ZIERIKZEESCHE DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 beer. i No. 18216 11 i .Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs f5 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN -1797«sS8M afdeling levendige Dienst REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: m Lange Nobelstraal 6, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32. na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. lakenman Ochlman, Zlerikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De ontwapeningsbesprekingen STASSEN PREDIKT GEDULD, WANT OOK DE RUSSEN WILLEN VREDE Niet geschrokken van Russisch commentaar Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde naar het ontwape- nlngsoverleg te Londen, heeft vrij dag te New York verklaard, dat de westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie nooit in de afgelopen twaalf jaar dichter bjj een akkoord over een eerste stap tot ontwape ning zijn geweest dan thans. De krachtige aanval, welke de Rus Zorin donderdag op de jongste voorstellen van het westen heeft gedaan, noemde Stassen „slechts een onderdeel van vinnige onder handelingen". Zorin had weliswaar enige negatieve commentaren ge leverd, maar dat was te verwach ten. Op de vraag, hoe het kwam dat hij zo optimistisch was, antwoord de Stassen, dat hij nooit een opti mistisch, maar steeds een realis tisch standpunt had ingenomen. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de westelijke voorstellen te Moskou op hoog niveau zullen worden be studeerd. Hoewel de V.S. en de Sowjet-Unie „over ongeveer elk onderwerp zeer verschillend don ken", hebben zij beide belang bij vrede. Daarom was Stassen van mening dat men geduld moest heb ben. Het stoffelijk overschot van Mussolini bijgezet Het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft vrijdag bekend gemaakt, dat het stoffelijk overschot van Mussolini ter be schikking van zijn weduwe, Ra- chele, is gesteld. De stoffelijke res ten waren tot dusver op een gehei me plaats bijgezet om fascistische betogingen te voorkomen. Zoals bekend werd de fascisti sche dictator in april 1945 bij de Zwitserse grens door communisti sche partisanen doodgeschoten. Het stoffelijk overschot van Mus solini is zondag bijgezet in het fa miliegraf van de Mussolini's te Predappio, in het noorden van mid- den-Italië. Atoomproef boven Nevada Amerikaanse geleerden hebben vrijdag een klein atoomapparaat, dat aan een ballon ongeveer 240 meter boven het proefterrein in de staat Nevada hing, tot ontploffing gebracht. De explosie werd een „zuivere proef voor wetenschappe lijke doeleinden" genoemd. Er ont stond een oranjerose vuurbal, die slechts een vijftal seconden zicht baar was. Eigenlijk had men een apparaat van zwaarder formaat tot ontplof fing willen brengen, maar deze proef werd uitgesteld wegens on gunstige wind. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft vrijd3g op een persconferentie sprekend over de Israëlisch-Russische betrekkingen verklaard, dat de Russische radio in de afgelopen twee weken in haar Arabische uitzendingen voor het eerst geen scherpe aanvallen op Israël heeft gelanceerd. Over de jongste westelijke voor stellen zei hij, dat de westelijke mogendheden hier geheel achter staan, „evenals andere landen wel ke zijn geraadpleegd". Stassen zei niet, welke landen dit waren. Hij was voor het weekeinde naar de V.S. gekomen voor overleg. Duitse versie van Russische „uiterste wapen' Duitse geleerden, die na het einde van de tweede wereld oorlog gedwongen zijn geweest mee te werken aan de Rus sische projecten voor raketwapens, hebben verklaard, dat de Russen er ongetwijfeld in geslaagd zijn een intercontinentaal projectiel te lan ceren en dit te laten neerkomen in een doelgebied, aldus heeft het Westduitse blad „Die Welt" van daag bericht. Het blad schrijft, dat het projec tiel, dat drie trappen kent, beter omschreven kan worden als een „met een bom uitgeruste raket" dan als een zuiver ballistisch pro jectiel. Volgens de geleerden is het wa pen ontwikkeld uit een geheim Duits project voor een interconti nentaal projectiel, dat in de laatste dagen van de tweede wereldoorlog in de V.S. terecht had moeten ko men. Hiervan is niets terechtge komen. De Russen bemachtigden het plan en gebruikten het „als een bijbel". De Maleise federatie onafhankelijk De Maleise federatie is vrijdag te middernacht een onafhankelijke staat in het Britse gemenebest ge worden. De nieuwe staat is het tiende lid van het gemenebest. Onmiddellijk na middernacht werd de Britse vlag voor het rege ringsgebouw te Koeala Loempoer onder het spelen van het „God save the King" gestreken en de vlag van de nieuwe onafhankelijke staat onder het spelen van het „Nega rakoe" (Mijn land) gehesen. Een menigte van 40.000 mensen sloeg deze plechtigheid gade. Zaterdagochtend vond te Koeala Loempoer de officiële uitroeping van de onafhankelijkheid plaats, toen de hertog van Gloucester als vertegenwoordiger van koningin Elizabeth het document van de soevereiniteitsoverdracht overhan digde aan Toenkoe (prins) Abdoel Rahman, die minister-president van de Maleise federatie zal wor den. Het nieuwe staatshoofd, Toe ankoe (hoogheid) Abdoel Rahman, werd zaterdag geïnstalleerd. De Russische raketten WASHINGTON, 30-8. - Uit goe de bron wordt vernomen dat Ame rikaanse deskundigen er zo goed als zeker van zijn, dat de Sowjet- Unie in de loop van de laatste drie maanden minstens vier en mis schien zelfs wel zes ballistische lange-afstandsraketten heeft be proefd in noord-Rusland en Sibe rië. De projectielen zouden met een snelheid van zes k zevenduizend km. op een bepaald doel zijn afge schoten. Het zouden prototypen zijn geweest en aan de produktie zou men nog lang niet toe zijn. Duikers van de Franse marine hebben in de wateren bij Marseille in een Romeinse galei 500 kruiken gevonden met geconserveerde vis. Men vermoedt, dat de galei een be voorradingsschip van de legers van Julius Caesar is geweest. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND CULEMBORG. De 49-jarige heer A. Pels uit Culemborg is met een bestelwagen tegen een boom gere den en later aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De heer P. is bij een inhaalmanoeuvre waarschijnlijk de macht over het stuur kwijt geraakt. Na het onge luk was hij bekneld in zijn wagen geraakt. Kort nadat hij was opge nomen in het St. Barbera-zieken- huis is hij overleden. AMSTERDAM. Op het afgesloten terrein van de Heinekens Brouwe rij aan de 1ste Van der Helststraat te Amsterdam is de 31-jarige chauffeur W. F. van Ingen door een trekker aangereden. De man werd met inwendige kneuzingen naar het Weesperplein ziekenhuis overge bracht waar hij later is overleden. DELFT. Koningin Juliana, Pins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben vrijdagavond op de Markt in Delft de voorstelling van het militaire festijn „Taptoe Delft" bijgewoond. Zij werden om negen uur bij de ingang van het stadhuis ontvangen door de burge meester, de heer D. de Loor, en vervolgens in de hal begroet door de minister voor Defensie, ir. C. Staf en de Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. TER APEL. Op de Hoofdstraat te Ter Apel is een dodelijk verkeers- ngoeval gebeurd. Op de kruising Schotslaan-Hoofdstraat stak de 66- jarige wielrijder R. Potze onver hoeds de weg over en werd gegre pen door een juist passerende auto, waardoor het slachtoffer vrij wel op slag gedood werd. ROTTERDAM. Bij het overstap pen van de ene boot op de andere is de 42-jarige G. van Valen uit Rotterdam misgestapt en tussen de twee vaartuigen in de Waalhaven terecht gekomen. Eerst na een half uur dreggen heeft men hem opge haald. De levensgeesten waren echte rreeds geweken, HAASTRECHT. Het vierjarig zoontje van de heer J. Groen te Haastrecht is bij het spelen in de Holalndsche IJssel geraakt. Enige kinderen riepen om hulp, maar pas na ruim drie uur dreggen heeft men het kind levenloos opgehaald. Naarmate de datum van de algemene verkiezingen in west-Duitsland, 15 september a.s., nadert, geraken de muren en schuttingen in de west- Duitse steden voller met verkiezingspropaganda. Deze foto-combinatie toont links een biljet van de S.P.D. waarop wordt gevraagd om nieuwe huizen inplaats van de aankoop van oude tanks en er op vxrrdt gewezen, dat elke tank 40 nieuwe huizen kost. Rechts een biljet van de C.D.U., de partij van Bondskanselier Adenauer, waarop naast het portret van de kanselier met grote letters staat te lezen „Verder omhoog, zoals tot nu toe". Boris Morros, filmproduktieleider en agent van de Amerikaanse con- tra-spionage, heeft voor een com missie van het Amerikaanse Con gres verklaard, dat de huidige Rus sische minister van Defensie, maar schalk Zjoekof, binnen acht maan den partijleider Chroesjtsjef opzij zal schuiven en een militaire dicta tuur onder zijn leiding zal vestigen. Volgens Morros zijn de verschil lende spionageorganisaties in de Sowjet-Unie thans verenigd tot één organisatie waarvan alleen Zjoekof het hoofd is. De mededelingen van Morros zijn zaterdag door de voorzitter van de congrescommissie, Francis Wal ter, bekendgemaakt. In een aparte verklaring zegt deze commissie, dat de ontevreden heid van het Russische leger over het beleid van de voormalige pre mier Malenkof leidde tot diens ver vanging door Chroesjtsjef. Volgens de inlichtingen van de commissie zou alleen maarschalk Konief, de plaatsvervangende minister van Opzienbarende verklaring DE MILITAIREN IN DE SOWJET-UNIE ZOUDEN HET VOOR HET ZEGGEN KRIJGEN Maarschalk Zjoekof de komende man De levensduur van de mens en de zoogdieren PALO ALTO, 30-8. - De levens duur van de mens en van alle zoog dieren, wordt waarschijnlijk be paald door de omvang van de her senen en het vermogen van de her senen tot het regelen van de li chaamsfuncties, aldus heeft de Amerikaanse bioloog dr. Sacher ge zegd in een rapport aan het Ame rikaanse instituut voor biologische wetenschappen. Een van de belangrijkste functies van de hersenen is het regelen van de lichaamsfuncties en de grootte van de hersenmassa is een aanwij zing voor het vermogen daartoe, tiij zei de omvang van de hersenen van zestig verschillende zoogdieren en hun normale levensduur met el kaar te hebben vergeleken. Daarbij is gebleken, dat hoe gro ter de hersenmassa is in vergelij king met het lichaamsgewicht, des te langer de levensduur is. De theorie van dr. Sacher is in strijd met de gangbare mening volgens welke de levensduur van de mens en van de zoogdieren af hangt van de snelheid van het energieverbruik. De mens, die zijn energie snel verbruikt, heeft in vergelijking met de meeste zoog dieren een lange levensduur. Dit verschijnsel wordt, aldus dr. Sa cher, verklaart door de omvang van zijn hersenmassa. Actie van Zondagsschoolkinderen Met als motto de woorden van de dichter Guillaume van der Graft „Met kind'ren overal vandaan, ko men bij elkander staan" gaan Zon dagsschoolkinderen uit het gehele land vriendschap zoeken mét kin deren uit andere landen. De Neder landse Zondagsschool Vereniging heeft een actie op touw gezet, waarbij de kinderen snoeren met kralen van zonnepitten en gekleurd vilt en vlaggetjes gaan vervaardi gen met het doel deze te zenden naar kinderen in Israël, Japan, Afrika en Finland. Deze landen zullen eenzelfde actie organiseren en de Nederlandse kinderen een presentje sturen. Het doel is volgens de Nederland se Zondagsschool Vereniging: het kind wat belangstelling bij te bren gen voor de wereld waarin het leeft en waarin het straks een plaats moet innemen. „De Schelde" wil atoomcentrale bouwen De N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen heeft aan een Nederlandse elektriciteits maatschappij een aanbieding ge daan voor de levering van een complete atoomcentrale met een nuttige produktie van 150.000 kilo watt. Deze activiteiten bij „De Schelde" op atoomgebied konden ontplooid worden in samenwerking met de Nuclear Power Plant Com pany in Knutsword, hoofdontwer pers en fabrikanten van de eerste atoomcentrale te Calderhall in de Verenigde Staten. Defensie, in staat zijn zich tegen over maarschalk Zjoekof te stellen. Walter zei, dat het aan de macht komen van de militairen in de Sowjet-Unie een groot gevaar voor het Westen inhoudt. Hij ziet hierin een verklaring voor de impasse waarin de ontwapeningsconferentie te Londen is geraakt. Andere namen voor hogere en middelbare landbouwscholen 's-GRAVENHAGE. Als gevolg van een nadere uitwerking van de tweede onderwijsnota met betrek king tot het land- en tuinbouwon- derwijs zullen de Rijks middelbare landbouwscholen per 1 september 1957 „Rijks Hogere Landbouwscho len" gaan heten, terwijl de naam van de Rijkslandbouwwinterscho- len wordt veranderd in Rijks mid delbare landbouwscholen, resp. Rijks middelbare tuinbouwscholen De Rijks middelbare tuinbouw school te Utrecht zal als nieuwe naam „Rijks Hogere Tuinbouw school" krijgen. De overeenkomstige instellingen van bijzonder onderwijs zijn ge rechtigd, deze naamswijziging con form in te voeren. Augustus was uitzonderlijk nat DE BILT, 1-9. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer van de afge lopen drie zomermaanden juni, juli en augustus heeft gemiddeld genomen geen bijzonder grote af wijkingen van het normale weer opgeleverd. Alleen heeft de zeer natte maand augustus de totale hoeveelheid regen vrij belangrijk boven de normale waarde gebracht. Het tijdvak vóór 10 juli verschilt sterk van de dagen daarna toen het warme weer in de regel verstek liet gaan en er veel regen viel, zodat het vakantieseizoen ditmaal bijna geheel in het slechtste deel van de zomer kwam te liggen. De gemid delde temperatuur van de drie zo mermaanden tezamen was onge veer normaal, het aantal zomerse dagen bedroeg te De Bilt echter maar 15 tegen 19 normaal. Van de 92 dagen, die de drie zomermaan den tellen, waren er 56 aan de koude kant. De zon scheen in De Bilt gedurende 622 uren tegen 615 uren normaal, de hoeveelheid re gen was 291 mm. tegen 215 mm. normaal. De afgelopen drie maan den waren slechts weinig minder nat dan het overeenkomstige tijd vak van het vorig jaar, maar de temperatuur was over het alge meen belangrijk hoger én het aan tal uren zonneschijn groter. De op drie na grootste stad tér wereld, Sjanghai, heeft naar uit Peking wordt gemeld, 71.100.000 in geschreven inwoners. Daarnaast is er nog een grote vlottende bevol king. De jaarlijkse bevolkingstoe- neming in China wordt geschat op 15.000.000. De totale bevolking van China zou bestaan uit 650.000.000 mensen. Lange mijlen leggen Tussen doen en zeggen. K.L.M. vliegt op Texas 's-GRAVENHAGE, 1-9. Dinsdag 3 september, 's avonds om elf uur, zal van Schiphol het eerste vlieg tuig vertrekken van de K.L.M.- dienst Amsterdam-Montre'al-Hous- ton (Texas). De dienst wordt onderhouden met Douglas DC-7c toestellen; voor lopig zal hij éénmaal per week uit gevoerd worden. Het ligt in de be doeling het aantal vluchten op deze lijn met ingang van de winter- dienst (6 oktober a.s.) uit te breiden tot twee per week in belde rich tingen. Een groot aantal genodigden, o.w. de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, maakt de eer ste tocht mee. Kaat Mossel's vertrek uit Rotterdam Onder auspiciën van het comité „Zeeland presenteert" heeft op woensdag 4 september te Rotter dam de opening van het oester- en mosselseizoen '57/58 plaats. Des middags om twee uur wordt door het comité een stoet gefor meerd, gekleed in Zeeuwse kleder dracht. Deze stoet vertrekt van het plein voor de Incassobank aan de Beijerlandselaan, naar het Markt- huis aan de Brede Hilledijk, ter be groeting van Kaat Mossel en haar gevolg. In de stoet loopt mee hét muziekkorps „Mozart" uit Yerseke. Om kwart voor drie gaat Kaat Mossel naar de Maashaven. Een kwartier later zal zij zich insche pen aan boord van een kotter en dan naar Bruinisse vertrekken. Aziatische griep teistert Japan TOKIÓ, 1-9. - Functionarissen van de Japanse gezondheidsdienst hebben zondag een algemene waarschuwing tegen een nieuwe epidemie van de Aziatische griep geuit. Een woordvoerder van het mi nisterie van Openbaar Welzijn ver klaarde, dat meer dan twintig pro cent van Japans totale bevolking - naar schatting meer dan negentig miljoen mensen - door de huidige epidemie is getroffen. Meer dan achthonderd mensen zijn gestorven. Atoomwapen ontploft in de V.S. NEVADA, 31-8. - Op het proef- terrein in de Amerikaanse staat Nevada is zaterdag wederom een atoomwapen tot ontploffing ge bracht. Het was de 15de proef in de huidige serie. De 210 meter hoge toren, waarop het Wapen bevestigd was, „ver dampte" geheel door de krachtige ontploffing. Vertegenwoordigers van de com missie voor atoomenergie deelden mee, dat het wapen een grotere ontploffingskracht had dan 20.000 ton TNT. De codenaam van het wapen was „Smoky". 900 infanteristen sloegen de proef gade. Zij moesten deelnemen aan manoeuvres, die na de ontploffing gehouden zouden worden. Elk jaar sterven 15.000 Nederlanders aan de kanker Oproep tot steun aan Koningin Wilhelmina Fonds Mejuffrouw dr. M. A. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, heeft in een radiorede, die zij za terdagavond in het nationaal radio programma hield, de luisteraars gevraagd om door een extra gift aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding, aan Prinses Wilhelmina hun dank, hun aanhankelijkheid en hun eendracht te tonen. Zij hield deze rede ter inleiding van de jaarlijkse collecte voor het fonds, welke ter gelegenheid van de verjaardag van de vroegere vor stin ieder jaar gehouden wordt, eh zij bracht in herinnering, dat Prin ses Wilhelmina het nationale ge schenk bij haar gouden regerings jubileum in 1948 bestemde voor de strijd tegen deze vreselijke volks ziekte. De minister zei dat er ieder jaar 15.000 Nederlanders aan kanker en andere kwaadaardige gezwellen sterven en er ruim 18.000 nieuwe gevallen worden geconstateerd. Zij heeft zichzelf afgevraagd waarom men het woord kanker slechts fluisterend durft noemen en is tot de conclusie gekomen, dat men het gevoel heeft nog tegenover iets on grijpbaars te staan. Men kent nog niet alle methoden tót gènezing. Vroeger is het net zo gegaan met de tuberculose. Door hard en kun dig werken' van de wetenschap heeft men zoveel inzicht gekregen, dat men de ziekte kan bestrijden. „Een zelfde situatie moeten wij be reiken ten opzichte van de kan ker", aldus minister Klompé. ItUf ?itnt ur.ti IK 40 WibtiBM».Itiei QlitnjJfer 3 Sehvl» i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1