nuansgi] DEUNGSDUK DOOR SCHOUWEN KRIJGT HOOGTE VAN 1.75 PLUS N.A.P. STAD EN PROVINCIE BEGROTING GEMEENTE BRUINISSE L SLUIT MET TEKORT VAN f 23.000 Receptioniste lette goed op en politie arresteerde oplichter Douwe Egberts ZILVER-SHAG Nieuw Ossegeinaal voldoet uitstékend In 's Landskamer te Zierikzee zal op maandag 16 september de alge- meiie vergadering worden gehou-\ den van het waterschap Schouwen.1 De agenda vermeldt niet mindert dan 24 punten. I Aan de orde komt de installatie van de benoemde hoofd-ingeland de heer J. J. Padmos. Op het punt van bestedingen worden de volgen de gemeld, t.w.: de bouw van drie dijksmagazijnen, opgedragen aan T Illc D,.>nk- /ta üanl UlJKamaga^ij uv.11. van der Werf te Burgh; de aanleg ZIERIKZEE Beëdiging benoemde gemeentesecretaris Dinsdag 10 september a.s. zal tij dens een openbare raadsvergade ring ten stadhuize de nieuw be noemde gemeentesecretaris de heer R van Ommeren beëdigd worden. Voor de door het vertrek van de heer E. H. Mulder ontstane vaca ture van ambtenaar van de bur gerlijke stand hebben b. en w. de raad een aanbeveling doen toeko men van twee personen, nl. de he ren R. van Ommeren en J. Elen- baas. Voorgesteld wordt de heer R. van Ommeren met ingang van 15 september '57 in deze functie te be noemen. In verband met de benoeming van de heer van Ommeren tot ge meentesecretaris dient een 3de waarnemend gemeentesecretaris te worden benoemd. De tweede ge meentesecretaris, de heer M. A. Sweere zal, naar het zich laat aan zien, binnenkort weer zijn functie kunnen vervullen. HAAMSTEDE Veldwedstrijden voor jachthonden Op de landerijen in de omgeving van de Schelphoek werd zaterdag jl. door de gezamenlijke afdelingen der Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging in de provincie Zee land. de jaarlijkse onderlinge wed strijden gehouden voor jachthon den. Aan deze altijd zo spannende wedstrijden werd door een groot aantal honden uit de gehele pro vincie deelgenomen. Daar de zon een groot gedeelte van de dag ver stek liet gaan, waren de patrijzen aan de rille kant, toch kregen alle honden kans om hun af en toe wel zeer goede kwaliteiten te tonen. De uitslag luidde: Oudere honden: 1. Castro, eige naar J. Stevense te Renesse, voor jager M. L. J. Fokker, Noordwelle; 2. Jane, eig. dr. Frima te Zoutelan- de, voorjager eigenaar; 3. Patricia, eig. J. I. v. d. Bout te Bruinisse, voorjager eigenaar; 4. Bascaro, eig. mr. W. Seydlitz te Hulst, voorjager Th. de Kort, Hulst; 5. Viola, eig W. van Doorn, Poortvliet, voorjager eigenaar; 6. Thea's Peter, eig. H van Weele, Krabbendijke, voorja ger eigenaar; 7. Jenny, eig. F. de Schutter, N. Namen, voorjager V. van Waes, Hulst; 8. Avro, eig. J. v. d. Zande, Nieuwerkerk, voorjager eigenaar. Jeugdklasse: 1. Leks, eigenaar A. Hanse te Haamstede, voorjager M. L. J. Fokker, Noordwelle. De prijs (zilveren wisselbeker) voor de beste voor jager werd toege kend aan M. L. J. Fokker te Noord welle. Geslaagde opvoering door Poppenspel „De Tondeldoos" Het poppenspel „De Tondeldoos" uit Zierikzee, onder leiding van de heer Leijdekker, gaf vrijdagavond in hotel Bom een zeer geslaagde opvoering van de „Legende van Westenschouwen". De vice-voorzit- ter van V.V.V., waardoor deze avond was georganiseerd, leidde deze avond in, waarbij hij er op wees, dat dit poppenspel in Zie rikzee reeds zeer bekend is, terwijl tijdens het jongste bezoek van H.M. de Koningin aan het kampeercen- trum „Eikendal" dit op hoog cultu reel peil staande spel ook vertoond is, op verschillende aanwezigen een zo gunstige indruk heeft gemaakt, dat V.V.V. besloot dit ook hier te organiseren. Na nog een korte schets van de legende van Westen- schouwen te hebben gegeven, gaf hij de leiding aan de heer Leijdek- ker, die met enkele liedjes met gi taarbegeleiding een Schouwse sfeer opriep, met het accent op Westelijk Schouwen, ter inleiding van het te vertonen poppenspel „De legende van Westenschouwen". Na een kor te uiteenzetting te hebben gegeven van de betekenis van een poppen spel, vertoonde hij met zijn mede werksters en medewerkers boven genoemde legende, op een voor di lettanten zeer verdienstelijke wijze. De secretaris van V.V.V. dankte aan het eind de heer Leijdekkers en zijn medespelers voor de kunst zinnige wijze, waarop deze legende, die zijn tegenhanger heeft in de bekende legende van „Het vrouw tje van Stavoren" opgevoerd werd. Dat de vrij talrijke aanwezigen, waaronder nog zeer veel gasten, deze opvoering op prijs stelden, bleek uit het langdurig applaus aan het eind van de avond, zodat V.V.V. daarmee weer velen aan zich ver plicht heeft. van een weg over de le inlaagdijk; de verbetering van Oost- en West- Repard; het in wassen van steen glooiing (opgedragen aan de firma de Oude en de Jonge). Gemeld wordt dat het nieuwe Ossegemaal praktisch klaar is en (na de ingebruikneming op 18 april 1957) goed voldoet. Van het Prom- melgemaal is de uitstromingsbuis gereed, evenals de fundering van het gebouw. Gewerkt wordt thans aan de bovenbouw. Wat betreft de inlaagdijk achter de Plattedijk wordt gemeld, dat de voorbereidin gen thans zover zijn gevorderd, dat het bestek bestedingsklaar wordt gemaakt. De Rijkswaterstaat werkt plannen uit tot de aanleg van een delingsdijk door de polder, welke dijk een definitieve hoogte zal krij gen van 1.75 m. boven N.A.P. De weg over de dijk krijgt een breedte van 6 meter en de taluds worden 1 6M> 7. DREISCHOR Een moedercursus Naar wij vernemen wordt vanaf woensdag 4 september .a.s. een moe dercursus gehouden, aanvangende 7.30 uur n.m., in het wijkgebouw van het Groene Kruis alhier. NIEUWERKERK Contactmiddag voor bejaarden Het voornemen bestaat alhier om op woensdag 4 september a.s., des namiddags te half drie, in de nood kerk van de Geref. Kerk weer een aanvang te maken met de contact middagen voor de bejaarden. Alle personen van 65 jaar en ouder zijn hartelijk welkom. Het comité ver wacht, gezien het succes van het vorige seizoen, dat velen aan de oproep gehoor zullen geven om ge zellig een middag onder elkaar te zijn. De Amerikaanse evangelist Bil ly Graham heeft zondagavond zijn „Kruistocht voor Christus" beëin digd met een toespraak te New York, die door 75.000 mensen werd bijgewoond. Graham heeft in to taal 1.949.600 personen toegespro ken; 56.767 hunner „kozen voor Christus". BRUINIS8E Feestprogramma voor bezoek van Kaat Mossel Ter gelegenheid van het bezoek van Kaat Mossel op woensdag 4 september a.s. aan Bruinisse is een veelbelovend feestprogramma op gesteld, dat een ganse dag in be slag neemt. De morgenuren van 9 tot 12 zijn voor de kinderen gere serveerd. Er worden dan spelen gehouden op het sportveld. Het middagprogramma vangt aan om 1.30 uur met een muzikale rond gang door het dorp. Vele prijzen en premies zijn uitgeloofd voor de Ronde van Bruinisse (op gewone fietsen), die om 4 uur start bij smederij Kriger. Om 6 uur vindt de aankomst van Kaat Mossel te Zijpe plaats. Muzikale medewer king bij de ontvangst wordt ge geven door de ihuziekvereniging „Mozart" uit Yerseke. Om 6.40 uur wordt Kaat officieel ontvangen in de muziektent door burgemeester Michaëlis en de voorzitter der vis serijvereniging. Met de muziek corpsen „Mozart" en „Nu met Ho pe" vindt dan een rondgang plaats door de gemeente, waarna om 8 uur de hoofdschotel plaats vindt in de vorm van de opvoering van het historisch toneelstuk „Het Mossel- oproer" in de muziektent. Na af loop zal „Mozart" een taptoe ver zorgen en tenslotte wordt een ge- costumeerde lampionoptocht met diverse prijzen gehouden. Tijdens de lampionoptocht worden de sche pen in de haven verlicht. Geduren de de gehele dag zullen in de café s mosselen geserveerd worden. Delftse studenten naar Schouwen-Duiveland Vernomen wordt dat in de groen tijd van het Delfts studentencorps ditmaal een nieuw element is ge bracht. Tezamen met eerste en tweede jaars studenten zullen de „groenen" nl. drie dagen gaan wer ken bij de herverkaveling Schou wen-Duiveland, waar zij in kam pen zullen worden ondergebracht. Behalve dat men dit als een goede bezigheid beschouwt, ziet men er ook een verlichting in voor de gang van zaken op de sociëteit „Phoe nix", die thans een verbouwing en uitbreiding ondergaat. Reeds vorig jaar kampte men er met ruimtege brek en men verwacht, dat dit zich nu minder zal laten gevoelen als twee groepen gedurende drie dagen naar Zeeland gaan. Huishoud- en kleuteronderwijs hoge posten Bruinisse was wellicht de eerste plaats in Zeeland die de begroting 1958 gereed had. Slechts het feit dat de heren gemeenteraadsleden die behoren tot de mosselkwekers niet in staat waren eerder te ver gaderen, was oorzaak dat deze be groting eerst 31 augustus in open bare zitting door de gemeenteraad kon worden behandeld. De begroting sluit met een te kort van f 23.000 op de gewone dienst en met verrekening van enige nog niet verwerkte loonver- hogingen en uitgaande van de stel ling dat iedere begroting toch een bedrag voor onvoorziene uitgaven moet vertonen bedraagt het reële tekort ruim f 28.000. Ieder is blij dat Bruinisse thans een huishoudschool krijgt, doch de kosten, die tenslotte voor rekening van de gemeente komen, bedragen f 8.000 en de netto kosten van de kleuterschool zijn f 3.000. Het tekort van vaste financie ringsmiddelen van f 765.000, eist kasgeldleningen die telkens moeten worden verlengd. In vorige jaren kon kasgeld worden geleend tegen een rente van maximum 3 pet., in 1958 zal de minimum te betalen rente hierover zeker 4 pet. zijn. De drie posten huishoud-, kleuter school en meerdere rente vergen dus een meerdere uitgaaf ten op zichte van vorige jaren van totaal f 16.750, en hiermee is het tekort voor 2/3 deel verklaard. De gemeentelijke instelling voor sociale zorg vergt een subsidie van de gemeente van f 38.000. Van dit bedrag wordt f 26.000 uitgegeven aan krankzinnigen- en invaliden- vérpleging. Aan huur P.T.T., Rijkspolitie, Centrale Dienst etc. wordt ontvan gen van het gemeentehuis f 1877. Hiertegenover staat een post onder houd en schoonmaken van f 2 050 en van f 2.100 voor verwarming. De brandweer De brandweer zal plm. f 1.900 kosten. Hierin is begroot een aan tal branduren, dus uren dat men denkt dat de brandweer uit zal moeten rukken. De verlichting van Bruinisse wordt gebrekkig en met de P.Z.E.M. zijn onderhandelingen gaande om daarin verbetering te brengen. De kosten van verlichting zijn ongeveer f 3.200 per jaar. Het Groene Kruis vraagt een subsidie van f 6.780 per jaar; de schoolart- sendienst f 678. Tegenover een ge raamde ontvangst van f 2.600 voor het badhuis staat een geraamde uit gaaf van f 4.208,90. De bijdrage in de kosten van de bouwpolitie (Cen trale Dienst Noord-Zeeland), zal waarschijnlijk f 4.455 zijn, vpor premies woningverbetering wo'rdt f 1.500 geraamd en voor de aan koop van krotwoningen f 800. De grond aan de Dorpsweg waarop de noodwoningen hebben gestaan zal naar schatting f 1.183,57 opbrengen. De opbrengst van brug-, kaai- en havengelden alsmede kraan-, sluis-, dok-- en veergelden wordt begroot op f 7.000, de staangelden vanwege de kermis op f 200. Voor onder houdskosten van straten en pleinen is een bedrag van f 800 geraamd, voor wegen en voetpaden f 700. De gemeentereiniging Het onderhoud van de rioolwa terzuiveringsinstallatie wordt tye- groot op f 2.500, de kosten van de gemeentereiniging op f 10.333,49, waarin begrepen ruim f 3.000 voor het ophalen van faecalieën. Opha len van huisvuil en faecalieën geeft echter een inkomst wegens de be lasting op de reinigingsrechten vón f 7.600. Het nadelig verschil komt door wat men toelegt op de ophaal dienst faecalieën. De rioolbelasting opbrengst wordt geraamd op f 11.250. Cijnzen en erfpachten geheven krachtens besluit van baljuw en schepenen van 1 mei 1806 (erfpacht Molenstraat-Poststraat) brengen op f 672. De openbare ulo-school wordt bezocht door 3 leerlingen, kosten f 303, de B.L.O.-school telt 5 leer lingen uit Bruinisse, kosten f 2636,30, de kosten van 18 leerlin gen die naar de Chr. ulo gaan be dragen f 1.818; 10 leerlingen op de h.b.s. kosten aan de gemeente f 3.450; 17 leerlingen op de am bachtsschool f 2.300. „Nu met Hope" krijgt f 600 sub sidie en het onderhoud van de mü- ziektent kost f 150. Het sportveld vergt een uitgave van f 400. De opbrengst van de hondenbe lasting wordt begroot op f 700. Ver wacht wordt dat ruim f 58.000 uit het Gemeentefonds zal worden ont vangen. Kostwinnersvergoedingen voor militairen worden geraamd op f 4.000, maar deze worden ook weer terug ontvangen, voor de vorming van een reserve. Voor nadelige we deropbouw- en watersnooduitgaven moet f 11.700 worden gereserveerd. Bij de kapitaaldienst treft men onder Volkshuisvesting een bedrag van f 1.969.578,94 aan als nog niet afgeschreven saldo voor gebouwde woningen en f 848.252,97 als nog niet afgeschreven saldo Openbare Werken. Het nadelig slot op de Ka pitaaldienst bedraagt f 807.102,68. H|j bood valse cheques aan te Utrecht UTRECHT, 1-9. Aan de twintig jarige receptioniste van hotel Smits te Utrecht, Jenny Ambtman, is het te danken dat de Amerikaanse po litie in Amsterdam een interna tionale oplichter heeft kunnen ar resteren. De man, de ongeveer 40 jaar oude, zich noemende Leonard Kuber, werd in de hall van hotel l'Europe te Amsterdam gearres teerd. Om kwart over vier zaterdag middag vervoegde zich een kleine donkere man aan de receptie van hotel Smits te Utrecht. In het Duits informeerde hij bij de receptioniste of er nog een tweepersoonskamer beschikbaar was. Op verzoek van de gast werd hem de kamer door de huisknecht, de heer Schulter, getoond. Terug in de receptie zei de „Duitse gast", dat hij genoegen nam met de kamer, maar dat hij tot zijn spijt geen geld bij zich had. Hij bood vijf Travellers cheques van twintig dollar ter verzilvering aan. Op deze cheques, die waren uitgegeven door de Montreal Bank te Edmonton, Canada, betaalde de receptioniste f 375 uit. Aan de hand van het paspoort van de man vulde zij het hotelregister in. De man bleek volgens een oud model Duits paspoort te zijn: Leonardus Kuber uit Frankfurt/Main. Direct nadat de inschrijvingsformaliteiten ver vuld waren, verklaarde de heer K., dat zijn 'auto, met daarin zijn vrouw, nog bij het postkantoor stond en dat hij direct terug zou komen. Op dat moment kreeg de recep tioniste argwaan. Zij stelde de be drijfsleider van het hotel van haar ervaringen op de hoogte, die direct de huisknecht achter de man aan- zond. In de drukte vond de huis knecht echter geen spoor van de gast. Meneer K. uit Frankfort meldde zich ook niet meer bij de hotelreceptie. De vijf cheques wer den daarna eens aan een uitvoerig onderzoek onderworpen. Men zag er aanvankelijk niets bijzonders aan, maar toch informeerde de re ceptioniste bij de politie te Utrecht of er wellicht ook valse Traveller cheques in omloop waren. Dit bleek bij eerste informatie, niet het ge val. Ook het wisselkantoor op het station te Utrecht zag niets bij zonders aan de cheques en wilde deze wel verzilveren op risico van de aanbieder. De directie van het hotel wilde echter zekerheid heb ben over de echtheid van de che ques. Een kassier van de Neder landse Handel Maatschappij werd ontboden en deze kwam tot de con clusie, dat de cheques vals waren. Ingezonden mededeling De grootste sortering bij: ZIERIKZEE Aanleg riolering Scheepstimmerdijk Naar wij vernemen zal binnen kort een aanvang worden gemaakt met het leggen van een gedeelte van de nieuwe riolering achter de woningen gelegen aan de noordzij de van een gedeelte v. d. Scheeps timmerdijk. Deze riolering wordt gelegd ten behoeve van de nieuw gereed gekomen fabrieksgebouwen der N.V. „Emulsion Holland" aan de Grachtweg en de nieuwe kan toren e.d. van de gasfabriek. Dit riool vormt een onderdeel van het in de toekomst te leggen riool langs de Scheepstimmerdijk. Om technische redenen is het niet mogelijk gebleken de riolering geheel in gemeentegrond te leggen. Dientengevolge zal het riool in ter reinen van particulieren worden gelegd. De gemeente zal evenwel niet tot aankoop van gronden over gaan doch zal zijn belangen zeker stellen middels het vestigen van recht van opstal. Dit onderwerp is op de agenda geplaatst van de eerstkomende raadsvergadering. Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk regen Aanvankelijk opklaringen, later weer zwaar bewolkt met tijdelijk regen; vannacht iets kouder, ove rigens weinig verandering in tem peratuur; matige, tijdelijk zwakke wind krimpend naar zuidelijke richtingen, later veranderlijke wind. 3 sept. Zon op 5.56, onder 17.25. Maan op 16.17, onder 0.10. Volle maan: 9 sept. te 5.55. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 sept. 10.15 v.m. 22.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 sept. 9.58 v.m. 22.35 n.m. Doodtij: 3 en 19 sept. Springtij: 11 en 26 sept. HET WEEROVERZICHT De depressie die zaterdag tussen IJsland en Groenland was gelegen verplaatste zich vrijwel niet meer en vulde snel op. Aan het koufront van deze depressie ontwikkelde zich boven de Noordzee een afzon derlijke storing waardoor de regen activiteit aan het front weer toe nam. In ons land viel er bij de frontpassage plaatselijk 15 mm regen. Na het voorbijtrekken van het front, draaide de wind naar noordwest waardoor polaire lucht het land begon binnen te stromen met opklaringen maar hier en daar ook met enkele buien. De komende nacht passeert een rug van hogedruk ons land met weinig bewolking en afnemende wind. De minimumtemperaturen zullen daardoor lager zijn dan in de nacht van zondag op maandag. Intussen nadert een nieuwe oceaandepressie Ierland. Deze sto ring zal morgen in ons land weer enige regen veroorzaken. Ingezonden mededeling Wie van goud-gele kiest Het is Uw beste en geurigste keus. Zo'n pakje Douwe Egberts Zilver-Shag is een en al fijne smaak en milde geur. W C 179./15 FEUILLETON Illlllllllllllll „Zo? Nou, dan zeer erkentelijk. „Maar nu zul je me een genoegen doen, als je zo spoedig mogelijk op hoepelt". Hij keek haar misprijzend aan. „Nou, erg hartelijk ben je niet voor een ouwe kennis, he? Ik had toch minstens verwacht, dat je wel een beetje vriendelijker zou zijn. Dat kan z'n nut hebben, zus". „Misschien wil je zo vriendelijk zijn om te verdwijnen en nooit meer terug te komen?" „Dat begrijp ik, mevrouw Du bois. Dat zou voor de deftige ad- vokaat Dubois niet prettig zijn, he, om tot de ontdekking te komen, dat Hannie Schoneveld nu niet be paald een onberispelijk verleden heeft. Maar daar praten we niet meer over. Dat is voorbij. En de ene dienst is de ander waard. Mis schien kun je mij weer een beetje op het paard helpen, zo'n arme drommel als ik ben komt niet zo gemakkelijk aan de slag". „Er is anders werk genoeg tegen woordig. Niemand behoeft werk loos te zijn". „Dat weet ik, dat weet ik. Maar ik moet iets uitzoeken, dat me ligt, dat in overeenstemming is met m'n aanleg. En daarvoor moet ik de tijd hebben. En tijd kost geld, niet waar? Dat heb ik wel eens gelezen in een tijdschrift". „Ik ben niet van plan je ook maar één cent te geven". Hij keek haar geamuseerd aan. „En ik ben er nog niet zo zeker van, dat je me aan m'n lot zult overlaten. Ik kan een heleboel ver geten, dat hangt van de omstandig heden af. Met een volle maag en een volle portemonnaie herinner ik me niets meer. Gek he? Maar als ik geen centen heb en best wat lust, heb ik een zeldzaam goed ge heugen. Vind je dat niet wonder lijk?" „Je hebt gehoord, wat ik gezegd heb. En verdwijn nu alsjeblieft voor ik je op straat laat gooien". Hij schoot in een gulle lach. „Wie breng je daarvoor mee, zus? Dat scharminkel soms, dat zeker je dienstmeisje is? Of heb je ook nog een uitsmijter in dienst? Maak je maar geen zorgen hoor, ik zal niet veel van je kostbare tijd vergen. Je zult het natuurlijk wel razend druk hebben, he? Daar zie je echt naar uit. Enfin, ik gun je je goeie leventje en ik weet geen fluit meer van vroeger, als je mij ook een beetje helpt". „En als ik dat niet doe?" Hij haalde zijn schouders op. „Natuurlijk doe je dat. Ik ken je veel te goed. Oude kennissen laat je niet in de steek". „Oude kennissen", smaalde ze. „Je was nogal een mooie kennis. Mij de kastanjes uit het vuur laten halen, he?" Hij gaf hierop geen antwoox-d maar stond op. „Nou, denk er nog maar eens over na. Over een dag of wat kom ik nog wel eens horen of er wat voor een arme drommel overschiet". „En anders?" Opnieuw haalde hij zijn schou ders op. „Je moet dan zelf maar door JOKE DE VALK weten, wat de gevolgen zijn". „Zo", siste de jonge vrouw, „chantage, he?" Hij schudde zijn hoofd. „Zo'n le lijk woord past helemaal niet in dat lieve mondje van je. Het beste en denk maar veel aan de komende dagen. Ik wip nog wel eens aan". „Je hoeft niet te denken, dat je er hier ooit weer in komt". „Zo je wilt. We kennen ook wel andere methoden, zie je? Het zou voor een zekex*e meneer Dubois, die zo dicht bij het vuur zit, niet zo erg prettig zijn om te vernemen, dat zijn vrouw vroeger ook wel eens met advokaten te maken heeft gehad, he?" Hanneke was aan het eind van haar geduld. „En nu er uit, of ik bel de politie!" „Al goed, al goed. Maak je niet dik, want dat staat je helemaal niet. Je hebt zo'n aardig figuurtje, he? De groeten aan je man. Hij heeft me indertijd eens verdedigd en dat scheelde me zes maanden minder. Werkelijk een reuze kerel. Het zou verduveld jammer zijn, als die man teleurgesteld werd in zijn vrouw, he?" Hanneke liep hem voorbij de kamer in naar de hoek, waar de telefoon hing, maar de man volgde haar en greep haar bij de pols. „Ik kan je maken en breken, als ik wil", zei hij op zachte toon, maar op mijn manier ben ik ook een heer, zie je? Laat die telefoon maar x-ustig hangen. Ik smeer 'm wel. Tot over enkele dagen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2