Gestreefd wordt monument op begraafplaats te Ouwerkerk voor 1 Maart te voltooien Schetsplannen voor verenigingsgebouw gereed De brandweer gaat oefenen Eind vorige week kwam de raad der gemeente Ouwerkerk in open bare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Romeijn. Alle leden waren tegen woordig. Een verzoek om subsidie van de Ver. Zeeuws, Consultatiebureau voor Alcoholisme wordt afgewezen. Met de stem van de heer van Klin ken tegen wordt tevens afgewezen het subsidieverzoek van de Bond tegen het vloeken. Enkele goed keuringsbesluiten van G.S. van de raadsbesluiten tot verkoop van grond aan de vereniging het Groene Kruis en tot wijziging van de ver ordening op de keuring van waren worden voor kennisgeving aange nomen. Aanbesteding woningen Voor de 3 woningen, ter vervang ging van krotwoningen, is als volgt ingeschreven: Gebr. Thijsse, Den Haag f 68.235, C. van Westen, Zie- rikzee f 58.390, S. de Vlieger, Zic- rikzee f 55.500, Gebr. Holm, Zie- rikzee f 55.200, B. L. van Velthoveh Zierikzee f 54 867, D. Meerman, Ouwerkerk f 53.760, M. J. PadmoS, Dreischor f 52.819, S. P. Wijsman, Zierikzee f 43.800. Vanwege de bestedingsbeperking kunnen deze woningen evenwel niet worden gebouwd. Dit was evenwel bij de aanbesteding nog niet te voorzien. Voor kennisgeving wordt aange nomen de verklaring van G.S. hou dende geen bezwaar tegen de aan schaffing van nieuwe schoolban ken, het Kon. Besluit houdende goedkeuring van de door de raad vastgestelde legesverordening en de goedkeuring van G.S. van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening groot f 140.500. Op grond van onvoldoende pro gressiviteit stellen B, en W. voor geen garantie te verlenen voor de geldlening Bouwfonds Ned. Ge meenten, waarmede de raad ac- coord gaat. De raad gaat tevens accoord met de door b. en w. voor gestelde redactie van wijziging van de Algemene Politieverordening als volt te stellen: „onverminderd het bepaalde in art. 1 van de Po litieverordening reinigingsdienst Duiveland", is het verboden vuil, afval, puin enz. te storten op plaat sen die als zodanig niet door B. en W. zijn aangewezen". Dit naar aan leiding van een opmerking van G.S. Contract straatverlichting In bespreking komt vervolgens een voorstel tot het aangaan van een nieuw contract voor de straat verlichting, ontworpen door de Ver. van Ned. Gemeenten. Dit ont werp is door de P.Z.E.M. aan vaard. Op voorstel van B. en W. besluit de raad het consept-contract te aanvaarden. Het gaat in op 1 juli 1957 en brengt voor de gemeen te een directe kostenverlaging mee van 2 cent per kwh. B. en W. stellen voor de gestelde koopprijs voor bouwgrond te ver hogen van f 0;50 tot f 0,55 per m2, daar anders de verkopers door ver koop aan de gemeente een verlies lijden van ruim f 0,03 per m2. B. en W., zowel als de herverkaveling achten dit een onbillijkheid. De raad verklaart zich met dit voorstel accoord. Besloten wordt tot aan koop van een aantal percelen (to taal 28.210 m2.) tot een bedrag van f 16.209,-. Dit bedrag dient nog ver hoogd met te vergoeden inkomens- chaden, eventuele verhoging voor bouwland en eventuele andere ver goedingen, tot een bedrag van f 18.885,-. Met de stem van de heer van Klinken tegen, die principiële be- ewaren heeft, wordt vervolgens be sloten medewerking te verlenen tot arandering gelden polio-vaccinatie Verzekering gebouwen De weegbrug zonder fundering en kelder wordt verzekerd voor 'n bedrag van f 8000, het schuurtje aan de Enschedesestraat voor f 2000. B. en w. stellen vervolgens voor de Rijksnormen te volgen betreffende salarisverbeteringen gemeentepersoneel. De wijziging gaat in op 1 augustus 1957 en houdt een verhoging in van ruim f 40 per maand. De heer van Klin ken is hier tegen. Wethouder Kuij- per is van mening, dat het perso neel niet kan opdraaien voor de kaspositie van de gemeente. Het voorstel wordt tenslotte m.a.s. ak koord bevonden. Voorts wordt de rijksregeling looncompensatie van 2 °/o i.v.m. de huurverhoging van toepassing verklaard op 't gemeen tepersoneel. Ter kennis van G.S. zal wox-den gebracht dat de ge meente van gevoelen is dat door de verhoging van de jaarwedde van de secretaris een onjuiste ve»£ houding ontstaat tussen de salaris sen der verschillende functionaris sen. De schetsplannen voor een ver enigingsgebouw zijn opgestuurd naar de Commissaris der Koningin. De mening hierover zal worden af gewacht. De rondvraag Tijdens de rondvraag blijkt n.a.v. een vraag van de heer Raams- donk dat nog geen geschikte ge gadigden zijn gevonden ter vervul ling van de openstaande vakature aan de o.l.-school. Na een opmerking van de heer Smits zegt de voorzitter toe dat de brandweer zal gaan oefenen. Ook de bewoners van de Noorse wonin gen zullen zich met de in deze wo ningen opgestelde apparaten moe ten oefenen. Voorts deelt de voor zitter mee dat er gestreefd wordt het monument op het kerkhof voor 1 maart in orde te hebben. De aan nemer zal er op attent worden ge maakt dat het beton op de trot toirtegels aan de Noorsestraat nog steeds niet is aangebracht. De heer Hage wijst op het sluitingsuur van de café's, dat de laatste tijd veel later is. De politie zal hier op ge wezen worden. Spr. wijst ook op de toestand van de muziektent en het onderhoud van de beplanting dat door een Zierikzeeënaar ge schiedt. De heer J. L. Kuyper wijst tenslotte op een rioleringsput aan de Oostweg die te hoog ligt. STAD EN PROVINCIE Geslaagd concert te Burgh Voor het concert, dat dinsdag avond door het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" uit Renesse in Burgh werd gegeven, bestond niet de belangstelling, die het verdien de. De oorzaak hiervan zal wel ge legen zijn in het feit, dat het con cert op een ongebruikelijke avond gegeven werd, terwijl ook de pu bliciteit wat laat gegeven was. Toch hebben de aanwezigen geno ten van de verschillende nummers, die, over het geheel, op zeer ver dienstelijke wijze werden uitge voerd, zodat wij dit gezelschap gaarne nog eens willen horen. OOSTERLAND Stoffelijk overschot D. v. d. Have ter aarde besteld Onder grote belangstelling had {dinsdagmiddag de begrafenis plaats an de zo plotseling overleden oud gemeentewerkman D. van der Have aatstelijk werkzaam bij de reini gingsdienst „Duiveland". Achter de baar gingen burgemeester en me vrouw van Eeten van Nieuwerkerk, burgemeester Laurense, het geza menlijke secretarie-personeel, de plaatselijke gemeentewerklieden, het personeel van de reinigings dienst, opzichter Schuiling, oud gem. opz. van Dijk e.a. Burgemees- Ier van Eeten wees op het verlies dat de reinigingsdienst „Duiveland" treft door dit zo plotselinge ster ven. „Wij zullen van der Have mis sen, met hem verliest de dienst een plichtsgetrouw werkman". Burge meester Laurense gedacht met dankbaarheid het vele dat door de oud gemeente-werkman in het be lang der gemeente werd verricht, Eikerzee en Duivendijke krijgen f 3000,- van adoptiegemeenten Kasgeldlening wordt verlengd De raad van Eikerzee kwam dins dagavond voltallig in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. De voorzitter deelt mede, dat van de burgemeester van Hellendoorn bericht ontvangen is, dat de adop terende gemeenten in Overijssel ten behoeve van de gemeenten Ei kerzee en Duivendijke tezamen een bedrag van f 3.000,zullen schen ken ter aanwending voor een be paald doel. Besloten wordt aan de burgemeester van Hellendoorn hiervoor dank te brengen. Afwijzend wordt beschikt op de aanvragen om subsidie van de Sichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront, de Ver eniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme en de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam. De heer Vier gever stemt tegen het afwijzende voorstel met betrekking tot de laatstgenoemde aanvraag. De heer De Vrieze brengt ver slag uit over de door hem op 12 juli j.l. bijgewoonde algemene ver gadering van de vleeskeurings dienst op Schouwen en Duiveland. De voorzitter deelt mede, dat G.S. van Zeeland goedkeuring hebben onthouden aan het raadsbesluit van 15 maart j.l. tot ruil van grond met M. van Oeveren, daar de grond prijs van f 0,50 per m2 le laag wordt geacht. In verband hiermee stellen b. en w., na onderhande ling met v. Oeveren voor, de grond prijs te stellen op f 1,per m2. De raad besluit dienovereenkomstig. Besloten wordt tot het vaststel len van een studietoelageregeling voor het. gemeentepersoneel. De gemeentelijke kindertoelage verordening zal worden aangepast aan de gewijzigde hogere bedragen zoals die gelden voor het Rijks personeel. Aan het gemeentepersoneel zal een looncompensatie in verband met de huurverhoging worden toe gekend, overeenkomstig de circu laire van de minister van Binnen landse Zaken d.d. 27 juni 1957.- Met betrekking tot de haven Kloosternol te Scharendijke wor den behandeld de rekeningen over 1955 en 1956 en de begroting voor 1957. Besproken wordt het plan tot herindeling der gemeenten op Schouwen-Duiveland, in verband met het bezoek van de minister van Binnenlandse Zaken en het college van Ged. Staten. Unaniem is de raad van mening, dat vast gehouden moet worden aan het reeds eerder ingenomen standpunt, dat ingeval van herindeling de ge meenten Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke één gemeente dienen te vormen. De raad besluit tot verlenging van een kasgeldlening groot 100.000 gulden met de postcheque- en giro dienst. Hierna sluiting. voornamelijk in de narampse tijd. Speciaal herinnerde spr. aan het aandeel dat van der Have heeft ge- bad aan de verfraaiing van de be graafplaats, waarin nu zijn stoffe lijk overschot ter ruste wordt ge legd. Ds. Rijks wees op de kort stondigheid des levens en hoopte jdat de eenzaam achtergebleven (weduwe, zomede de familie de rij ke vertroosting des Heren zullen ïnogen ervaren. Spr. eindigde met het bidden van het „Onze Vader". Een familielid dankte voor de be toonde belangstelling. Hiermede (was de droeve plechtigheid ten einde. Er was een krans van' de [N.V. Albert Heijn. Zoals bekend 'gebeurde het noodlottig ongeluk met een bestelwagen van genoemde firma. BRUINISSE Brand en geen brand Woensdagavond klonk de brand weersirene over het dorp. De brand waarvoor men de brandweer liet uitrukken was echter gefingeerd, al was de rook zeer realistisch. Een schuur aan de Dorpsweg werd ge acht in brand te staan, een in zwijm gevallen man werd naar buiten ge dragen en de politie had opdracht gekregen alle verkeer op de altijd drukke Dorpsweg tegen te houden en om te leiden, zodat men lange tijd in de onzekerheid verkeerde of het nu echt of niet echt was, vooral omdat men meer dan 100 meter van de zg. brandende schuur vandaan moest blijven. Pech met persleiding Zand op slikken vooroever Gravelingen Door het springen van enige flenzen uit de persleiding van de zandzuiger „Amerland", naar de vaste wal van Bruinisse, waar voor dijkverzwaring zand werd gespo ten in de polder nabij Stelleboers- weel, liep zand uit de leiding op de slikken van de vooroever langs de Grevelingen. Niet zo maar een klein beetje, maar een zandrug die aan groeide tot een hoeveelheid van vele honderden kubieke meters. Door een drijvende kraan wordt de SCHIPBREUK TUSSEN TWEE PROVINCIES De „Bru 19" redde man van stuurloos motorvlet BRUINISSE, 28-8. Schipper C. de Keizer van het motormossel- vaartuig Bru 19 uit Bruinisse, heeft in de nacht van dinsdag op woens dag de heer J. Teeuwkens uit Hei ningen gered, die met een lekge slagen en stuurloos geworden mo torvlet op een der platen van de Zuldvletye in nood verkeerde. De heer Teeuwkens, die had ge poogd door schreeuwen de aan dacht te trekken, was daarin ook geslaagd, maar van de Brabantse wal dacht men dat iemand op Goe- ree-Overflakkee om hulp riep en op Overflakkee dacht men, dat iemand in nood verkeerde in Noord Brabant. Toen de onfortuinlijke schipper zijn jas en tenslotte ook nog zijn pet in brand stak, kreeg men tenslotte in de gaten, dat op de platen iemand in nood was en door de politie van Oude Tonge werd zowel de politie te water uit Dordrecht als het reddingswezen ingeschakeld om te proberen de in nood verkerende man te redden. De redding werd tenslotte gebracht door schipper de Keijzer, die met schipper L. de Waal, op weg was naar de Waddenzee. In de Gala- theese haven op Overflakkee werd de dodelijk vermoeide en verschrik te heer Teeuwkens aan land gezet, waar de politie die het reddings werk had gadegeslagen en daarbij met seinen hulp had verleend, zich over hem ontfermde. GEMEENTERAAD BURGH Enkele percelen in onrendabele gebieden water leiding worden niet aangesloten Wateroverlast door verlegging dijk naar Kloosterweg De gemeenteraad van Burgh kwam dinsdagmiddag in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester, Jhr. A. van Citters. Na opening werden over de no tulen der twee voorgaande verga deringen door de heer Duson en kele vragen gesteld, o.a. over de huur van de boilers in de gemeen tewoningen waarvoor teveel huur in rekening werd gebracht. De voorzitter zegt toe dit te zullen on derzoeken. Ook kreeg hij op een vraag ten antwoord van de voor zitter, dat de huur van de woning die verhuurd is aan de heer A. Overbeke tot 1 aug. f 8 en na die datum f 8,50 bedraagt. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de situatie die ont staan is door het verleggen van de dijk van de Moorweg naar de Kloosterweg, waardoor de omwo nenden overlast van water gekre gen hebben. Volgens de heer v. d. Klooster is Waterstaat hiervoor verantwoordelijk. De gemeente wil hiervoor grond ter beschikking stellen, waar de heer v. d. Kloos ter tegen is. Tenslotte werd met 4 tegen 3 stemmen besloten, dat de gemeente grond beschikbaar zal stellen, waardoor Waterstaat dan de zaak in orde kan maken. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten, waarin werd meegedeeld, dat de openbare ver lichting in de gemeente voorlopig niet mag worden uitgebreid, stelde de heer v. d. Klooster voor op be paalde punten sterkere lampen aan te brengen. Naar aanleiding van voorgestelde begrotingswijzigingen, ontspon zich een discussie over een post van f 300 op de begroting van 1956, die daarop door een fout was ge plaatst en die b. en w. wilden af voeren, wat op verzet bij de heer Duson stuitte. Na uitvoerige be sprekingen werden de voorgestelde wijzigingen goedgekeurd. Na een korte toelichting door de voorzitter werd een nieuwe veror dening op de begrafenisrechten goedgekeurd. Contract openbare verlichting Een nieuw contract voor de open bare verlichting met de P.Z.E.M. werd, nadat de voorzitter de wijzi gingen had toegelicht, door de raad aanvaard. Langdurig en zeer uitvoerig werd gediscussieerd over het voor stel van b. en w. tot aansluiting van de onrendabele gebieden van het waterleidingnet, waarbij de heer v. d. Klooster bezwaar had tegen aansluiting van enkele per celen, die naar zijn mening reeds eerder aangesloten hadden kunnen zijn. Het voorstel van b. en w. werd tenslotte met 4 tegen 3 stem- zandrug nu verwijderd, de aldus voor de betrokken aannemer ont stane strop wordt geschat op 20 duizend gulden. men verworpen, waarna een voor stel van de heer v. d. Klooster om enkele percelen uit te sluiten met dezelfde verhouding werd aange nomen. De garantie voor gelden voor de poliobestrijding werd z h.st. aange nomen, waarbij een maximum van f 48 werd aangenomen. Tot leden van de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet 1947 werden benoemd de heren: W. L. Deurloo, J. Duson, W. J. v. d. Zande, W. G. Jonker en L. v. d. Klooster, terwijl als reserveleden de heren D. Dijkgraaf en J. C. Boot werden benoemd. Ook werd langdurig gesproken over het voorstel van b. en w. tot verhuring van de zomerwoning Kure A 65 aan de heer Bakker uit Goes. De heer Bouwman was het hier niet mee eens en zou liever deze woning aan een ingezetene willen toewijzen, die deze graag zou bewonen, waartoe tenslotte beslo ten werd. In verband met de huurverhoging werd aan het gemeentepersoneel een looncompensatie toegekend. Hierna werd de vergadering ge schorst, omdat de minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie met de Commissaris van de Koningin en leden van Ged. Staten ter vergadering verschenen om de herindeling van de gemeenten op het eiland te bespreken. Na heropening van de vergade ring werd nog de rondvraag gehou den, die niet veel bijzonders op leverde. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en bijna overal droog weer; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; koude nacht met hier en daar mist; morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 30 aug. Zon op 5.50, onder 19.34. Maan op 12.31, onder 21.47. Eerste kwartier: 1 sept. te 5.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 aug. 6.38 v.m. 18.50 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 aug. 6.04 v.m. 18.28 n.m. HET WEEROVERZICHT Het boven Scandinavië gelegen depressiegebied is sinds gisteren belangrijk in betekenis afgenomen. In de onstabiele lucht, die rond dit gebied naar onze omgeving stroom de, kwamen ook de afgelopen nacht nog buien tot ontwikkeling, maar ze waren minder zwaar en minder frequent dan de voorgaande nacht. Deze verbetering van het weer is mede toe te schrijven aan de stabi liserende invloed, die door een uit het westen komend gebied van hoge druk wordt uitgeoefend. Dit hogedrukgebied ontstond gisteren ten westen van Ierland, waarna het zich in snel tempo over het vasteland van west-Europa begon- uit te breiden. Het zwaartepunt er van lag vanochtend nabij zuidwest Engeland. Morgen zal het weer in Neder land geheel door het hogedrukge bied worden beheerst. De kans op buien is daarom uiterst klein en de temperatuur zal iets hoger worden dan vandaag. Een depressie, die langs IJsland trekt, beweegt zich in de richting van zuid-Scandinavië. Ze zal bij ons geen weersverslechtering kun nen brengen. Een andere storing die ten zuidwesten van Ierland ligt, beweegt zich in de richting van de Golf van Biscay©. GEMEENTERAAD HAAMSTEDE BEHANDELT REEDS BEGROTING 1958 Nieuw contract straatverlichting met de P.Z.E.M. van b. en w. wordt z.h.st. aange nomen. Eveneens wordt z.h.st., op voor stel van b. en w., afgewezen een verzoek om subsidie van „Militaire tehuizen Humanistisch Thuisfront". N.a.v. een schrijven van de ge neeskundig inspecteur van de Volksgezondheid garantie te ver lenen voor de polio-vaccinatie (ga rantie f 1,per prik), besluit de raad deze gevraagde garantie te verlenen. De heer Goudzwaard wordt geacht tegen deze garantie te hebben gestemd. Een door de P.Z.E.M. toegezon den nieuw contract straatverlich ting, wat ook geadviseerd wordt door de Ver. Ned. Gemeenten, wordt, op voorstel van b. en w., aangenomen. Gemeentebegroting 1958 Komt aan de orde de behande ling van de aangeboden gemeente begroting voor het dienstjaar 1958. Aan de hand van het door de com missie van onderzoek overgelegde Woensdag 28 augustus kwam de gemeenteraad voltallig onder voor zitterschap van burgemeester Jhr. Röell bijeen. Het tussentijdse be noemde raadslid de heer K. Manni (vacature door ontslag nemen door de heer J. van Waveren) legt in handen de bij de wet voorgeschre ven eden af. De voorzitter felici teert de heer Manni met deze voor hem belangrijke dag en hoopt en vertrouwt op een goede samenwer king. De verhoudingen in de raad zijn steeds goed en prettig geweest; de voorzitter hoopt dat dit zo mag blijven. De heer Manni zegt dank voor deze woorden en hoopt dat deze in vervulling mogen gaan. Op een verzoek van de Vereni ging Zeeuws Bureau tegen Alco holisme om toekenning van een jaarlijkse subsidie groot f 50, stellen b. en w. voor afwijzend te beschikken. De heer Slager vraagt of dit voorstel niet wordt gedaan uit begrotingsoogpunt; hij zou zich nog kunnen verenigen met een sympathie-subsidie. Het voorstel ARAM - DE HEER DER SLANGEN 56. „Ziezo, wij zullen onze proviand eens aanspreken, alvorens het gevaarlijke deel van de tocht begint", zegt Aram opgewekt. Zijn manschappen hebben de vermoeide paarden van zadels en tuig bevrijd en maken nu de eerste toebereidselen voor de maaltijd. Aga kijkt eens bedenkelijk naar de hoge rotsen, die het smalle dal, waarin zij zich bevinden* omsluiten. „Bevalt mij niks!" mop pert hij. ,Als Crimo ons hier betrapt, zitten we als ratten in de val!" - „Tja, dit is nu eenmaal één lang, smal dal", antwoordt Aram, „ik ken het terrein hier*, dat blijft nog uren hetzelfde. Straks ga ik met twee man vooruit. De anderen volgen dan op gezichts afstand, dat is het veiligst". Maar verderop in de heuvels worden andere plannen beraamd. De verspieder brengt rapport uit aan Crimo van Barlëtta, die daarna de hoofdman van een troep zwaar bewapende krijgers kalm zijn bevelen geeft. „De boogschutters stellen zich links en rechts boven hen op. Een stoot op de hoorn, dan schieten! Slechts twee van hen moeten gespaard blijven. Het meisje en de edelman. Laat voor de anderen elke pijl dodelijk zijn! De lansknechten stellen zich op in het dal". En terwijl Aram rustig zijn verdere plannen ontvouwt, sluipen hoog boven hem de schutters van Crimo naderbij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2