ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE Korporaal zag als eerste verschrikkelijk tafereel op de spoorbaan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chroesjtsef in Oost-Duitsland beproevingen van Russische en Duitse gezinnen" BEELD VAN EEN TREINRAMP DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 No. 18205 113e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt nnaendeg, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobetstraat 6, Zieriktee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. ft Russische leider sprak over Geen dienstplicht in Oost-Duitsland BERLIJN, 11 aug. Chroesjtsjef, de leider van de Russische commu nistische partij, heeft te Leipzig op een bijeenkomst van de plaatselijke intelligentsia gezegd, dat zijn zoon in de laatse wereldoorlog om het leven is gekomen. Volgens Chroesj- tjsef heeft vice-premier Mikojan ook een zoon in de tweede wereld oorlog verloren. Dit bericht het or gaan van de Oostduitse communis tische partij „Neues Deutsland". Chroesjtsjef zou voorts opge merkt hebben, dat een bestendige vriendschap tussen het Russische en het Duitse volk de consequentie is, die men moet trekken uit de zware beproevingen die vele gezin nen in de Sowjet-Unie en Duits land in de laatste wereldoorlog hebben moeten ondergaan. Dat be tekent volgens de Russsche partij leider, dat er geen oorlog meer in Europa zal komen en het gevolg hiervan is, dat er vrede in de ge hele wereld zal heersen, zo meldt „Neues Deutschland". De plannen van de Oost-Duitse regering om in Oost-Duitsland de algemene dienstplicht weer in te voeren, hebben voorlopig schip breuk geleden door het verzet dat de Russische ambassadeur in Oost- Duitsland hiertegen geboden heeft. Volgens het West-Berlijnse blad „Tag" past een dergelijke maatre gel niet in de ontwapeningspolitiek van de Sowjet-Unie. De Russische ambassadeur heeft daarom opdracht gegeven de cam pagne om vrijwilligers voor het Oost-Duitse leger te werven, op De strijd in Omam Verdere opmars troepen van sultan MANAMAH, 12-8 - De troeven van de sultan van Oman, die met Britse steun Firk en Nizwa (de hoofdstad van de opstandige Imam) veroverd hebben, zijn maandag opgerukt tot Birket el Mauz. Daar ontmoetten zij een tweede colonne van de sultan, die vanaf de kust van Maskat via Izki naar het zuiden was opgerukt. Het fort Birket el Mauz had zich reeds aan deze tweede colonne overge geven. Men neemt aan, dat Izki ook ge vallen is. Boven het fort Bahla, waar vrijdag nog op Britse vlieg tuigen geschoten werd, waaide maandag voor het eerst de rode vlag van de sultan. Er is in dit gebied nog maar een fort dat de witte vlag van de opstandige Imam voert, n.l. Jabrin ten westen van Nizwa. De vertegenwoordiger van de Imam, el Harty, verklaarde maan dag in Cairo, dat de val van Niz wa niet betekent dat de strijd ten einde is. De opstandelingen zullen naar de bergen trekken en een guerilla beginnen. De vertegenwoordiger zei voorts, dat de eerste Egyptische vrijwilli gers zich bij hem gemeld hebben voor strijd tegen de Britten in Omam. De Palestijnse vluchtelingen CAIRO, 11-8 - Volgens een door radio Cairo aangehaald bericht van het persbureau voor het Mid den-Oosten bestudeert het Libane se ministerie voor buitenlandse za ken op het ogenblik een nieuw Amerikaans plan voor een oplos sing van het vraagstuk der Pale stijnse vluchtelingen, in het be lang van Israël. Volgens dit plan zouden 250.000 vluchtelingen op Israëlisch gebied terugkeren in ruil voor een Isra ëlische annexatie van de kust strook bij Gaza. Ook zou een be paald aantal zich vestigen in de Iraakse woestijngebieden. Een Ca nadees plan voor emigratie van vluchtelingen naar Canada zou eveneens opnieuw in studie zijn. intensievere schaal dan tot nu toe te voeren. Volgens het blad, dat zich ba seert op inlichtingen van een naar het Westen gevluchte secrtaris van een Saksisch kringcommando, be staat er sinds het begin van dit jaar een crisis in het Oost-Duitse volksleger t.a.v. de rekrutering. Kwestie Oman voor veiligheidsraad? Troepen van sultan in Nizwa Zondagavond wapperde de rode vlag van de sultan boven het fort van Nizwa, een deel van Nizwa en het fort waren in handen van de troepen van de sultan. Drie en een half uur na de capitulatie van Firq (een fortplaats) gaf Nizwa zich over. Een gemotoriseerde kolonne on der Brits bevel reed zonder tegen stand te ontmoeten de plaats bin nen. De strijdkrachten van de Imam en een broer van deze wa ren naar de omringende bergen gevlucht. Een woordvoerder van de Ara bische Liga heeft later medege deeld dat zeven der negen aange sloten Arabische staten hebben besloten de veiligheidsraad te ver zoeken de strijd in Oman te be handelen. Mikojan wil vredeszone langs Oostzee WARSCHAU, 12-8 - De Russi- schesche eerste vice-premier Miko jan, die partijsecretaris Chroesj tsef vergezelt bij diens bezoek aan Oost-Duitsland, heeft tegenover 'n correspondent van het Poolse pers bureau P.A.P. verklaard, dat „de instelling van een vredeszone langs de Oostzee in het belang is, niet alleen van de Oostzeelanden, maar ook van de mensheid als geheel". Jamboree kreeg weer volle (regen)-laag BIRMINGHAM, 12 aug. De 35.000 padvinders op de Wereldjamboree bij Birmingham zijn zondagavond weer door zware regenbuien over vallen. De hoofdwegen van Sutton Park, waar de Jamboree wordt ge houden, waren veranderd in een modderstroom. De toestand liet zich erger aan zien dan de vorige week, doch de padvinders werden ditmaal niet verrast door het water, omdat zij greppels rondom hun tenten had den gegraven. Evacuatie was niet nodig. Dins dag en woensdag wordt het kamp opgebroken en zullen de padvin ders naar huis terugkeren. De sluitingsplechitgheid zal maan dagavond worden verricht door lady Baden-Powell, de weduwe van de stichter van de padvindersbe weging. De Franse en Britse scholen en culturele instellingen zullen ook na een hervatting van de normale betrekkingen met Engeland en Frankrijk niet teruggegeven wor den, zo heeft de Egyptische mi nister van Onderwijs verklaard. Geen hoop meer voor Eiger-slaehtoffers Slechts één der vier Alpinisten gered GRINDEWALD, 12 aug. Alle hoop is verloren. De berg heeft weer eens mensen, die hem wilden be dwingen, overwonnen, zo hebben maandag middag leden van de red dingsploegen op de Eiger in Eiger- glescht verklaard. Het lot van de gewonde Italiaan, Stefano Longhi, die door zijn ka meraden aan de bergwand vastge bonden was, is bezegeld, zo zei men De piloot van een reddingsvliegtuig heeft maandag gezien, dat Longhi in de touwen hangt waarmee hij zondag nog tegen de bergwand was bevestigd. De deken die hem be schermde, is weggewaaid. De Franse gids, Lionel Terray, die er zondag bijna in slaagde Longhi te bereiken (hij moest te rugkeren omdat zijn mobilofoon defect raakte) zei maandagmiddag, dat geen mens negen dagen lang de beproevingen waaraan Longhi bootgestaan heeft, kan overleven. Vooral de laatste 72 uur zijn ver schrikkelijk geweest. Terray is er van overtuigd, dat ook de twee Duitsers die verdwe nen zijn, om het leven zijn geko men. Jubileumtentoonstelling Nederlands trekpaard 'S-GRAVENHAGE, 12-8 - De Koninklijke vereniging „Het Ne- derlandsche trekpaard" zal dins dag 10 en woensdag 11 september haar vijf en twintigste trekpaar dententoonstelling houden te Den Bosch. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard het voorzitter schap van het erecomité bij gele genheid van deze jubileumtentoon stelling te zullen aanvaarden. Kermende mensen kropen uit portieren en deuren EINDHOVEN,12 aug. Het ernstige spoorwegongeval, dat vanmorgen omstreeks half acht nabij Woensel op de lijn Eindhoven-Best is ge beurd, heeft tot nu toe vijf doden geëist. Ongeveer vijftig personen werden gewond. Een dertigtal werd naar het Binnenziekenhuis, het St.- Jozefziekenhuis en het Diacones- senhuis te Eindhoven vervoerd. Onder hen bevinden zich enkele zwaar gewonden. Het was omstreeks half acht dat de korporaal eerste klasse W. van den Boogaart naar de Constant Rebeckkazerne in Woensel fietste. Uit de bossages die de spoorlijn markeren, zag hij plotseling tal van mensen komen, die luid om hulp schreeuwden. Onmiddellijk sprong korporaal van den Bogaart over een klein slootje, dat hem nog van de spoorbaan scheidde. Het tafe reel dat hij toen zag was verschrik kelijk. Twee treinen zaten volko men in elkaar. Kermende mensen kropen uit de portieren en ver wrongen deuren. Over de treinstel len heen lag een enorme portaal kraan, die normaal de elektrische bovenleidingen in het gareel houdt. Onmiddellijk alarmeerde hij de militairen van zijn kazerne, die de centrale post te Eindhoven op de hoogte stelden van het gebeuren. Huilende kinderen liepen langs de spoorbaan. De officier van ge zondheid van de Constant Rebeck kazerne was spoedig ter plaatse. Direkt daarna arriveerden ook art sen, ambulanceauto's en Rode Kruispersoneel uit Eindhoven, Hel mond, van de vliegbases Welschap, Den Bosch en ander omliggende plaatsen. Ook rooms katholieke geestelijken uit Eindhoven waren spoedig op het terrein van de ramp aanwezig. De slachtoffers werd ter plaatse eerste hulp verleend, waar na zij per ambulance naar de drie De stembus sprak op Java Indonesische communistische partij de grootste geworden DJAKARTA, 12 aug. De Indone sische communistische partij P.K.I., is, naar maandag in Djakarta is bekend gemaakt, thans de grootste partij op Java geworden. Volgens de eerste voorlopige uit slagen van de regionale verkiezin gen, welke zaterdag 10 augustus in West-Java werden gehouden, hebben de communisten de natio nalistische P.N.I, in Bandung van de eerste plaats verdrongen. Na telling van de biljetten van 600 van de in totaal 700 stembu reaus in Bandung bleek, dat de communisten daar 90.000 stemmen verkregen of 28.000 meer dan bij de verkiezingen voor de grondwet gevende vergadering, welke twee jaar geleden werden gehouden. De nationalisten zakten van 83.000 stemmen in 1955 tot 54.000 stemmen nu. De voornaamste Islmietische en anti-communistische partij Mas- jumi in grootte de derde partij in Bandung, doch sinds 1955 de grootste in de provincie West-Java hadnhaafde haar positie met 39.000 stemmen. De Orthodox-Islamietische Nah- datul Ulama bleef vierde met 17.000 stemmen. Politieke figuren van West-Java voorspelden maandag, dat de com munisten in Bandung minstens 100.000 stemmen zullen hebben. Intussen is van de zijde van de nationalistische partij opnieuw aan gedrongen op herstel van de sa menwerking tussen Masjumi, Nah- datul en P.N.I. Eindhovense ziekenhuizen werden vervoerd. Drie doden, onder wie een postambtenaar uit Amsterdam, werden geborgen. Om kwart voor een was men nog bezig twee doden te bergen. Het zijn vermoedelijk twee meisjes, die in het verwron gen treinstel beklemd zitten en aan de bekomen verwondingen reeds zijn overleden. Met snijbranders hebben de mannen van de spoor- wegongevallendienst zich toegang verschaft tot een coupé, waarin zij de stoffelijke resten aantroffen. Het terrein van de ramp ligt be dolven onder stukken verwrongen staal,coupedeuren en glas. De post kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. De beide treinen, een uit de richting Den Bosch en de ande re uit Eindhoven, zijn volkomen in elkaar geschoven. In een droge sloot langs de spoorbaan liggen twee verwrongen treinstellen. Vuurwerk voor Chroesjtsjef BERLIJN, 12-8 - Het bezoek van de Russische leiders aan Oost- Duitsland zal dinsdagavond met het grootste vuurwerk dat Berlijn ooit gekend heeft, eindigen, aldus de Oostduitse radio. Nikita Chroesjtsjef en Anastas Mikojan en de Oostduitse communistische leiders Walte Rulbricht en Otto Grotewohl zullen op het Marx-En- gels-plein, waar het vuurwerk wordt afgestoken, het woord voe ren. Bouw kernreactor in in Petten HAARLEM, 12-8 - Gedeputeer de Staten van Noord-Holland heb ben aan het gemeentebestuur van Zijpe medegedeeld, dat - krachtens artikel 20 van de wederopbouw- wet - vergunning is verleend aan het reactorcentrum Nederland om tot het inrichten van een kernre actor in Petten over te gaan. Gidsen, die maandagmiddag uit Eigerslescht naar de top van de Eiger vertrokken, moesten door het slechte weer terugkeren. Zij heb ben de hoop opgegeven en zullen geen poging meer wagen om Longhi te redden. Het ziet er naar uit, dat de Zwit serse, Franse, Italiaanse, Duitse en Poolse vrijwilligers, die met gevaar voor eigen leven zich tot het uiter ste ingespannen hebben, slechts een der vier gestrande Alpinisten, de Italiaan Claudio Cordi, hebben kunnen redden. De vliegramp bij Merauke s-GRAVENHAGE12-8 - Kort na aankqmst van gouverneur van Baal is op het vliegveld van Me rauke een mariner geland met aan boord een commissie van onder zoek onder leiding van kapitein luitenant ter zee-vlieger A. Bruin- sma. Met de gouverneur en de com mandant zeemacht Nieuw-Guinea begaf het gezelschap zich naar de omgeving van de startbaan, waar het ongeluk waarschijnlijk tijdens de start is gebeurd. Om drie uur 's middags plaatselijke tijd was de politie nog bezig met de berging van de slachtoffers. Het vliegveld van Merauke, dat tot aan het einde van de Tweede wereldoorlog in gebruik was bij de geallieerden, ligt in een grote laag vlakte, die zich in noordelijke richting uitstrekt tot aan het cen trale bergland. Het ligt enke'D ki lometers buiten Merauke en is daarmee verbonden met een niet- verharde weg, die bij aanhouden de droogte grote stofwolken op werpt en bij de dikwijls voorko mende zware regenval bijna onbe gaanbaar wordt door diepe water kuilen en modder. In de laag vlakte zijn uitgestrekte moerassen, is bedekt met oerwouden en wordt doorsneden door talloze rivieren. Jongste pilote opende luchtvaarttentoon stelling "s-GRAVENHAGE, 10-8 - Gon- ny Bruys, de jongste vliegtuigbe stuurster van Nederland, die op 15-jarige leeftijd nabij haar woon plaats Bergen op Zoom voor de eerste maal een solovlucht in een Piper Cup maakte, drukte op ver zoek van de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor luchtvaart, de heer C. Kolf, een knop in en onmiddellijk be gonnen de motoren van alle model len, die op de tentoonstelling „Een halve eeuw luchtvaart", georgani seerd ter ere van de gouden K.N.V.V.L. te draaien, in daartoe door Vroom en Dreesman te Den Haag beschikbaar gestelde ruim ten, was door deze eenvoudige handeling van Nederlands jongste pilote symbolisch geopend. I Het is een slecht plan, dat geen verandering toelaat. Ontsnapte inbreker meldt zich bij politie AMSTERDAM, 12-8 - De 28-ja- rige voeger M. E. uit Hilversum, die op zondagochtend 28 juli om streeks half elf via het dak uit het huis van bewaring aan de Wete ringschans teAmsterdam wist te ontsnappen, heeft zich vanochtend om kwart voor acht vrijwillig bij het politiebureau te Hilversum ge meld en is terstond naar Amster dam teruggebracht. Hij is thans weer in het huis van bewaring op gesloten. Zo is ook aan de vermetele ont vluchting van deze beroepsinbre ker, die op 15 juli j.I. door de Am sterdamse rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, een eind gekomen. De vluchteling heeft zich ruim twee weken in Hilversum schuil weten te houden, voor hij het besluit nam, zich maar weer bij de politie aan te geven. De lugubere ■vondst in Zaudvoort ZANDVOORT, 12-8 - Dr. Hulst uit Leiden heeft vanochtend de sectie verricht op de romp van een ontzield lichaam, dat enige jon gens zondagmiddag in een van de modderkommen in Zandvoort heb ben ontdekt. Het bleek afkomstig te zijn van een mannelijk persoon, waarvan de leeftijd nog niet is na te gaan. Volgens schatting zou het lichaam ongeveer twee jaar in de modder gelegen hebben. Iïet bleek nog vrij gaaf te zijn. Nu als vast staand wordt aangenomen dat een misdrijf is gepleegd, is naar ove rige ledematen gedregd. Vrouw vermoord te Amsterdam Zondagavond is op- een kamer aan de O.Z. Voorburgwal te Amster dam, een vrouw „uit het leven" vermoord door een onbekende. De vrouw is door wurging om het le ven gekomen. De vrouw, die door haar man op de divan in het kamertje in het souterrain werd gevonden, had op haar bloese bloedsporen, die nu onderzocht zullen worden om de bloedgroep te bepalen. Het motief voor de moord is voor de politie nog een raadsel. Zondagmorgen te gen zes uur heeft een der vrou wen, die een kamer in het huis heeft, „magere" of „kleine Josje" zoals het slachtoffer op de Burg wallen bekend stond, nog zien wan delen. Uit de bloedsporen op de bloese van het slachtoffer (mogelijk af komstig van de moordenaar) en een verschoven kamermat, leidt de re cherche af, dat aan de moord een worsteling vooraf is gegaan. Voorts waren de laden van een kastje in het kamertje uitvoerig doorzocht. Het Aquaduct van de Colorado Rivier - gedeeltelijk kanaal, gedeeltelijk tunnel en gedeeltelijk pijpleiding - is een onderdeel van de watervoor ziening van 66 districten in het zuiden van Californië. Dagelijks wordt een hoeveelheid van 4,5 miljoen kubieke meter zoet water getranspor teerd over een afstand van bijna 900 kilometer, waarvan 400 kilometer bergachtig gebied en woestijn. Tienduizenden vierkante kilometers grond kunnen met dit water vruchtbaar worden gmaakt, waardoor aan miljoenen mensen een bestaan is verzekerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1