ffilMEl De Mayflower' in Amerika Hef geheim der vijf graven 3 /IEBTK7.F.F.SrHF NIEUWSBODE vrijdag is aügustüs 1957 No. 18207 MOSSELEÜPORT BEVREDIGEND ,,De Mosselhauilel" wenst de handel te beschermen Vlaggetjesdag op i en 5 september De mosselkwekersverenigicg Al gemeen Vissersbelang te Bruinisse vergaderde dinsdagavond 13 aug. in het Veerhuis onder voorzitter schap van de heer D. de Koning. Deze heette In het bijzonder wel kom drs. Cambier, secretaris van de vereniging „Zevibel", alsmede burgemeester Michaelis van Brui nisse. De voorzitter deelde mede, dat momenteel de export van mos selen naar België en voor de in- leggerijen bevredigend is. Er wer den in juli naar België 21500 ton nen geëxporteerd, naar Frankrijk 709 tonnen, terwijl de inleggerijen 6500 tonnen mosselen afnamen. De aflevering door de kwekers is eveneens vlot. Ruim 40.000 tonnen uit Zeeland werden afgeleverd. De laatste weken is ook de levering van de Waddenzee percelen inten siever geworden Er nemen ruim 50 kwekers aan de aflevering deel, die samen ongeveer de helft van de standaardcapaciteitscijfers voor hun rekening nemen. De vereniging „De Mosselhan- del" te Yerseke, de vereniging waarin de voornaamste exporteurs van mosselen samen werken, wil officiële maatregelen, c.q. een ex tra korting op de prijs of boete als een kweker een partij mosselen aanvoert, waarin in de kwaliteit nogal verschil voorkomt. Het bij het begin van de lossing genomen monster wijkt wel eens af, van een monster, dat wordt genomen als de vracht half is gelost. Is het kwaliteitsverschil belangrijk, dan zou men de aangevoerde mosselen niet alleen willen kwalificeren in een lagere kwaliteitsklasse, maar bovendien een korting op de prijs willen toepassen van bijvoorbeeld f 3,- per ton. De Adviescommissie Mosselen besloot zich nader hier over te beraden, speciaal wat de grootte van de aftrek aangaat, want f 3,- per ton achtte men nog al rigoureus. Voorkeur voor levering Ook wil men van de zijde van de inleggerijen een bepaalde voor keur voor levering door kwekers met een goede kwaliteit mosselen gaan uitoefenen. Dit mag niet lei' den tot bevoorrechting van kwe kers, alleen wanneer een kweker die aan de beurt van levering is, kan de inleggerij zijn voorkeur doen gelden en hiervoor moet dan f 2,- per mosselton worden betaald, die niet ten goede komen aan de bepaalde bevoorrechte kweker, maar aan een fonds. Tenslotte wenst de vereniging „De Mosselhandel", de handel te beschermen en wil men de expor teurs die meer leveren, dan in het seizoen 1956/'57, een extra heffing van f 2,- per ton meer laten beta len. De meerderheid van de Mos seladviescommissie was tegen dit voorstel, dat het voor nieuwe han delaars onmogelijk zou maken te gaan exporteren. Voor al deze voorstellen is echter wijziging no dig van de Mosselverordening en onderzocht wordt of dit op korte termijn is te verwezenlijken. De voorzitter sprak verder over: „Vlaggetjesdag" op 4 en 5 septem ber. Hij hoopte op een goede deel name van de vloot wat het be zoek aan Yerseke betreft. Drs. Cambier sprak over een mogelijke verandering van de wachtgeldregeling voor mossel- kwekersknechts De premie voor de wachtgeld regeling voor de betrokken Be drijfsvereniging zou kunnen wor den verlaagd, als de mosseikwe- kers zouden toetreden tot het So ciaal Fonds en bereid zouden zijn bij vorstverlet in de winter 13 werkdagen van het verlet voor eigen rekening te nemen. Berekend wordt dat de verlaging van de premie alleen gunstig is, voor be drijven met vast personeel het ge hele jaar door en dan alleen nog als er geen of weinig vorstverlet Nadelig is deze regeling voor mosselkwekers, die veel met los personeel werken en daarom zal ieder individueel moeten beslissen of hij wil deelnemen aan het So ciaal Fonds of niet. Wel zal voor niet-deelnemers de prijs omhoog gaan. De heer L. Ju- melet-Westdorp vroeg naar de stand van zaken betreffende het proces tegen de verlaging der standaard capaciteitscijfers. Ge noemde heer had de radio beluis terd en gehoord, dat pruimenkwe- kers, die tengevolge van nacht vorst een misgewas hebben, een schadevergoeding van de Regering zullen krijgen. Mosselkwekers die op hun ter rein schade door de natuur heb ben geleden krijgen niet alleen geen voorschot of schadeuitkering, ARAM DE HEER DER SLANGEN 49. „Ik was dwaas je te willen doden", vervolgt Samson grijn zend. „Hertog Crimo zou mij hetzelfde loon geven als El-Kazzar. Weet je wat die kreeg?" Het meisje geeft geen antwoord. „Een dolk, een hele mooie dolk, maar helaas midden in zijn rug, hahaha". Suleikah kan een kreet van afgrijzen niet onderdrukken. „Ja, daar kijk je van op, hè?" grijnst Samson. „Je kermisbaas, de Heer der Slangen, is niet meer op dit ondermaanseMaar ik zal slimmer zijn dan hij: Door jou vast te houden, heb ik de Hertog in mijn macht!" Agua is geluidloos tot achter de hut geslopen. Een vissersnet, dat daar te drogen hangt, brengt hem op een idee. Zonder een gerucht te maken hijst hij zich op het platte dak van de hut en kruipt naar de voorkant. Samson zit voor de ingang van de hut, vlak onder hemDan stoot Agua plotseling een door merg en been dringend gehuil uit. „Samson, Samson, hier is de geest van El- Kóóózóóórhet uur der wrake is gekóóómen", huilt hij met een grafstem. maar worden gestraft met kwan tumherziening, cq. verlaging van hun standaardcapaciteitscijfers. Hier is toch wel alle logica zoek. De mening werd uitgesproken, dat de rechtzaak over het al of niet geldig zijn van de beslissing p~> WIJ OUDERS Het kleine meisje zit op 'n hou ten bank voor het huis. Naast haar ligt een klein wit hondje te slapen. De flanken van het dier gaan zacht en regelmatig op en neer. Even zacht en regelmatig streelt de hand van het kind over de wit- wollen vacht. Met een bijna tra gische eentonigheid streelt ze en het hondje slaapt door zonder zich van iets bewust te zijn. Het gezicht van het kind staat droevig. Ze ziet eruit of ze moeite heeft, haar tranen terug te houden. Ze streelt het dier op een manier, die je doet denken, dat ze er zelf troost uit put. Er komt een vrouw uit de deur van het huis. Ze heeft een grof ge zicht en wat harde ogen. „Zit je daar alweer met die hond", roept ze ruw. „Wèg met dat beest!" Met één snelle beweging veegt ze het hondje van de bank, zodat het te gen de grond smakt en uit zijn slaap opgeschrikt, zachtjes jan kend wegloopt. Dan vliegt de razernij in het kind omhoog. Bloedrode woede, die geboren wordt uit een gevoel van onrecht en een machteloos verzet tegen de wreedheid, die ze niet heeft kunnen beletten. Wat haar opeens bezielt, zou ze niet in woorden kunnen uitdrukken, maar op de een of andere manier moet haar drift een uitweg hebben, wil ze er niet in stikken. Als een klei ne furie begint ze de vrouw blin delings te slaan en te schoppen. „Het is gemeen," gilt ze. „Gemeen! Hij deed je niets!" Weg ermee Aan een arm wordt ze mee naar binnen gesleurd. „Naar bed jij, tot je bedaard bent. Al die drukte om een beest. Nou gaat hij helemaal de deur uit, reken daar op". Het kind, afgedraaid opeens, laat zich met een wezenloos betraand gezichtje de trap op duwen. Een doffe haat begint in haar te broei- Pas op voor onbegrepen onrecht en tegen de vrouw, die haar moe der -is, maar die zo weinig be grijpt van haar, dat ze haar dit kan aandoen. Haar hondje kwaad doen, dat zelf nog nooit iemand kwaad gedaan heeft. En nu moet hij helemaal weg heeft moeder ge zegd. En het zal gebeuren óók, weet het kind, want moeder houdt niet van dieren in huis. Ze bren gen rommel mee; ze verharen en je moet er doorlopend voor zorgen. Juist omdat het kleine meisje zich steeds in haar dierbaarst be zit bedreigd voelde, hechtte ze zich er abnormaal aan; kon ze er urenlang stilletjes bij zitten, om het dier te strelen en veilig zich te warmen aan de dichte nabijheid van wat men haar af wilde nemen. En nu? Ze laat zich op het bed neerval len. Ze is te moe om te huilen. Het doet tè veel pijn in haar hartje. Ze kan dit alleen maar weerloos over zich heen laten gaan. Dan hoort ze een zacht gesnuffel aan de deur. Ze opent die snel: „Keesje, kóm maar!" De natte hondenneus drukt zich in haar hand. Twee zachte bruine ogen en een smekend kwispelend staartje doen haar haar verdriet vergeten. Moeder vindt ze, slapend tegen elkaar aangedrukt. Haar eerste reactie opnieuw wrevel: „Altijd dat ziekelijke gedoe met die hond". Maar dan wint voor eenmaal een zachter gevoel het van de zorgen en prikkelbaarhe den in haar jachtig leven. Iets als vertedering spoelt door haar heen. Ze trekt het kind aan de arm: „Houd hem dan maar," zegt ze ongewoon zacht. Het onrecht is weggestreken. Het meisje weet niet meer, dat ze kort te voren haar moeder meende te haten. „U bent de lief ste moederstamelt ze over weldigd. MARCELLE De „Mayflower", een zuiver evenbeeld van het schip dat de Pilgrimfathers 337 jaar geleden naar New England bracht is na de oversteek van de Atlantische Oceaan in 54 dagen aangeko men in Plymouth (Mass.). Het schip had een bemanning van 33 koppen; in 1620 telde deze 20 koppen, maar bovendien vervoerde het schip toen 102 passagiers. Op de foto zien wij hoe grote scharen belangstellenden de „Mayflower" bij haar aankomst verwelkomen. Op de achtergrond bevindt zich de door een zuilengalerij gemarkeerde plaats, waar in 1620 de Pilgrims aan land stapten. van het Productschap voor Vis en Visproducten over de standaard capaciteitscijfers van lange duur zal zijn. Geld van reisvereniging verduisterd De Rotterdamse politie heeft de 35-jarige vertegenwoordiger J. P. uit Vlaardingen aangehouden, die f 750,- voor zichzelf zou hebben gebruikt in plaats van het geld te betalen voor een reisvereniging. Hij had op zich genomen f 1750 voor een reisvereniging over te maken naar Oostenrijk, f 1000 maakte hij over, de rest stak hij in eigen zak om er oude schulden mee te betalen. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk Beroepen te Langerak: kand. G. Würsten, Zwartsluis; te Opheus- den: B. Haverkamp, Nieuw Lek- kerland. Ger. Kerken Beroepen te Hellendoorn: kand. C. J. Tissinks, Middelburg; te Boe- chout (België): W. J. Meister, Mid delburg; te Bozum: kand. G. To renbeek, den Ham. Chr. Geref. Kerk Beldankt voor Ede en voor Chat ham (Ontario, Canada): B. Bijle- veld, Noordeloos. Ingezonden mededeling VN miuiminn MA2ETFAIIIEKKM TI ZIVINIU6IM TONEEL EN FILM Paris Canaille" in de Concertzaal Dit weekend vertoont de Con certzaal bioscoop de pikante his torie „Paris Canaille", een blij moedige comedie, waarvoor Cecil Saint Laurent het scenario schreef. Een ondeugend verhaal, maar een dat met flair verteld wordt, dat zelfs een Nurks er niet kwaad om zal kunnen worden. Integendeel, zich slechts zal kunnen verkneu teren om de merkwaardige en vaak zeer gecompliceerde gebeur tenissen, die zich afspelen, als een jong ietwat wild meisje zichzelf loslaat in de Lichtstad om de liefde te leren kennen. Penny Benson, de 19-jarige doch ter van de filmster Gloris Benson, besteedt in Parijs minder haar aandacht aan het graf van Napo leon en het Louvre dan aan de amoreuze paartjes en de toiletten der Parisiennes. Ze maakt een af spraak met Antoine, in het leven van alle dag de jonge ambitieuze commissaris van politie van het bureau Saint Germain des Prés. Ze drinken een drankje op het terras van „Les Deux Magots" en gaan een stukje eten in een res taurant, waarvan de clientèle uit het soort boeven-in-het-kleine- werk bestaat. Penny vindt het ver rukkelijk en denkt dat haar amant dat milieu zo goed kent, omdat hij er bij hoort. Na het eten nodigt ze zichzelf uit in Antoine's flat. De eerste kus brengt de voorzichtige Antoine tot nadenken. En daar hij geen kans ziet haar kwijt te raken, laat hij haar keurig in de huiska mer op de sofa slapen. Maar de klap op het hoofd van de arme An toine komt pas de volgende dag op het bureau. De beroemde Gloria Benson heeft aangifte gedaan van de vermissing van haar dochter, haar minderjarige dochter nog wel en commissaris Antoine krijgt de zaak in handen, omdat er redenen zijn om aan te nemen, dat ze in „zijn" quartier door een louche in dividu is meegelokt. En de bijge voegde foto bevestigt, dat dochter Penny de Penny van de sofa is Vijf eenzame graven in de Gila vrouw, Karyl Orton, die hem ver- Vallei gaven aanleiding tot deze zeer aparte, spannende, aktierijke film, die de toeschouwer verplaatst in de tijd kort na de Amerikaanse burgeroorlog van 1861, toen vijf ex soldaten door Indianen werden vermoord in de Gila Vallei van Arizona. Slechts drie ervan zijn met zekerheid geïdentificeerd, de namen der anderen blijven een mysterie. Er gaat een gerucht dat er nog een zesde blanke bij het gevecht met de Indianen aanwe zig is geweest, doch dat deze ont snapte nog in leven is. Vermoe dende dat zijn vader een der niet herkende slachtoffers is trekt Jim Slater naar de bewuste vallei om meer te weten te komen. Tot zijn verbazing vindt hij in de buurt van de vijf graven een jonge FEUILLETON lllnlll „In ieder geval heeft iemand ge probeerd ons te koppelen", stelde Hanneke vast. „Koppelen?" vroeg Dubois. „Hoe bedoelt u?" Ze schoot in een lach. „Wel, dat is nogal duidelijk, nietwaar? Diege ne die mij het briefje stuurde, en u het telegram, deed dit met de be doeling ons bij elkaar te brengen". „O, zo, ja juist, dat klopt inder daad. Hoewel, koppelarij is straf baar. Ik heb indertijd eens zo'n ge val aan de hand gehad. Het betrof een minderjarig meisje „Nou, dat slaat dan niet op mij", konstateerde Hanneke droog, want ik ben al enige tijd meerderjarig, dus het strafbare van het feit is opgeheven". ,Hé? Ja, natuurlijk, dat vervalt op 21-jarige leeftijd. Er staat me zelfs iets van voor, dat het ten dele al opgeheven is op 18-jarige leef tijd en „O, meneer Dubois, weet u nu nooit iets anders dan dat? Dat u tijdens uw werk met alle mogelijke onmogelijke wetsartikelen te maken hebt, ligt voor de hand, maar als u vakantie hebt, zet dit alles dan eens opzij en praat eens over wat anders". „Hé? Ja, u hebt gelijk. Ik zit te veel vast aan mijn werk. En dat is natuurlijk niet goed. Neem dat ge val met die man, waarvan we enige weken geleden dat echtscheidings- geval hadden. U weet wel, die Van- dongen. De man ging helemaal op in zijn werk en had nauwelijks aan dacht voor zijn vrouw en kinderen. Zelfs de zondag reserveerde hij voor het bijhouden van zijn boeken. Logisch gevolg: de vrouw zoekt haar vertier elders en ontmoet een aardige man, die wel aandacht aan haar besteed. Resultaat: huwelijk kapot en een echtscheidingsaan- vrage. Ja, de man was eiser, for meel geheel in orde, want de vrouw hadnu ja, u weet het zelf, want u hebt de stukken getypt Maar moreel bezien was de man de feitelijke schuldige en „Meneer Dubois, het lijkt me het beste, dat we omkeren en naar het station wandelen. Dan zet ik u op de eerstvolgende trein en kan ik nog een paar dagen ongestoord van mijn vakantie genieten. En dan kunt u thuis weer naar hartelust grasduinen in uw wetboeken „Neem me niet kwalijk, juffrouw Schoneveld, u hebt als altijd gelijk. Ik ben een idioot, temeer omdat ik Laten we alsjeblieft verder wandelen. U moest eens weten, hoe gelukkig ik me gevoel, als u in mijn gezelschap bent". „Werkelijk?" Hanneke proestte het uit-, „Ik dacht beslist, dat u het gelukkigste was, als u een pleidooi houdt in een of andere zaak „Ja, dat was zo. Maar deze week heeft een hele verandering in mijn leven teweeg gebracht. Sinds ik me realiseerde, dat ik van u houd, slaap ik slecht en moet ik telkens aan u denken". „Daar merkte ik anders van avond tot op dit ogenblik niet veel van". „Ach ja, u hebt alweer gelijk. Goed, geen woord meer over het werk. Laten we nu samen genieten telt dat haar man ook tot de. groep van vijf behoord had. Karyl weet verder dat de mannen voor zestig duizend dollar aan goud hadden en meent dat haar, als weduwe van een der eigenaars, een deel daar van toekomt. Op de film wordt na een spannend avontuur het geheim der vijf graven opgelost en Jim heeft Karyl kunnen behouden. Anything Goes" is een vlotte, vrolijke en verrasende film, een en al melodie met de beste songs van Cole Porter. Een muzikale film dus die de aandacht der bioscoop bezoekers zal weten te trekken. De rol van Bill Benson werdt in deze rolprent vervuld door Bing Crosby, de wereldvermaarde zan ger, die vooral ook door de radio, grote bekendheid heeft verkregen. door JOKE DE VALK 37 van de mooie natuur. Apropos, waar komen we eigenlijk terecht, als we verder lopen?" „O", antwoordde Hanneke luch tig, „ergens. Een kilometer verder is een aardige tent, waar we wel wat kunnen drinken. Als u wilt, kunt u er ook nog schommelen en draaien en wippen". Hij keek haar verwonderd aan. „Schommelen?" „Ja, er is een speeltuin". 17. Een kwartiertje later zaten ze onder de bomen naar de spelende jeugd te kijken. De kelner bracht de bestelde dranken en Hanneke keek van terzijde naar haar baas, die de bewegingen van de ravotten de kinderen volgde. Ze voelde een onbedwingbare lust in zich op ko men, om wat met hem te flirten. „U had het vorige week over trouwen, meneer Dubois. Mag ik u eens goede raad geven? Trouwt u met een vrouwelijke confrère, dan kunt u 's avonds samen genieten van de wetboeken en processen en zo. Dat lijkt me toch een ideaal hu welijk". Met een ruk draaide hij zich naar haar toe. „U steekt de draak met me, juffrouw Schoneveld, want om te beginnen heb ik helemaal geen plannen om te trouwen met een vrouwelijke confrère, maar met u. Ik houd alleen maar van u en als u mijn vrouw was, dan zouden de wetboeken er 's avonds in het ge heel niet aan te pas komen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5