ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE Zierikzee zal Kaat Mossel een „blijde incomste" bereiden DE ZIERIKZEESCHE COURANT I l/W/t MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 No. 18201 113e jaarg ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs par 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. j. BIJ DE VAATE Tel. 309. CHROESJTSJEF BUJFT ONHEBBELIJK TEGENOVER HET WESTEN Elke agressie wordt afgeslagen Op een massabijeenkomst in het stadion te Leipzig hield Chroesjt- sjef een rede, waarin hij o m. zei dat de westelijke mogendheden met de sabel rinkelen. Hij noemde dit een domme politiek. „Wij hebben alles wat nodig is om ongenode gasten een passende ontvangst te bereiden", aldus de Russische partijleider. De Sowjet- Unie zal elke agressie tegen een land van het socialistische blok af slaan, maar zij houdt zich aan het Leninistische principe van coëxis tentie, zo vervolgde Chroesjtsjef. Hij merkte op dat de Sowjet- Unie geen vijandedige bedoelingen heeft tegenover welk ander land dan ook, dus ook niet tegenover west-Duitsland. De Sow jet-Unie is bereid de nauwste betrekkingen aan te knopen met een herenigd Duitsland dat vredelievend en de mocratisch is, aldus Chroesjtsjef. Volgens radio-Moskou heeft Mi- kojan vrijdag in een rede te Sass- nitz verklaard, dat Rusland wil dat de Baltische landen een schakel en geen scheidingslijn vormen tussen de Sowjet-Unie en andere landen. „Wij kunnen daarom het verdach te geschreeuw over de plannen van de Navo om een zogenaamd opper bevel voor het Oostzeegebied in het leven te roepen, niet negeren", al dus Mikojan. Hij merkte op dat deze plannen Chroesjtsjef naar Syrië en Egypte CAIRO. De correspondent van „Belga" te Cairo maakt melding van een bericht van de Geneefse correspondent van het Egyptische blad „Al Akhbar", inhoudend dat de leider der Sowjet-Russische communistische partij, Chroesjtsjef zou hebben besloten in de nabije toekomst een bezoek aan Cairo en Damascus te brengen. Jemen volgestopt met Russische wapens Jemen heeft de Verenigde Staten meegedeeld, dat het wapens uit de Sowjet-Unie ontvangt, aldus is vrijdag in welingelichte kringen te Washington vernomen. Jemenitische diplomaten deelden onlangs het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken mee, dat hun land een overeenkomst met de Sowjet-Unie had getekend over wapenleveranties. De Sowjet-Unie zou ondermeer tanks en vliegtuigen naar Jemen verschepen. De diplomaten zeiden, zo werd in genoemde kringen vernomen, dat de wapens dienen om Jemen te beschermen tegen de Britse strijdkrachten aan de grens tussen Jemen en Aden. De Aziatische griep GENEVE, 9-8. - De Aziatische griep heeft in vijf maanden tijds haar onheilstocht om de wereld voltooid. Chili is bereikt, waar reeds 200.000 mensen ziek zijn. Er zijn vijf gevallen met dodelijke af loop gesignaleerd, zo meldt de we reldgezondheidsorganisatie in Ge- nève. Voorts woedt de ziekte nog in Egypte, Soedan, Korea, India, Zuid- Afrika en de Ver. Staten (vnl. Ca- lifornië). Ook op Nieuw-Zeeland en de Fidzji eilanden is de Aziatische griep gesignaleerd. een krachtige poging vertegenwoor digen om de veiligheid van de Oostzeelanden in gevaar te brengen. Tenslotte verklaarde Mikojan dat de Sowjet-Unie de pogingen van Oostduitse zijde om de samenwer king tussen de Baltische landen te waarborgen en de vrede in dit ge bied te versterken, toejuicht. De Foedsji-Jama wordt gerestaureerd TOKIO, 9-8. - De Japanse rege ring overweegt grootscheepse wer ken te laten uitvoeren ten einde de vulkaan Foedsji-Jama tegen ver der verval te beschermen. Tengevolge van erosie is er aan de voet van de beroemdste berg van Japan al een scheur ontstaan van twee en een halve km. lang, vijf meter diep en tien meter breed. Men wil deze spleet gaan opvullen. 80 dagen.... 80 uren Jean-Claude Verne de Lasse, de zeventienjarige achter- achterneef van Jules Verne, de schrijver van het beroem de boek „In tachtig dagen de wereld rond", is donder dag te Parijs aangekomen na in tachtig vlieguren een reis om de wereld te hebben ge maakt. Hij volgde vrijwel dezelfde route als de held uit het boek - Phileas Fogg - Rome, Beiroet, Calcutta, Bangkok, Hongkong, Tokio, Honoloeloe, San Francisco, New York, Parijs. Actie Bijstand t.b.v. Koningin Juliana Fonds' Voor het Koningin Juliana Fonds ter bevordering van het maat schappelijk werk, wordt van 15 augustus tot 28 september a.s. een grootscheepse finantiële actie ge voerd onder de naam „Bijstand ten behoeve van het Koningin Juliana Fonds". Deze campagne staat on der leiding van de bekende Rotter damse organisator A. M. Bergers en zal via de radio worden onder steund, voor welk doel de K.R.O., V.A.R.A. en V.P.R.O. zendtijd zul len afstaan. Op vrijdag 16 augustus te 20.05 uur (Hilversum I) zal hare excel lentie de minister van Maatschap pelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, de actie voor de micro foon inleiden. Eduard van Beinum ziek SALZBURG, 9-8. - Eduard van Beinum heeft op last van zijn arts in Salzburg wegens acute storing in de bloedsomloop niet kunnen di rigeren. George Zzell heeft zich op het laatste ogenblik bereid ver klaard het orkest te dirigeren. De Sowjet-Unie en de V.S. zullen missies uitwisselen op het gebied van de medische voorlich ting. Op dertien augustus gaan vijf artsen van de Amerikaanse dienst voor Volksgezondheid naar Rusland voor een studiereis van vier weken. In oktober komt een dergelijk Russisch gezelschap naar de V.S. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De 45-jarige brom fietser S. H. V. is verongelukt toen hij op het kruispunt Julianaweg- Karperstraat in de wijk Hoograven te Utrecht in botsing kwam met een scooter. Een vrachtauto belem merde op dat ogenblik het uitzicht. De bromfietser is tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleden. De scooterberijder en zijn duo-pas sagier werden licht gewond. STEENBERGEN. De 16-jarige mej. van Reenen uit Eindhoven is in Steenbergen door een vracht auto van de firma V. uit Amster dam overreden. Het meisje werd zwaar gewond en overleed reeds na enkele minuten. Zij had met elf andere meisjes uit Eindhoven in Renesse een vakantieweek doorge bracht. Zij waren per fiets op de terugweg naar Eindhoven. BUURMALSEN. Het zevenjarige dochtertje van de heer J. Hakkert Jr. is, toen zij met een jonger zusje achterop, per fiets op de rijksstraat weg Geldermalsen-Culemborg reed vermoedelijk in aanraking geko men met een in dezelfde richting rijdende en haar passerende vracht auto met aanhangwagen. Het meis je is voor de wielen van de auto gevallen en werd ernstig gewond. Ze is later iifrhet ziekenhuis Be- thesda te Tiel overleden. AMSTERDAM. Bij de Nederland- sche Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam is vrijdag het 39.000 ton metende enkelschroef turbine tankschip „Rein" - in aanbouw voor de Skips a/s Polar Front te Tromsö - te water gelaten. APPINGEDAM. Vrijdag plm. 2 uur is de 18-jarige R. Robertus die zijn vakantie te Appingedam door bracht, in Rottum (gemeente Kan tens), in een flauwe bocht van de weg met zijn motor tegen enige bo men gebotst. R. was op slag dood. VIER BERGBEKLIMMERSIN ZWITSERLAND IN MOEILIJKHEDEN Eén van hen tot nu toe gered GRINDELWALD, 9-8. - Op de Eiger, een top in de alpen bij de Zwitserse plaats Grindelwald, zijn sedert het begin van vorige week vier bergbeklimmers geïsoleerd. Drie van de vier zijn vrijdag waargenomen, toen zij zich langs de noordelijke bergwand omhoog werkten. Het is waarschijnlijk hun bedoeling om van de top af een weg naar beneden te zoeken. De vierde bergbeklimmer bleef achter op een sneeuwveld, zodat wordt aangenomen, dat hij gewond of uit geput is. Er is vrijdagmiddag een red dingsbrigade op weg gegaan. Er is EXPEDITIEMACHT VAN SULTAN VAN OMAN KAN NIET VERDER OPRUKKEN Verschroeiende hitte teistert militairen KERSJA, 9-8. De expeditiemacht van brigade-generaal Robertson, ongeveer 700 man sterk, is vrijdag in de omgeving van de waterbron nen bij het dorp Kersja gebleven, nadat zij donderdag was terugge trokken, toen z\j bij het vliegveld van Firk op krachtige tegenstand van de opstandelingen van de Iman van Oman stuitte. Kersja ligt 17 km ten zuiden van het hoofdkwartier van de Iman, het fort van Nizwa. Generaal Robertson is naar Bah rein gevlogen voor overleg met de Britse politieke resident van het eiland, Burrows. Aangenomen werd dat de generaal met het oog op eventuele internationale gevolgen niet heeft willen overgaan tot be schieting van Firk met mortieren of tot luchtaanvallen. De militairen ondervinden veel last van de hitte (54 graden C.). Het water in de radiator van vrachtauto's ging koken, terwijl vele andere wagens bleven staan doordat de benzine verdampte voordat zij in de cilinders kwam. gesproken over de mogelijkheid dat een aantal redders via een beter begaanbare weg naar de top (3.975 meter) zal gaan om de geïsoleerde bergbeklimmers uit hun benarde positie te bevrijden. Een poging van de Duitse vlieger Geiger om de mannen per vlieg tuig te redden is vrijwel onmogelijk geworden door het slechte weer. Toen de wind begon af te nemen, werd de top van de berg in een wolk gehuld. Men heeft gezien, dat de vierde man met een doek heeft gewuifd naar een vliegtuig. Toen kort daar op de top door de wolk aan het oog werd onttrokken, waren de drie an deren 45 meter gestegen. Moeilijke reddingspoging Zes groepen van in totaal vijftig ervaren Italiaanse, Duitse, Franse, Zwitserse en Poolse bergbeklim mers zijn zaterdagochtend begon nen met een poging de vier op de Zwitserse Alpentop Eiger gestrande bergbeklimmers - twee Duitsers en twee Italianen - te bereiken. Bij hun eerste poging op zondagmor gen zijn zij er niet in geslaagd de vier mannen te bereiken. Een berggids, die met een stalen kabel van de top was neergelaten, moest worden opgehaald, omdat hij in een verticale spleet van de rots wand was terechtgekomen en van de drie mannen in de tent geschei den bleef door een bergkam. De gids kreeg echter wel antwoord op zijn geroep van een van de man nen in de tent, die later bleek een Hevige regenval schiep vorige week plotseling een nare situatie in het Sutton Park bij Birmingham, waar op het ogenblik de wereldjamboree wordt gehouden. Het overvloedig vallende hemelwater veroorzaakte nl. op verschillende plaatsen overstromingen, waardoor een duizend pad vinders, in het holst van de nacht, naar een ander onderkomen dan de overspoelde tenten moest trekken. - De bovenste foto toont vijf Engelse padvinders, nog half in nachtkostuum gekleed, op weg van hun nood- onderkomen terug naar hun verdronken kamp. - De onderste foto laat zien hoe enige verdrevenen sliepen op wasbanken van een grote tent in het park, welke was drooggebleven. Wie in een twist het eerst zwijgt is van goede familie. Jhr. mr. de Casembroot houdt „hearing" De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, houdt op woensdag 14 augustus in hotel „De Korenbeurs" te Goes een „hearing" over de gevolgen van afsluiting van de zeegaten voor de oester- en mos selcultuur. Wat meer licht in tandartsenkwestie UTRECHT, 10-8. - Van dB 2ijde der Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, deelt men ons het volgende mede: ,.De Algemene vergadering der Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde heeft te Utrecht het beleid van het hoofdbestuur ten aanzien van het conflict met de ziekenfondsen goedgekeurd. Dit betekent, dat aan de leden van de maatschappij het advies gegeven zal worden de me de werking aan de ziekenfondsen te hervatten, zodra de kwestie van het inroepen van een bindend ad vies inzake de honorering van de tandheelkundige hulp aan zieken fondsverzekerden definitief is ge regeld. Tussen de Maatschappij en de ziekenfondsorganisaties is over eenstemming bereikt over de no dige maatregelen in verband met de liquidatie van het conflict. Over een aantal tandheelkundige desi derata zullen partijen na schrifte lijke voorbereiding op korte ter mijn besprekingen openen. De mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid is van het besluit van de algemene vergadering op de hoogte gebracht." Een Oostenrijkse firma heeft volgens het Weense avondblad „Bildtelegraf" het eerste geweer vervaardigd, dat bij het schieten geen geluid maakt. Er worden voor lopig alleen sportgeweren gemaakt. De uitvinder is een Italiaan. De firma zou reeds vele orders hebben gekregen. Opening mossel- en oesterseizoen Reeds feestelijkheden op 4 september De Zierikzeese Vissersvereniging „Helpt Elkander" zal Kaat Mossel en haar gevolg, die de opening van het oester- en mosselseizoen op 5 september te Yerseke zullen op luisteren, een passende ontvangst en een dito uitgeleide bereiden. Ter inleiding van die ontvangst vindt op 4 september een aantal feestelijkheden plaats, die de aan dacht van het publiek zullen vesti gen op de opening van het seizoen, hetgeen voor de mossel- en oester wereld immers het jaarlijks passe ren van een belangrijke mijlpaal betekent. Op 4 september zullen in de Nieuwe Haven zwemwedstrijden worden gehouden, waaraan zowel door dames als heren boven de 16 jaar kan worden deelgenomen. Het parcours zal worden uitgezet van af de keersluis tot de Zuidhaven- brug. Deze zwemwedstrijden wor den gevolgd door boegsprietloop- wedstrijden aan de Engelse kade (loswal). Voor het boegsprietlopen Italiaan te zijn en in een vrij goede toestand verkeerde. Door het ra diostation op de top van de Eiger werd in de loop van die dag gemeld dat de Italiaan Claudio Gordi met de kabel naar boven is gebracht. Bij aankomst in de tent werd slechts de Italiaan Cordi aange troffen. Twee anderen waren een paar dagen tevoren vertrokken om te trachten alsnog de top van de Eiger te bereiken. Hulpploegen, die in totaal zestig man omvatten, hebben de nacht van zaterdag op zondag doorge bracht op de top van de Eiger. worden prijzen beschikbaar ge steld. Voor deelname aan de wed strijden kan men zich thans reeds opgeven bij de secretaris van „Helpt Elkander" de heer S. Schot (Sas). Voor de zwemwedstrijden wordt een wisselbeker beschikbaar gesteld. Om half zeven vindt een défilé Plaats, waaraan behalve door „Helpt Elkander" zal worden deel genomen door de gymnastiek ver enigingen „Rust Roest" en „Olym- pia", de padvinders en gidsen en de koninklijke harmonie „Kunst en Eer", 's Avonds wordt een filmpro gramma vertoond op het Haven plein. O.m. zal worden gedraaid de bekende oesterfilm: „.Imperialen 00000". De ontvangst Op dezelfde dag zal te Bruinisse Kaat Mossel (komende van Rotter dam) en haar gevolg, bestaande uit vijf Zierikzeese meisjes, aankomen. Op 5 september doet Kaat Mossel ook Zierikzee aan. Zij zal aan de Zelke met muziek worden inge haald. Kaat Mossel zal gezeten zijn op een open wagen, waarboven een baldakijn. De ontvangst aan de grens van de gemeente vindt plaats om 9.30 uur. Ook bij deze „incom- ste" zal „Kunst en Eer" medewer king verlenen. Na aankomst in Zie rikzee, vindt ten stadhuize een of ficiële ontvangst plaats. Na een kleine rondgang door de stad, gaat het daarna op de Nieuwe Haven aan, waar de Zierikzeese vissers vloot onder stoom ligt, om naar Yerseke te vertrekken. Kaat Mossel en haar gevolg zullen zich insche pen aan het Luitje. „Kunst en Eer" maakt de reis naar Yerseke mee. Ieder burger van Zierikzee mag gratis op de mosselschbpen de reis naar Yerseke meemaken. Te Yer seke zelf zal die dag Kaat Mossel een grootse ontvangst worden be reid en staan talrijke feestelijkhe den op het programma. Ook concentratie van polders op Z.-Beveland MIDDELBURG, 10-8. Ged. Sta- ten van Zeeland hebben van 10 augustus tot en met 20 september 1957 op de provinciale griffie te Middelburg en op de secretarieën van alle gemeenten te Zuid-Beve land hun voorstel ter inzage gelegd inzake de voorgenomen concentra ties van polders en waterschappen op Zuid-Beveland. Zuid-Beveland telt thans 56 pol ders en waterschappen, alsmede 9 calamiteuse polders, met een totaal oppervlakte van 32.500 ha. G.S. stellen voor om te komen tot het vormen van één groot wa terschap dat de naam zal krijgen van waterschap Zuid-Beveland en dat onderverdeeld zal worden in 16 districten. Het hoogste gezag in dit waterschap zal bestaan uit een orgaan, waarin de ingelanden zijn vertegenwoordigd. De hoofdinge landen vormen de algemene ver gadering en voorgesteld wordt hun aantal vast te stellen op vijf per district, dus 80 in totaal. De politie heeft zaterdagochtend op het strand in de omgeving van de Engelse plaats Blackpool de stoffelijke overschotten aangetrof fen van een man en een vrouw, waarvan men meent dat het die zijn van de ouders der drie meisjes van vijf tot tien jaar, die in hun huis te Langho, nabij Blackpool, door gasvergiftiging om het leven zijn gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1