Bommenede een van de verdronken plaatsen van Schouwen-Duiveland Eisenhower hoopt op aanvaarding voorstel groter inspectiegebied DE ZIERIKZEESCHEj£OURANT DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 No. 18202 113e jaargang ZIERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' 1797* 1899-'- REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32é na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Het gaat om vestiging wederzijds vertrouwen Washington, 7-8. Pres. Eisenho wer heeft woensdag op ztfn pers conferentie verklaard dat als Rus land ingaat op het westelijk voor stel voor het grotere inspectiege bied, dit de grootste straal hoop zou zyn die dit donkere onder werp sedert z(jn entree in het Witte Huis oplicht. Hij voegde eraan toe dat Ame rika in de ontwapeningsbespre kingen nimmer iets zal doen dat tegen Japans nationale soevereine rechten indruist. Dit zei hij naar aanleiding van een vraag over de Japanse bezorgdheid dat opne ming van de Koerillen in een of ander inspectieschema tot een voortdurende Russische bezetting van deze eilanden zou leiden. Eisenhower betoogde dat enige groei van het wederzijdse ver trouwen onontbeerlijk is. Op een vraag waarom de westelijke voor stellen voor een inspectiezone niet elke basis omvatten van waaraf een verrassingsaanval kan worden begonnen, antwoordde hij de V.S. V.S. en hun Navo-bondgenoten mooi werk hadden geleverd door het over een serie ontwapenings voorstellen eens te worden en die aan de Sowjet-Unie voor te leg- Frankrijk bezuinigt 600 miljard frank PARIJS, 7-8. - Premier Bourges- Maunoury heeft na besprekingen met zijn minister van Financiën, Gaillard, en die van Defensie, Mo- rice, meegedeeld, dat er volledige overeenstemming is bereikt over het plan van Gaillard voor sober heid en bezuiniging. Zoals bekend had Gaillard aangekondigd, dat hij zou aftreden als zijn program niet zou worden aanvaard. „Alles is geregeld, wij zijn het over een eerste fase eens gewor den", zo verklaarde minister Gail lard na de bespreking. „Wij hebben alle noodzakelijke besnoeiingen - d.w.z. 600 miljard frank - aange bracht. OLIVER HARDY overleden North Hollywood Californië, 7-8. Oliver Hardy, de „lijvige" helft van het Amerikaanse filmkomie- kenpaar Laurel en Hardy, is woensdag overleden. Hardy is 65 jaar. Hij heeft in september j.l. een beroerte gehad en is sinds dien bijna geheel verlamd geble ven. Het samenspel van Hardy en Laurel dateert van 1927. Zij zijn in meer dan tweehonderd films opgetreden. De 69-jarige Heemsteedse me vrouw M. J. Mutsaers, die maan dagmorgen bij het oversteken van de Wagenweg te Haarlem door een auto uit Lisse werd aangere den en met een hersenschudding in het diaconessenhuis is opgeno men, is gistermiddag aldaar over leden. Vermoedelijk heeft de dame bij het oversteken onvoldoende op het van links komende verkeer gelet. gen. Hij verklaarde dat er natuur lijk vele bases in communistisch China liggen, maar dat ook deze niet in de voorstellen vervat wa ren. Dit zou de toestand slechts verwarder maken en het was niet essentieel voor het eerste stadium: vestiging van wederzijds vertrou wen. De president zei voorts dat zijn recente opmerking over een mo gelijke uitwisseling van bezoek van Zjoekof en Wilson, de Ame rikaanse en Russische ministers van buitenlandse zaken, hypothe tisch was geweest, hij had het on derwerp niet zelf aangesneden, maar er was slechts naar de mo gelijkheid gevraagd. Nederlandse in Helgië omgekomen VERVIERS, 7-8. - Woensdag reed een groep van vijf jonge Neder landse toeristen uit Beers (Noord- Brabant) in de richting van Jalhay. Drie lieten zich door een vracht auto voorttrekken. Te Vervifon- taine aangekomen, versnelde het voertuig zijn vaart en de fietsers lieten het los. De 20-jarige mej. Petronella Peters verloor de macht over het stuur van haar fiets en kwam te vallen. Zij liep een sche delbreuk op en bezweek korte tijd daarna. Veldtocht mogelijk met Britse steun Sultan van Muskat rukt op tegen hoofd kwartier van Iman MANAMAH, 7-8. - Eenheden van de sultan van Maskat hebben woensdag op hun met Britse steun ondernomen veldtocht tegen Imam van Oman het dorp Izz zonder strijd bezet. Dit dorp ligt 24 kilometer van het ronde fort van Nizwa, het hoofdkwartier van de Imam. De bevelhebber van de strijd krachten van de sultan en de Brit se eenheden, brigadegeneraal Ro bertson, zei voor het begin van de operatie, dat Britse militairen geen enkele stad of dorp zullen binnen trekken. Deze expeditiemacht be staat uit het leger van de sultan met Britse officieren, Arabische eenheden van het Britse leger en mannen van een Schots regiment infanterie. Enorm bedrag voor vrij making Suez-kanaal LONDEN, 7-8. - De Internatio nale Kamer voor de Scheepvaart, die woensdag te Londen bijeen kwam, heeft bekend gemaakt, dat zij zich uiterst krachtig zal verzet ten tegen elke poging om de kos ten van vrijmaking van het Suez- kanaal te doen dekken door een toeslag op de scheepvaarttarieven. In de kosten tot een bedrag van 10.882.000 dollar is tot dusver voor zien door leningen, die door tien scheepvaartlanden verstrekt wer den. De Verenigde Naties voeren op het ogenblik besprekingen over de terugbetaling van deze leningen. De Kamer is van mening, dat de gebeutenissen, die geleid hebben tot de versperring van het kanaal en de opruimingswerkzaamheden noodzakelijk maakten al even wei nig door de scheepvaart veroor zaakt zijn als door enige andere in dustrie. Aan de gehouden besprekingen werd deelgenomen door vertegen woordigers uit Denemarken, Frank rijk, Duitsland, Griekenland, Italië, Nederland, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, de Verenigde Staten en Engeland. Russische meesterspion in Brooklyn (V.S.) in arrest Microfoto's in munten, pennen en oorringen NEW YORK, 7-8. - Een te Mos kou geboren inwoner van de Ame rikaanse stad Brooklyn, Rudolf Abel, is woensdag aangeklaagd wegens spionage voor de Sowjet- Unie. Volgens Amerikaanse amb tenaren is Abel een kolonel van de Russische geheime dienst, die zich voordeed als kunstenaar. De man zou aan ht hoofd van de Rus sische spionage in de Verenigde Staten hebben gestaan. Volgens de aanklacht heeft de 55-jarige Abel, die op 21 juni van dit jaar te New York werd gearres teerd, inlichtingen over de Ameri kaanse defensie doorgegeven aan de Sowjet-Unie. Hij zou in 1948 met de spionage zijn begonnen. Ambtenaren deelden mee, dat Abel de hoogstgeplaatste Rus is, die wegens spionage in de Verenig de Staten is gearresteerd. In de aanklacht worden de na men van nog vier personen ge noemd, die voor de Sowjet-Unie zouden hebben gespioneerd. Tegen hen werd echter geen aanklacht in gediend. Abel zou in zijn fotostudio in Brooklyn microfoto's van documen ten hebben gemaakt en met de vier anderen munten, pennen, oorrin gen en andere voorwerpen hebben uitgehold om daarin de microfoto's te verzenden. Ook zou hij voor het verzenden van geheime inlichtin gen een kortgolfzender gebruikt hebben. De opmars door de steenachtige, boomloze woestijn werd gesteund door straaljagers van de Britse luchtmacht, die sterkten van de opstandelingen beschoten. Naar schatting bestaat de macht, die in de richting van Nizwa op rukt, uit 700 man. De minister van Buitenlandse Zaken van de sultan, Neil Innes, schat dat de opstande lingen 600 gewapende mannen tel len, van wie er 200 over moderne wapens zouden beschikken. Aantal artikelen wordt duurder Den Haag, 8-8. Binnenkort zal een aantal artikelen, waar veel suiker en vruchten in verwerkt z\jn, in prijs stijgen. Dat komt door de verhoogde suikerprijs, de slechte fruitoogst en het verlan gen van de kleinhandel om de winstmarge te verhogen. De minister van economische zaken heeft de limonadefabrieken reeds toestemming gegeven de prijzen van gewone en vruchten- gazeusen en tonic te verhogen. Deze verhogingen variëren van een halve cent tot twee cent per fles. De prijs van een flesje tonic stijgt met een cent. Ook heeft de minister de jam fabrikanten reeds toestemming gegeven de dit jaar door misoogst verhoogde fruitprijzen in hun pro- dukten door te berekenen. Ook vruchtensappen en limonadesiro pen zullen duurder worden. Be sprekingen worden nog gevoerd over de doorberekening van ver hoogde suikerprijzen in tal van produkten zoals snoepgoed (A.D.) De Sowjet-Unie en Syrië Beiroet, 7-8. Het pro-Egyptische Libenese blad „Al Syassa" zegt van welingelichte diplomatieke zijde vernomen te hebben, dat binnenkort verscheidene door de Sowjet-Unie afgestane marine schepen, waaronder twee onder zeeboten, in de Syrische haven Lattaquiah zullen aankomen. Syrië zou bovendien moderne artillerie ontvangen, straaljagers en straal- bommenwerpers. Tenslotte zou de Sowjet-Unie Syrië steun beloofd hebben tegen elke aanval. De Britse pers en de „Altrincham-affaire" LONDEN, 8-8. - De Britse pers blijft aandacht wijden aan de „Al trincham-affaire". Het labourblad „Daily Herald" drukte in dit verband donderdag een artikel af van de assistent hoofdredacteur van het humoristi sche blad „Punch" B. A. Young, waarin gezegd wordt dat koningin Elizabeth te weinig aandacht be- steeds aan cultuur en kunst. Young schrijft, dat de koningin in mei, juni en juli 34 maal in het openbaar verscheen en wel 26 maal voor het „leggen van eerste stenen en zo", vijf maal was zij voor haar plezier uit en slechts drie maal had het iets met cultuur te maken. Young meent, dat het bijna abso luut negeren van de kunst door de koninklijke familie een ernstig feit is, dat op de lange duur nadelige gevolgen voor het land zal hebben. Te weinig zoet Rijnwater blyft behouden Kanalisatie vau de Nederrijn hangt samen met het Deltaplan Aan boord van de „Prinses Ju liana", 8-8. - Voor de deelnemers aan de vakantiecursus van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart aan boord van het inspectievaartuig „Prinses Julia na" heeft Ir. E. M. H. Schaank, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, directie beneden rivieren, een uiteenzetting gege ven over de betekenis van het plan tot kanalisatie van de Neder rijn. In zijn betoog liet hij vooral uit komen, welke samenhang er tus sen deze plannen en de Deltawer ken bestaat. Bij de Rijn-kanalisa tie is het er vooral om te doen de waterhuishouding op de Neder rijn en IJssel beter te gaan be heersen en de zoet water voorzie ning van Nederland in het westen en het noorden te waarborgen. Op het ogenblik blijft van het kost bare zoete water, dat door de Duitse Rijn in Nederland wordt aangevoerd, niet meer dan 10 12 pet. behouden. Na het totstandko men van de kanalisatie van de Nederrijn zal in het Westneder landse Deltagebied een groot zoet waterreservoir kunnen worden De kraanmachinisten van de Kon. Rott. Lloyd ROTTERDAM, 7-8. - De twee- en-twintig kraanmachinisten van de-Kon. Rotterdamsche Lloyd, die niet aan het werk wilden gaan voordat hun baas, tegen wie zij een wrok hadden, was ontslagen en daarom op staande voet zelf ont slagen werden, hebben zich gister middag op adives van hun bond weer aan de poort van de Lloyd gemeld. Hun werd daar evenwel de toegang geweigerd, onder me dedeling, dat de directie nog geen aanleiding had gevonden het ont slag in te trekken. gevoed. Bovendien zal de aanvoer van zoet water naar het IJssel- meer aanzienlijk worden vergroot. Uit dit reservoir, dat 260.000.000 m3 water kan bergen, zal noord- Nederland dan in tijden van droogte kunnen putten. Ook voor de binnenscheepvaart zal de Rijnkanalisatie zeer belang rijk zijn. In droge tijden kan het thans voorkomen, dat IJssel en Nederrijn maandenlang nauwelijks kunnen worden bevaren. Na de kanalisatie zullen deze „droge tij den" aanzienlijk geringer worden, wat uiteraard groot economisch voordeel met zich meebrengt. De nauwe samenhang tussen deze plannen en de Deltawerken houdt in, dat er ook een coördinatie in de uitvoering van deze twee gi gantische Nederlandse waterwer ken zal bestaan. Bij opgravingen te Dvina, de voormalige hoofdstad van Arme nië, is een koninklijk paleis uit de zesde eeuw alsmede een verzame ling sieraden en munten uit de elf de eeuw ontdekt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Sommige ezels kunnen al leen over paarden praten. Poolse zeelieden op Nderlandse schepen WARSCHAU, 7-8. - Het Poolse vakbewegingsblad „Glos Pracy" schrijft woensdag, dat in verband met het probleem van de werk loosheid van Poolse zeelieden en vissers ruim tien jonge Poolse offi cieren te werk zullen worden ge steld bij Nederlandse scheepvaart maatschappijen, die op het nabije en verre Oosten varen. Zes officie ren zullen op schepen onder Indo nesische vlag gaan varen. Na overleg met Noorse zeelieden bonden is besloten, dat Poolse zee lieden en werktuigkundigen zullen gaan werken op Noorse schepen. Het blad schrijft verder, dat er te Oslo en Reykjavik onderhande lingen aan de gang zijn over te werkstelling van Poolse vissers. Er zijn ongeever 1.000 werkloze zeelieden en vissers in Polen. Honderd herten te veel op de Neder-Veluwe Wildstand wordt ingekrompen EDE, 8-8. - Ongeveer 100 herten in het vrije revier van de Noord- Veluwe zullen in de kortst moge lijke tijd afgeschoten moeten wor den. De schade, die het rood wild aan boerenakkers en aan bosaan- plantingen aanricht, is nl. de laat ste maanden zo groot, dat deskun digen geen andere oplossing zien dan tot een rigoureuze afschot over te gaan. Tussen de gemeente Ede, die on geveer 800 ha. bos bezit, de N.V. Unitas, die tussen Ede en Arnhem ongeveer 1600 ha. in eigendom heeft (het landgoed Planken Wambuis) en de heer Schuitemaker, hoofd van de afdeling jacht- en wild- schade van het departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is nl. een overeenkomst gesloten, die behelst, dat op het to taal van dze 2400 ha. niet meer dan 50 herten in leven mogen blijven. Naar schatting bevinden zich op het ogenblik 150 herten op dit deel van de Veluwe. 100 zullen er dus gedood dienen te worden. Plaats lag voor de scheepvaart zeer gunstig Bommenede is één van de vele. verdronken plaatsen van ons eiland. Het lag ten N.O. van Zon- nemaire op de uiterste punt van de polder Bommenede, aan de Grevelingen. Met de omliggende polders Nataers Bloois, Kijknit en Borrenbroot vormde het een heer lijkheid die tot Holland behoorde. In de middeleeuwen was dit ge bied namelijk eigendom van de Heren van Voorne. Na de onder gang van het dorp in 1682, kwam het overgebleven land aan de pro vincie Zeeland. Met het overige deel van Schouwen had Bomme nede weinig te maken, omdat het geheel op Holland was aangewe zen: Kerkelijk hoorde het tot de classis Voorne en Putten. Waar Bommenede lag, vormde de kust een rechte hoek. Voor de scheepvaart lag de plaats zeer gunstig. Er werd bier uit Holland ingevoerd, vis afgeslagen, en an dere produkten verhandeld. De aanvankelijke welvaart is door talloze overstromingen tenslotte geheel vernietigd. De stroom bij de hoek van Bommende was zeer sterk, zodat herhaaldelijk dijkval- len geconstateerd werden. Door de Allerheiligenvloed, de lste november 1570 wordt het dorp met 't omliggende land over stroomd. Vele inwoners verlaten hun ondergelopen bezittingen en zoeken, elders een veilig onder komen. De kerksieraden en 't kerkmeu- bilair, worden in bewaring gege ven aan de pastoor van Brouwers haven. Deze pastoor heet Arent van Bone, maar ondertekende de lijst van in bewaring genomen voorwerpen, deftig met z'n La tijnse naam: Arnoldus Fabius. Octrooi van Filips II Filips II verleende aan Bomme nede een octrooi om extra-belas tingen te heffen op handelswaren en boerderijen voor het herstel van de zeedijken. Ook de grond bezitters in de aangrenzende pol der Zonnemaire moesten bijdragen voor het herstel van Bommenede. Vele belastingplichtigen verzoe ken om vermindering of vrijstel ling van hun lasten. De monniken van het klooster Sion in Noord- gouwe vragen aan de Commissa rissen, die deze klachten moesten onderzoeken, vrijstelling van be taling van hun landerijen in Zon nemaire. Omdat hun landerijen elders geinnendeerd waren, had den ze geen inkomsten. Ook de pastoor van Zonnemaire vroeg om vrijstelling voor de 40 gemeten land die z'n parochie bezat. Om dat hij en z'n kapelaan van de op brengsten daarvan moesten leven. Schouwen-Duiveland is pol derland bij uitnemendheid. Parallel met de polderhisto rie loopt de geschiedenis van de verdronken plaatsen, die het eiland kan aanwijzen. Bijgaand artikel van een medewerker, handelt over het verdronken Bommenede. Vijf jaar na deze overstroming, werd Bommenede, door de Span jaarden belegerd. Het was door een gracht omgeven, aan de landzijde, en kreeg over zee aanvoer. Na een beleg van 20 dagen werd het inge nomen en uitgemoord. Steeds vaker is er schade aan de zeedijken. In de jaren 1640-1654 be dragen de uitgaven voor Bomme nede f 30.000 meer dan de inkom sten. De rekenkamer van Holland besluit in 1654 de Bommeneedse dijken aan hun lot over te laten. ,De 26ste*januari 1682 woedt een hevige ijifw. storm. De slecht onder houden zeedijken zijn hiertegen niet bestand. Eerst breekt de buitendijk van Nataers, een aangrenzende pol der door. Drie grote gaten werden in de binnendijk van Bommenede geslagen: de polders en het dorp stromen onder. Het polderbestuur en de notabele ingezetenen richten een schrijven aan de Rekenkamer van Holland en verzoeken om her stel van de dijken. Ze delen hierin mee „hoe dat Godt Almachtigh haar door rechtvaerdige straffe heeft besocht met het inunderen van derselver landerijen en dijc- ken, het omwayen van huysen en sehuyren, verdrencken van men- schen en vee". Herstel leek in het begin moge lijk. De provincie Zeeland onder handelt met Holland, om Bomme nede c.a. over te nemen, maar dan onbelast. Het is een grote teleurstelling voor de baljuw Thieschore als hij van raadsheer Hoffer bij diens te rugkeer uit Middelburg verneemt dat Holland zich van Bommenede ontdaan heeft, maar Zeeland nog aarzelt het over te nemen. In een brief aan de Rekenkamer, in 1684, schrijft de baljuw, dat er van de 64 gezinnen nog maar 19 a 20 zijn overgebleven „van de mees te ende grootste onvermogende en daeronder oock ondeugende boos- aerdige lieden die het overschot van de kereke en armegoederen soe- cken te genieten". De onzekerheid wat er met Bom menede zou gebeuren maakte de mensen prikkelbaar. „De regenten gaan met vreeze en schrick langhs de straaten en wegen eensdeels door het schelden van de boosaar dige mensen ende anderdeels door het clagen ende kermen der arme mensen". De baljuw blijft tot het laatst om de orde te handhaven, en diefstal te voorkomen. In 1686 komt Bommenede aan Zeeland. In 1687 worden de over stroomde landen ter bedijking uit gegeven aan 4 Zierikzeese regen ten: Antonie Hoffer, Andries Ockerse, Iman de Jonge en Nico- laas Cou. Het duurt jaren voordat het land herdijkt wordt. De plaats Bommenede en een groot deel van de polder wordt buitengedijkt. De bewoners van Bommenede bouwen nieuwe huizen aan de dijk van Zonnemaire. Er ontstaat een dorpje Nieuw-Bommenede, dat tot 1867 een zelfstandige gemeente vormde, maar toen bij Zonnemaire gevoegd werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1