—4 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE Ondanks populariteit kent massa vereniging te weinig Landbouwschap rekestreert over uitvoering Deltawet DE ZÏERIKZEESCHE COURANT Vakbeweging acht ontstemming over huurverhoging gerechtvaardigd DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1257 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. %AAMU OPGENOMEN' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobefstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. f. Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. lakenmen Ochlman, Zierikzee - Redakteuri M. J. Bli DE VAATE - Tel. 309. N. V. VK. A. B. en C. N. V. schrijven ministerraad UTRECHT, 21-8. De drie Nederlandse vakverbonden, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., achten de ontstemming, welke volgens hen alom in den lande is ontstaan over de huurverhogingen van de nieuwe wo ningen, alleszins gerechtvaardigd. Dit hebben de drie vakverbonden vandaag medegedeeld in een ge zamenlijk schrijven aan de ministerraad. De Nederlandse vakbeweging 1 deelt de ministerraad mede, dat de in tal van gemeenten aan de be woners van met rijksbijdragen op de voet van de beschikkingen ver minderde bijdragen woningwet- bouw 1950 en 1950 I en de be schikking bijdragen woningwet- bouw 1950 gebouwde woningen per 1 augustus j.l. aangezegde huurver hoging, bij de betrokkenen grote beroering heeft gewekt. Verklaarbaar De drie vakverbonden achten de ontstemming verklaarbaar, omdat de hieromtrent te hunner beschik king staande gegevens de overtui ging bevestigd hebben, dat de on derhavige verhoging zowel wat de percentages als het aantal der daarbij betrokken woningen be treft, inderdaad ver uitgaan boven hetgeen voor de totstandkoming van de huurwet van de zijde der regering in uitzicht was gesteld. De vakverbonden wijzen de re gering in dit verband op hetgeen op hetgeen terzake in de Memorie van Toelichting op het betreffende wetsontwerp is vermeld en waar bij, volgens hen, bepaaldelijk de verwachting is gewekt, dat van de uit artikel 5 van het besluit bij zondere huurprijzen 1950 voort vloeiende bevoegdheid slechts een incidenteel gebruik zou worden ge maakt. Op grond daarvan, aldus de vak verbonden, mocht immers volko men te goeder trouw worden aan genomen, dat voor andere dan in artikel 3 der huurwet genoemde categorieën woningen slechts op zeer beperkte schaal en in geringe mate tot huurverhoging zou wor den overgegaan. De vakverbonden merken hierbij op, dat deze opvatting overigens niet alleen bij de betrokken huur ders leefde, maar uit de feiten is gebleken, dat ook de gemeente besturen en de woningbouwvereni gingen steeds dit standpunt hebben ingenomen. Te goeder trouw In het schrijven aan de minister raad zeggen de besturen van de drie vakverbonden, dat ook zij er bij de voorlichting, die zij in de voorliggende maanden met be trekking tot de huurverhoging en de daarmee verband houdende looncompensatie aan hun leden ge geven hebben, steeds te goeder trouw van zijn uitgegaan, dat van een betekende verhoging van de huren van andere dan in artikel 3 der huurwet genoemde woningen geen sprake zou zijn. De drie vakverbonden dringen er bij de ministerraad met klem op aan te bevorderen, dat de onder havige huurverhogingen - gelijk ook in de motie-Hellema duidelijk is uitgesproken - worden beperkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is om de in bepaalde gevallen moge lijke verstoring in de verhouding van de huren van oude en nieuwe woningen te voorkomen. Minister Struijcken naar Schouwen-Duiveland Samenvoeging corridorgemeenten in ontwerp opgenomen Om zich te oriënteren omtrent het herindelingsplan op het eiland heeft de minister van Binnenland se Zaken, mr. A. A. M. Strujjcken, de wens te kennen gegeven op dinsdag 27 en woensdag 28 augus- Nederlandse duiker verongelukt OSLO, 21-8. De 38-jarige Neder landse, in Oslo wonende, duiker Jan Vonk, is om het leven ge komen toen hü bezig was met las sen van een duikboot, die op een diepte van twaalf meter op de zee bodem bü Narvik, in het noorden van Noorwegen, ligt. Vonk is direkt na de oorlog naar Noorwegen gekomen, waar hij sindsdien als duiker gewerkt heeft. Hij woonde met zijn vrouw en drie kinderen'te Oslo. KOELBLOEDIGHEID, MET DOOD BEKOCHT, REDDE TIENTALLEN LEVENS. - Twee leden van de Amerikaanse militaire politie staan hier in Frankfort op wacht bij de wrakstukken van een tweemotorig Becchcraft Bonama-vliegtuig van het Amerikaanse leger, waarin twee Ameiikaanse officieren, toen het toestel hoogte begon te verliezen, op zettelijk neerdoken op de binnenplaats van een fabriek, waarbij zij de dood vonden, om te vermijden dat de machine te pletter zou vallen op de fabrieksgebouwen, waarin op dat moment tweehonderd man aan het werk waren. Nog steeds is niet bekend hoe het kwam dat de Beechcraft kort na de start boven de buitenwijk van Bonames naar beneden stortte. De namen van de twee inzittenden, die hun leven gaven om tientallen anderen te redden, zijn niet bekend gemaakt. tus a.s. een bezoek te brengen aan Schouwen-Duiveland. H(j zal met alle gemeentebesturen van het eiland contact opnemen. Wij vernemen voorts dat nader overleg er toe heeft geleid, dat thans in het ontwerp wijziging van de gemeentegrenzen, de samenvoe ging van de vier in de zgn. „corri dor" gelegen gemeenten Brouwers haven, Zonnemaire, Noordgouwe en Dreischor is opgenomen. Dr. SIMONS GELAND CROSBY. Dr. David Simons, de majoor van de Amerikaanse luchtmacht, die in een kleine alu minium gondel aan een geweldige plastieken ballon ruim een etmaal op zeer grote hoogte heeft doorge bracht, is dinsdag veilig geland. De majoor is 32 uur in de lucht ge bleven. Naar van officiële zijde verluidt, bereikte hij een hoogte van 102.000 voet. Volgens onofficiële berichten zou hij zelfs tot 118.000 voet zijn gestegen. Het wereldhoogterecord stond tot dusver op naam van een kapiteit van de Amerikaanse lucht macht, die in juni j.l. een hoogte van 96.000 voet bereikte. De tijd, die dr. Simons in de lucht is ge bleven, betekent ook een nieuw record. Man zwaar gewond op veerboot aangetroffen Waarschijnlijk geval van zelfmoord VLISSINGEN, 21-8. Hedenmid dag, toen de veerboot „Koningin Juliana" de haven van Breskens verliet, weerklonk uit de toiletten van de rooksalons eerste klasse hulpgeroep. Na onderzoek vond men daar een man, badend in zijn bloed, die een grote wond aan de halsslagader vertoonde. Een dokter uit Breskens ver leende de eerste hulp, waarna de zwaar gewonde man per ambu lance werd overgebracht naar het St. Jozef ziekenhuis te Vlissingen. Zijn toestand is op dit moment (woensdagmiddag) nog zeer ernstig. De identiteit van de man is niet bekend. De politie heeft de zaak in onder zoek genomen en achtte het in ver band hiermede noodzakelijk dat de „Koningin Juliana" enige tijd uit de vaart werd genomen. Het schip is thans weer in bedrijf gesteld. Desgevraagd deelde de politie mede, dat volgens haar uit de spo ren met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid valt af te leiden dat er niet aan misdrijf maar aan een poging tot zelfmoord moet ge dacht worden. CAIRO, 21-8. Van officiële zijde is medegedeeld, dat de Arabische landen de kwestie-Oman ook in de algemene vergadering der V. N„ die 17 september begint, ter sprake zullen brengen. Zij slaagden er dinsdag niet in de kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad ge plaatst te krijgen. Jaarverslag Groene Kruis 1956 Contributies zijn soms veel te laag Het „Groene Kruis" is populair en bezit goodwill. Maar de massa kent het te weinig. Het is onze taak als bestuurders van provinciale en plaatselijke verenigingen om het „Groene Kruis" voortdurend te po- pulairiseren, de grootst mogelijke service aan de leden te bieden, maar dan ook de moed bezitten om het de leden te zeggen, dat wij met een gulden van 1957 onmogelijk hetzelfde kunnen doen als met een gulden van 1945. De contributies zijn hier en daar te laag, soms veel te laag. Daaronder lijdt het Groene Kruiswerk. Wij moeten deze waar heid uitspreken en daarnaar han delen! Dit schrijft de heer A. de Lange, secretaris van de provinciale ver eniging het „Groene Kruis" in zijn jaarverslag over 1956. Het aantal verenigingen be droeg per 31-12-*56: 76. Het aantal leden op die datum was: gewone leden 45.185, zelfstandig contribu erende inwonende gezinsleden 904, totaal 46.089 (vorig jaar 45.162). Het aantal distriks-verpleegsters voor de kinderhygiëne bleef 3, het aantal wijkverpleegsters bedroeg per 1—1*57 63, terwijl er nog twee plaatsen vakant waren. Vijftien Groene Kruis-verenigingen kwa men in het bezit van een nieuw wijkgebouw. Met een uitzondering werd voor al deze gebouwen een bedrag van de Zwitserse gift ge schonken. Kraamzorg De heer de Lange toont zich hierover minder optimistisch als Rode Kruis-zendingen voor Oman Britse regering „verwonderd" LONDEN, 21-8. Het internatio nale comité van- het Rode Kruis heeft de Egyptische Rode 'Halve Maan geneesmiddelen ter waarde van 10.000 Zwitsrse franken doen overhandigen ten behoeve van de slachtoffers van de strijd in Oman, aldus melden te Beiroet ontvangen Egyptische bladen. Dit bericht is in Britse regerings kringen met verwondering ont vangen. Men verklaarde van ge zaghebbende zijde te Londen, dat het internationale comité van het Rode Kruis slechts ingelicht moet zijn door de vertegenwoordiger van de Imam van Oman te Cairo, zowel over de aard van het con flict als over de instantie, waar mede het zich in verbinding dien de te stellen. Volgens te Londen beschikbare .inlichtingen bedraagt het aantal slachtoffers onder de opstandelingen van Oman niet meer dan vijfendertig en aan bur gerwoningen zou slechts zeer wei nig schade zijn toegebracht. hij schrijft: „de mist, waarvan wij in ons vorig jaarverslag melding maakten, is voor de besturen van de centra voor kraamzorg ook in 1956 niet opgetrokken". De salaris regeling voor de kraamverzorg sters werd nog niet in haar geheel verbindend verklaard. Slechts een periodieke verhoging werd ver plichtend gesteld, de overige zijn nog steeds facultatief. Hierdoor ge niet de kraamverzorgster in pro vincies en gemeenten waar men de kraamzorg behoorlijk subsidi eert een beter salaris dan daar waar dit niet het geval is. Soms moeten aanvragen om kraamhulp worden afgewezen, om dat men er niet aan kan voldoen, zodat de vrouwen weer als voor heen genoegen moeten nemen met een „wilde baker" of met hulp van een buurvrouw of familielid, of dat de wijkverpleegster er - zo als hier en daar gebeurt - voor kraamverzorgster moet gaan spe len wat ongewenst moet worden geacht. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Egel aangetroffen Gistermorgen vond de heer W. C. Schot bij werkzaamheden achter zijn woning een stekelig dier, wat bij nader bekijken een egel bleek te zijn. Het diertje trok nogal wat jeugdige belangstelling, waar het, gezien zijn schuwheid, kennelijk niet van gediend was. Oud-minister fotografeert Havenpark Onder de vele vreemdelingen die deze maand onze stad bezoeken, bemerkten wij gisteren o.m. de oud-directeur-generaal van de P. T.T., dr. ir. M. H. Damme, dié ijve rig het thans zo verfraaide Haven park fotografeerde. De oud-minister heeft vooral be kendheid verkregen door zijn be langstelling voor de vliegerij. Zijn naam prijkte enige jaren geleden op een der luchtreuzen van de K.L.M. Engelse ballon gevonden Op een perceel onder Zierikzee heeft de heer J. J. v. d. Zande (Ca- pelleweg) dezer dagen een Engelse ballon gevonden. Dat het een En gelse ballon was, kon worden af geleid uit een kaartje dat er aan bevestigd was en dat een adres in Engeland als afzender vermeldde, met het verzoek melding te maken van de vindplaats. Het was een ballon van gewoon formaat. De heer v. d. Zande heeft het kaartje inmiddels naar Engeland gezonden en wacht nu maar af wat hiervan eventueel het resultaat zal zijn. De rekening over 1956 van de al gemene dienst sluit met een na delig saldo van f 10.598.42, wat wel voornamelijk zijn oorzaak vindt in koersverlies op effecten (f 8.136.94). De rekening over 1956 van het pro- vineiaal bureau heeft een nadelig saldo van f 14.519.86. Het totaal be drag der uitgaven over 1956 was f 101.311.70. De subsidies en ande re baten bedroegen f 67.180.95, zo dat een bedrag van f 34.130,75 ten laste van de vereniging komt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie nooit examen heeft gedaan, Die ziet men er levenslang op aan! Prinses Beatrix opent kolonieliuis Het ligt in het voornemen van H.K.H. prinses Beatrix op zaterdag 21 september het r.k. B-kolonie huis „Sint Godelieve" te Goirle of ficieel te openen. EISENHOWER OVER HET MIDDEN-OOSTEN Syrië in rookgordijn gehuld WASHINGTON, 21-8. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie als zijn mening te kennen gegeven, dat de ontwikkeling in Syrië klaarblijke lijk een rookgordijn is, waarachter mensen met linkse sympathieën trachten hun macht op te bouwen. Desgevraagd verklaarde de Ame rikaanse president dat de ontwik keling uiteindelijk een goed be dekte poging of samenzwering be tekent om voor de Sowj et-Unie de macht over het land over te ne men. Hij achtte op het ogenblik geen termen aanwezig die een ac tie rechtvaardigen. De president zei dat de Ver. Sta ten er momenteel niet van op de hoogte zijn hoe sterk de Russische indringing is gevorderd. Hij ver telde dat er een zware censuur is en dat zijn ambassade niet alle in lichtingen mag zenden die zij kan bemachtigen. Gevraagd of Syrië inbreuk maakt op de diplomatieke rechten van de ambassade, antwoordde Eisenho wer dat hij niet geloofde dat er be perkingen op dat gebied bestaan, maar hij voegde eraan toe, dat al enige tijd een afdeling Syrische veiligheidspolitie bij de ambassade was geplaatst. De V.S. zijn in over leg met andere Janden. Verzoek graanprijzen op peil te brengen Het bestuur van het Landbouw schap heeft woensdag te 's-Gra- venhage zijn 31ste openbare ver gadering gehouden onder presidium van ir. C. S. Knottnerus, die de voorzitter, de heer H. D. Louwes, verving. De heffingsverordening poolaard- appelen 1957 werd vastgesteld. In de verordening 1956 was voorzien in een heffingsbedrag van f 90, Dit bedrag wordt in de nieuwe ver ordening gebracht op f 130,per hectare. Prijszetting voedergranen Met betrekking hiermee werd medegedeeld, dat in het begin van augustus kon worden geconstateerd dat de situatie op de binnenlandse graanmarkt zodanig was, dat de vastgestelde basisprijzen niet wer den gerealiseerd. Het dagelijks be stuur van het Landbouwschap heeft toen besloten de minister van Landbouw te verzoeken om de prijzen der granen op het gewenste peil te brengen. In aansluiting aan een destijds door de hoofdafdeling akkerbouw ingenomen standpunt, is aari de minister voorgesteld het Aan- en Verkoopbureau voor Ak kerbouwproducten, met name voor gerst en haver, als koper te laten optreden tegen prijzen, welke zijn afgesteld op de vastgestelde basis prijzen. Het bestuur ging met deze stappen akkoord. Delta-wet een bijdragenwet Aan het bestuur werd voorge steld aan de Tweede Kamer een rekest te zenden naar aanleiding van de Memorie van Antwoord dei- regering van 22 mei j.l. op het voorlopig verslag nopens de Delta wet. In het ontwerp-rekest wordt ge zegd, dat het Landbouwschap een onverbrekelijke samenhang ziet tussen de Delta-wet, de (nog in te dienen) bijdragenwet en de wet re gelende de bijdragen voor zee- eft rivierwaterkeringen. Het Land bouwschap dringt er dan ook met klem op aan, dat deze drie wets ontwerpen tegelijkertijd in behan deling komen. Het financieringssysteem van het ontwerp-Deltawet - aldus het re kest - houdt in, dat het Rijk de afsluitingswerken betaalt, behou dens aan anderen op te leggen bij dragen en dat de versterking van de bestaande waterkeringen voor rekening komt van de beheerders met bijdrage van het Rijk. Een en ander zal nader worden geregeld in de meergenoemde, tot heden nog niet ingediende bijdragenwet. In bet rekest wordt verder ge zegd, dat het Landbouwschap van mening is, dat voor een doeltref fende advisering aan de regering met betrekking tot de Deltaplan nen en de ruimtelijke ordening van geheel zuidwest-Nederland, de in stelling van een Dcltaraad niet be slist vereist is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1