DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 No. 18209 114e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEBWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAAHN OPGENOMEN S797*18M '- w REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Goudprijs in Frankrijk verder gestegen Taxitarieven verhoogd door hogere benzineprijzen PARIJS, 19-8. De goudprijs al hier is vandaag verder gestegen. Een baar goud noteerde 514.000 frank per kg tegen 508.000 frank op vrijdag j.l. Voorts zijn met in gang van heden de taxitarieven verhoogd met 22 als gevolg van de hogere benzineprijzen. De hogere goudprijs weerspie gelde onder meer de verwachting dat de officiële koers voor het pond sterling en de Nederlandse gulden zou worden herzien en dat de ex portpremie van 20 voor de Franse exporteurs niet voldoende zal zijn om de Franse exporteurs De Aziatische griep Reuter meldt uit Genève dat het aldaar gevestigde bureau van de Wereldgezondheidsorganisatie heeft medegedeeld, dat melding is ge maakt van het uitbreken van Azia tische griep in Mexico, Tanganjika en Nieuw-Zeeland. Ook in Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland hebben zich gevallen van Aziatische griep voorgedaan. De ziekte breidt zich uit in Au stralië, Egypte en de Verenigde Staten. Zij loopt terug in Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea. In Europa hebben zich tot nu toe vrijwel geen gevallen van Azia tische griep voorgedaan. De epi demie blijft een goedaardig karak ter dragen. Soekarno als straatveger DJAKARTA, 19-8. Als eerste stap voor de verwezenlijking van zijn „Nieuw-leven"-beweging heeft president Soekarno maandag mee geholpen om de smerige pasars en sloppen in Djakarta schoon te ve gen. Hij ruimde afval en rotte ^groenten op, die op pasar Senen, de grootste marktplaats in het cen trum der stad, verspreid lagen. Ook leden van het kabinet en hun echt- gen ote's namen aan deze zindelijk heidsactie deel. Na anderhalf uur werken zag de pasar er netjes uit. Toeneming Amerikaanse hantlel met oost-Europa De Amerikaanse minister van handel, Sinclair Weeks, heeft in een rapport aan president Eisen hower en het congres medege deeld, dat de Amerikaanse uit voer naar Oost-Europa is toege nomen. In het eerste kwartaal van dit jaar hadden de Amerikaanse verschepingen naar Oost-Europa een waarde van 5.718.000 dollar, vergeleken met 2.425.000 dollar in het laatste kwartaal van 1956 en 3.183.000 dollar in het eerste kwar taal van 1956. Deze stijging is volgens minister Weeks hoofdzakelijk het resultaat van een toenemende uitvoer naar Polen en van de hulpleveranciers aan Hongarije. De uitvoer naar Polen maakte 42 pet. uit van de totale Amerikaanse uitvoer naar Oost-Europa in het eerste kwar taal van dit jaar. Ook de Amerikaanse invoer uit Oost-Europa geeft een stijging te zien. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de waarde van deze invoer 17.890.000 dollar, ver geleken met 17.344.000 dollar in het laatste kwartaal van 1956 en 14.696.000 in het eerste kwartaal van 1956. De invoer uit Polen al leenhad een waarde van 10.435.000 dollar in het eerste kwartaal van dit jaar, vergeleken met 6,3 mil joen dollar in het eerste kwartaal van 1956. Geen devaluatie van het pond sterling Een woordvoerder van het Brit se ministerie van financiën heeft verklaard, dat het pond Sterling niet zal worden gedevalueerd dat er evenmin sprake van is het Pond Sterling vrij te maken van enige binding aan de pariteit van de dollar of de marges voor de koers van het pond Sterling te ver ruimen. De verklaring van de woordvoerder is een antwoord op de aanhoudende geruchten, welke op alle buitenlandse markten de ronde doen sedert de invoering van de nieuwe Franse valutavoor schriften. SYDNEY, 19-8. In Nieuw-Zuid- Wales zijn de laatste dagen dertig mensen gestorven aan longontste king. De artsen zijn van mening, dat de ziekte een complicatie is die veroorzaakt is door het virus van de Aziatische griep. in staat te stellen te concurreren. De Franse regering heeft tegen gesproken dat er nog een verdere herziening van de koers van de Franse frank zou zijn te verwach ten. De Franse minister van Finan ciën is inmiddels na enige verlof dagen in de Franse hoofdstad te ruggekeerd. De volgende fase van zijn campagne tot verbetering van de financiële situatie van Frank rijk zal bestaan uit een prijzenstop en een nieuw niveau van stabili teit voor lonen en prijzen. HET PROCES TE CAIRO Maandag is het proces te Cairo tegen dertien Egyptenaren, die van samenzwering tegen Nasser wor den beschuldigd, voortgezet. Abdel Fattah Hassan, een vroegere waf- distische minister, die wegens ziekte niet aanwezig was geweest, verscheen maandag weer voor zijn rechters, maar verklaarde niet schuldig te zijn aan het hem ten last egelegde. In navolging van drie medebe- klaagden, die de vorige week hun bekentenissen introkken, omdat deze afgedwongen zouden zijn, heeft maandag een vierde beklaag de, kapitein Ahmed Kokab, zijn bekentenis herroepen. Majoor Mo hammed Ibrahim was de vijfde, die zijn bekentenis introk, maar Abdel Moetal el Daidi was de eerste beklaagde die zijn bekente nis handhaafde. Invloed van radio-actieve neerslag TAIPEH, 19-8. Een vooraan staand patholoog op Formosa heeft verklaard, dat radio-actieve neer slag als gevolg van atoomproeven al zeer schadelijke gevolgen heeft gehad voor het beenderstelsel van de bevolking van het eiland. Er waren beendermonsters naar de Columbia-universiteit in de "Ver. Staten gezonden en daar was vast gesteld dat zij strontium-90 be vatten. Doodvonnissen in China HONGKONG, 19-8. Twaalf „con tra-revolutionair en" zijn kortgele den in de Oostchinese provincie Tsjeking ter dood veroordeeld we gens een gewapende aanval op een bureau van de communistische partij, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". De aanval geschiedde op 17 juli. Vier communistische functionaris sen werden ernstig gewond. Aardolie in Alblasserdam 's-GRAVENHAGE, 19-8. De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij deelt mede, dat zij enige aardolie heeft aangetroffen in haar explo ratieboring te Alblasserdam. De dodentunnel bij Padderborn PADERBORN, 19-8 - Regionale autoriteiten hebben een eerste som van 50.000 mark uitgetrokken om opheldering te brengen omtrent het lot van talrijke Nederlandse dwangarbeiders die in een schuil kelder in een berg bij Altenbeken in de buurt van Paderboni door een Britse bomaanval op 22 febru ari 1945 om het leven zijn geko men. Een vijftons bom sloeg destijds door de 17-meter dikke zoldering van de schuiltunnel en ontplofte met fatale gevolgen in het binnen ste van de berg, waar zich buiten de Nedei'landers waarschijnlijk ook Russische arbeiders, Duitse mili tairen, dorpelingen en vele reizi gers bevonden. Een direct na de ramp geborgen zwaar gewonde Russische arbeider, die evenals de Nederlanders aan een spoor viaduct bij Altenbeken had ge werkt, heeft voor zijn dood ver teld dat ruim honderd schuilende mensen in de gang door het neer stortende bergpuin waren bedol ven. Elf lijken werden toentertijd geborgen. Maandagmorgen zijn arbeiders begonnen een nieuwe gang naar de plaats van de ramp in de berg wand te graven. Het werk, dat door het grote instortingsgevaar van het verweerde kalkgesteente zeer omzichtig moet geschieden, zal vermoedelijk verscheidene we ken in beslag nemen. De kritiek op Koningin Elizabeth Lord Altrincham, wiens kritiek op koningin Elizabeth onlangs be roering wekte, heeft in een vraag gesprek met de „Womans Sunday Mirror" verklaard, dat „niemand meer koningsgezind of getrouwer aan de troon kan zijn dan ik. Maar ik geloof, dat werkelijk dienen niet gelijk staat met vleierij. Het betekent eerlijke toegewijdheid. Opbouwende kritiek is geen ver raad. Een vriend is zeer zeker de gene die eerlijk tegenover je is," aldus de lord, die de koningin „vol komen beminnelijk, zeer goed ge kleed en buitengewoon aantrekke lijk" vond. Hij had echter in het geheel geen spijt van zijn kritiek. „Zij spreekt slecht", zei hij. ALGERIJE ALGIERS, 19-8 - Het opperbe vel van de Algerijnse opstandelin gen heeft zijn stafofficieren ter vergadering - ergens in Marokko - geroepen, zo heeft de Franse ge heime dienst vernomen. Naar ver luidt, zal de vergadering dinsdag in de buurt van Tetoean beginnen en vermoedelijk gaan over de ope ratie V.N., een offensief van de op standelingen om invloed uit te oefenen om de komende zitting van de V.N. assemblee, die zich met de Algerijnse kwestie zal be zighouden. Ongeveer 50 km ten noordwesten van Los Angeles is door de Edison Company van zuid-Californië een reactor in gebruik ge steld, die de warmte levert voor de opwekking van elektriciteit, die geleverd wordt aan partikulieren in het aangrenzende ge bied. Het is een kleine centrale met een vermogen van 6.500 kw elektricteit. De midden juli in gebruik gestelde centrale is de eerste Amerikaanse leverancier van stroom aan partikuliere gebruikers. GEVAARLIJK HEERSCHAP TROK REVOLVER Beschonken cafébezoeker wilde nog één glaasje 's-GRAVENHAGE, 19-8. Gister avond omstreeks 20.00 uur kwam de 33-jarige bankwerker P. J. van R. van de Schelpkade in een café aan de Frederikstraat, waaruit hij tien minuten geleden verwijderd was, omdat hij reeds genoeg had gedronken. De caféhoudster besloot v. R. nog één borreltje te schenken. Toen hij dit ophad vroeg de café houdster of de man nu niet meer dan genoeg had. Als antwoord haalde v. R. een grote revolver uit zijn zak, duwde deze tegen de maagstreek van de vrouw en haalde de trekker over. Gelukkig ketste het wapen. De bankwerker richtte het wapen daarna naar de grond en haalde wederom de trekker over, doch ook ditmaal ketste de revol ver. Van R. ging toen naar buiten en loste twee schoten in de lucht. In het café ving daarop een dis cussie aan of men de politie van het voorval op de hoogte moest stellen. Na ongeveer twee uur werd besloten zulks te doen. Inmiddels was de bankwerker naar een café in de Pieter Both- Een Amerikaan kasteelbezitter in Deurne •;De heer van Dusen uit het Ame rikaanse Fairfield (Connecticut), heeft zijn Nederlandse herkomst aangetoond op de ruïne van het Deurnese kasteel. Van deze burcht verhuisden zijn voorvaderen langs grillige wegen naar Haarlem en tenslotte trok een van de Deursen naar Amerika, waar hij de stam vader werd van een ijverig en voortvarend geslacht. De laatste lelg, die de naam van Deursen t-oor de tijden heeft zien verbas teren tot van Dusen, is thans fa brikant van vliegtuigonderdelen en in Amerika staat hij hoog in aanzien. Deze Amerikaan is in Deurne met grote hartelijkheid ontvangen. De burgemeester on derbrak zijn vakantie om de bui tenlandse gast op het raadhuis te kunnen ontvangen en in de eeu wenoude kasteeltuin bracht het gilde alle hulde, die de koning met zijn vendeliers aan 'n vreem deling konden brengen. Over de afkomst van de heer van Dusen had in kringen van ge schiedvorsers een begrijpelijke twijfel geheerst, want men kon de stamboom van de Amerikaan niet voegen in de tot dusverre bekende feiten. Maar met zijn betoog wist de heer van Dusen velen te over tuigen. Rond 1900 neemt een van de Dusen zelfs de moeite om over te steken naar Europa en in ons land navorsingen te doen omtrent zijn afstamming. Het zijn deze ge gevens, die op 19 augustus 1957 te Deurne bekend worden, en die voor menigeen als onthullende mededelingen kwamen. In 1944 rukten de troepen van generaal Eisenhower Deurne bin nen om het dorp te bevrijden van de Duitse bezetter. Tijdens deze gevechten rond het kasteel raakte het oude gebouw in brand. Slechts enkele muren en poorten bleven behouden. Op de restanten van dit historische kasteel waait nu de Amerikaanse vlag. Frans vlootbezoek aan Amsterdam AMSTERDAM, 19-8. Vijf Franse oorlogsschepen brengen dezer da gen een bezoek aan de Amster damse haven. Het zijn de patrouillevaartuigen „Chevreuil", „Commandant Amyot d'Inville", „Chamois", „Comman dant De Pimodan" en „Gazelle", elk 647 ton; hebben een bemanning van totaal 34 officieren' en 122 ca detten van de Franse marine-op leidingsschool te Brest. De schepen, die onder commando staan van de kapitein ter zee C. E. L. Haye, hebben bezoeken gebracht aan Edinburgh, Noorwegen en Hamburg. De reis vormt het slot van de opleiding van de adspi- ranh-officieren. Dinsdag en donderdagmiddag kunnen de schepen door het pu bliek worden bezichtigd. Vrij dag middag keren de oorlogsbodems naar Brest terug. ROTTERDAM. De 37-j. Frans man J. G. uit Lorient, opvarende van een in de Rotterdamse haven liggend schip, is na een achtervol ging door de Rotterdamse politie aangehouden, omdat hij een draag bare radio en een fiets had ge stolen. straat gegaan. Bezoekers van dit café zagen dat de man een revolver in zijn zak had zitten en waar schuwden de politie, die de man daarop kwam halen. Van R. ging zonder verzet mee. Bij een huiszoeking trof de po litie drie stenguns aan en enige duizenden patronen. Montgomery bezoekt minister Staf 's-GRAVENHAGE, 19-8. Op de laatste dag van zijn bezoek aan Ne derland heeft veldmaarschalk Montgomery vanmorgen een be zoek gebracht aan de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf. De veldmaarschalk kwam om vijf voor tien op het Plein in den Haag aan, waar hij een erewacht inspec teerde. Deze was een detachement van 901 L.V.K., gecommandeerd door kapitein T. C. van Nieuwen- hoven Helbach. Voorts speelde de Koninklijke Militaire Kapel. Veld maarschalk Montgomery werd be groet door de adjudant van minis ter Staf, kapitein H. Dieters. Daar na had hij een onderhoud met de minister en het comité verenigde chefs van staven. De veldmaarschalk lunchte van middag op de Britse ambassade, waarna hij per vliegtuig van Val kenburg naar Parijs vertrok. Minister vraagt aandacht voor architectenkeuze De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft er in een circulaire bij de gemeentebe sturen op aangedrongen, dat zij bij woningopdrachten, waarbij zij rechtstreeks of zijdelings betrokken zijn, de grootst mogelijke zorg zul len besteden aan de keuze van een architect. Deze aandrang is een gevolg van een advies van de Raad voor de Woningbouw, die erop heeft gewe zen, dat als gevolg van onvol doende bekwaamheid der ontwer pers vertragingen kunnen ont staan bij de voorbereiding van bouwplannen. Daar het architec- tenberoep niet beschermd is en er geen enkele waarborg is voor de deskundigheid van de beoefenaars van dat beroep, meent de minister dat de Raad voor de Woningbouw terecht aandringt op een zorgvul dige keuze van een architect. Algemene vergadering Ned. Heidemaatschappij 's-GRAVENHAGE, 19-8 - De 67- ste algemene vergadering van de Nederlandsche Heidemaatschappij zal op 13 september 's middags te 14.00 u., in de Twentsche Schouw burg te Enschede gehouden wor den. Op de volgende dag, 14 sep tember zullen de deelnemers een excursie maken door Twente, waarbij onder meer een bezoek zal worden gebracht aan een van de grote werken van de maatschappij. Op de agenda voor de algeme ne vergadering staat onder meer de verkiezing van commissarissen en de verkiezing van een voor zitter, wegens het op eigen ver zoek aftreden van de huidige voorzitter mr. baron van Heem stra. Na afloop van de vergadering zal Ir. A, J. Markvoort, hoofdinge nieur-directeur van de cultuur technische dienst in de provincie Overijssel een inleiding houden over de cultuur-technische proble men in en om Vriezenveen. Het oog der afgunst ziet, tot eigen leed en pijn, slechts al het vreemde groot en al het eigen klein, AMMAN, 19-8. Jordanië heeft om een spoedbü eenkomst van de Veiligheidsraad verzocht. Het be schuldigt Israël van agressie in het gebied van Jeruzalem. Dit is offi cieel in Amman meegedeeld. Roode Kruis en rampenzegels Het negentigjarige bestaan van het Ned. Roode Kruis werd voor de P.T.T. aanleiding tot het uit geven van vijf speciale zegels met toeslagen ten bate van het Roode Kruis. Ter gelegenheid van deze uitgifte wordt in het postmuseum te Den Haag een tentoonstelling gehouden van postzegels, die nati onaal en internationaal voor het Roode Kruis en ter gelegenheid van rampen werden uitgegeven. De het bezit van mevrouw M. J. Ba ronesse van Heerdt-Kolff, die bij de opening van deze tentoonstel ling een uiteenzetting over de be tekenis van deze vorm van beeld- filatelie gaf. De plaatsvervangend voorzitter van het Ned. Roode Kruis luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon lichtte de symbolen op de nieuwe Roode Kruiszegels van 4, 6, 7, 10 en 30 ct. toe. Deze zegels hebben resp. toe slagen van 3, 4, 5, 8 en 8 cent. De pelikanenmoeder en haar jongen vertolken de bloedtransfusiedienst. Het schip is het in aanbouw zijnde vakantieschip voor chronische zieken en invaliden. Voorts zijn het Roode Kruis korps, het 90-ja rige jubileum en de wereldwijde werkzaamheid van het Roode Kruis in beeld gebracht. Landelijke bijeenkomst „Het Groene Kruis" Evenals vorige jaren organiseert de A.N.V. „Het Groene Kruis" een landelijke "bij eenkomst, in Krui- ningen op 12 september a.s. Het programma vermeldt o.a. een aan tal excursies langs de verleden jaar geopende wijkgebouwen, wel ke werden gebouwd van een uit Zwitserland ontvangen schenking. In het Dorpshuis zal een ge meenschappelijke lunch worden gebruikt en 's middags zal een lezing, met lichtbeelden, worden gehouden door de sekretaris gene raal over zijn reis naar de Ver enigde Staten. 111 Jeugdwedstrijd voordrachtkunst UTRECHT, 19-8 - Door de stich- ting litteraire kring: „Amicitia" te Bilthoven zal wederom een lande lijke jeugdwedstrijd in voordracht kunst worden georganiseerd, en wel te Bilthoven op 28 september a.s. In de jury zullen ook dit jaar zitting nemen: mevrouw Hester Janssen Lenke en de heren Jac. van Elsacker en M. F. Witte. Aan deze wedstrijd kan ieder, die ten minste 16 jaar en ten hoogste 22 jaar is deelnemen. Kanaalzwenitocht uitgesteld MARGATE, 19-8. De zwemtocht over het kanaal, waarin 24 deel nemers uit 15 landen zullen uit komen, is wegens de slechte weersomstandigheden 24 uur uit gesteld. Aanvankelijk zou men voor de tocht van Cap Griz Nez (Fr.) naar Engeland vanmorgen zijn t Het onderzoek in de moordzaak te Beugen Schoondochter van slachtoffer vermoedelijke dader 's-HERTOGENBOSCH, 19-8. Het onderzoek in de roofmoord te Beu gen door de officier van justitie, mr. A. W. Baron van Imhoff te 's-Hertogenbosch, heeft ertoe ge leid, dat deze de opsporing, aan houding en voorgeleiding heeft verzocht van de 36-jarige Hendri- ka (Riek) J. Jansen, een zuster van een schoondochter van het slacht offer, van wie men vermoedt, dat zij zich in de oude binnenstad van Amsterdam bevindt. Naarmate het onderzoek in deze roofmoord op de 79-jarige wedu we van Vonderen vorderde, gin gen de verdenkingen meer en meer in de richting van Riek J. uit het feit, dat het slachtoffer met niet minder dan 19 bijlslagen gedood was, meende men ten eer ste te doen te hebben met iemand, die door het slachtoffer herkend was en die haar daarom voor goed het zij wij gen heeft opgelegd, welke mening gesterkt werd door het feit, dat zonder er veel ge zocht is twee portemonnaies en een geldkistje vermist worden. Daarbij meende men uit het zin loos grote aantal slagen met de bijl te kunnen opmaken, dat men hier met een geesteszieke te doen had. De thans gezochte Riek J. be antwoordt aan beide veronderstel lingen. Zij is namelijk in het be gin van dit jaar uit een inrichting te Grave ontsnapt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1