Botsing tussen expressetrein en stoptrein met fatale gevolgen Raad van Serooskerke wil oude o.l.=school bestemmen voor verenigingsgebouw Kosten voor de verbouw liggen erg hoog Onder voorzitterschap van wet houder Klornpe kwam de raad van Serooskerke in openbare vergade ring bijeen. Afwezig wegens uit- stedigheid was wethouder Oosse. De voorzitter deelde mee dat met de Herverkaveling overleg is ge pleegd over het aanwijzen als stortplaats voor huisvuil etc. van de Klompegeul. Mocht deze plaats hiervoor aangewezen worden dan zal de gemeente om aansluiting bij de reinigingsdienst Duiveland ver zoeken. Ged. Staten verleende goedkeu ring aan het raadsbesluit tot on derhandse aanbesteding van de bouw van 6 woningwetwoningen, echter onder voorwaarde dat de centrale directie van het ministe rie van Volkshuisvesting en bouw nijverheid dit besluit eveneens goed zal keuren. Door de beste dingsbeperking zal deze goedkeu ring voorlopig achterwege blijven, zodat voorlopig nog niet tot de bouw kan worden overgegaan. Ministeriële goedkeuring was in gekomen op het wederopbouwplan van de gemeente. De begroting 1957 werd door G.S. goedgekeurd, onder aantekening dat spoed be tracht zal moeten worden met de afwikkeling van de overdracht van enkele woningwetwoningen aan de huidige bewoners. In dit verband deelde de voorzitter mee dat de notaris bezig is met de bewerking van de overdracht en dat deze spoedig zal plaats vinden. Voorts zouden G. S. gaarne zien dat de personeelssterkte ter secre tarie teruggebracht zou worden tot het normale peil van voor de ramp. De ambtenaren zijn in dienst van de gemeente Noordwelle, zodat met deze gemeente over deze kwestie overleg zal worden gepleegd. De secretaris deelde nog mede dat de huidige bezetting van twee ambte naren zeer zeker niet te veel is naar zijn mening. Besloten werd medewerking te verlenen aan de voorbereidende werkzaamheden voor de a.s. najaar te houden polio-vaccinaties. Naar aanleiding van een adres van het Rijksinstituut zuivering van af valwater werd z.h.s. besloten het technisch adviesbureau der Ver. van Ned. Gem. opdracht te geven voor het maken van een bestek en kostenbegroting voor een door het instituut te plaatsen bedrijfsge- bouwtje. Geen subsidie zal worden ver leend aan de vereniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoho lisme. De richtlijnen m. b. t. de her ziening van de salarissen van de gemeentesecretarissen, -ontvangers en ambtenaren van de b.s., per 1 september 1956 en de looncompen- satie per 1 augustus 1957 i.v.m. de huurverhoging werden van toepas sing verklaard op het personeel dezer gemeente. Kontrakt straatverlichting De huidige finantiëie positie van de gemeente laat de financiering van armatuurverlichting van een wegwijzer niet toe, zodat een des betreffend verzoek van de A.N. W.B. werd afgewezen. Zonder h.s. werd hierna besloten een overeen komst volgens kontrakt aan te gaan voor de straatverlichting met de n.v. P.E.Z.E.M. Een bijdrage voor aansluiting van de boerderij van de heer Joh. Hanse, op het lichtnet zal aan de P.E.Z.E.M. worden verleend. Een verzoek om financiële medewer king voor aansluiting van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie door de P.E.Z.E.M. werd aangehouden. De architect belast met de res tauratiewerkzaamheden aan de toren zal advies worden gevraagd naar aanleiding van een aanbie ding van een torenuurwerkfabriek voor levering van nieuwe wijzer platen aan de toren. Met betrekking tot de bouw van het verenigingslokaal deelde de voorzitter mee dat door de centra le dienst een kostenbegroting is opgemaakt voor het plan de oude o.l.-school te verbouwen tot ver enigingslokaliteit. Gezien het ab normaal hoge totaalbedrag van deze begroting stelde de voorzitter voor hierop niet in te gaan. Een nieuwe inschrijving is inmiddels ingekomen die weliswaar lager is dan de vorige doch naar mening van b. en w. toch nog te hoog. Be sloten werd in overleg te treden met de architect. Tijdens de rondvraag attendeer de de heer J. J. Kloet (p.v.d.a.) op het door onbevoegden gebruik ma ken van de oude o.l.-school. Dit zal worden onderzocht. De heer Joh. Hanse (a.r.) vroeg aandacht voor de opslagplaats aan de Dorps weg van de fa. Maas en Jonker. De voorzitter zegde toe de betrok kene te verzoeken het terrein be hoorlijk te onderhouden. De heer M. J. Bouwman (c.h.u.) wees op overtollige grond bij de nieuw bouw aan de Dorps ring. Spreker zou tevens gaarne zien dat een eind kwam aan het gebruik als hooiopslagplaats van het lijken huisje. De heer M. Geluk (p.v.cla.) deel de nog mee dat hem klachten be kend waren over de woningen aan de Dijkweg. Hierover zal in over leg worden getreden met het bu reau financiering voor aangifte van naschade stormvloedramp. ZONN EMAIRE Inbraak in bakkerswinkel Toen de familie Buijse zondag morgen uit de kerk thuis kwam, bleek een ongenode gast een be zoek te hebben gebracht aan de bakkerswinkel. Aan de achterzijde van het huis was een ruit vernield, waardoor hij zich toegang had verschaft tot het huis. Het liet zich evenwel niet vaststellen, dat in de winkel iets was vermist. Wel bleek uit een bureautje van mevr. B. 'n portemonnaie met een klein geld bedrag te zijn verdwenen. De po litie stelde een onderzoek in met een speurhond, met als gevolg dat een jeugdige inbreker kon worden gevat. ZIJPE Zandlaag opgespoten Een zandzuiger van de firma A. J. van Haaften heeft enige dagen op de Vluchthaven te Zijpe een zandlaag gespoten voor de funde ring van de toekomstige nieuwe woning van de havenmeester. Het dagboek van Mussolini, dat dezer dagen zou zijn ontdekt, zal minstens vijftig jaar als geheim stuk in de Italiaanse staatsarchie ven bewaard moeten blijven, aldus de rijksarchivaris prof. Caldarella. Niemand, ook de familieleden van de Duce niet, kunnen inzage van de geschriften krijgen. Minstens zes doden en tientallen gewonden EINDHOVEN, 12-8. Hedenmor gen acht uur is de expressetrein die om 7.15 uur uit Eindhoven in de richting Rotterdam-den Haag vertrok, in botsing gekomen met een stoptrein van 5.23 uit Amster dam, die om 8.40 te Maastricht moest aankomen. Deze laatste trein reed op verkeerd spoor. Volgens de eerste meldingen in de loop van de ochtend waren er zes doden en een vijftigtal gewon den. Daar de ravage zeer groot is, werd rekening gehouden met de mogelijkheid dat het aantal slacht offers groter is dan in eerste in stantie geteld. Het ongeluk blijkt zich - volgens overigens nog niet officiële mede delingen - als volgt te hebben toe gedragen: Buiten het station Eindhoven, aan de kant van de lijn naar den Bosch, stond de werktrein van de spoorwegen, die vorige week hulp heeft verleend1 bij het ongeluk in Helmond, te wachten voor een on veilig sein. In verband hiermee kon de trein die om 7.19 uur uit Eind hoven naar den Bosch vertrok, niet over zijn normale spoor rij den, maar moest hij het spoor ne men dat anders door binnenko mende treinen wordt gebruikt. Voorbij Best zou hij weer naar het normale spoor terugkeren. Dit terugkeren lukte echter niet door een verkeerde wisselstand. Het gevolg was, dat de trein uit Eindhoven, die 20 km per uur Geslaagde proefvaart van stalen motorkotter voor Thoolse maatschappij Tholen 18 aanwinst voor Zeeuwse vloot In plaats van de stoomboot die vorig jaar werd verkocht, werd voor de oestermaatschappij „Bona Fides" te Tholen, door de scheeps werf van Gebr. de Klerk te Kruis polder in Zeeuws Vlaanderen, een stalen motorkotter gebouwd, waar in door de firma Maaskant en Zo nen te Bruinisse een 120 D.k. Mer cedes Benz motor werd gebouwd. Het schip werd door de fa. Maas kant tevens voorzien van een rij zende buikhelling, een vierkops korlier en een lenspomp, terwijl in Bruinisse tevens een stuurhut ge bouwd werd en het schip van elek trisch licht werd voorzien. De proefvaart en de overdracht van 't schip had vorige week op de Grevelingen plaats, de scheepsbou wers waren vertegenwoordigd door de beide gebroeders de Klerk, de firma Maaskant door de heer Aart Maaskant en de leden van het per soneel, de heer van den Bos als in stallateur van de elektrische ver lichting enzovoorts. De oestermaat schappij was vertegenwoordigd door haar directeur de heer J. H. Bal, een drietal commissarissen en de voorman-werkbaas te Tholen de heer D. Bal. Nadat de proefvaart op de Gre velingen had plaats gehad en ge constateerd was dat alles tot volle tevredenheid functioneerde, werd eerst gesproken door een der ge broeders de Klerk, vervolgens door de heer A. Maaskant. Beiden dank ten voor de opdracht die ze hadden ontvangen en wensten het schip een goede vaart toe. Dit schip is het eerste, dat uit- sluitend voor de oestervisserij be- haar functie uitoefenen. stemd op een dergelijke manier is uitgerust en dit gaf aan de over dracht een bijzonder karakter. De heer Wibaut, commissaris der N.V. betuigde zijn dank voor de wijze waarop het werk was afgeleverd en daarna ging de maatschappijvlag in top. De directeur, de heer J. H. Bal uit Tholen, dankte op zijn beurt allen die aan de tot stand koming van dit schip hadden meegewerkt, in de eerste plaats de aandeelhou ders, vertegenwoordigd in de com missarissen, verder allen die het schip hadden gebouwd en de motor hadden geplaatst of verdere werk zaamheden hadden gedaan om het schip te maken tot wat het nu was, een der sierlijkste schepen van de Zeeuwse vloot. Hij sprak de hoop uit dat het dit nog lang zou blijven, daarbij de wens uitsprekend, dat de Zeeuwse wateren nog lang zouden functioneren als leveranciers van het zeebanket dat in oesters en mosselen zijn weg vindt naar de fijnste tafels overal ter wereld. De opvarenden, schipper H. Cor- nelisse en zijn beide knechts, de he ren J. Bout en H. Laban feliciteer de hij op zijn beurt met het nieu we schip, waarop zij de belangen van de maatschappij mochten die nen. Alleen wanneer allen het be lang van de maatschappij zagen als hun eigen belang, kon door samen werking een resultaat worden ver kregen, zoals door allen werd ge wenst. Als Tholen 18 zal deze nieuwe aanwinst van de Zeeuwse vloot, reed, inreed op de naderende trein die 80 km per uur reed. Er volgde een enorme botsing. De voorste treinstellen van beide treinen wer den uit de rails geworpen en dwars over de spoordijk gezwiept. De rest van de treinstellen drong op el kaar in. De spoorwegen hebben voor de gestagneerde lijn busdiensten in gelegd. Honderden reizigers wach ten op deze drukke maandagoch tend op aansluiting. Caltex-raffinaderij wordt uitgebreid Binnen enige jaren zal de Cal tex-raffinaderij te Pernis zijn ca paciteit belangrijk hebben uitge breid. Deze uitbreiding staat in verband met het nieuwe terrein van 100 hectare dat voor Caltex ter beschikking komt in het Bot lek-plan bij de derde petroleum haven. Het expansie-programma van Caltex te Pernis bestaat uit drie fasen. De eerste fase is thans be ëindigd met de constructie van de nieuwe platformen voor de berei ding van speciale benzine. De tweede fase betreft de bouw van de Caltex centrale laboratoria, die ten dienste zullen komen te staan van meer dan zeventig Cal- tex-maatschappijen op het ooste lijk halfrond. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 5 aug. Aanvoer 1595 stuks vee, t.w. 1104 vette koeien en ossen en 491 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3.00-f 3.20, f 2,70-f 3.00, f 2.50-f 2.70; varkens f 1.83, f 1,81, f 1.78, levend gewicht. Vette koeien en ossen: aanvoer even groter, handel kalm, prijzen vooral niet lager in prijs; enkele prima's boven notering. Varkens: aanvoer korter, handel redelijk, prijzen van vorige week konden zich door de korte aanvoer hand haven; zware varkens f 1,70. Canadees vliegtuig in de lucht ontploft, 79 doden Ten zuidwesten van de stad Quebec is een Canadees vliegtuig met 79 mensen aan boord in de lucht ontploft. Volgens de Cana dese luchtmacht is er weinig hoop dat iemand van de inzittenden van het neergestorte toestel nog in leven is. Het merendeel van de inzitten den waren waarschijnlijk Canadese militairen, die met hun gezinnen uit IJsland terugkeerden. Ernstig verkeersongeluk bij Liempde Eén dode en drie zwaar gewonden BOXTEL, 10-8. Op de rijksweg 's Hertogenbosch-Eindhoven is van nacht onder Liempde, bij de zoge naamde Halse barrière, een ver keersongeluk gebeurd, waarbij één persoon om het leven kwam en drie personen ernstig werden ge wond. Een personenauto met vier uit Amersfoort afkomstige inzittenden, reed daar van achteren tegen een stilstaande vrachtauto. De botsing was zo hevig, dat een van de in zittenden op slag werd gedood. De drie anderen werden ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Box tel overgebracht. Geen van hen verkeert in levensgevaar. Even nadat het ongeluk was ge beurd, is een tweede personenauto op de eerste ingereden. Ook deze werd totaal vernield, doch de in zittenden liepen geen noemens waardig letsel op. Een Canadese journalist heeft zaterdag acht uur lang, verkleed als officier van het Russische le ger, foto's van fabrieken, bruggen en installaties in Toronto gemaakt, voor hij door de politie werd aan gehouden. De politie verklaarde echter, dat zij de hele dag tele foontje? van ongeruste burgers had ontvangen. MEDEDELING Wy delen de abonné's van de Zierlkzeesche Nieuwsbode mede, dat het overbrengen van de zetmachines en persen van ons pand in de Lange Nobelstraat naar het nieuw gebouwde bedrijfspand aan het Jannewekken Is begonnen. Hoewel vast staat dat de uit gave van de krant ongestoord zal kunnen geschieden, zijn de Interne moeilijkheden tijdens de verhulsperlode zeer groot. Als gevolg hiervan ontstaat - uiteraard zeer tijdelijk - enigermate een verschuiving van een deel der copy in on gunstige zin, wat betreft de aktualiteit. wy roepen de cle mentie van onze lezers in voor dit klein ongerief, dat hopelijk spoedig voorby zal zyn. De directie. KERKNIEUWS Chr. Geref kerk en televisie 's-GRAVENHAGE, 10-8 - Ter vergadering van de particuliere synode van het zuiden van de Chr. Geref. kerken is een instructie van de classis Dordrecht besproken, waarin van de televisie wordt ge sproken als van „een godonterend kwaad" en waarin de classis haar ontevredenheid uitspreekt over de gang van zaken op de jongste sy node van Apeldoorn (1956) in deze zaak en de houding van de radio- deputaten van de generale synode. De instructie heeft op de particu liere synode aanleiding gegeven tot een zeer brede bespreking, waarin zowel voor- als tegenstan ders aan het woord kwamen. De synode heeft zich tenslotte ver enigd met een voorstel van de pre dikanten ds. M. Baan te Dordrecht en ds. I. de Bruyne te Rotterdam- C., waarin zij uitspreekt, het met de kern van de instructie eens te zijn, maar het noodzakelijk te achten, heel de zaak betreffende de televisie nader te bezien, opdat duidelijk geargumenteerd worde vastgelegd wat de houding der Chr. Geref. kerken tegenover de tele visie in het algemeen en het ge bruik daarvan voor de dienst des woords in het bijzonder behoort te zijn. Warenwet Burgemeester en wethouders van Zierikzee doen hierbij te weten, dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 27 maart 1956 en 29 januari 1957 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening op de keuring van waren in de gemeente Zierikzee. Zijnde deze verordening bij Ko ninklijk Besluit van 22 juli 1957, no. 31 goedgekeurd en in extenso aangeplakt op het aanplakbord van het gemeentehuis. Zierikzee, 9 augustus 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. H. E. S. SINCK, lo. secretaris. Sterke kast Een inbreker heeft de afge lopen nacht met een kruiwa gen een gestolen brandkast 2 kilometer door de Franse stad Dij on gereden, op zoek naar een rustige plek. Toen hij die eindelijk had gevonden, bleek de kast sterker dan hij dacht. Arbeiders vonden vanochtend de kruiwagen met brandkast in een stille straat. De inhoud - 60.000 - was onaangeroerd. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Het programma voor deze week luidt: Dinsdag 13 augustus 3e klasse B: Unitas II-NOAD II (7.15 uur). 3e klasse A: Velocitas II-Brou- wershaven II (7.15 uur). Vrijdag 16 augustus 3e klasse A: Renesse II-Veloci- tas II (7.15 uur). Zaterdag 17 augustus le klasse: Zeemeeuwen I-Velo- citas I; Burgh I-SVOWK I (6.45 uur). 2e klasse: DES I-DOSKO I; Stormvogels I-Brouwershaven I (6.45 uur). Kleine man op grote markt Dit is de kop, waaronder het maandblad „Nederlands Fabri kaat" in een' redactioneel com mentaar in zijn augustus-nummer wijst op de gevaren welke de Ne derlandse industrie te duchten heeft van de voor de deur staan de Europese markt. De redactie is allerminst gekant tegen de markt en ziet in dat er veel goeds uit voort kan komen. Zij meent echter te moeten stellen dat de Euromarkt een instrument zal blijken te zijn, dat men moet we ten te bespelen. Het zou verkeerd zijn, wanneer degenen, die nogal eens betogen dat het werk van de Vereniging Nederlands Fabrikaat geen zin meer heeft, de Euro- markt niet anders kunnen zien, dan een juist voor hen gemaakt middel tot vergroting van hun af zet. Zij schijnen te vergeten, dat de Euromarkt er niet alleen zal zijn voor de Nederlandse onder nemers en kooplieden, maar ook voor die van West-Duitsland, Frankrijk, Italië, België en Luxem burg. Nederland mag vrijelijk trachten zijn produkten in de ge meenschappelijk geworden mark ten van die landen af te zetten, maar die andere landen hebben evenveel recht in Nederland het zelfde te doen. Het maandblad waarschuwt er voor dat Neder land te maken zal krijgen met een enorme concurrentie, waarin de zwakke broeders het zullen moeten ontgelden. Daarbij komt dat de Nederlandse koper nog al tijd neiging heeft sneller buiten landse artikelen te kopen, dan de burgers van andere nationaliteiten. Het blad wijst er op dat de Ne derlandse nijverheid haar kracht nog zal moeten bewijzen en dat ze die op de allereerste plaats zal dienen te zoeken op de eigen, dus de Nederlandse markt. Die alleen kan haar springplank zijn voor een mogelijke ontplooiing naar buiten. Kennis van het Nederland se volk over hetgeen zijn industrie, de grootste nationale werkgeef ster en inkomstenbron, vermag en presteert, zal van zelf tot een waardering leiden, waarop de on dernemers een basis kunnen bouwen voor de toekomst. Daar om is de taak van de V.N.F. zo uitermate belangrijk. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 5-10 augustus werd door de Coöperatieve In- en Verkoopcentrale voor Eieren, V.E. C.E., uitbetaald aan pluimveeehou ders f 2,10 per kg. Voor vuilscha- lige en gewassen eieren werd één cent per stuk minder uitbetaald. Infanteristen van de Sultan van Maskat, gesteund door Britse pant serwagens en een Brits detache ment, dat met machinegeweren is uitgerust, zyn er zondagmorgen in geslaagd het fort Firq, dat in han den van de rebellen was, te ver overen. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 46. „Waar is Agua", vraagt Aram bars, als hij de gevangene van zijn touwen heeft bevrijd. „Ik weet het niet, Messire", steunt Metellus, „hij bond mij vast en glipte de trap op, u achterna". - „Wanneer bracht Samson het meisje hier?" - „Gisteravonder was nog iemandeen edelman". „Een edelman", roept Aram verrast, „hoe zag hij er uit?" - „Wel, rijk gekleed, Messire, een beetje opzichtig zelfsZijn gelaaat kon ik niet goed onder scheiden. het was al schemerig Onwillkeurig denkt Aram aan Hertog Crimo, diens plotselinge vertrek naar de jaarmarkt, zogenaamd om een huwelijksgeschenk voor Mario te kopenzijn late terugkeerDe Hertog zou ook de kans hebben gehad Samson uit de kerker van het kasteel te bevrijden.... want dat Samson hulp had gehad bij zijn ontsnap ping, dat was zeker! „Naar de schout met jou! En dan wij, Buffo, zo snel mogelijk terug naar Barranca", besluit Aram. „Naar Agua hoeven we niet te zoeken, als die hagedis wenst te verdwijnen, dan spoor je hem met geen honderd bloedhonden meer op!" Even later wordt een jammerende Metellus door de onderschout de stadsgevangenis ingeduwd. „Hou hem achter de tralies", be veelt Aram de schout, „maar geen lijfstraffen! Ik kan die man nog nodig hebben!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3