DE ZIERIKZEESCHE COURANT ONGELUK LIEP GOED AF Instruktieve tentoonstelling in Schutterszaal van Zierikzees' stadhuis A DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1957 ZIIRIKM SOli: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. «TAANN OPGENOMEN' 179/»! 1649'-» - REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee Redakteur: M. J. BIJ 0E VAATE - Tel. 309. V.N.-rapport over Hongarije wordt door V.N. besproken Speciale zitting op 10 september Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f Moeilijkheden zijn geen eie- f f ren, waarop u als een kip f f moet gaan zitten broeden. f Koninklijk bezoek aan Schouwen-Duiveland Zoals wij reeds hebben gemeld, ligt het in het voornemen van H.M. de Koningin een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland te brengen. Uit Den Haag bericht men thans, dat het bezoek is vastgesteld op donderdag 22 augustus. Achter eenvolgens zal de koningin een bezoek brengen aan Bruinisse, Nieuwerkerk, Haamstede en Zie rikzee. 's-GRAVENHAGE, 14 aug. Naar vernomen wordt ligt het in de be doeling, dat de minister van bui tenlandse zaken, mr, J. M. A. H. Luns, de speciale 2itting van de V.N. over het Hongaarse vraagstuk in New York zal bijwonen. Deze speciale zitting, die volgens berich ten uit New York op 10 september een week dus voor de aanvang van de 12e zitting van de algemene vergadering zou beginnen, zal gewijd worden aan de bespreking van het rapport van de V.N. over Hongarije. Het voornemen van minister Luns deze besprekingen bij te wonen, vloeit voort uit het standpunt van de regering, dat het rapport over de Hongaarse opstand ernstige aandacht verdient. Dit is ook geble ken uit de mededeling van enige tijd geleden, gedaan in antwoord op vragen van het Tweede Kamer lid Goedhart, dat de regering een vertaling in het Nederlands van dit rapport zoveel mogelijk zal be vorderen. Van Nederlandse zijde wordt het ook zeer belangrijk ge acht, dat de verdere behandeling van de Hongaarse kwestie op de twaalfde zitting van de algemene Opstandige beroeringen in China PEKING, 14 aug. Kranten in Pe king hebben woensdag weer mel ding gemaakt van contra-revoluti onaire activiteit in China. Ditmaal betrof het drie groepen in de pro vincie Anhwei, in het oosten van het land. De leden van een der groepen, de „Chinese Democratische Partij", zijn in juli aangehouden, toen zij in het mijngebiedvan Toengkwan- sjan pamfletten verspreiden waar in de arbeiders van een kopermijn opgeroepen werden de mijn op te blazen en de communistische par tijfunctionarissen te vermoorden. In mei was reeds een groep die onder de naam „De sekte der drie Boeddah's" werkte, onschadelijk gemaakt. Zeven leden van de sekte werden doodgeschoten, toen zij zich tegen arrestatie verzetten. 12 anderen werden gevangen geno men. De derde groep in Anhwei was het „Democratisch comité voor eigen hulp", dat volgens de kran tenberichten een ondergronds leger wilde vormen. Moskou blijft Yemen volstoppen met oorlogstuig Ook technici en adviseurs gaan er heen ADEN, 13-8 - In Aden is dinsdag officieel bekendgemaakt, dat er in de Yemenitische haven Salif weer een Russisch schip met wa pens is aangekomen. Het is de zevende zending wapens uit com munistische landen die Yemen be reikt. Behalve wapens heeft Oost- Europa tot op heden ook een vijf tigtal technici en adviseurs, o.w. piloten, geleverd. Men gelooft, dat de wapens geleverd worden inge volge een overeenkomst die de kroonprins van Yemen vorig jaar tijdens een bezoek aan Tsjecho- Slowakije sloot. De adviseurs moe ten de Yemenitische soldaten oefe nen in het gebruik van wapens. In de officiële verklaring werd voorts gezegd, dat de communis tische piloten geleidelijk het werk zullen overnemen van de Zweedse vliegers die in dienst van de re gering van Yemen zijn voor het besturen van burgervliegtuigen. Een Grieks-Nederlandse scholierenuitwisseling AMSTERDAM, 13-8 - Vanmid- dag zijn op het Centraal Station te Amsterdam 30 leerlingen (15 jon gens en 15 meisjes) van gymnasia uit Athene en omgeving aangeko men tezamen met de 30 leerlingen van de hoogste klassen van lycea en gymnasia uit de hoofdstad, die drie weken in Griekenland te gast zijn geweest. De Griekse scholie ren zullen een kleine maand in Nederland verblijven, waar zij de gasten zullen zijn van de ouders der Amsterdamse scholieren. De laatsten genoten in Athene gast vrijheid bij de ouders van de Griekse leerlingen. PASTORIE TE NUENEN GERESTAUREERD WAAR VAN GOGH EENMAAL WERKTE NUENEN, 14-8 - Vanmiddag te 14.00 uur is de oude, thans geres taureerde pastorie der Nederlandse Hervormde kerk te Nuenen, waarin kunstschilder Vincent van Gogh van december 1883 tot november 1885 'zijn atelier had, officieel geopend en ter beschikking gesteld van ds. Griffioen, Naar aanleiding hiervan is in het voormalig koetshuis der pas torie, dat omgebouwd is tot ver enigingsgebouw der Nederlandse Hervormde gemeente, een bijeen komst gehouden die onder meer werd bijgewoond door dr. J. Huls- ker, chef van de afdeling kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Ir. W. van Gogh gaf een uiteen zetting over de werken die Vin cent van Gogh in Nuenen voort- bracht.Op verzoek van de heer Huizing heeft Ir. van Gogh ver volgens met een sleutel de deur der pastorie geopend. Het gezel schap bezichtigde daarna de expo sitie van de te Nuenen wonende kunstenaars prof. Albert Troost, Hugo Brouwer, Albert Jansen, Pe ter Bust, en mevrouw Antoinette Wentholt en van enige werken van Vincent van Gogh uit diens Nuen- ense tijd. Deze expositie is van 15 tot en met 21 augustus voor het publiek toegankelijk. „Wie was Rembrandt?" Rembrandt groot mens en geniaal kunstenaar vergadering op de speciale zitting 20 goed mogelijk wordt voorbereid. Het ligt voorts in de bedoeling, dat minister Luns in aansluiting op de speciale bijeenkomst de leiding op zich zal nemen van de Neder landse delegatie bij de twaalfde zitting, die op 17 september zal worden geopend. In de Schutterszaal van het Zie- rikzeese raadhuis is tot begin sep tember te bezichtigen de bizonder instructieve en rijk gedokumen- tcerde tentoonstelling „Wie was Rembrandt"? Deze tentoonstelling is in het kader van de Rembrandt- herdenking 1956 tot stand gekomen met steun van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Het aanzien en de uit voering van de tentoonstelling is verzorgd door Het gemeentemuse um te 's-Gravenhage, de opzet en teksten zijn van dr. J. Hulsker. Het nog altijd karig met expositiege not bedeelde Schouwen-Duiveland heeft thans een goede gelegenheid in eigen omgeving kennis te ne men met het leven en werken van een weergaloos kunstenaar. Mis schien mag het velen gegeven zijn iets van zijn geheim te voelen, doch dat kunnen slechts diegenen zijn die zich lang en aandachtig in zijn- werk verdiepen. Binnen het raam van dit artikel komt het ons beter voor ons vrij te houden van een beschrijving van het tentoongestelde. Het aanwezi ge materiaal spreekt immers voor zichzelf. Beter lijkt het ons hier iets te schrijven over Rembrandt als mens en kunstenaar en te trachten op die manier mede de nagedachtenis van deze grote fi guur te eren. Het is immers zo dat Nederland eenmaal bijgedra gen heeft tot het allerhoogste in de wereldcultuur door de diepe ernst van een mens die door zijn lijden gekomen is tot een dieper door schouwen van 't leven in een al lesomvattende liefde. Rembrandt was een kunstenaar, die gelijk is aan de grootsten der aarde, het soms zo bekrompen Nederland kan hem gelijk stellen met een Michel angelo, een Shakespeare of Beet hoven. Door leed en strijd is hij zo geworden. Was hij echter op 36- jarige leeftijd gestorven dan zou hij ook reeds hebben behoord tot de grootsten. Op die leeftijd - in 1642 - was Rembrandt gevierd in Nederland. Maar zelfs de besten begrepen niet de veel grotere mens, de Rembrandt van de Staalmees ters of de Claudius Civilus. Rem brandt stierf doodarm en verlaten. Eén der vele zelfportretten Nooit natuurgetrouw Reeds in zijn eerste wérken was Rembrandt heel anders dan zijn tijdgenoten; zijn schilderijen geven nooit natuurgetrouwe beelden uit het dagelijkse leven. Zijn studies maakte Rembrandt wel naar de natuur, maar zij leveren hem slechts het materiaal voor de dro men en verbeeldingen die hij op het doek brengt. In zyn jonge ja ren zijn die droomverbeeldingen romantisch en dramatisch ge stemd, bij de oude Rembrandt be- zonkener, stiller, dieper en inner- lijker, maar droomverbeeldingen blijven het altijd. Zelfs het portret! Een portret wordt bij hem altijd meer dan een getrouwe weergave van de voorgestelde persoon: de uiterlijke vorm was slechts het stoffelijke middel van de schone visie die Rembrandt van hem had. En steeds meer worden dat de por tretten van de oude Rembrandt. Hoe dieper en liefdevoller zijn be grijpen wordt, des te meer leeft in zijn portretten de innerlijke mens. Overmoed In 1634 trouwt hij met Saskia van Uijlenburgh. Hij zingt zijn stralend geluk uit in de prachtige portret ten van Saskia. Rembrandt ver dient in deze tijd veel en zijn vrouw is gefortuneerd, zijn levens moed wordt soms tot overmoed. Zijn bruisende levenskracht uit zich soms in wild dramatische ta ferelen. Toch blijven de ogenblik ken van stillere droomstemmingen, wat men kan zien in zijn eerste landschappen, die voor zijn tijd bi zonder modern van opzet waren. Rembrandt schilderde geen be paald plekje op een bepaalde tijd, maar een drama van elementen, waarbij het licht overwint. Zo werd het landschap een middel tot zelfexpressie en verdween alle peuterigheid en werden de aflei dende details weggelaten. Stiller en inniger In de jaren van 1639 tot '42 over wint Rembrandt het te heftig dra matische en komt er een stiller en inniger uitdrukking zowel in zijn Bijbelse voorstellingen als in zijn portretten. Het spel met het licht is geen schone uiterlijkheid meer, het wordt een doordringen in de atmosfeer. Het licht krijgt een funktie, onafhankelijk van wat na turalistisch wordt gezien. Het licht is geen schijnwerper meer op de dingen, het is binnen in de dingen In 1642 kwam het leed in Rem brandt's leven. Saskia sterft, een kindje van 9 maanden achterla tend, Titus. Het huishouden liep meer en meer mis tot een jaar of tien later een jonge huishoudster Hendrickje Stoffels de teugels in handen neemt. Een faillissement is echter niet meer te voorkomen. Ook Hendrickje mocht Rembrandt niet meer behouden, in 1661 stierf zij en ook Titus moest hij zien heengaan, één jaar voor zijn dood in 1669. Het is moeilijk Rembrandt niet te laten verdrinken in een stort vloed van woorden. In ieder mens zoekt de overstelping van het le ven een expressie, maar deze ex pressie wordt door de grote kun stenaars door tijdloosheid ontvan gen. Die tijdloosheid kan de ont moeting van twee mensen beteke nen, óók in de Schutterszaal te Zierikzee. Daarom is het zo belang rijk dat wij, al is het maar voor een ogenblik een broeder in Rem- 1 brandt ontdekken. De Alpen eisen zware tol INNSBRUCK, 14-8 - Het aantal mensen dat deze zomer in Oosten rijks Tirol door ongelukken in de bergen om het leven is gekomen, is gestegen tot achttien, doordat de 18-jarige Babette Sinz uit Mün- chen, die zondag bij een val ge wond werd, dinsdag in het zieken huis van Innsbruck overleden. RECHTZAKEN V Bevroren brood X Volgend jaar zal in En- X geland bevroren brood aan X X de markt komen, zo meldt X de „Manchester Guardian". X Dit is een gevolg van een X, X nieuwe arbeidswet, die de nachtarbeid van bakkers in Engeland beperkt. In bevro- X ren brood blijft het vocht- X X gehalte stabiel en fermen- •t* tering is uitgesloten. Na ont- *t* X dooiing is het brood weer A X zacht en knappend. De toe- X X passing van deze vinding op X X grote schaal is mogelijk, y doordat men in Engeland X X grote broodfabrieken kent, y X aldus de „Manchester Guar- X dian". X Beperkingen in Ameri kaanse marine WASHINGTON, 14-8 - De Ame- rikaanse marine heeft woensdag aangekondigd dat zij haar burger personeel van 398.171 man met 4,6 procent (18.000 man) gaat inkrim pen. Marokko wordt Koninkrijk RABAT, 14-8 - De sultan van Marokko heeft besloten zijn titel te veranderen in koning, aldus deelden paleisfunctionarissen te Rabat mede. De sultan zal voort aan aangesproken \vorden als Zij ne Majesteit Mohammed de Vijfde, koning van Marokko. Vroeger luidde dit „Zijne majesteit Moham med Ben Joessef, sultan van Ma rokko". Dientengevolge heeft het land voortaan het koninkrijk Ma rokko in plaats van het Cherifijn- se rijk. Bromfiets schoot onder auto ROTTERDAM, 14-8 - Vanmid- dag is op de Crooswijkseweg te Rotterdam een bromfietser onder een auto geraakt. Zijn achterop zittend zoontje, de 10-jarige C. J. van Rij uit de Adrien Mildersstr., werd zo zwaar aan het hoofd ge wond, dat het op weg naar het ziekenhuis Coolsingel overleed. De bromfietser reed links van een auto, die plotseling linksaf sloeg, waardoor het ongeluk gebeurde. Nog eens ronde of vierkante kaas De vereniging van westduitse kleinhandelaren heeft vandaag 'n brief gepubliceerd van de Neder landse ambassade te Bonn. Daarin wordt medegedeeld, dat er nog geen definitieve beslissing is ge nomen ten aanzien van de vorm van de Goudse kazen. De Duitse kleinhandelaren hebben aange drongen op een vierkante vorm van deze kazen, daar deze econo mischer is in het vervoer, bij de opslag en bij de verkoop. Zij zijn van mening, dat de Nederlanders slechts uit liefde voor de traditie de ronde vorm handhaven. Vol gens het schrijven worden de proefnemingen door de zuivelpro- ducenten voortgezet. Jongetje gedood door auto. ZUID-BEIJERLAND, 14 aug. Om- streeks kwart over twaalf vanmid dag is in de Dorpstraat te Zuid- Beijerland het vierjarig zoontje van de heer van der S. uit Smilde door een vrachtauto overreden en aan de bekomen verwondingen overleden. Toen de heer van der S. een winkel binnen ging, plaatste hij zijn bromfiets, waarop zijn zoontje was gezeten, tegen een gevel. De bromfiets viel even later echter om en het kind werd door een juist passerende vrachtauto geraakt en zo ernstig gewond, dat het na en kele ogenblikken overleed. Prijsdaling tomaten KAPELLE, 14-8 - Onder invloed van het grote aanbod van natuur- tomaten zijn de laatste dagen de prijzen voor de tomaten op de Ne derlandse veilingen vrij sterk te ruggelopen. Voor de goede kwali teiten ligt thans de prijs rond 25 ct. per kg. Mindere kwaliteiten ha len nauwelijks de minimumprijs van 20 ct. per kg. Met acht passagiers en drie bemanningsleden aan boord schoot het vliegtuig uit Calais, Frankrijk, tijdens de landing op het vliegveld Southend bij Rochford in het Engelse graafschap Essex van de baan. Zoals de foto laat zien, kwam het vliegtuig vlak bij een elektriciteits- mast van de nabij gelegen spoorweg tot stilstand. Geen van de inzitten den liepen verwondingen op. Het cassatieberoep van „De zwarte Ruiter" 's-GRAVENHAGE, 14-8 De ad- vocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, heeft vandaag gecon cludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep van H. Gruijters uit Mierlo-Hout, bijgenaamd „De zwarte Ruiter", die in hoger be roep door het gerechtshof te 's- Hertogenbosch wegens verschil lende misdrijven is veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf en ter beschikking-stelling. Enige maanden geleden wist G. te ontvluchten uit het huis van bewaring te Scheveningen. In Rotterdam is de vluchteling toen weer gearresteerd. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 28 augustus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1