Gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland voor I Jan. I960 DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Westhoek van Schouwen kan terug zien op goed zomerseizoen DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 No. 18214 114e ''Jaargang Z1ER1KZEESCHEWN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. waarin Opgenomen •1797*1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr, 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. deling Dierst EISENHOWER NOEMT HOUDING DER RUSSEN „TRAGISCH" Een toekomst vol „onmetelijke gevaren" WASHINGTON, 28-8. President Eisenhower heeft woensdag ver klaard dat het „tragisch" zou zyn als de Russen de belangrijke wes telijke voorstellen voor het eerste stadium van de ontwapening zou den verwerpen voordat deze gron dig bestudeerd volledig zijn inge diend. „Een dergelijke houding van de Sow jet-Unie zou de mensheid ver oordelen tot een onbepaalde toe komst vol onmetelijke gevaren, al dus Eisenhower. Deze uitlatingen waren vervat in een verklaring, uitgegeven door het Witte Huis, na een conferentie tussen Eisenhower en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Russische leiders dit jaar naar Syrië DAMASCUS, 28-8. - Maarschalk Boelganin en de partij-secretaris Chroesjtsjef zullen voor het einde van dit jaar een bezoek aan Syrië brengen, zo is van officiële zijde te Damascus vernomen. Een hoofdambtenaar van het Sy rische ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat Boelganin en Chroesjtsjef een uitnodiging van de Syrische minister van Defensie, Chaled el Azem, om een bezoek aan Syrië te brengen, hadden aanvaard. De datum hiervoor was nog niet bekend, maar „zij komen beslist voor het einde van het jaar", aldus de Syrische zegsman. Minister El Azem heeft onlangs een bezoek aan de Sowjet-Unie ge bracht. De Amerikaanse hulp aan het buitenland WASHINGTON, 28-8. Een ge meenschappelijke commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft woens dagavond een compromis aan gaande de hulp aan het buitenland bereikt. Zij stelde het bedrag vast op 3.435.810.000 dollar. Dit houdt ongeveer het midden tussen de aanvankelijke 3.692.710.000 dollar van de Senaat en het door het Huis goedgekeurde bedrag dat 500.900.000 dollar lager lag. Het Huis en de Senaat moeten zich thans definitief over het be drag uitspreken, alvorens het wets ontwerp, dat de hulp aan het bui tenland regelt, aan president Ei senhower ter goedkeuring en teke ning wordt voorgelegd. Hebben vogels een „accent" SYDNEY, 28-8. - De Deense or- nitholoog Carl Wiesman, die ook bekend is geworden door de door hem gemaakte grammofoonplaat van de zg. „zingende" honden, wil proberen er achter te komen of Europese vogelsoorten, die zich in Australië gevestigd hebben, een „Australisch accent" hebben aange nomen. Hij zal daartoe een half jaar, met zijn vrouw, in Australië doorbrengen. Het echtpaar heeft pas een reis door Nieuw-Zeeland gemaakt, waar film- en geluids bandopnamen van vele vogels en andere dieren zijn gemaakt, hetgeen ook in Australië zal gebeuren. La ter wil Wiesman deze opnamen vergelijken met opnamen van En gelse vogels van dezelfde soort om na te gaan of er van een afwijkend accent gesproken kan worden. Wiesman wil ook het gekwaak van padden en kikvorsen vastleg gen. Er zijn op de wereld meer dan twaalfhonderd soorten van deze dieren en elke soort heeft een aparte „kwaak", aldus Wiesman. Een woordvoerder van „de re publiek der zuid-Molukken" Niki- joeloew, heeft woensdag medege deeld, in een brief aan de voor zitter van de Veiligheidsraad het verzoek te hebben gedaan, dat het gebied van de republiek der Mo- lukken door de strijdkrachten van de Indonesische republiek wordt ontruimd. Eisenhower zegt in de verklaring dat het opmerkelijk is dat de aan val van de Russen op de westelijke voorstellen samenvalt met hun blufferige verklaring dat zij voor uitgang hebben geboekt bij de ont wikkeling van de middelen die ver woesting op grote schaal veroor zaken in elk deel van de wereld. Nooit gevlogen toch gevlucht WENEN, 28-8. De 20-iarige Tsje- chische smid Pavel Turek en zijn 19-jarige landgenoot Jaromir We- sely, vrachtautobestuurder van be roep, die maandag j.l. met een vliegtuig naar Oostenrijk zijn uit geweken, hadden nog nooit zonder instructeur gevlogen. Niettemin maakten zij met hun kleine sport- vliegtuig een volmaakte landing. De twee uitgeweken Tsjechen hadden in hun land, in het kader van een militaire vooropleiding, vlieglessen gehad. Zij zijn met een toestel van hun vliegclub naar Oos tenrijk uitgeweken en hebben de Oostenrijkse autoriteiten - als ge meld - om een verblijfsvergunning als politieke vluchtelingen ge vraagd. Het Russische ballistische projectiel Generaal-majoor Pokrofski, een Russische technische deskundige, heeft woensdag in het Moskouse blad „Sowjetskaja Aviata" ge schreven, dat het Russische inter continentale ballistische projectiel een hoogte van duizend km heeft bereikt in een karakteristieke bal listische baan en met een onvoor stelbare snelheid - tot 25.000 km per uur - naar beneden ging naar zijn doel. Het heeft een zeer grote nauwkeurigheid met een maximale afwijking van 10 tot 20 km. „Daar de raket een waterstofbom kan vervoeren, garandeert deze nauw keurigheid de vernietiging van elk gewenst doel". Pokrofski schrijft voorts, dat het projectiel van een kleine en ge makkelijk te camoufleren plaats kan worden afgeschoten. Deze plaats kan ook gemakkelijk voor het afschieten worden gereed ge maakt. Het projectiel kan ieder deel van de aarde bereiken, aldus het artikel, dat in te Berlijn ont vangen persberichten wordt aan gehaald. Handhaving midden-Europese tijd? 's-GRAVENHAGE, 28-8. De re- gering meent dat de midden-Euro pese tijd als wettelijke tijd gehand haafd moet blijven en ziet verschil lende bezwaren tegen wederinvoe ring van de «middelbare zonnetijd van Amsterdam en de aparte zo mertijd, zoals ons land die voor de oorlog kende. In 1946 is bij de wet bepaald dat de midden-Europese tijd, die in de oorlog door de bezetter was inge voerd, tot een nader te bepalen tijdstip zou blijven gelden. Nu deze tijdelijke regeling door een defini tief voorschrift moet worden ver vangen, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de midden-Europese tijd ook in de toekomst wettelijke tijd te doen zijn. Bekend dagbladeigenaar van blindheid genezen DEN HAAG, 28-8. De broeder van de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer A. D. Jonckheer, eigenaar van het dagblad „La Prensa" in Willem stad (Curasao), is na een oogbe handeling in de kliniek van prof. Weve te Utrecht thans als genezen ontslagen, na zestien jaar blind te zijn geweest. Hij blijft nog enige tijd in Ne derland voor een nabehandeling. De Amerikaanse regering heeft de Sowjet-Unie toestemming ge geven om met twee van haar nieuwste passagiersvliegtuigen met straalaandrijving in september le den van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties naar New York te vervoeren. „Marathon-race" van minister mr. A. A. M. Struycken Oriëntatiereis verdiepte het inzicht (Van onze redakteur) De minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie, mr. A. A. M. Struycken, heeft een twee daagse trip langs de verschillende dorpen op Schouwen-Duiveland achter de rug, in elk waarvan de bewindsman contact opnam met de plaatselijke gemeentebesturen, teneinde van gedachten te wisselen over de voorgenomen plannen tot gemeentelijke herindeling. Op een na afloop van de trip ten stadhuize van Zierikzee gehouden persconferentie heeft de minister verklaard, dat de invoering van de grotere gemeentelijke concentratie zijn beslag zal hebben gekregen vóór 1 januari 1960. Zoals bekend ligt het in het voornemen het aantal gemeenten op Schouwen-Duiveland terug te brengen tot zes, maar of men aan dit aantal zal vasthouden, kon de minister nog niet definitief toegeven. In het algemeen trouwens onderlijnde hu, dat het hier voor hem een oriëntatietrip betrof. „Ik wilde zelf hier kijken alvorens verder te gaan", aldus de bewindsman, die verklaarde dat het contact met de gemeentebesturen bijzonder prettig is geweest en zeer nuttig, want in sommige opzichten zijn ook nieuwe inzichten bet resultaat geweest van deze reis naar Schouwen-Duiveland. Ouwerkerk, dat geen prijs stelt op samenvoeging met Zierikzee. De bewindsman meende dat de Westhoek nog in een ontwikke lingsfase verkeert. De zaken moe ten hierom voorzichtig worden, aangepakt, maar het is duidelijk dat de leiding wel in één hand moet komen hier. De minister verklaarde nog dat het argument van de eigen levens vatbaarheid der gemeenten, zulks grond van de goed geleide en voltooide wederopbouw vaak is ge bruikt, maar ook dit argument is uiteraard weer slechts onderdeel van het complex factoren, die de uiteindelijke uitslag -bepalen. De minister zeide tenslotte de her nieuwde kennismaking met Zee land en Schouwen-Duiveland bij-, zonder prettig te hebben gevonden. De minister maakte de trip in gezelschap van de Commissaris der Koningin in de provincie Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de leden van Gedeputeerde Staten. Het werd een „marathonrace" van twee da gen, maar van overhaasting was geen sprake, zoals de Commissaris der Koningin met voldoening vast stelde. Ieder kreeg gelegenheid bij wijze van spreken „zijn zegje te doen". Minister Struycken sprak van het bijzonder karakteristieke van de verschillende bezochte dor pen en zeide hier een gezonde maatschappij te hebben aangetrof fen, waar de norm van bewoon baarheid, als gevolg van de groot scheepse wederopbouw na de ramp, zelfs boven het landelijk gemiddel de is komen te liggen. „Maar dit gunnen we Schouwen-Duiveland graag", zo was het oordeel van de minister, die moest toegeven dat de geneigdheid in alle gemeenten te houden wat men heeft, tot uitdruk king was gebracht. Koningin Juliana en prinses Beatrix bezoeken Markelo MARKELO, 29-8. - Vandaag heeft Koningin Juliana, vergezeld van prinses Beatrix een bezoek ge bracht aan Markelo, en daarbij de herdenkingsbijeenkomst ter gele genheid van het tien-jarig bestaan van de Plattelandsjongerengemeen- schap, de landbouwtentoonstelling „Gouden Aren" en het spel „Naar de eenheid" bijgewoond. De Koningin en de prinses arri veerden hedenmorgen te 11.15 uur bij het feestterrein aan de rijksweg Markelo-Holten. Ter begroeting waren o.a. de Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, de burgemeester van Markelo en de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. S.. L. Mansholt, aanwezig. De Koningin begaf zich daarna onder een boog van korenaren, ge dragen door een 30-tal meisjes in klederdracht, naar de grote jubile umtent, waar reeds ongeveer 7000 leden van de P.J G.N. hadden plaats genomen. Verscheidene functiona rissen van de P.J.G.Nvan de Landdag en van de stichting „Gou den Aren" werden aan Hare Ma jesteit voorgesteld, waarna te om streeks 11.45 uur dr. Mansholt een korte toespraak hield, die werd ge volgd door een rede van dr. J. van der Grient, inspecteur van het ge vangeniswezen, over het onder werp: „De toekomst is reeds be gonnen. Welke?" De Koningin en de prinses ver trokken te 12.30 uur naar de land- bouwhuishoudschool „De Wheme- kamp" te Markelo. Naar het A.N.P. van de direc teur van de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, de heer J. H. Bannier, verneemt, heeft de cern-synchro- cyclotron dezer dagen 24 uur op volle toeren proefgedraaid. De heer Banneir is van deze belangrijke gebeurtenis getuige geweest. Prettige sfeer De sfeer van de besprekingen echter was prettig en bleef zelfs aangenaam bij penibele punten. De minister trof hier en daar ook wel het inzicht aan, dat grotere con centratie nuttig zou zijn. In ver schillende gemeenten werd de sug gestie gedaan van het eiland één gemeente te maken, maar de be windsman kon al op voorhand ver klaren, dat hiervan nimmer sprake zal kunnen zijn. „De belangensfe ren liggen te ver uit elkaar om hieraan te kunnen denken", zo was zijn oordeel. De gedachte dat Se- rooskerke kern moet worden van het „platte van Schouwen" is hele maal losgelaten en de minister had de indruk dat Kerkwerve de argu menten van de scheidingsdijk zelf met enige ironie naar voren brengt. - Van een absolute scheiding door zo'n dijk is immers geen sprake. Alle argumenten - ook de ge voelsargumenten - spélen een rol bij de uiteindelijke beslissing. Te Noordwelle zowel als te Se- rooskerke is het gevoelen naar vo ren gekomen bij herindeling te worden gevoegd bij het toeristisch ontwikkelingsgebied van de West hoek van Schouwen. Beide dorpen hebben het gevoel ook tot dit re- kreatiegebied te behoren. In Duiveland zal het komen tot grotere concentratie, naar het zich Dit nummer bestaat uit 6 pagina's SCHARENDIJKE Bliksem sloeg in Tijdens een kort maar hevig on weer woensdagmorgen vroeg sloeg de bliksem via een antennedraad in de woning van de heer A. v. d. P. aan de Rampweg. De materiële schade was gelukkig maar gering, terwijl geen der bewoners letsel bekwam. Slechts het bedrog onteert de dwaling nooit. OOSTERLAND De werkzaamheden aan de Hoge Maireweg In het kader der wegenverbete ring in onze polder, kan worden Medegedeeld dat de werkzaamhe den aan de Hoge Maireweg thans volledig hun beslag hebben gekre gen. Ook de opruimingswerken rijn klaar gekomen, en de N.V. Aannemings-Mij. „Zeeland" heeft haar matten en biezen gepakt en is naar andere oorden vertrokken. De Hoge Maireweg is prima in orde gekomen. BRUINISSE Inbraak in kermiskraam In de nacht van maandag op dinsdag werd in een der kramen, die op de kermis te Bruinisse had den gestaan, en daar nog waren overgebleven, ingebroken. Er wer den chocolade en suikerwerken ontvreemd. De politie mocht er in slagen, de dader, een schippers knecht van een tijdelijk in de ha ven liggend schip te arresteren. Nadat deze bekend had is proces verbaal tegen hem opgemaakt. Bruinisse raakt bocht kwijt Reeds vele bochten zijn in de soms nauwe straten van Bruinisse breder gemaakt, door innemen van voortuintjes en dergelijke maatre gelen. Thans is de beurt aan de bocht hoek Kerkstraat-Noorddijk nabij de woning tot voor kort be woond door de heer W. de Ronde. De passage is hier nu belangrijk verbeterd en men heeft een betere toegang gekregen van en naar de weegbrug Verlengde Beursstraat. REGERING WIL LUISTERBIJDRAGE OP 15,- PER JAAR BRENGEN Gestegen onkosten nopen er toe 's-GRAVENHAGE, 28-8. - Een wetsontwerp, waarbij de luisterbij drage wordt verhoogd tot f 15, per jaar, is bij de Tweede Kamer ingediend. Het is de bedoeling, dat de verhoogde luisterbijdrage in gaat op 1 juli 1958. De inkomsten uit de luisterbijdrage zullen in 1958 met f 4.100.000 omhoog gaan en het jaar daarna met f 8.200.000. De reden tot verhoging van de luisterbijdrage is de stijging van kosten bij de radio-uitzendingen. Financiering van de wereldomroep uit 's Rijks algemene middelen, waardoor een hoger bedrag uit de luisterbijdrage voor de binnenland se omroep beschikbaar zou komen, acht de regering op dit ogenblik laat aanzien met inschakeling vanniet juist, omdat hierover een be slissing moet worden genomen bij de behandeling van het ontwerp - omroepwet. Overigens is de rege ring wel van mening, dat finan ciering van de wereldomroep pri mair als staatstaak moet worden gezien. Als factoren, die van invloed zijn op de hogere uitgaven van de Ne derlandse radio-omroep, worden in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp genoemd: 1. De sterk verhoogde uitgaven betrekking hebbende op de sala rissen van het personeel door de nieuwe salarisregeling, welke over het algemeen een verbetering der salarissen inhoudt; 2. de oprichting van het F.M.- zendernet; 3. de uitbreiding en vernieuwing van het zenderpark van de wereld omroep. Steeds meer in trek Beperkte akkomodatie remt ontwikkeling (Van onze verslaggever) Het Seizoen - met een hoofdlet ter S wel te verstaan - loopt ten einde. In de Westhoek gaat men zo langzamerhand de balans eens opmaken en men is algemeen tot de conclusie gekomen dat het sei zoen goed geweest is. Het is aan merkelijk drukker geweest dan het vorige jaar. Hoe kan dit ook an ders. Het sociaal toerisme is niet tegen te houden en we kunnen het wel zó stellen: geen oord ontkomt er aan! Ook de kop van Schouwen profiteert hiervan, maar een al te grote uitbreiding van het aantal gasten zal toch niet meer mogelijk zjjn, daar de accomodatie hierop niet berekend is. De beperkte lo- giesgelegenheid houdt het toerisme dus aan zekere grenzen gebonden. Om deze reden heeft het bij de beheerders van de kampeerboer derijen in Renesse kwaad bloed gezet, dat de gemeente de bouw van zomerhuizen verboden heeft. Deze mensen kunnen hierdoor hun bedrijf niet uitbreiden en voelen dit als een ernstige beknotting van hun vrijheid. „Want", zo vragen zij zich af, „waar ligt de grens? Wij hebben toch niet voor niets onze exploitatievergunning?" Als wij ons goed lieten inlichten, is het momenteel zelfs zo, dat een exploitant van een kampeerboer derij in de gemeente Renesse geen vergunning kan krijgen om iemand voor eigen kosten een zomerhuisje op zijn terrein te laten plaatsen. Zelfs niet als hij zo'n vijf of zes hectare prachtig gelegen grond ongebruikt heeft liggen. Niet als vroeger Ondanks alles: de stroom van gasten groeit gestaag. Allerlei na tionaliteiten heeft men weer te bergen gehad. Zelfs enkele Joego- slaven hebben hun tentje voor en kele weken in de Westhoek opge zet. „En toch" zo vertelde ons een beheerder van een kampeerterrein „het kamperen is niet meer zoals vroeger". Men komt tegenwoordig met „huizen van tenten" van alle mo gelijke luxe voorzien. Er zijn kan jers bü die meer dan duizend gul den hebben gekost. Deze in het vak vergrijsde kampbaas vond dat maar droevig: „Er is maar vijftig procent bij dat echt kampeert", verzuchtte hij. Al met al is het seizoen vroeg begonnen; met Pinksteren her bergde men al een respectabel aantal gasten. Hierdoor komt het ook voornamelijk, dat men van 'n goed seizoen kan spreken. In de laatste weken bliezen immers vele kampeerders een haastige aftocht en dat heeft de Westhoek geld ge kost 1 Uit Duitsland voor een weekend Brabanders, Rotterdammers, Dordtenarenen Duitsers, dat zijn de mensen voornamelijk die steeds meer en meer gaan komen. Niet vergeten mogen worden de Engelse militairen in Duitsland. Een groepje vliegerofficieren dat in ons nabuurland is gestationeerd, ziet er geen been in om nu al we ken achtereen in de Westhoek het weekend door te brengen. En wie slechts éénmaal in de Westhoek logeerde komt er terug, zo durven wij het wel stellen na al wat wij hebben vernomen. Wij kunnen dit het best illustreren met het weer geven van een aantal dichtregels die wij aantroffen in het gasten boek van een bekende kampeer boerderij: „bij regen of zonne schijn, in de Westhoek moet je zijn!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1