DE ZIERIKZEESCHE COURANT l~s VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 No. 18203 113 e ïlSrgft ZIERIKZEESCHESNIEllWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Chroesjtsjef keurde standbeeld van Stalin geen blik waardig Westberi(jner brak door politiecordon BERLIJN, 8-8 - De Russische bezoekers hebben donderdagavond een bezoek gebracht aan het oost- Berlünse sportpaleis aan de Sta- linallee, waar een bouwtentoon- stelllng gehouden wordt. Tegen over het sportpaleis staat een bronzen beeld van Stalin, doch Chroesjtsjef keurde b(j het betre den en het verlaten van het ge bouw z(jn voorganger geen blik waardig. Een 500 mensen hadden zich bij het gebouw verzameld om de Sow- jet-gasten toe te juichen. Op een bepaald ogenblik schoten de man nen van de veiligheidspolitie toe om een westberlijner te grijpen die door het politiecordon brak. De man ontglipte echter en vroeg Chroesjtsjef om diens handteke ning. Hij werd daarna door de po litie aan een verhoor onderworpen en later vrijgelaten. Donderdagmiddag bezochten de Russen de graven van de Duitse communisten Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg, die in 1919 ver moord zijn. Daarna reden zij naar de Russische begraafplaats te Treptow, waar 7000 Russische mi litairen die bij de slag om Berlijn sneuvelden, begraven zijn. Toen Chroesjtsjef naar zijn auto terug- Algerijnse opstandelin gen vielen een dorp aan ALGIERS, 8-8 - Algerijnse dorpsbewoners hebben woensdag avond in het westen van Algerië een aanval van een bende van zeventig opstandelingen afgesla gen. De dorpsbewoners waren ge wapend met jachtgeweren. De aanval wordt beschouwd als een poging tot wraak op de 43 ge zinnen in het dorp, die vorige week om bescherming door de Fransen hadden verzocht. Een Franse officier heeft de verdedi ging georganiseerd en de inwoners van jachtgeweren voorzien. Volgens donderdag te Algiers ontvangen berichten hebben Fran se parachutisten woensdag in de Boe Zegza-bergen, zeventig kilo meter ten zuidwesten van Algiers, zeventig rebellen in een hevige strijd gedood. De Fransen hebben „enkele verliezen" geleden. Ook watersnood in Bulgarije GENEVE, 8-8. - De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft donderdag een oproep gedaan voor hulp aan veertigduizend slacht offers van overstromingen in Bul garije. Het Bulgaarse Rode Kruis heeft dringend verzocht om ge neesmiddelen, ontsmettingsmidde len, lakens, dekens en géld. Door de overstromingen waren 3160 huizen verwoest en 8000 onbe woonbaar geworden. De schade wordt geraamd op 360 miljoen Lewa (ongeveer 200 miljoen gul den). liep, voegden westelijke journalis ten zich bij het gezelschap. De lijf wacht keek wel bedenkelijk, doch greep niet in. De Russische lei ders hebben donderdagmiddag voorts nog in een open auto een rondrit door oost-berlijn gemaakt. Zwaar weer boven Maas tricht en omgeving MAASTRICHT, 8-8. - Gister- middag om half vijf hadden zich boven Maastricht en omgeving drie onweersbuien verzameld die daar in alle hevigheid losbarstten en een avondlijke schemering deden ontstaan. De straatverlichting in de stad werd ontstoken. Om half zes verminderde de hevigheid van het onweer. Enkele bomen zijn in Maastricht door de bliksem getroffen of door hevige rukwinden ontworteld, o.a. in de Koning Clovisstraat en de Alexander Battalaan. In sommige stadsgedeelten liepen vele kelders onder water. Persoonlijke onge lukken deden zich, voor zover be kend, niet voor. Volgens in Djakarta ontvangen berichten zijn in Zuid-Borneo drie grote rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor een aantal dor pen onder water kwam te staan. Tal van huizen werden wegge spoeld, terwijl de te velde staande rijstoogst werd vernield. Persoon lijke ongevallen zijn echter niet ge meld. Massagraf (uit 1629) gevonden 's-HERTOGENBOSCH, 8-8. - Ar- beiders, die bezig waren met graaf werk voor de uitbreiding van het Protestants ziekenhuis te 's-Herto- genbosch hebben een massagraf ge vonden, waarin zich de skeletten van tenminste twintig mannelijke personen bevonden. Een onderzoek dat ingesteld is door de anatoom- pathaloog dr. Zeldenrust en de ge meente-archivaris van Den Bosch, de heer L. Pirenne, heeft gegevens opgeleverd die er op wijzen dat het graf gedateerd kan worden op 1629,, ten tijde van het beleg van Den Bosch door de Staatse troepen on der Frederik Hendrik. Het is be kend dat bij dit beleg in deze om geving hevige gevechten geleverd zijn. V V V VVV V V v V V "v Kerntje gevangen Bij een gemeenschappelijk X experiment van de universi- *t' teit van Minnesota (V.S.) en Y die van Bristol (Engeland) is *j* X men er in geslaagd op een Y hoogte van 32 km. boven de X aarde een kern van een he- X Y liumatoom op te vangen, die y X tien maal zoveel energie be- X zat als een energiedeeltje in «j* 'X een ontploffende atoombom. X De heliumkern werd opge- vangen in een stapel foto- Y X grafische platen, die in Min- •j* nesota met een ballon de at- *j' X mosfeer ingezonden werd als X Y onderdeel van een Brits- Y X Amerikaans onderzoek naar X Y kosmische stralen. Prof. Ney van de universiteit van Min- X nesota schatte de energie Y van de heliumkern op 1.000. Y 000.000.000.000 elektronvolt. I*. ER IS GEEN „ALGERIJNSE KWESTIE" Miljoenen bewoners van het land wensen slechts rust Er zyn niet meer dan 100.000 opstandelingen BRUSSEL, 8-8 - Het is absurd om te spreken van een Algerijnse opstand, zo heeft donderdag dr. Georges Andre, de Belgische voor zitter van de delegatie van het in ternationale comité tegen het re gime van concentratiekampen, die onlangs een bezoek aan Algerië heeft gebracht, op een persconfe rentie in Brussel verklaard. Op negen miljoen Algerijnen zijn er niet meer dan 100.000 opstande lingen. De rest van de bevolking wil alleen maar met rust gelaten worden, maar zij zuchten onder de terreur, aldus dr. Anre. Hij zei, dat de delegatie erg on der de indruk is gekomen van de gruwelijke geweldpleging der Al gerijnse verzetslieden. Hij wilde dan ook geen vergelijking trek ken tussen de Algerijnse opstan delingen en de verzetslieden in Europa tijdens de oorlog. Andre herhaalde vroegere verklaringen, dat zijn delegatie geen bewijzen van een stelsel van concentratie kampen in Algerië heeft gevonden. Voorts deelde hij mede, dat de de legatie in Algerië vergeefs gepro beerd heeft contact op te nemen met een gezaghebbende vertegen woordiger van het Algerijnse na tionale bevrijdingsfront. De heer Chroesjtsjef is weer op bezoek. Ditmaal in oost-Berlijn. Hij wordt evenwel niet vergezeld door maarschalk Boélganin, doch door de heer Mikojan. Beide Russen werden in oost-Berlijn uiteraard groots ontvangen. Op deze telefoto zien we hen met een aantal autoriteiten op het erepodium tijdens het défilé van de Oostduitse erewacht. V.l.n.r.: de heren Ulbricht, Chroesjtsjef, Ebert (burgemeester van oost-Berlijn), Gromyko, Mikojan en Grotewohl. Nadat lord Altrincham, de jonge Engelse edelman, die zulke scherpe kritiek uitbracht op de Engelse ko ningin (rechtsboven) in een Lon- dense televisie-studio was geïnter viewd door de omroeper, Robin Day, werd hij bij het verlaten van de studio in zijn gezicht geslagen door een man, die later werd ge ïdentificeerd als de 65-jarige Philip Dnrbridge, een sergeant b.d. van LvV Engelse leger, die zich opwierp als verdediger van zijn vorstin. - De bovenste foto geeft een beeld van het T.V.-interview, de onder ste toont hoe Burbridge na zijn aanval op de lord door twee Lon- dense „Bobbie's" werd weggeleid. Adenauer over Chroesjtsjefs' bezoek Bondskanselier Adenauer ver klaarde op een verkiezingsbijeen komst die donderdagavond in Salz- gut werd gehouden, dat Chroesjt sjef er een goede reden voor heeft om nu „door de wereld te draven". Het is een bewijs voor de stelling dat zijn positie niet helemaal is zo als ze zijn moet, aldus Adenauer. Adenauer beschuldigde de Sowjet- Unie sinds 1925 56 vedragen te heb ben geschonden en na het einde van de tweede wereldoorlog van meer dan 100 miljoen mensen sla ven te hebben gemaakt. Rijtuig van trein reed in op arbeiders Gistermiddag is nabij Helmond een rijtuig van een personentrein ontspoord, juist op de plaats waar een aantal arbeiders herstelwerk aan de spoorbaan verrichtten. Het rijtuig schoot in de berm van de weg, terwijl de rest van de trein ongeveer honderd meter verder - gedeeltelijk ontspoord - tot stil stand kwam. Vier van een groep van 25 arbeiders, die bezig waren met werkzaamheden aan de spoor baan, kregen het rijtuig op zich, waardoor een van hen, de 39-jari ge H. v. d. M. zeer ernstig werd gewond. Drie andere lijnwerkers moesten eveneens met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een gelukki ge omstandigheid was, dat de trein niet op topsnelheid reed, daar hij het station Helmond naderde. Per soneel van de ongevallentrine van de spoorwegen, begon na aankomst met de opruimingswerkzaamheden. Vandaag zou de treinenloop op het desbetreffende baanvak weer nor maal zijn. De werkgevers van de Cen trale groentemarkt in Londen heb ben hun arbeiders gewaarschuwd, dat zij ontslagen zullen worden als zij maandag het werk nog niet hervat hebben. a Boven Brussel en omgeving heeft zich donderdagmiddag een zware onweersbui ontlast, die het verkeer op verscheidene plaatsen ontwrichtte. Veel straten kwamen onder water te staan en bus- en tramdiensten moesten worden stopgezet. De ,was buiten de deur' duurder 's-GRAVENHAGE, 8-8 - Het ministerie van economische zaken heeft een verzoek van de organi satie van directies van wasserijen om de prijzen te mogen verhogen goedgekeurd. Wasserijen die haar prijzen niet hebben verhoogd se dert 31 december 1955, mogen nu hogere prijzen in rekening bren gen en wel zo, dat wasserijen die kolen als brandstof gebruiken zes procent meer mogen vragen en wasserijen die olie als brandstof gebruiken negen procent. De or ganisatie heeft zich bereid ver klaard mogelijk in de toekomst optredende kostenverlagende fac toren dan in de prijzen tot uit drukking te brengen. De ziekenfondsen en de tandartsen UTRECHT, 8-8 - Van de zijde van de Bond van R.K. Ziekenfond sen in Nederland deelt men ons het volgende mede: De Bond van R.K. ziekenfondsen in Nederland en de Stichting autonome zieken fondsen hadhaven hun principiële bezwaren tegen het laatste voor stel van minister Suurhoff. Aan gezien hun gebleken is, dat ook bij de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkun de de opvatting leeft, dat de vast stelling van de honoraria door derden eigenlijk een onjuiste fi guur is, hebben zij zich in een uitvoerig schrijven opnieuw tot de Maatschappij gewend, met onder meer het verzoek alsnog een uit spraak te doen over het tariefs- voorstel van 26% cent per stoel- minuut, dat door op een na alle ziekenfondsorganisaties is gedaan en over de inhoud waarvan de maatschappij zich tot op heden niet heeft uitgesproken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Dankbaarheid is een bloem- pje dat in weinig hoven bloeit. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Bezichtiging Kampcenirum „Eikendal" Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid om het kampeercen- trum „Eikendal" van de Katen- drechtse Vereniging voor Sociaal- Cultureel Vormingswerk, dat za terdagmiddag jl. door de Commis saris van de Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, werd geopend, te bezichtigen op dinsdag 13 augustus a.s., des na middags van 14.30 tot 16.30 uur. Auto- behendigheidswedstrijd Door V.V.V. Burgh-Haamstede werd dinsdagmiddag voor de 2e maal een auto-behendigheidswed strijd georganiseerd op het lan dingsperron van het vliegveld Haamstede. Het aantal deelnemers bedroeg 43. Een nieuw record, waaronder een Engelse, Belgische en Duitse auto bezitter. De heer H. Bremekamp uit Rotterdam zette het niet ge makkelijke parcours uit. Het werd een sportieve strijd die door een talrijk publiek met grote belang stelling werd gevolgd en pas om 6 uur beëindigd was. 's Avonds wer den in hotel Haamstede Vliegveld door Jhr. R. Röell, voorzitter van V.V.V. Burgh-Haamstede de prij zen met een toepasselijk woord uit gereikt. Het resultaat was als volgt: Kleine wagens: le. J. Rotshuizen met Fiat 1100, 10 strfp., tijd 4 min. 30 sec.; L. v. d. Wel met Volkswa gen, 40 strfp., 4 min. 36.8 sec.; M. Dijkman met Volkswagen, 60 strfp., 4 min. 30 sec.; J. P. A. Corzelius met Volkswagen, 60 strfp., 4 min. 57 sec.; H. Schouten met Opel Re- kord, 60 strfp., 6 min. Grote wagens: H. L. Muller met Mercedes 220, 30 strfp., 5 min. 40 sec.; T. C. Postma met Ford, 40 strfp., 4 min. 56 sec.; mevr. J. W. Birkhoff met Mercedes, 70 strfp., 9 min. 04 sec.; R. van Oord met Mercedes 1800, 75 strfp., 5 min. 47 sec.; dr. Pilaar met Opel KapitSn, 80 strfp., 6 min. 53 sec. OOSTERLAND Teerlaag op Hoge Maireweg Zeer ten gerieve van de aldaar wonende personen, en van de land bouwers wier landerijen aldaar ge legen zijn, is de Hoge Maireweg thans zover gevorderd dat de teer laag is aangebracht. Dientengevol ge is dit weggedeelte weer berijd baar voor het verkeer. Enkele hon derden meters van het oude ge deelte is nog intact gebleven, nl. dat toegang geeft naar de hofstede „Nieuwe Zorg", voorheen bewoond door de heer H. J. van de Zande, welke landbouwer thans enige tijd -geleden zijn nieuwgebouwde boer derij, eveneens in de Hoge Maire weg, heeft betrokken. Met deze werkzaamheden, welke worden uit gevoerd door de Aannemingsmaat- schapnij „Zeeland" te Middelburg, is in het wegennet onzer gemeente weer een flinke verbetering aan gebracht. BRUINISSE Sferk remmen werd fataal De heer Jac. van Popering uit Bruinisse, die met zijn motorfiets op weg was naar Willemstad, moest in de buurt van Dinteloord plotse ling remmen, met het gevolg dat zijn verloofde, mej. van den Gijn, kleuterschoolonderwijzeres te Brui nisse, van de duo werd geslingerd. Zij bekwam daarbij een hersen schudding, wonden aan het hoofd en een gebroken arm en moest naar het ziekenhuis te Roosendaal wor den vervoerd. De heer van Pope- ring was enige tijd bewusteloos, maar zijn verwondingen waren van lichtere aard. TONEEL EN FILM Historische film „Désireé" speelt in Frankrijk van Napoléon „De drie musketiers" te Haamstede In het weekprogramma brengt de Concertzaal de film „Désirée", met in de hoofdrollen Marlon Brando en Jean Simmons. Het gelijknami ge boek heeft de laatste jaren sterk de aandacht getrokken en hetzelfde geldt voor de film, die minnaars van de historie niet mogen over slaan. In 1794 zien wij de charmante Désirée Clary te Marseille kennis maken met de jonge Franse gene raal Napoleon Bonaparte. Zij wor den verliefd op elkaar, maar Na poleon vertrekt naar Parijs, om de Italiaanse veldtocht voor te berei den. Napoleon laat niets van zich horen, maar blijkt zich te gaan ver loven met Joséphine de Beauhar- nais, tot grote ontsteltenis van Dé sirée, die later huwt met Berna- dotte. Het huwelijk tussen Napo leon en Josephine wordt ontbonden en Désirée wordt kroonprinses van Zweden, door verkiezing van haar man als opvolger van de oude Zweedse koning. Bernadotte geeft zijn Franse nationaliteit op, maar veel later - Désirée is dan weer in Frankrijk terug - verzoekt Napo leon via haar, Bernadotte zich aan zijn zijde te scharen. Bernadotte weigert echter en trekt ten strijde tegen Napoleon. Het dramatisch einde nadert en tenslotte is het Dé sirée, die Napoleon weet over te ha len zich gewonnen te geven. Hij biedt haar zijn degen en bereidt zich voor op zijn verbanning naar Sint Helena. Het Concertzaalprogramma wordt aangevuld met „Moeder wat een klap", „The Big Noise" met Stan Laurel en Oliver Hardy. In deze komische film treedt de heer Hart ley naar voren, die zegt een bom van ongekende kracht te hebben geconstrueerd. Met die bom gaat het een onwaarschijnlijke kant op, want Stan en Oliver komen op de proppen, die de uitvinder opzoeken en daar dan al spoedig ontdekken dat de familie ernstig wordt be laagd door de buren, die het op hun sieraden hebben gemunt. Later blijkt ook de bom een begeerlijk object, om deze te verkopen aan een buitenlandse mogendheid, maar de twee pseudo-detektives Stan en Laurel verhinderen het plan. Het avontuur eindigt op de oceaan. Hoe, dat zou niet juist zijn te verklap pen. Hotel Bom brengt de hier reeds ebrder besproken historische avon turenfilm: „De drie musketiers".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1