r De financiële verhouding Rijk-Gemeeaten in 1958 SYRIË EEN SATELLIET VAN RUSLAND hoekje rT¥1 ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 22 augustus 1957 no. 18210 Ontwerp-wet eerst bij jaarwisseling De Memorie van Antwoord is verschenen op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp houdende voor zieningen met betrekking tot de fi nanciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor het jaar 1958. Het tijdstip van indiening van het definitieve wetsontwerp is nog onzeker. De ministers zijn er zich van bewust, dat het ontwerp, ten einde voldoende tijd te laten voor het overleg met de Staten-Gene- raal, niet later dan omstreeks de jaarwisseling bij de Kamer moet zijn ingediend. Het ligt in het voornemen van de regering in de voorstellen met betrekking tot de definitieve rege ling van de financiële verhouding, de mogelijkheid neer te leggen om de uitkeringen over 1958 zo nodig te corrigeren, gelijktijdig met de aanpassing van de uitkeringen, die op grond van de toekomstige wet geschieden, aan de bestaande uit keringen. Het is dus niet de be doeling de mogelijkheid tot verho ging voor 1958 eens en vooral uit te sluiten. De beoordeling van de subjectieve behoefte wordt slechts voor een jaar opgeschort. De ministers merken op, dat het Ingezonden mededeling VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN Treinverkeer werd gestremd Donderdagochtend is op de spoor lijn tussen Arnhem en Velp een vrachtauto gegrepen door de trein die om 10.31 uur uit Arnhem naar Zutphen vertrok. Het ongeluk gebeurde op de on bewaakte overweg tussen Arnhem en Velp, toen de chauffeur, F. W. S., van een vrachtauto op het laat ste moment trachtte de overweg te passeren voor de aankomende trein die nog niet op volle snelheid reed. Hij redde zijn leven door uit de cabine te springen en kreeg slechts enige lichte verwondingen. De con ducteur en de bestuurder van de trein werden licht gewond. De materiële schade is groot. De vrachtauto, die nog enige tiental len meters door de trein werd mee gesleurd, is geheel vernield en de voorkant van de trein is bescha digd. Het treinverkeer over beide spo ren kon in de loop van de middag worden hervat. Een op het ogenblik van de bot sing uit Zutphen naderende mate- riaaltrein kon nog tijdig tot stil stand komen. Rijk geen lenitgen voor de ge meenten heeft gesloten. Het heeft slechts bemiddeld bij het sluiten van een overeenkomst tussen de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten en de institutionele be leggers, teneinde te bewerkstelli gen, dat de geldgevers voor een be paalde tijd een groot gedeelte van hun aanbod reserveren voor de woningbouw der gemeenten. De gemeenten blijven vrij al dan niet van het aanbod van de bank ge bruik te maken - in feite aanvaar den zij de aangeboden leningen uiteraard gaarne. Weer invoer van tomaten toegestaan 's-GRAVENHAGE, 22-8. Met in- gang van vandaag is de invoer van tomaten uit België in ons land weer toegestaan. Op grond van de prijsontwikkeling voor tomaten op de Nederlandse markt, werd deze invoer enige tijd geleden stop ge zet. De prijs van tomaten in ons land is de laatste dagen weer heel wat opgelopen en lag dinsdag voor de beste kwaliteit weer rond 40 ct per kilogram. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIEDAM. Woensdagmiddag te ongeveer drie uur reed een vracht wagen de Mariastraat in, waar het 2^-jarig jongetje R. van Lingen voor de ouderlijke woning aan het spelen was. Hij gleed van het trot toir af en kwam onder een wiel van de auto terecht. Hij werd op slag gedood. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 53. „Crimo en Mario vertrokken?" valt Aram driftig uit. „Maar begrijpen jullie dan niet, dat zij ook onder verdenking staan van de moord op Miguello, de schildwacht?! Niemand had dit kasteel mogen verlaten!" - „Maar heer", verontschuldigt Presto zich, „zij zeiden te moeten vertrekken om de bruiloft van Mario en de zuster van Crimo voor te bereiden. Wij, knechten, konden deze edelen toch niet dwingen hier te blijven?" Met een wrevelig schouder ophalen verlaat Aram de zaal. In gedachten verzonken slentert hij langs de muren van het slot. Talloze vragen dwarrelen door zijn brein. Waar zou Samson Suleikah hebben heengevoerd? Waarom waagde de worstelaar alles, om te voorkomen dat hij, Aram, het meisje zou spreken? Het was duidelijk, dat Samson in opdracht van iemand anders handelde, maar wie? Mario, Crimo? En waar was Agua, de hagedis, plotseling gebleven? Het antwoord op deze laatste vraag liet niet lang op zich wachten, want plotseling hoort Aram achter zich een stem die vrolijk roept: „Gegroet, dolende ridder". En tot zijn stomme verbazing ziet Aram zijn oude vriend Agua met het ontvoerde meisje tussen de bomen naderen. „Heer Aram", roept Suleikah opgewonden, „indien het in uw vermogen ligt, geef deze man dan de ridderslag! Hij heeft me gered uit de handen van die schurk Samson!" - „Poeh, ridder Agua", snuift de hagedis, die met zoveel lof geen weg weet. „Dan ga ik nog liever beurzen snijden en zakken rollen, zoals vroeger!" Nadat Suleikah het verhaal van haar redding in geuren en kleuren verteld heeft, stelt Aram de vraag, die hem al die tijd al op de lippen brandde: „Maar wie is de aanstichter van al deze wandaden?" Het gezicht van het meisje betrekt. „De naam van die man, die mij tot een kwelgeest geworden is", zegt zij koud, „luidt Crimo, Hertog van Barletta". HAARLEM. De 9-jarige Bobby Lammers, wonende aan het Drils- maplein te Haarlem, is op de Zand- voortselaan bij het in aanbouw zijnde spoorwegviaduct te Heem stede door een zandauto overreden: de knaap was op slag dood. Hij zat op zijn fiets naast de stilstaande zandauto te wachten, verloor het evenwicht juist op het ogenblik dat de auto begon te rijden en kwam met zijn hoofd onder een van de achterwielen. Oliepijpleidingen via Irak en Turkije In het Nabije Oosten is een nieuw gevaar accuut geworden, nl. in Syrië, waar de militaire macht in handen der communisten is ge komen. De hoofdstad en de grenzen wer den met een ijzeren gordijn afge sloten, hoewel het grootste deel van het leger niets voelt voor de inmenging van Moskou. De president van Syrië is hals over kop naar Egypte gevlucht, waar hij zijn ontslagbrief zou heb ben geschreven. Amerika wenst de diplomatieke betrekkingen met Syrië te verbre ken en senator Fullbright heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, over zijn fel gekritiseerde politiek voor het Nabije Oosten onder handen genomen. De beurs in New York, door de recente gebeurtenissen toch reeds zwak, heeft nog een stootje van het gebeurd in Syrië opgevangen. Feit is dat het Westen machte loos staat nu de Russische advi seurs het Arabische land binnen- stromen( via Sofia) en de aanleg van rode bases in de rug van WIJ OUDERS Er moet een richtsnoer zijn Een gemakkelijk kind is Jenneke niet. En toch wordt haar niet veel in de weg gelegd, wat haar nukkig kan maken. Haar vader ziet ze weinig. Hij gaat 's morgens al vroeg weg en komt pas tegen etens tijd en soms nog later thuis en moet dan 's avonds nog rapporten schrijven. Jenneke weet, dat hij daarbij niet gestoord wil worden. Van haar moeder mag ze bijna alles. Ze heeft veel meer vrijheid dan andere kinderen; er wordt haar zelden iets verboden. Maar het vreemde is, dat deze toestand Jenneke niet gelukkig maakt. On bewust mist ze iets in haar le ventje: de hand, die haar liefdevol leidt, het richtsnoer en bepaalde normen, die haar de weg moeten wijzen. Jenneke lijdt onder teveel vrijheid en tolerantie, hetgeen haar stuurloos en soms onverklaaarbaar eenzaam maakt. Dat werkt op haar zenuwen en maakt haar lastig en nukkig. Nog vreemder is het, dat ze, in- plaats van haar moeder dankbaar te zijn voor hara toegeeflijkheid, een wrok tegen haar gaat koeste ren, alsof ze onbewust voelt, dat ge makzucht de kern van deze slappe inschikkelijkheid is. Haar moeder is zelf niet tegen de moeilijkheden opgewassen, dat voelt Jenneke maar al te goed en ze heeft er ge ringschatting voor. „Zo vermoeiend" Moeder is inderdaad zwak en ge makzuchtig. Ze gaat de dingen lie ver uit de weg dan ze aan te pak ken. Van klein kind af heeft Jen neke een willetje gehad, zoals moe der het uitdrukte en het was zo vermoeiend, haar eigen wil daar mee te meten. Het kind was toch altijd in de contramine. Voor haar man is ze altijd een beetje bang geweest, omdat ze in hem de dominerende persoonlijk heid voelde. Intuïtief begreep ze, dat hij van haar méér verwachtte, dan ze geven kon. Maar dat mocht hij niet merken. Vooral mocht hij niet merken, dat ze tegen het kind niet op kon. Geen scènes dus. Als hij thuis was, moest hij rust heb ben. Die rust kon ze alleen kopen door Jenneke alles toe te geven. Hoe groter het meisje werd, hoe moeilijker het echter werd, aan al haar eisen en grillen tegemoet te komen en haar kribbige buien te sussen. Tenslotte kwam moeder ertoe het enige middel aan te grijpen, waarmee ze meende nog wat vat op Jenneke te krijgen en een ze kere macht over haar te kunnen uitoefenen. Als het al te bar werd met het meisje, dreigde ze: „Pas op, of ik. zeg het aan vader". Een boeman Meer en meer ging ze zich ver schuilen achter de boeman „vader" om eigen onmacht te verbergen. Een poosje hielp het. Jenneke had ontzag voor de vader, die meestal ernstig keek en het altijd te druk scheen te hebben, om zich met haar te bemoeien. Tot op een dag, toen duidelijk gebleken was, dat moeders bedrei ging toch nooit uitgevoerd werd, het middel uitgewerkt was en Jen neke haar moeder hoonde: „Zèg het maar hoor! Je durft niet eens. Je bent zelf nog veel banger voor vader". En als het niet eindelijk lot een uitspreken en een overleg en sa menwerking in het belang van hun dochter tussen Jenneke's ouders komt, zal het meisje geslingerd blijven tussen de onvree om het gemis, dat ze instinctmatig voelt en de oververzadiging van een vrij heid, die te groot voor haar is, om aan te kunnen. MARCELLE. (Nadruk verboden). Turkije en aan de grenzen van Is raël voor de deur staat. De grote oliemaatschappijen zijn er nu al van doordrongen dat het zaak is voort te maken met de plannen voor de aanleg van een nieuw net van pijpleidingen in het Nabije Oosten. Men denkt aan een pijpleiding van de Perzische Golf via Irak en Turkije naar de Mid dellandse Zee, die een capaciteit van veertig miljoen ton per jaar moet hebben en aan een tweede leiding van dertig miljoen ton jaar lijks. De belangrijkste olieleidingen die er thans zijn, lopen door Syrië, Irak, Jordanië en Israël. Ondertussen is koning Hoessein van Jordanië per vliegtuig naar Stamboel getogen, waar koning Feisal van Irak met de Turkse rer- gering van gedachten wisselt over de jongste ontwikkelingen in Sy rië. De Turkse ambassadeur in Jor danië zal persoonlijk een bood schap aan koning Hoessein over handigen. Koning Feisal is al sinds juli in Turkije met vakantie. Epidemie van hersen ontsteking in Zweden Een epidemie van zeer besmet telijke, maar onschuldige vorm van hersenontsteking heerst op het ogenblik in Zweden. Volgens het blad „Stockholms Tidningen" zijn tot nu toe ongeveer duizend geval len uit het hele land aangegeven. De ziekte veroorzaakt hoofdpijn, koorts, uitslag en in enkele geval len verlammingen van voorbij gaande aard. Het gaat om een ziekte met negentien varianten, die bekend staat onder de naam „Echo". De nu in Zweden heer sende variant heet „Echo 9". De enige geneeswijze is dat de patiën ten vier a vijf dagen in bed blijven en daarna nog een maand rust houden. Het weekblad voor Hongaarse vluchtelingen, dat in Wenen ver schijnt, de „Informations Danu- biennes", heeft donderdag ver klaard, dat Hongaarse arbeiders naar de Sowjet-Unie worden ge zonden. Zij zouden er zogenaamd voor opleiding heengaan, doch in feite moeten zij de Russische in dustrie aan geschoolde arbeids krachten helpen. Sedert midden juni zouden circa 400 geschoolde arbeiders van drie Hongaarse fa brieken naar de Sowjet-Unie zijn vertrokken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Silvolde (toe zegging): kand. H. W. Obbink. Utrecht; naar Apeldoorn en Het Loo (bijz. werkzaamh. Vrijz. Herv.) G. W. B. A. Thoden van Velzen pred.-voorg. Vrijz. Herv., aldaar naar Beerta: kand. A. Ie Coq, Hil versum; naar Oudega-Eenrewoudc H. Alkema, Winschoten. Bedankt voor Woerden (toez.): G. H. van Kooten, Genemuiden. Geref. Kerken Beroepen te Leek: A. F. Goeden- dorp, den Burg (Texel). Aangenomen naar Wapenveld kand. I. Stienstra, 't Zandt (Gr.). Bedankt voor Enumatil: kand. I. Stienstra, 't Zandt (Gr.). ROTTERDAMS BURGEMEESTER BECRITISEERT HET OVERHEIDSBELEID Gemeentebesturen zyn geen rtfksbureaux ROTTERDAM, 22-8. Bij de in gebruikneming van een aantal nieuwe gebouwen op de luchtha ven „Rotterdam", door de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft deze ernstig ge waarschuwd tegen het tegenwoor dige beleid van de centrale over heid ten opzichte van de lagere or ganen. De beslissing omtrent zaken, die tot nu toe voor de verantwoording van de gemeentebesturen was ge laten, is naar de centrale overheid verlegd en zo is de situatie ont staan, dat de gemeentelijke auto nomie nog meer wordt aangetast dan al is gebeurd. Het gevaar bestaat, dat men aan een dergelijke ontwikkeling gaat wennen en dat wat als noodmaat regel is bedoeld als normale toe stand wordt gezien. Men moet naar middelen zoeken om van de verantwoordelijkheid van de lagere organen te redden wat er te redden valt. Anders zag spr. een wezenlijk gevaar ontstaan Ingezonden mededeling Naar binnen gluren is iets, wat we b\j een glazenwasser (en eigenlek bö iedereen) ten strengste moeten afkeuren. Maar in dit speciale geval vergeven we het hem gaarne, want wie kan z'n ogen afhouden van een zo heerlijke (en voedzame!) lekkernij als KAAS uit eigen land? Vraag meteen even het kaasreceptenboekje (25 ets) by Uw winke lier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Neder lands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswyk (Z.H.). doé ineer met KAAS Publlltetle var, hal Nad. Zuivelbureau 37 voor ons democratisch bestel. An ders zullen de gemeentebesturen niets anders zijn dan rijksbureaux, bijkantoren van de centrale over heid en krijgen de gemeenteraden het karakter van „wijkraden, ver guld op snee", aldus mr. van Wal sum. MRRZ TJ bZNT OOK 'N STUK V-RNKER seworden! IN FRANKRIJK MOeT MEN DE BUIKRIEM WEER VJ9T STRRKKER RONHRH. EN i'het Russische persbureau toss decode .EEN DEZER. OPEEN EEN WELNU RUSS'SCH j 'RECORD. HV SlOERlè HEEFT EEN RROEIOSTERJ. OPEEN KOLCHOSE NOOR H/LTOENSTE L LTTEZ MELK 6ENOLKEN1 wpqil Blwen onje Hollandse boerinnen FEUILLETON iliuuilimmfliibmeimisiiii VI ii ii i Q mimi "'U 'll H li 1 li. iiiuii ».H lUlllkiiliilUiillliilllillllhi liinul Ze voelde de druk van zij in vin gers om haar pols, en toen hij haar hand wilde loslaten, hield zij die vast. In het licht van de onder gaande zon kwam er een zachte trek op haar gelaat, dat zich ont spande in een glimlach en haar stem klonk heel anders dan tevo ren, toen ze zei: „Dan kun je me vanaf dit ogenblik als je verloofde beschouwen, Jan. Wat drommel, blijf toch niet staan als een van die bomen daar! Zou je me niet eens een zoen geven?" „O, Hanneke Een uur later trad Hanneke haar kamer binnen en draaide het licht aan. „Zo, boemelaarster, ben je er eindelijk?" klonk een slaperige stem uit het bed. Verrast draaide Hanneke zich om en keek naar Josien, die al onder de wol lag. „Ben je al lang thuis?" „O ja. Ik heb een toertje gemaakt met Grobbe, maar ik had wat hoofdpijn en ben weer gauw hier heen gegaan. Apropos, waar heb jij de hele avond gezeten?" Hanneke ging op de rand van het bed zitten en keek naar haar vriendin. „Je hebt je doel bereikt, juffertje, met je telegram en je briefje aan de spiegel. Nee, ontken nu maar niet, want daar, op je nachtkastje ligt het rolletje kleef- band. Nou, wens me maar geluk: ik ben verloofd met m'n baas". Josien kwam gapend overeind. „Hè, hè, dat is niet voor de tijd". Ze greep Hanneke's hand en schud de die alsof het een pompzwengel was. „Van harte, kind, en ik ben er van overtuigd, dat jullie een ideaal paar zullen vormen. Zo, zo, de kogel is dus door de kerk. En je bent na tuurlijk dol verliefd". „Wat ik ben, of niet ben", zei Hanneke, opstaande en naar de spiegel lopend, „zal te zijner tijd wel duidelijk worden". „Zo, zo, en wanneer zal de ge lukkige dag zijn?" „O, dat weten we nog niet. Voor lopig zeker niet. En ik blijf gewoon bij hem werken". „Vertel eens, Hanneke", vroeg Josien lachend, „zoent-ie lekker?" Het volgende ogenblik plofte er een poederdoos op de deken, vlak voor Josien's neus. „Als je je mond niet houdt, zal ik je eens zoenen mét m'n haarborstel". „Sorry, Hanneke". Josien gooide de dekens van zich af en sprong uit bed. Ze liep naar haar vrien din en pakte haar bij de schouders. „Ik weet zeker, dat je vandaag de beste beslissing in je leven hebt genomen. Wees dankbaar, dat ik als koppelaarster heb gefungeerd. En jij houdt van hem. Alleen, je wilt het niet weten, niet eens voor jezelf". TWEEDE DEEL Een auto remde piepend langs het trottoir en een portierraampje werd geopend. „Hé, als dat juf frouw Derks niet is door JOKE DE VALK 42 De jongevrouw, die rustig op de stoep wandelde, bleef verrast staan, toen ze haar naam hoorde en keek in het lachende gezicht van de automobilist, die het raampje verder opendraaide en naar buiten leunde. „Hé, meneer Grobbe, is het niet? Onze pensiongast uit Lunteren. Maar hoe komt u hier helemaal verzeild? U woont toch in Delft?" Hij knikte. „Ik was vanmiddag voor zaken hier en ben juist ge reed gekomen. Nu zoek ik ergens een plaatsje om m'n wagen neer te zetten en dan wilde ik een stuk je gaan eten." „Hoe maakt u het, sinds Lunte ren?" „O, uitstekend. Druk, maar dat is niet erg. Was u aan de wandel?" „Ik? Ik kom net van m'n werk en ben op weg naar huis. Ik hoop, dat u me wilt excuseren, want ik rammel". „Ik heb anders nog niets ge hoord." Ze keek verwonderd. „Niets ge hoord? Wat bedoelt u?" „Van dat rammelen". Ze schoot in een lach. „U bent nog dezelfde. Meneer Grobbe, het beste". „Ho, wacht eens. Mag ik u van avond niet uitnodigen voor een diner? Ik ben net als u: uitgehon gerd. We zoeken dan een gezelli ge gelegenheid op en eten, wat we lekker vinden". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5