Eerste Deltadijk nadert voltooiing Hoog laaide het vreugdevuur in Haamstede DE ZIERIKZEESCHE COURANT SUURHOFF BEPERKT ZIJN BESTEDINGEN MET RUIM EEN MILJOEN Amerikaanse leger bezuinigt De toestand in Syrië s ocviog MAANDAG 26 AUGU8TU8 1957 No. 18212 114e jaargang ZIERIKZEESdE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-im Tel.T3-2*.v! afdeling na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 37(677 - 1 Uitgave: N.V. Drukkerij vJH. Lakenman Qchtman, r 1 Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Subsidies gezondheidszorg sterk besnoeid Minister Suurhoff heeft aan de 1 Tweede Kamer een nota overge legd, waarin hjj mededeelt hoe htf de bestedingen van het departe ment van Sociale Zaken en Volks gezondheid voor dit jaar heeft be perkt. Het totale bedrag van de be perkingen van dit departement be draagt 1.018.600 gulden. De begrotingspost die het meest is besnoeid is die voor de subsi dies aan de plaatselijke verenigin gen voor gezondheidszorg. Het aan tal in de begroting 1957 opgenomen wijkverpleegsters van gemiddeld 2800 zal tot gemiddeld 2700 wor den teruggebracht, hetgeen een be sparing van 275.000 gulden ople vert. Bij de subsidiëring van de so ciale lasten zal, voor zover dit in een aantal gevallen nog niet ge schiedde, rekening worden gehou den met de toepassing van de zgn. coördinatietabel, hetgeen f 50.000, oplevert. De tuberculosebestrijding zal het dit jaar met 198.600 gulden minder moeten doen. Het voor de aanschaffing van röntgenappara tuur opgestelde programma zal worden beperkt - besparing 120.000 gulden - het subsidie aan de Ko ninklijke Nederlandse Centrale vereniging tot bestrijding der t.b.c. zal worden verlaagd - besparing 40.000 gulden - en het aantal te subsidiëren huisbezoeksters bij de plaatselijke verenigingen voor t.b. c.-bestrijding zal met tien worden verminderd - besparing 38.600 gul den. De posten inzake de bestrijding van de kinderverlamming zullen met 180.000 gulden worden vermin derd. Nu na de epidemie van 1956 een duidelijker beeld betreffende de noodzaak van rijkssteun ten be hoeve van de poliobestrijding is verkregen, is het mogelijk gebleken Het Amerikaanse leger heeft te Washington bekendgemaakt, dat als bezuinigingsmaatregel het leger zal worden ingekrompen met een infanteriedivisie en achttien ba taljons luchtdoelartillerie. Verder zullen 15.000 leden van het burgerpersoneel naar huis ge zonden worden en zestien opslag plaatsen, fabrieken en andere mi litaire inrichtingen worden geslo ten. ervan uitgaande dat de ontwik keling in 1957 niet ongunstiger zal zijn dan thans wordt aangenomen - het onderdeel „subsidiëring in de personeelskosten van het verple gend personeel" van de erkende centrale te verlagen met 80.000 gul den en het onderdeel „aanschaffing apparatuur" met 100.000 gulden. Andere beperkingskosten zijn: subsidiëring van verschillende vor men van verpleegstersopleidingen 75.000 gulden, subsidies bevorde ring kinderhygiëne 24.000 gulden, subsidiëring van het sociaal plan voor de ontwikkelingsgebieden 75.000 gulden, subsidies ten be hoeve van de verpleging van ast matische kinderen 65.000 gulden, subsidies en kosten verband hou dende met de bestrijding van ge slachtsziekten 25.000 gulden, be perking voorgenomen uitbreiding aantal schoolartsen 35.000 gulden en subsidies voor geestelijke volks gezondheid 16.000 gulden. Vis in plastic Het m.s. „Oranje" is in ons land aangekomen met o.a. een grote zending zeld zame koraalvissen. Vroeger was het transport hiervan een enorm probleem, thans worden zij vervoerd in spe ciaal vervaardigde plastic- zakken, gevuld met nauw keurig op temperatuur ge houden water in air-condi- tioned compartimenten van het schip. Op de kade te Amsterdam stonden de automobielen ge reed om deze kostbare la ding over te brengen naar het nieuwe aquarium in Die renpark Wassenaar. Prinses Margriet onopgemerkt op Texel DEN BURG. Prinses Margriet is er in geslaagd vrijwel onopgemerkt drie weken vakantie door te bren gen in een meisjeskamp bij de Koog op Texel. Wel werd zij óp augustus op de veerboot door en kele passagiers herkend, doch al spoedig deed op het eiland het ge rucht de ronde, dat men zich ver gist moest hebben en het een dub belgangster was geweest, die die dag met een vriendin in Texel van boord stapte. De prinses droeg zelf haar ba gage en nam op de voorbank van een heel eenvoudig autootje naast de chauffeur plaats, die daar op de aankomst van de veerboot had staan wachten. Vrijdag (drie weken later) aan vaardde zij - weer in gezelschap van haar vriendin - de terugtocht. Toen men haar bij de aankomst van de veerboot in den Helder in een aldaar wachtende hofauto zag stappen, kreeg men pas zekerheid. BRUSSEL 1958 nv CIJFERS n»2L.het ogenb,ik werken 90 aan nemers en ongeveer 400 onderaan- BmSTi °P Heyzelvlaktc nabij Brussel, waar van 17 april tot 19 tent1 t m8 de algemene wereld- i Elh?e zal worden gehou- den Er werken ruim 10.000 arbei ders, waaronder ongeveer 7 000 vaste werkkrachten. Uit de deelnemende landen is al meer dan 10.000 ton materialen voor de tentoonstelling in Brusel nagevoerd tot een waarde van mee tpn hifh en gulden' Invoerrech ten behoeven met op deze materia len te worden betaald, maar na af loop van de tentoonstelling moeten rto'n We8r naar de be*rokken lan- den worden uitgevoerd, óf er moet een invoerrecht worden betaald op basis van de waarde die ze aan het eind van de tentoonstelling heb- rufm Tt-Too? 1dageI,iiks gemiddeld ruim 175.000 bezoekers verwacht waaronder 3.800 Nederlanders, 4.( crIwS0n' Duitsers, 2.800 En gelsen en 1.200 Amerikanen. De erSrf f leveren natuurlijk het 156 000 pm" dgent' ,namelUk "Hm afnoo k,e dag zullen zich ruim 35.000 auto's naar het terrein be- geven, waaronder bijna 5.000 uit het buitenland. Maar er zal par keerruimte zijn voor 30.000 auto's tót iS.oïo g W°rden uitgabreM Koningin en prinses Beatrix naar Markelo wr5reVlgvir\ h®* voornemen van J°nT' vergezeld van Sicroa Prmsesi Beatrix, op donder dag 29 augustus de herdenkings- byeenkomst ter gelegenheid van t ng bestaan van de Platte lands Jongeren Gemeenschap Ne- derland (P.J.G.N.) te Markelo bij te wonen. J Ruim f 1.3 miljoen voor poliobestrijding De regering wil voor de bestrij ding van de kinderverlamming dit h309.60ongildder„af! UlUrCkken Van Verreweg het grootste deel van dit bedrag is bestemd voor de aan rXnoo" V?fcin in het buitenland: 1.100.000 gulden. De overige 209.600 gulden zijn nodig voor de uitvoe ring van de actie: aanschaffingen, salarissen van personeel en derge- SinH oEr ual rï:v- bij de genees kundige hoofdinspectie van de volksgezondheid een arts in de rang van hoofdinspecteur worden aangesteld, die belast zal worden met de centrale leiding van de uit voering van het polio-vaccinatie programma. De nodige gelden zijn bij de Tweede Kamer aangevraagd in een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1957. Een monumentaal standbeeld van een „Egyptische fellah met echtgenote" zal in de plaats komen van dat van Ferdinand de Lessops. De Egyptenaren hadden dit laatste lfei?SeLJi" na de ontruiming -*o?, J Sa'd door de Frans-Britse Strijdkrachten, in de lucht laten vliegen. Op het voetstuk, dat in tact was gebleven, zal nu het nieuwe beeld worden opgericht,al dus meldt de Egyptische pers. Afsluiting Haringvliet berekent op 300 miljoen De eerste Deltadjjk, die bestemd is te worden afgebroken, nadert zjjn voltooiing. Ofschoon de aannemers iets achter zyn op hun werkschema en daardoor een flinke premie misten, is men er vast van overtuigd, dat de ringdijk in het Haringvliet voor de daar te bouwen uitwaterings sluizen begin maart 1958 klaar zal zijn. Dan zal tevens, midden in deze forse zee-arm, een werkhaven liggen onder bescherming van de 1500 meter lange en 150 meter brede bouwput, die moet worden leegge pompt om de bouw van een sluisbrug met 17 uitwateringssluizen van 56,5 meter lengte ieder mogelijk te maken. Deze sluizen krijgen dubbele klapdeuren. Risico neemt de Rijkswaterstaat niet. Het ringdijkcomplex zal ruim 17 miljoen gulden kosten. Waterstaat levert stort-, mijn- en mainsteen (d.i. rood grind) tot een waarde van bijna 3 miljoen gulden. De gehele afsluiting van het Ha ringvliet is op 300 miljoen gulden berekend. Begin volgend jaar zal de bouw der 17 sluizen worden aanbesteed. Dit werk zal vijf jaar vergen. Daarna volgen de toelei- dingsdijken van de kust van Ro- ckanje en van de kust van Goeree uit via het noord-Pampus en het Rak van Scheelhoek. Voordien ech ter moet de thans in aanbouw zijnde ringdijk grotendeels weer worden afgebroken om het water door in drie jaar tijds te baggeren geulen te verleiden door de (open) sluizen te stromen. Dit zal de dijks- bouw naar het vaste land verge makkelijken. In de dijk naar Goe ree zal een schutsluis worden ge bouwd ten behoeve van de zand winning, die over twaalf jaar voor namelijk buitendijks zal moeten worden beoefend. Risico De thans in aanbouw zijnde tij delijke ringdijk heeft heel wat ri sico opgeleverd voor de bouwers. Men is begonnen met het zuidelijke deel, inclusief de bocht naar het oosten, om de techniek goed onder de knie te krijgen. De dijk wordt op de traditionele manier met klei en zandlichamen gebouwd. Waar men klei uit de Zuiderzee of het Hollands Diep kon missen, in ma tige stroomsnelheden b.v., werd mijnsteen gestort. In de noorde lijke bocht, waar het Haringvliet van twee tot acht meter min NAP oploopt, werd met het zwaarste materiaal een bastion gebouwd. De basis van de oostelijke langskant zal geheel op mijnsteen worden ge baseerd. Voorts wordt „maingrind" waar mogelijk toegepast op zink- stukken, inplaats van zware stort- steen (brokken van 60-100 kg), om dat men zeer grof grind machinaal kan verplaatsen. Er gaan weken voorbij, dat in de werkhaven van Hellevoetsluis 15- tot 20.000 ton steen wordt overgeslagen. De ringdijk wordt geheel bedekt met zand-asfalt en asfaltbeton, terwijl aan de zeezijde onder de waterlijn kraagstukken met stort- steen tegen afslag worden gebruikt. Acht meter N.A.P. De ringdijk zal op een hoogte van acht meter boven N.A.P. gebracht om de te vormen en leeg te pom pen bouwput geheel te kunnen be schermen. Aangezien de put slib- S.S.-ers nemen dienst In gezaghebbende kringen i: Bonn is verklaard, dat 566 leden van de nieuwe Westduitse strijd krachten oud-S.S.-ers zijn; 45 van hen zijn vroegere officieren en 316 vroegere onderofficieren. De com missie van de strijdkrachten, die beslist over toelating van vrijwil ligers, heeft voorts nog haar goed keuring gehecht aan het in dienst nemen van nog 1.326 oud-S.S.-ers, van wie 299 ex-officieren en 644 ex-onderofficieren. In totaal heb ben 4.386 oud-S.S.-ers zich voor dienst in de „Bundeswehr" gemeld. Het bezoek van Abbe Pierre MAASTRICHT. Op uitnodiging van de Centrale kerkdag van Maastricht zal de missionaris van de armste der armen, Abbe Pierre uit Parijs, een spreekbeurt houden in de Sint Servaaskerk te Maas tricht op dinsdagavond 27 augustus aanstaande. Abbe Piere is een van de vice-presidenten van de I.L.K. O.P. (International Liaison Com mittee of Organisations of Peace). Hij reist van Maastricht door naar Amsterdam, waar de I.L.C. O.P. op 28 augustus aanstaande vergadert. Op donderdag 29 augus tus houdt hij voorts een spreek beurt in het Kurhaus te Scheve- ningen, waar dan het tiende inter nationale congres van wereldfede ralisten gehouden wordt. Kind stikt in ballonnetje Het bezoek aan een gehouden volksfeest in de buurtschap Dwars- gracht had voor de landbouwer J. S. en zijn vrouw te Giethoorn een droevige afloop, toen zij voor hun 4-jarig zoontje een opblaasbal- lonnetje gekocht hadden. Het kind stak het ballonnetje in de mond, kreeg het in de keel en stikte. Te vergeefs is getracht door zuurstof toediening de levensgeesten bij de kleine weer op te wekken. vrij op een bepaalde diepte moet worden opgeleverd, wordt het zand voor de dijkslichamen voorname lijk van deze plaats weggezogen en via drijvende leidingen opgespoten. Men heeft berekend, dat uit deze put 2,5 miljoen m3 meter zand en slib verwijderd moeten worden, hetgeen in het „natte" met zuigers tegen plm. 40 cent per m3 kan ge schieden, doch in het „droge" met graafmachines enige guldens per m3 zou kosten. Tot de hulp, die Rijkswaterstaat bij het maken van de ringdijk geeft, behoort ook het meten van stroomsnelheden en deining (golf slag) en veranderingen daarin bij het vorderen van de dijksbouw. Dit meten is op een 4 km brede stroom niet eenvoudig. Eerst heeft men met behulp van goed zicht bare drijvers op vastliggende tijden van vliegtuigen uit foto's gemaakt. Deze methode was echter te zeer afhankelijk van goed weer en zicht. Om de wijzigingen van de zeer beweeglijke zandbodem in het Ha ringvliet met de daaruit volgende veranderingen in stroomsnelheden en deining goed in de gaten te houden, is thans de radar (8 mm golf) te hulp geroepen. Actieve brandweerman Een ijverig lid van de vrij willige brandweer te Nieu- werkerk was rustig bezig zijn konijnenhok uit te mes ten toen plotseling - meende hij - de brandschel in zijn woning begon te ratelen. Actief als altijd liet hij er geen gras over groeien maar schoot in zijn uniform en nam een ren naar de brand weergarage. Hier hijgend aangekomen, bespeurde hij nog geen enkele collega en hij verheugde zich al num mer één te zijn. De garage zat solide op slot en er was geen andere brandweerman in het dorp die een teken van leven gaf. Ten lange leste bij vrouwlief thuis te ruggekeerd, kon deze hem al spoedig uit de droom hel pen: het lag allemaal aan de wekker, die op een wel zeer ongelegen tijdstip op hol was In west-Duitsland zijn vijf men sen overleden tengevolge van het eten van vergiftigde paddestoelen, In een week tijds zijn hierdoor in west-Duitsland vijftien mensen be zweken aan vergiftiging door pad destoelen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Op 24, 25 en september zal in zuid-Limburg de bond Horecaf congresseren. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, zal op 26 september in Maastricht het congres toespreken. AMSTERDAM. Uit het water van het binnen-IJ is bij de B.P.M. het lijkje opgehaald van een pasgebo ren baby (manlijk geslacht). Het is door de geneeskundige dienst naar het Wlihelminagasthuis ge bracht. ZANDVOORT. Het 15-jarige Franse meisje Arlette Wolff uit Laugwey heeft zich op het noorde lijk deel van het Zandvoortse strand te ver in zee gewaagd. Zij werd door de sterke stroom mee genomen, doch een Duitse jonge man, die bemerkte dat zij in moei lijkheden verkeerde, wist haar in bewusteloze toestand op het strand terug te brengen. Met een zieken auto werd het meisje naar het Sint Elisabeth gasthuis in Haarlem overgebracht. Haar toestand was redelijk. ROTTERDAM. In het St. Fran- ciscus gasthuis te Rotterdam is de 23-jarige elektriciën M. H. J. R. van de Putsebocht te Rotterdam overleden. In een loods van de Ver enigde staal- en walsfabriek aan de Piekstraat werd hij aan het hoofd getroffen door een vallende kapkraan. Beter een leven vol teleur- stellingen, dan een leven zonder idealen De verjaardag van Prinses Wïlhelmina De particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina meldt: Prinses Wilhelmina heeft de blij ken van belangstelling, die zij tij dens haar rustkuur van velen mocht ontvangen, zeer gewaar deerd. Ofschoon de verlenging van deze kuur Prinses Wilhelmina veel goed doet, zal de prinses toch niet in staat zijn om op 31 augustus a.s. haar verjaardag te vieren. Het liefst zou de prinses deze dag zo onopvallend en rustig mogelijk laten voorbijgaan. Reden waarom Prinses Wilhelmina mij verzocht allen die het plan hadden haar dien dag telegrafisch of schriftelijk ge lukwensen te zenden, te vragen deze ditmaal achterwege te willen laten. 15de eeuws houten huis gerestaureerd Amsterdam bezit, nu het uit de vijftiende eeuw stammende perceel Begijnhof 34 is gerestaureerd, het oudste houten huis van Nederland. Omtrent de datering van het huis bestonden reeds lang vermoedens, die wezen op een zeer oude her komst. Bij een aan de restauratie voorafgaand onderzoek kwam ech ter een fragment aan het licht van een gothische schildering, die Maria met de eenhoorn voorstelt. Deze schildering was aangebracht op een schotwerk, dat reeds van de oor sprong af in het gebouw aanwezig moet zijn geweest en derhalve niet van elders in het huis kan zijn gebracht. Het huis moet ouder zijn dan deze wandversiering, die vol gens deskundigen uit omstreeks 1500 stamt. Twee jaar zijn gemoeid geweest met de restauratie. DAMASCUS, 24-8. De president van Syrië, Sjoekri Koewatli, die te Alexandrië een medische behande ling ondergaat, is zondag naar Da mascus teruggekeerd, aldus heeft een woordvoerder van het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De Syrische minister van Defen- sie, Chaled Azem, en zijn ambtge noot van Buitenlandse Zaken, Sa- lah Bittar, hebben in een zaterdag gepubliceerd vraaggesprek met een verslaggever van een Libanees blad gezegd, dat Syrië zich om econo mische hulp tot de Sowjet-Unie heeft gewend, om het hoofd te kun nen bieden aan de boycot van de imperialisten, die, "aldus de minis ters, Syrië hebben ingesloten en het trachten te verstikken. Uniek schouwspel deed kinderogen stralen Het was een sprookjesachtig schouwspel vrijdagavond in Haam stede. Honderden lampionnen, door kleine kinderknuistjes angstvallig vastgeklemd, bespikkelden de ruige hoogten van de Paassehil. Vaders en grote broers hielpen hijgend de dreumessen de steile zandheuvels te beklimmen, om daar te genieten van de sprookjesachtige aanblik van de honderden feestelijk ge kleurde dwaallichtjesen om hiervan zelf een levend onderdeel te zijn. Aanvankelijk was het een drei gende avond. Donkere wolken en grote regendruppels wilden wel graag de grote, jaarlijkse lampion optocht in het water doen vallen, maar de sterke wind zorgde er voor dat het (tot grote verheugenis van de kinderen) toch allemaal door kon gaan. In de kom van de gemeente Haamstede stelde men zich op ach ter het muziekgezelschap „Witte van Haemstede" en de drumband, die er stevig de pas inzette naar Burgh. Hier waren nog enige hon derden gasten en het werd alles bij elkaar een bizonder lange stoet, die zich als een kleurige sliert glim wormpjes kronkelde door de don kere avond naar de Paassehil. En het waren niet alleen de lichtjes die schitterden, ook de kinderogen flonkerden opgetogen. „Witte van Haemstede" bewees weer eens zijn onmisbaarheid door talloze vrolijke wijsjes op uitste kende wijze te vertolken. Maar dat was nog lang niet alles! De won derlijke dwaallichtjes zochten een plaatsje en vormden automatisch een grote kring rond de muziek. En toen laaide hoog het vreugde vuur op onder het wakend oog van brandweer en politic. De lampi onnen konden zich in het helle licht maar nauwelijks handhaven, maar waren toch (even) vergeten. Een enkel dreumesje was door het boeiende schouwspel - de vurige vlammen waren tientallen meters hoog - toch wel wat beklemd en een enkel lampionnetje vloog wat zielig in brand. Wat vakantiegas ten maakten een rondedansje tot de sonore trommels van de drum band met een gestaag ritme waar schuwden dat het voor de kleintjes de hoogste tijd werd. Er werd te- ruggemarcheerd en het was soms moeilijk de pas er in te houden met aan iedere hand een al wat slaperige dreumes en twee lam pions die, koste wat kost, brandend moesten blijven! Maar in de kin derogen lichtte het vreugdevuur nog na en dat was het waar alles om begonnen was. Doch na al dit enthousiasme werd men zich weer bewust van de frisse wind die al herfstachtig kil de bla deren deed ritselen. Men reali seerde zich weer dat - als ieder jaar - het vreugdevuur tevens het einde van het seizoen aankondigt. Als verwaaide vonken zullen nog wat gasten door de Westhoek dwa len en dan zal de stilte vallen tot de volgende zomer, wanneer het weer drukker zal zijn in de kop van Schouwen, die ondanks alles zichzelf blijft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1