Oprichting Verkoopkantoor gaf stoot tot verdere ontwikkeling „U behoeft maar te spreken' Weth. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 No. 18217 I ilie ZIERIKZEE$CHISNIEUWSBOI)E jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIK2EESCHE COURANT 1797 Rü DA KT IE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32. na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. MacMillan tot Boelgania: Moskou's optreden in Midden-Oosten gelaakt LONDEN, 2-9. Premier Harold MacMillan van Engeland heeft in een brief zyn Russische ambtge noot, maarschalk Boelganin, ver zocht het westelijke plan voor een gedeeltelijke ontwapening in „gun stige overweging" te nemen. „U behoeft maar te spreken en een werkelijke voortgang is ver zekerd", schrijft de Britse premier. Zoals bekend heeft de Russische afgevaardigde op de Londense ont wapeningsconferentie, Zorin, vorige week donderdag onmiddellijk na de officiële indiening van het wes telijke plan verklaard, dat het niets van waarde bevatte. De beide premiers hebben al eer der brieven gewisseld. MacMillan zegt het te betreuren dat Boelganin niet heeft geant woord op de vragen die hij in zijn brief van 14 juni stelde over de hereniging van Duitsland. De Britse minister herinnert Boelganin aan diens verzekering, dat de Sowjet-Unie wenst bij te dragen tot een blijvende vrede in het Midden-Oosten. Het Russische optreden van de laatste tijd was daar niet mee in overeenstemming. MacMillan deelt het standpunt van Boelganin, dat een vergroting van de economische samenwei'king een belangrijk element is bij het verstevigen van de betrekkingen. Zolang de internationale spanning echter zo groot blijft, kunnen de door het Westen ingestelde han delsbeperkingen niet worden op geheven. Molotof achtte oorlog onvermijdelijk Molotof, wiens benoeming tot ambassadeur van de Sowjet-Unie in Mongolië is bekendgemaakt, heeft het volgens het Poolse vak verenigingsblad „Glos Pracy" te gen Chroesjtsjef c.s. moeten afleg- geen op een punt dat van beslis sende betekenis was voor de poli tiek van de Sowjet-Unie. Volgens het blad zou Molotof be weerd hebben: 1. Dat een gewapend conflict tussen het communisme en kapi talisme onvermijdelijk is; 2. Dat de leuze inzake de mo gelijkheid om een oorlog te ver mijden, uitsluitend tactische waarde heeft; 3. Dat de jaren tussen het ko mende conflict en nu slechts een periode van tijdelijke wapenstil stand zijn. Op grond van deze stellingen werd Molotof veroordeeld en won Chroesjtsjef met zijn politiek van oprechte coëxistentie het pleit. Zending van Henderson mislukt CAIRO, 2-9. - De Egyptische bla den schrijven dat de zending van Loy Henderson, de Amerikaanse deskundige voor het midden-oosten die een bezoek aan de hoofdsteden in dit gebied heeft gebracht, mis lukt is. Jordanië en Libanon heb ben onder de druk van het volk moeten weigeren tot het pact van Bagdad toe te treden, aldus deze bladen en koning Saoed heeft ge weigerd deel te nemen aan de con ferentie van Arabische staatshoof den die te Beiroet bij gelegenheid van de Pan-Arabische spelen ge houden had moeten worden. Hen derson is zondag uit Beiroet ver trokken naar Istanbul, vanwaar hij via Parijs naar New York terug zou keren. NA V O-vlootmanoeuvres in oktober LONDEN, 2-9. - Zeventig Britse en Amerikaanse oorlogsschepen vertrekken de volgende maand uit Europese havens om deel te nemen aan een Navo-oefening, die 10 ok tober begint. Aan de manoeuvres nemen vier Amerikaanse vliegkampschepen, twee slagschepen, kruisers, torpe- dobootjagers, duikboten en hulp schepen deel. a Vijftig personen zijn gedood en vierhonderd gewond bij een spoor wegongeluk dat zich zondagavond in het district Manchester op Ja maica heeft voorgedaan. De openbare mening in Engeland was „zeer geschokt door de Rus sische interventie in Hongarije. Het culturele contact tussen Engeland de Sowjet-Unie is daardoor moeilijker geworden. MacMillan verzoekt Boelganin een einde te maken aan het storen van de Russische uitzending van de B.B.C., „een van de grootste hindernissen voor een vrije uitwis seling van denkbeelden". De schoenen van Tito AMSTERDAM, 2-9. - Tot de buitenlandse deelnemers aan het 17e congres van het Bu reau International de la Chaussure (B.I.C.), dat in de hoofdstad wordt gehouden, behoort ook de schoenmaker van 't Joegoslavische staats hoofd maarschalk Tito, de heer J. Kraincic met zijn vrouw. De reis naar Neder land werd hem mogelijk ge maakt door een regerings subsidie. Aan zijn collega's op het congres vertelde hij om de 14 dagen de voeten en het schoeisel van de maar schalk te controleren. Hij poetst dan ook alle schoenen, want niemand anders mag aan de lederen onderdanen van de maarschalk komen dan schoenmaker Kraincic. N.T.S. betreurt nationaal programma BUSSUM, 2-9. - Het dagelijks be stuur van de Nederlandse Televisie Stichting betreurt ten zeerste, dat onder zijn verantwoordelijkheid op 31 augustus 1957 een volstrekt on aanvaardbaar nationaal program ma is uitgezonden. Maatregelen zullen worden ge troffen teneinde herhaling van der gelijke fouten te voorkomen, zo deelt het hoofd van de program- madienst N.T.S. mede. Duur telefoongesprek AMSTERDAM, 2-9. - Het tele foongesprek, dat een 26-jarige Am sterdamse onderwijzeres in een cel op het Damrak heeft gevoerd, is haar duur te staan gekomen. Bij het verlaten van de cel vergat zij haar rieten tasje mee te nemen, waarin zich onder meer haar por tefeuille met niet minder dan f 357 bevond. Eerst toen ze vijf minuten ouder was geworden - haar neus vroeg om het zakdoekje uit het tasje - kreeg zij de schok van het gemis. Teruggehold naar de tele fooncel bleek het mandje al weg gehaald. Zij heeft bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing. Dijk tussen Marken en Nespolder Over ongeveer twee maanden zal de dijk tussen de zuidwestpunt van het eiland Marken en de Nespolder tot stand zijn gebracht. Omstreeks half december zal het verkeer van de dijk gebruik kunnen maken. Onbruikbaar Scheldestrand te "Bergen op Zoom Water wordt verontreinigd In de vrijdagavond gehouden vergadering van de raad der ge meente Bergen op Zoom heeft men zich, naar aanleiding van een schrijven van V.V.V., geruime tijd bezig gehouden met het vraagstuk der waterverontreiniging in de Oosterschelde, waardoor het Schel destrand voor deze gemeente geen zwemgelegenheid kan bieden. Deze verontreiniging is ontstaan na 1936, toen men naast de riool uitmonding in de haven een riool voor het zuidelijk stadsdeel in de Borgvlietse kreek deed uitlozen. Slechts door het leggen van een persleiding naar de Westerschelde kan hierin afdoende verbetering worden gebracht. Dit is echter een miljoenen werk en de huidige fi nanciële toestand laat niet toe hier voor zelfs plannen te maken. Niet temin drong de raad erop aan, zwemgelegenheid voor de bewo ners van deze stad te creëren. Maandag zijn de toegangshekken van de grote Britse luchtvaarttentoon stelling op Farnborough open gegaan. We brengen hierbij twee beelden van de show; boven een der nieuwste Britse vliegtuigen, de S-R 53, uitgerust met „Firestreak" geleide projectielen aan de vleugeltips. Merkwaardig is vooral de hooggeplaatste roeren aan het staartstuk. Onder zien we een hoekje „geleide projectielen": links de „Borzoi", waarmee raketmotoren getest worden; midden de „Bloodhound", een anti luchtdoel wapen en rechts de „Jindivik", een pilootloos vliegtuigje dat als vliegende schietschijf dienst doet. DE K.L.M. MAG OP JAPAN VLIEGEN VIA DE NOORDPOOL Resultaat Japans-Nederlandse overeenkomst s-GRAVENHAGE, 3-9. De lucht vaartdelegaties van Japan en Ne derland hebben vandaag te Tokio en te 's-Gravenhage het volgende communiqué het licht doen zien: „Op twee september hebben luchtvaartautoriteiten van het Ko ninkrijk der Nederlanden en van Japan overeenstemming bereikt na het sinds zeven augustus j.l. te Tokio gevoerd overleg, betreffende hun wederzijdse belangen, zoals die met betrekking tot de routes over de Noordpool en de routes over de Stille Oceaan. De besprekingen werden met volledig begrip voor de weder zijdse zienswijzen in de meest vriendschappelijke geest gevoerd. Beide partijen zijn het volgende overeengekomen met betrekking tot de uitwisseling van rechten over de Poolroute: Japan krijgt de routes: 1. Tokio-punten in de Aleoeten- punten in Alaska-punten in Ca nada-punten in Groenland-punten in IJsland-punten in Scandinavië- punten in de Bondsrepubliek-Am sterdam en verder gelegen punten; 2. Tokio-Manilla-Biak en verder gelegen punten. Het Koninkrijk der Ne- Boer doodde 5 personen VIBO, 2-9. - Een 34-jarige Itali aanse boer, Serafino Castagna, is maandag te Vibo tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van het doden van vijf personen en poging tot doodslag op vier anderen. De beklaagde zei, dat hij door die daden een poging had gedaan om de aanhangers van het geheime Maffiagenootschap in zijn £<>rp uit te roeien. Een van de slachtoffers van Cas tagna was zijn vader. Castagna zei dat hij tot zijn daden was eekomen, toen .de Mafia hem twaalf dagen de tijd had gegeven om de veld wachter van het dorp te vermoor den. derlanden krjjgt de route: Amsterdam-punten in IJsland- punten in Groenland-Alaska en de Aleoeten-Tokio-Biak. De aangewezen luchtvaartmaat schappij van het Koninkrijk der Nederlanden zal worden toegestaan in de "herfst van 1 9 58 een lucht- dienst te beginnen langs bovenge noemde route. Professionele luiaard Een 42-jarige man in lom pen en met een lange baard heeft vrijdag voor een recht bank in Wimbledon, een voorstad van Londen, ge zegd, dat hij twee dagen in zijn leven heeft gewerkt, maar dat het hem slecht is bevallen. De man, Michaël Kelly, is veroordeeld tot ze ven dagen gevangenisstraf, omdat hij zonder toestem ming op een afgesloten ter rein was aangetroffen. Hij zei, dat, voorzover hij zich kon herinneren, hij altijd in de buitenlucht had geleefd, zonder te werken. De prefect van Venetië heeft een commissie benoemd voor het opstellen van plannen ter verdedi ging van de stad tegen een invasie van termieten, die de houten fun deringen van vele beroemde ge bouwen dreigen aan te tasten. De termieten zijn drie jaar geleden in groten getale op het vasteland te genover Venetië verschenen en thaiys tot in de stad doorgedrongen. Israëlische waarnemers langs de Syrische grens hebben maandag morgen melding gemaakt van sterke Syrische troepenconcentra ties en tankeenheden nabij het Hoelehmeer. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een trieste balans TREINRAMPEN IN HET VERLEDEN Het jongste treinongeluk te J a- maica heeft aan 2 0 5 mensen het leven gekost. Met dit vre selijke aantal slachtoffers behoort deze treinramp tot de ergste in de geschiedenis en heeft meer doden gekost dan welke andere spoor wegramp ook op het westelijk halfrond. In 1950 kwamen nabij Rio de Janeiro 108 mensen om het leven, toen een trein van een ge broken brug neerstortte, in Noord- Amerika vonden in 1918 101 men sen de dood nabij Tennessee. De ergste ramp gebeurde in 1944 bij Salerno in Italië. 520 mensen kwamen door verstikking om het leven, toen de trein in een tunnel niet verder kon. In hetzelfde jaar stierven in de Spaanse provincie Leon verscheidene honderden per sonen bij een ongeluk in een tun nel. In Engeland lieten in 1915 bij Gretna Green 227 mensen het leven door het verongelukken van een trein die militairen vervoerde. In Polen werden in 1949 meer dan 200 mensen gedood door het ontsporen van de sneltrein van Danzig naar Warschau. Bij een treinbotsing in Osaka in Japan stierven in 1940 200 mensen. In Nieuw-Zeeland vonden in 1953 151 personen de dood, bij Maagdenburg 125 in 1939, bij Lon den 112 in 1952 en bij Friedrichs- haven 100 in 1940. n Voor zover bekend is voor de eerste maal Nederlands stamboek vee, te weten vijftig drachtige vaarzen en een stier, onderweg naar Manilla op de Philippijnen. De schelpdierencultuuc op Schouwen-Duiveland Kwekers gaan zich weer op handel toeleggen (Van een medewerker) (Slot) De moordende concurrentie ln de mosselwereld (men zie het eerste artikel) was oorzaak dat de over heid ingreep en prijsregelend begon op te treden. Zij bepaalde ook de afzet (standaardcapaciteitscüfer) van iedere kweker. Aan- en ver koop van mosselen was van die tijd af alleen mogelijk via het Cen traal Verkoopkantoor. Het vervoer van mosselen per vaartuig, om ze in België naar de markt te bren gen, ging plaats maken voor het economischer vervoer per vracht auto. Dan incasseert Schouwen- Duiveland een tegenslag, waarvan het nog niet Is hersteld. Alle Belgische mosselimporteurs koesterden het voornemen om hun mosselloodsen, die zij tengevolge van de veranderde omstandigheden in Nederland moeten plaatsen, op Bruinisse of Anna Jacobapolder op te bouwen. Maar ook toen was Schouwen-Duiveland in den Haag reeds het vergeten eiland. Een weg van Steenbergen naar Anna Ja cobapolder, zo erbarmelijk slecht, vol kuilen en gaten en met zoveel kronkelende bochten dat daarover in de dertiger jaren vele kolommen ingezonden stukken geschreven werden, was niet geschikt om de grote auto's die de mosselen kwa men afhalen, te doen draaien en keren en nog ruimte te laten voor passerend verkeer. Proeven wer den genomen, die negatief uitvie len: de mosselloodsen werden ge plaatst te Tholen. Schouwen-Dui veland had zijn kans gemist. Een verbeterde weg kwam er, maar toen was het te laat. Toch hielden ook in die dagen particuliere ex porteurs vol en vooral de export naar Engeland bloeide. De tweede wereldoorlog kwam en daarmee ook de vordering van de mosselvissersvloot. Collaboratie te Yerseke was oorzaak dat een groep kwekers daar hun vaartuig mochten behouden en daarmee weer een voorsprong kregen op hun collega's te Bruinisse. De mosselparasiet deed zijn ver woestend werk op de Zeeuwse per celen in 1950/51 en een gedeelte van de mosselcultuur werd overge plaatst naar de Waddenzee. Met de oprichting van het Ver koopkantoor is dit laatste feit van zeer grote betekenis voor de ont wikkeling van de schelpdierencul tuur. Was de oprichting van het Centraal Verkoopkantoor een ze gen voor de Zeeuwse mosselvissers, ondanks alle fouten die er aan ge brekkig mensenwerk kleefden en kleven, toch werden de kleine hou ten vaartuigen vervangen door sterke en grote stalen viskotters, omdat de een meer de ander min der verdiende, maar verdienen de den ze allemaal. Het Mosselkantoor Het „kapotmaken" of „buiten spel" plaatsen van het Mosselkan toor te Bergen op Zoom, waarop een groep handelaren te Yerseke, naar de geruchten willen doen geloven, zou willen aansturen, zou dan ook niets minder zijn dan een misdaad tegen de gezinnen van vele goede Nederlanders en een aanslag op een gezond deel van de Neder landse economie. De verplaatsing van een deel van de mosselcultuur naar de Wadden zee, waar men op nieuwe in ge bruik genomen percelen met het kweken van mosselen ongedachte resultaten bereikte, waren natuur lijk nadelig voor de mosselcultuur in Zeeland zelf, maar speciaal de rond Schouwen-Duiveland gelegen percelen leveren jaarlijks toch nog vele miljoenen guldens op ter ver steviging van onze tegenwoordig zo schrale deviezenpot. Want door de kwekers van Schouwen-Duiveland wordt ieder jaar nog 40 van de te expor teren mosselen aan de markt ge bracht; een deel van deze 40 °/o wordt in de Zeeuwse stromen ge kweekt en gevist. De plannen van de Schouwen- Duivelandse mosselkwekers om zich opnieuw op de handel te gaan toeleggen, zijn in een vergevorderd stadium gekomen. Juist in de week waarin het mosselseizoen op fees telijke wijze wordt geopend, wil ook de nieuwe handelaarscombi natie met de verzending van mos selen beginnen. De eendracht en de saamhorigheid waarvan deze nieuwe combinatie van de geza menlijke kwekers blijkt geeft, is groot. Het élan waarmee de zaak wordt aangepakt niet minder. Op enkele uitzonderingen na zijn alle kwekers in deze nieuwe export- combinatie vertegenwoordigd. „De Deltaplanitfis" Een nieuwe dreiging hangt de Zeeuwse schelpdierencultuur boven het hoofd. Vooral in waterstaats kringen is een nieuwe ziekte uit gebroken, de „Deltaplanitus", die het liefst alle zeegaten zo herme tisch zou willen afsluiten, dat alle organisch leven binnen de dijk en op het zoete Zeeuwse meer onmo gelijk werd. Maar gehoopt wordt, dat zoveel gezond verstand zal overblijven dat ook aan de eeuwen oude Zeeuwse schelpdierencultuur een kans wordt gelaten, door per foraties in de aan te leggen dam men en dijken. Zo gaat Schouwen-Duiveland op 4 september de opening van het mossel- en oesterseizoen feestelijk vieren. Met de inhaling van Kaat Mossel, met de opvoering van een historisch toneelspel, met sport en spel. Een roemrijk verleden ligt ach ter, een glorievolle toekomst wenkt, ook voor ons eiland. En daarom op 4 en 5 september: Zeeland presenteert Schouwen-Duiveland attaqueert!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1