aaaHiaEEZEi E. TWjTTTfPR iillliJlniDiliilltii ILIKiniüilmliiiJliüiil Zó tókken m* Kerkwerve stelt zich teweer tegen plannen tot gemeentelijke herindeling voetbalschoenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 29 acgüstcs 1957 No. mi4 Gemeente verdubbelde inwonertal na de ramp De ziekikzee Youth for Christ"- ijeenkomsten bij Onder voorzitterschap van bur gemeester S. Francke kwam de raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. De voorzitter deed mededeling van de (toen nog voorgenomen) be spreking met de minister van Bin nenlandse Zaken inzake de ge meentelijke herindeling op Schou- wen-Duiveland. Verder deelde de voorzitter mede, dat het meubilair en het spelmateriaal voor de kleu terschool is besteld. De inrichting zal in de eerste helft van september worden afgeleverd. Is zulks inder daad het geval, dan kan de school spoedig starten. De raad besloot de wijzerplaten van het nieuwe torenuurwerk te verlichten. Hierna kwam in bespreking het schrijven Inzake de gemeentelijke herindeling, dat b. en w. richtten tot de raad. In het schrijven wordt betreurd dat het college nog altijd in het onzekere is gelaten over de motieven die aan de voorgestelde herindeling van gemeenten ten grondslag liggen. De bedoeling - het creëren van één gemeente voor het „platte van Schouwen" - is, al dus het schrijven, alweer verou derd. Dit plan - destijds uitge bracht door de subcommissie uit de Reconstructiecommissie - voorzag in één gemeentelijke eenheid in Schouwen met als hoofdkern Se- rooskerke en twee kleinere kernen, n.l. Kerkwerve en Scharendijke. Het plan Serooskerke tot hoofd kern te maken is mislukt, maar Kerkwerve heeft zich na de ramp belangrijk ontwikkeld. Na vier jaar is het aantal inwo ners verdubbeld, zodat Kerkwerve niet meer als nevenkern mag wor den beschouwd. Gelet op de akti- viteiten na de ramp is er dan ook geen aanleiding de gemeente op te heffen en te doen samenvoegen met andere gemeenten. Herinnerd wordt dan verder aan het aanvankelijk voornemen om een gedeelte van Kerkwerve bij de gemeente Noordgouwe te voegen. Zo ongeveer september zal de kamerwingerd haar blad gaan ver liezen, iets waarover men zich niet ongerust behoeft te maken. Het is een teken dat de rusttijd begint. Om de plant in goed model te houden is het dan nodig, dat zij wordt ingesnoeid. Zij moet over winteren op een koele lichte plaats, waar ze slechts weinig water krijgt en geen mest. In het voorjaar, als zij begint uit te lopen, krijgt zij een warmer plekje, wat meer wa ter en kan zij zonodig verpot wor den in goede voedzame aarde. De kamerwingerd kan wel zon verdragen, echter niet de hete mid dagzon. Tijdens de groeitijd vrij veel water en eens per veertien dagen mest. De pantoffelbloem Afgelopen maand heeft men weer allerwegen de pantoffelbloemen gezien, die kruidachtige plantjes met helder gekleurde, vaak grillig getekende, opgeblazen bloemen. Enkele lezers informeerden naar de behandeling. Dit plantje staat graag in het volle licht, doch niet in de zon, waar spoedig de bladeren ver schrompelen en bladluis optreedt. Deze bladluis wordt bestreden met nicotine-extract of derrispoeder. Het plantje moet dagelijks water hebben, terwijl de bladeren af en toe bespoten moeten worden. Eens in de veertien dagen kunstmest, vooral niet meer. De pantoffelplant is een zaad- plant, die slechts tijdelijk waarde heeft. Na zes weken ongeveer zal zij afsterven. Overhouden kunnen wij haar niet, zodat wij haar na de bloei kunnen verwijderen. (Nadruk verboden). Nu echter is het „platte van Schou wen" door een dijk in twee ge deelten gesneden (Schouwse dijk), hetgeen een ernstige belemmering vormt om te komen tot een har monische gemeentelijke eenheid. Betreurd wordt dat aan dit nieuwe feit geen aandacht is besteed. Gewezen wordt dan verder op de sterke eenheid die de gemeente Kerkwerve vormt en in herinne ring wordt gebracht de talrijke ini tiatieven, ook van partikuliere zijde. Het wordt daarom niet ver antwoord geacht een dergelijke ge zonde en vol activiteit zijnde ge meenschap op te offeren aan een samensmelting van gemeenten, waarbinnen de onderlinge gemeen schappen elkaar niet zullen be grijpen. B. en w. nemen derhalve aan, dat de beoogde samenvoeging zal uitlopen op een mislukking, die later zal worden betreurd. Unaniem tegen Bij de bespreking van het schrij ven merkt de heer A. Kloet op, dat „hij niet wil dat Kerkwerve één meter grond verliest". Hij zou de grenzen als volgt willen zien: Mos- seleeweg, Gasthuisdreef, buiten dijk, delingsdijk en Schouwse dijk. Spr. wil de toekomstige delings dijk als natuurlijke begrenzing zien en meende verder dat men de sa menvoegingsgedachte ook had moe ten stimuleren door te bepalen dat men in midden-Schouwen mocht bouwen. De heer J. der Weduwen is tegen samenvoeging. Wel zou hij zijn stem kunnen geven aan een plan tot het maken van één gemeente op het eiland. Dit kan echter vol gens de voorzitter niet, daar 14.000 plattelanders dan hun stem zouden kunnen opleggen aan 7.000 stads bewoners, hetgeen hem ongewenst voorkomt. De heer M. M. Hanse is ook tegen samenvoeging en vreest dat Kerk werve het „vijfde wiel" aan de wa gen zal worden. De raadsleden verwachten ook niet dat na samenvoeging het ver enigingsleven zal bloeien. Als conclusie wordt tenslotte ge steld, dat Kerkwerve zijn stand punt met betrekking tot de ge meentelijke zelfstandigheid hand haaft en dat elke samenvoeging met andere gemeenten van de hand wordt gewezen, waarmede alle raadsleden instemmen. Men verzoekt ons te willen me dedelen, dat de „Youth for Christ" kinder-bijeenkomsten niet - zoals aanvankelijk aangekondigd - om 3 uur, maar om 4.30 uur aanvangen in de grote tent naast de Grote Kerk aan het Kerkplein. HAAMSTEDE Optreden poppentheater Het gezelschap „De Tondeldoos" bekend van de Culturele Dag te Zierikzee, dat vorige week met zo veel succes optrad tijdens het be zoek van H.M. de Koningin aan het kampterrein „De Eikendal" te Haamstede, verzorgt a.s. vrijdag 30 augustus een kleinkunst avond in hotel Bom. Vertoond wordt o.a. het poppenspel „De legende van Wes- tenschouwen", terwijl dhr. Ad Leij dekkers enige liederen en ge dichten voor zal dragen met bege leiding van de guitaar. Het belooft een bijzonder sfeervolle avond te worden. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 27 aug. Aanvoer 3533 stuks vee (weektotaal 5198 stuks), t.w.: 450 vette koeien en os sen, 1163 stuks gebruiksvee, 561 vette kalveren, 200 graskalveren, 169 nuchtere kalveren, 120 varkens, 85 biggen, 85 paarden, 89 veulens, 594 schapen en lammeren, 17 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,20, f 2,60-2,70, f 2,50- 2,60; vette kalveren f 2,55-2,75, f 2,30-2,45, f 1,90-2,10; slachtpaar- den f 2,50-2,30-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 500-400-300; nuchtere kalveren f 80-68-58; biggen f 58-48-42; veu lens f 490-440-330; schapen f 90-80- 70; lammeren f 85-70-60; kalf- en melkkoeien f 1190-990-800; vare koeien f 850-750-650; vaarzen f 870- 770-570; pinken f 620-520-400. FEUILLETON mimi Het was ruim elf uur, toen ze weer op straat stonden. „Ik breng je naar huis", besliste hij en Jo- sien vond het goed. Voor haar woning hield hij in de wagen even haar hand vast. „Is de avond naar genoegen ge weest, juffrouw Derks?" Ze knikte. „Fijn. Ik heb niet zo veel in mijn leven en deze avond was een openbaring. Hartelijk dank voor alles, meneer Grobbe". „Kunnen we het op een of an dere avond nog eens overdox?" Ze dacht na. Waarom zou ze niet accepteren? Ze kon toch al tijd alleen blijven met haar boe ken en de radio? Overdag haar werk en daarna de lange, verve lende avonden. En Grobbe was een nette vent, dat stond bij voor baat vast. „Goed", knikte ze. „Wat denkt u van zaterdag?" Hij was zo verheugd als een schooljongen. „Jeu maakt me werkelijk gelukkig, juffrouw Derks". „Zeg maar Josien, hoor. Dat ge- juffrouw is zo officieel." „Fijn, Josien. En noem mij dan Flip, als je die naam tenminste niet gek vindt". „Welnee, juist leuk. Nou Flip, nogmaals bedankt en tot zaterdag dan". „Dag, Josien. Hoe laat wil je me hebben?" Ze had het portier al half open en stond met één been buiten, toen ze zich omdraaide en hem nog eens aankeek. Een echte heer was hij in ieder geval. Hij had haar ternauwernood aangeraakt. Niet eens een poging gedaan om haar te zoenen. Ze trok haar been weer terug en pakte zijn hoofd tussen haar handen, waarna ze een zoen op zijn lippen drukte. „Hier, Flip, dat heb je vanavond wel verdiend voor alles. So long! Kom maar om een uur of vier, als dat kan". „Prompt om vier uur ben ik er weer. Slaap maar lekker". „Joe!" Nadat ze de deur geopend had, draaide ze zich nog eens om en zwaaide naar hem .Toen reed de auto weg, de donkere nacht in. 19. Mevrouw Dubois, geboren Han- neke Schoneveld, zat met haar man aan het ontbijt en pelde haar ei. Af en toe keek ze even naar haar man, die verdiept scheen in het ochtendblad, maar ook keek hij zo nu en dan eens op en glimlachte naar zijn vrouw. „Heb je het druk, vandaag?" vroeg ze. ,,'t Gaat. Twee zittingen vanmor gen en een civiele procedure van middag. Maar er is veel kantoor werk en nu Josien ook weer gaat vertrekken. Hanneke keek haar man verwon derd aan. „Gaat Josien vertrekken? Daar weet ik niets van. Waarom? Wanneer?" „O sorry, lieveling, ik ben het helemaal vergeten te vertellen. Ze door JOKE DE VALK 45 heeft me gisteravond gezegd, dat ze graag één mei wil vertrekken". „Eén mei? Dat is dus over twee maanden. Waarom in 's hemels naam? Hebben jullie soms ruzie gehad?" Hij schoot in een gulle lach. Ru zie? Met Josien? Daar krijgt geen mens ruzie mee. Die heeft altijd al mijn nukken en luimen verdragen. Wat dat aangaat, was ze net zo'n juweel als jij. Nee, ze gaat her trouwen". „Als je me nouDaar heeft ze niets van verteld. Wacht eens een paar weken geleden zei ze hier, dat ze een paar keer met die Grob be uit Delft uit geweest was. Ze had hem op een avond in de stad ontmoet. Maar ik heb er verder geen aandacht aan besteed. Is hij het soms?" „Best mogelijk. Ik heb dat hele maal niet gevraagd". Ze lachte. „Echt iets voor man nen. Enfin, vraag eens, of ze een avondje aanwipt, wil je?" Hij stond op. Het komt voor el kaar. Het beste zal zijn maar weer een advertentie te plaatsen. Dan krijg je dat vervelende solliciteren weer". „Geef mij de brieven maar die op je advertentie komen, dan zul len Josien en ik de kandidaten wel eens aan de tand voelen. Misschien zit er wel een geschikte tussen. Maak je daarover dus geen zorgen, dat knappen wij wel op". (Wórdt vervolgd). De voetbalcompetitie staat voor de deur! Wi) hebben een geweldige sortering Keuze uit meer dan 10 merken o.a. Adidas - Quick - Marathon - Ster - Etes Goliath en Goalgetter Jongensschoenen reeds vanaf f 11,25 Wij zijn onbetwist de voetbalschoenen-specialist I „Het Sporthuis" j. j. dogger Mol 21 - Telefoon 163 - Zierikzee M. K. DAANE ZN. Aannemersbedrij f Haamstede - Telef. 314 Te leveren uit voorraad van gewapend beton van prima kwaliteit Duurzaam - voordelig Schuurtjes, en varkenshokken in elke afmeting Schnttingpalen en planken Afrastering en drooglijnpalen Waterbakken inh. 500 en 300 1 Regenbakken van 5, 4, 3 en 2 m3. Septictanks van 3, 2, 1 Vz en 1 m3. Koop geen auto voor de buren, Maar voor U, Wacht niet tot dea toekomst, Doe het nu, Laat U niet bepraten door een ander, Maar door mij, Laat U demonstreren en beproeven, Koop dan bij: De man, die niet veel weet en kan, Maar het leert, Die het nu al lange tijd, Probeert. Excuseert. Citroën-Panhard dealer K. J. GOEDBLOED Telefoon 45 - renesse SUCCESJES 1-4 regels f 1,Elke regel meer f 0,15 per mm. Brieven onder letter of no. f 1,20 Te koop: Kinderfiets, leeftijd 5 tot 8 jaar, jongensfiets, 6 tot 12 jaar Steenland, tel. 496, Dreischor. Prima aardbeiplanten. Te be vragen J. W. van Leeuwen, Schuddebeurs. Z.g.a.n. kippenhok met ren pl.m. 20 kippen. Inlichtingen agent Stoutjesdijk, Nieuwer- kerk. Tweed winterjas (sportmodel) en gabardine regenjas, i.z.g.s. voor leeftijd 16 17 jaar. Prijs f 36. Adres Weststraat 27 te Nieuwerkerk. Een goed onderhouden kinder wagen. Te bevr. bureau van dit blad. Te koop gevraagd: 1 voer tarwestro. A. Steen- poorte, Oosterland, telef. 38, Nieuwerkerk. 1 houten keet voor bergruimte 25 30 m2. Aan te bieden aan agent L. W. Boogert, Ooster land. Diversen: Onze najaarscollectie behang is groter en mooier dan ooit Ook in moderne dessins. Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierik zee, tel. 459. Neemt goede verf, dus Ralston verf. Mol, - Nieuwe Boogerdstraat, Zzee, tel. 459. Metalen fotolijstjes in vele groottes en modellen, met bol of vlak glas. - Mol, Nieuwe Boogerdstr., Zierikzee, tel. 459. Dun, voordelig enlekker js ons wit gesuikerd speculaas, 70 ct. per 250 gram. Bakkerij E- A. de Looff, Nieuwe Haven tel. 375, Zierikzee. Bezoekt de samenkomsten van de „Youth for Christ" in de tent op het Kerkplein te Zie rikzee, dagelijks van 27 aug. t/m 1 sept. a.s. Aanvang: 8 uur voor de ouderen en 3 uur voor de kinderen. Toespraken, mu ziek en zang. Toegang vrij! Weggelopen: Duitse herder, reu, zwart dek, luisterend naar de naam Hector. S.v.p. terug bezorgen bij J. Flik- weert, tel. 407, Capelle bij Zzee. Goed zo, Annie, verklap jij de mensen maar gerust waarom jij zo'n zonnetje-in-huis bent. Iedereen mag het weten: zó lekker eet je, zó groot word je. Je dagelijkse boterhammen met Blue Band maken voor jou het eten tot een plezier. Smul jij maar! Want wie inet smaak eet, groeit beslist beter. RIJKER... FIJNER... DAT IS BLUE BAND! Blut Bi>a4 Weet U nog, hoe enige jaren geleden Blue Band zijn bijzonder lekkere smaak heeft gekregen Die smaak is sindsdien steeds verbeterd. Alleen Blue Band heeft i Band-bereidingswijze. Alleen Blue Band is zó lekker. BLUE BAN mmm... k si

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5