BOUILLON DE WESTELIJKE ONTWAPENINGS VOORSTELLEN MOORD TE BEUGEN OPGELOST STAD EN PROVINCIE Stommen kunnen weer spreken 1WARE SHAG ORCAM V Opzichter Ph. A. van der Linde te Zierikzee begon als koksmaatje Ballonvaarder dr. Simons vertelt Opschorting kernproeven voorgesteld LONDEN, 21-8. De westelijke mogendheden zijn woensdag nader gekomen tot het Russische stand punt inzake staking van kernproe ven. Z\j stelden op de Londense besprekingen opschorting van de proeven gedurende een beginpe riode van twee jaar voor en wel in twee trappen, afhankelijk van het tot stand komen van bevredi gende inspectiesystemen. De voorstellen, onderdeel van het westelijke plan voor een gedeelte lijk ontwapeningsakkoord, laten de mogelijkheid open om de voorge stelde beginperioden voor staking der proeven te verlengen. President Eisenhower heeft een verklaring afgelegd in het Witte Huis over de ontwapeningsonder handelingen en gezegd dat de V.S. bereid zijn de kernproeven voor een periode van twee jaar te sta ken, afhankelijk van bepaalde voorwaarden en waarborgen, als ontwapeningsakkoord voor een eerste fase. Frankrijk, Engeland en Canada waren-mede de indieners van dit voorstel. Eisenhower zei dat een van de vereiste waarborgen is dat de Sow- jet-Unie het Amerikaanse stand- „Vrouw met de rode mantel" bekent EINDHOVEN, 21-8. Naar verno men wordt, heeft de gisteren te Amsterdam gearresteerde „vrouw met de rode mantel", de 32-jarige Riek Jansen, vandaag tegenover de Eindhovense politie bekend, de vo rige week te Beugen begane moord op de 79-jarige weduwe Van Von- deren-Jilissen te hebben gepleegd. De bekentenis van mej. J. kwam tijdens het eerste verhoor dat de politie haar na haar overbrenging uit Amsterdam afnam. Gezien de geestelijke gesteldheid van de vrouw, die enige maanden geleden uit een psychiatrische inrichting was ontsnapt en sindsdien was „ondergedoken", was de politie niet geneigd met de bekentenis zonder meer genoegen te nemen. De vrouw heeft echter zoveel bij zonderheden over de moord ver teld, die alleen haar bekend kun nen zijn, dat de politie aanneemt dat haar bekentenis op waarheid berust. De politie zal echter alle door de verdachte genoemde feiten en omstandigheden nauwkeurig onderzoeken. Volgens de verdachte heeft zij de moord in een plotselinge woede aanval gepleegd. Zij was op be zoek bij de oude dame, die de schoonmoeder van haar zuster was en tijdens dit bezoek ontstond een woordenwisseling. Deze liep zo hoog, dat de bezoekster een voor werp pakte en er in wilde drift op los sloeg. Een Italiaanse boer heeft bij Pachino, op de zuidoostelijke punt van Sicilië, een grote antieke vaas gevonden, die ruim zeshonderd, voor het merendeel zilveren mun ten uit de eerste helft van de derde eeuw voor Christus bevatte. De meeste munten waren afkomstig uit de Griekse stad Corinthe. punt aanvaardt dat men in de pe riode van twee jaar een aanvang maakt met blijvende stopzetting van de produktie van splijtbare stollen voor wapendoeleinden, als ook met de instemming van in spectiesystemen om de tenuitvoer legging daarvan te verzekeren. De president voegde eraan toe dat de V.S. tot een dergelijk ak koord van kracht wordt, zullen voortgaan met de kernproeven. AUTO TE WATER één dode Woensdagavond is te Rotterdam bij het achteruitrijden een auto in de Koningshaven gereden. Drie voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, sprongen direct gekleed te water om de bestuurder die ze hadden zien zitten, te red den. Het mocht hun echter niet ge lukken het portier te openen. Pas toen een takelwagen was gearri veerd, kon met de auto ook de be stuurder worden opgehaald. Deze enige inzittende, de 23-jarige P. J. de Jong uit de Haspelstraat, bleek inmiddels te zijn overleden. Twee doden door auto ongeluk Op de rijksweg den Bosch-Nij- megen heeft woensdagavond een auto-ongeluk aan twee personen het leven gekost, terwijl er vier ernstig werden gewond. Door nog onbekende oorzaak ge raakte een Fiat-1100, die uit de richting den Bosch kwam, in de gemeente Rosmalen aan het slin geren. De auto sloeg enkele malen over de kop, kwam tenslotte weer op de wielen terecht en kwam daarop in botsing met een vracht auto. De personenauto werd volle dig vernield. De inzittenden - het echtpaar Rijkers uit Nistelrode met vier kin deren en een dienstbode - werden allen op straat geslingerd. Bij de moeder en een der kinderen kon slechts de dood worden geconsta teerd. De- vader en de overige drie kinderen werden met ernstige ver wondingen in het Groot Zieken- gasthuis te den Bosch opgenomen. De dienstbode liep slechts lichte verwondingen op. Emaillefabriek ontslaat arbeiders KAMPEN, 21-8. De directie van de Koninklijke Kamper emaille-fa- brieken voorheen H. Berk en Zoon te Kampen, heeft op korte termijn aan 25 werknemers ontslag aange zegd. Deze arbeiders zijn allen werk zaam in de emaille-afdeling. De oorzaak van dit ontslag is de bij het publiek onstane tendenz, van emaille artikelen over te gaan op plastic en aluminium artikelen. Hierdoor moet de produktie van emaille artikelen worden inge krompen. In het Bernina-massief, aan de Zwitserse grens, zijn de lijken van vier alpinisten gevonden, vermoe delijk Duitsers. Ingezonden mededeling Koken Nederlandse vrouwen naar wens! Gelukkig kunnen de Nederlandse heren tevreden zijn over de kook kunst van hun echtgenoten. Ze koken verrukkelijk'. Vooral de laat ste tijd, nu moeder de vrouw iets nieuws heeft ontdekt, waardoor alles veel en veel fijner wordt van smaak! Wat dat dan wel is? Knorr bouillon'. Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland! Smaakverfijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, hachee, ragoüts, puree en ga zo maar door. Pure parelende bouillon, door de Knorr koks be reid van kostelijk vlees en geurig verse groenten: licht gezouten en gekruid, precies zoals u het wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar re cepten. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 cent met uw naam en adres, in een gefran keerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ont vangt het Knorr boekje dan thuis. 7&icVi ZWITSERLAND van kostelijk vlees voor krachtiger soepl 35 ct per dubbel tablet htosdo N.V. buitl Landelijke brandweerwedstrijden In Alphen aan de Rijn zullen op 14 september landelijke brand weerwedstrijden gehouden worden in klasse 1-la en 2-2a. De orga nisatie van de wedstrijden berust bij het algemeen brandweer wed strijden comité te Amstelveen. ZIERIKZEE Restauratie St Lieven Aan de zuidkant van de St. Lie- mensmonstertoren is sinds maan den een stelling opgericht met het oog op te verrichten restauratie werkzaamheden aan deze middel eeuwse reus, die ook niet bestand is tegen de tand des tijds, maar niettemin nog als trouwe wachter ter aan de Oosterschelde begroet wordt door stadgenoot en vreem deling. Dezer dagen is men met de in spectie begonnen aan de zuidkant van de toren om eens op te nemen wat er zoals te gebeuren staat als straks de vaklieden hun gereed schappen ter hand nemen om "de schade vast te stellen die door de granaattreffers zijn veroorzaakt tijdens de bezetting en de ver weerde muurbrokken te herstellen. Een werk dat maanden, wellicht wel jaren kan duren. Bij beschikking van de mi nister van Justitie van 9 augustus 1957 is de heer M. M. de Raat be noemd tot gerechtssecretaris 2de klasse. SCHARENDIJKE Concert „Luctor et Emergo" Vrijdagavond hoopt - bij gunstig weer - het muziekgezelschap „Luc tor et Emergo" uit Renesse hier een concert te geven. door een pijp. Een van de vormen van kanker is kanker aan het strottenhoofd en komt verhoudingsgewijs het meest bij mannen voor. Het noodzakelij ke heelkundige ingrypen, heeft jammer genoeg een verwijdering van het spraakorgaan tengevolge. Dat is een verschrikkelijke konse- kwentie, maar een andere bestrij ding van keelkanker is nog niet bekend. Tot voor kort was er vrijwel geen ander middel om hen die aan het strottenhoofd zijn geopereerd, te helpen, dan door er buikspre kers van te maken. Een Italiaans ingenieur nu, de heer Ticchioni, die zelf ook de operatie heeft on dergaan, heeft een apparaat uitge vonden, met behulp waarvan iemand, die zijn spraakorgaan mist, weer bijna kan spreken. Een gewone pijp Het instrument bestaat voorna melijk uit een pijp, een gewone elegante pijp, verbonden door een soepele draad aan een zaktasje dat de batterijen en andere nodige on derdelen bevat. Om te spreken is Op de Joio ziet men links de Italiaanse ingenieur Ticchioni, uitvinder van de naar hem genoemde pijp, in gesprek met een Luikenaar, die eveneens na een operatie aan het strottenhoofd het spraakvermogen mist. Deze heide heren voeren een gewoon gesprek met een Nederlan der die over een normaal spraakorgaan beschikt en zoals onze foto aantoont, is een vlotte en aangename conversatie zeer goed mogelijk. het voldoende het mondstuk van de pijp stevig tussen de lippen te houden en op een kleine knop op de pijpekop te duwen; als men dan langzaam de woorden goed arti culeert door de gewone bewegin gen van de lippen en de tong, wor den deze verstaanbaar alsof men normaal spreekt. Alle klinkers en medeklinkers kunnen worden uit gesproken en zelfs kan men stem verheffing verkrijgen. Hoe wekt deze pijp? Een elektrisch aangedreven tril- plaatje, bevestigd in de kop van de pijp zendt trillingen uit van de zelfde vorm en frequentie als de fundamentele trillingen van de stembanden. Deze trillinde lucht wordt langs het mondstuk van de pijp naar de mondholte gebracht, waar afwisselend samendrukkin gen plaats hebben, waardoor zo een geluid teweeg wordt gebracht. Het is dat geluid, vervormd door de bewegingen van de tong en lippen, dat zich verandert in een licht metallieke stem, die zeer goed overeenkomt met de mense lijke stem. Een schakelaar verbindt of ver breekt de geleiding van de gene rator gevoed door de batterijen en verbonden met het gedeelte dat het trilplaatje doet trillen en bij gevolg de lucht die in mond aan wezig is in de stem omvormt. Dank zij deze uitvinding kunnen stom men weer spreken, OUWERKERK Apollo cencerteerd Zaterdag 24 augustus zal de mu ziekvereniging „Apollo" uit Brou wershaven, des avonds 8 uur, een concert geven in de muziektent te Ouwerkerk. Het uit te voeren pro- gramma luidt: 1. Trafalgar, mars, W. Zehle; 2. Les joyeuses commères de Bastia, ouverture, A. Delbecq; 3. Ciaconna Antique, G.. Boedijn; 4. Vaandel- wals, P. B. Bisselink; 5. Le Tam- bour-maïtre, mars, P. B. Bisselink; 6. Cortège des Dryades, grande marche, A. Delbecq; 7. Fantaisie, J. Werkman; 8. Mont la Ville, mars, H. Chaillet. (Pauze). 9. Saint Triphon, - mars, A. Neij; 10. In de Ardennen, fantaisie, P. B. Bisse link; 11. American Patrol, Mea- cham-Delhaye; 12. Louise, valse de concert, Fr. Teugels; 13. Fierial, ouverture, P. B. Bisselink; 14. Ap pèl aux Trompettes, mars, A. Neij; 15. Finale. Ingezonden mededeling DOUWE EGBERTS Vrouw won Kanaalrace Greta Andersen, de in de Ver. Staten woonachtige Deense zwem ster, die er o.a*. in slaagde »n 1948 de Olympische titel op de 100 meter vrye slag te veroveren, is woens dagavond om drie minuten over vijf Greenwichtqd als eerste bij Dover aan land gestapt. Zij had de afstand van Kaap Griz Nez naar de Engelse kust in 13 uur en 53 minuten afgelegd en slaagde er daarmee dus niet in het record, dat sedert 17 augustus 1951 op naam staat van de Engelse Brenda Fisher, met 12 uur 42 minuten, te verbeteren. Greta Andersen werd dus win nares van de Kanaalrace, en daar mee de eerste vrouw, die de race won, sedert deze in 1951 voor het eerst werd gehouden. In Leeds heeft dinsdagavond een arts met een geleend zakmes de arm geamputeerd van een arbeider die op een steiger vijftien meter boven de grond tussen een ma chine beklemd was geraakt, n Tengevolge van het breken van een as is dinsdag een trein die op weg was naar het Argentijnse win tersportcentrum San Carlos Bari- loche, in de Andes, ontspoord, waardoor zes personen werden ge dood en twintig gewond. VIJFTIG JAAR IN DIENST DER VISSERIJPOLITIE Zaterdag 24 augustus a.s. her denkt de heer Ph. A. van der Linde, Hoofdpoortstraat te Zierikzee, het feit dat h(j vjjftig jaar geleden als 12-jarig koksmaatje in dienst trad by de Visserypolltle. De heer v. d. Linde doorliep alle rangen en vaart momenteel als op zichter op het m.s. „De Valk". In de afgelopen 50 jaar heeft iedere mossel- en oesterkweker de jubi laris als een krachtige persoonlijk heid leren kennen, die gewapend met een gulle lach zich in de vis serswereld zeer gezien heeft ge maakt. Het was in de tijd toen mr. A. J. F. Fokker, burgemeester van Zie rikzee was en voorzitter van de visserijpolitie, dat „Flip" - zoals de heer v. d. Linde in Zierikzee en daarbuiten bekend is - koksmaatje werd op het s.s. „Spinx". In juli 1912 werd hij aangesteld als knecht lste klas aan boord van „De Ha vik", een zeilvaartuig, met als ba sis Hansweert. In 1914 werd de ju bilaris overgeplaatst naar het schip „De Ekster" te lerseke. Ook diende de heer v. d. Linde nog op het wachtschip „Ramses" op de Ier sekse bank. In juni 1921 werd hij tot schipper bevorderd op het zeil vaartuig „Arend", met standplaats Terneuzen. In 1925 kwam het gezin v. d. Linde naar Zierikzee, door MINNEAPOLIS, 22-8. Majoor David Simons van de Amerikaanse luchtmacht, die woensdag met een ballon een nieuw hoogterecord ge vestigd heeft, heeft op een pers conferentie te Minneapolis ver klaard, dat de hogere lagen van de dampkring „de enige plaats vor men, waar men kan ontkomen aan de geluiden van de aarde". De directeur van de maatschap pij, die de ballon had vervaardigd, sprak over de moeilijkheden, die zich. bij het experiment hebben voorgedaan. Zo was er onverwachts tussen de ballon en de aarde een zware onweersbui komen opzetten, waardoor de daling vijf uur was vertraagd. De wolken hadden de warmte tegengehouden die de aarde uitstraalt. Deze warmte had men voor het experiment echter nodig om te voorkomen, dat de ballon zou krimpen en dalen na het ondergaan van de zon. Tenge volge van de onweersbuien was de ballon steeds sneller gaan dalen, hetgeen de majoor slechts kon af remmen door het uitwerpen van ballast, waaronder elektrische bat terijen die aan valschermen waren bevestigd. Majoor Simons was van oordeel, dat één waarnemingsballon op grote hoogte het weer met grotere nauwgezetheid zal kunnen voor spellen dan het thans bestaande net van posten op de aarde. Bo vendien zou een waarnemingspost aan een ballon een veel groter ge bied kunnen bestrijken. Hij achtte het mogelijk, dat een onbemande ballon tot 150.00 voet stijgt en een bemande ballon een hoogte van 120.000 voet bereikt. een overplaatsing naar het zeil vaartuig „Ibis", dat hier was ge stationeerd. In 1930 kwam het nieuwe motor schip „De Valk" in dienst, waar hij als schipper aan boord kwam. In 1940 nam de bezetter dit vaartuig in beslag en schipper v. d. Linde ging dienst doen op de sleepboten „De Rijp" en „Hussum", die toen in de vaart kwamen. Op 1 maart 1944 werd de heer v. d. Linde bevor derd tot opzichter met standplaats lerseke. Na de bevrijding in 1956 kwam „De Valk" naar Zierikzee terug en ook de jubilaris, die op dit vaartuig weer als opzichter dienst ging doen en dit momenteel nog doet. In 1948 werd hem een konink lijke onderscheiding verleend, wat een erkenning inhield van de dooi de jubilaris verrichte diensten. In hotel „Het Wapen van Zee land" te Zierikzee zal de jubiuavis zaterdag recipiëren. Ongetwijfeld zullen velen uit de visserij- en aan verwante wereld die dag „opzich ter v. d. Linde" de hand komen drukken. KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerk Prof. J. J. van der Schuit 75 jaar Zondag 25 augustus a.s. viert prof. J. J. v. d. Schuit te Utrecht, rustend hoogleraar van de theolo gische school der Chr. Geref. Ker ken, zijn 75ste verjaardag. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat van de leden der evange lisatie te Waddinxveen: E. H. Kalk man, Waddinxveen. Beroepen te Klooster Ier Apel (toez.): H. Bosma, Beers-Jellum en Weidum; te Leerbroek: J. Bakker, Giesendam-Neder Hardinxveld; te Arnhem (diaconessenhuis): kand. dr. H. C. Funke, aldaar; te Masten broek (toez.): H. C. Bultman, Dus- sen. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 20 augustus. Aan voer: 3183 stuks vee (weektotaal 4960), t.w.: 350 vette koeien en os sen, 1106 stuks gebruiksvee, 588 vette kalveren, 160 graskalveren, 210 nuchtere kalveren, 83 varkens, 150 biggen, 87 paarden, 92 veulens, 319 schapen en lammeren, 38 bok ken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,20, f 2,60-2,90, f 2,50- 2,60, vette kalveren f 2,50-2,70, 2,20-2,40, f 1,80-2,00, slachtpaarden f 2,50-2,30-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f ,500-400-300, nuchtere kalveren f 80-68-58, biggen f 58-48-42, veu lens f 485-435-325, schapen f 90- 80-70, lammeren f 75-65-55, kalf- en melkkoeien f 1190-990-800, vare koeien f 850-750-650, vaarzen f 870- 777-750, pinken f 620-520-400. GAAT DE GLOEILAMP VERDWIJNEN Moderne techniek zoekt nieuwe wegen Er zijn helaas nog maar al te veel mensen, die hun ogen beder ven met misplaatste zuinigheid. Ze werken of lezen 's avonds bij een tekort aan licht en langzaam maar zeker gaan de ogen achteruit. De moderne techniek staat niet stil en om de lampen te vervangen heeft men gezocht naar een geheel nieuw systeem van verlichting. Reeds enige jaren geleden vond men in de V.S. de lichtgevende plaat uit en dit blijkt inderdaad een prima oplossing te zijn. Men heeft deze de naam „electrolume" gegeven en het is echt iets aparts. Bij dit systeem is geen sprake van een lichtpunt, doch van een lichtvlak. Het zijn platte panelen, die door electrische stroom licht uitstralen. Hjj kon geen insecten doden De uitvinder is wonderlijk ge noeg een man die zich voordien niet met de verlichtingstechniek bezig hield. Het is dr. Elmer C. Payne, een chemicus, wiens werk he was insectendodende middelen te vinden. Nu is hij medewerker aan een fabriek van electrische ap paraten. Hij kwam tot zijn vondst door een vroegere uitvinding van de Franse scheikundige dr. Destriau, die n.l. ontdekte dat er verlich tingsverschijnsels optreden, wan neer men een chemisch poeder, dat hoofdzakelijk uit zinkoxyde be staat, vermengd met wonderolie op een stuk mica uitstrijkt, waarna er door middel van een laagje zout water een electrische stroom door gevoerd wordt. Na vele jaren van proefnemin gen had dr. Payne succes, want de vinding van de Fransman was zo zonder meer niet te gebruiken. Nu wordt er een soort poeder, dat gro tendeels uit fosfor bestaat, op glas uitgestreken. Over de deklaag wordt een zeer dunne laag blad metaal aangebracht en het gelei dende glas wordt onder stroom ge zet. In principe heeft men hier te doen met een lichtgevende con densator. Deze plaat is slechts bruikbaar bij wisselstroom en dan liefst van zo hoog mogelijke fre- kwentie. Er is dus wel een andere apparatuur voor nodig. De mogelijkheden Het is duidelijk, dat een derge lijk verlichtingssysteem vele moge lijkheden in zich bergt. Hier en daar wordt het reeds toegepast en men is er zeer tevreden over. Denkt u maar eens in. Geen lichtpunten meer, doch naar behoefte gehele lichtgevende muren. Een plafond van dergelijke platen straalt een zacht gelijkmatig licht uit en ver licht de gehele ruimte. Men kan het ook toepassen in trappenhuizen door alle treden er van te voorzien. Kortom, theoretisch kan het gehele huis van de toekomst lichtgevend zijn, zodat men rondom licht heeft. Dit systeem is natuurlijk van hel allergrootste belang bij de verlich ting van schouwburgzalen, biosco pen, musea en wat dies meer zij. Bij de lamp heeft men altijd het nadeel van licht van één punt of zoals bij buisverlichting van één lichtlijn. Bij de panelen krijgt men een gelijkmatig licht van een vlak, dus meer gespreid. Plaatst men meer panelen aan elkaar of laat men één groot paneel vervaardi gen, dan krijgt men wel de meest ideale verlichting, die men zich denken kan. Tot nog toe is dit systeem van verlichting nog niet in het stadium dat het algemeen wordt toegepast, doch het is te ver wachten dat het een grote vlucht zal nemen. (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2