Reeds 400 werklozen in rayon Etten STAD EN PROVINCIE IIET GAAT THANS OM TIJDELIJKE OPSCHORTING VAN DE BESPREKINGEN ISRAEL en JORDANIË Nikkel en cobalt uit Nieuw-Guinea Amerikaanse wapens naar Jordanië Vruchtbare grond op Nieuw-Guinea NIEUWE BEHANDELINGSWIJZE VAN POLIO DE OPSTAND OP CUBA VRIJDAG SEPTEMBER 1957 No. 18219 114e Jaareanï/ ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week «^r ^*11 C i n WIT Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, ÜIcKIKZthbCnC LUUKANI na IftOO uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. 1797-1889 Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vorige week zaterdag kreeg „Oosterlands Fanfare" een fraai nieuw vaandel aangeboden door de burgerij. De foto geeft een beeld van het vaandel, vlak nadat burgemeester Laurense het had onthuld en over gedragen aan het plaatselijk muziekkorps. (Eigen foto). DOOR BESTEDINGSBEPERKING ETTEN, 5-9. Door ontslagen als gevolg van de bestedingsbeperking z(jn in het rayon Etten van het ar beidsbureau vier honderd arbeiders als werkloos geregistreerd en is het aantal als werkloos geregistreer- den op andere arbeidsbureaus in west-Brabant eveneens gestegen. Verwacht wordt dat het aantal werklozen in het rayon Etten in januari zal zjjn toegenomen tot ver boven de duizend. De vraag naar Westbrabantse ar beidskrachten van de industrieën in de randstad Holland is voorbij. De pendel vanuit dit gebied neemt dan ook niet meer toe, hoewel zij ook niet merkbaar afneemt. De in dustrieën in het ontwikkelingsge bied zuidwest-Brabant zelf, hebben vooral behoefte aan vrouwelijke arbeidskrachten en kunnen slechts een heel klein gedeelte van het aantal werklozen opnemen. Hard rijden op brommer mag niet In overleg met de officier van justitie te Haarlem heeft de Zaan- damse politie bromfietsen in beslag genomen van twee 18-jarige, een 17-jarige en een 19-jarige Zaan dammers, die in het centrum van de stad met een vaart van 70 km rondreden. Enige van deze jongens hadden bij een Zaandammer iets aan de bromfiets laten veranderen, zodat zij hogere snelheden konden bereiken. Tegen hen is proces-ver- baal opgemaakt. Plastic dorp Putte PUTTE, 5-9. - De Provinciale Planoloische Dienst van Noord Brabant heeft geen bezwaar tegen de bouw van de „Plastic City" te Putte door een onderneming (Ma- giotte Company) te Antwerpen. Naar vernomen wordt zal de Ant werpse maatschappij spoedig met de bouw van het tentoonstellings dorp, dat de mogelijkheden van het gebruik van plastic als bouw materiaal moet demonstreren, be ginnen. De eerste zending wapens in het kader van de Amerikaanse hulp aan Jordanië, tot een bedrag van tien miljoen dollar, zal de volg( ndo week maandag plechtig aan de Jor daanse autoriteiten in Amman wor den overgedragen, zo is donderdag uit officiële bron in de Jordaanse hoofdstad vernomen. In de komende twee maanden worden verdere Amerikaanse wapenzendingen ver wacht. Ook bij het binnenhalen van de aardappel- en bietenoogst zullen minder Westbrabanders aan de slag kunnen dan voorheen, omdat de bestedingsbeperking er uiteraard ook toe geleid heeft dat er uit die gebieden, waarheen de Westbra bantse arbeiders tot nu toe gingen werken, minder vraag is. Voor de Biesbosch namelijk is er voldoende aanbod van arbeidskrachten in Almkerk en omgeving en ook uit andere gebieden verwacht men minder vraag naar Westbrabanders. Toevoeging van fluor aan drink water is een doelmatig, veilig en practisch middel om tandbederf te gen te gaan, zo hebben deskundi gen van de Wereldgezondheidsor ganisatie verklaard. Een recente studie in 17 landen heeft aange toond, dat kinderen die water drin ken waaraan fluor is toegevoegd een mooier gebit krijgen dat ook beter bestand is tegen bederf dan de tanden van andere kinderen. ZIERIKZEE De kermis Gistermorgen kondigde de luid- klok van het stadhuis aan dat de jaarlijkse kermis werd ingeluid. Op en rond het Havenplein hebben een standplaats gevonden: een autoscooter van D. Sipkema; een golfbaan, luchtschommel en schiet tent van Gebrs. Witte; een zweef molen van C. P. Huijgens; een ba bymolen van J. W. Keijzer; een sport-showtent van M. Wegkamp; een wafelkraam van J. v. d. Lin den Jr.; een oliebollenkraam van J. Jongmans; een nougat- en snoep- kraam van Jac. Theuns; een pa- lingkraam van H. Warnar; een volleybalspel van A. Brantenaar; een pingpongspel van J. v. d. Zan- de; een balco-rotor van J. Wan ningen; een bumperspel van J. W. Janvier, een trek- en ballon tent van W. Keijzer en een speelgoed- kraam van Th. Giesbergen. Op de markt van de laatste don derdag komen weer talrijke markt kooplieden en standwerkers. Bij de laatste zijn ook weer de heren Ted. Bendijk, de vroegere „wonderdok ter", die thans „van alles wat" ver koopt en Teun, de bananenkoop- man. Gedurende de kermis brengt de N.V. Concertzaal een speciaal pro gramma van bijzondere films, een bonte avond o.a. met Tante Leen en twee opvoeringen van „Potasch en Perlemoer met vakantie", door het gezelschap Johan Kaart. Medelijden is een gevoel dat vele harten beroert, maar wei nig portemonnaies. Onthulling gevelsteentje Op maandag 9 dezer zal de echt genote van de burgemeester van de gemeente Noordwijk, mevrouw van Berckel, geb. baronesse van Bönninghausen tot Herinckhave een gevelsteentje onthullen, ge plaatst in een der drie laatst ge bouwde woningwetwoningen aan de Weeldeweg Dit nog in het ka der van de adoptiehulp die de ge meente Noordwijk aan onze ge niete aanbood, zodat Burgh met de ze hulp er nog drie woningen bij kon bouwen. Sportveld werd ingezaaid Tot groot genoegen van talrijke sportliefhebbers is een dezer dagen het aan te leggen sportveld aan de Kloosterweg met een grasmengsel ingezaaid. Indien de natuur een beetje meewerkt, is het niet uitge sloten dat er het volgend jaar op gespeeld wordt. HAAMSTEDE Ongeval liep goed af Een dezer dagen overkwam onze dorpsgenoot de heer K. Slager een ongeluk, dat nog tamelijk goed is afgelopen. Genoemde heer kwam van zijn werk nabij „Winterrust" en wilde zich per rijwiel op het fietspad begeven toen hier juist de heer Verhage van het Jeugdhuis passeerde. Een botsing was onver mijdelijk, met het gevolg dat S. be wusteloos bleef liggen. Hij had en- 'kele verwondingen in het gelaat opgelopen doch kon na geneeskun dige hulp naar huis keren. De ma teriële schade was aanzienlijk. De politie stelt een onderzoek in. NIEUWERKERK Bejaarden bijeenkomsten werden hervat Woensdag 1.1. werd in de nood kerk van de Gereformeerde kerk de eerste samenkomst van bejaar den in dit seizoen gehouden. De op komst was als voorheen vrij goed. Mevr. van Eeten sprak een wel komstwoord en hoopte dat de sa menkomsten weer even gezellig mo gen wezen als deze in het vorige seizoen zijn geweest. Dr. Bekker verzocht een psalmvers te zingen, waarna hij een korte toespraak hield naar aanleiding van enige verzen van Psalm 71, in het bijzon der het 9e vers, nl. „Verwerp mij niet in de tijd des ouderdoms, ver laat mij niet, terwijl mijn kracht vergaat". Hij besloot met de hoop uit te spreken dat deze contactmid dagen naast gezelligheid ook een samenbindende kracht mogen heb ben. Na een passend gebed ver klaarde hij dit seizoen voor ge opend. Dadelijk daarna vormden zich groepjes die elkander be- kampten om de eer de meeste pun ten met de sjoelbak te behalen. Anderen vermaakten zich meer met het rustige dominospel of hiel den een gezellig babbeltje met el kander. Aan het eind van de mid dag werd bekend gemaakt dat voorlopig de contactmiddagen om de veertien dagen zullen worden gehouden, doch nu voortaan in „Ons Dorpshuis". OOSTERLAND Nieuw winkelpand in aanbouw Men is thans bezig om bij de vorig jaar gebouwde motor- en rij— wielherstelplaats van dhr. L. van den Berge (voorheen Kesteloo en Capelle) een woon- en winkelhuis te bouwen. Indien het weer gun stig blijft zal het gebouw deze week kapshoogte komen. Deze motor- en rij wielherstelplaats werd ongeveer 55 jaar geleden opgericht door de heer J. M. Kesteloo, welke, toen de rijwielen in gebruik kwamen, hier begon te repareren. Het be drijf was toen een onderdeel van de smederij van zijn vader, wijlen de heer A. Kesteloo. In het door ons vorige week gelanceerde bericht betreffende de brand in onze windkorenmolen, is een fout geslopen, vermoedelijk een zetfout. Als bouwjaar werd abu sievelijk vermeld het jaar 1572. Degenen echter, welke enigszins met de historie van de molenbouw op de hoogte zijn weten dat toen tertijd dit soort korenmolens nog niet werd gebouwd. Het moet zijn 1 7 52. Het oiitwajjeningsvraagstiik Nog geen datum voor hervatting vastgesteld LONDEN, 5-9. Op de bijeen- komst van de subcommissie voor ontwapening van donderdag waren de Russische afgevaardigde en zijn westelijke collega's het eens over de noodzaak om het overleg op te schorten, maar over de datum waarop dc subcommissie weer bij een zou moeten komen, waren de meningen verdeeld, zo is van Britse zijde vernomen. Vrijdagmiddag worden de besprekingen voort gezet. De Britse vertegenwoordiger No ble verklaarde, dat een tijdelijke NEW YORK, 5-9. De Israëlische afvaardiging bij de Verenigde Na ties heeft bij de Veiligheidsraad, die vrijdag bijeenkomt naar aan leiding van een Jordaanse klacht over „Israëlische inbreuken op de bestandsovereenkomst", een tegen- klacht tegen Jordanië ingediend, waarin Jordanië gepleegde schen dingen van de overeenkomst wor den opgesomd. Volgens de Israëlische klacht hebben deze schendingen de cultu rele en medische instellingen van Jeruzalem bij hun werkzaamheden moeilijkheden in de weg gelegd. Ook zijn godsdienstige plechtighe den bij de heilige plaatsen er door belemmerd, aldus de Israëlische nota. Geologische onderzoekingen heb ben op Radja Ampat, een groep eilanden aan de westkust van Ne derlands Nieuw-Guinea, de aan wezigheid aangetoond van nikkel en cobalt. In Nederland is men thans bezig een analyse te trekken uit 25 monsters. Tijdens een onderhoud op de Utrechtse Jaarbeurs heeft de se cretaris van het Nieuw Guinea-In- stituut te Rotterdam, de heer J. P. K. Eechoud, verklaard, dat de ana lyses uit de eerste honderd mon sters aantonen, dat het gehalte nik kel en cobalt hoger is dan in het Cycloopgebergte in de buurt van Hollandia, waar verleden jaar nik kel- en cobaltlagen werden ont dekt. opschorting van de besprekingen voor alle betrokkenen voordelig zou zijn, daar men dan de voor stellen van beide partijen, die nu welbekend zijn, opnieuw in over weging zou kunnen nemen. Hij stelde daarom voor, het overleg in de subcommissie aan het einde van deze week te verdagen en op de eerste oktober, of na afloop van het algemeen debat in de Algemene Vergadering van de V.N., te New York weer bijeen te komen. De Rus Zorin was echter van oordeel, dat men geen plaats of datum voor een hervatting van de besprekingen in de subcommissie moest vaststellen. Zijns inziens moest de subcommissie pas bijeen komen, wanneer de Algemene Ver gadering de ontwapeningskwestie zal hebben besproken. Volgens de Britse zegsman beschuldigde hij de westelijke mogendheden er van dat zij trachten een bespreking van het ontwapeningsvraagstuk in de Algemene Vergadering te voor komen. De Fransman Moch verklaarde hierop, dat men door aanvaarding van de Russische suggestie inzake de voortzetting van het overleg, ernstige besprekingen zou vertra gen, hetgeen afbreuk zou doen aan de zaak van de vrede. Van laag naar hoog George Mathibe, een Bantoe huisbediende in Pretoriadie 23 jaar lang in een groot flatgebouw de nederigste werkzaamheden had ver richt, is plechtig geïnstal leerd als hoofd van de Bah- waduba-stam. Mathibe is een rechtstreekse afstam meling van de stichter van de stam. Hij volgt het op perhoofd Hazael Mathibe op, die een jaar geleden stierf zonder een opvolger te heb ben nagelaten. De installa tie-plechtigheid werd bijge woond door 7000 stamleden en talrijke hoge functiona rissen van het departement van Natur ellenzaken. De stamraadsleden hadden een parig Geoge Mathibe uitge roepen als de opvolger van Hazael Mathibe. Ned. onderscheidingen voor Amerikanen HOUSTON, 5-9. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera, heeft vandaag in Houston (Texas) medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behoogd de bur gemeester van Houston, de heer Oscar Holcombe, en de voorzitter van de Kamer van Koophandel al daar, de heer Ben C. Belt, te be noemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Minister Algera, die de openings- vlucht op de K.L.M.-lijn Amster dam-Montreal-Houston heeft mee gemaakt, welke dinsdagavond j.l. op Schiphol een aanvang nam, heeft de versierselen behorende bij de koninklijke onderscheidingen uitgereikt en de gelukwensen aan geboden als representant van de Nederlandse regering. WASHINGTON, 5-9. - De VS. zullen begin volgende .week per vliegtuig een grote hoeveelheid wapens en militaire uitrustings stukken naar Jordanië overbren gen, ter ondersteuning van koning Hoessein, aldus is donderdag van gezaghebbende zijde te Washing ton vernomen. Deze actie, waarvoor een recht streekse luchtbrug tussen de V.S. en Amman zal worden ingesteld, zou op opzienbarende wijze een campagne inluiden om in versnel de mate militaire hulp aan de buur landen van Syrië te verlenen. UTRECHT, 5-9. Bij het zoeken voor een uitbreiding van het me chanisch rijstbedrijf in de proef- polders bij Merauke op Nieuw- Guinea, zijn mensen van het agra risch proefstation van Hollandia gestuit op zeer vruchtbare klei grond met een oppervlakte van tot dusverre 5.800 hectare. Dit heeft de heer J. P. K. Eec houd, secretaris van het Nieuw- Guinea-Instituut in Rotterdam, vanmiddag verklaard tijdens een onderhoud op de Utrechtse Jaar beurs. Geen verhoging post- tarieven nieuwsbladen De posttarieven voor de verzen ding van nieuwsbladen zullen niet verder worden verhoogd, nadat per 1 oktober de in april reeds aange kondigde verhoging is ingegaan. Van de zijde van de P.T.T. kon men op dit ogenblik nog geen na dere mededeling doen over een eventuele verhoging van het brief port van 10 tot 12 cent en van het port voor brierfkaarten van 7 tot 8 cent. Tijdens een operatie in de ber gen ten zuidwesten van Medea, 65 km van Algiers, zijn veertig op standelingen door de Franse strijd krachten gedood. Een Franse heli kopter stortte neer. De piloot, de boordwerktuigkundige en tien mi litairen vonden hierbij de dood. De tweede piloot werd zwaar gewond. De operatie duurt nog voort. De Fransen hebben steun van de luchtmacht. Opzienbarende mededelingen door Belgisch arts BRUSSEL, 5-9. De Belgische arts dr. Albert Adam heeft donderdag te Brussel meegedeeld een nieuwe, eenvoudige elektronische behande ling van kinderverlamming te heb ben gevonden, waarmee zelfs acute gevallen binnen enkele uren kun nen worden genezen, indien de be handeling binnen 48 uur na het op treden van de aanval wordt toege past. Dr. Adam is zojuist teruggekeerd van een regeringsopdracht naar Belgisch Kongo, waar hij in grote plaatsen centra heeft ingericht voor zijn behandeling. De arts zei, dat deze nieuwe me- theode, waaraan hij acht jaar heeft gewerkt, gebaseerd is op een elek trische stroom van lage frequentie. Zes mensen, die met acute kin derverlamming waren binnenge bracht in een ziekenhuis te Leo- poldstad in Belgisch Kongo, waren allen binnen enkele uren genezen, aldus de arts. Een 7-jarig meisje, wier geval zeer ernstig was, werd in de loop van de nacht met de nieuwe methode behandeld met als gevolg dat zij de volgende ochtend reeds tot spelen in staat was. Voor de behandeling, die heel eenvoudig is, heeft men een appa raat nodig van de grootte van een 'radiotoestel, aldus dr. Adam. HAVANNA, 5-9. Regeringsvlieg tuigen hebben donderdag de vloot- basis te Cienfuegos, in midden- Cuba, aangevallen, waar in de vroege ochtend aanhangers van de opstandelingenleider Fidel Castro tot een gewapende actie z(jn over gegaan. De opstandelingen, die gesteund worden door vijftig leden van het personeel van de vlootbasis en twaalf leden van de afdeling zee- politie, maakten zich meester van het politiebureau van Cienfuegos, nadat de politie geweigerd had zich bij hen aan te sluiten. In Havanna zijn de afgelopen 24 uur elf bommen ontploft, waardoor evenwel slechts geringe schade aan gericht werd. Een sergeant van de politie werd gewond, toen hij een verdachte auto wilde aanhouden. De drie inzittenden van deze auto werden na een achtervolging dood geschoten. Elders in de stad werd een auto met wapens aangehouden. De bestuurder wist te ontkomen. H.K.H. Prinses Irene bekijkt tijdens haar bezoek aan het garde regiment fuseliers „Prinses Irene" in Vught een in de kazerne opgestelde minia tuur-gardist in de ceremoniële tenue. Naast haar staat de commandant, luitenant kolonel B. F. M. Wijtenburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1