Burgerij schonk „Oosterland's Fanfare' een fonkelnieuw vaandel Feestelijk feit op 31 augustus Het oude ging bij de ramp verloren (Van onze red akte ur) „Oosterlands Fanfare", het even pittige als onmisbare korps, heeft een fonkelnieuw vaandel, nadat het enkele jaren zonder heeft moeten doen. Het oude vaandel (met twee ringen vol tropheeën) ging door de ramp verloren. De „muziek" organiseerde zater dag j.l. een muziekfeest, waaraan de korpsen uit Ouwerkerk en Brui nisse hun medekerking verleenden. In de voorbereidingstijd tot dit muzikale festijn werd een beroep gedaan op de burgerij, die met zo milde hand het eigen korps be dacht, dat van de opbrengst een nieuw vaandel kon worden aan geschaft. Als hoogtepunt van het muziekfeest werd het vaandel za terdagmiddag in het centrum van het dorp door burgemeester Lau- rense aan het korps overgedragen. Het was een hoogtepunt in de ge schiedenis van het korps, die terug gaat tot 1898, het jaar van op richting. Nadat het fanfarekorps op de muziektent had plaats genomen en de zusterverenigingen uit Bruinis se en Ouwerkerk en talrijke be langstellenden rond de tent hun plaatsje hadden gezocht, sprak ais eerste de voorzitter van het korps, de heer J. G. Boot, die het feeste lijk karakter van de middag onder streepte. Spr. vond het zinvol, dat deze gebeurtenis plaats vond op de 31ste augustus, een datum die tra ditiegetrouw elk jaar iets feeste lijks brengt. De voorzitter deelde mede, hoe het in de bedoeling ligt te komen tot uitwisselingsconcer ten met andere gemeenten. Verwij zend naar de moeilijkheden met de Schouwen-Duivelandse Bond, sloot het fanfarekorps zich aan bij de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen. (Niet dus de Bond van Nederlandse Muziek- en Zangge- Vondst aan Schouwse strand (Eigen bericht). Wandelaars hebben op het strand bij de Verklikker een Kunstig be sneden massief stuk hout gevon den. Zo op het oog is het fraai be werkte houtblok van Mexicaanse oorsprong. Behalve andere versie ringen, is in reliëf een slangenfi guur uitgesneden. Men vermoedt dat het houtblok afkomstig is van een of ander schip. Schade in Duiveland door slecht weer Regen en storm veroorzaakten iri de afgelopen dagen overal veel schade. Op het werk te Zijpe, waar men bezig is met dijkverzwaring, zakte een dragline weg. Veel scha de werd ook aangericht aan de nog te velde staande gewassen, de ko renschoven of stapels die op het land stonden woeien uit elkaar, blauwmaanzaad dat nog niet is af gesneden sloeg even als het nog vast staande graan tegen de grond en door de vele regens wordt het ook voor de aardappelen te nat, zo dat het optreden van het „kwaad" (Phytoftera) niet langer denkbeel dig is. zeischappen, zoals werd opgemerkt Red.). Doelend op de komende sa menvoeging van gemeenten, meen de spr. dat het in de toekomst vooral aan zal komen op samen werking ook op muzikaal gebied, tussen de verschillende gemeenten. „Robijn in ring" Burgemeester Laurense memo reerde dat het korps het vele jaren zonder vaandel heeft moeten doen en juist zo'n vaandel achtte spr. een sieraad voor het korps. „Het is de robijn in de ring", zo drukte spr. het uit. De opbrengst van de collecte was zo groot, zo vervolgde spr., dat men zich afvroeg of het wel juist zou zijn al dit geld te be steden aan de festivalmiddag. Dit gebeurde niet, maar van het geld werd een nieuw vaandel gekocht, hetgeen dus als een geschenk recht streeks van de burgerij aan het korps kan worden gezien. Aan de schenking droegen ook bij de ambachtsheer en mevr. baro nesse Schimmelpenninck van der Oye, die daardoor andermaal blijk gaven mede te leven met hetgeen in de gemeente gebeurt. Spr. hoop te tenslotte dat aan het vaandel vele tropheeën zullen worden ge hecht. Hierna droeg spr. het vaan del over, door de vaderlandse drie kleur die het bedekte te verwijde ren. De vaandeldrager de heer A. Oosterboer besteeg hierna met het nieuwe vaandel de muziektent, waarna het korps het Wilhelmus speelde. Nadien sprak nog de heer J. M. de Waal namens de Oranjevereni ging, die het korps een enveloppe met inhoud aanbood. De drie mu ziekgezelschappen - Oosterlands Fanfare met het nieuwe vaandel voorop - maakten hierna een lange muzikale wandeling door de ge meente, waarbij ieder in de gele genheid was het nieuwe vaandel, zorgvuldig verpakt in plastic hoes, te bewonderen. Politievaartuig „Sperwer" werd te Bruinisse gemoderniseerd Proefvaart verliep succesvol OPENING MOSSEL- EN O ESTER SEIZOEN Feestprogramma voor woensdag 4 september te Zierikzee gereed Op een vrijdagavond gehouden vergadering van de vissersvereni ging „Helpt Elkander" zijn de laat ste besprekingen gevoerd over het voorfeest te Zierikzee voor de ope ning van het mossel- en oestersei zoen op 5 september te Yerseke. De feestelijkheden te Zierikzee zullen plaats vinden op woensdag 4 sep tember. Een beroep wordt gedaan op de burgerij in te schrijven voor het boegsprietlopen en de zwemwedstrijden. Men kan zich opgeven bij de heer L. Schot, Nieuwe Haven, Zierik zee. De vertrektijd van de optocht (waaraan o.m. „Kunst en Eer" deel neemt) is bepaald op 7 uur des avonds. Alle vissers worden uitge nodigd aan de optocht deel te ne men. Daar het Havenplein bezet is in verband met de kermis, zal de oesterfilm worden vertoond op het plein van de o.l.-school aan de Nieuwe Boogerdstraat. Donderdag morgen om 9.30 uur wordt Kaat Mossel afgehaald aan de Platteweg. Kaat zal gezeten zijn in een wagen in de vorm van een mossel. Na ont vangst ten stadhuize, is het ver trek van de vloot vastgesteld op 12 uur. Bij de ontvangst van Kaat Mossel zal het bestuur van „Helpt Elkander" aanwezig zijn. Schoolatletiekwedstrijden op „Bannink' Fraaie prestaties door jeugdige atleten Als de schepen van de Zeeuwse vissersvloot groter, sterker en sneller worden, moet ook de vloot van de visserijpolitie moderniseren en dit gebeurt dan ook. De schepen van het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen moesten dertig h veertig jaar geleden overschake len van de zeilen op de motor, eerst met minder paardekrachten, maar nadien steeds sterker en beter van gloeikop naar Dieselmotor. De verbouwing van het bewa kingsvaartuig „Sperwer", vroeger varende van Hansweert, tegen woordig van Wemeldinge, van vo rengenoemd bestuur der Visserijen, was voor de firma v. Duivendijk Zonen te Bruinisse dan ook een vererende opdracht. Een opdracht die zo uitstekend werd uitgevoerd, dat men er bij de vorige week op de Grevelingen gehouden proef vaart vol lof over was, zodat op ziener Dhooge en schipper C. van Duivendijk er zeker plezier in zul len hebben op hun vernieuwde en verbeterde schip te varen. De bovenbouw werd veranderd en verbeterd en de fundatie voor de nieuwe motor werd door de firma v. Duivendijk gelegd; een 100 p.k. Bolnes Dieselmotor werd door machinefabriek L. Padmos te Bruinisse geplaatst, terwijl de heer J. Huibers zorgde voor een elec- trische lichtinstallatie van een type zoals nog weinig op schepen voor komt. Het officiële Hongaarse persbu reau MTI heeft zaterdag verklaard, dat het politieke asiel van kardi naal Mindszenty in de Amerikaanse legatie in Boedapest, een misbruik van de onschendbaarheid van di plomatieke vertegenwoordigingen en een duidelijke inmenging in de binnenlandse zaken van Hongarije is. Volgens het persbureau kan, overeenkomstig de Amerikaanse bepalingen, politiek asiel slechts verleend worden zolang er voor de betrokkene rechtstreeks gevaar als gevolg van massabetogingen be staat. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerk Bevestiging en intrede ds. P. Melse te Zonnemaire Na een vakature van ruim twee jaar, heeft de Gereformeerde kerk te Zonnemaire weer een eigen pre dikant. In de morgendienst van 1 september werd nl. kandidaat P. Melse van Vrouwenpolder, in het ambt bevestigd door zijn neef ds. Melse uit Mariënberg. De tekst van de bevestigingspreek was Joh. 1 14: „Het Woord is vlees geworden en heeft onder ons gewoond en wij hebben Zijn heerlijkheid aan schouwd, een heerlijkheid als van den eniggeborene des Vaders, vol van genade en waarheid". rn de middagdienst verbond ds. Melse zich aan zijn gemeente, met een predikatie n.a.v. Zondag 12 der Heidelbergse Catechismus. Ds. Melse toonde aan hoe het in deze Zondag gaat om twee dingen, nl. over Christus en over Zijn gemeen te. Christus onderwijst Zijn Kerlc als leraar en profeet in de verbor gen raad en wil Gods. Maar tevens is die Leraar ook Hogepriester, die zich zelf voor zijn gemeente heeft geofferd en nog steeds haar voor spraak is bij God de Vader. Chris tus is ook de eeuwige Koning, die de gemeente regeert door Woord cn Geest. Door het geloof zijn de christenen profetische mensen, die in hun omgeving het Woord Gods hebben te prediken. Ze zijn pries ters, die zichzelf offeren aan God uit dankbaarheid en het zijn ko ningen in hun strijd tegen zonde en duivel. Hierna stond ds. Melse stil bij het ambt van de prediker, die hij zag als schakel tussen Chris tus en Zijn gemeente, maar de ge meente moet niet op de ambtsdra ger zien, maar op Jezus. Na de predikatie voerden ver schillende sprekers het woord. Na mens de kerkeraad sprak de ouder ling de heer N. Viergever, die ge waagde van de dankbaarheid in de gemeente, dat thans in de vakature is voorzien. Op zijn verzoek zong de gemeente de nieuwe predikant en diens echtgenote Ps. 143 10 toe. Ds. P. L. Schuddebeurs van Brou wershaven, die als consulent te Zonnemaire heeft gewerkt, begroet te zijn collega met vreugde en zeide met veel genoegen de gemeente van Zonnemaire te hebben gehol pen. Ds. M. J. van Wijck verwel komde zijn collega namens de Her vormde gemeente van Zonnemaire. Volgens deze spr. komt het aan op goede samenwerking tussen beide kerkgenootschappen, die toch beide de komst van het Koninkrijk Gods beogen. In dezelfde geest sprak ds. H. W. Buinink, Hervormd predi kant te Noordgouwe, die er op wees dat de Gereformeerde kerk van Zonnemaire de helft van haar le den te Noordgouwe heeft wonen. Spr. herinnerde aan de eenheid der kerken in Christus. Namens het ge meentebestuur van Zonnemaire sprak loco-burgemeester J. van Splunder, die ds. Melse Gods zegen toewenste bij zijn ambtswerk. Ds. Melse dankte hierna de sprekers. Met het zingen van Gezang 18 werd de drukbezochte dienst besloten. Zoals reeds gezegd waren de he ren Rook en Riezebos van de Scheepvaartinspectie van de Rijks- vaartuigendienst, ir. Dorst als voor zitter van het bestuur der Visse rijen en de heer M. van Hekke als hoofdopziener van bedoeld bestuur, zeer tevreden over het uitgevoerde werk. Ook de heer J. H. van Ca- pellen, directeur van de Bolnes- fabriek, maakte de tocht mee. Zaterdag werden op het sport park „Bannink" atletiekwedstrij den voor scholieren gehouden, waarvoor een behoorlijke deelname bestond, vooral van de zijde der jeugdige atleten uit Zierikzee. De deelname uit de buitengemeenten was door de vakantie uiteraard be perkt. Uit verschillende goede prestaties is wel gebleken dat de atletiek op de scholen meer en meer resultaten gaat opleveren. Er kwamen zelfs twee zeer jeug dige atleten als Zeeuwse kampioe nen in de dop naar voren: Wilma van Ballegooijen (11 jaar) won de 60 m. hardlopen meisjes (jongste leeftijdsklasse) in 9,4 sec. en be haalde bovendien een tweede prijs bij het verspringen met een sprong van 3.65 m. De 12-jarige Annelies Ribbens werd tweede bij de 60 me ter, doch eerste bij het verspringen door 3,79 m. te laten opmeten. Te vens was Annelies de beste hoog- „ZWERVEN DOOR SCHOUWEN-DUIVELAND" OPENBARING VOOR VREEMDELINGEN Nieuwe serie dia's ging er in als koek Gedurende het afgelopen toeris tenseizoen hebben, speciaal voor de vreemdelingen, de heren J. v. d. Berge en J. P. C. Boot te Haam stede hun nieuwe serie kleuren dia's, onder de titel: „Zwerven door Schouwen-Duiveland", gelan ceerd, met een succes evenredig aan de briljante kwaliteit van de opnamen en de gedocumenteerde toelichting. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot voorg. van de afd. Doorn van de Ned. Protestanten bond: N. v. Gelder, laatstelijk Rem. Ger. pred. te Utrecht. Beroepen te Doornspijk (toez.): J. v. Dijk, Gameren; te Wartena (toez.): kand. A. Dijkstra, Gorre- dijk; te Loppersum: J. v. d. Werff, Hem-Venhuizen; te Oostwold (W. K.): kand. P. Hetebrij, Steenwijk; te Woerden: A. den Hartogh, Amersfoort. Aangenomen naar Beverwijk: G. W. IJzerman, Blokzijl. Bedankt voor Boven Hardinx- veld: B. Haverkamp, Nieuw Lek- kerland. Geref. Kerken Beroepbaar: kand. J. D. de Vries, Stadskanaal. Beroepen te Lexmond: kand. D. J. Suurmond, Oosterbeek; te Spij- D. Broer, Hauler wijk. Geref. Gemeenten Beroepen te Ridderkerk: H. van Gilst, Dirksland. Motief tot het samenstellen van de nieuwe serie, was de onbekend heid met de „rest van het eiland", die onder de vreemdelingen werd (en nog wordt) aangetroffen. Wan neer de zomergasten immers ge vraagd wordt hoe ze het eiland nu eigenlijk vinden, hoort men meest al: „de Westhoek is voor ons een openbaring, maar de rest van het eiland vinden we maar een kale boel". Maar velen weten na het zien van: „Zwerven door Schouwen- Duiveland" nu beter. Kwamen zij al niet aan een trip over het eiland toe, ze hebben het toch gezien op het witte doek, want beide heren hebben het eiland met zorgvuldig heid „op de korrel" genomen. Donderdag j.l. draaide de serie voor de laatste maal in het seizoen, evenals alle voorafgaande avon den, voor een volle zaal. Elke plaats op het eiland kwam aan de beurt. Waar iets moois te zien viel, was tevoren de camera ook en de com mentator stak de neus in oude boe ken en kronieken, zodat een dege lijk praatje ontstond, waardoor een geheel werd verkregen. Vooral ook de plantenliefhebbers kwamen aan de beurt. Het was een kleurige ge schiedenis- en aardrijkskundeles. We hopen de serie nog eens te zien om andermaal te genieten van „kossen" en „butterspielen". Wilhelm Pieck, de 81-jarige pre sident van -oost-Duitsland, die al geruime tijd ziek is, zal zich niet meer herkiesbaar stellen als zijn tweede ambtstermijn als president op 11 oktober verstrijkt, aldus heeft het anti-communistische persbu reau West zaterdag in Berlijn mee gedeeld. springster met een sprong van 1.10 meter. Wat de jongens betreft behaalde Frans de Feiter een uitzonderlijke prestatie door 1.52 hoog te sprin gen. De pas veertien jaar geworden Frans verrende bovendien in 8,5 sec. de 60 m. en werd daarmee eer ste in zijn leeftijdsklasse. Kees Dooge (10 jaar) liep de 60 m. in 9,3 sec. en wist zich bij het versprin gen 2e te plaatsen met een sprong van 3,96 m. De dertienjarige Piet v. d. Hulle won de 60 m. in 9,2 sec. Ko de Looff werd hier in dezelfde tijd tweede nadat hij in zijn serie reeds 9,1 had gelopen. Met een sprong van 4,05 m. won Ko het ver springen. Bij de oudere (15-jarige) jongens won André Kessel de 600 m. hard lopen in 1 min. en 54 sec. Bij de dertienjarigen werd Jan Hage- steijn op deze afstand eerste in 1 min. 5,6 sec. Marijke Ribbens won de 60 m., het ver- en het hoogsprin gen bij de 15-jarige meisjes. Voor al de 60 m. werd met 8,8 sec. voor haar een goede prestatie. Nelly Visser behaalde op deze afstand de zelfde goede tfjd. Mooie tijden werden ook ge maakt door Joke v. d. Schelde (9,2 sec.), Corrie Berman (9,9 sec.). Jo ke v. d. Hoek (10,1 sec.) en Ella Leeuwe (10,4 sec.). Het kogelstoten was wederom voor Frans de Fei ter met een stoot van 13,18 m. Tweede was Robbie Lugt die een afstand overbrugde van 9,41 m. Bij de jongeren was Ko de Looff de beste kogelstoter met 9,01 meter. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Het programma voor deze week luidt: Zaterdag 7 september: 2e klasse: Zwaluwen I-DES I (5.45 uur). Juniorentournooi (finales) Burgh A-Unitas 3-0; Brouwers- haven-DSS A 1-1; Brouwershaven- Burgh A 1-1; Unitas-DSS A 2-1; Brouwershaven-Unitas 3-0; Burgh A-DSS A 4-0. De stand luidt: 1 Burgh A 5 pnt.; 2. Brouwershaven 4 pnt.; 3. Unitas 2 pnt.; 4. DSS A 1 pnt. VOETBAL Seriewedstrijden v.v. „Zierikzee" i De seriewedstrijden om de „Kunst en Eer" wisselbeker mochten zich in een behoorlijke belangstelling verheugen, al woonden velen de wedstrijden niet tot het einde toe bij, zulks in verband met de ster ker wordende regenval. Nadat in 1955 Renesse de wissel beker voor één jaar had veroverd, kwam deze in 1956 in handen van Steenbergen, dat de beker met in zet van alle krachten verdedigde, doch deze uiteindelijk aan Burgh moest afstaan. Na afloop van de wedstrijden kon de Burgh-aan- voerder L. W. Bakker uit handen van de heer P. Heering, die de prij- BEKENDMAKING De burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat op dinsdag 10 september 1957, aanvan gende te 20 uur, ten stadhuize van Zierikzee een openbare vergade ring van de raad dier gemeente zal worden gehouden. Zierikzee, 31 augustus 1957. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. zen met enige toepasselijke woor den uitreikte, de fraaie wisselbeker in ontvangst nemen, benevens de eerste prijs. Door een beter doelgemiddelde dan Zierikzee behaalde Steenber gen de 2e prijs, de rood-zwarten werden zodoende 3e, en de nieuwe 4e klasser Renesse behaalde met 1 punt de 4e prijs. De meeste ploe gen waren niet in hun sterkste op stelling. Steenbergen speelde in hoofdzaak met haar reserve-elftal, om precies te zijn 8 spelers uit het 2e en 3 uit het le, dit aangezien Steenbergen een bekerwedstrijd te spelen had tegen de ook in Zierik zee bekende eerste klasser „Alli ance". Thans weten wij dat Steen bergen wel over zeer goede reser ves beschikt, waarmede een ver diende 2e prijs behaald werd. Zierikzee telde reserves voor F. van der Westen, A. Rossen en C. van Aken, waardoor omzettingen noodzakelijk waren. Renesse, dat eerst 6 weken gele den haar laatste bekerwedstrijd voor de afdeling Zeeland speelde, kwam ongeoefend, met reserves voor Kappers en Vasseur aan de start. Burgh leek ons volledig en pro beerde enige opstellingen. Thans volgen enkele verslagen: Burgh-Steenbergen 0-0 De eerste goede kans in deze wedstrijd was voor Burgh via W. Kloet, doch evenals bij een schot van Hogenstein redde de reserve doelman La Fors uitnemend, het geen hij in de 2e helft herhaalde op een ver schot van M. I. Bakker. Het door Kloet verdedigde Burgh- doel ontsnapte in de 25e minuut aan doorboring toen men een fraaie voorzet van linksbuiten de Groot slechts voor het inlopen had. De beginstand bleek uiteindelijk ook de eindstand te zijn. Renesse-Zierikzee 0-0 Ook de 2e wedstrijd zou een puntloos gelijk spel opleveren. Reeds direct kreeg de verdedi ging van de duinbewoners het hard te verduren bij stormlopen van rechtsbinnen de Vlieger, en in het eerste kwartier sloot Zierikzee de rood-witten praktisch in, uit de talrijke aanvallen kwamen geen doelpunten voor. Renesse verdedig de sterk en vooral stopperspil Da lebout trad op de voorgrond. In de 2e helft wist Renesse zich los te werken, maar ook hun voorhoede was weinig gevaarlijk. In de laat ste minuut dachten wij Zierikzee nog te zien scoren, het felle schot van de Vlieger vloog echter naast. MARKTBERICHTEN Eierprjjzen V.E.C.E. In de periode van 26-31 augustus werd door de Coöp. In- en Ver koopcentrale voor Eieren, V.E.C.E., uitbetaald aan pluimveehouders f 2,30 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd één cent per stuk minder uitbetaald. Veemarkt ROTTERDAM, 2 sept. Aanvoer 2020 stuks vee, t.w. 1149 vette koeien en ossen en 871 varkehs. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,10 f 2,60-2,90 f 2,50- 2,60; varkens (levend gew.) f 1,80- 1,76-1,72. Vette koeien en ossen: aanvoer groter, handel traag, niet geheel prijshoudend, enige prima's boven notering; varkens: aanvoer ruim, handel slepend, prijzen lager, en kele prima's boven notering, zware varkens f 1,65-1,67. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 58. Dan volgen de gebeurtenissen elkaar in razend tempo op. Het dal, een ogenblik geleden nog zo vredig, is plotseling een ware heksenketel. De manschappen stormen in paniek door elkaar, een paard steigert wild omhoog, getroffen door een der pijlen, die als een dodende regen omlaagsuizen. Aram ziet in een flits Agua, die glad als een aal onder een der pijlen doorduikt en in lange, -zigzag- sprongen naar de rotsen schiet. Dan grijpt Aram het meisje, dat verlamd van schrik is blijven zitten en sleurt haar mee naar de beschermende rotswand. Naast Broek, de oude wapensmid, en Presto, drukken zij zich onder het overhangende steenmassief, waai de boogschutters hen niet kunnen bereiken. In enkele ogenblikken is het dal verlaten. „De moordenaars, de laffe moordenaars", gromt Aram, met een blik op de getroffenen, die roerloos tussen de over blijfselen van het verlaten kamp liggen. En boven, op de rotsen, geeft Hertog Crimo zijn meedogenloze bevelen. „En nu de lans knechten! Het dal in, naar de overlevenden!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3