DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 No. 18201 113e jaargang Londen, 5-8. De meeste Britse bladen, commentaar leverend op de kritiek welke door lord Al- trincham, de 33-jarige voormalige garde-officier, in een klein maand blad op koningin Elizabeth en het hof is geleverd, vinden deze kri tiek wel overdreven doch zeggen, dat er waarheid schuilt in de op merking dat het hof niet van het moderne leven moet worden afge sneden. De liberale „Manchester Guar dian" zegt o.m. dat men geleidelijk aan wel tot een waarlijk klasse loos hof, dat representatief is voor het gehele gemenebest, kan komen, gezien de reeds sedert Victoria in getreden veranderingen. De „Yorkshire Post", conserva tief, geeft ook toe dat er misschien reden bestaat het hof te moderni seren, maar noemt lord Altrin- Ontsnapte Duit9er bij hooimijt gesnapt Eén werd onmiddellijk gesnapt Amsterdam, 5-8. Een van de twee uit de Scheveningse strafge vangenis ontsnapte gedetineerden, de 20-jarige Duitser Ludger J. Wilke, is vanochtend bij Nieuw Vennep in de Haarlemmermeer polder gearresteerd. De jacht naar zijn metgezel de 22-jarige Erwin L. Frese, die nog wist te ontko men was vanmiddag nog in volle gang. De Duitser Wilke, die dank zij een tip van een landbouwer ge arresteerd kon worden, lag tegen een hooimijt te slapen. Zijn met gezel was 's nachts bij de vlucht voor twee wachtmeesters de an dere kant op gerend en vermoede lijk hebben de twee vluchtelingen elkaar in het nachtelijk duister niet meer kunnen vinden. De overstromingen op Java DJAKARTA, 5-8. - Volgens amb- tenaren van de provinciale gezond heidsdienst van west-Java zouden de overstromingen in deze provin cie aan 61 mensen het leven heb ben gekost. De meesten hiervan stierven aan ziekten, welke zich na de overstromingen voordeden. Vol gens deze zegslieden zou meer dan de helft van de 60.000 vluchtelin gen lijden aan malaria, influenza of dysenterie. In oost-Java werden 127 dessas door de overstromingen getroffen. De regering heeft hulpkrachten be schikbaar gesteld om de vele dui zenden slachtoffers bij te staan bij het ontruimen van hun woningen. De schade op Java wordt op 12 miljoen rupiah geraamd. chams' opmerkingen aan het adres van de koningin persoonlijk een bewijs van zeer slechte smaak. De socialistische „Daily Herald" stelt de vraag of de paleisautori teiten zich wel bewust zijn van de verandering in de houding van het publiek tegenover het hof, die autoriteiten, aldus het blad, zijn verantwoordelijk voor de inhoud van de redevoeringen van de ko ningin waarover lord Altrincham zich zo sarcastisch heeft uitgela ten. „De koningin heeft moedig haar zware taak op zich genomen, zij geniet de eerbied van het over grote deel van het Britse volk. Zij verdient betere steun van de pa leis-autoriteiten, die in dode tra dities zijn blijven vastzitten," al dus het blad. C.N.V. over de huur verhoging Het Christelijk nationaal vak verbond heeft in een schrijven aan de minister van volkshuis vesting zich uitgesproken over het beleid van de bewindsman met be trekking tot de verhoging van de huren van nieuwe woningen. Met nadruk wijst het CNV in zijn schrijven erop, dat de bespre kingen over de compensatie van de huurverhoging in de sociaal- economische raad en de stichting van de Arbeid zijn gevoerd in de veronderstelling, dat deze huur verhoging alleen betrekking heb- op de voor-oorlogse woningen en een zeer beperkt aantal huizen, gebouwd onmiddellijk na 1945. Aldus heeft het CNV dan ook zijn leden in vergaderingen en vakbladen voorgelicht. In het schrijven wijst het CNV erop, dat het zijn leden uiteengezet heeft, dat een huurverhoging van de oude woningen noodzakelijk is, mede om daardoor een verminde ring van het verschil in huren tussen oude en nieuwe woningen te bewerkstelligen, alsmede om te bereiken, dat degenen, die reeds lange tijd in nieuwe huizen wonen, de zo dringend noodzakelijke in komstenvermeer deririg verkrij gen EINDHOVEN. Het 16-jarige meisje Maria Aarts uit Gerwen is in het zwembad „De IJzeren man" te Eindhoven na geruime tijd dreg gen levenloos uit het water ge haald. Zij werd omstreeks drie uur vermist door haar zusje en haar vriendinnetje, met wie zij in het middel-diepe bad had gezwommen. Het meisje kon slechts matig zwem men. maandag een delegatie ontvangen van de Japanse raad die ijvert voor een verbod van kernwapens, zo meldt Tass. Boelganin is de vorige week niet aanwezig geweest bij de besprekin gen, die Chroesjtsjef, de leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, met president Tito van Zuid-Slavië heeft gevoerd. Hij maakt ook geen deel uit van de Russische delegatie, die deze week oost-Berlijn bezoekt. Hitier onbekend De Westberlynse posterijen ontvangen nog vrijwel dage lijks brieven die voor Adolf Hitler bestemd zijn. Men doet echter geen moeite om de brieven die voornamelijk uit India en de Arabische landen afkomstig zijn, aan de „Führer" na te zenden. Zij worden voorzien van de aan tekening „geadresseerde on bekend" en aan de afzenders teruggezonden. Oude vrouw had ver mogen in kous ZWOLLE, 5-8. - Een klein ver- mogen heeft men aangetroffen in het bezit van de 59-jarige Zwolse koopvrouw van L., die zich van tijd tot tijd vervoegde bij de gemeen telijke dienst van .Sociale Zaken om ondersteuning te vragen. En kele malen kreeg de vrouw, wier man failliet verklaard werd, steun of een lening van Sociale Zaken omdat iedereen er van overtuigd was dat zij in behoeftige omstan digheden verkeerde. Daar zij ervan verdacht wordt goederen aan het faillissement te hebben onttrokken en de gemeentelijke dienst van So ciale Zaken te hebben opgelicht, is proces-verbaal tegen haar opge maakt en is zij voor de officier van Justitie geleid. Het vermogen van de vrouw, die door haar man was verlaten voor hij failliet verklaard werd en die geregeld op de markt stond met snoepgoed, was toevertrouwd aan kennissen in Zutphen. Tot haar verbazing vond de politie daar in e enoude kous een bedrag dat met verscheidene nullen wordt geschre ven. In de vroege ochtenduren van zondag is een trein met 800 soldaten, die hadden deelgenomen aan militaire oefeningen in de Pyreneeën, met volle vaart ingereden op een stilstaande locomotief op het station Ville Verde, zeven kilometer van Madrid in Spanje. - De foto geeft een beeld van de reddingswerkzaamheden bij de personenrijtuigen terwijl ook nog iets zichtbaar is van de goederenwagens en de vrachtauto's.^die er op heb ben gestaan. Het ongeluk heeft tot op heden 22 mensen het leven gekost. Het uit 24 man bestaande tamboerkorps van hel garderegiment fuse liers „Prinses Irene" heeft maandagochtend bij het paleis Soestdijk een aubade gebracht aan H.K.H. prinses Irene, ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag. Later bood een deputatie aan de jarige prinses een week-end-tas aan. - De foto laat zien hoe de koninklijke familie vanaf het bordes voor het paleis het tamboerkorps gade sloeg. DE RAMP MET DE „NEUTRON" Geredden ilanken hun leven aan ingrijpen der Papoea's Familieleden van overlevenden in Nederland terug Met de Sydneymachine zijn op Schiphol generaal-majoor M. de Boer, vader van Siegbrand Michiel de Boer, de 26-jarige K.P.M.-ver- tegenwoordiger op Nederlands Nieuw Guinea, die als een der tien overlevenden van het on geluk met de „Neutron" op het ogenblik in het ziekenhuis van Hollandia wordt verpleegd, en de heer F. R. de Vries, schoonvader van de gouvernementsarts D. L. Leiker, die eveneens tot de gered den van de ramp behoort en even als de andere gewonden zondag j.l. van Biak naar Hollandia voor verdere behandeling werd over gebracht, gearriveerd. Over de behandeling in het hos pitaal van Biak lieten generaal- majoor de Boer en de heer de Vries zich gunstig uit. „Maar het hospitaal zelf voldoet toch niet aan de eisen, welke men er heden ten dage aan mag stellen. De heer de Vries en ik zouden gaarne zien, dat in Nederland een actie wordt ondernomen voor een geldinza meling met het doel de plannen voor de vernieuwing van dat zie kenhuis, welke klaar liggen, te helpen verwezenlijken". Papoea's redden 12 mensen voor hun hulp. Deze papoea's zijn kerks en in dit verband daarmede ligt het in onze bedoeling", aldus generaal-majoor de Boer, „om een kerkklok aan te bieden voor hun kerkje." Minister Mansholt over de prijzen van voeder- granen De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft een nadere uiteenzetting gegeven van het regeringsbeleid in verband met de prijzen van binnenlandse voedergranen, zulks naa raanlei- ding van schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door de leden van de Tweede Kamer Borst en Vondeling. De wereldmarktprijs van de voe dergranen bedraagt de laatste tijd ca. f 20,50 per 100 kg. Het verschil tussen de wereldmarktprijs en de binnenlandse „kostprijs" van rogge en zomergerst bedraagt dan ca. f 6 per 100 kg. De minister brengt voorts in her innering dat het Landbouwschap Dit nummer bestaat uit 6 pagina's zich voorstelde om de garantieprij zen der binnenladse voedergranen te realiseren mede door middel van een systeem van toelagen per 100 kg. in Nederland geproduceerde voedergranen. De voorgestelde ga rantieprijzen der voedergranen, te weten: f 26 per 100 kg. voor de gerst en f 22,80 voor de haver, zou den derhalve geëffectueerd moeten worden, gedeeltelijk door middel van het systeem can monopoliehef fingen en gedeeltelijk door een toe slag per ha. Het zou naast de 40 miljoen, welke reeds in de vorm van extra toeslagen aan de lichte gronden worden uitgekeerd, leiden tot een additionele uitgave ten las te van de schatkist ten bedrage van plm. 45 miljoen. De regering heeft gemeend dit voorstel vooral in verband met de budgetaire consequenties niet te kunnen aanvaarden. De binnenlandse prijzen der voe dergranen, voortvloeiende uit de regeringsbeslissing, liggen plm. f 3 per 100 kg. hoger dan het door het Landbouwschap voorgestelde ni veau. Vermeld zij echter, dat het voor stel van het Landbouwschap, ver geleken met het prijsniveau 1956, een verlaging van de prijzen der voedergranen inhoudt van f 1,50 per 100 kg. Indien dit hogere niveau (f 1,50) geheel zou doorwerken, zou het leiden tot een stijging van de index voor de kosten van levensonder houd met plm. 0.06 punt. /iiiïi kim sou: knie uws bode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' 1797-1649' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./b. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel, 309. Paleis-autoriteiten vast in dode tradities Britse pers uit zicli over geleverde kritiek op het hof De positie van Boelganin LONDEN, 5-8. De Russische pre mier, maarschalk Boelganin, heeft Voortgaande deelde gen.-ma- joor de Boer mede, dat de 12 dren kelingen door papoea's aan land zijn gebracht. De marine kon niet zo gauw op de plek van het onge luk met de „Neutron" komen, om dat de boten van de marine daar van vrij ver verwijderd lagen. Veertien papoea's zijn geregi streerd, die met hun prauwen hulp hebben geboden en voor een beloning van officiële instanties in aanmerking komen. Daarnaast hebben de overle venden en hun familieleden het initiatief genomen om het dorpje Parai, waar deze papoea's leven, een geschenk aan te bieden, uit dankbaarheid en erkentelijkheid Middelburg krijgt geen Chr. lagere technische school MIDDELBURG, 5-8. - De ge- meenteraad van Middelburg heeft afgewezen het voorstel van de meerderheid van het college van burgemeester en wethouders van Middelburg om een noodzakelijk heidsverklaring af te geven voor het stichten van een Protestants- Christelijke Lagere Technische school aldaar. Deze school zou de eerste christelijke lagere technische school in Zeeland' zijn geworden. In een vraaggesprek met het Amerikaanse blad „Evening Star" zei Franco, dat een dergelijke stap zowel aan Duitse als aan Russi sche eisen tegemoet zou komen. Hij meende voorts, dat in geval van een verrassingsaanval de Amerikaanse bases in Spanje, Ma rokko en Engeland de grootste rol zouden spelen. De Pyreneeën vor men volgens hem een vrijwel on overkomelijke hindernis. De Ver. Staten moeten vooral het defen sieve potentieel van „landen die zij kunnen vertrouwen", verster ken, zo zei hij. Het Franse defensiepotentieel achtte Franco zeer verzwakt als gevolg van de strijd in Algerië. De sterkte der Amerikaanse troe pen in Europa had volgens hem, vergeleken met de troepenmacht die de Sowjet-Unie op de been kan brengen, maar weinig te be tekenen. Buitenlandse troepen weg uit Duitsland? Franco uit zich over de huidige politie wereldproblematiek Washington, 5-8. Generaal Fran co gelooft, dat de westelijke mo gendheden in het belang van de vreedzame co-existentle binnen kort er toe gebracht kunnen wor den hun troepen uit Duitsland te rug te trekken om oplossing van het voornaamste Europese vraag stuk, de vereniging van Duits land, naderbij te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1