BOUILLON De Rus Zorin gooit de deur dicht op Londense ontwapeningsbesprekingen Tanker ramde (onbekende) duikboot 5 Rusland stopt Syrië vol wapens AMERIKA ZOEKT NAAR DE BETEKENIS VAN DE JONGSTE ONTWIKKELING STAD EN PROVINCIE Ouwerkerk stelt zich niet meer ««rant voor bragklasse Lyceum 1 Stroom van verwijten aan het westen De Russische vertegenwoordiger Zorin, heelt op de te honden ge houden conferentie van de ontwa- penings-subcommissie het we-le lijke voorstel betretfende inspectie uit de lucht en op de grond, ter voorkoming van plotselinge aan vallen, afgekeurd. Zorin aeide dat de subcommissie haar tijd verspilt en dat de bewapeningswedloop voortduurt. „Onder de dekmantel van deze vruchteloze conferentie heeft Amerika speciale eenheden in west-Europa van atoombommen voorzien". Het is onmogelijk, verklaarde hij, het westelijke voorstel tot ïfispec- tievluchten boven het g - bied van de Verenigde Staten, ca nada en de Sowjet-Unie anders te zien dan een manoeuvre om de aandacht af te leiden van de drin gende problemen bij de..°n^a?f~ ning en om volledige vruheid van handelen te krijgen bij de lnch'" verkenning in het belang van voorbereiding van agressie. Ook het westelijke voorstel om de poolgebieden voor luchtinspectie te openen, kan volgens de Rus sische afgevaardigde nauwelijks ernstig worden genomen. Het in specteren van deze gebieden kan volgens Zorin geen nut hebben voor de ontwapening of voor het voorkomen van een plotselinge aanval. Het ballistisch projectiel Intussen heeft minister Dulles verklaard, dat de bekendmaking over nieuwe Russische wapens, KAAPSTAD, 27-8. - In Zuid- Afrika is thans bekend gemaakt dat met grote zekerheid mag wor den aangenomen dat de Noorse tanker „Thorsov" enige tijd gele den in de Kaapse kustwateren een onbekende duikboot heeft geramd. In het rapport van de duiker, die een onderzoek heeft ingesteld naar de schade, die de tanker opliep, wordt vermeld dat het schip getrof fen was door een bewegend voor werp. Zuid-Afrikaanse scheepsex- perts bevestigden dat de schade naar alle waarschijnlijkheid veroor zaakt is door een botsing met een onder water varende duikboot. Op de plek waar de botsing plaats gevonden heeft op een druk beva ren scheepsroute, is nog nimmer enig obstakel gesignaleerd. Boven dien blijkt uit de verklaringen van de opvarenden van het Noorse schip dat zich na de botsing een grote olievlek over het water ver spreidde. Sterrewachten zagen zonnevlam UTRECHT, 28-8. - Op de sterre wachten te Utrecht en te Neder- horst den Berg is gistermorgen een zeer grote zonnevlam geobserveerd. Nadat de gehele ochtend de zon reeds tekenen van onrust vertoond had in gestoord gebied, weid omstreeks half elf een zeer felle zonnevlam waargenomen. Naar men mededeelde is dit een van de grootste zonnevlammen die dit jaar zijn waargenomen. In om vang en helderheid was hij vrijwel gelijk aan de grote uitbarsting van 3 juli jl. De uitbarsting van deze moigen echter duurde langer dan normaal is voor zonnevlammen. Een nor male zonnevlam heeft nl. een le vensduur van 20 tot 30 minuten, terwijl deze vlam om half een nog niet afgelopen was. „Mag ik effe „Pardon mag ik effe vroeg een passagier van een eivolle Haagse lijn vier aan zijn medepassagiers terwijl hij naar de uitgang van de tram schuifelde. Zijn mede passagiers keken op en schikten in. Een der passa giers echter stak zijn hand uit en sprak plechtig „In naam der wet". En toen mocht de beleefde passagier „effe mee" naar het bureau met een rechercheur in bur ger, die weliswaar een vrije dag had, maar het toch de moeite waard vond de beleef de man in te rekenen. De rechercheur herkende hem als de 47-jarige schipper H. V., die voor een hele reeks kleine diefstallen en oplich terijen gesignaleerd stond. Na aflevering hernam de re chercheur zijn eigen vrijheid. LONDEN, 27-8. - De „Times" meent op grond van inlichtingen uit een „betrouwbare bron in het mid den-oosten" te kunnen melden dat Syrië reeds voor een waarde van een half miljard gulden aan wapens van de Sowjet-Unie heeft ontvan gen. Geleverd zouden zijn ongeveer tweehonderd tanks (type T-34), vijftig gemotoriseerde kanonnen, tweehonderd gepantserde voertui gen voor troepenvervoer, honderd en twintig stukken veldgeschut van 122 mm. en twintig stukken van 152 mm., honderd luchtdoelkanon nen van 37 mm. en zestig van 85 mm., verder zeventig vliegtuigen van het type Mig-15 en Mig-17 en een aantal motortorpedoboten. Voor hulp bij het behandelen van deze wapens zouden meer dan 350 Sowjet-Russische militaire deskun digen zich in Syrië bevinden. 's-GRAVENHAGE. Op zaterdag 31 augustus a.s., om 10 uur, wordt van de in aanleg zijnde Rijksweg 4a (Burgerveen-Ypenburg) het ge deelte tussen Rijksweg 12 (den Haag-Utrecht) en Rijksweg 13 (den Haag-Rotterdam) opengesteld voor het verkeer met motorrijtuigen. maar meer nog de gebeurtenissen in Syrië, aantonen dat de V.S. zich geplaatst zien voor een grote be dreiging, waardoor de nadruk valt op het belang van een voldoende wederzijdse verdediging. Volgens hem zijn de meningen stejk ver deeld over de vraag, of in de toe komst een intercontinentaal bal listisch projectiel even doeltreffend kan zijn als een strategische lucht macht. Er mocht echter geen me ningsverschil zijn over de nood zaak om een stelsel voor weder zijdse veiligheid en de noodzaak om overzeese bases, waarvan de V.S. afhankelijk zullen blijven, te handhaven. Minister Dulles heeft verder ver klaard, dat de bekendmaking van Moskou, dat er in de Sowjet-Unie met succes proeven zijn genomen met een intercontinentaal ballis tisch projectiel, voor het ogenblik niet van invloed is op het militaire evenwicht tussen Oost en West. De gebeurtenissen in Syrië Minister DuUes heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat de V.S. trachten de betekenis te bepalen van de jongste ontwik kelingen in Syrië. Htj Syrische functionarissen, in wier handen de Russische wapenleve ranties terecht zijn gekomen, ten minste door het internationale communisme zijn beïnvloed. Deze zeer grote hoeveelheden wapens, die Syrië belangrijke mo- aeliikhedeu tot een aanval vei schaffen, vormen terecht een punt van grote bezorgdheid bij de buui- landen van het land, aldus de mi- "lm'zei, dat Loy Henderson, de deskundige van het „State DeP»^- ment" voor kwesties betreffende KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. Het aantal doden als gevolg van de op 12 augustus bij Woensel gebeurde treinramp is gestegen tot zeven. In het r.k. Bin nengasthuis te Eindhoven is n.l. woensdagochtend de heer A. Wey- deven uit Eindhoven, die hij het ongeluk ernstig werd gewond, overleden. De heer Weydeven was hoofdconducteur van de trein uit Eindhoven naar 's Hertogenbosch. WINSCHOTEN. Nabij Leer (Did.) is een Nederlandse personenauto van de weg geraakt, tegen een boom gebotst en vrijwel geheel vernield. Er zaten twee echtparen uit Groningen in deze wagen, die op de terugreis waren van een va kantiereis naar Noorwegen. Van hen werd mevrouw Van der Spa op slag gedood. Haar man en het echtpaar Boer uit Groningen ge raakten ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Leer opge nomen. DEURNE. Een auto, bestuurd door burgemeester A. J. B. Ploeg makers van Asten, is bij sluis 9 in de Zuidwillemsvaart gereden. Me vrouw Ploegmakers kwam door verdrinking om het leven. De bur gemeester, zijn zoon en zijn dochter konden zich nog in veiligheid stel len. Een 81-jarige man, P. Engelen, die als lifter meereed, kon even eens op het droge gebracht worden. SCHIPHOL. Vrijdagmorgen a.s. om 9.15 uur zal met het K.L.M.- lijntoestel op Schiphol aankomen het door de gemeente Amsterdam aangekochte Salk-vaccin tegen de kinderverlamming, voor inenting van de Amsterdamse kinderen ge boren in de jaren 1952, 1953 en 1954. Zoals bekend zullen de in 1955 geboren, kinderen met het door het Rijk aangekochte vaccin, eveneens uit de Verenigde Staten afkomstig, worden ingeënt. LEEUWARDEN. In één van de hangers op de vliegbasis Leeuwar den heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Tijdens het plaatsen van een schietstoel in een Hawker Hunter straaljager is de afvuurin- richting door nog onbekende oor zaak in werking getreden. De 20- jarige korporaal ereste klas F. K. Monsma uit Sneek, die in de schiet stoel had plaatsgenoomen, kwam hierbij om het leven. De 21-jarige korporaal eerste klasse E. Terpstra uit Amsterdam werd levensgevaar lijk gewond en is in het St. Boni- facius ziekenhuis in Leeuwarden opgenomen. het Midden-Oosten, die op het ogenblik in Turkije is, waarschijn lijk naar Libanon zal gaan om zijn besprekingen over de toestand in Syrië voort te zetten. Hij zei het te betwijfelen of Henderson naar Egypte of Syrië zal gaan. ZIERIKZEE Bromfietser verleende geen voorrang Dinsdagmiddag vond op de hoek van de Grachtweg en de Burgem. Schuurbeque Boeijestraat een aan rijding plaats tussen een personen auto en een bromfietser. De brom fietser Chr. v. d. B. uit Oosterland, verleende geen voorrang en botste daardoor tegen de auto, bestuurd door L. A. V. uit Zierikzee op. De botsing liep zonder persoonlijke ongelukken af. De auto werd licht beschadigd. De politie maakte pro ces-verbaal op. Loos alarm voor de brandweer Dinsdagavond werd de gemeen- epolitie opgebeld door een be woonster van de Scheepstimmer- dijk met de mededeling dat er een brand zichtbaar was, die vermoe delijk in een kippenhok van de heer G. van M. aan de Kadeweg voedde. Politie en brandweer poedden zich naar de aangegeven laats, waar echter bleek dat in de mgeving een stoppelveld werd af- ebrand. Zonder dienst te hebben edaan konden zij weer inrukken. De vorige week alhier gehoü- 'en reumacollecte heeft het mooie iedrag van f 311,50 opgebracht. De jverige collectrices komt zekér een warm woord van dank toe. ZONNEMAIRE Bejaarden maakten eilandtrip Met een negentiental door parti- kulieren beschikbaar gestelde uto's en een klein model autobus .werd onder auspiciën van het „Co- nité ouden van dagen" de jaar- ijkse rit gemaakt met de bejaar den uit deze gemeente. Gestart .werd bij het gemeentehuis, waarna Öe reis ging via Brouwershaven naar Burgh. Op de terugweg naar fcierikzee werd Schelphoek gepas seerd. In de Graanbeurs hielden de bejaarden zich enige tijd op, waar na de reis werd voortgezet. Via Ouwerkerk en Nieuwerkerk reed men langs het Dijkwater naar Zon- nemaire, waar in café v. d. Berge een koffiemaaltijd werd aangebo den. Na afloop verscheen het mu ziekgezelschap „Nut en Uitspan ning" om de bejaarden een muzi kaal welkom toe te blazen. De be jaarden hadden een genotvolle dag, .waarop zij met dankbaarheid terug Kien. OUWERKERK „Apollo" gaf tentconcert Het fanfaregezelschap „Apollo" juit Brouwershaven concerteerde jl. zaterdagavond in de muziektent yan de gemeente Ouwerkerk. On danks de sterke westenwind kan !toch van een geslaagd optreden ge sproken worden. Dit was een tegen bezoek aan de harmonie „Nieuw Leven", die enkele weken geleden ,te Brouwershaven optrad. Dit soort bezoeken bevordert de onderlinge vriendschap en kan niet genoeg worden aanbevolen. Bovendien scheppen dergelijke contacten waardering voor elkanders presta ties. „Apollo", onder de kundige leiding van haar directeur, de heer P. H. J. Everwijn .roepen wij van harte een „tot wederhorens" toe! ST. PHILIPSLAND Bij K.B. is benoemd tot ge zworene van het waterschap St. Philipsland de heer W. C. van Nieuwenhuyzen te St. Philipsland. WENEN, 27-8. het orgaan van de Hongaarse com munistische partij, is dinsdag be gonnen met de publikatie in ge deelten van het rapport der V.N.- commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen tijdens en na de op stand in Hongarije. Radio Boeda pest, die dit meedeelt, verklaart, dat de „massa van ons volk hier door de leugens en verdraaiingen die het rapport bevat, zal zien". Ouders krijgen bijdrage voor geslaagde leerlingen Tijdens de jongste raadsverga dering der gemeente Ouwerkerk is een voorstel in behandeling geko men inzake financiële medewer king aan de brugklasse te Zierik zee. De bijdragen van de gemeente dreigen een zware financiële last voor de gemeente te worden. Men vraagt zich bovendien af of door deze bijdrage inderdaad het ge stelde doel wordt bereikt, nl. om aan begaafde leerlingen de gele genheid te geven na afloop der brugklasse met succes de H B.S. te bezoeken. B. en w. van Ouwerkerk wijzen op het gevaar dat ouders de leer lingen die eigenlijk niet geschikt zijn voor onderwijs aan de H B S. te lichtvaardig naar de brugklasse sturen. Later gaat dit kind soms naar de U.L.O., de technische school of een andere instelling van onderwijs, als blijkt dat zij niet voldoende begaafd zijn om met suc ces toelatingsexamen voor de H.B. S. te doen. Dit is niet het doel van de brug klasse en het brengt voor de ge meente een onnodige financiële last met zich. Op grond van deze overwegingen is bij b. en w. de vraag gerezen, of de gemeente aan deze gang van zaken haar financi ële medewerking moej blijven ver lenen en zij menen deze vraag ont kennend te moeten beantwoorden. Zij stellen daarom voor, met in gang van het cursusjaar 1958/1959 geen garantieverklaringen voor be taling der kosten meer af te geven aan de gemeente Zierikzee, doch aan de ouders of verzorgers van de leerlingen, welke, na één jaar de brugklasse gevolgd te hebben, met goed gevolg toelatingsexamen doen voor de H.B.S., een bijdrage te ge ven in de kosten van de brugklasse te Zierikzee tot een bedrag, zoals door het gemeentebestuur van Zie rikzee, volgens de bepalingen van het reglement op de brugklasse vastgesteld wordt. Daar de leerlingen voor het cur susjaar 1957/1958 reeds zijn toege laten en de garantieverklaringen reeds zijn afgegeven kan de voor gestelde regeling voor dit jaar niet mee rworden uitgevoerd. Daarom stellen b. en w. als overgangsmaat regel voor, dit jaar de ouders der leerlingen, die gedurende 1957/1958 de brugklasse bezoeken, financieel aansprakelijk te stellen voor de door de gemeente te betalen bijdra gen, indien hun kinderen gedurende dit cursusjaar de brugklasse, an ders dan door overgang naar de H.B.S., verlaten. Conform wordt besloten. Ingezonden mededeling Nieuwe hobby van Nederlandse mannen Knutselen, voetballen, tuinieren al die mannelijke liefhebberijen vallen in het niet bij deze nieuwe: eten! Nieuw? Een beetje wel. Want al lieten onze mannen zich al graag verwennende laatste tijd smaakt alles hen beter dan ooit! Dat komt omdat de Nederlandse huisvrouw een nieuwe „smaakver- fijner" heeft ontdekt, die soep, sau sen, ragouts enz. véél lekkerder smaakt. De naam? Knorr bouillon uit Zwitserland! Van één zo'n dub bel Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouil lon: door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en ge kruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar re cepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „smaakverfij- ner". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 cent met uw naam en adres, in een gefran keerde envelop en adresseer: Knorr Postbus 1700, Amsterdam. U ont vangt het Knorr boekje dan thuis. van kostelijk vlees V\ 'J s! voor krachtiger soep! S (i 35 ct per dubbel tablet Geslaagde forumavond N.V.V.-Bestuurdersbond Schouwen-Duiveland In samenwerking met het dis- trictsbestuur van de Partij van de Arbeid organiseerde maandagavond de bestuurdersbond Schouwen- Duiveland van het N.V.V. een bij zonder goed geslaagde en zeer druk bezochte forum-avond in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Het fo rum stond onder leiding van de voorzitter van de bestuurdersbond de heer L. Broekema en bestond uit de heven drs. Westerhout, lid van de 2e Kamer, mr. A. J. v. d. Weel, M. v. Poelje, voorzitter ge west Zeeland P.v.d.A., L. P. van Oorschot, oud-wethouder van Vlis- singen en C. Hoek. De bedoeling van deze avond was om het kader van de vakbeweging alsmede raadsleden en wethouders van het eiland te oriënteren om trent de herindeling van de ge meenten op Schouwen-Duiveland. Vele sociale, economische, cul turele en besturulijke aspecten kwamen in de talrijke vragen ter sprake. Met grote eenstemmigheid sprak men zich uit voor herinde ling der gemeenten hoewel men tot de conclusie kwam dat één gemeen te op het eiland voorlopig nog niet aan de orde is. Deze drukbezochte forumavond verliep uitermate sfeervol en heeft groot nut gehad omtrent de be zinning op de problemen die de herindeling te weeg zal brengen. Afgevaardigden van het gehele eiland maakten de bijeenkomst mee. Aanbesteding Deltawerken Het maken van een werkhaven met bijkomende werken aan de zuidelijke oever van het Hollands Diep in de gemeente Willemstad is door de Dienst Deltawerken Noord van de Rijkswaterstaat aanbesteed. Laagste inschrijver was de firma D. Blankevoort en Zn. te Bloemen- daal met t 923.800,De N.V. van Hattum en Blankevoort te Bever wijk schreef met f 1.297.900,het hoogst in. De gunning aan een der gegadigden is aangehouden. Sterke lamp In het laboratorium van de General Electric heeft men een gloeilamp vervaardigd, die naar men verwacht, min stens 100 jaar zal blijven branden. Deze lamp is - met gebruikmaking van nieuwe materiaalsoorten - een nauw keurige navolging van de eerst bruikbare gloeilamp van Thomas A. Edison, die in 1879 echter slechts 40 uur branddeDoor middel van een speciale krachtbron heeft men een constante stroomtoevoer zonder onder breking naar de lamp verze kerd tijdens de geschatte le vensduur van 100 jaar. Deze lamp zal evenwel in deze vorm niet bruikbaar zijn voor algemene toepassing, omdat het grote stroomver bruik de lamp te duur maakt. KERKNIEUWS OOSTERLAND Dr. W. H. Weeda vijfentachtig jaar Dr. W. H. Weeda te Bussum, eme- itus predikant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt zondag 1 september a.s. zijn vijfentachtigste verjaar- lag te vieren. Dr. Weeda werd op 1 september 872 uit een landbouwersgezin te Xleinenoord geboren en studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht waar hij in 1899 op een proefschrift .Joseph Butler, als zedekundige beschouwd en gewaardeerd" pro moveerde tot doctor in de Godge- eerdheid. Nadat dr. Weeda in dat zelfde jaar (1899) door het provin ciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 4 februari van het daaropvolgend jaar (1900) te Cad- zand in de classis IJzendijke in het ambt bevestigd. Op 28 juni ver wisselde de jubilaris deze gemeente met die van Oosterland in de clas sis Zierikzee. Deze, zijn tweede en laatste gemeente, diende dr. Weeda tot 20 december 1943, toen hem na bijna vierenveertig volbrachte (dienstjaren op ruim éénenzeventig arige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat is hij nog tot de evakuatie van Oosterland. ind februari 1944, te Oosterland werkzaam gebleven als hulppredi ker. Tijdens zijn bijna vierenveertig arige ambtsbediening in Zeeland nam dr. Weeda daar in het kerke- ijke leven een vooraanstaande plaats in. Dr. Weeda heeft ook een belang rijk aandeel gehad in de Nieuwe [Vertaling van het Nederlands Bij belgenootschap. Verder Verschenen van zijn hand artikelen over socio logische onderwerpen in diverse tijdschriften. Avontuur - Sisser - Regenbombardement Bibberen - BijjWet en Sneeuwman Vrienden van de zomer, Eiland-stammen vlijtig zaten te bibberen onder het linnen dak. Een tocht naar het strand was een expeditie. Gehuld als Arabie- man is zijn vakantieavontuur - zo moet men tegenwoordig vakantie wél noemen - begonnen tussen de welig prikkende duindoorns van de (nog altijd onvolprezen) Westhoek. Hij had daar een plekje ontdekt, hetgeen niet meeviel, om alle zor gen en moeiten van een voorbij werkjaar schielijk te vergeten. Nauwelijks stond, zijn tent over eind of er kwam een blauwgeuni- formeerde gezagsdrager, die hem prompt vertelde dat hij daar niet kamperen mocht. Dat was een hard gelag, vrienden, want de gastvrij heid van de Westhoek immers is spreekwoordelijk. Enfin, met wat duwen en wrijven liep het gelukkig toch nog met een sisser af, maar in de toekomst wordt het er na tuurlijk niet gemakkelijker op. Toen de gezagsgetrouxoe dienaar der wet uit het gezicht verdwenen was, is er een regenbombardement gevolgdzoals Eilandman nog nim mer tevoren heeft meegemaakt. De wereld ging schuil onder dreu nend watergeweld. Twee volle da gen duurde deze moessontij d en nadien werd het zo koud, dat hele ren in een burnoes trok men er op uit, maar het prikkende zand wist toch nog wel ergens een gaatje te vinden om doorheen te kruipen. Met tomeloos geweld donderde de zee tegen de duinen op. In storm- omloeide badhokjes werd de zwem- kleding aangetrokken en dan stortte men zich met de moed der wanhoop uit in de kolkende massa schuim. Teruggekeerd in het kamp kon men diezelfde dag niet meer warm worden. De avond werd gevuld met drei gend weerlichten boven de donkere duinenrand. Feitelijk maar een dag is het weer enigszins normaal ge weest. Het was een heenwijzing naar het „hoe het had kunnen zijn". Het slot was een storm, die ten ten als parapluis in de lucht blies en de aarde deed sidderen. Wie zal nu toch eindelijk de augustus maand eens afdanken als vakantie maand? Als het bij wet moet, dan moet het maar bij wet. Toch nog een beetje verkleumd en met wit uitgeslagen haar van het zeezout is Eilandman thuis ge komen en daar trof htj - het kon niet mooier - de mateloze troost van het natuursymbool b\j uitne mendheid - de „sneeuwen"-agent. Dat ontbrak er immers nog maar aansneeuw. Toch is die geko men en wel in de politie-auto van het Zierikzeese korps. In die auto spoedden zich (o, bittere ironie dat het loos alarm was), enkele agenten naar de plaats van de „brand.". Eén hunner zat achterin met de schuimblusapparaten zo gezegd op schoot. De weg evenwel was slecht en kuilig, zodat een der apparaten voortijdig begon ie spuiten. En de chauffeur had zo'n haast om bij de brand te komen, dat hij het angstig kloppen van zijn collega in de ka- bine niet hoorde. Toen eindelijk de deur werd geopend spartelde daar als een sneeuwman de dienaar van de Heilige Hermandad in een wit achtige massa schuim. Van deze plaats een saluut aan hem, want hij legde het laatste blokje in het gril lig weermozaiek van deze vreemde vakantiemaandsneeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6