Komst van Kaat Mossel was kolfje naar de hand van Bruinisse DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 meenden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobefsiraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18:00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. S0WJET-N0TA AAN HET WESTEN „Zeniiwoorlog tegen Syrië wordt versterkt" MOSKOU, 4-9. De Sowjet-rege- ring heelt de V.S., Engeland en Frankrijk er van beschuldigd, dat zij „hun zenuwoorlog tegen Syrië versterken" en een gezamenlijke actie tegen dat land voorbereiden. Naar verluidt, wordt deze beschul diging geuit in nota's aan de drie mogendheden. In de nota's, welke dinsdag door minister Gromyko aan de drie am bassadeurs werden overhandigd, wordt opnieuw de suggestie gedaan dat de vier grote mogendheden, die permanent lid van de Veilig heidsraad zijn, verklaren dat zij het gebruik van geweld als middel om bestaande geschillen in het Midden-Oosten te regelen, veroor delen en zich verplichten om zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de landen in dat gebied. In de nota aan Engeland zegt de Sow jet-regering, dat Londen zich niet aan de Russische suggestie ge stoord heeft en is overgegaan tot gewapende acties en Oman en Je men. In de nota aan de V.S. wordt de Amerikaanse regering er van be schuldigd, dat zij de staatsgreep in Jordanië heeft veroorzaakt en kom - plotten tegen de leiders van Syrië en Egypte heeft voorbereid. Ook wordt de V.S. verweten, dat zij de Ontploffing in een Franse mijn COMBES, 4-9. In een gang in een mijn bij de Franse stad Deca- zeville heeft zich woensdag een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan negen van de drie en der tig arbeiders in de gang worden vermist. Acht mijnwerkers kwa men om het leven. Van de arbei ders, die zich hebben kunnen red den, is er één zwaargewond. Luns en Mansholt naar Griekenland ATHENE, 5-9. De Griekse rege ring heeft woensdagavond bekend gemaakt, dat de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en diens ambt genoot van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt, zijn uitgenodigd voor een of ficieel bezoek aan Griekenland. De uitnodiging is aanvaard en de twee Nederlandse ministers zullen Griekenland in november bezoe ken, aldus de bekendmaking van de regering te Athene. Britse politiek in het Midden-Oos ten steunen, omdat zij daardoor hopen de Britse posities daar te kunnen overnemen. De V.S., Engeland en Frankrijk worden ook gekritiseerd, omdat zij de landen van het Midden-Oosten zouden willen betrekken in „agres sieve blokken, zoals de organisatie van het verdrag van Bagdad", die de Sowjet-regering de grondoor zaak van de spanningen in dat ge bied noemt. Prinses Beatrix wint prijs van St. Hubertus Prinses Beatrix heeft met haar prachtige zevenjarige Ierse ruin „Foxtrot" de prijs van Sint Hu bertus gewonnen, een concours voor jachtpaarden. Dit nummer was in twee rubrieken gesplitst, één voor de lichte en één voor de zware klasse. De paarden werden beoordeeld op bouw en type als jachtpaard, alsmede op de gangen en het temperament. Nadat de koninklijke amazone, gekleed in Jodhpurs, zwart rijjasje en met een zwart rijpetje op, in de licht klasse eerste was geklasseerd, moest de jury nog uitmaken wie de beste was vari beide klassen te samen. De combinatie van prinses Beatrix met „Foxtrot" of die van de heer Westerhoff met „Dunhill", die eerste was geworden in de zware klasse. Het oordeel van de jury viel uit in het voordeel van prinses Beatrix. Ir. Staf naar Suriname Het agentschap van het A.N.P. te Paramaribo heeft uit betrouw bare bron vernomen, dat de Ne derlandse minister van Oorlog, Ir. Staf, binnenkort een bezoek aan Suriname zal brengen. Vermoede lijk zal ook een bezoek aan de Ne derlandse Antillen gebracht wor den. OOSTELBEERS. Toen in Oostel- beers enige jongens met een wa gen stadmest naar het land reden is de 9-jarige D. van Haaren van de wagen gevallen en door de wie len overreden. Zijn oudere broer en een andere jongeman hebben hem toen op de wagen gelegd en zijn in volle vaart naar huis gere den. Hoewel de dokter onmiddellijk aanwezig was, overleed de jongen tijdens het onderzoek. Op de begraafplaats „Vestee Gravlund" in Oslo is dinsdag een Neder- derlands militair het bronzen gedenkteken op de begraafplaats onthult, in de tweede wereldoorlog zijn omgekomen, hebben hier hun laatste rustplaats gevonden. - Op de foto zien we hoe de weduwe van een Ne- ier lands militair het bronzen gedenkteken op de begraafplaats onthult. Egyptische troepen in Sinaï-woestijn TEL AVTV, 4-9. - Israëlische bla den hebben, onder aanhaling van „welingelichte kringen", woensdag gemeld, dat eenheden van hel Egyptische leger weer bepaalde posities in het gebied van Sinai en de kuststrook van Gaza hebben be zet, waaruit zij tijdens de operaties in oktober van het vorige jaar door de Israëliërs waren verdreven. Volgens deze berichten zouden de Egyptenaren van plan zijn, een be langrijke troepenmacht in de Sinai- woestijn samen te brengen en „Pa lestijnse eenheden" in het gebied van Gaza te legeren. Het avondblad „Maarive" weet te melden, dat politie-eenheden van de V N. enige dagen geleden een Arabische karavaan hebben onder schept, die trachtte een belangrij ke hoeveelheid wapens, waaronder mitrailleurs en geweren, van Gaza naar Jordanië te smokkelen. Na een vuurgevecht waren de wapens in beslag genomen, aldus het Isra ëlische blad. De rassenrelletjes in Arkansas LITTLE ROCK, 4-9. - Een neger- Vneisje heeft woensdag in Little Rock (Arkansas) verscheidene ma len vergeefs geprobeerd door een cordon van leden van de Nationale Garde rondom het gemeentelijk ly ceum van de stad te breken. Een 200 man van de Nationale Garde had woensdag, op bevel van gouverneur Faubus, de wacht bij de school betrokken om te verhin deren dat negerleerilngen de school zouden binnen gaan. Het hoofd van de school had dinsdag na een bevel van een fede rale rechter om de rassenscheiding op het lyceum op te heffen ver klaard, dat negen negerleerlingen die voor het nieuwe schooljaar in geschreven zijn, toegelaten zouden worden. De gouverneur verzet zich tegen opheffing van de rassen scheiding. Maandag zei hij, dat hij vreesde voor gewelddaden en hij riep militairen op om de integratie op het lyceum te beletten. Voorzitter V.P.R.O. over televisie-uitzending „Dag Koninginnedag" Programma was „ondoordacht en onverantwoord" s-GRAVENHAGE5-9. - Naar de mening van de voorzitter van de VPRO is bij de televisieuitzen ding Dag Koninginnedag" op en kele plaatsen onvoldoende door dacht en onverantwoord gewerkt. De voorzitter, dr. J. A. de Koning, merkt dit op in een artikel in het programmablad van de VPRO Vrije Geluiden" van deze week. Dr. de Koning gaat in het artikel niet in op de „keten van verant woordelij kheidsoverdrachten, wel ke een nationaal programma be hoort te doorlopen" en op het „groot getal misverstanden, dat nu juist met dit programma heeft plaats gevonden". Overigens was het met instemming van dr. de Ko ning, zo schrijft hij, dat op 2 sep tember door de Nederlandse Tele visiestichting een communiqué uit gegeven werd, waarin het bestuur van de N.T S. zei het te betreuren, dat onder zijn verantwoordelijk heid op 31 augustus een volstrekt onaanvaardbaar nationaal pro gramma is uitgezonden en dat maatregelen zullen worden getrof fen teneinde herhaling van derge- lijkè fouten te voorkomen. Dr. de Koning vervolgt dan zijn artikel: „Deze zaak heeft voor de VPRO nog een speciale kant, aangezien een belangrijk deel van genoemde misverstanden zich op zijn terrein heeft afgespeeld. Ook hier zou ik een hele reeks bemoeilijkende om standigheden kunnen uiteenzetten. Doch ook dit doe ik niet, omdat ik in geen enkel opzicht wens te kort te doen aan het woordje „fouten", hetwel boven dit artikel geschre ven staat. Natuurlijk was de bedoeling goed en heeft menigeen ons verze kerd, dat hij of zij getroffen, ja, be wogen is geweest door de tijdsbeel den; de tegenslagen, waar boven uit - glorieus - de gestalte van onze zo zeer geëerbiedigde Koningin Wilhelmina omhoog rees. Het was ook geen objectieve of volledige documentaire uitzending, doch een beeldenreeks, die door velen - ze ker niet uit één bepaalde bevol kingsgroep - zéér treffend is ge weest. Ook dit mag gezegd, omdat het óók waar is. Maar dat neemt niet weg, dat er op enkele plaatsen onvoldoende doordacht en onverantwoord is ge werkt. En dat nog wel aan dit programma op d e z e dag. U ziet, wij winden er geen doek jes om. Wij hebben fouten gemaakt, ook als VPRO. En voor ons geldt evenzeer wat het N.T.S.-dagelijks bestuur in zijn communiqué mee deelde: Wij zullen maatregelen ne men om deze fouten in het vervolg te voorkomen". Arrestaties in New York Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft woensdag bekendge maakt, dat een groep handelaars in verdovende middelen onschadelijk is gemaakt. 46 mensen zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens samenzwering om verdovende mid delen uit Frankrijk in te voeren voor verspreiding in de Verenigde Staten. Negen der beschuldigden zijn in verzekerde bewaring gesteld. De leider van de bende, een zekere Harry Stromberg, alias Nig Rosen, is nog niet gearresteerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Jordanië wil bijeen komst Veiligheidsraad Jordanië heeft woensdag ver zocht om een spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad van de Ver enigde Naties ter bespreking van „de ernstige toestand die is ont staan door inbreuken op de alge mene bestandsovereenkomst door Israël". Naar verluidde, zal de raad waarschijnlijk vrijdag onderzoe ken of de kwestie in behandeling dient te worden genomen. De per manente vertegenwoordiger van Jordanië bij de Verenigde Naties, Joesel Haikal, zei in een schrijven aan de voorzitter van de raad, dat vele Israëliërs onder bescherming van Israëlische strijdkrachten nie mandsland in de zuidelijke sector van Jeruzalem waren binnenge drongen en waren begonnen met graven. De werkzaamheden van de regionale P.T.T.-kamer Werk ln Zeeland boekt resultaten Het is verheugend te kunnen vaststellen* dat de P.T.T."leiding er naar streeft om aan de wensen van de gebruikers van de P.T.T.- dlenst tegemoet te komen. Een uit vloeisel daarvan is de totstandko ming van de P.T.T.-raad (een lan delijk college) en de P.T.T.-kamers (regionaal). Ook in onze provincie besftaat een P.T.Ti-kamer>, welke zoals destijds gemeld, werd geïn stalleerd door de directeur-gene raal der P.T.T., ir. J. D. H. v. d. Toorn. De taak van de raad bepaalt zich tot het geven van advies in alle zaken van algemeen P.T.T.-beleid. Tevens is zij orgaan van overleg tussen leiding en gebruikers. De P.T.T.-kamers functioneren ana- Een uitbundig feest Mosselkearvrouw maakte triomfantelijke entree (Van onze redacteur en correspondent) Op opgewekte wijze heeft Bruinisse woensdag de opening van het mossel- en oesterseizoen gevierd. Bijna alle vaartuigen in de haven werden in de voormiddag gepavoiseerd. Slechts enkelen, die als slacht offers van de herziening der standaardcapaciteitscijfers in de afgelopen maanden groot onrecht hadden moeten lijden, vonden geen aanleiding tot enig feestelijk vertoon. De kinderen van de beide lagere scholen hadden deze dag wél school en moesten om negen uur aanwezig zijn, maar niet om moeilijke som men te maken of de geheimen van de Nederlandse taal te leren ont rafelen, maar om hun krachten te meten in atletiek en behendigheids kinderspelen, iets wat dan ook met veel animo plaats had. Na de middag maakte „Nu met Hope" een muzikale rondwande ling door het dorp en trok men op nieuw naar het sportterrein, waar ook 's morgens de spelen hadden plaats gehad. Nu was de beurt aan de oudere meisjes en jongens om met diverse spelen elkander te be kampen. Om 4 uur loste loco-burgemees- ter v. d. Berg het startschot voor de „ronde van Bru", een wegwed strijd voor gewone fietsen over plm. 18 km (21 keer rond de nieuw bouw). Deze ronde werd gewonnen door de 19-jarige Jaap van den Ouden; 2 D. van 't Leven; 3 Chr. d. Berge; 4 Johan v. d. Werf; 5 Jan v. Gilst; 6 Jan Haeck; 7 S. de Graaff; 8 Dies de Ronde; 9 H. Schikker; 10. M. v. d. Spek. Aan de ronde namen 22 renners deel. De heer A. de Valk zorgde als oud ste deelnemer voor de vrolijke noot in deze zeer spannende wedstrijd, die zeker om herhaling vraagt. Na afloop van de wielerwedstrijd volgde een pauze, waarna men zich opmaakte om Kaat Mossel te gaan begroeten, die om zes uur te Zijpe zou arriveren. De schoolkinderen lieten hun ballonnen op toen de komst van Kaat werd aangekon digd. Gezeten op een fraai uitgedoste praalwagen, in gezelschap van een aantal eveneens in historisch kos tuum gestoken dames, maakte Kaat Mossel een triomfantelijke entree in de gemeente, voorafgegaan door het pittige muziekgezelschap „Mo zart" te Yerseke, dat te „Bru" een onvergetelijke indruk heeft achter gelaten. Kaat en haar gevolg werden ont vangen op de muziektent, waarna een hartelijke begroeting volgde door burgemeester Miohaëlis en het bestuur van de vissersvereniging „Algemeen Vissersbelang". Veel veranderde in de mosselwereld Burgemeester Michaëlis zeide het op hoge prijs te stellen dat Caetje Mulder, beter bekend als Kaat Mossel, naar Bruinisse was gekomen. Op charmante wijze stelde spr. daarop Kaat voor aan de in woners van Bruinisse, die dicht op eengepakt rond de muziektent za ten en stonden. Kaat werd geboren op 25 april 1723 en was sedert 1758 keurvrouw van de mosselen. Zij is hevig Oranjegezind, zo vervolgde spr. en van vijanden van Oranje moet ze niets hebben. Van 1784- 1787 vertoefde zij eervol in het Haagse gevang. Anderzijds stelde de burgemeester Bru voor aan Kaat en wees op de veranderingen ontstaan door de invoering van de motor, die het aangezicht van de visserij wijzigde. Spr. herinnerde aan de oorlogsevakuatie en ver woesting der gemeente alsmede de ramp van 1953. Voor het eerst werd de bevolking toen grondig ge mengd met de rest van Nederland. Thans, in 1957, worden wij gecon fronteerd met het Deltaplan, aldus spr., die - naar het zich laat aan zien - de in gang gebrachte veran deringen zal voleinden. De banden met Rotterdam zullen worden ver sterkt. „Uw stiel komt in gevaar, Kaat", zo vertelde de burgemees ter. Keuren is niet meer nodig, maar spr. ried Kaat toch eens te solliciteren bij het Mosselkantoor. De burgemeester noemde verder nog de wijziging in het distributie systeem en het komt nu meer aan op de gewiekste handelaar dan op de kundigste zeiler. De mossel en de mens evenwel zijn gelijk geble ven, zo besloot spr. zijn aandachtig aangehoorde welkomstrede. Ook de heer D. de Koning, voor zitter van „Algemeen Vissersbe lang", riep Kaat een warm welkom toe. De 87-jarige Wolfert Jumelet werd aan Kaat voorgesteld. Na de opvoering van het histo rische toneelspel, volgde een taptoe van 't muziekgezelschap „Mozart", die de muziekliefhebbers nog lang zal heugen. De uitvoering van di verse bekende melodieën werd on der grote stilte aangehoord. Een gekostumeerde lampionop tocht, waarbij enkele zeer fraaie groepen en vele ongekostumeerde jongeren en ouderen deelnamen, vormde een prachtig slot van een mooie dag, waarbij ook het weer meewerkte. Nadere bijzonderheden en ge wonnen prijzen bij de diverse spe len en wedstrijden volgen morgen. loog, zij het dan dat zij zich meer bepalen tot aangelegenheden van regionale aard. In de raad en de kamers zetelen uitsluitend „outsiders" van de P. T.T. De verschillende maatschap pelijke groeperingen zijn er in ver tegenwoordigd. Zo heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat op voordracht van Ged. Staten in de Zeeuwse kamer benoemd de heren: K. van Everdingen, lid van het da gelijks bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg, te Vlissingen, tevens voorzitter van de P.T.T.-kamer voor de provincie Zeeland; P. Blommaert, lid van het dagelijks bestuur van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen, te Sint Jansteen; mr. J. F. G. Schlinge- mann, secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschapij, te Goes; A. L. S. Lockefeer, burgemeester van Hulst; J. L. van Leeuwen, bur gemeester van Brouwershaven; J. C. W. Jobse, burgemeester van Ril- land-Bath. Als secretaris is een P.T.T.-ambtenaar toegevoegd, nl. de referendaris 2e klas P. A. Dan sen te Middelburg. Teneinde op eenvoudige wijze het contact met P.T.T. te houden, worden de vergaderingen bijge woond door de topfunctionarissen van P.T.T. in Zeeland: de directeur van het telefoondistrict ir. R. Diks en de directeur van het postdistrict de heer P. J. Waale. Het is de bedoeling, dat wensen, welke bij een bepaalde groep ge bruikers leven, via de vertegen woordiger van die groep in de ka mer worden bekendgemaakt en be sproken. Voor- en nadelen kunnen worden overwogen en zonodig di rect door de P.T.T.-leiding worden toegelicht. Deze zal, indien zulks mogelijk is, aan de wensen van de kamers tegemoet komen. Kan dit niet, dan worden de redenen aan de kamer medegedeeld, welke daaraan bekendheid kan geven. Het onderling begrjp tussen ge bruikers en de P.T.T. zal hierdoor worden bevorderd. Het ligt niet in de bedoeling, dat de P.T.T.-kamers incidentele klach ten behandelen. Dit blijft behoren tot de competentie van de betrok ken P.T.T.-directeuren. Klachten en wensen van algemene aard daar entegen kunnen aan het secreta riaat van de P.T.T.-kamer, Lange Noordstraat 48 te Middelburg wor den gezonden. Het werk van de P.T.T.-kamer in onze provincie heeft inmiddels al resultaat opgeleverd. Zo heeft zij er de hand in gehad, dat met de automatisering van de telefoon dienst te Hulst, welke in verband met de huidige omstandigheden aanvankelijk was uitgesteld, toch dit jaar nog een aanvang wordt gemaakt. De overige plaatsen in dit deel van Zeeland zullen naar alle waarschijnlijkheid het volgend jaar volgen. Rest nog te melden dat de bur gemeester een hartelijk dankwoord spra ktot de gemeentesecretaris de heer C. H. v. d. Linde, di© gerust de ziel van de mosseldagen te Brui nisse mag worden genoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1