PROBEER ttH NESCAf.126 STAD EN PROVINCIE MAATREGELEN IN DE VLASINDUSTRIE ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 22 augustus 1957 no. mio Ingezonden mededeling Weekstaat Nederlandsche Bank SALDO SCHATKIST NIHIL VOORSCHOTTEN AAN STAAT GESTEGEN AMSTERDAM. - De met span ning verbeide verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 19 aug. bevat enkele markante mutaties. De netto deviezenreserve is met ruim f 141 miljoen verminderd tot f 474 miljoen en ook de goudvoor raad ls gedaald, nl. met f 90 mil joen tot f 2.887 miljoen. De Centrale Bank heeft zelf hierop reeds een korte toelichting gegeven. Ook het percentage goud en de viezen, dat onder aan de bankstaat wordt vermeld, is behoorlijk inge krompen, nl. van 67,70 °/o tot 64,66 een zeer laag cijfer. Tevredenstellend acht men het voorts, dat de convertibele valuta, die bij de deviezenreserve is opge nomen, met f 13 miljoen is vermin derd tot f 143,8 miljoen. Deze mu tatie is niet groot in vergelijking met de totale veranderingen op de goud en deviezenvoorraad. De post wissels, promessen in disconto is met f 58 miljoen ge stegen tot f 98,7 miljoen, waar schijnlijk wegens een beroep van de handelsbanken. De voorschot ten in rekening-courant zijn even eens vermeerderd, nl. met 41 mil joen tot f 171 miljoen, wegens geld- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Door samen werking van het „Deens Instituut" met de „Stichting Goed Wonen", zal zondag een gezelschap van circa 35 Nederlanders naar Denemarken gaan om deel te nemen aan een studieweek over Deense wooncul- tuur, die uitsluitend voor dit gezel schap wordt belegd. 's-GRAVENHAGE. Dfcor de Sow- jet-Unie zijn enige orders van be scheiden omvang op Nederlandse siergewassen gedaan. Dit beschei den begin is, naar de directie van het produktschap Siergewassen hoopt, het sein van herleving van leveranties naar de U.S.S.R. Vóór 1914 was Rusland een der belang rijkste afnemers van siergewassen, vooral ook van bloembollen. ROTTERDAM. De rivierpolitie vond in de Nieuwe Maas te Rotter dam bij de Oude Plantage het stof felijk overschot van de 15-jarige fabrieksarbeidster P. P., die in de De Ruijterstraat te Rotterdam ge woond heeft. Zij werd sedert 15 augustus jl. vermist. AMSTERDAM. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is onder zeer grote belangstelling van de zijde van het spoorwegper soneel de 61-jarige hoofdconduc teur J. Hamstra, die bij het spoor wegongeluk te Woensel ernstig ge wond werd en enkele dagen daar na in het ziekenhuis te Eindhoven is overleden, ter aarde besteld. AMSTERDAM. Op de nieuwe Hemweg bij de Spaarndammerdijk is de 31-jarige heer S. uit Amster dam, vermoedelijk doordat hij slipte, met zijn motorrijwiel in aan rijding gekomen met een militaire vrachtauto. Ernstig gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij later is overleden. Een 26-jarige duopassa gier is met onbekend letsel in het Wilhelminagasthuis opgenomen. behoeften van de lagere overheid. Ook de staat heeft voor flinke be talingen gestaan. Niet alleen is het saldo van de schatkist tot nihil ge reduceerd, doch ook de voorschot ten aan de staat belopen thans f 110 miljoen tegen vorige week nihil. De goudvoorraad kwam van f 2.977 miljoen op f 2.887 miljoen. 15.000 bezoekers op de De Ruijter- tentoonstelling Dinsdag is de 15.000ste bezoeker op de De Ruijtertentoonsteling te Vlissingen geweest. Het was de 11- jarige Hanna de Graauw uit Zeist, die door de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff, als aanden ken een boekwerk van P. van der Leede werd overhandigd: „Beste- vaer Michiel". Hoewel naar verhouding meer volwassenen dan jongeren deze ten toonstelling bezoeken, is het zeer opmerkelijk, dat zowel de 5.00ste als de 10.00ste en 15.000ste een jeugdig persoon was. Bovenal is het opmerkelijk, dat al deze drie gelukkigen hun vakantie op Wal cheren doorbrengen en logeren in Zoutelande. Aanbesteding Deltawerken De dienst der Deltawerken-noord heeft het verhogen van de dijk op de rechteroever van de Bergse Maas, tussen de Perenboom en. Keizersveer, met bijkomende wer ken, in de gemeente Dussen, aan besteed. Met f 234.000,was de comm. venn. Gebr. van den Heuvel te Zierikzee de laagste inschrijver. De comm. venn. aannemingsbedrijf v/h F. Looijen te Gorinchem schreef met f 463.364,voor het hoogste bedrag in. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 52. Inmiddels nadex-en Aram en Buffo in de vroege ochtend het kasteel. Plotseling houdt Aram zijn paard in. Op het kleine, door een laag muurtje omsloten kerkhof van de burcht, is een knecht bezig een graf te delven. „Hela, Paolo, wat beduidt dat", roept Aram verblekend, „er is toch geen dode?" - „Helaas, Messire", zucht de oude, „vanochtend vonden we uw lansknecht Miguelo beneden voor de kerkerdeur, waar die kermisklant zat opge sloten hij was doodzwaar gewond zo te zienen de gevangene gevlogen". - „Dood", mompelt Aram, „mijn trouwe Migueloik was er al bang voorEven later loopt de ridder met gebogen hoofd naast de baar, waarop de overledene ligt uit gestrekt. „Miguelo", zegt hij zacht, „bij mijn zwaard, dat zal ge wroken worden Dan vermant hij zich en roept bevelend: „brengt allen, die in het kasteel zijn bij de baar! De edelen van Bari en Barletta met gevolg ook!" Er valt een pijnlijke stilte. Dan komt Presto aarzelend naar voren. „Messire", stottert hij, „de ridders Crimo en Mario zijn vanmorgen voor dag en dauw vertrokken". ZIERIKZEE Bouw van tussengemalen Aan de Grachtweg alhier, nabij de r.k. begraafplaats, is men mo menteel bezig met de bouw van een tussengemaal voor het riole ringsplan Zierikzee. Een gelijk soortig gemaal wordt opgetrokken bij het industrieterrein in de Zuid hoek en is reeds voor een groot gedeelte voltooid. Dit gemaal zal het water doorpersen naar dat aan de Grachtweg, vanwaar het door- gepompt wordt, waarschijnlijk nog via een derde gemaaltje, naar de zuiveringsinstallatie, die geprojec teerd is nabij de Boereweg. Tot zolang wordt het afval geloosd in de Zoute gracht. Het gemaal aan de Grachtweg Onderhandelingen over stopzetten produktie DINTELOORD. - Het secretariaat van de Nederlandse federatie van vlassersverenigingen te Rotterdam heeft meegedeeld, dat er in West europees verband onderhandelin gen gaande zijn over een collectief stopzetten van de produktie. Anderzijds zijn contacten gelegd met de spinindustrie (met name met de Engelse spinindustrie) om maatregelen te beramen tegen de import van Russisch vlas, dat tegen dumpingprijzen in west-Europa op de markt gebracht wordt. In verantwoordelijke kringen is men zich bewust van de ernst van de maatregelen in verband met de export en de deviezenpositie van het land. Er zijn vijftig a zestig miljoen gulden mee - gemoeid en ook de werkgelegenheid van enige duizenden arbeidskrachten. Maar de industrie kan onmogelijk voort gaan met het afzetten tegen prijzen die beneden de produktiekosten liggen, temeer daar de prijzen van het Russische vlas niet gebonden zijn aan produktiekosten, maar ge baseerd op een politiek van koude oorlogvoering in de economie, al dus het secretariaat. OVERSTROMING ÏN NOORWEGEN DOOR SMELTWATER VAN GLETSCHER. - Iedere zomer smelt de sneeuw op de Svartis (zwart ijs)-gletscher in noord-Noorwegen, vlak bij de Poolcirkel, zo snel, dat de rivieren, die er het water van afvoeren, buiten de oevers treden en grote schade veroorzaken aan landbouwbedrijven in de dalen. Dit jaar is het peil van de Svartis-rivier 2.70 m boven normaal gestegen, waar door twintig vierkante km vruchtbaar land in de dalen van de Svartis en de Rauvass zijn overstroomd. Een dergelijke inundatie is hier nog nimmer voorgekomen. - De foto toont een brug over de Svartis-rivier, welke door het kolkende water werd vernield. krijgt een perstoren van 9.15 meter hoogte met een gebouwtje waarin de benodigde motoren en pompen zullen worden ondergebracht. Daar men voor de bouw nogal diep de grond in moet (omstreeks 4.80 m), ondervindt men veel hinder van overtollig water, zodat bronbema ling wordt toegepast. Het gemaal Grachtweg wordt ge bouwd door bouwbedrijf P. de Raat uit St. Philipsland; firma Stouten uit Zierikzee vervaardigt het ge maal in de Zuidhoek. Nederland fokt te veel varkens UTRECHT, 21-8. Dc voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft op de vanmorgen te Utrecht ge houden bestuursvergadering van het produktschap, een ernstige waarschuwing laten horen aan het adres van de varkensfokkers. De varkensstapel in Nederland neemt volgens de heer v. d. Veer onrust barend toe. Bij een controle in de maand juli bleek, dat het aantal dekkingen met ruim 2.000 steeg, vergeleken bij de maand juli 1956 en met ruim 8.000 vergeleken met juli 1955. Hij drong aan op beperking, om dat bij toeneming van het aantal varkens de prijzen, volgens de heer De Veer, onherroepelijk zullen da len. Als de varkenshouders geen maatregelen nemen, zal het, vol gens de voorzitter van het produkt schap, onmogelijk zijn de prijzen in te houden. Hij noemde het zeer ge vaarlijk zware varkens te maken. Het spek, waarvoor men afzet in Duitsland hoopt te vinden, ligt reeds maanden opgeslagen. Duitse grenspolitie schoot op draglinemachinist SCHINVELD, 21-8, Aan de Grens- weg te Schinveld, in de buurt van Heringsbosch nabij café Heuts, is gisteravond de 25-jarige dragline machinist Duschak uit Schinveld door een schot van de Duitse grens politie getroffen. D., die van Joegoslavische natio naliteit is, zou in café Heuts, dat op Duits gebied ligt, een flesje bier hebben meegenomen. De Duitse grenspolitie zou geweigerd hebben D., die hevig bloedde, naar een Nederlands ziekenhuis te laten ver voeren. Hij werd eerst café Heuts binnengebracht en daarna naar een ziekenhuis te Geilenkirchen ver voerd. Tot nu toe is D. nog niet teruggekeerd. Knaap stak met dolk Tijdens een dinsdagavond aan vankelijk onschuldig verlopende vechtpartij tussen een zestal jon gens van 14-18 jaar, op de hoek Prinsengracht-Leidsestraat te Am sterdam, trok plotseling een 16-ja- rige knaap een dolkmes en stak daarmede de 18-jarige J. J. van Riesen in de rug. Zwaar gewond - er werd een long geraakt - werd het slachtoffer naar het Binnen gasthuis overgebracht, waar ope ratief moest worden ingegrepen. De jeugdige dader werd ter plaatse aangehouden en aan de kinderpolitie overgegeven. De jongens vielen meisjes lastig en er ontstond een soort minne nijd, die even op de vuist zou be slecht worden. Verzanding van de Zwingeul CADZAND, 21-8. Vandaag is men met bull-dozers begonnen de Zwingeul, die de sehorrebloemen op de schorren achter in het Zwin van zout water voorziet, weer uit te diepen en open te maken. De kunstmatige geul, die lood recht op het strand langs de Bel gisch-Nederlandse grens tot achter in het Zwin liep, had zich door ver zanding en stroming geheel omge bogen en loopt thans evenwijdig aan de duinenrij, die zich vóór in het Zwin had gevormd. De stro ming bedreigt op deze wijze de duinenrij op Nederlands grondge bied met afschuring. De geul was destijds op verzoek van België ge graven. Matroos verdronken ROTTERDAM, 21-8. Bij het ver halen van zijn schip, de „Binnen vaart 27", in de Merwehaven te Rotterdam, is vannacht de 30-ja- rige matroos A. C. Tobi uit Am sterdam in het water gevallen en verdronken. De rivierpolitie is er inmiddels in geslaagd het lijk op te dreggen. Land- en Tuinbouw Atoomkernenergie in de landbouw Het Koninklijk Genootschap voor Landbouwwetenschap en het Ne derlands Instituut voor landbouw kundige ingenieurs hebben een landbouwwetenschappelijke cur sus georganiseerd over de toepas sing van atoomkernenergie in de landbouw. Deze cursus zal van 4 tot en met 6 september worden ge houden in de collegezaal voor scheikunde van de Landbouwhoge school te Wageningen. KERKNIEUWS De Ned. Herv. Kerk en de dienstweigering De Commissie voor de geestelijke verzorging van dienstweigeraars, in het begin van dit jaar door de Generale synode der Ned. Herv. Kerk ingesteld, die resorteert on der de raad voor de herderlijke zorg, is thans met de praktische uitvoering van haar opdracht aan gevangen. Zij heeft zich met een schrijven tot de kerkeraden gericht om dezen te verzoeken haar te be richten, wanneer zich een erkende dienstweigeraar in de gemeente be vindt. Van haar kant zal de com missie de kerkeraden er van in kennis stellen als een erkende ge wetensbezwaarde in de gemeente is of wordt tewerkgesteld. Met de instelling van deze com missie heeft de synode tot uitdruk king willen brengen dat de kerk, evenals tegenover de militairen, een verantwoordelijkheid en een taak heeft tegenover dienstweige raars en deze pastoraal heeft bij te staan. X FEUILLETON Hij stond eensklaps stil en greep Hanneke bij de armen beet. Ze schrok er van en keek in zijn grim mige gezicht: „Hanneke, een man, die oprecht van zijn vrouw houdt, zal nooit spijt hebben vanaf het ogenblik, dat hij haar als zijn vrouw van h'et altaar wegvoert. Hanneke, geloof me, ik wil je gelukkig ma ken. Ik ben gefortuneerd en ik kan je geven, wat je wilt. Nu weet ik wel, dat dit niet het criterium is om iemand gelukkig te maken. Maar je zult een zorgeloos bestaan hebben en ik zal je liefhebben en vertroetelen, zoveel ik kan. Toe, Hannekedat telegram en dat briefje - ik zou wel eens willen weten, wie dat gedaan heeft - is niet bij toeval aan ons gezonden. Het heeft zo moeten zijn, dat we elkaar opnieuw zouden ontmoeten. Voel je dan helemaal niets voor me?" Ze zuchtte opnieuw. „Een paar dagen geleden was ik nog in twee strijd. Toen wist ik niet, of ik hield van meneer Grobbe of van u. Of dat ik voor geen van beiden wat voelde. Maar er is sedertdien iets gebeurd, waardoor meneer Grobbe als huwelijkskandidaat afgevallen is. Dat wil nog niet zeggen, dat ik van u houdt. Ik mag u graag en als patroon acht ik u zeer hoog. Maar de overgang van patroon naar echt genoot schrikt me af". Ze keek naar hem op en voelde de druk van zijn handen in haar armen. „Ik kan niet tegen je op, hoewel ik voel, dat het niet goed is, dat jij en ikO, ik wou maar, dat je het wilde begrijpen, maar het helpt allemaal nietsIk ver lies de strijdik kan het niet volhouden. Goed, dan moet je het zelf maar weten, maar ik voorspel je, dat je er later spijt van zult hebben. Hoewelik stel een compromis voor. We verloven ons officieel, dus met advertenties, kaartjes en een receptie. Ik wil eerst zien, hoe de reakties zijn on der je kennissen. In die tijd hebben we gelegenheid elkaar nog wat be ter te leren kennen. Uje moet niet vergeten, dat we tot nu toe al leen zakelijk met elkaar te maken gehad hebben. Je weet niet, hoe ik ben buiten de zakelijke sfeer en ik ken je in dit opzicht evenmin. Be houdens dan ons vakantie-inter mezzo hier. Nogmaals: We binden ons geen van beiden, Een verbro ken verloving is in ieder geval min der erg dan een mislukt huwelijk. U en ik, meneer Dubois, kunnen hierover wel het een en ander ver tellen, naar ik meen. Uw speciali teit is immers het huwelijksrecht? Goed. We verloven ons dus en ik blijf gewoon op kantoor werken. Op kantoor ben en blijf ik juffrouw Schoneveld en u meneer Dubois. Buiten kantoortijd zijn we Hanneke en Jan. Dus geen intimiteiten in kantoortijd. Laten we dit nu goed afspreken. Laten we een termijn door JOKE DE VALK 41 van drie maanden als proeftijd vaststellen. Daarna beslissen we opnieuw, of we gaan trouwen, dan wel voorgoed uit elkaar gaan. Tot dat tijdstip zijn we beiden geheel vrij. We spreken niet over trouw plannen, met niemand dus. Ook niet op de receptie. Wanneer men er naar vraagt, zeggen we uitsluitend, dat we nog geen datum vastgesteld hebben. Blijkt het, dat je na drie maanden niet van gevoelens ver anderd bent en ik zelf eveeneens tot de slotsom gekomen, dat ik vol doende van je houdt om met je te trouwen, dan bepalen we onze trouwdatum en dan moeten we maar zien, wat we er van maken kunnen. Wat denk je er van?" „Ik zeg, dat het een krankzin nig plan is, maar omdat ik er van overtuigd ben, dat ik je op geen enkele andere wijze voor mü zal kunnen winnen, moet ik het wel aanvaarden". „Meneer Dubois, Jan, ik heb je altijd aangezien als een gentleman. Ik mag aannemen, dat je je gedu rende die proeftijd als zodanig zult blijven gedragen?" „Maar dat spreekt toch vanzelf, Hanneke", riep hij verheugd uit. „En ook zul je me mijn vrijheid geheel weergeven, als ik na afloop van de proeftermijn niet met je wil trouwen?" „Zelfs dat. Hier mijn hand als man van eer". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5