Koningin voor werkbezoek op Schouwen-Duiveland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onvergetelijke dag voor enthousiaste bevolking Hare Majesteit haastte zich niet NIEUW STATUUT VOOR ALGERIE f, [/u,a i j M v w VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 No. 18211 114e jaargang ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruilbelaling i 4.15, per week 32 cenl. Lojse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1f- per stuk. WAARIN OPGENOMEN -1797* tM«' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32» na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. lakenman 6 Ochtman, Zierikzee Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Op buitengewoon spontane wyze heeft gisteren de bevolking van Schouwen-Duiveland Hare Majesteit de Koningin begroet tijdens haar werkbezoek aan dit eiland. Omstreeks kwart over elf des morgens arriveerde onze vorstin aan boord van het rjjkspolitievaartuig „R.P. 18" in de gemeentehaven van Bruinisse, nadat zij kort tevoren in Anna Jacoba aan boord was gegaan. Alle in de haven liggende vissersvaar tuigen waren rijk gepavoiseerd en de vissers zelf hadden een vrije dag genomen, die op de kermis in het dorp werd voortgezet. Op uitdrukkelijk verlangen van Hare Majesteit was haar gevolg zo klein mogelijk gehouden. Het bestond uit jonkvrouwe C. E, B. Röell, hofdame, kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong, adjudant en de kamerheer in buitengewone dienst van Hare Majesteit, baron Collot d'Escury. Ook de afvaardiging van het college van gedeputeerde staten, die Hare Majesteit begroette bij de grens van de provincie Zeeland, was zo beperkt mogelijk gehouden. Zij bestond uit de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en het lid van gedeputeerde staten de heer A. Schout. Na de debarkatie werd Hare Ma jesteit verwelkomd door de bur gemeester van Bruinisse, de heer H. K. Michaëlis, die de wethouders W. van den Berg en W. van Gilst voorstelde en zijn raadsleden. Om stuwd door een grote menigte werd daarna de wandeling door Brui nisse begonnen, maar aan het eind van het havenplateau werden Hare Majesteit nog bloemen aangeboden door de oudste inwoonster van Bruinisse, de 97-jarige weduwe v. Gilst-Okkerse, die in oude Duive- landse klederdracht was gestoken. Deze krasse dame weigerde tijdens het ruim vijf minuten durende on derhoud dat de koningin met haar had, een stoel te accepteren, om dat zij er prijs op stelde te mogen staan. Toen Hare Majesteit haar naar de leeftijd vroeg moest bur gemeester Michaëlis tussenbeide komen, daar de overigens nog kerngezonde weduwe v. Gilst wat hardhorend is. Jhr. de Casembroot voegde het geheel niet nerveuze oudje toe: „als je honderd wordt, hoop ik je te mogen feliciteren". Na een „goede reis, majesteit", werd de wandeling door het uit bundig vlaggend en zonovergoten Bruinisse voortgezet naar het na de stormramp door Zwitserland ge schonken wijkgebouw van het Groene Kruis. In de hal van het moderne gebouw werd het bestuur van deze instelling aan de koningin voorgesteld, waarna dokter P. Quaak haar het gebouw toonde, waarbij hij een uiteenzetting gaf van de functie der verschillende lokaliteiten. Uitvoerig ook onder hield de koningin zich met zuster C. J. Fluyt. Hare Majesteit vond het bizonder practisch dat de zus ter zo dicht bij de in aanbouw zjjnde bejaardenwoningen woont en informeerde zeer belangstellend naar het gebruik van de hoogtezon en het verdere instrumentarium. Geïnteresseerd toonde de koningin zich ook voor het werk van het Groene Kruis in de door de ramp zwaar getroffen gemeente. Bezoek aan Nieawerkeck Nadat in de hal de koffie was gebruikt, werd de tocht voortgezet naar Nieuwerkerk, waar de ko ningin aan de grens werd begroet door burgemeester A. A. van Eeten en waar haar opnieuw bloemen werden aangeboden. In Nieuwer kerk werd gereden langs de na de ramp gebouwde nieuwe woningen, waarvan, zoals bekend, een zeer groot deel werd geschonken door Denemarken en Noorwegen. Tij dens deze rit vestigde H.M. de aan dacht op de tuintjes voor de wo ningen, die naar haar mening bi zonder goed verzorgd zijn. Vervolgens bezocht het gezel schap een complex gemeente wo ningen, die gebouwd werden door de „World Federation of United Nations" en wel door buitenlandse studenten. De koningin, op de hoogte gesteld van de vrijwillige arbeid die de bouw van dit com plex heeft mogelijk gemaakt, gaf te kennen dat er zeer veel goeds tot stand kan komen als men meer en meer er toe overgaat vrijwillig de handen uit de mouwen te ste ken. Eén van deze huisjes heeft Hare Majesteit bezichtigd en wel dat van de 75-jarige mej. Krina Lemson. Het 9-jarig kleindochtertje van de bewoonster, Elly Braai, bood H.M. bloemen aan. In de wo ning onderhield de koningin zich enige tijd met de bejaarde bewoon ster en gaf zij o.m. uiting aan haar bewondering voor het mooie uit zicht dat men vanuit de kamer ge niet en ook over de fraaie en mo derne slaapkamer. Mej. Lemson was door het hoge bezoek zicht baar aangedaan, juist omdat de koningin, zoals ze het zei, „zo ge woon deed". Deze foto werd gemaakt tijdens het bezoek van Hare Majesteit aan Brtiinisse en toont de koningin en burgemeester H. K. Michaëlis lopend langs een haag van enthousiaste inwoners naar het wykgcbouw, dat H.M. bezichtigde. Vervolgens vertrok men naar het onlangs geopende fraaie Dorps huis, waar Hare Majesteit werd begroet door de echtgenote van de burgemeester» mevrouw E. van Eeten-de Vries en de echtgenote van de Commissaris der Koningin mevrouw S. C. de Casembroot-ba- ronesse van der Feltz. In de grote zaal van het Dorpshuis werden vervolgens de echtgenoten van de burgemeesters op Schouwen-Dui veland aan de koningin voorge steld, waarna de lunch werd ge bruikt. Ook de wethouders S. Over- beeke en J. A. van Dienst en de raadsleden werden hier voorge steld. Vervolgens begaf men zich aan de maaltijd, waarbij bediend werd door meisjes uit het dorp. Ty pisch hierbij was dat Hare Maje steit met de dames aan de lunch aanzat en de Commissaris met de heren op het podium in een aan grenzende vergaderzaal. Tijdens de maaltijd gaf Hare Majesteit uiting aan haar bewondering voor het fraaie Dorpshuis en inzonderheid voor de rust die van het gebouw uitgaat. Verder onderhield rnen zich over algemene zaken en maat schappelijke en sociale problemen en ook werden de komende ver anderingen die het Deltaplan te weeg zal brengen, door de koningin ter sprake gebracht. EEN GOUDEN DAG SCHOUWEN - DUIVELAND beleefde gisteren een gouden dag. Het werkbezoek van onze koningin verliep op een buitengewoon spontane en hartveroverende wyze en in alle eenvoud. Een heerlijk zonnetje en een opgewekte stemming maakte deze dag tot een feest voor jong en oud. Ook Hare Majesteit bleek het op ons eiland buitenge woon goed te bevallen. Over al waar zij kwam was zij bi zonder op haar gemak en zy haastte zich geen moment. Dit had tot gevolg dat het tijdschema met ruim ander half uur werd overschreden. Zo werd het dus een bizon- der gezellige dag voor het eiland, waarvan de bewoners zonder schroom, op echt Zeeuwse wyze, hun liefde voor onze vorstin tot uiting hebben gebracht. Naar Haamstede Na afloop van de lunch werd de tocht via Zierikzee voortgezet naar Haamstede, waar burgemeester R. J. H. Q. Röell de koningin aan de grens der gemeente verwelkomde. Langs honderden mensen, die zich langs de wegen hadden opgesteld, begaf de koninklijke stoet zich naar het aan de voet van de duinen ge legen kamp van de jeugd van Ka- tendrecht. Hier was de harmonie „Witte van Haemstede" present en de duinen waren bezet met hon derden gasten, die in de Westhoek verblijf houden en die dit unieke schouwspel niet wilden missen. H.M. werd begroet door de alge meen leider en kampcommandant de heer T. Verhage, waarna, voor afgegaan door het muziekkorps o. I.v. de heer J. A. v. d. Weel, de koningin zich te voet begaf met de 144 kinderen, die hier met 5 leiders en 7 leidsters hun vakantie door brengen, naar de ingang van het kamp, waar de bestuursleden van het kamp van de Katendrechtse vereniging voor sociaal-cultureel vormingswerk werden voorgesteld. De 7-jarige Fientje van de Weezen en haar 11-jarig broertje Henk bo den Ilarc Majesteit bloemen aan, waarna de koningin, begeleid door de 8lgemeen leider van het kamp en de voorzitter de heer E. G. Bor ger achtereenvolgens een bezoek bracht aan de keuken, de zieken zaal en een groot gedeelte van de twaalf barakken. In de keuken werd juist een me nigte heerlijke karbonaden gebak ken en Hare Majesteit had hier een uitvoerig onderhoud met het Crusoë. aanwezige personeel. In de barak ken vroeg Hare Majesteit zich af of er niet vreselijk gevochten wordt wie er boven of onder in de boven elkaar gelegen bedden mag slapen. Een speciaal bezoekje kreeg de ziek in bed liggende 10-jarige Henny de Hoog, die van Hare Majesteit een prachtige doos chocolade kreeg aangeboden. Op speciale voor spraak van de koningin en in over leg met de dokter kreeg ook de zieke Henny toestemming om het poppenspel, dat later in de middag werd opgevoerd, bij te wonen. Na een kijkje in de ruime en frisse ontspanningszaal werden op het terrein aan de koningin vooi"- gesteld jhr. A. van Citters, burge meester van Burgh en ook de eige naar van het terrein de heer J. Blom met echtgenote en dochter. Belangstellend was Hare Majesteit naar de oorspronkelijke bestem ming van het terrein, voordat het kamp hier verrees. In het midden van het kampter rein voerde een groep meisjes ver volgens een toneelimprovisatie op, waarna een groepje jongens een vrije bewerking gaf van het be roemde verhaal van Robinson By haar aankomst in Bruinisse ontving H.M. uit handen van de oudste inwoonster, de 97-jarige weduwe van Gilst-Okkerse, een bouquet bloemen. In het midden burgemeester Michaëlis. Poppenspel In de grote zaal gaf het Zierik- zeese poppentheater „De Tondel doos" hierna een opvoering van een spel naar de legende van Westen- schouwen. De medewerkers, de he ren A. Leij dekkers, I. P. A. Vlin- kervleugel en echtgenote en mej. J. van de Vaate, werden na afloop aan Hare Majesteit voorgesteld. Omtrent de historische, aan het spel ten grondslag liggende feiten, stelde de koningin enkele vragen. Tijdens de pauze werd een gedeelte van de bouwploeg van het kamp (ongeveer 12 man) voorgesteld aan Hare Majesteit. Na afloop van het poppen spel werd Hare Majesteit de eerste afdruk van een door de Katendrechtse kunstenaar A. I. Cornelis vervaardigde litho, voorstellende- het zomerverblijf aangeboden, in de afmetingen van 50 bij 65 cm. Van deze litho worden slechts een 25 afdrukken vervaardigd, die worden geschonken aan diegenen die financiële en andere offers voor de realisering van het kamp heb ben gebracht. Tijdens de overhan diging gaf de heer Verhage uiting aan de diepe ontroering van de Ka- tendrechters door de belangstelling van Hare Majesteit. Hij bood ver volgens het fraaie exemplaar na mens geheel Katendrecht aan, on der het uitspreken van de woor den: „wij allen hebben een warm plekje in ons hart voor ons gehele vorstenhuis". Na nog een kijkje te hebben ge nomen in de kampwinkel en de badcellen, vertrok het gezelschap onder luide toejuichingen van een groot publiek naar Zierikzee. Bezoek aan ,,Dainoord" Tijdens de tocht werd korte tijd gestopt bij het tehuis voor bejaar den „Duinoord". Zowel bij aan komst als bij het vertrek luidde op het dak het klokje dat werd aangeschaft uit de opbrengst van door prinses Beatrix en haar vrien dinnen vervaardigde werkstukken, die verkocht werden na de storm ramp met het doel om Haamstede, waar de prinses talloze vakanties doorbracht, iets te schenken. Op het bordes bood de 96-jarige opa Verton de koningin een prachtige taart aan, vervaardigd door de kok van het huis. Opa Verton werd hierbij geassisteerd door de be woonster mevr. Westervoort. Na een korte bezichtiging van het gebouw en een praatje met de directrice, zuster de Bode, vertrok men naar Zierikzee. Door het lang durig bezoek in het Katendrechtse kamp arriveerde men hier onge veer een uur later dan het tijd schema aangaf, n.l. omstreeks 5.45 uur'. Ten huize van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester werd de thee gebruikt, waarna H.M. met de R.P. 18 naar Anna Jacoba vertrok, vanaf de aanlegplaats van de pro vinciale boot aan het Luitje. En kele honderden mensen waren hier reeds lang wachtende om de vor stin toe te juichen. Hare Majesteit werd hier uitgeleide gedaan door burgemeester Dijckmeester, terwijl ook aanwezig waren de burge meesters en echtgenoten van Nieu wer- en Ouwerkerk. Het vertrek had plaats om 10 minuten voor 7. Vanaf Anna Jacobapolder keerde de koningin per auto naar Soest- dijk terug. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is te laat, wanneer u iemands werk pas gaat waar- derenals hij zijn betrekking heejt opgezegd. Hij moet het j NU merken. Vervroegde samenkomst Eerste en Tweede Kamer Reeds op dinsdag 3 september hervatten de beide kamers der Staten-Generaal haar openbare vergaderingen. In de Eerste Ka mer komt die dag aan de orde de stemming over het ontwerp van wet tot verhoging van de pensioe nen van gewezen ministers, gewe zen staatssecretarissen en gewezen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zomede van de. pensioenen van hun weduwen eru wezen met een algemene toeslag. Vervolgens zal worden behandeld het ontwerp van Rijkswet tot goedkeuring van het op 27 maart 1956 te 's-Gravenhage gesloten verdrag van vriendschap, handel scheepvaart tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Amerika. In de vergadering van de twee de kamer zal de voorzitter voor stellen onmiddellijk een aanvang te maken met de beraadslaging over het wetsontwerp tot vaststel ling van boek 1 van het nieuwe burgerlijk wetboek, met uitzonde ring van de titels 9 en 10 en het ontwerp tot vaststelling van de titels 9 en 10 van boek 1 van het nieuwe b. w. Vrijstelling van dienst als gewoon dienst plichtige voor leraren De minister van Defensie heeft zich tegenover zijn ambtgenoot van O., K. en W. bereid yerklaard een regeling te treffen om door het verlenen van faciliteiten op dienst- plichtgebied enige verlichting te brengen in het tekort aan bevoegde leraren. Door deze regeling, die voorlo pig gedurende een jaar van kracht zal zijn, zal een aantal bevoegde leraren in de vakken Nederlands, Frans, Engels, Duits, wiskunde en biologie niet voor het vervullen van hun militaire dienstplicht aan het dagonderwijs worden onttrok ken. Vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens aanwezig heid van een bijzonder geval, zal worden verleend aan dienstplich tigen, die niet in werkelijke dienst verblijven en die in het tijdvak tussen 31 juli 1957 en 1 augustus 1958 een betrekking als leraar ver vullen of gaan vervullen aan dag scholen voor voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs, mits aan zekere voorwaarden wordt voldaan. Zij moeten bevoegd zijn tot het geven van onderwijs aan bedoelde scholen in een van de vakken: Ne derlands, Frans, Engels, Duits, wiskunde of biologie. Zij dienen tenminste twintig lesuren per week te geven aan vorenbedoelde scho len. In hun functie zullen zij als onmisbaar moeten worden aange merkt en tevens niet vervangbaar zijn door een andere bevoegde leraar. Verdeling in zelfbesturende provincies De commissie voor Noord-Afrika van de Franse regering heeft over eenstemming bereikt over de be ginselen van een nieuw statuut voor Algerië. Voordat de tekst aan het kabinet wordt voorgelegd, zul len eerst de voornaamste politieke partyen worden geraadpleegd. Volgens de gewoonlijk welinge lichte politieke commentator van het conservatieve blad „Paxis- Presse", zou het nieuwe statuut het volgende inhouden: 1. Algerië is een integrerend deel van Frankrijk. De Franse regering blijft verantwoordelijk voor de di plomatie, de verdediging, de finan ciën en de justitie. Het nieuwe Al gerië zal in de Franse parlemen taire lichamen worden vertegen woordigd. Het krijgt een dertigtal afgevaardigden in de Nationale Vergadering. 2. Algerië zou worden verdeeld in zes of zeven zelfbesturende pro vincies, elk met een assemblee die volgens algemeen kiesrecht wordt gekozen en met een regeringsraad. De vertegenwoordiging van de minderheden zou op die wijze ge waarborgd zijn. In zekex' twee pi*o- vincies - Algiers en Oran - zou een Europese meerderheid verzekerd zijn. 3. In Algiers zou een coördine rende assemblee zetelen. 4. Een vertegenwoordiger van de Franse regering en een door de Franse president te benoemen en in Parijs gevestigd hof van arbi trage, zouden eventuele geschillen tussen de assemblees en tussen de Mohammedaanse en Europese ge meenschappen beslechten. 's-GRAVENHAGE. Tussen Mon ster en Kijkduin is donderdagmid dag een 15-jarige jongen in zee verdronken. Het was de scholier K. H. S. uit Hungen bij Sittard. De jongen kampeerde met een vriendje op het kampeerterrein Ockenburg bij den Haag en was samen met het vriendje gaan zwemmen. Daar bij waagde hij zich te ver in zee. Aanvankelijk kon zijn vriend hem nog helpen, maar toen deze zelf te moe werd moest hij de jongen los laten. Nadat het vriendje de politie had gealarmeerd is een onderzoek ingesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1