Chroesjtsjef (in Oost-Duitsland) rammelt weer met A-bom i WIJ OUDERS I HlTiPRH De hechte grondslag ZIEBIKZF.ESrHE NIEUWSBODE vrijdag 9 augustus 1957 No. 19293 „Geen begrip voor ons streven in West-Duistland' Tijdens de Duits-Russische be sprekingen in Oost-Duitsland, heeft de secretaris van de com munistische party Chroesjtsjef een op schrift gestelde verklaring voorgelezen, waarin hjj o.m. op merkte dat de Russisch-oost-Duit- se betrekkingen „steeds beter" worden „Het Sowjet-volk streeft oprecht naar vriendschap met alle Duitsers. Wij zien geen onoverkomelijke moeilijkheden bij het uitbreiden van onze betrekkingen met de Kadar's trawanten arresteren duizenden Volgens Hongaarse vluchtelingen te Wenen is de huidige golf van ar restaties in Boedapest ontstaan door de losse aantekeningen van een reeds lang gepensioneerde of ficier van het voormalige Oosten rijks-Hongaarse leger, kolonel Fe- renc Rexhegyi, die enige tijd gele den in een koffiehuis werd aange houden, waar hij met oude vrien den zat te praten. In zijn bezit werd een oud notitieboek gevonden, waarin hij de namen had opge krabbeld van hen, die volgens hem het land zouden moeten leiden. Tot dusver zouden er in de afge lopen twee weken ruim 4.000 per sonen zijn aangehouden, onder wie de leden van de door kolonel Rev- hegyi gewenste „regering" met al hun vrienden en verwanten. De Hongaarse autoriteiten spraken van een „komplot" om het communis tische bewind omver te werpen. Draagbare helikopter Een Amerikaanse ingenieur van Russische afkomst, Eugene Gluhareff, heeft een draagbare helikopter gecon strueerd, die 35 kg. weegt en propaan als brandstof ge bruikt. Gluhareff werkt nog aan een toestel, dat slechts 25 kg. zal wegen. Ingezonden mededeling iminiiiiiiiin KIKJC&N Ti ZKVINUkOiM Westduitse republiek, doch tot nu toe hebben wij niet veel begrip voor ons streven gevonden", aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef vervolgde: „De Duit se arbeiders stellen terecht de eis, dat een verenigd Duitsland een vredelievende en democratische staat moet zijn. In onze tijd kunnen wapens voor massale vernietiging welvarende landen in woestenijen veranderen. Zij, die in west-Duitsland een atoomoorlog voorbereiden, moeten dit voor ogen houden, in een even tuele toekomstige atoomoorlog zou den de atoombommen vooral in west-Duitsland vallen. Ook landen als Groot-Brittannië en Frankrijk, die eveneens onder het bereik der atoomwapens lig gen, zouden dit moeten bedenken. En wat de Verenigde Staten be treft, dit land mag in overweging nemen dat de ontwikkeling der moderne rakettentechniek inhoudt dat geen enkel land er meer zeker van kan zijn, dat het niet door atoomwapens kan worden getrof fen". Chroesjtsjef vervolgde: „Het Oostduitse voorstel om oost- en west-Duitsland, als inleidend sta dium tot een hereniging, in één statenbond te verenigen, toont aan dat oost-Duitsland het denkbeeld van een vreedzaam naast elkander bestaan van staten met verschil lende maatschappelijke stelsels steunt. Doch de Westduitse Bondskanse lier, dr. Adenauer, wil een politiek van kracht volgen, waarmede hij in het voetspoor van Hitier treedt. De weg, waarop dr. Adenauer het Duitse volk wil voorgaan, is een zeer gevaarlijke. Daarom keren alle vredelievende personen in Duits land zich tegen Adenauer. Wij ho pen dat de Duitse werkende klasse haar stem zal verheffen tegen het Duitse militarisme en de mogelijk heid van het uitbreken van een der de wereldoorlog". Ingezonden mededeling Angst voor teder» hap «tan met dat xnnrbranden in 't verschiet. Renniei blussen 't tuur in 'n ommexien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruit zicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuur brand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maag- zuurgehalte weer in balans. Wèg pijn.... Rat veroorzaakte ongeluk Bij Chambery in de Franse alpen is een auto verongelukt, doordat een grote rat, die zich onder de bak had verstopt, plotseling te voorschijn kwam en de bestuurder in het gezicht beet. Vier inzitten den liepen ernstige verwondingen op. Journalisten zagen Sje- pilof in ziekenhuistuin MOSKOU, 8-8. - Een groep rers- vertegenwoordigers, die ter gele genheid van het jeugdfestival naar Moskou zijn gekomen, heeft woens dag oud-minister Sjepilof, die en kele weken geleden tezamen met Molotof, Malenkof en Kaganowitsj in ongenade is gevallen, in de tuin van het ziekenhuis Botkine te Mos kou ge2ien. Uit het feit, dat de an dere patiënten geen aandacht aan hem besteedden, leidt men af, dat Sjepilof zich reeds enige tijd in het ziekenhuis bevindt. Overigens zag hij er gezond en opgewekt uit. De voedselvoorziening in China HONGKONG, 6-8. Radio-Peking meldt, dat volgens de jongste sta tistieken van het ministerie van Voedselvoorziening in China de re geringsorganen voor de inkoop van landbouwprodukten slechts de helft Ik heb eens een jonge vrouw, moeder van een gezin horen zeg gen: „Als ik maar voor mijn kin deren half kan zijn, wat mijn moe der voor ons geweest is, kan ik mij al tevreden voelen". Ze streefde daar ook naar. Ze droeg aan haar jeugd herinneringsbeelden mee van geluk, harmonie en veiligheid zodat ze niets liever wilde, dan dat dit alles ook het deel van haar kinde ren zou mogen worden. En aange zien ze wist, dat de ze harmonie, dat hele veilige geluk uit haar jeugd geboren was uit de sfeer van geborgenheid, die haar ouders voor de kinderen hadden weten te schep pen, beschouwde zij het als de hoogste taak, die zij en haar man als opdracht bij hun huwelijk mee gekregen hadden, om voor hun kin deren een dergelijke sfeer te schep pen, waarin zij zich als evenwich tig mensen zouden kunnen ontwik kelen, die op hun beurt de herin neringen aan een gave jeugd mee zouden dragen, om er in het later leven kracht uit te putten en op hun beurt weer op hun gezinnen over te dragen. Het is als een eeuwige kringloop. In de jeugd van het kind liggen de mogelijkheden voor zijn later le ven, ja zelfs het geluk van zijn na geslacht besloten. Dat alle ouders dit mochten beseffen en zich van hun onmetelijke verantwoordelijk heid, niet alleen tegenover hun kin deren, maar tegenover de hele maatschappij bewust zijn. Geen scheiding De twee mensen, over wie ik hier sprak, hebben een krisis doorge maakt. Er is een periode in hun hu welijk geweest, waarin het begrip en de goede verstandhouding tus sen hen beiden zozeer gedaald was, dat er ernstig over een scheiding gedacht werd. Toen was het vooral de herinnering aan haar moeder, die de vrouw tot bezinning bracht. Zouden er ook in het leven van haar moeder niet wel eens ogen blikken geweest zijn, waarin ze an- ders gewenst had; waarin zij het leven had willen grijpen naar eigen zelfzuchtige verlangens? Maar de kinderen hadden haar nooit anders gekend dan vol liefde, tederheid en toewijding. En zou zij, die van haar moeder zoveel ontvangen had, dan de harmonie in het leven van haór kinderen verstoren? Moesten de kinderen de dupe worden van wat niet meer goed was tussen vader en moeder? Was het niet méér de moeite waard, het weer goed te krijgen, terwille van de kinderen, die aan hen waren toevertrouwd en die zij niet moch ten opofferen aan eigen domheid? In het belang van het kind En omdat dit twee mensen waren die begrepen, wat ouderschap be tekent, hebben zij de moed gevon den, het eerlijk met elkaar uit te praten en de dingen onder de ogen te zien. Zij ontmoetten bij elkaar de bereidheid, afstand te doen van persoonlijke ergernissen, omdat ze de verantwoordelijkheid voor hun taak aanvaardden en zich niet van de verplichtingen afmaakten, die het ouderschap hun oplegde en waarvan men zich niet meer af kan maken, zodra het eerste kind ter wereld is gekomen, wil men niet in ernstig conflict met het eigen geweten komen. Ze begrepen ook dat deze taak sémen volbracht moet worden en dat geen der ouders die alleen op de ander af kan schuiven. Dit begrip opende de deur tot een nieuw en breder standpunt. Er was één ding dat zwaarder woog dan al het andere: het belang van de kinderen. Dat geen van beiden zich er af wilde maken en beiden evenzeer bereid waren, zich er met goede wil voor in te zetten, wekte het respect voor elkaar, dat de hechte grondslag vormt voor een gezond en betrouwbaar gezinsleven. MARCELLE. (Nadruk verboden). van de voorgestelde hoeveelheid produkten van de boeren hebben kunnen aankopen. Het ministerie schrijft de onvol doende leveranties van graan aan de staat toe aan „rampzalige over stromingen", die de provincie Sjan- toeng, een der graanschuren van Chrina hebben verwoest, en aan het feit, dat talrijke boeren hun eigen belangen boven die van de natie stellen. Radio-Peking zegt, dat „doeltref fende maatregelen" worden geno men om aan het euvel van de on voldoende graanleveranties een einde te maken. Termietenplaag in Parijs PARIJS, 8-8. - In verscheidene delen van Parijs heerst een ter mietenplaag. De Parijzenaars be strijden het ongedierte met insek- tendodende middelen. Op aanplak biljetten wordt uiteengezet welke maatregelen genomen moeten worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. - Vlak voor de ouderlijke woning in de Sint Wil- librordusstraat, waaruit onmiddel lijk na het ongeval de moeder naar buiten snelde, zijn gister ochtend omstreeks half elf twee knaapjes van 11 en 5 jaar, die sa men op een kinderfietsje door de straat reden, door een passerende vrachtwagen overreden. Beide jongetjes werden in een ziekenauto naar het o.l.v.-gast- huis gebracht, waar de 5-jarige Jantje de Lange al spoedig over leed. Zijn 11-jarige broertje Nico werd hier in ernstige toestand op genomen. HAARLEM. - De 10-jarige B. van K. te Haarlem is in het ge meentelijk zwembad aan de Kle verlaan aldaar verdronken. Na het sluitingsuur vonden de badmees ters in een der hokjes een pakje kleren. Na enige tijd zoeken werd het lichaam van de knaap in het diepe gedeelte gevonden Men weet niet hoe hij daar terecht is gekomen. Hij kon niet zwemmen en was voor het eerst in het zwem bad. KAMPEN. - Op de Zwolseweg bij Wilsum is een verkeersonge luk gebeurd, waarbij een persoon om het leven kwam en een ernstig werd gewond. De 26-jarige J. W. uit Kampen reed op zijn motor met de 20-jarige G. van der W. eveneens uit kampen als duopas sagier. De motor werd gegrepen door een uit de tegenovergestelde richting komende personenauto, die naar links uithaalde om een geparkeerde melkauto te passeren. Bij de botsing werd W. gedood en van de W. ernstig gewond. Hij is in het ziekenhuis te Kampen op genomen. MP. MAASTRICHT. - Het vierjarig zoontje van de familie T. uit Rijsr wijk (Z.H.) is op het vliegveld „Zuid-Limburg" te Beek (L.), door een brekende kabel, waarmede zweefvliegtuigen de lucht in wor den getrokken, getroffen en ont hoofd. Bijeenkomst Wereld raad kerken geëindigd NEW HAVEN (Connecticut), 8-8. De centrale commissie van de We reldraad van Kerken, die negen da gen te New Haven in de Ameri kaanse staat Connecticut bijeen is geweest, heeft haar zitting woens dag beëindigd met een oproep tot het aanknopen van nauwere ban den tussen alle christenen. Tevens spreekt zij haar dankbaarheid uit over het feit dat men thans bezig is dergelijke banden te smeden en dat de broederschap tussen mensen van alle rassen groeit. In een algemene resolutie wordt steun beloofd aan alle leden-ker ken die het „kwaad van de rassen scheiding" trachten te bestrijden. Men besloot een deskundige te benoemen die een reis moet maken door gebieden waar rassenproble men bestaan en die met de kerken moet samenwerken om deze pro blemen op te lossen. WEERT. - De 23-jarige gehuwde bromfietsrijder A. S. uit Udel, is toen hij uit een zijweg de Geuzen- dijk bij Weert opreed, door een uit Weert komende dienstautobus overreden. De man was op slag dood. Ingezonden mededeling Als U bij de douane komt ...op weg naar Uw vacantia buitensland», verras de douanier dan niet met theewarmertje», of boenwa». Neem liever zonne brandolie of - voor „hogerop" - sneeuwkettingen mee. En vooral Hollandse KAAS, prachtige aanvulling-ult-etgen-land bj) al bet voedsel ln den vreemde. KAAS is gezond en onmisbaar. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) b\J Uw winkelier of schrlftelük (25 ets postzegel besluiten!.) aan Het Nederlands Zulvelbureau, Cort van der Llndenstraat 7, r#™#» (zh doceer met KAAS Pub!. i Htl Ncdcrlindi Zul»«lbur«»u35 „Briefdragers" - Koopstad - „Beusje" - Keutjes en Stokvisvellen Er is al heel iaat water door de Schelde gestroomd, sinds Loopers- kapelle zijn eigen schepenen had. Sinds de tram is opgedoekt, komt men niet zo schielijk meer ter plaatse, want vroeger was er een voortreffelijk station, waar zelden iemand zal hebben in- of uitgestapt overigens. Ja, waarom hier nu eens niet wat over Looperskapelle, dat zijn naam ontleent aan de lopers of boden „briefdraagers" zoals het er gens staat. Deze „briefdraagers" moesten dikwijls door Looperska pelle reizen en tot hun gerief werd dan ook prompt een kapel gesticht. Op het wapen van Looperskapelle treft men dan ook een loper of briefdrager aan op een zilveren schild. Palende naast Looperska pelle lag vroeger Klaaskinderkerke en dan niet te vergeten de „Uitge strekte ambachtsheerlijkheid" Brie- pe. De historie vermeldt dat graaf Floris V nog eens van plan geweest is van Briepe een koopstad te ma ken en als eerste gevolg van dit edel streven kreeg Briepe in de 13e eeuw tolvrijheid. Dit gebeurde pre cies op St. Nicolaas, die zich toen dus ook al als goedheilig man open baarde. Dit gaat allemaal terug tot 1288 en al die kampeerders met vreem de mutsen op en de pa's en moe's met kinderschaar, die zich trouw hartig tegen de Schouwse wind de duinen intrappen, hebben er geen weet meer van. In vertwijfeling vraagt Eïlandman zich af, waarom in vredesnaam Briepe toch geen koopmansstad is geworden. Graaf Floris V-wilde het toch en waarom zou het niet doorgegaan zijn? Wa ren genoeg in die tijd om te verko pen, want Westenschouwen was er ook nog, als belangrijke havenstad, waar heus meer aangevoerd werd dan zeesterren. De weg der histo rie is ondoorgrondelijk, maar Brie pe is klein en nederig gebleven, en misschien ontbreekt na de herver kaveling ter plaatse de lust, zich het roemrijk verleden niet alleen te herinneren, maar oude privileges nieuw leven in te blazen. Het zou op de Briepse stapelmarkt toch ge zellig kunnen zijn. Bij het spel van straatmuzikanten zouden de jonge ren hebben kunnen spelen en dan sen en de ouderen zouden kunnen praten, rfyinstens net zo gezellig als nu in het „Beusje" te Bru. O, maar Beusje te Bru is een bij na heilig woord, want (er kwam een nieuw Beusje na de ramp) als de wanden konden spreken, kon den ze veel verhalen. Alle schip- perswijsheid immers stroomt sa men in dit kleine gebouwtje aan de dijk, dat als overdekte klapbank dienst doet. Stammend- uit dat „Beusje" hoorde Eilandman nog eens het verhaal van de keutjes. Die keutjes (klandestiene keutjes) werden in de oorlog aangetroffen door een ambtenaar van een in stantie, die voor zulke dieren mach tige belangstelling had. „Van wie die keutjes wel waren?"( vroeg die ambtenaar. „Dat wete mun nie", zeiden die op Bru. De vertegen woordigers van de knorlustigen hadden wel een eigenaar, maar dat behoefde die vreemde snoeshaan niet te weten. De ambtenaar infor meerde zich - zo gezegd - scheel, maar de keutjes waren van nie mand. Hij droop af, met het plan terug te keren, om de keutjes in beslag te nemen. Zeer snel heeft de dorpsgemeenschap toen de keu tjes geslacht en voor zover de voor raad strekte kreeg ieder wat van de stokvisvellen. Over die roemrij ke daad spreekt men nog wel eens in het Beusje en natuurlijk ook van de man, die in de oorlog niet zo erg geliefd was en na die bange tijd terugkeerde. In het Beusje kreeg hij te horen: „Man, je oef nie doad, mar je mag ier nie mir kom- me". Nu, als ze op Bru zo iets zeg gen, zit het niet best. De man is maar gauw verhuisd en denkt mis schien nog wel eens terug aan dat wonderlijke nieuwe of oude) Beus je te Bru. TEL AVIV, 8-8 - De Isra ëlische stafchef, generaal Mosje Dayan, zal aan het eind van de maand een bezoek brengen aan Zuid-Afrika en Ghana. Politieke waarnemers leiden hieruit af, dat premier Ben Goerion van Israël deze zomer een rustige periode verwacht aan de Israëlisch gren zen. Naar men meent te weten had hij eerder geen goedkeuring voor de reis van Dayan gegeven. In niet-officiele kringen in Belgrado verwacht men, dat Chroesjtsjef een geleidelijke uit breiding van onafhankelijkheid voor de landen in Oost-Europa zal toelaten, als die landen de verze kering geven dat zij het socialis tische kamp niet zullen verlaten. De zevenjarige Luciana Bar- boni, de dochter van een arbéider uit de omgeving van Cremona, verorbert dagelijks twee en een half kg spaghetti, een kg vlees, vier kg brood, een tiental eieren en drie kg fruit. Deze grote eetlust is volgens artsen een gevolg van een darmafwijking, waaraan wei nig te doen schijnt te zijn. ZIERIKZEE Auto rijdt wielrijder aan Donderdagmorgen omstreeks 12 uur, is de wielrijder P.S. te Nie- werkerk ,op het moment dat hij nabij de voormalige chichoreifa- briek te Capelle, de rijweg over stak, gegrepen door een personen- auto( bestuurd door v. d. B. te Zie- rikzee. De heer S. werd tegen de grond gesmakt en liep een hoofd wonde op. Dokter P. Vogelaar ver leende de eerste hulp. De auto werd lelijk beschadigd. FEUILLETON 1,3,1. Hanneke haalde haar schouders op en mompelde zoiets als: „Mij nentwege". Toen gingen ze weer naar beneden. Grobbe zat al in zijn wagen en opende het portier, toen de dames naar buiten kwamen. Alvorens in te stappen, liep Josien een keer om de auto heen en monsterde die. „Hm", zei ze, toen ze eindelijk in gestapt was 'en naast Hanneke plaats nam, die al lang zat, „kan er mee door. Een slee is het niet be paald. We zullen eens zien, hoe hij rijdt". Grobbe schoot in een lach. „Die vriendin van u is een type, juf frouw Schoneveld". Ze reden het dorp uit in de rich ting Ede. „Waarheen zullen we gaan, dames?" „O, ergens waar het knal is", be sliste Josien. „Een leuke tent, met muziek, en we moeten er natuur lijk kunnen dansen". Grobbe krabde zich eens achter het oor. „Dansen"herhaalde hij, met de andere hand de wagen de Edeseweg opsturend, „dat zou ik niet weten. Ik ben namelijk geen expert op dit gebied". „O, ik evenmin", antwoordde Jo sien luchtig, „maar we hobbelen wel mee. Rijdt u maar naar Arn hem, daar zal allicht wel zoiets zijn". Ze vonden een kleine gelegenheid aan de rand van de stad, waar een bandje speelde en waar gedanst werd. De ober loodste hen naar een tafeltje bij het raam, en Grobbe liet hen bestellen. Josien bekeek de kaart en vroeg iflllkuliilhullliillirillltailllhiil liuuil toen, terwijl ze vleiend haar hand op Grobbe's arm legde: „Mogen we champagne drinken, meneer Grob be?" Hij keek haar verwonderd aan. „Champagne?" herhaalde hij. „Wel, als u dat graag wilt Maar Hanneke protesteerde. „Zeg je lijkt wel malik drink het niet, hoor! En champagne is toch verbazend duur?" „Nou, dan nemen we wat anders" berustte Josien. „Mij dan maar een cocktail". „En jij, Hanneke?" „O, een flesje limonade, sinaas appel". „Ja, dat lijkt mij ook wel". Toen de kelner vertrok, stond Josien alweer op en zei tot Grobbe: „Nou, zullen we eens proberen, of we deze wals ook kunnen draaien?" Grobbe stond bereidwillig op en vertrok met zijn dame naar de danvloer, nagestaard door Hanne ke, die haar hoofd niet-begrijpend schudde. Wat die Josien opeens be zielde Het paar kwam al gauw weer te rug. „Ik kan er geen fluit meer van", bekende Josien eerlijk, „en meneer Grobbe danst als een beer". „Maar Josien toch „Eerlijk waar. Doch dat mag de pret niet drukken. Proost, meneer Grobbe, als we dan niet dansen kunnen, drinken wel". Ze zaten een uurtje gezellig naar de drukte te kijken, terwijl Grobbe en Josien met elkaar babbelden en schertsten, een enkele maal Han neke in hun gesprek betrekkende. Daarna stonden ze op en reden te- door JOKE DE VALK rug naar Lunteren, zulks op uit drukkelijk verzoek van Hanneke, die er niets voor voelde naar een andere gelegenheid te gaan. Tegen tienen namen ze afscheid van Grobbe en Josien zei: „Harte lijk bedankt, meneer Grobbe, dat doen we morgen nog eens over. Ik ontmoet niet iedere dag een knap pe man met een auto, die me mee neemt en fuift op cocktails. Tot morgen". Hanneke drukte op haar beurt Grobbe's hand en verzekerde, dat ze het een prettige avond gevonden had. Maar toen ze op de kamer ge komen waren, barstte Hanneke los: „Zeg, ik weet niet wat jij man keert, maar ik wil je wel zeggen, dat het me spijt je uitgenodigd te hebben. Zoals jij je aanstelt Josien greep haar vriendin bij de armen en drukte haar op een stoel. „Inplaats van me te verwijten, moet je me dankenEnfin, dat doet er ook niet toe. Maar ik heb zo het idee, dat je een tikje jaloers bent, niet?" „Ik? Op jou? Wat denk je wel van me? Als jij met Grobbe wilt flirten, mag je gerust je gang gaan, maar laat mij dan voortaan niet meer meerijden naar dergelijke ge- legenheiden". „O, maar we gaan morgenavond weer, hoor. Dat staat als een paal boven water". „Dat zal nog te bezien zijn. Apro pos, je kunt natuurlijk je gang gaan. J© bent geen kind meer, hoe wel Maar ik bedank. Boven dien is het morgen zondag". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5