Minder Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zes immigranten in Canada omgekomen De ontwapenings besprekingen in Londen Ontploffing te Pernis wezen en waardering van de boerenarbeid VRIJDAG 16 AUGUSTUS 195T ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. waarin opgenomen 1797«lmr- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur (el. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. Nieuwe nederlaag voor Eisenhower President bezorgd over nieuwe beknotting Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft donderdagavond zijn goedkeuring gehecht aan toewijzing van een bedrag van 3.191.810.000 dollar voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland in het nieuwe belastingjaar. Het huis heeft hiermede de aan beveling van zijn commissie voor de toewijzingen overgenomen. Het toegestane bedrag is 809.650.000 dollar lager dan hetgeen president Eisenhower een „minimum voor de instandhouding der verdedi ging van de vrije wereld" noemde. Het wetsontwerp voor de bui tenlandse hulpverlening zal nu door de senaat in behandeling worden genomen. Het huis aanvaardde het ont werp met 252 tegen 130 stemmen. Door de aanvaarding door het huis van afgevaardigden van het wets ontwerp in deze vorm zijn de vol gende drie voorstellen van Eisen hower verworpen: 1. Een voorstel van de president om de gelden voor de economische hulpverlening niet met 165.000.000, doch met 36.000.000 dollar te ver minderen.' 2. Het bedrag voor het stichten van een nieuw fonds voor de Amerikaanse economische hulp verlening aan het buitenland is met 200.000.000 dollar verminderd. Eisenhower had voorgesteld de vermindering ongedaan te maken. Het nieuwe fonds zal nu over 300.000.000 dollar kunnen beschik ken, tenzij de senaat dit bedrag nog wijzigt. 3. Het huis verwierp een voor stel, om het bedrag voor de Ame rikaanse technische hulpverle ning aan het buitenland met 26.900.000 dollar te verhogen. Het Witte Huis heeft donderdag een verklaring van president Eisen hower uitgegeven, waarin be zorgdheid wordt uitgesproken over een nieuwe beknotting van de hulp aan het buitenland, zoals woens dagavond is voorgesteld door een subcommissie van het huis van afgevaardigden. De president deed donderdag in zijn tweede verklaring een beroep op de commissie voor de toewij zingen van het huis om deze be zuiniging ongedaan te maken. Hij waarschuwde dat vermindering van de buitenlandse hulp een ge vaarlijke vertraging van de mo dernisering van de strijdkrachten dervrije wereld tot gevolg zal hebben. Voorts protesteerde de president tegen beknotting van de Wanden van bouwput stortten in DRESDEN, Ontario, 15-8 - Zes arbeiders, immigranten uit Neder land, zijn gisteren om het leven gekomen, toen de wanden van een 10 meter diepe bouwput, waarin zg werkten, instortten en zij be dolven werden onder ongeveer 150 ton klei. Zij werkten aan de bouw van een pompstation nabij Dresden in Cyprioot begenadigd NICOSIA, 15-8 - Gouverneur Harding heeft donderdag de acht tienjarige Nicos Sophocleus bege nadigd, die toen de noodtoestand nog van kracht was, ter dood ver oordeeld was wegens moord op een Cyprische advocaat. Het dood vonnis is veranderd in levenslang. Vorige week werd zijn beroep bij het hooggerechtshof verworpen. de provincie Ontario. De mannen, die allen vijf tot zeven jaar ge leden naar Canada zijn geëmi greerd en de Canadese nationali teit hebben, zijn de 45-jarige Jan Oldervening uit Aylmar, vroeger gewoond hebbend in Zuidlaren (Gr.), de 46-jarige Dick Rijksen uit Byron, die vroeger in Wage ningen woonde, de 42-jarige Jan Bremer uit Aylmer, de 50-jarige Henry Drenth uit Springfield, de 45-jarige Nene Hovius uit Har- rietsville en diens zoon, de 18-ja- rige Wilfried. De stoffelijke overschotten van drie der zes slachtoffers zijn ge borgen. Reddingsploegen pogen ook de resten der drie andere om gekomenen te bergen. Er zal op korte termijn een gerechtelijk on derzoek naar de oorzaak van het ongeluk worden ingesteld. Enne Hovius was vader van achtkinde- ren, waarvan er dus een ook is omgekomen. donderdagochtend is in het zuidelijke deel van de haven van Kopen- penhagen, Denemarken, een vliegtuig neergestort, nadat het tijdens het landen tegen een fabrieksschoorsteen was gevlogen. Het was een pas sagiersvliegtuig van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" dat op weg was van Riga naar Kopenhagen. Er waren 18 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord; men heeft de hoop opgegeven, dat nog een van de inzittenden gered kan worden. De foto geeft een beeld van een van de wrakstukken, die men uit het water heeft gehaald. financiële en technische hulp aan de bondgenoten van de Ver. Sta ten. De tegenslag van donderdag is de jongste van een hele serie Ne derlagen die Eisenhower in het congres heeft geleden. Men be gint zich af te vragen, in hoeverre zijn invloed ondermijnd is door het feit, dat hij als eerste president valt onder de nieuwe bepaling van de Amerikaanse grondwet die een derde ambtstermijn uitsluit, zo dat hij niet meer herkiesbaar is. Westelijke voorstellen aan Rusland De westelijke afgevaardigden hebben de Russische vertegen woordiger, Zorin, donderdag tij dens de ontwapeningsbesprekin gen te Londen meegedeeld, dat zij bereid blijven in te stemmen met een vermindering van de strijd krachten van de V.S. en de Sow- jet-Unie tot 2.500.000 man en van die van Engeland en Frankrijk tot 750.000 man, zonder hieraan de voorwaarde te verbinden voor de oplossing van internationale pro blemen. Een dergelijke inkrim ping zou deel moeten uitmaken van een gedeeltelijke ontwape ningsovereenkomst, Verdere be perkingen zouden echter afhanke lijk moeten zijn van vorderingen bij de oplossing van internationale problemen. Zorin had dinsdag j.l. ervoor gepleit geen politieke voor waarde te verbinden aan vermin dering der strijdkrachten. De Rus sische afgevaardigde drong thans bij de westelijke vertegenwoordi gers erop aan antwoord te geven op de Sowjet-voorstellen van 30 april aangaande vermindering en terugtrekking van buitenlandse bases. Hij verklaarde, dat over eenstemming over deze kwestie een absolute voorwaarde is voor het sluiten van een gedeeltelijke ont wapeningsovereenkomst. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM - De ziekenfonds raad deelt mee dat de Algemene Ziekenfondsen voor de verplichte verzekering over 1957 een bijdrage zullen verlenen aan de bloedtrans fusiediensten van het Nederlandse Rode Kruis van in totaal onge veer 4 ton. De ziekenfondsraad heeft dit goedgekeurd en voorts een dringend beroep op de fondsen gedaan om ook voor de vrijwillige verzekering een bijdrage te verle nen, waarvoor in totaal ruim f 118.000 nodig is. ROTTERDAM - Vijftien dagen eerder dan vorig jaar is donder dagochtend het 14.000ste schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnengekomen. Het was het 399 brt. metende kustvaartuig „Altho" van J. Broekema te Hoogezand, dat leeg van Boston (Engeland) kwam. ZALTBOMMEL - Tengevolge van een auto-ongeluk nabij Zalt- bommel zijn twee personen, de heer A. van Eldik, directeur van de technische school te Zaltbom- mel en de heer G. Hovensgreve, secretaris van de stichting tot be vordering van de welvaart in de Bommelerwaard om het leven ge komen. De auto, waarin voorts de echtgenote van de heer van E. zat, reed omstreeks 17.00 uur van de weg in een sloot. De politie ver-' moedt, doordat de heer H., die de auto bestuurde, onwel werd. en de macht over het stuur verloor. De heer H. was onmiddellijk dood en de heer E. overleed enige tijd na dat hij en zijn echtgenote ernstig gewond in het ziekenhuis waren opgenomen. Mevr. H. was juist te voren bij haar woning uit de auto gestapt. ROTTERDAM, 15-8 - De Rot terdamse politie te water heeft vanmiddag uit de Maashaven het stoffelijk overschot opgehaald van de 32-jarige boekhouder J. de Laat uit Rotterdam. De man werd sinds 12 augustus j.l. vermist. Prins Charles, de achtjarige Engelse troonopvolger, gaat met ingang van het nieuwe schooljaar naar Cheam, een exclusieve kostschool te Headly, een plaatsje op de grens van de graafschappen Berkshire en Hampshire. Met deze maatregel heeft H.M. koningin Elizabeth II van Engeland gebroken met de hoftraditie, want tot nog toe was het ge woonte, dat Engelands toekomstige troonopvolger door privé-onderwij- zers werden opgevoed. De foto geeft een beeld van Cheam, een van de duurste kostscholen van Engeland. VRIJHEID "WAS VAN KORTE DUUR Ontvluchte gevangenen uit Veenhuizen gesnapt Nadat dinsdagmiddag één ont vluchte gevangene, die samen met twee anderen uit de strafinrich ting „Esserheem" te Veenhuizen was weggelopen, te Rotterdam was aangehouden, zijn de andere twee donderdagmorgen in alle vroegte ook in de Maasstad gegrepen. De radiosurveillancebrigade van de politie had 's nachts op de Kar- melweg een auto zien staan, die een aanrijding had veroorzaakt en verlaten was. Een rechercheur ging op onderzoek uit en bradht de wa gen naar het bureau Westersingel. Het vreemde van het geval bracht hem er toe opnieuw per politie auto erop uit te trekken en voor alle zekerheid stak hij de foto's van de ontvluchte gevangenen in zijn zak. Op de Goudsesingel gekomen zag hij twee mannen lopen, die spre kend op de foto's geleken. Maar het tweetal had al lont geroken, liep de van Galenstraat in en ging daar kwasi huisnummers staan bekijken. „Handen omhoog" klonk het even later, waarna de rechercheur, zich legitimerend, hen sommeerde mee te gaan. De Rot terdammer, de 25-jarige H. P. J. voldeed hieraan, maar de ander, de 29-jarige Hagenaar J. J. van H. nam de benen. Na het lossen van waarschu wingsschoten, die geen effect sor teerden, stapte de rechercheur met de ene arrestant in de wagen en gaf de chauffeur opdracht nog wat rond te rijden. Op de Boezemsin gel werd de vluchteling gesnapt. Wel vluchtte hij de tuinen in, maar het was toevallig vlak bij een po litiebureau, waaruit even later op verzoek een heel legertje agenten kwam. In tirailleurslinie trok men de tuinen af en een kwartier nadat de Rotterdammer was gegrepen, zat ook de Hagenaar weer in de wagen. En daarmee was het avon tuur en het drietal vluchtelingen, dat nauwelijks twee dagen had geduurd, weer ten einde. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wanneer u op een speld gaat zitten, springt u op. Wanneer u een idee krijgt, moet u ook opspringen en het uitvoeren. 's-GRAVENHAGE, 15-8 - Op het terrein van de Shell installa ties en fabrieken „Pernis" heeft zich gistermiddag een ontploffing voorgedaan in de fabriek, waar insecten bestrijdingsmiddelen wor den vervaardigd. Hierbij werden zeven leden van het personeel van aannemers licht gewond. Zij zijn onmiddellijk overgebracht naar de polikliniek van de raffinaderij. Naar de oorzaak van de ontplof fing zal een onderzoek worden in gesteld. ZWARTE OOIEVAAR Aan de kust bij Hornhui- •J* zen in Groningen, is een X zeldzame vondst gedaan. Daar werd een totaal ver- zwakte zwarte ooievaar aan- getroffen. Het dier is over- gebracht naar het Noorder i Dierenpark te Emmen. De y vogel wordt daar nu ver- X pleegd. Zwarte ooievaars komen eigenlijk alleen maar X voor in Oost-Duitsland en •j* Denemarken. Aangenomen wordt dat deze zeer zeldza- me gast verdwaald is. Knaapje verdronken NOORD-SCHARWOUDE, 15-8 - Gistermiddag is aan het strand te Sint Maartenszee de 9-jarige W. Slagt uit Naarden bij het zwem men verdronken. Het knaapje ver dween in de buurt van de gevaar lijke strekdam in de golven. Hij logeerde met zijn ouders in dit badplaatsje. Na vermissing vond men het jongetje vrij spoedig. Toepassing van kunstmatige adem haling had echter geen resultaat m$er. TILBURG - Veldmaarschalk B. Montgomery zal op 17 augustus a.s. een bezoek brengen aan Tilburg. Om 18.30 wordt een ontvangst ge houden door b. en w. op het paleis -raadhuis, gevolgd door een muzi kale show te verzorgen door het tamboerkorps van het garderegi ment Prinses Irene in gala-tenue. Om half acht zullen oud-strijders aan de veldmaarschalk worden voorgesteld, waarna de Engelse gast om acht uur in het paleis raadhuis een lezing zal houden voor het genootschap Nederland- Engeland. VoorzitterCentraal Bureau over: Groeiende tegenstelling landbouw en industrie HELSINKI, 15-8 - Als voorzitter van de C.A.V. voor de landbouw „Centraal Bureau" te Rotterdam heeft de heer H. D. Louwes een toe spraak over „wezen en waardering van de boerenarbeid" voor de alge mene vergadering van de „Confederation Européenne de I'agriculture" ie Helsinki gehouden. Zonder te vervallen in roman tische bespiegelingen schetste de heer Louwes boerenleven en -ar beid aantrekkelijk om de nauwe aanraking met de natuur, de rust, het eigen baaszijn met eigen be- staansverantwoordelijkheid e.d. Daarnaast staat de harde werke lijkheid van vaak eentonige arbeid onder moeilijke weersomstandig heden in natte aarde en bedompte stallen. Sobere omstandigheden De overgrote meerderheid van honderden miljoenen kleine boe ren leeft in uiterst sobere omstan digheden en, ondanks hard wer ken, in grote ongewisheid. Ze heb ben te kampen met geringe ar- beidsproduktiviteit, verspreide lig ging van veel te kleine oppervlak^ ten grond hunner bedrijven, uit gemergelde pachtsystemen, gebrek aan en onmogelijkheid van me chanisatie, verouderde methoden van arbeid en cultuur, erosie etc. Deze miljoenen boeren, aldus de heer Louwes, vormen in hun mas saliteit bij verre het grootste pro bleem van onze wereld van nu, juist omdat zij zich hun armoede en uitzichtloosheid bewust worden en die niet zonder meer verder aanvaarden. Ook in Europa Hoewel de situatie in Europa doorgaans beter is, dan de ge schetste, behoort de overgrote meerderheid der boeren tot de kleine boerenstand. Ook zij hebben last van verspreide gronden, ver ouderde bedrijfsgebouwen, geld gebrek voor vernieuwing en ver betering en te kleine mogelijkhe den voor mechanisatie. Onderwijs en voorlichting bereikt een vaak nog te klein percentage van de boeren. Zij weten te weinig van voordelige bedrijfsvoering, woon klimaat en verkeersmogelijkheden en openbare diensten laten vaak nog veel te wensen over. Het wezen van de boerenarbeid, altijd zinvol en onmisbaar, is nog altijd een zware en lange arbeid, die de pas met de ontwikkeling in de moderne industrie etc. niet of nauwelijks kan bijhouden, aldus de heer Louwes. Alles moet ge daan worden om, zoals voor de in dustrie, met sociale wetgeving, hygiëne en automatisering ver lichting voor de landarbeid te bereiken. Het leven van het boerengezin op het boerenbedrijf dient door moderne verkeers- en communi catiemiddelen uit het isolement te worden gehaald. Harde arbeid en soberheid worden in toenemen de mate vergeleken met de wel stand in andere bevolkingsgroepen. Vooral de boerenjeugd kijkt kri tisch tijdens deze tweede industri ële revolutie. Groeiende tegenstelling De groeiende tegenstelling tus sen de stormachtige moderne in dustriële ontwikkeling en haar kli maat van sociale wetgeving en de agrarische wereld met haar bin ding aan een eeuwenlange ontwik keling en traditie met veel geleide lijker mogelijkheden voor moderni sering, kunnen vermijden. -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1