hoekje Uitgezien wordt naar goedkoper plan voor zuiveringsinstallatie Gemeente Oosterland gaat 10 procent bezuinigen op verlichtingskosten Onder voorzitterschap van bur gemeester Laurense kwam de raad in voltallige vergadering bijeen. Mededeling geschiedde van di verse door Ged. Staten goedgekeur de besluiten. Van dit college was ook bericht ontvangen van de goed keuring der gemeentebegroting voor 1955 met de le tot en met de 8e wijziging, zomede de begroting voor het gemeentelijk woningbe drijf voor 1955 met de le en 2e wij ziging. Eveneens werd goedgekeurd de gemeentebegroting 1956 met de le tot en met de 3e wijziging en de begroting van het gemeentelijk wo ningbedrijf met de le wijziging over dat jaar. Dit college kan er zich mede verenigen, dat de werk lieden in dienst der gemeente wor den bezoldigd overeenkomstig loon- groep 5 van het desbetreffende bezoldigingssysteem. Voorts is door Ged. Staten goed gekeurd het besluit tot het aangaan met de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten van een vaste geld lening groot f 267.000 en het be sluit om met voornoemde Bank overeen te komen, dat het krediet in rekening-courant tot 25 juli 1957 wordt verhoogd tot f 560.000. Ver volgens is door meergenoemd colle ge goedkeuring verleend aan het besluit om aan de sportvereniging „D.E.S." te Sirjansland renteloos ter leen te verstrekken een bedrag van f 660. Ten slotte is door dit college verklaard uit een oogpunt van fi nanciering geen bezwaar te hebben tegen het doen van de uitgaaf: Bij drage aan de Herverkavelingscom missie inzake onrendabele uitga ven voor de drinkwatervoorziening voor een bedrag van f 31.500. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten werd een wij ziging van administratieve aard ge bracht in het besluit van 9 maart 1957 tot wijziging van de verorde ning op de heffing van reinigings rechten. Benoeming aan o.l.-school Met ingang van 1 september 1957 werd de heer E. J. Valk benoemd tot vast onderwijzer aan de o.l.- school te Oosterland. Geen beden kingen waren tegen het voornemen van Ged. Staten om de bezoldi gingsregeling voor de secretarissen en ontvangers der gemeenten in Zeeland te herzien. Evenmin waren bedenkingen tegen het toepassen van de looncompensatieregeling i. v.m. de huurverhoging per 1 aug. 1957 op deze ambtenaren. In dit verband werd een verordening vastgesteld tot het toekennen van looncompensatie aan het daarvoor in aanmerking komend gemeente- personeel. Aan een verzoek van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren om het gevoelen van de raad aan het college van Ged. Staten te ken nen te geven omtrent de voorgeno men marge tussen de bezoldiging van de burgemeesters en de secre tarissen werd besloten geen gevolg te geven. Verder werden vastgesteld een verordening tot wijziging van de algemene kinderbijslag voor het gemeentepersoneel en een verorde ning tot verhoging van de kinder toelage over het 3e en 4e kwar taal 1957 van dat personeel. Besloten werd met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een overeenkomst aan te gaan, waarbij het krediet in rekening-courant tot 1 septemeber a.s. wordt verhoogd tot f 500.000. Vervolgens vond vaststelling plaats van de 9e wijziging der ge meentebegroting 1955 en van de 7e wijziging der begroting 1956. In het belang van de veiligheid van het verkeer zal aan de Lage- weg ter hoogte van de kruising van de Poststraat te Sirjansland een stopbord worden geplaatst. De vergoeding voor het kleuter onderwijs werd vastgesteld voor 1956 per lokaal op f 650 en per kleuter op f- 8,50, terwijl het voor schot voor 1957 werd bepaald per lokaal op f 715 en per kleuter op f 9,—. De straatverlichting Voorts werd vastgesteld een nieuw contract voor de straatver lichting. Naar aanleiding van de aandacht, die de commissie tot on derzoek der gemeentebegroting 1957 geschonken heeft aan de kosten der straatverlichting deelde de voorzit ter mede, dat als gevolg van ge pleegd overleg met de P.Z.E.M. een bezuininging kan plaats vinden door de straatverlichting om 11 uur te doven en de ochtendverlichting te laten vervallen. Daardoor kan ongeveer 10 pet. op de totale kos ten worden bespaard. B. en w. stel len voor daartoe over te gaan. Zon der hoofdelijke stemming werd daartoe besloten. Ten slotte vond herbenoeming plaats yan de leden der commissie van advies ingevolge de woonruim te wet 1947. Bij de rondvraag informeerde de heer Boogert (SGP) naar het plan van de rioolwaterzuiveringsinstal latie. De voorzitter deelde hierom trent mede, dat het betreffende plan is ingekomen, doch dat het Technisch Bureau thans nog een onderzoek instelt naar een goedko pere gelegenheid. In verband met een informatie van de heer Bolle (SGP) deelde de voorzitter mede, dat het snoeien van de beplanting, aangbracht door de gemeente op de erfafschei- ding bij partikulieren aan de open bare weg in de eerstkomende ja ren door de gemeente zal geschie den. Op een vraag van deze spreker naar het aanbrengen van een wind- singel aan de noordkant van het dorp, antwoordde de voorzitter, dat het tot stand komen daarvan een uitvloeisel is van het uitbrei- dings- en wederopbouwplan. De heer Stoutjesdijk (CH) wees op de noodzaak van het voegen van een aantal woningen in de Burge meester van der Havestraat. De districtsopzichter zal worden ver zocht hiertoe opdracht te verlenen. Daarna sluiting. STAD EN PROVINCIE NOOBDWELLE Bejaarden maakten eilandtrip De ouden van dagen hebben er een geslaagde trip over het eiland opzitten. De rit werd gemaakt met partikuilere auto's. De start vond plaats in de middaguren. Via de ringdijk bij Serooskerke reed men naar Kerkwerve en vandaar naar Zierikzee. Een bezoek werd ge bracht aan de caissonsluiting bij Ouwerkerk, waarover de bejaarden hun bewondering niet onder stoe len of banken staken. Te Bruinisse werd een kopje thee gebruikt. Ook Brouwershaven werd bezocht en via de Rampweg ging het naar de Westhoek, waar in „De Torenhoe ve" een verfrissende drank werd aangeboden. „Luctor et Emergo" ontving de bejaarden in de ge meente, toen zij terugkeerden van hun tocht. Hierna werd de aange richte koffietafel in c^fé Lokker- v. d. Zande alle eer aangedaan. Ook het fanfarekorps werd getracteerd, waarna de heer A. P. Akkerdaas het korps dankte voor de vrolijke noot. De heer L. de Ruiter gaf uiting aan zijn voldoening ook hier te hebben mogen spelen en sprak de hoop uit dat in de toekomst een avondconcert te Noordwelle zal kunnen worden gegeven. Na de maaltijd dankte de heer K. Vierge ver in dichtvorm alle medewerk sters en medewerkers aan de ver rukkelijke tocht. Mevr. Elenbaas Kik dankte inzonderheid de auto bezitters en hoopte dat een volgen de maal alle bejaarden zullen deel nemen. Aanbesteding werk- haven voor Deltaplan 's-Gravenhage, 7-8. Op 27 aug. zal të 's-Gravenhage worden aan besteed het maken van een werk- haven aan de zuidelijke oever van het Hollandsch Diep in de ge meente Willemstad. De werkhaven wordt aangelegd voor uitvoering van het Deltaplan. In de omge ving zal de Volkerakdam worden gebouwd, die met de daarin ko mende scheepvaartsluizen om streeks 1968 gereed zal zijn. Een Indiaanse vrouw in Pine Ridge in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota heeft dinsdag voor de zevende maal het leven ge schonken aan een tweeling. Zij heeft thans achttien kinderen. Onze Wie de vrijheid begeert, behoeft niet zo veel moeite te doen Op 28 juli jl. ontsnapte uit het Huis van Bewaring te Amsterdam een gedetineerde. Op 30 juli jl. een gevangene uit Haarlem, die over gebracht zou worden naar de ge vangenis in Groningen en als klap op de vuurpijl op 1 augustus jl. niet minder dan vijf gevangenen tege lijk uit de strafgevangenis te Sche- veningen. Wanneer men leest hoe betrekkelijk eenvoudig het voor de heren was te ontvluchten, dan slaat men de handen ineen en vraagt zich af: „Hoe is dit mogelijk?" Heb ben onze gevangenissen op die ma nier wel zin?" Van de beruchte ontsnapping van de zeven politieke gevangenen uit Breda omstreeks Kerstmis 1952 af, hebben ruim 77 gevangenen kans gezien de vrijheid te verwerven in totaal 47 ontvluchtingen. Dit zijn geen complete cijfers, maar hieruit blijkt dat er in 1953 3 ontsnapningen zijn geweest, waar drie man bij betrokken waren, in 1954 10 ontsnappingen met vijftien man, in 1955 zeven ontsnappingen met tien man, in 1956 vijftien ont snappingen waarbij vijfentwintig man betrokken waren en in het tot nu toe verstreken deel van 1957 al tien ontsnappingen met zestien man. Wanneer wij lezen, dat de minister van Justitie in 1957 al met de twintigste ontsnapping lastig gevallen moest worden, blijkt, dat onze cijfers dus veel te laag liggen, doch men kan zich van een en an der ongetwijfeld een voorstelling maken. Wanneer wij zien, dat de straf gevangenis in Scheveningen over al die jaren de kroon spant met niet minder dan (volgens onze beperkte lijst) tien ontvluchtingen, waarbij betrokken zeventien man, dan blijkt wel dat daar het grootste lek zit. Wat is de oorzaak? Natuurlijk vraagt men zich af, wat toch wel de oorzaak hiervan kan zijn. Deugt ons gevangeniswe zen niet? Geeft men de gevangenen te veel vrijheid? Is men te soepel? Is de bewaking onvoldoende? Kort om tientallen vragen wellen op. Het moderne gevangeniswezen is niet zo straf als vroeger. Men gaat tegenwoordig volgens moderne op vattingen uit van het princiDe, dat een gevangene ook een mens is en als zodanig behandeld dient te wor den, een standpunt waar we volko men achter staan. Dat hieruit voortvloeit, dat de gevangenen meer vrijheid krijgen, namelijk de mogelijkheid tot werken en nog en kele andere faciliteiten is begrijpe lijk en zelfs zeer op prijs te stellen, want de maatschappij is meer ge baat met een mens die in de maat schappij terugkomt en niet gebro ken is, doordat hij heeft kunnen werken en zich heeft kunnen ont wikkelen, dan met een geestelijk en lichamelijk wrak. Is men te soepel? Deze mogelijk heid lijkt ons hier en daar niet uit gesloten. Geen kampbeulen Gelukkig zijn onze gevangenbe waarders mensen met een hart en geen concentratiekampbewakers, zoals we die wel gekend hebben. Zij leren de gevangenen kennen en ontdekken tenslotte ook goede men selijke eigenschappen bij dezen. De gemoedelijke Hollandse aard kennende weten we hoe dat gaat. Er ontstaat een sfeer van vertrou wen, die tenslotte funest kan wor den. Een dergelijke gang van zaken kan oorzaak zijn. Hieruit vloeit voort, en het be wijs wordt trouwens door de ont snappingen geleverd, dat de bewa king onvoldoende is geweest. Al komt er een sfeer van vertrouwen en waardering voor goede mense lijke kwaliteiten bij gevangenen, de bewaker dient zich elke minuut te realiseren, dat hij bewaker is en de verantwoording tegenover de maatschappij draagt, dat de ge straften ook hun detentietij d uit zitten. Want wat heeft het opleg gen van een gevangenisstraf door de rechter anders voor zin? We weten heel goed, dat het ambt van gevangenbewaarder moeilijk is en hoge eisen stelt aan hem die zich naar behoren van zijn taak in het moderne gevangenis wezen wil kwijten, toch zal er meer aan gedaan moeten worden dan de noodmaatregelen, die de minister tot nog toe afkondigde, want ons gevangeniswezen wordt op deze manier een aanfluiting. De moge lijkheden tot ontsnapping zijn (nóg) te groot. Gelukkig heeft de minister op het punt van bewaking intussen strengere maatregelen toegezegd. Dagboek van Mussolini gevonden Rome, 7-8. Tien delen van het oorspronkelijk uit dertig delen be staande dagboek van wijlen Mus solini, waarin de overleden Itali aanse dictator zijn visie geeft op de voor Italië van belang zijnde politieke gebeurtenissen in het tijdvak 1919-1943, zijn door de Italiaanse politie in de plaats Ver- celli gevonden. Ze zijn aan de Ita liaanse premier ter hand gesteld. Het volledige dagboek werd in 1945 door de minister van binnen landse zaken van de republiek van Salo aan de commissaris van poli tie van Vercelli, Zerbino, ter hand gesteld. Zerbino werd korte tijd later door Italiaanse verzetstrij ders te Dongo doodgeschoten, waarop zijn weduwe zestien delen overhandigde aan de secretaris van de nieuwe communistische partij de Novare. Deze zestien de len zijn niet teruggevonden, ter wijl vier andere delen verloren geraakten. De overige tien delen zijn dus thans door de politie te ruggevonden. Vervanging Boelganin verwacht Bonn, 6-8. De Westduitse bonds kanselier, dr. Adenauer, heeft dinsdagavond op een vergadering van Christen-democratische vluchtelingen te Bonn gezegd over inlichtingen te beschikken volgens welke de Russische minister van defensie, maarschalk Zjoekof, maarschalk Boelganin zal opvol gen als premier van de Sow jet- Unie. Gekleurde parels TOKIO, 7-8. - Een professor aan het tandheelkundig in stituut van Tokio heeft be kend gemaakt, dat hij een methode heeft ontdekt om parels van een gewenste kleur - rose, geel, groen of grijs - te kweken. Daartoe moet men in de schelp van een pareloester een klein stukje mineraal brengen, dat met de gewenste kleur cor respondeert. Bovendien moe ten de oesters op een speci ale wijze worden gekweekt. De vereniging van parelex porteurs in Japan heeft in tussen meegedeeld, dat zij vier ton gekweekte parels van „middelmatige" kwali teit gaat vernietigen om een daling van de parélprijs op de wereldmarkt te voorko men. Weer atooinontploffing Las Vegas, 7-8. Boven de woes tijn van Nevada is woensdag een atoomwapen, dat aan een ballon vijfhonderd meter boven de aarde hing, tot ontploffing gebracht. De explosie had een kracht van 20.000 ton, t.n.t. het was de twaalfde ont ploffing in de huidige reeks proe ven. Een onbemande waarnemings ballon van de marine, die boven de woestijn hing, werd van zijn ankers losgeslagen en kwam vijf tien km verder brandend neer. Geld gestolen Kampeerders werden bedwelmd Karlsruhe, 7-8. Enige Neder landse kampeerders zijn in Karls ruhe het slachtoffer geworden van (nog onbekende) dieven, die hen van al hun geld, ongeveer 9000 mark, beroofd hebben. Zij zijn thans gedwongen naar Nederland terug te keren. De politie ver moedt, dat de dieven bedwelmen de middelen gebruikt hebben, daar de kampeerders hun geld goed verborgen hadden, deels on der hun hoofdkussen. Naar radio-Peking meldt, wor den in Binnen-Mongolië twee mil joen stuks vee door de droogte be dreigd. Talrijke runderen zijn al door honger en dorst omgekomen. KERKNIEUWS De Wereldraad van kerken sprak over godsdienstvrijheid NEW HAVEN, 7-8. - De centrale commissie van de Wereldraad van Kerken heeft een resolutie aan vaard, waarin het bestuur wordt uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar „het vraagstuk van de godsdienstvrijheid in de R.K. lan den en elders". De resolutie was in gediend door de aatsbisscchop van Canterbury, dr. Fisher, die van me ning was dat men op deze wijze „een rechtstreeks contact met de R.K. kerk kan krijgen ten aanzien van vraagstukken, waarvoor zowel zij als wij ons zien geplaatst". Over dit onderwerp waren tal rijke resoluties ingediend, o.a. een door ds. Niemöller welke in zeer felle bewoordingen aan het adres van de R.K. kerk was gesteld. Deze resolutie werd echter verworpen, nadat dr. Westphall van de Her vormde Kerk in Frankrijk had be toogd, dat men het optreden van de R.K. Kerk in overwegend R.K. lan den niet mag generaliseren. Zo wer den, naar hij zei, de Protestanten in Frankrijk, evenals in Italië, „ge ëerbiedigd", terwijl zij „volkomen vrijheid van godsdienst" genoten. Het debat was begonnen naar aanleiding van een resolutie over de moeilijkheden, waaronder de Protestanten in het R.K. Columbia lijden. De Lutherse bisschop van Hannover, Hans Lilje, die pas een bezoek aan Columbia heeft ge bracht, verklaarde dat de bisschop coadjutor van Bogota en de minis ter van Buitenlandse Zaken van Columbia hem hadden toegezegd, dat de verhouding tussen de Pro testanten en de Rooms-Katholieken zal verbeteren. Mede op instigatie van bisschop Lilje, die zei: „Wij willen helpen en niet alleen be schuldigen", werd alleen de reso lutie van de aartsbisschop van Canterbury aanvaard. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vikaris te Zoelen: J. G. Weerthuis, kand. te Hilver sum; te Leeuwarden: mej. M. C. de Wilde, vikaris te Utrecht. Beroepen te Papendrecht (toez.): T. Poot, Haaf ten; te Heemskerk (toez.): M. C. Wendte, Dedemsvaart. Aangenomen naar Kethel: J. E. L. Brummelkamp, Westervoort; naar Opende (Gr.) toez.: B. C. Juckema, luchtmachtpred. te Volkel; naar Middelharnis: J. Wieman, Oudewa- ter; naar Musselkanaal (toez.): dr. J. W. Doeve, Holwierde. Bedankt voor Kinderdijk: G. H. van Kooten, Genemuiden; voor de benoeming tot hulppred. te Beek bergen: A. K. de Groot, laatstel. zendingspred. te Djakarta. Ger. Kerken Beroepen te Houwerzijl: W. H. M. Reinders, kand. te Apeldoorn; te Wilsum (Bentheim, Duitsland): K. G. Idema, Oud-Beijerland; te Nieuwdorp: A. F. Goedendorp, Den Burg (Texel); te Schoondijke: H. J. Koffrie, kand. te Ede; te Broek on der Akkerwoude: G. J. Heersink, kand. te Aalten. Bedankt voor Goes (vac. R. Flin terman): P. de Bruijn, Woerden; voor Emmen: mr. dr. J. Ozinga, Lunteren. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Aalsmeer: C. Noorde- graaf, 's-Gravendeel en S. Wijn- sma, Broek op Langendijk; te Bun schoten: G. J. Buys, Papendrecht en C. v. d. Ent, Werkendam; te Vlissingen: N. Brandsma, Sneek en J. M. Visser, Dokkum. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Marienberg: D. Ded- dens, Wetsinge-Sauwerd; te Appin- gedam-Garrelsweer: W. Vis, kand. te Bovenknijpe. SPORT DUIVENSPORT P.V. Gevleugelde Vrienden te Dreischor Uitslag concours Neufvilles op 27 juli j.l. Afstand 127 km. Jonge duiven: 1. A. J. Koster, 2-3 L. J. Boogaard, 4-6-8 N. A. Leemans, 5 J. v. d. Werf, 7-9 J. C. Boogaard. Oude duiven: 1. K. Wagemaker, 2 A. J. Koster, 3-4 J. v. d. Werf. Vrijdagavond inkorven voor con cours Quievrain. /V ENSCHEDE ONDERS/NSEN TWEE TONGETJES HUN LUCHTDOOP TOEN ZE 8EZ/G wPREN HUN WEGERS OP TE LHTEN. ZE WERDEN DOOR EEfU W/ND HOOS .WELKE EEN REGENDU/ VOORPF G/NG. EEN E/NDJE DE LUCHT INGEZOGEN NOG EEN ONWJWH.U6E LOCHTREIS K/OROT GEPIELD U/T /DRR-OBERSTE/N IN Du/TSLPND, WHf)R EEN PuTo TENSE - VOLOS Vf)N EEN PPNR'JD/NG ZO'N KCDP KREEGDPT HU NET EEN gEUZE ZWPPt DS LUCHT /.V GING EN OH EEN HU/S VHN EÉN VERD/EP/NG BELRNDDE STICHTING „BlO-VACANTIEOORD" (Ingezonden). In het Bio-vakantieoord „Rus senduin te Bergen aan Zee worden het gehele jaar door kinderen uit alle delen van Nederland verpleegd Voor opname in het Bio-vakantie oord komen uitsluitend in aanmer king schoolgaande kinderen in de leeftijd van 6-13 jaar, waarvoor de schoolarts de uitzending nodig acht en waarvan de ouders nagenoeg niet in staat zijn iets voor de ver pleging bij te dragen. Tweemaal per jaar wordt in alle Nederlandse bioscooptheaters het publiek via een aardig filmpje op gewekt de Stichting „Bio-vakantie oord" bij dit mooie werk te steu nen door het geven van een bij drage in de collectebussen. Ook uit onze gemeente worden regelmatig kinderen in het Bio-va kantieoord opgenomen en op don derdag, 15 augustus a.s. vertrekken wederom 2 kinderen voor een ver blijf van zes weken naar deze ide ale gezondheidskolonie. Wij zijn er van overtuigd, dat ook deze kinde ren geheel hersteld en met een nieuwe dosis levenskracht terug zullen keren. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 6-8. - Aanvoer 3008 stuks vee (weektotaal 4756), t.w.: 300 vette koeien en ossen; 1082 stuks gebruiksvee; 452 vette kal veren; 150 graskalveren; 229 nuch tere kalveren; 103 varkens; 75 big gen; 83 paarden; 62 veulens; 458 schapen en lammeren; 14 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,20, f 2,65-2,95, f 2,50- 2,60; vette kalveren f 2,50-2,70, f 2,20-2,40, f 1,80-2,00; slachtpaar- den f 2,50-2,30-2,10. Prijzen per stuk: vette koeien en ossen f 500-400-300; vette kalveren f 77-65-55; biggen f 55-45-40; veu lens f 450-400-300; schapen f 100- 90-80; lammeren f 75-65-55; kalf- en melkkoeien f 1190-990-800; vare koeien f 875-775-650; vaarzen f 870 -770-570; pinken f 620-520-400. ARAM - DE HEER DER SLANGEN ff» k 44. „Zorg er voor, dat die schurk niet ontglipt, Agua", beveelt Aram. Dan rent hij, zonder een ogenblik te verliezen, de trap op, die voert naar een lange, houten brug. Als Aram in volle vaart de brug opstormt, ziet hij in de verte door een poort het geglinster van maanlicht op het water en een bang vermoeden komt in hem op. En dit vermoeden blijkt maar al te gegrond. Want als de jonge ridder de poort gepasseerd is en op de kade staat, blijkt elke ach tervolging verder nutteloos. Daar, enkele tientallen meters van de wallekant, trekt Samson met forse riemslagen een roeibootje door de golven. En op de achterplecht, de armen op de rug gebonden en met een doek voor de mond, ligt het meisje Suleikah. Ik heb nog één troef en dat is zijn angst", flitst het door Aram's hoofd. Dan zet hij zijn hand aan de mond en dreigend schalt zijn stem over het water: „Samson! Weet wel wat je doet! Ik zal je weten te vinden, al ga je naar de uiteinden van de aarde! En als je het meisje maar één haar op het hoofd hebt gekrenkt, dan zweer ik, dat je dood verschrikkelijk zal zijn! Dan wacht je de folterbank en de brandstapel!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6