ZIERIKZEESCHE Moskou mag kiezen tussen twee zones voor mogelijke inspectie DE L00NC0MPENSATIE DE ZIERIKZEESCHEJ^QURANT CrtjUWSL MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARlW OP$fcMdMÖjv 1797-1899 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De Westelijke ontwapenigsvoorstellen Bij Zorin verrassing en twijfel De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft vrijdag op een bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening te Londen namens de westelijke lan den de Sowjet-Unie de keus ge boden tussen twee zones voor in spectie te landen en in de lucht, namelijk of geheel het grondge bied van Canada, de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie of een zone in het noordpoolgebied. Indien de Sowjet-Unie een van de twee voorgestelde zones aan vaardt, zal het westen instemmen met de vorming van een inspectie zone in Europa, namelijk of van Ierland tot de Oeral of een kleiner gebied, als dit maar een aanzien lijk deel van de Sowjet-Unie om vat. De zone in het noordpoolgebied zal alle Amerikaanse, Canadese, Deense, Noorse en Russische ge bieden ten noorden van de noord poolcirkel moeten omvatten. Ver der het Amerikaanse, Canadese en Russische gebied ten westen van 140 graden westerlengte, ten oosten van 160 graden oosterlengte en ten noorden van 50 graden noorder breedte, de rest van Alaska, van het schiereiland Kamtsjatka en van de Aleoeten en de Koerillen. De vier mogendheden - de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en Canada - hebben de in stemming voor deze begrenzing ge kregen van Denemarken en Noor wegen. De inspectiezone in Europa kan volgens het westelijke voorstel het gebied ten westen van 10 graden westerlengte, ten oosten van 60 graden oosterlengte en ten noorden van 40 graden noorderbreedte om vatten. De inspectie, bedoeld als waar borg tegen een plotselinge aanval, Nieuwe vulkaan in Mexico ontstaan MEXICO, 3-8. De aardbeving die de vorige week een deel van Me xico getroffen heeft, blijkt samen te hangen met het ontstaan van een diepe vulkaan in de staat Guerrero. Bij het plaatsje Chautipa in het uiterste zuidoosten van deze staat, is een diepe kloof van vijftig meter lang en vijf meter breed ontstaan, waaruit zware rook opstijgt. De in woners van Chautipa vrezen, dat hun dorp het lot van Parangaricu- tiro in de staat Michoacan zal de len, dat in 1942 binnen enkele we ken geheel door lava en stenen van de nieuwe vulkaan Pericutin be dolven werd. „Natte lading" Op verzoek van Artis heeft het m.s. „Balong" van de N.V. Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" 200.000 liter water meegebracht uit de Golf van Biscaye. Dit water is bestemd voor het aquari um van deze dierentuin. Men zal zich ongetwijfeld afvra gen waarom Artis dat water niet uit de Noordzee laat halen, hetgeen toch meer voor de hand ligt. De vissen echter hebben meer behoefte aan diepzeewater en zelfs het water van het diepste ge deelte van de Noordzee, is niet geschikt. dient, aldus het voorstel, in alle gevallen luchtverkenning en waar nemingsposten in de belangrijkste havensteden, bij spoorwegknoop punten en op belangrijke vliegvel den in te houden. Ook stellen de westelijken mobiele groepen voor met nauwkeurig omschreven be voegdheden. Ook wordt voorgesteld dadelijk een werkgroep van deskundigen in het leven te roepen om de tech nische problemen aan een onder zoek te onderwerpen. Het hoofd van de Russische af vaardiging op de ontwapeningsbe sprekingen te Londen, Zorin, heeft, naar van Britse zijde werd verno men, vrijdagavond gezegd, dat de nieuwe westelijke voorstellen over inspectie te land en in de lucht aanleiding geven tot verrassing en twijfel. Zorin zeide, dat er in het Noordpoolgebied geen levende ziel is; laat staan militaire inrichtingen. Geen van de voorstellen voorziet in inspectie van Navo- en Zoavo- steunpunten in Japan, Pakistan of Afrika. Een verrassingsaanval uit ongeacht welke richting moet on mogelijk worden gemaakt, aldus de Russische afgevaardigde. Brits edelman waagt zich aan kritiek op Koningin Elisabeth Reputatie straks meer afhankelijk van persoonlijkheid Londen, 3-8. De grootste Britse ochtendbladen, Daily Mirror en Daily Express, hebben zaterdag gedeelten gepubliceerd van, wat de redacties noemen, „een verba zingwekkende aanval" op koningin Elizabeth door een jonge conser vatieve edelman. Deze edelman, de 33-jarige lord Altrincham, verklaart in een ar- iikci ui een is-icni iiiaaiiuurciu, aai de reputatie van de koningin, als, de bloei van de jeugd voorbij zal zijn, meer van haar persoonlijk heid zal afhangen". Zij zal dan dingen moeten zeggen die de men sen aan het denken brengen en op eigen initiatief dingen moeten zeggen die de mensen aan het denken brengen en op eigen initia tief dingen moeten, doen die de mensen opmerken. „Tot op heden wijst er nog maar weinig op, dat zich een dergelijke persoonlijkheid aan het ontwikkelen is", aldus de lord. Hij heeft vooral kritiek op het spreken van de koningin in het openbaar, dat hij te veel vindt lij ken op gepraat van een kost schoolmeisje. Voorts betreurt hij het „betrekkelijk klasseloze ka rakter van koning George de Vijf de niet in de koningin en prinses Margaret teruggevonden wordt". Dit is volgens lord Altrincham vermoedelijk een gevolg van „een conventionele opvoeding als in hoge kringen gebruikelijk" en hij hoopt dat koningin Elizabeth, zo verstandig zal zijn haar kinderen een opvoeding te geven die veel van de hare verschilt". De Daily Express wees er in een verontwaardigd hoofdartikel op, dat lord Altrincham bij zijn kritiek kennelijk geen rekening heeft gehouden met het feit, dat de koningin niet op deze kritiek kan antwoorden. De jonge lord verklaarde zater dagochtend echter tegenover de pers, dat zij het best kan antwoor den door zijn raad op te volgen. Verloofd paar in Italië verdwenen Tijdens een vakantiereis door Italië is op geheimzinnige wijze het verloofde paar mej. Vera Peerl- kamp en de heer Ben Loman uit Amsterdam verdwenen. De jongelui reisden per scooter achter de auto aan van de ouders van het meisje, de heer en mevr. Peerlkamp. Samen had men enige dagen geleden een kampeerterrein bij Savona verlaten en met be stemming Sestri Levante, maar het verloofde paar is daar niet aange komen. Tenslotte heeft de heer Peerlkamp aangifte gedaan bij de Italiaanse politie, maar tot dusver zijn de nasporingen vruchteloos gebleven. Radio-Boedapest meldt, dat eni ge leiders van de „contra-revolu tionaire" regering die in oktober in Gyoer werd ingesteld, veroor deeld zijn tot lange gevangenis straffen. Drie van hen, dr. Sandor Berger, dr. Istvan Toth en dr. Endr Cyencsak kregen resp. levenslang, twaalf jaar en vijf jaar gevange nisstraf. Het Australische Leger des Heils heeft een legaat van enige tienduizenden guldens afgewezen, omdat de erflater het geld in een loterij gewonnen had. DE STRIJD IN OMAN Britse troepen worden op het ogenblik over land en door de lucht naar het kustgebied van Mas- kat gebracht voor een aanval op het hoofdkwartier van de opstan dige Imam van Oman te Nizwa. Het kustgebied van Maskat, waar reeds aanhangers van de nro-Brit- se sultan verzameld zijn, wordt door 3.000 meter hoge bergen ge scheiden van Nizwa, waar de re bellen over circa 600 man troepen beschikken. vergoeding voor de huurverhoging I Nu per 1 augustus jl. de wet be treffende de huurverhoging is in gegaan heeft het college van rijks bemiddelaars een beschikking het licht doen zien, waarin de „com pensatie huurbijslag 1957" is vast gelegd, in werking tredend met het loontijdvak waarin 1 augustus valt. Volgens deze beschikking moet de werkgever dan van het rechtens geldende loon een bijslag uitkeren van 2 procent. De uitkering moet plaats hebben aan alle in Nederland wonende werknemers van 23 jaar en ouder, met uitzondering van gehuwde vrouwen. Verder komen in aanmer king alle in Nederland wonende werknemers beneden 23 jaar, voor zover zij kostwinner zijn. Voor het bedrag van de bijslag worden zowel maxima als minima gesteld. In de 5 gemeenteklassen volgens indeling Noodwet Ouder domsvoorziening, zal de bijslag niet minder mogen bedragen dan: in klasse I: per week f 3,10, per maand f 13,50; in klasse II en II resp.: per week f 2,60, per maand f 11,30; in klasse IV en V resp.: per week f 2,10, per maand f 9,10. De bijslag mag per week resp. per maand niet meer bedragen dan f 4, resp. f 17,40. De bjjslag De uitbetaling van de bijslag is niet of niet volledig verplicht aan: 1. werknemers die-meer dan f 10.400 per jaar verdienen en wier loon niet is geregeld in een C.A.O. of ling" Het is de werkgever echter wel toegestaan ook aan deze werknemers de bijslag toe te kennen. 2. werknemers, die niet in volledige dienstbetrekking zijn of niet ge durende de normale arbeidstijd werken, wordt het minimum en/ of het maximum van de com pensatie in evenredige verhou ding tot de normale arbeidsduur bij volledige dienstbetrekking berekend. Er bestaan verder afwijkingen in de voorgeschreven gemeente-inde ling en wel voor die partijen, die betrokken zijn bij C.A.O.'s of an dere loonregelingen waarvoor een andere indeling geldt; in dit geval moet de goedkeuring verkregen worden van het college van rijks bemiddelaars. Aftrek op bijslag Verder kan een aftrek op de bij slag worden toegepast indien een werknemer tevens uitkering ont vangt ingevolge de algemene ouder domswet. Dat wil dus zeggen, dat de werkgever het door hem te be talen bedrag der bijslag kan ver minderen met de bijslag die een trekker van de algemene ouder domswet als zodanig ontvangt op zijn uitkering. Dat komt hierop neer dat de korting mag bedragen indien het een gehuwde werkne mer betreft f 5,50 en indien het een niet gehuwde betreft f 5 p. maand. Zou een gehuwde werknemer van zijn werkgever normaal f 13,50 ont vangen, dan kan die werkgever volstaan met uitkering van f 8, per maand. Als loon wordt beschouwd voor de berekening van de bijslag: vast loon, garantieloon, tarief verdienste, productiepremies en andere met de arbeid, prestatie of produktie recht streeks verband houdende bestand delen. Extra uitkeringen, vakantietoe slag, winstuitkeringen en dergelij ke worden echter niet als loon be schouwd. Tenslotte staat de regering op het standpunt, dat de kosten van de compensatie niet in de prijzen mogen worden doorberekend. Dit is de versterking „Birkat Al Mauz" bij Bahrein in Oman voordat de R.A.F. er aanvallen op deed. Na de aanval, die met Venomstraaljagers werd uitgevoerd, was de linker hoektoren grotendeels verdwenen, even als een van de zijden van het vierkante fort. Trager tempo bij Noordoostpolderwerken Deel personeel ontslagen Het is thans definitief dat onge veer 200 arbeiders in dienst van de directie van de Wieringermeer (Noordoostpolderwerken) worden ontslagen. Het ontslag is een ge volg van de rijksbegroting 1958 en de daarmee verband houdende in vesteringsbeperking waardoor de werkzaamheden van de directie van de Wieringermeer minder omvang rijk zullen zijn dan aanvankelijk was gedacht. Het tempo van de ontginning van Oostelijk Flevoland zal nl. tijdelijk worden vertraagd, een temporise ring dus op de begroting voor 1958. In plaats van 6000 ha. zullen 4000 ha. in cultuur worden gebracht. Of de ontginningswerkzaamheden ook in de toekomst zullen worden ver traagd, zal afhangen van de ont wikkeling van de financiële positie van ons land. Jan v. Schaffelaartoren in verval Het blijkt langzamerhand zeer noodzakelijk de Jan van Schaffe laartoren in Barneveld grondig te restaureren. Het metselwerk van de toren verkeert in slechte staat. Daar dit bouwwerk voorkomt op de voor lopige lijst van Nederlandse monu- mensen van geschiedenis en kunst, is een rapport gevraagd van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, Ook deze dienst acht een algehele restauratie binnen afzienbare tijd zeer noodzakelijk. Met het oog hierop hebben b. en w. van Barneveld zich gewend tot ir. T. Hoogevest te Amersfoort, die reeds eerder in de gemeente Bar neveld met succes de restauratie van een monumentaal bouwwerk heeft verzorgd. Unieke bodemvondst bediende baggermolen heeft in het centrum van Keulen twee uit de Romeinse tijd daterende loden lijkkisten blootgelegd. In een er van bevond zich het stoffelijk overschot van een kind, welks blonde haren nog ge heel intact waren. In de mond bevond zich een munt. In de tweede lijkkist werd het geraamte van een vol wassene aangetroffen, bene vens twee geldstukken en een symbool van de Perzi sche zonnegod Mithras. Postzegels van Ned. Nieuw-Guinea De postadministratie van Neder lands Nieuw-Guinea .heeft op 1 augustus een serie nieuwe postze gels in omloop gesteld in de waar den van 1, 5, 10, 25 en 40 cent én f 1- De serie is ontworpen door de heer J. van Krimpen te Haarlem. De kleur van de portzegels van f 1 is blauw, die van de overige waar den oranje-rood. Goede gedachten zijn een onovertroffen wapenrusting. Huurverhoging nieuwe woningwetwoningen Het lid van de Tweede Kamej', de heer Bommer, heeft de minis ter van volkshuisvesting en bouw nijverheid de volgende schrifte lijke vragen gesteld. 1. Is de minister van oordeel, dat de richtlijnen aan de gemeen tebesturen, welke hij uitvaardigde met betrekking tot huurverhoging voor woningwetwoningen, ge bouwd met steun ingevolge de bij drage regeling 1950, kunnen wor den beschouwd als een wettelijk besluit tot nadere vaststelling van een huurprijs, als bedoeld in ar tikel 5 van het besluit bijzondere huurprijzen 1954? 2. Zo neen, welke betekenis moet dan worden toegekend aan de mededeling, welke huurders van in de eerste vraag bedoelde wo ningen ontvingen omtrent een vastgestelde voorlopige huurver hoging? 3. Is de minister bereid, alvo rens enig wettelijk besluit, als in de eerste vraag bedoeld, te nemen, alsnog de vaste commissie voor volkshuisvesting en bouwnijver heid van de Tweede Kamer in de gelegenheid te stellen haar ziens wijze kenbaar te maken? Verlaging prijs blank brood Tussen de minister van Econo mische Zaken en de Nederlandse Bakkerij Stichting heeft overleg plaats gehad inzake de verlaging per bróód van 800 "gram. Dëzè ver laging is naar het oordeel van de minister gerechtvaardigd in ver band met de daling van de bloem- prijs. Naar de mening van de Ne derlandse Bakkerij Stichting zou een advies tot een dergelijke verla ging eerst over twee maanden door haar kunnen worden gegeven. Het overleg heeft er tenslotte toe geleid, dat de Nederlandse Bakkerij Stichting zich bereid heeft ver klaard aan de bakkerij te advise ren de prijs van het blankbrood met ingang van 19 augustus a.s. met 1 cent per brood van 800 gram te verlagen. 's-GRAVENHAGE, 2-8. - Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaar de dat Nederlandse regeringskrin gen de jongste ontwapeningsvoor stellen van het westen belangrijk achten en hopen, dat ze door Rus land aanvaard zullen worden. „In dat geval zouden zij de weg kun nen openen naar een vermindering van de spanning als gevolg van de bewapeningswedloop", zo verklaar de hij. President Tito confereerde met Chroesjtsjef in Roemenië „Men was het eens over voornaamste vraagstukken" Londen, 3-8. Radio Moskou lieeft zaterdag bekend gemaakt, dat een Zuidslavische delegatie onder lei ding van president Tito en een Sowjet-afvaardiging onder leiding van partijsecretaris Chroesjtsjef gedurende twee dagen in Roeme nië besprekingen hebben gevoerd. Men was het eens geworden over concrete vormen van samen werking tussen de twee partijen, door middel van het uitwisselen van partij delegaties en het ver strekken van inlichtingen en pu- blikaties aan elkaar. Ook had men besloten, te wer ken aan een verdere algehele ont wikkeling van de onderlinge be trekkingen en de verwijdering van de hinderpalen, die deze ont wikkeling in de weg staan". Bij het overleg - tussen verte- genwoordigers van de regering en de partij van de twee landen - werd opnieuw vastgesteld, dat men het over de voornaamste internationale vraagstukken eens was. Er was nadruk gelegd op het „bijzondere belang" van de sa menwerking tussen de communis tische landen. Voorts hadden de delegaties „de nadruk gelegd op het feit, dat de betrekkingen tus sen Rusland en Zuid-Slavië zich zullen blijven ontwikkelen op ba sis van gelijkheid, wederzijdse bij stand en samenwerking en eerbied voor eikaars soevereiniteit en on afhankelijkheid", aldus radio Mos kou. Volgens radio Moskou heeft men, vooral gesproken over kwesties die een verdere ontwikkeling der onderlinge betrekkingen in de weg staan". De indertijd na de bespre kingen te Belgrado en Moskou uitgegeven verklaringen betref fende de ontwikkeling van vriend schappelijke betrekkingen op basis van het marxisme-leninisme wer den bevestigd. Een groep van vijftien Britse afgevaardigden aap het jeugdfesti- val in Moskou, heeft bij een be zoek aan het Kremlin een ontmoe ting gehad met de leider van de communistische partij in de Sow jet-Unie, Chroesjtsjef. Zij klamp ten hem aan toen hij uit een re geringsgebouw kwam en praatten tien minuten met hem. Een Engels man klopte Chroesjtsjef op de schouder, waarop de Russische lei der glimlachte en de hem omrin gende mannen en vrouwen de hand schudde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1