DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 No. 18208 L jaarj ZIGRIKZGESCHEWNIEIIWSBO Weth. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers tO ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. ÏÏAAMM 0PGEHOMEH' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uilgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6> Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. A.A.-groep verzoekt opneming kwestie-N. Guinea op agenda van Assemblee NEW YORK, 16-8 - 21 leden vanzou worden ingediend, verzacht de Amerikaans-Aziatische groep .j als gevolg van een discussie in de inde Verenigde Naties hebbengroep. vr\}dag besloten om opneming van' de kwestie-Nieuw Guinea op de agenda van de algemene vergade ring te verzoeken. Het verzoek, dat naar verwacht werd later op de dag zou worden ingediend, was ondertekend door Afghanistan, Ceylon, Birma, Egyp te, Ethiopië, India, Indonesië, Per- zië, Irak, Jordanië, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Pakistan, de Phi- lippijnen, Saudi, Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië en Yemen. Japan en Ghana waren vertegenwoordigd open een bijeenkomst van de groep, doch zij tekenden niet. Volgens in gelichte kringen was het oor spronkelijke ontwerp van een toe lichtend memorandum, dat mede Een belangrijke doorhaling was volgens deze kringen een verwij zing naar Nederlandse „Onder drukkende maatregelen" tegen de bevolking van Nederlands-Nieuw- Guinea en haar het beweerde aan voeren van militaire versterkingen door de Nederlandse regering. Volgende Jamboree op Philippijnen LONDEN, 16-8 - De volgende wereldjamboree van de padvinders zal in 1959 op de Philippijnen wor den gehouden. De 16de vergade ring van het internationale pad vindersbureau, welke na de (ex tra) jubileum jamboree in Enge land is gehouden te Combridge, heeft dit besluit genomen. Het in ternationale bureau zal in dat zelfde jaar in India vergaderen. In 1955 is het voorlaatste padvinders- wereldkamp (normaliter om de vier jaar georganiseerd) in Cana da gehouden. Speciale „Hongarije- zitting" der V.N. NEW YORK, 16.-8 - Het wordt thans in kringen der Verenigde Naties zeker geacht dat de alge mene vergadering 10 september a.s. in buitengewone zitting bijeen zal komen ter bespreking van het door de V.N.-commissie van vijf over Hongarije uitgebrachte rap port. Bijval voor Altrincham Lord Altrincham heeft voor zijn kritiek op het Britse hof bijval gekregen van de vertegenwoordi- ger van een der oudste en invloed- rijkste families van de Engelse aristocratie, namelijk de twintig jarige markies van Londonderry. Deze heeft in een brief, gepubli ceerd door het blad „The new Statesman", partij voor lord Al trincham getrokken en, in nog scherpere termen dan deze ge bruikte, kritiek op monarchie en hof geleverd. Ouders lieten kinderen achter BRUSSEL, 16-8. In tegenstelling tot de ouders van Klein Duimpje heeft het Belgische echtpaar De Coninck zijn kinderen niet het bos ingestuurd, maar is zelf verdwe nen. De vjjf kinderen trof men, goed verzorgd, slapend in het ver laten huis aan, nadat de pleeg vader van een der verdwenen ouders een briefje had ontvangen waarin hem werd verzocht de kin deren goed te verzorgen. De ouders zeggen, dat de hoop op een betere toekomst hen tot hun daad heeft aangezet. De verdwijning, die in België nogal wat beroering heeft gewekt, deed zich een week geleden voor in het dorp Meldert, een 20 km ten westen van Brussel gelegen. De De Coninck's, die als goede ouders bekend stonden, hadden de laatste tijd met financiële moeilijk heden te kampen. Zeg maar gewoon „Charles" Prins Charles van Engeland zal op de kostschool van Cheam, waar hij binnenkort naar toe gaat, door zijn kameraden gewoon met „Char les" worden aangesproken. Konin gin Elizabeth en prins Philip heb ben hierom speciaal verzocht. Dit blijkt uit een schrijven van de directeur van de school aan de ouders van alle leerlingen, waarin mededeling wordt gedaan van de wens van koningin en prins, dat hun zoon precies zoals de anderen behandeld zal worden. De leraren zullen de hertog van Cornwall, zo als de titel van de kroonprins luidt, echter met „prins Charles" aan spreken. Sterke groei personenautopark Scooters winnen steeds meer veld Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het totaal aantal motorrijtuigen in Nederland (ex clusief de bromfietsen) op 1 juli j.l. 713.050. Dit was ongeveer 16.4 pet. meer dan een jaar tevoren. In de zelfde periode nam het aantal per sonenauto's naar deze schatting met 20 pet toe. De afgelopen jaren hebben steeds het beeld te zien gegeven, dat het aantal personen auto's percentsgewijs sneller toe nam dan het totaal aantal motor rijtuigen. Het aantal personenauto's was volgens deze berekening op 1 juli 378.400 (dus 20 pet meer dan op 1 juli 1956), het aantal vracht- en bestelauto's was 128.000 (18 pet. meer dan een jaar tevoren), het aantal autobussen 7900 (11,2 pet. meer), het aantal motorrijwielen en scooters 176.900 (10,8 pet. meer). Het aantal bromfietsen bereikte volgens K.N.A.C.-schatting tegen half 1957 een totaal van 760.000 (20 pet. mëer dan half 1956). Verder ziet men de scooters steeds meerveld winnen. Van half 1954 op'half 1955 kwamen er volgens C.B.S.-gegevens 17.000 nieuwe motc -rijwielen bij, maar in dezelfde periode vielen er 10.000 Eveneens in dezelfde periode werden 8300 nieuwe scooters op de weg gebracht. Uitbreiding K.N.S.M. AMSTERDAM, 16-8 - Aan de vloot van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij is vandaag een nieuw ultra mo dern passagiersschip toegevoegd namelijk het m.s. „Oranje Nassau". Met wat wel zijn tweeling mag he ten, namelijk het m.s. „Prins der Nederlanden", dat volgende maand aan de genoemde rederij wordt overgedragen, zal het nieuwe een geregelde vierwekelijkse ver binding onderhouden in de Cara- ibische passagiersdienst: van Am sterdam via Dover naar Trinidad, La Gaira, Curacao, Aruba, Carta gena, Puerto Limon, Kingston, en terug naar Plymouth en Amster dam via Aruba, Cuaracao, La Guaira, Trinidad en Barbados. De eerste afvaart van de „Oranje Nassau" uit Amsterdam is bepaald op 28 augustus a.s. Huisvrouw sloeg groentekandelaar met bijl j-GRAVENHAGE, 17-8. De po- litie verhoort op het ogenblik de 35-jarige huisvrouw G. K.-R. S., wonende in de Vijzelstraat, die de beneden haar wonende groente- handealar bij een ruzie met de platte kant van een bijl zo hard op het hoofd heeft geslagen dat deze met een schedelbeschadiging in de Ursula-kliniek moest wor den opgenomen. Tengevolge van de zware regen val hadden de bewoners van het huis last van overstroming omdat de dakgoot verstopt zou zijn. De huisvrouw stuurde haar zoontje naar het dak om er iets aan - te doen. De jongen kon het euvel niet verhelpen. De benedenbuurvrouw, de echtgenote van de 36-jarige groentehandelaar P. Z., zag dit en begon tegen mevr. K. te schelden. De gezinnen leefden al lange tijd in onmin. Mevr. K. heeft later met een bijltje een gat in de regenpijp on deraan bij het trottoir geslagen, waardoor het overstromen afgelo pen was. Daarop ging mevr. K. boodschappen doen. Toen zij weer thuis was, werd er hard gebeld. Het bleek de groentehandelaar te zijn, die mevr. K. begon uit te schelden en verklaarde haar te zullen vermoorden. Daarop liep hij met uitgestrekte handen langzaam de trap op naar mevr. K. Deze greep het bijltje en sloeg met de botte kant toe. De man waggelde de trap af en zakte onderaan in elkaar. Hij werd niet levensge vaarlijk gewond. Fortuin achtergelaten Bij de ingang van het douane kantoor op de Jan Smutslucht- haven nabij Johannesburg vond een douaneambtenaar een overjas en een actetas. Bij het doorzoeken van de gevonden voorwerpen trof men in een van de zakken van de jas een diamant van 53 karaat aan ter waarde van vele tienduizenden guldens. In de tas bevonden zich bankbiljetten, die na telling een klein fortuin vertegenwoordigden, n.l. ruim 100.000 gulden. Van de eigenaar ontbreekt elk spoor „Actie Bijstand" -Vrijdagavond heeft de minister van maatschappelijk werk mej. dr. M. A. M. Klompe in een radio-toe spraak over de zender Hilversum I de „Actie-bijstand" van het konin gin Julianafonds in de warme be langstelling van het Nederlandse publiek aanbevolen. De minister omschreef de doelstelling en werk wijze van het koningin Juliana fonds en vestigde er de aandacht op dat, hoewel het maatschappe lijk werk reeds gesteund wordt door lidmaatschappen en velen aan velerlei organisaties en door overheidsgelden in de vorm van subsidies, deze gelden dikwijls nauwelijks toerijkend zijn om de dagelijkse onkosten te dekken- Klachten over Tsjecho-Slowaakse jeugd Geen „communistisch karakter" PRRAG, 16-8 - Rude Pravo, het blad van de Tsjechoslowaakse com munistische partij, schrijft vrijdag, dat het merendeel van de Tsjecho slowaakse jeugd politieke vraag stukken uit de weg gaat, geen be lang stelt in belangrijke sociale problemen en verantwoordelijk heid schuwt. De jeugdorganisatie met meer dan een miljoen leden had haar communistische karakter verloren en werd door vele jongeren be- De militaire commandant van oost-Ja va, kolonel Sarbini, heeft onthuld, dat het Indonesische leger binnenkort drie- tot zesduizend Russische jeeps zal krijgen. De leeuwentemmer van het cir cus Krone, Hilbert, klopte, na een geslaagd optreden in Linz, een van zijn tijgers liefkozend op de rug. De tijger klopte terug, met het ge volg dat Hilbert naar de dokter moest om zijn verwondingen te laten hechten. De politie in Bern heeft twee Nederlanders gearresteerd, die bij juweliers in Bern, Bazel en Genève juwelen ter waarde van 65.000 Zwitserse frank hebben gestolen. De buit was in hun auto, die in beslag genomen is, verborgen. De namen van de gearresteerden zijn niet bekendgemaakt. schouwd als „een loutere formali teit". Rude Pravo voegt eraan toe, dat het moeilijk is voor de partij tot de jeugd door te dringen. Het blad klaagt dat er nog te veel kleinburgerlijke gewoonten onder de jeugd zijn. Leiders van de jeugdorganisatie zeggen, dat naar schatting slechts 5 pet. van de 1.200.000 leden lid is van de communistische partij. DEN HAAG, 19-8. De ontwerp-J begroting voor het eerste jaarl (1958) van de internationale orga nisatie voor vreedzaam gebruik van atoomenergie, die dit jaar door 81 landen is opgericht, beloopt 4.089.000 dollar. Voorts zou er een werkkapitaal van twee miljoen dollar bijeengebracht moeten wor den. Dit wordt verklaard in een ver slag van een voorbereidende com missie over de manier waarop de nieuwe organisatie met haar werk zal moeten beginnen. Volgens het verslag dient het atoombureau te beschikken over een bureau van de directeur-gene raal, een juridische afdeling, een afdeling voor technische en econo mische bijstand, technisch en ad ministratief personeel en inspec teurs. Het voorlopige schema van de commissie komt tot een perso ns ilsbezetting van 369 man, die per jaar aan salaris 1.796.350 dollar zal kosten. De organisatie begint met een schuld van 624.000 dollar aan de Verenigde Naties, die geld hebben voorgeschoten voor het financieren van de voorbereidende commissie en de bijeenkomsten van de alge mene vergadering der organisatie in de loop van dit jaar. Een der problemen waar de or ganisatie een oplossing voor zal moeten vinden, is het grote tekort aan wetenschappelijk personeel, dat overal ter wereld bestaat, aldus het verslag van de voorbereidende commissie. Daarom zal vooral de eerste jaren de nadruk moeten lig gen op technische hulp, te leveren door de meer gevorderde landen, en uitwisseling van deskundigen. Ook zullen die landen materiaal en installaties beschikbaar dienen te stellen. Moeder en dochtertje verdronken Auto in Noordhollands kanaal ALKMAAR, 17-8 - Gistermid dag is bij Schoorl een personen auto van achteren door een be stelauto aangereden, en in het wa ter van het Noord Hollandskanaal geraakt. Van de zes inzittenden konden vier worden gered. Een moeder en haar acht-jarig doch tertje Wietse lieten bij dit ongeval het leven. De auto werd bestuurd door de 37-jarige heer S. Minnema uit Harlingen, die met zijn 37-jarige echtgenote, hun dochtertje en bei de zoontjes, de 12-jarige Menno en de 10-jarige Theo, benevens de 20- jarige zuster van mevrouw Min nema, mej. D. Vollema, van hun vakantie uit Schoorl terugkeerden. Internationale organisatie voor atoomenergie Wetenschappelijk personeel vormt een probleem Volgens de commissie dient de atoomorganisatie een werkprogram op lange termijn voor technische steun aan de deelnemende landen in onderontwikkelde gebieden op te stellen. In het eerste jaar zal vooral hulp gegeven moeten wor den bij het opstellen van program ma's voor onderzoek in de deelne mende landen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE - Het ligt in het voornemen van H.K.H. prin- Beatrix op vrijdag 20 septem ber het nieuwe gebouw van de stichting Centrale Amersfoortse werkplaats voor aangepaste ar beid officieel te openen. AMSTERDAM - Een twee-jarig Amsterdams knaapje stond met zijn hoofd tussen de spijlen van de brug over de Haarlemmersluis ge boeid naar de eendjes te kijken. Toen hij zijn 'hoofd wilde terug trekken bleek hij klem te zitten. Dra rolden de waterlanders over zijn snuitje. Een agent bevrijdde hem echter spoedig uit zijn be narde positie door een der spijlen met een ijzerzaag te coperen. Met een lichte schaafwond werd het knaapje naar zijn huis gebracht. ULFT - De 24-jarige ongehuwde schilder H. Schepers uit Ulft, werkzaam aan een transformator bij de Koninklijke D.R.U., is in aanraking gekomen met een hoog spanningskabel, waarop een span ning van tienduizend volt stond. Hij was onmiddellijk dood. Het parket te Arnhem onderzoekt dé schuldvraag. 's-GRAVENHAGE - Sinds 10 augustus j.l. wordt de 15-jarige Johanna Cornelia Schuiten uit Den Haag vermist. Het meisje, dat dienstbode is, heeft die dag haar ouderlijk huis verlaten en is niet teruggekomen. Zij lijkt ongeveer twintig jaar oud, is 1,75 meter lang, heeft licht blond haar en een frisse gelaatskleur. Zij droeg, toen zij wegging een bruin mantelpak met witte stipjes, een groene blou se, bordeau-rode kurkschoenen en een zwart tasje. De ouders hebben aan dé politie opsporing verzocht. HOORN - Nabij de onbewaakte overweg te De Hulk (gemeente Berghout) is de 29-jarige mevrouw L. van der V. uit Hoorn door een passerende trein aangereden er gedood. Het slachtoffer was ge scheiden en had drie kinderen. Het stoffelijk overschot werd eerst door de bestuurder van een ande re daar passerende trein opge merkt. Zweden zal voor een nieuwe pe riode van zes maanden een deta chement van 368 man ter 'beschik king van de politiemacht der V.N. stellen. Het contract van het ba taljon dat thans in de zone van Gaza gelegerd is, loopt november a.s. af. 270.000 gulden aan vakantiezegels gestolen EINDHOVEN, 17-8 - In de nacht van dinsdag op woensdag is een inbraak gepleegd in een woning van de heer P. de Vries aan de Glaslaan te Eindhoven. Daarbij is een bedrag van ongeveer f 270.000 aan vakantiezegels van het soci aal fonds Bouwnijverheid ont vreemd, van welk fonds de heer Vries correspondent is. Deze zegels waren bestemd om aan werkgevers te worden verkocht, die deze op hun beurt weer uitge ven aan bouwvakarbeiders bij de loonuitbetaling. De heer de Vries vertoeft momenteel met vakantie in Italië. Buren bemerkten woens dagmorgen dat de tuindeuren van zijn woning open stonden. Zij waarschuwden de politie, die con stateerde, dat een inbraak was ge pleegd. Eerst na telefonisch con tact met de bewoner in zijn vakan tieverblijf kon nagegaan worden, wat gestolen was. Spaarcijfers over juli Bij spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, werd in juli ingelegd f 80.136.980 terugbetaald f 79.421.395. Er werd dus f 715.585 gespaard. De niet-aangesloten algemene spaar banken behaalden eveneens een voordelig spaar verschil, namelijk van f 59.327. Inleg en terugbetaling bedroegen respectievelijk f 494.716 en f 435.389. Bij de bankspaarban- ken tenslotte werd f 237.752 ge spaard Inleg en terugbetaling be liepen hier resp. f 1.034.128 en f 796.376. In een memorandum van de Westduitse minister voor gezins zaken wordt gewag gemaakt van een aanzienlijke teruggang van het geboortecijfer in de bondsrepu bliek, namelijk van 33 a 36 per 1.000 inwoners in het begin van deze eeuw tot 15,7 in 1955. Hier mede heeft west-Duitsland na Zwe den en Groot-Brittannië het laag ste geboortecijfer van west-Europa. Niets waardevols wordt ooit in de wereld verricht zonder J enthousiasme en zelfopoffe- j ring. „Groene Draeck" meerde te Zijpe „De Groene Draeck" het jacht van prinses* Beatrix, maakte vrij dag een tocht over de Zeeuwse wateren. Ook koningin Juliana heeft gedeeltelijk deze tocht mee gemaakt. Te ongeveer kwart over acht meerde men in de vluchtha- ven te Zijpe, waar de koningin van boord ging. In een gereed staande auto werd daarna naar de veerpont gereden en werd de auto naar Anna Jacoba Polder overgezet. Prinses Beatrix bleef aan boord. Het jacht is te onge veer half negen weer vertrokken. Koeien op afbetaling De politie heeft vannacht in zijn woning aangehouden de 35-jarige veehandelaar A. G., die verdacht wordt van verduistering. De man had in het begin van het jaar 15 koeien gekocht van een financieringscombinatie op huurkoopovereenkomst. Van de f 17.388, die hij moest betalen had de vee handelaar er slechts f 5.745 op betaald, zodat de finan cieringscombinatie aangifte had gedaan. De Aziatische griep Prof. -J. Mulder van de universi teit van Leiden, heeft in een ar tikel in het Britse medische tijd schrift „The Lancet" verklaard, dat de Aziatische griep wellicht van een type is dat verwant is aan een epidemie die zich in 1889-90 uit Azië via Rusland naar west-Euro pa verspreidde. Deze opvatting is gebaseerd op het feit, dat bij mensen van 80 tot 90 jaar anti-stoffen van het virus der Aziatische griep zijn aangetrof fen .Voorts meent prof. Mulder, dat de huidige Aziatische griep wel licht van dierlijke oorsprong is. Utrechtenaren bezochten Sehouwen-Duiveland Lagere landbouwscholen maakten blijvend contact De Lagere landbouwschool te Nieuwerkerk is in het rampjaar 1953 de gast geweest van eenzelfde inrichting van onderwijs te Maar tensdijk (provincie Utrecht). Deze zomer hebben leerlingen van deze school een tegenbezoek gebracht aan Sehouwen-Duiveland. Van dit tegenbezoek volgt hier een kort re laas van de belevenissen die de jongelui uit Maartensdijk op ons eiland ondervonden. Zo kwamen zij na een voorspoe dige rit aan de prachtige nieuwe _ïre landbouwschool, hoofd de heer D. Eveleens, te Zierikzee, waar de verwelkoming plaats had door het schoolbestuur en de ver eniging van oud-leerlingen „Blij vend Contact". Het was de heer A. M. Geluk, vice-voorzitter van het schoolbestuur, tevens kring voorzitter van de Z.L.M., die de negen Utrechtenaren toesprak en er aan herinnerde dat de leerlin gen van de school te Nieuwerkerk, dat zo verschrikkelijk van de stormramp had geleden, zo'n fijne week in Zeist en Maartensdijk doorbrachten. Hij hoopte dat de jongelui goede indrukken van het „herrezen Sehouwen-Duiveland" zouden meenemen. Na deze begroeting werd een be zoek gebracht aan het stadhuis, na een wandeling door de stad. In de Schutterszaal van het stadhuis ver telde de heer P. van Beveren, ar chivaris van Zierikzee, over de oude geschiedenis der stad. De volgende dag stond in het teken van de ruilverkaveling", on der leiding van de heer J. Vroegop, assistent bij de Rijksvoorlichtings dienst. Op deze tocht door Schou wen werd o.m. een bezoek gebracht aan het saneringsbedrijf „Fries landhoeve", een gemengd bedrijf van 12 hectare. Voorts werden de inlagen en de Schelphoek met een bezoek vereerd. Na een bezoek aan verschilende gemeenten werd o.m. een ogenblik te Dreischor ver toefd, waar een der oud-leerlingen van de school van Maartensdijk, de heer C. Braai, woont. Vanzelfspre kend werd ook enige tijd bij de caissons van Ouwerkerk stilgehou den met de auto's die door een viertal heren ter beschikking ge steld waren. De derde dag stond onder leiding van de heer C. A. Hartog, oud- hoofd der tuinbouwschool te Haam stede, die de excursisten in weste lijk Schouwen rondvoerde en hen bij het beregeningsproefveld bracht bij de heer Lekkerkerk en de aan dacht bepaalde bij windschermen om de schade, door de wind ver oorzaakt, tot een minimum te be perken. Ook werd een bezoek ge bracht aan het strand te Westen- schouwen, waar de knapen een bad konden nemen in het zilte nat van de Noordzee. De vierde dag was gepland voor een bezoek aan „De Scheldemon- den" te Bruinisse, waar de heer L. bij de Vaate bedrijfsleider is. Aan 'Zijpe werd afscheid genomen van de gastheren en dank gezegd voor het genotene aan de heer J. A. van Nieuwenhuijze, voorzitter van het schoolbestuur. Het was de heer H. van Essen, hoofd der lagere land bouwschool te Maartensdijk, die hier het woord voerde. Speciale woorden van dank richtte spr. tot de heer en mevrouw Eveleens voor de onvergetelijke vier dagen die men op Sehouwen-Duiveland had doorgebracht, onder het overhan digen van souvenirs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1