" (misvormde groei), zal de kwaliteit niet onver deeld gunstig zijn. Produktschap weigert subsidie voor proefboerdery 's-GRAVENHAGE, 5-9. - Het be stuur van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft vandaag op zijn openbare vergadering besloten geen gevolg te geven aan een verzoek van het Landbouwschap om een subsidie van f 75.000 te verlenen voor de oprichting van een proefboerderij in de N.O.-polder voor het drogen van akkerbouwprodukten. Het Pro duktschap was verzocht medewer king te verlenen deze eenmalige subsidie te verkrijgen door een heffing op de door de telers te ont vangen prijs voor inlandse tarwe. Het voorstel kreeg niet de vereiste tweederde meerderheid. NOORDGOUWE Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maanden juli en aügustus. Geboren: 18 juli: Johannes Pieter, z. van J. J. C. de Keijzer en E. van de Vreede. Gehuwd: 30 aug.: W. H. Janssen, 23 j. en J. L. Dijkgraaf, 21 j. Ingekomen: 30 juli: H. Bakker van Zierikzee; 3 aug.: G. A. P. van Rest en gezin van Renesse. Vertrokken: 9 juli: J. de Back naar Kortgene; 10 juli: J. de Vries- geb. Moesker en kinderen naar Pijnacker; 29 juli: K. H. J. A. Eggen en gezin naar Oosterland (Z.); 8 aug.: M. Botting-Bosschaart naar Vlissingen en A. N. van Leersum naar Zonnemaire. Ingezonden mededeling MAGGI5 verrukkelijke Twéé doosjes met dubbel-tablet nu slechts 46 in plaats van 56 ct Dezo aanbieding U niet geldig in N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht. FEUILLETON „Hij geloofde het niet. Toen is hij weggegaan en een kwartier la ter was hij er weer en vroeg op nieuw naar u. Ik zei toen, dat u mischien wel de hele morgen weg bleef. Toen haalde hij een brief te voorschijn, die ik aan u moest ge ven. Hier is de brief, mevrouw". „Dank je, Willie". „Ik hoop, dat ik het goed gedaan heb, mevrouw Hanneke knikte. „Uitstekend, Willie. Dank je wel". Met de brief ging Hanneke naar een rustig hoekje, waar ze neerviel op een stoel. Kennelijk was de en veloppe in de boekhandel op de hoek gekocht. Ze scheurde hem open en haalde het briefje er uit. Ze las: „Beste Hannie. Ik kan een eenvoudig zaakje kopen voor tweeduizend gulden, met een goede broodwinning. Wat raad je me aan? Met m'n geheugen is het nog steeds niet best. Ik heb zo het idee, dat het niets meer wordt, als ik die zaak gekocht heb. Als ik het niet doe, bestaat natuur lijk de kans, dat m'n geheugen bij stukjes en brokjes weer terug komt. Ik kom nog wel eens aan, als je thuis bent. Jaap". Ze herlas de brief nog eens en scheurde hem toen in duizend snip pers. Geen cent, meneer, geen cent. En je doet maar, wat je niet laten kunt. Ondanks de onrust in haar hart beheerste ze zich voortreffe lijk en toen een kwartier later Du bois kwam eten, merkte hij niet, dat Hanneke inwendig een heftige strijd voerde. m Si li iiP I f e*' iiiiiei Iiiiiii door JOKE DE VALK 49 Die middag overdacht ze haar moeilijkheden rustig. Ze kende Jaap te goed dat ze wel wist, dat hij haar niet met rust zou laten. En toch wilde ze niet toegeven, want ze begreep opperbest, dat hij het bij die tweeduizend gulden alleen niet zou laten. En van dat zaakje geloofde ze ook geen woord. Jaap had nog nooit in zijn leven ge werkt en hij zou het ook wel nooit doen. Hij was een parasiet, die al leen leefde van roof en diefstal en, nu het zo in zijn kraam te pas kwam, van chantage. En dat briefje had hij slim op gesteld. Hij vroeg niet: Kun je me helpen aan die tweeduizend gulden, o nee. Hij vroeg alleen maar om raad. Dit briefje was volmaakt on schuldig en geen rechter zou er hem op kunnen veroordelen. Ze had lang genoeg bij haar man op kan toor gewerkt, dat ze wel wist, wel ke bewijzen er nodig waren om iemand te veroordelen voor chan tage. De enige weg was: alles aan Jan opbiechten. Had ze maar vóór haar huwelijk haar verleden ver teld. Maar dat wilde ze toen niet. Geen ogenblik had ze gedacht, dat ze op deze wijze nog een gecon fronteerd zou worden met het ver leden. Op de dag van haar huwe lijk meende ze het dood en begra ven. Voor goed. Een bange nacht merrie, die tot het verleden be hoorde, omdat ze ontwaakt was uit die nare droom. Maar het lot had het anders beschikt. Jaap had in de cel van haar huwelijk gelezen en toen natuurlijk reeds besloten, dat mevrouw Dubois voor hem een melkkoetje zou worden. Ze realiseerde zich volkomen, dat haar huwelijksgeluk bedreigd werd. Desondanks was ze rustig. In deze eerste maanden van haar huwelijk was ze al spoedig tot de ontdekking gekomen, dat Jan Du bois heel wat voor haar betekende. Hij was een voorbeeldig echtge noot en ze hield van hem. Meer dan ze in woorden kon uitdrukken. Ze was dol op hem en ze wist het: hij op haar. Nu was ze blij, dat ze indertijd bezweken was voor zijn aandrang. Nu wist ze pas goed, wat geluk betekende. En dit geluk werd bedreigd, door een misdadi ger. Doch toegeven deed ze nooit. Ze zou alles aan Jan moeten vertellen. En die zou dan wel zijn maatrege len kunnen nemen. Misschien moest ze hem eerst wat verder laten gaan. Had ze maar een schriftelijk be wijs van zijn chantage. Ze zuchtte en liep de kamer uit. Er zou niets anders opzitten, dan het op te biechten. En dan maar zo spoedig mogelijk. Hoe eerder ze van deze nieuwe last bevrijd zou worden, hoe beter. Doch die avond kwam een ver stoorde Dubois thuis. Hij had die middag bijna twee uur gepleit voor een inbreker, maar voorvoelde, dat de man niets van zijn straf af zou krijgen. De officier had het nu een maal in zijn hoofd gezet om een voorbeeld te stellen en de rechter zou wel met deze gedachtengang meegaan, temeer omdat de rechter behoorde tot de oude garde, die in reclassering voor dergelijke indi viduen geen heil zag. Een eis van vijf jaar zou daarom wel eindigen in een uitspraak: conform de eis. Die avond durfde Hanneke haar plan om haar verleden bloot te leggen niet ten uitvoer te brengen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5