DE ZIERIKZEESCHE COURANT Londens beroemdste barman vergat Zierikzee niet H n DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 No. 18213 114e jaargaut ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN •1797*1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De westerse ontwapeningsvoorstellen OVEREENSTEMMING IN NAVO-RAAD PARIJS, 26-8. Maandag is te Pa rijs van welingelichte zijde verno men, dat de permanente NAVO- raal algemene overeenstemming heeft bereikt over het geheel der ontwapeningsvoorstellen, die ver tegenwoordigers van de Verenigde Staten. Canada. Groot-Brittannië en Frankrijk gedurende de Lon- dense besprekingen aan de Sowjct- russische afvaardiging hebben ge daan. De overeenstemming werd be reikt na een bijeenkomst van twee Staatscommissie inzake het kadaster ingesteld •s-GRAVENHAGE, 28-8. Bij K.B. is een staatscommissie inzake het kadaster ingesteld. De taak van deze commissie zal zijn van advies te dienen over de maatschappelijke functie die het kadaster dient te vervullen. Bijzondere aandacht zal zij schenken aan de juridische en de planologische betekenis van de kadastrale gegevens, benevens aan de wijze waarop deze gegevens het best kunnen worden verkregen en bijgehouden. Voorts zal de com missi e onderzoeken of een wette lijke regeling betreffende het ka daster wenselijk is. Moch dit inder daad het geval zijn, dan zal zij een ontwerp van wet voor deze rege ling moeten opstellen. Tot voorzitter tevens lid van de staatscommissie is benoemd dr. M. J. Prinsen, commissaris der konin gin in Noord-Holland. Fabriek stilgelegd RHENEN, 26-8. Een Rhenens be drijf, dat onder de naam „N.V. Kroonsteen" sedert enige tijd een nieuw soort straatklinker op de markt brengt, de zgn. betonsteen, en hiervan tot nu toe ruim 125.000 stuks per week afleverde, is zater dag etopgelegd tengevolge van de bestedingsbeperking. Er liggen overheidsorders tot ruim anderhalf miljoen - de ge meente Urk b.v. heeft namelijk nog 600.000 van deze stenen tegoed - doch alle orders zijn geanuleerd. Vijf en twintig arbeiders zijn in middels ontslagen. uur, waaraan door vertegenwoor digers der vijftien NAVO-leden werd deel genomen. Van dezelfde 2ijde wordt nog vernomen, dat er geen ernstige be zwaren tegen de voorstellen - die de zgn. „eerste fase" voor een in ternationale ontwapening omvat ten - zijn gerezen. Aardgas ontsnapte Bij Osterwald in Bentheim (west-Duitsland) heeft zich zondag met grote kracht aardgas een weg naar de aardoppervlakte gebaand. Huizenhoge fonteinen van water, zand en modder, ge mengd met aardolie, werden in de lucht gespoten. Reeds zaterdag waren er aanwijzingen, dat er aardgas zou gaan ontsnappen, zodat alle voorzorgsmaatregelen konden worden genomen. Deskundigen van de mijn- bouwkundige dienst te Mep pen zijn van oordeel, dat de uitbarstingen nog weken lang kunnen duren, indien de gasdruk niet wordt ver minderd door het doen van boringen tengevolge waar van gas langs een andere weg kan ontsnappen of door aardgas- en aardoliebron nen in de omgeving zo in tensief mogelijk te doen werken. Mr. J. W. Beyen naar Bonn 's-GRAVENHAGE, 26-8. Oud- minister mr. J. W. Beyen, rege ringscommissaris voor Duitse aan gelegenheden, is vandaag naar Bonn vertrokken om met prof. dr. E. Kauffmann overleg te plegen over de regeling van de verdere gang des Duits-Nederlandse onder handelingen. In aansluiting op zijn besprekin gen met prof. Kaufmann zal mr. Beyen tevens de minister van Bui tenlandse Zaken van de Duitse bondsregering dr. Von Brentano, bezoeken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Naar het A.N.P. verneemt, wordt vrijdag 30 aug. per K.L.M.-toestel uit New York een grote zending Salk-vaccin voor de bestrijding van de kinderver lamming, door het Rijk bij de Parke Davisfabrieken te Detroit besteld, op Schiphol verwacht. Dit Salk- vaccin wordt gebruikt om de kin deren, die dit jaar twee jaar zijn geworden of worden, tegen polio te vaccineren. Deze zending is de eerste welke gebruikt zal worden .bij de uitvoering van het polio vaccinatieprogramma van de rege ring. De vaccinatie zal begin okto ber aanvangen; een tweede zen ding uit Amerika wordt eind sep tember verwacht. Beide zendingen vormen een voldoende hoeveelheid voor het vaccinatieprogramma ten behoeve van de kinderen, die in 1955 zijn geboren. BLOEMENDAAL. Op het strand even ten noorden van het Noord' zee-kanaal is het stoffelijk over schot aangespoeld van de op 10 augustus j.l. bij Bloemendaal in zee verdronken 20-jarige Haar lemmer Hans Jaske. Het is naar de begraafplaats te Velsen ver voerd. CUYK. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeente huis, de schouwburg, een kleuter school, een jeugdhuis en een brand weerkazerne worden in Cuyk aan de Maas van 6 tot en met 11 sep tember de „Sesamfeesten" gehou den, genoemd naar het eerste woord van de toverspreuk „Sesam open u". AMSTERDAM. In verband met behaalde successen bestaat thans het plan om met een van Neder lands mooiste pierementen een tournee door de Verenigde Staten van Noord-Amerika te maken. Of het plan practisch uitvoerbaar zal zijn, zal door de Nederlandse auto riteiten te New York in september e.k. worden bestudeerd. UTRECHT. Zondagavond even na zeven uur is op de onbewaakte overweg tussen Beesd en Gelder- malsen een bromfietser, de 19-ja rige P. Huygen, aangereden en ge dood. De rijkspolitie te Beesd stelt een onderzoek in. 200 METER DIJK IN HARINGVLIET VERDWEEN Werk van een week ging teloor HELLEVOETSLUIS, 26-8. - Na nauwkeurige inspectie is gebleken, dat de schade aan de ringdijk in het Haringvliet in de afgelopen nacht niet veel groter is geworden dan zondag werd geconstateerd. De met klei, stortsteen en zand in aanbouw zijnde kromming in de dijk aan de zijde van Hellevoet- sluis, blijkt over een afstand van plm. 200 meter verdwenen te zijn. Dit nog onbeschermde dijkdeel door het „Rak van Scheelhoek'" zal zo spoedig mogelijk worden her steld. Bij gunstig weer kan dit in drie tot vier dagen gebeuren. Bij woelige zee zal de herbouw meer tijd en inspanning vergen. Het op de ringdijk aangebrachte asfaltdek heeft betrekkelijk weinig geleden. Een stuk van zestig meter (plm. duizend vierkante meter), dat de vorige week gemaakt werd, is danig beschadigd en behoeft ten dele herstel, ten dele vernieuwing. Aan materieel, dat in de luwte van de ringdijk en in de werkha- ven van Hellevoetsluis lag, is niets verloren gegaan. Dit was de derde keer, dat tij dens een stormachtig weekend het werk van ongeveer een week te loor is gegaan. Het reeds langer liggende asfaltdek op het dijkdeel van 3500 meter heeft het stormge weld goed doorstaan. Tijdens de storm van de afge lopen nacht is te Hellevoetsluis een meter verhoging boven het vloed- peil van 233 cm plus N.A.P. ge meten. De Prov. Zuidhollandse waar schuwingsdienst voor gevaarlijk hoog water behoefde in de afge lopen nacht niet in werking gesteld te worden. Stormschade op IJmuider strand IJMUIDEN, 26-8. De westerstorm heeft de afgelopen nacht grote schade aangericht in het bungalow dorp op het IJmuider strand. Ten minste zes huisjes werden door zee en wind tegen de duinen geslagen en volkomen vernield. Vele badgasten, die elk jaar op het IJmuider strand vertoeven, vertelden dat zij in augustus nog nimmer zulk zwaar weer hebben meegemaakt. Leraren Rijks H.B.S.-en vergaderen 's-GRAVENHAGE, 26-8. De ver- eniging van leraren aan Rijksho- gere Burgerscholen zal deze zomer haar 40-jarig bestaan vieren. Dit bestaan zal worden herdacht in de jaarvergadering, die op woensdag 28 augustus zal worden gehouden in het conferentieoord „De Pieters berg" te Oosterbeek. Tijdens deze vergadering zal voorts de heer F. Th. van der Ma den, hoofd van de sector voor so ciale en culturele onderzoekingen van het Centraal Planbureau, een inleiding houden over „Verschui vingen in het arbeidspatroon - hun betekenis voor het V.H.M.O.". Geen verhoging draad- omroepabonnement 's-GRAVENHAGE, 26-8. Decen trale directie van P.T.T. deelt mede dat het, in tegenstelling tot anders luidende geruchten, niet in het voornemen ligt over te gaan tot een verhoging van de abonne mentsprijs van de draadomroep. Mocht, geheel los hiervan, besloten worden tot een verhoging van de luisterbijdrage, dan zal deze gelij kelijk gelden voor toestelbezitters en draadomroepabonné's. Korpox-aal gedood door helicopter Maandagmiddag omstreeks kwart over één is te Rijswijk, onder de Gelderse gemeente Maurik, de 28- jarige beroepskorporaal le klasse L. L. Breuer uit Amsterdam, in aanraking gekomen met de staart- rotor van een helicopter. Tijdens het vervoer naör een ziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwondin gen bezweken. De crisis in de Ned. vlasindustrie ROTTERDAM, 26-8. Het bestuur van de Nederlandse federatie van vlasindustrieën is zich van de zeer ernstige consequenties bewust, die een besluit tot stilleggen van de bedrijfstak zal teweeg brengen. Met name zijn de gevolgen ern stig voor de werkgelegenheid van enkele duizenden werkkrachten, terwijl men het thans nog niet ver antwoord acht deze deviezenbron droog te leggen. Vandaar dat be sloten is te wachten op de resul taten van de op handen zijnde be sprekingen met de Engelse spin ners en op de besluiten van het Europese vlas- en linnencongres, dat van 30 september tot 3 oktober te Cannes wordt gehouden. Men acht vooralsnog de moge lijkheid niet uitgesloten om in Eu ropees verband tot overeenstem ming te komen over gezamenlijke afweermiddelen tegen de dum pingspraktijken van Rusland, om dat deze in wezen voor allen, ook dus spinners en wevers, een dode lijke bedreiging vormen. ALGERICAS. Volgens berichten van het Spaanse persbureau EFE zijn zondaganacht twee Russische oorlogsschepen, de kruiser Michel Koetoesof en een torpedobootjager, de Straat van Gibraltar gepasseerd. De schepen, die zonder licht voe ren, kwamen van de Atlantische Oceaan. Zij varen nu, aldus het Spaanse persbureau, langs de Afri kaanse kust en bevinden zich in de nabijheid van schepen van de Ame rikaanse zesde vloot, die op het ogenblik op manoeuvre zijn. Een Amerikanse soldaat, die op wacht stond bij een oliebuisleiding ben Intsjon in zuid-Korea, heeft drie waarschuwingsschoten gelost, waarbij door het terugkaatsen van een kogel een Koreaanse burger is gedood, aldus heeft het Ameri kaanse leger in Korea maandag gemeld. Gewapende overval op tankstation te Oude Rijn Man met wassen neus verdween met f 300, UTRECHT, 26-8. Vanochtend in de vroegte heeft minstens één on bekende dader een overval ge pleegd op het benzinetankstation aan het verkeersplein Oude Rijn bij Utrecht. Hij is met f 300,aan contanten verdwenen. Ongeveer half vijf verscheen aan het benzinestation een man, die zich door middel van een wassen neus en een namaaksnor onher kenbaar had gemaakt. Hij hield de pompbediende twee revolvers on der de neus en dwong hem tot het afgeven van de sleutels van een geldkistje, waarin de directe ont vangsten zaten en van de kluis in de kantoorruimte achter het sta tion. Hij maakte zich meester van f 300,uit het geldkistje, maar gunde zich niet de tijd voor een onderzoek van de kluis. Onder be dreiging met de revolvers gebood hij de bediende binnen te blijven, waarna hij verdween. De bediende bleef niet binnen, doch waar schuwde passerende automobi listen. De politie heeft nog geen spoor van de overvaller, doch vermoed te doen te hebben met de dader(s) van een dergelijke overval op een tankstation bij Amsterdam, kort geleden met ongeveer dezelfde ver- Wind stoot auto van weg Maandagochtend om negen uur is in de Wilhelminalaan te Beuningen en Wijchen tengevolge van een hevige windstoot een bestelwagen van een bedrijf uit Arnhem van de weg geraakt en, na een boom te hebben ontwor teld, zwaar beschadigd in de berm van de weg terecht ge komen. De auto had een ma tige snelheid. Volgens deskundigen is het aanneembaar, dat tenge volge van bepaalde effecten die in zekere streken van het land bij storm kunnen optreden, zodanige windsto ten voorkomen, dat derge lijke ongevallen zich kunnen voordoen. Volgens het K.N.M.I. wer den omstreeks die tijd wind snelheden geregistreerd van 20 meter per seconde, of ruim 70 km per uur. momming gepleegd. Het signale ment van de overvaller komt on geveer overeen alsmede de bedrei gende woorden. De kritiek op het Britse koningshuis EEN HEEFT SPIJT De 19-jarige Markies van Lon donderry heeft maandag tegenover de pers verklaard, dat hij spijt heeft over de kritiek die hij on langs op het Britse koningshuis heeft geoefend. Hij maakt nederig zijn excuus voor zijn „slechte ma nieren" en zegt volkomen te kun nen begrijpen dat velen hem laf noemen omdat zijn kritiek iemand gold, die niet kan antwoorden. De 33-jarige lord Altrincham, die begonnen is met de kritiek, heeft Wie nooit ongelukkig is, heeft ook nooit liefgehad daarentegen geen spijt. Hij heeft de pers meegedeeld, dat hij in het volgende nummer van de „Natio nal and English Review" zijn critici zal antwoorden. Hij verklaarde dat hij sinds zijn eerste artikel meer dan duizend brieven heeft ontvan gen, waarvan meer dan driekwart het met hem eens is. HOLLANDIA. In de loop van deze maand zullen wederom, onder auspiciën van het Studiefonds Nieuw-Guinea, een vijftal Papoea jongens voor verdere studie naar Nederland vertrekken. De reis- en verblijfkosten zullen deels door het gouvernement van Ned. Nieuw- Guinea worden gedragen, terwijl de familie van de jongens heeft toegezegd zich te zullen inspannen mede een bijdrage te leveren in deze kosten. Wieken draaiden als razend en zaak liep warm Brand in windkorenmolen te Oosterland Schade door krachtig ingrijpen beperkt Zondagmorgen vroeg is de oude windkorenmolen, welke zoals be kend reeds geruime tijd op nonac tiviteit staat en wacht op een gron dige restauratie, bijna het slacht offer geworden van brand. Omstreeks zes uur was door de hevige windstoten de ketting, waaraan de wieken vastliggen, los geslagen en, tot grote ontsteltenis van één der omwonenden, begon nen de wieken als een razende te draaien, met als gevolg dat de zaak warm liep en er boven in de molen brand ontstond. Men maakte on middellijk alarm en met een loei ende sirene snelde de motorspuit te hulp. Het was echter levensge vaarlijk om de nog steeds razend snel draaiende molen te naderen, omdat ieder ogenblik de zaak bre ken kon, terwijl het natuurlijk ge heel ondoenlijk was om binnen in de molen te komen met bluswater. Met behulp van molenaar Hoek hebben de brandweermannen de molen kunnen verkruien, zoals dit wordt genoemd, en kwamen de wieken tot stilstand. Men kon nu de brand spoedig meester worden waardoor de schade van het inte rieur tot een minimum beperkt bleef. Het is dan ook aan de bi- zondere activiteit van de brand weer - onder leiding van comman dant Capelle - te danken, dat de molen, die dateert uit 1572, behou den bleef. Een bizonder gelukkige omstan digheid was, dat het vermolmde kruirad, waarmede de molen ver draaid wordt, juist in stukken brak toen de kap uit de wind stond. Ware dit eerder gebeurd, dan zou den de wieken nooit tot stilstand te krijgen zijn geweest en waren de gevolgen niet te overzien. Als veiligheidsmaatregel zijn de be lendende woningen ontruimd tij dens de werkzaamheden. Ten bewijze hoe snel de wieken draaiden, zij nog vermeld dat de meters lange ketting, die zich nog aan één der wieken bevond, steil in de lucht stond wanneer de wiek boven was, terwijl dezelfde ket ting een sleuf in de grond groef van enkele decimeters diep, zodat de zoden en aarde op de nabij staande daken vloog. Het is maar te hopen, dat de molenmakers spoe dig aan de restauratie zullen kun nen beginnen, zodat dergelijke ca lamiteiten niet meer kunnen voor komen. Niet alleen borreltjes schenken „Jimmy of the Carlton" logeert in geboortestad Londens beroemdste barman, Jimmy Krakeel, tot voor kort bar keeper van het wereldberoemde Carlton hotel in de Engelse hoofd stad, vertoeft momenteel in Zie rikzee. „Jimmy" heet in werkelijk heid Adriaan en is uit onze stad geboortig. In 1915 kwam hq als étage-kelner in dienst bij het Carl ton hotel, waar hem in 1929 het beheer over de bar werd toever trouwd. Toen ook werd hq door de maitre d'hotel omgedoopt in „Jim my" en Jimmy is het sindsdien ge bleven. Momenteel is het Carlton onder slopershanden, daar het plaats moet maken voor een zes tien verdiepingen hoge wolken krabber voor het Hoge Commissa riaat van Nieuw-Zeeland. Echter „Jimmy of the Carlton" heeft in de directie-bar van „Hul ton House" in Fleetstreet de cock tail-shaker opnieuw vast in han den en over zijn nieuwe bestaan is hij zeer enthousiast. Tijdens de tweede wereldoorlog is deze oud- Zierikzeeënaar, die bij iedereen van de Nederlandse kolonie in Londen bekend is, vertrouwensman geweest van menige Hollandse ver zetsman. Heel wat kleine flesjes Hollandse klare heeft hij ze in die moeilijke dagen toegestopt. De allergrootsten De allergrootsten der aarde heeft hij persoonlijk gekend en bediend. Om maar enkele namen te noe men: koning Leopold van België, Churchill (die het hotel als ont moetingsplaats gebruikte voor tal loze besprekingen), en zelfs de Ma- haradja van Bikanier. Ook ex-ko ning Alphonse van Spanje was een geregelde bezoeker; Prins Bern- hard, vergezeld van Churchill en lord Ismay, gebruikten vaak in Jimmy's bar een cocktail, voor zij zich aan het diner zetten. „Mijn anker ligt hier" En zo is Jimmy of the Carlton dan thans gewoon als Adriaan voor een tiendaags bezoek in Zierikzee. „Mijn anker ligt nog steeds hier en ik ken nog elke steen van de to ren", zo drukte hij zich uit. Zijn laatste bezoek aan Neder land was in 1953, vlak na de water snood, -maar hij kreeg geen toe stemming om het rampgebied te betreden. De telefoon bracht echter uitkomst, in die zin dat hij zijn broer de heer J. Krakeel in levende lijve aan het toestel kreeg. En dat het de laatste goed ging, was wat Jimmy wilde weten. In de zomer van 1953 bezocht hij het eiland en kregen zijn vele vriendschappen hier een nieuwe injectie. Ook nu moeten weer vrienden worden bezocht en zeker zal hij nog aangaan in hotel Du Commerce te Middelburg, waar hij lang geleden nog gewerkt heeft. Tol van de oorlog Leed is Jimmy niet gespaard ge bleven. In de oorlog werd zijn huis door een Duitse bom getroffen en verloor hij vrouw en schoonmoe der. Zijn zoon werd hierbij geeste lijk zo ernstig getroffen, dat hij momenteel nog steeds in een ver pleeginrichting verblijft. Ondanks alles is Jimmy een vriendelijk en opgewekt mens gebleven. „Het lij den heb je niet alleen", voegde hij ons toe, „in die tijd gingen er iedere nacht wel een tweeduizend men sen". Kerstkaarten Jaren achtereen, tot 1954, is Jim my een hooggeprezen bestuurslid geweest van het „United Kingdom Bar Tenders Guild". Rond Kerst mis ontvangt hij honderden kerst kaarten uit alle delen van de we reld van ambassadeurs en kunste naars, van diplomaten en militai ren. Zijn leven is dan ook buiten gewoon interessant, het blijft niet bij alleen een borreltje inschenken. Zijn levensdevies is dan ook: „iemand van dienst zijn is geen last maar een lust", zal daarin soms het geheim schuilen van zijn levensmoed, waardoor hij zich met zijn cocktail-shaker, ondanks te leurstellingen, zo gezien heeft ge maakt?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1