Nieuw voorstel om gebruik van kernwapens te verbieden DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 No. 18215 114e ZIFRIKZEESCHEwlNIEllWSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij .vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1669 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V, Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. Bil DE VAATE - Tel. 309. Het westen houdt vol Rus Zorin verwerpt het LONDEN, 29-8. - De westelijke mogendheden op de ontwapenings conferentie te Londen hebben don derdag voorgesteld het gebruik van kernwapens te verbieden, behalve voor individuele en collectieve zelf verdediging. Dit voorstel is vervat in een westelijk plan voor een over eenkomst over een gedeeltelijke ontwapening, dat door Stasscn, de Amerikaanse afgevaardigde, is in gediend. Het westen stelt voor dat drie maanden na het van kracht wor den van de overeenkomst begonnen wordt aan een stelsel tot voorko ming van het lanceren yan militai re apparaten in de wereldruimte. Regeling van in- en uitvoer van wapens zal, aldus het westelijke plan, worden bestudeerd door een internationale raad van beheer. Volgens de westelijke mogendhe den kunnen de in het plan vervatte voorstellen niet van elkaar worden gescheiden. Het plan omvat de voorstellen die de westelijke mogendheden deze zomer punt voor punt mondeling in de subcommissie voor ontwape ning ter sprake hebben gebracht. Belangrijke punten van het plan zijn reeds sterk veroordeeld door de Russische afgevaardigde, Vale rian Zorin. Onder de in het plan opgenomen westelijke voorstellen zijn: opschor- Twee Russische vlieg tuigen naar Amerika WASHINGTON, 29-8. Het Ame- rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag be kendgemaakt, dat volgende maand twee Russische straalverkeersvlieg- tuigen van het type TOE-104, op een militair vliegveld, 100 km van New York, zullen landen om de Russische vertegenwoordigers bij de Verenigde Naties te brengen. De vliegtuigen zullen te Mac- guire in New Jersey landen, omdat op het vliegveld voor de burger luchtvaart bij New York geen straalvliegtuigen worden toegela ten. Te Gander op New Foundland zullen een Amerikaanse navigator, een radiotelegrafist en een vlieger aan boord van de Russische toe stellen gaan, aldus de bekendma king van het ministerie. Weer ongelukken in <le bergen Van een groep van acht beklim- mers van de Wisenbackhorn in Oostenrijk zijn er donderdag drie dood aangetroffen. Een vierde overleed later van uitputting. De groep was door een sneeuwstorm overvallen. Drie zijn gered, maar het achtste lid van de groep wordt nog vermist. Het zijn allen Oosten rijkers. In de Zillertaler alpen, eveneens in Oostenrijk, is een Britse vrouw in elkaar gezakt en overleden. Op de Marmolada, in de Itali aanse Alpen, is een Duitser dood gevallen. Zijn beide tochtgenoten zijn gestrand. Men is er nog niet in geslaagd hen te bereiken. In Zwitserland worden twee Duitse vrouwen en een Zwitser vermist. Obstructie tegen neger- wetten in de V.S. WASHINGTON, 29-8. - Bij de behandeling van een compromis wetsontwerp betreffende de bur gerrechten van de Amerikaanse ne gers heeft een felle tegenstander van het voorstel, de zuidelijke de mocraat Thurmond, de senaat de gehele nacht van woensdag op don derdag in vergadering gehouden door het voorlezen van „een ge schiedenis van Angelsaksische ju ry's". Na zestien uur was zijn stem nog maar nauwelijks hoorbaar. Het is echter wel duidelijk, dat hij toch aanvaarding van het wetsontwerp niet zal kunnen voorkomen. De langste obstructierede in de geschiedenis van de senaat is een „toespraak" van de democratische senator Wayne Morse, die in 1953 22 uur en 26 minuten aan het woord bleef om zijn bezwaren tegen een wetsontwerp inzake oliewinning kenbaar te maken. ting van de proeven met kernwa pens voor de tijd van twee jaar, in stelling van zönes voor luchtinspec- tie ter voorkoming van een verras singsaanval, inkrimping van het aantal militairen van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brit- tannië en Frankrijk tot bepaalde maxima en stopzetting van de pro- duktie van kernwapens. Volgens het westelijke plan mag elk land de uitvoering van zijn ver plichtingen opschorten, indien het zijn veiligheid in gevaar acht ge bracht als gevolg van een schen ding van het ontwapeningsverdrag door een ander land. Het plan dient als basis voor on derhandelingen en is het resultaat van maandenlang overleg tussen de westelijke mogendheden. De voor stellen zijn grotendeels van Ame rikaanse oorsprong. Het ontwape ningsplan is goedgekeurd door de permanente NAVO-raad te Parijs. De Russische afgevaardigde op de Londense ontwapeningsconfe rentie, Zorin, heeft donderdag het westelijke plan voor een gedeelte lijke ontwapening verworpen, zo wordt van Britse zijde vernomen. Nadat hem het plan op schrift was aangeboden, zei Zorin: „Dit papier biedt niets van werkelijke waarde". H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix hebben donderdag het Twentse dorp Markelo bezocht, waar op het ogenblik een herden- kingsbijeenkomst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Plat telands Jongeren Gemeenschap Nederland en een landbouwtentoon stelling „Gouden Aren" worden gehouden. - De foto toont de Koningin en de Prinses onder bogen van korenaren, vastgehouden door Markelose meisjes, op weg naar de grote jubileumtent, waar 7.000 leden van de P.J.G.N. bijeen waren gekomen om hun vorstin te ontmoeten. B. en C. niet naar Syrië DAMASCUS, 29-8. „Het is vol komen onjuist," dat van officiële Syrische zijde is medegedeeld dat de Sowjetrussische premier, maar schalk Boelganin, en de eerste se cretaris der Sowjetrussische com munistische partij, Nikita Chroesj- tsjef, Syrië nog dit jaar zal be zoeken", aldus heeft de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Salah Bittar, donderdag te Da mascus verklaard. Hij voegde hier aan nog toe: „Mij is niets van een dergelijk bezoek bekend" Levenslang voor moordenaars De 18-jarige Dan Lee Howard en de 19-jarige Joseph Veihenheimer, die in de gevangenis van Redwood City, in de Amerikaanse staat Ca- lifornië, een medegevangene worg den, omdat hij hun vragen niet be antwoordde - de ongelukkige was doof en de politie had hem zijn ge hoorapparaat afgenomen -, zijn woensdag j.l. tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. „Het doodvonnis zou een te zachte straf voor jullie zijn", aldus de rechter. Volgens te Wenen uit Boedapest ontvangen berichten, wordt de breedte der spoorwegen in oost- Hongarije groter gemaakt, opdat zij aansluiting kunnen geven op het Russische spoorwegnet. Ook de fundering dezer spoorwegen wordt versterkt, zodat er zwaar beladen treinen over kunnen rijden. b De Amerikaanse afgevaardigde op de Londense ontwapeningscon ferentie, Stassen, is donderdag avond per vliegtuig naar Washing ton vertrokken voor overleg met zijn regering. Hij is voornemens dinsdag naar Londen terug te keren. Kinderen verongelukt ROCKANJE, 29-8. Vanmorgen omstreeks elf uur werd de drie jarige Marinus Padmos in de Graaf Floris van Eykstraat door een auto van de gemeentelijke reinigings dienst overreden en op slag gedood. Zonder dat zulks opgemerkt werd was het knaapje voor een der voor wielen van de auto gekropen met het noodlottige gevolg dat, toen de chauffeur de wagen in beweging zette, het knaapje werd overreden. Een eerlijke klant Een boekhandelaar te Wil- liamstown in de Amerikaan se staat Massachusetts heeft donderdag gezegd dat hij een cheque heeft ontvangen ten bedrage van 62,25 dollar van een klant, die thans in Jo hannesburg in Zuid-Afrika verblijft en die in 1949 een rekening voor boeken ten be drage van 36,30 dollar niet had betaald. De boekhande laar, Washburne, zei, dat uit een begeleidende brief blijkt, dat zijn klant het oorspron kelijk bedrag, 36,30 dollar, had verhoogd met een sa mengestelde interest van 1 juli 1949 tot 1 september 1957 van zes procent, name lijk 22,42 dollar, een vergoe ding voor de vermindering van de koopkracht van de dollar sedert juli 1949, name lijk 6,53 dollar. Washburne, die de naam van de klant niet wilde meedelen, zei, dat hij nooit eerder zo'n eerlijke man had ontmoet. Ernstig spoorwegongeluk door toeval voorkomen Obstakels op Ijjn Zwolle-Almelo kwajongenswerk B In de provincie Sokoto in noord Nigeria zijn 41 personen om het le ven gekomen, doordat de vracht auto, waarmee zij werden vervoerd, van een brug afreed en in de rivier stortte. ZWOLLE, 29-8. Dank zij het feit dat de trein, die zaterdagavond om 22.00 uur uit Zwolle naar Amers foort was vertrokken, bij Hatte- merbroek met slechts geringe snel heid reed, is een spoorwegongeluk voorkomen dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, zo is eerst thans bekend geworden. Vlak buiten Zwolle had de trein een sein met verminderde snelheid moeten passeren en juist was de machinist begonnen de snelheid weer op te voeren, toen hij een he vige schok voelde. Onmiddellijk bracht hij de trein tot stilstand en toen ontdekte hij dat de rails ver sperd waren geweest door enkele palen, een dwarslegger en een hek. De houten obstakels waren door de aanrijding, die gebeurde bij de on bewaakte overweg in de Weertweg bij Hattemerbroek, enkele kilo meters ten zuidwesten van Zwolle, totaal versplinterd. De trein, waar van een koppeling beschadigd was, kon na een oponthoud van 20 mi nuten de reis voortzetten. Politie en spoorwegrecherche stellen een nauwgezet onderzoek in. Mensen, die bij de overweg wonen, hebben zaterdagavond om streeks tien uur een of twee brom fietsen horen passeren, wat in deze Franse boeren in opstand De boeren in Frankrijk zijn in opstand gekomen tegen de prijspo litiek van de regering en hebben besloten de regering hun medewer king te weigeren. Zij zouden een tarwe-, bloem- en broodstaking ysjurbereidon en een melkstaking overwegen. De bakkers zouden aan de staking deelnemen. Dit is na een bijeenkomst van het bestuur van het algemeen landbouwverbond, door de voorzitoter van 't verbond, Pierre Martin, medegedeeld. Hij zei, dat de boeren dit jaar een ver lies van 130.000 miljoen frank zou den lijden door verminderde in komsten en verhoogde kosten. Zuidpool zou geen vasteland zijn MOSKOU, 30-8. - Russische ge leerden geloven, dat de Zuidpool geen aaneengesloten vasteland is, doch een met ijs bedekte archipel. Volgens prof. Avsjoek, die als lid van de Russische commissie voor het internationale geofysische jaar belast is met gletscheronderzoek, heeft verklaard, dat de Russische, Britse, Amerikaanse, Noorse en Zweedse expedities in verschillen de delen van het Zuidpoolgebied hebben vastgesteld, dat de ijskap op verscheidene plaatsen onder het niveau van de zee ligt. Er zijn slechts enkele geïsoleerde bergke tens, de rest van de ijskap rust di rect op de oceaanbodem, aldus prof. Avsjoek. Tussen Agra en Bombay, in In dia, is woensdagavond een vracht auto van de weg geraakt en met grote snelheid ingereden op de deelnemers aan een openluchtbij eenkomst. Er werden vijf mensen gedood en zeventig ernstig gewond. De bestuurder van de auto is door het publiek afgemaakt. De zevende algemene conferen tie der Nederlandse letteren zal dit jaar worden gehouden te Antwer pen en wel op vrijdag 18 en zater- 19 oktober aanstaande. HAAMSTEDE Muzikale wandeling Witte van Haemstede' Het ligt in de bedoeling van de harmonie „Witte van Haemstede" zaterdagavond een muzikale wan deling door de gemeente te maken, waarbij ook een bezoek zal wor den gebracht aan de vuurtoren. De bedoeling van deze muzikale mani festatie is het restant loten ten bate van het instrumentenfonds kwijt te raken. Op een nader te be palen dag zal volgende week nog maals een dergelijke muzikale wan deling \voi-den gehouden en wel naar Burgh en Westenschouwen. Tevens wordt medegedeeld dat zaterdagmiddag weer oud papier zal worden opgehaald. Een vrien delijk verzoek wordt aan de bur gerij gedaan het voor de „muziek" beschikbare papier gereed te wil len leggen. stille buurt zelden of nooit voor komt. Men kon echter geen signa lement geven. Meermalen heeft men bij Zwolle obstakels op de rails gevonden, laatstelijk nog op de spoorlijn Zwolle-Almelo, bij de overweg te Laag-Zuthem bij Zwolle, waar eveneens een hek op de rails was gelegd. Vermoed wordt dat beide gevallen verband met elkaar hou den. Men acht het uitgesloten dat hier kwajongens aan het werk zijn geweest, gezien de wijze waarop de versperringen waren aange bracht. OOSTERLAND Feestelijke uitreiking nieuw vaandel „Oosferlands Fanfare" Het ligt in de bedoeling om de uitreiking van het nieuwe vaandel der muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" alhier op een feestelijke wijze te doen plaats vinden, en wel op de verjaardag van prinses Wil- helmina, 31 augustus, zaterdag a.s. Hiertoe zijn de muziekverenigin gen uitgenodigd van Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Bruinisse om aan dit muziekfestijn mee te werken. Voor deze muziekmiddag en -avond is het volgende programma samen gesteld: 2.30 uur: Ontvangst van de deel nemende muziekgezelschappen in de Conferentiekamer. 3 uur: Uitreiking van het nieuwe vaandel door burgemeester Lau- rense. (Dit bij gunstig weer op het marktplein, anders in de Conferentiekamer). 4 uur: Rondgang door het dorp met de deelnemende gezelschappen. 5.30-7 uur: Pauze. 7 uur: Optreden van de deelnemen de gezelschappen in de muziek tent: 7-7.30 uur „Nu met Hope", Brui nisse; 7.30-8 uur „Oefening en Uitspanning", Nieuwerkerk; 8- 8.30 uur „Nieuw Leven", Ouwer kerk en vanaf 8 30 uur „Ooster lands Fanfare", Oosterland. Indien de weersgesteldheid mee werkt zal er voor de muziekmin naars veel te genieten zijn, en het bestuur rekent op de médewerking van het publiek, om vooral des avonds de nodige stilte te betrach ten tijdens het uitvoeren der ver schillende nummers. De door onze muziekvereni ging gehouden huis-aan-huis-col- lecte, om te komen tot de aanschaf fing van een nieuw verenigings vaandel heeft de mooie som opge bracht van rond f 430. Het bestuur dankt de milde geefsters en gevers hartelijk voor deze milde giften. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Velen kunnen betogen, wei- nigen een gesprek voeren. i BROUWERSHAVEN „Apollo" concerteert op 31 augustus Aanstaande zaterdag 31 augustus zal de muziekvereniging „Apollo" alhier, ter gelegenheid van de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina een populair concert in de muziektent geven. Dit concert be tekent tevens de afsluiting van het zomerseizoen. Mocht de weersge steldheid minder gunstig zijn, dan zal een muzikale wandeling door de gemeente worden gemaakt. Nieuwe tegels werden „antiek" gemaakt EGMOND AAN ZEE, 29-8. - In Egmond aan Zee is een geraffi neerde vervalsingsaffaire aan het licht gekomen. De rijwielhandelaar Basjes, die zich ook voor antiqxiair uitgeeft, verkocht in zijn zaak aan de Voorstraat tegels, waarvan hij beweerde, dat het oude tegels wa ren uit de jaren 1580-1600, die na het bombardement van Rotterdam in de ruïnes van kelders zijn ge vonden en vandaar via. Antwerpen in de handel waren gebracht. Hij verkocht deze tegels voor f 25 per stuk, doch herhaaldelijk kwamen er van koperszijde klachten, het geen voor de burgemeester M. Niele aanleiding was een politie-onder zoek te doen instellen. Dit onder zoek wees uit, dat B. de tegels gloednieuw betrok bij een cera mist (Tichelaar) uit Makkum in Friesland en een fabriek in Nijme gen. Deze decoreerde de tegels met motieven, zoals op oude gepolygro- meerde tegels van rond 1600 voor komen, zoals figuren van dieren en soldaten. De rijwielhandelaar-anti quair B. maakte van deze gloed nieuwe produkten zogenaamde an tieke tegels. Hij besmeerde ze met oude kalk, kookte ze in stoom, om de craquéle er op te brengen, liet ze enige tijd in een bad met cigo- rei liggen, om ze vervolgens nog op andere manieren een oud aan zien te gevende gave zijkanten beschadigde hij, om daarna ook deze beschadigde kanten te bewer ken. Iemand, die vooraf 200 tegels had gekocht voor een museum in Krön- borg bemerkte het bedrog en zo kwam het aan het licht. De „anti quair" bleek enkele honderden van deze door hem bewerkte tegels in voorraad te hebben; in zijn winkel had hij tussen de vervalste exem plaren ook enkele echte oude tegels gelegd. Nog geen telefoonstation .voor Ellemeet Deugdelijkheid van nieuwe o.l.-school wordt betwijfeld De raad van Ellemeet kwam maandagavond in openbare verga dering bijeen, onder voorzitter schap van wethouder J. M. Dale bout, wnd. burgemeester. Afwezig waren de leden J. bij de Vaate en D. Hanse. Onder de ingekomen, stukken be vond zich een schrijven van de di recteur van het telefoondistrict te Breda, waarin deze mededeelt, dat de onderhandelingen met enkele dorpsbewoners over het vestigen van een telefoonstation zijn mis lukt. Het plaatsen van een straat cel ontmoet bezwaren op grond van de hoge kosten. De voorzitter zegt toe het tarief der beloning te zul len opvragen bij de directeur van het telefoondistrict en hier zelf nog eens te zullen onderhandelen met enkele inwoners. Op voorstel van b. en w. wordt afwijzend beschikt op een aan vraag om subsidie van de Stichting Militaire Tehuizen van het Huma nistisch Thuisfront. Eveneens wordt afwijzend beschikt op een subsidieaanvraag van de Vereni ging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme. De heer Gast acht subsidiëring nuttig in verband met de veiligheid van het verkeer en stemt tegen het afwijzende voor stel van b. en w. De voorzitter brengt verslag uit over de door hem bijgewoonde al gemene vergadering van de Vlees keuringsdienst op Schouwen-Dui- veland. De voorzitter deelt mede hoe het staat met betrekking tot de her stelwerkzaamheden aan de nieuwe o.l.-school. De architect heeft thans zand onder de vloeren der lokalen laten storten ten einde de te zware druk van de eindgevels op te hef fen. De raad betwijfelt of het ge bouw ooit in deugdelijke staat zal komen te verkeren. Besloten wordt om de Bouwkundig Inspecteur van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in te scha kelen. Een voorstel van b. en w. tot het vaststellen van een Studietoelage regeling voor het gemeenteperso- neel wordt aangenomen met de stemmen van de heren de Graaf en Gast tegen. Besloten wordt om de Kindertoe lageverordening aan te passen aan de hogere bedragen der Kinder toelage zoals die gelden voor het Rijkspersoneel. Overeenkomstig de circulaire van de minister van Binnenlandse Za ken dd. 27 juni jl. wordt besloten tot toekenning van een looncom- pensatie in verband met de huur verhoging aan het gemeente perso neel. Ten aanzien van de haven Kloos ternol worden behandeld de reke ningen over 1955 en 1956 en de be groting voor 1957. Besloten wordt tot het aangaan van een nieuw contract voor de openbare verlichting met de N.V. Prov. Zeeuwse Elektriciteits Maat schappij. Het beplanten van het terrein rond de nieuwe o.l.-school en het inzaaien van gazonstroken wordt onderhands opgedragen aan J. A. Matthijsse te Renesse. De directie berust bij de N.V. Grontmij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1