PROBEER M NESCAFÉ f.126 ONZE CYCLAAM STAD EN PROVINCIE LAATSTE NIEUWS RUSSISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Ingezonden mededeling Tijdelijk Junior-bus van f. 1,43 voor Zeeuwen, op de bres voor de visserij ADVIESCOMMISSIE VOOR PROBLEMEN ROND DELTAPLAN INGESTELD VL1SSINGEN, 14-8 - Het Pro- vlnciaal bestuur van Zeeland, on der voorzitterschap van de com missaris der koningin in de pro vincie Zeeland, jonkheer mr. A. F. C. de Casembroot, heeft vanmid dag in de Statenzaal te Middelburg een hearing gehouden inzake de afsluiting van de zeearmen en de hieruit voor de Zeeuwse visserij en de oester- en mos setcultuur voortvloeiende gevolgen. Aan deze hearing werd deelge nomen door de gemeentebesturen van Tholen, Zierikzee, Ierseke, en Bruinisse, alsmede door de Delta commissie van Provinciale Staten Kleding en schoeisel voor de hond :j: UTRECHT, 14-8 - Het is zover. Uw pekineesje, uw Y *i* tackel of dwergpoedeltje, X X maar ook uw boxer, her- dershond of St. Bemhard, X X behoeft niet langer onge- y Y kleed en ongeschoeid door X het leven te gaan. Op de komende najaarsbeurs zal X een complete regenjas met capuchon en een paar leren laarsjes voor uw hond wor- •j. den geïntroduceerd, y De importeur van dit X Duitse hondenkledingstuk y en schoeisel kan het niet 'X langer aanzien, dat in Ne- ♦J* derland de honden zo onge- X soigneerd aan de lijn lopen. •j» Op de vijfde verdieping van het jaarbeursgebouw zal A men vanaf 3 september de- y ze hondenrobe kunnen be- X wonderen en bestellen. De Y regenjas en schoentjes zijn in verschillende kleuren uit- ♦j» gevoerd. In kunstleder en X gevoerd met een warme, kleurige, wollen stof, biedt X het regenjasje een weldadi- ge bescherming tegen het X kille Hollandse klimaat. De X schoentjes zijn van 'n zacht Y leder met heuse leren zool. Vooruitstrevend Zeeuws initiatief Diskussie-avond over oorlogs- vraagstuk SINT KRUIS, 14-8 - Zaterdag avond 14 september zal in het dorpshuis te Sint Kruis van ge dachten worden gewisseld over de atoombom en over de mogelijkhe den om de oorlog uit te bannen. Burgemeester J. M A. C. van Don gen, tweede kamerlid en voorts bekend als Noordpoolreiziger, heeft mevrouw E. S. van Hlnte-Zand- vliet, presidente voor Nederland van de Vrouwen Wereld Unie voor internationale eensgezindheid, waarvan ook mevrouw de Casem broot bestuurslid is, uitgenodigd deze discussie-avond te beleggen. Zij vond prof. M. Knap, wereldfe deralist en directeur van het cen traal bureau anti- atoomactie te Haarlem en de voorzitter van de stichting propaganda voor federale wereldregering, de heer J. A. C. van der Kraan te Rotterdam, be reid deze discussie mede te willen voeren. van Zeeland, vertegenwoordigers van de oester- en mosselbedrijven te Ierseke en vertegenwoordigers van de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserij belangen „Zevibel". Hoewel er op dit mo ment nog niets definitiefs bekend is over de juiste afsluiting der zeearmen en de te nemen proeven voor de voortzetting der Zeeuwse oester- en mosselcultuur, zijn ge deputeerde Staten van Zeeland van mening, dat thans niet langer mag worden afgewacht, daar men anders achter de feiten zal aanlo pen. Reeds nu zijn problemen voor de Zeeuwse visserij ontstaan, want door de aanleg van de afsluitdam bij Kats, waar men bezig is een bouwput voor de sluizen te maken, zullen enkele 'mosselpercelen ten gronde gaan en door de afsluit dam bij Flakkee zullen eveneens enige oester- en mosselpercelen verloren raken. Met de volledige instemming van de vergadering hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland beslo ten tot het in het leven roepen van een speciale adviescommissie voor alle visserij problemen rond de Deltawerken. Zij zal zich bezig moeten houden met alle schakerin gen van de allerongunstigste tot de gunstigste toe. De commissie zal bestaan uit leden van het Zeeuwse bedrijfsleven uit Gede puteerde staten, de provinciale planologische dienst, het econo misch technologisch instituut voor Zeeland en de Provinciale Water staat. Ter voorbereiding van de in stelling van deze visserij commis sie werd een adviescommissie in gesteld, die bestaat uit personen, die geen bedrijfsgenoot zijn. Voor zitter is het lid van Gedeputeerde Staten de heer M. J. van Poelje, als leden werden gekozen, de bur gemeester van Bruinisse, de heer K. Michaelis, de burgemeester van Ierseke, de heer A. C. Willemsen, de sekretaris der „Zevibel", drs. R. Cambier en Ir. J. D. Dorst, voor zitter bestuur visserij op de Zeeuwse stromen. Verwacht mag worden dat eind september de in stallatie van de speciale visserij commissie zal geschieden. Openstelling mosselzaadbanken Het ligt in de bedoeling de mos selzaadbanken voor het vissen van mosselzaad in de Zeeuwse stromen open te stellen op maandag 16 sep tember a.s. Was anders de open stelling van de mosselzaadbanken niet meer dan een formaliteit, om dat er zo goed als geen mosselzaad aanwezig was, thans is dit niet het geval, er is in Zeeland, terwijl wij dit schrijven zaad in overvloed. Er zijn echter insiders, die me nen, dat wanneer de springtijen of giertijen in het water komen, die juist in augustus en september dikwijls zo bijzonder groot zijn, d.w.z. dat de stroomsnelheden van eb en vloed om deze tijd van het jaar groter zijn dan anders, de stroom nog een groot gedeelte van het nu gereed liggende zaad, kan meenemen, zodat tegenvallers als dan nog mogelijk zijn. MOSKOU, 14 aug. De Sowjet- partijsecretaris Chroesjtsjef is woensdagmiddag per vliegtuig in Moskou aangekomen. Wie zijn cyclaam in mei buiten gebracht heeft moet er om denken, dat in augustus de plant opgepot moet worden in een mengsel van 2 delen kleizodengrond, 2 delen bladgrond en 1 deel turfmolm. Nu kan de plant weer naar buiten tot eind september, waarna zij een plaatsje krijgt in een koele kamer teneinde het verdrogen van bloem knoppen te voorkomen. De cyclaam is een voortreffe lijke kamerplant, die maanden ach tereen kan bloeien, mits zij het naar haar zin heeft. Daaraan ont breekt echter nog wel eens het een en ander. De beste methode om een cy claam goed te houden is haar te plaatsen in een matig verwarmde kamer in het volle licht en op een luchtige plaats. Pas op met water. Het is een knolgewas, dus bestaat er gauw kans op verrotting, waar door het is reeds alom bekend, nooit water gegeven mag worden op de aarde, maar op een schotel tje en dan moet dat water ook nog aan de lauwe kant zijn. Koud water neemt zij niet op, althans niet gemakkelijk. Wij die nen er voor te zorgen, dat het wa ter, dat zij na een half uurtje niet heeft opgezogen, verwijderd wordt, want laten we het staan, dan krijgt zij te veel van het goede en wer ken we rotting in de hand, ook worden de bladeren daardoor geel waardoor de kracht eruit gaat. Beginnen de bladeren slap te hangen, dan is dat een teken dat duidt op watergebrek; we dienen dit euvel zo spoedig mogelijk te herstellen door een bad in een em mer lauw water. En weinig mest. Tijdens de bloei moet elke week kunstmest worden gegeven, terwijl we de uitgebloeide bloemen direct verwijderen. Is het met de bloei afgelopen, dan verhuist de plant naar een onge- stookt vertrek, wel in het licht. Alsdan moet slechts weinig water gegeven worden, terwijl in het ge heel geen mest mag worden toege diend. Men lette goed op, want zodra de groei weer begint, geven we weer meer water. Af en toe mest is wenselijk, maar beslist niet vaker dan eens in de drie weken, alleen tijdens de bloei moet de plant elke week kunstmest krijgen, de eerste maand na de groei verschijnselen mag geen mest gegeven worden. (Nadruk verboden) Waterstaat pleegde overleg met Zeeuwse magistratuur Bijeenkomst te Bruinisse Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft er steeds bij de Rijkswaterstaat op aangedrongen, dat wanneer plannen voor werken in Zeeland bij deze rijksdiensten worden uitgewerkt het college hiervan op de hoogte wordt ge steld, en dat deze met de betrok kenen in Zeeland worden bespro ken. Dit werd medegedeeld tijdens 'n gisteren te Bruinisse gehouden bijeenkomst waaraan werd deel genomen door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, de Delta-com missie der Provinciale Staten, de werkgroep Delta zaken Zeeland, het gemeentebestuur van Bruinis se, vertegenwoordigers van het waterschap, het landbouwschap, en de Kamer van Koophandel. Be sproken werden ondermeer de mogelijke plannen voor de haven van Bruinisse, die tot de zwakke atsen in Zeeland behoort, en de ligging van het aansluitings- punt van de afsluitdam door de Grevelingen, zulks in verband met het uitbreidingsplan van Bruinisse. Voorts kwam een eventueel te bouwen werkhaven ter sprake. In beginsel werd tussen alle betrok kenen volledig overstemming be reikt. ZIERIKZEE De schijnwerpers op Dixieland Vanavond zullen de schijnwer pers op het Havenplein gericht worden op een entoesiast groepje jonge mensen, die zich tot ideaal hebben gesteld het spelen van de originele jazz, zoals die vroeger (in de jaren 1930 ongeveer) in New Orleans een hoogtepunt bereikte. Wij doelen op het „Dutch Swing College", dat bij goed weer het zomeravondfeest in de openlucht zal verzorgen of anders in de Con certzaal. De D.S.C. is oorspronkelijk een studenten-orkest en heeft tegen woordig als leider pianist Joop Schrier, die ook bekendheid heeft verworven als Bachkenner en •vertolker. Zeer populair werd de band door de nummers „When the Saints" en „dr. Jazz" in samen werking met de Engelse zangeres Neva Raphaello. Opnamen van deze classics veroorzaakten 'n wa re rage onder (de merendeel jeug dige) fans. Bekend zijn ook de op namen gemaakt met de befaamde neger-sopraan-saxofonist Sydney Bechet. Als voorbeeld heeft het orkest zich gesteld grootheden als Louis Armstrong, King Oliver en Bechet. In de laatste tijd evenwel ontwikkelden zij een meer per soonlijke stijl. Van de misvatting dat dans-, amusement of andere lichte mu ziek „jazz" is zal men ongetwijfeld terugkomen na een bezoek aan het concert, waarop inzonderheid de jeugd van het eiland zich al vele weken heeft verheugd en waar zij dus wel in grote getale „acte de presence" zal geven. Verbetering. Rijksweg Wij vernemen dat zeer binnen kort een aanvang zal worden ge maakt met de verbetering van de Rijksweg nr. 18 vanaf de z.g. „Tol", aansluitend op de Provinciale weg nr. 2A (lopend langs de Huigen- dijk), naar de Val. Hierdoor zal mettertijd een doorgaande verbin ding de Val-Zijpe worden gereali seerd. In de bocht nabij Ruigen- dijk (die momenteel wordt opge hoogd), zal een druppelvormige verkeersgeleider worden aange bracht. BURGH-HAAMSTEDE Gasten Auto Rally 1957 Dinsdagmiddag - organiseerde V.V.V. Burgh-Haamstede voor gasten uit haar gemeenten weder om de jaarlijkse auto rally, waar aan door niet minder dan 33 auto's werd deelgenomen. Bij de deel nemers, die uit diverse landen af komstig waren, was de jongste deelnemer 25 jaar, terwijl er ook een Normandië-veteraan aan deel nam. Begunstigd door heerlijk weer werd genoten van vele onbekende wegen, terreinen en uitzichten. Om 5.15 uur werd de finish gesloten, waarna de prijsuitreiking door Jhr. A. van Citters, namens het bestuur van V.V.V. plaats vond. De le prijs was voor de heer A. P. Schat met 42 strafpunten, 2e de heer W. A. Leeuw met 88 straf punten, 3e de heer M. C. J. Pilaar met 99 strafpunten, terwijl de poe delprijs naar de heer J. T. A. War ner ging, die 376 strafpunten kreeg. Verder werden aan de deelnemers nog een 18-tal prijzen uitgereikt, waaronder enige fraaie cadeaux, geschonken door een badgast, die reeds voor de derde keer meereed. Na de prijsuitreiking, dankte de heer Schat (le prijswinnaar) Jhr. A. van Citters namens de rijders met enkele vriendelijke woorden voor het samenstellen van de rit en de gehele organisatie, waarvan weer zeer genoten was en welke bij uitstek gezellig was en een goede sfeer schiep. Dr. Pilaar dankte eveneens de organisator en bood hem, met een toepasselijk woord een fraaie herinnering aan deze tocht aan. RENESSE Concert Kon. Harmonie „Kunst en Eer" Zaterdag 17 augustus a.s. hoopt de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee een concert te geven op de muziektent te Renesse, des avonds om 8 uur, waarbij het vol gende programma zal worden uit gevoerd: Semper Fidelis, marsch, Sousa; Een morgen, een middag en een avond in Wenen, Fr. von Sup- pé, arr. Bauwens; La Housarde, militaire wals, L. Ganne, arr. Kel- sen; Ciaconna Antiqua, Gerard Boedijn; Fantasie uit de opera „Le Coeur et la Main" Lecocq, arr. Go- vaert. Pauze. Suite Ballet, Fran cis Popy; Julie, trompetpolka, so list W. Bil; De Komeet, piccolo polka, solist E. A. de Looff; Selec tie uit „De Vogelkoopman", Zeiler, arr. S. P. van Leeuwen; Trafalgar, marsch, W. Zehle. Bruinisse in het licht van de Delta-plannen In dezelfde persconferentie, waarin de Commissaris der Ko ningin mededelingen deed over de instelling van een Visserijcommis sie, werd iets verteld over de be spreking die te Bruinisse werd ge houden over de vraagstukken, die door het Delta-plan en de dam van Flakkee naar Duiveland voor Bruinisse ontstaan. Deze bespre king werd o.m. bijgewoond door de Commissaris der Koningin, leden van de Ged. Staten, die zitting hebben in de Delta-commissie, de hoofdingenieur-directeur van de Rijks Waterstaat, Ir. H. D. J. Swa- ters, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, Ingeni eurs van de Rijkswaterstaat, afd. Delta-zaken, leden van de Kamer van Koophandel. De bijeenkomst werd gehouden in het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw. Onderwerp der besprekingen was het herstel van de zwakke plaatsen in de zeewering bij Brui nisse, de situatie van de gemeen tehaven, de aanleg van de even tueel bij Bruinisse te bouwen werkhaven en het punt waar de dam van Flakkee en Duiveland aan de zijde van ons eiland moet sluiten. Dit laatste in verband met de uitbreidingsplannen van de ge meente Bruinisse. Over deze plan nen werd tussen de belanghebben den overeenstemming bereikt, maar nadere inlichtingen werden niet verstrekt. Excursie Nederlandse Fruittelers Organisatie naar Westelijk Schouwen In het kader van de jaarlijkse excursie, die de Ned. Fruittelers Organisatie ieder jaar voor zijn leden organiseert, werd woensdag middag ook een bezoek gebracht aan het fruitbedrijf van de heer Jac. Steur in Westenschouwen. Het gezelschap, bestaande uit onge veer 60 deelnemers, waaronder een groot aantal dames, was des morgens via Katseveer uit Goes naar Zierikzee gekomen, waarna een tocht via Brouwershaven naar de Westhoek werd gemaakt. In Burgh verwelkomde de vice-voor- zitter van de afd. Westelijk Schou wen van de N.F.O., de heer J. P. C. Boot, het gezelschap namens de afd. Na de maaltijd werd een be zoek gebracht aan het fruitbedrijf van de heer Jac. Steur, waar ge constateerd werd, dat dit bedrijf een flinke opbrengst belooft te ge ven, wat in ons land dit jaar niet veel voorkomt. De assistent bij de R.T.V.D., de heer J. A. v. d. Weel, gaf een korte uiteenzetting van de opbouw van dit nog betrekkelijk jonge bedrijf, waarbij hij op- brengstcijfers noemde, die men hier niet verwacht had. Na een omgang over dit bedrijf werd door de afd. aan de deelnemers een verversing aangeboden, welke zeer op prijs werd gesteld en waarvoor een der deelnemers namens allen dankte, terwijl hij ook de heer Steur dank zegde voor de ont vangst op dit goed verzorgde be drijf. Waarschijnlijk 23 doden KOPENHAGEN, 15-8 - Een Rus sisch passagiersvliegtuig, dat op weg was van Riga naar Kopenha gen, is donderdag in de zuidelijke haven van Kopenhagen neerge stort. Men heeft de hoop opgege ven dat nog een van de inzittenden gered kan worden. Het toestel had 18 passagiers en vijf bemannings leden aan boord. Het stond op het punt te landen op het vliegveld Kastrup bij Ko penhagen. Vanwege de dichte mist zou het opdracht hebben gekregen boven de haven te blijven cirke len. Bij zijn vlucht boven de haven raakte het echter de top van een fabrieksschoorsteen. Het viel toen in het water van de haven, kwam hierbij op zijn neus terecht en bleef, voor het omsloeg en in de diepte verdween, nog enige minu ten drijven. Bij de eerste reddingspogingen zijn 5 deerlijk verminkte lijken geborgen. Het waren de lijken van 2 vrouwen, die in dienst zouden treden van de Russische ambassa de te Oslo, en 3 mannen. Voorts zijn 3 diplomatieke paspoorten, toebehorend aan vrouwen en een aantal documenten gevonden. Kikvorsmannen zijn in het wa ter afgedaald om het wrak te kun nen bereiken. Tot nu toe heeft men het echter nog niet gevonden. Het water op de plaats van het onge luk is ongeveer 7 meter diep. 6.34 v.m. 18.40 n.m. Verwachting tot vrijdagavond: KOEL WEER Koel weer met veel bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. 16 aug. Zon op 5.27, onder 20.05. Maan op 21.54, onder 11,49. Laatste kwartier: 18 aug. te 17.16. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 aug. BROUWERSHAVEN: 16 aug. 6.00 v.m. 18.18 n.m. HET WEEROVERZICHT De depressie, die gisterochtend bij Ierland was gelegen, heeft nu de Noordzee bereikt. Een regen zone van deze storing trok van nacht over ons land. Vele stations tapte tussen gisteravond en van morgen 10 tot 15 mm regen af. Na het passeren van het regen- gebied kwamen plaatselijk enkele opklaringen voor. Aangezien de depressie boven de Noordzee zich langzaam verplaatst, zal ze ook morgen het weer in onze streken beïnvloeden. Met westelijk tot noordwestelijke winden stroomt dan koele en onstabiele lucht ons land binnen waarin naast opkla ringen ook buien voorkomen. „Stad Zierikzee" weer in de vaart. Woensdagmorgen 14 augustus bij de aanvang van de dienst, kwam 't stoomschip „Stad Zierik zee" na reparatie van de ketel, weer in de vaart in het veer Mid- delharnis-Hellevoetsluis, waardoor de normale toestand hersteld is. Land- en Tuinbouw Vragen over heffingsaanslagen landbouwschap 's-GRAVENHAGE, 14 aug. Het Tweede Kamerlid de heer Borst heeft aan de minister van land bouw, visserij en voedselvoorzien- ning de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat het landbouwschap dezer dagen een begin heeft gemaakt met de verzending van de heffingsaansla gen aan de betrokkenen over de jaren 1956 en 1957? 2. Is het juist, dat genoemde aan slagen betrekking hebben op de al gemene heffingen en de zg bestem mingsheffingen? 3. Is de minister ook niet van oordeel, dat het voor de betrokke nen in deze tijd financieel onmoge lijk is deze aanslagen binnen de daarvoor gestelde termijn van 3 maanden te voldoen? 4. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid al zijn invloed bij het landbouwschap aan te wenden om meer soepelheid in dezen te be trachten? ARAM - DE HEER DER SLANGEN 48. De ochtendzon zendt reeds haar eerste zwakke stralen over de zee, als Samson zijn bootje op een klein eilandje aanstuurt. Agua, die enkele uren achter de boot gehangen heeft, duikt ge luidloos onder. Even later duikt zijn hoofd weer op achter een der rotsblokken, die her en der langs de kuststrook liggen. Vanuit zijn schuilplaats ziet Agua, dat Samson de armen van zijn gevangene losbindt, waarna het tweetal de boot uitstapt. Nauwelijks zijn Sam son en Suleikah tussen de heuvels van het eilandje verdwenen, of Agua loopt, druipend van zeewater, het strand op. Huiverend sluipt de hagedis langs het voetspoor, dat het tweetal in het mulle zand achUrliet. De weg voert door leng, dor struikgewas, overgaand in geboomte. Dan, bij een open plek tussen de bomen, duikt Agua haastig achter een stam. Voor hem staat een oude, vervallen vissershut, en duidelijk hoort hij de stem van Samson: „Ziehier je verblijfplaats voor de komende maanden. Zodra het huwelijk tussen je geliefde Mario en Metella voltrokken is, vertrekken wij naar Barletta. Het zal wel geen heksentoer zijn om Crimo geld af te persen, als ik dreig, Mario te vertellen waar hij je vinden kan, hahahaha!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2