RTFÏOT"F OPNIEUW ONRUST ONDER DE ARBEIDERS IN HONGARIJE Ontwapenings besprekingen uitgesteld tot vandaag IIIIH-'illlll iiiiiiuiHiin Russisch blad over Zwitserland Boycot van Israël voor Ver. Naties DE STRIJD IN OMAN DE VERDEDIGING VAN EUROPA wij ouders De beste weg voor OP SCHUIMPLASTIC IS HET GOED RUSTEN Op het nippertje ZIERIKZF.ESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 No. 18199 Regering biedt slechts dreigementen In Wenen zijn donderdag berich ten ontvangen over nieuwe onrust en ontevredenheid onder de ar beiders in Boedapest. Het Hongaarse vakverenigings blad „Nepakarat" schreef in zijn nummer van zondag j.l., dat de ar beiders van de grote fabriek voor elektrische apparaten „Mavag", zich ongerust maken over „de on rechtvaardige loonsverlagingen, die - naar men verwacht - binnenkort bekendgemaakt zullen worden". Het blad zegt dat de onzeker heid onder de arbeiders over hun toekomst vermeden had kunnen worden als de bedrijfsleiding zich meer tot samenwerking bereid had getoond. 22. gespecialiseerde arbeiders zou den de fabriek in de laatste paar dagen hebben verlaten. „Er wor den in de fabriek zekere geruch ten verspreid. De vijanden van de regering voelen zich weer sterk en trachten de ontevredenheid aan te wakkeren", aldus het blad. Radio-Boedapest berichtte dat de minister van staat Marosan woensdagavond op een fabriek te gen de arbeiders gezegd heeft dat „elke verstoring van de vrede en De vergadering van de subcom missie voor ontwapening van de V.N., die donderdagmiddag gehou den had moeten worden, is uitge steld tot vrijdag 15.30 uur, aldus deelt het bureau van de V.N. mee. Dit is de derde keer sinds de aankomst van Dulles in Londen, dat de besprekingen zijn uitgesteld om de westelijke delegaties gele genheid te geven hun beraadsla gingen voort te zetten. Ingezonden mededeling orde zwaar gestraft zal worden". Marosan verklaarde dat de stabi liteit van de forint met alle moge lijke middelen bereikt moet wor den. orotvaxa ZIViNtUCiH MOSKOU, 1-8. Het Russische regeringsblad „Izwestia" heeft don derdag een artikel gepubliceerd ter gelegenheid van de viering van de nationale feestdag van Zwitser land. In dit artikel, waarin de Zwit serse neutraliteit geprezen wordt, wordt opgemerkt dat Zwitserland, als land dat zijn neutraliteit heeft weten te bewaren, een goed voor beeld is voor die landen in west- Europa, die hun toekomst graag op vreedzame wijze en met handha ving van hun neutraliteit willen opbouwen. JERUZALEM, 1-8. Het besluit van de „Shell" om zich uit Israël terug te trekken, schijnt de kwes tie van de Arabische economische boycot tegen Israël acuut gemaakt te hebben. Volgens A.F.P. bestudeert de Is raëlische regering de mogelijkheid om de kwestie op de volgende zit ting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te bren gen. De Israëlische autoriteiten zijn bezig een verslag op te maken over de schade die deze boycot veroor zaakt. De eerste ramingen zouden honderden miljoenen dollars be lopen. Een woordvoerder van de op standige iman van Oman heeft donderdag in Cairo verklaard, dat de opstandelingen bij een gevecht met troepen van de sultan, die naar het fort Ibri oprukten, een broer van de sultan van Maskat en Oman, Tarek Bin Taimoer, gevan gen genomen hebben. In het ge vecht sneuvelden 15 soldaten van de sultan. Sir Winston Churchill heeft woensdag op een banket ter ere van Amerikaanse juristen, die een be> zoek aan Londen brengen, gepleit voor een herziening van de struc tuur van de V.N., omdat er z.i. in de volkerenorganisatie geen recht wordt gedaan. Hij was er echter geen voorstander van, dat Enge land de V.N. verlaat. Vragen in de Tweede Kamer 's-GRAVENHAGE, 1-8. Het lid van de Tweede Kamer de heer Goedhart, heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en voor Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de regeringen van het Verenigd Koninkrijk en van de Duitse federale republiek overeenstemming hebben bereikt over de plannen voor de gemeen schappelijke ontwikkeling en pro- duktie van geleide projectielen, lange-afstandsraketten en andere moderne wapens en dat een uitge breid Brits-Duits apparaat in het leven wordt geroepen om deze plannen tot uitvoering te brengen? 2. Indien deze berichten juist zijn, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat een dergelijke Brits- Duitse opzet moeilijk te rijmen is met de opvatting, dat de verde diging van Europa - afgezien van de Europese samenwerking met de Verenigde Staten van Amerika en Canada (NAVO) - een zaak van gemeenschappelijke Europese ver antwoordelijkheid is en dat daaruit behoort voort te vloeien, dat geen bilaterale afspraken nage streefd moeten worden, doch over eenkomsten, waarbij alle Europese bondgenoten gelijkelijk betrokken zijn, zodat maximale prestaties mo gelijk worden en overbodig dubbel werk op nationale basis en voort gezette versplintering van de Euro pese inspaninngen voorkomen wor den? 3. Voor het geval de ministers het in de voorgaande vraag gefor muleerde inzicht delen, zijn zij dan bereid om in het kader van de Westeuropese Unie - welke hier voor het natuurlijke orgaan schijnt te zijn - stappen te doen, die er toe zouden kunnen leiden de ont wikkeling en produktie van mo derne wapens in Europa tot een aangelegenheid van praktische po litiek van alle Europese bondge noten te maken, zodat een goed georganiseerde multilaterale sa menwerking tussen alle belang hebbenden tot een optimaal resul taat zal kunnen leiden? Die buien van Miek zijn iets om dol van te worden, vindt moeder. Een gemakkelijk kind is ze nooit geweest. Maar zoals de laatste tijd is het werkelijk bar. Er is geen land meer met haar te bezeilen. Om het minste en geringste is ze op haar teentjes getrapt en loopt dagen lang mokkend rond met een verongelijkt gezicht. Er is dan geen goed woord uit haar te krijgen. Moeder heeft het lange tijd met lieve woordjes geprobeerd om haar 17-jarige dochter uit haar schulp te lokken, als ze een „bui" heeft. Ten slotte verliest ze haar geduld en meent, dat het het beste is, het kind maar te laten betijen. Als ze zelf de bokkepruik opzet, moet ze ook maar zelf zien er weer af te komen. Met vader spreekt moeder af, de humeurigheid van het meisje een voudig te negéren. Te lang al heeft haar bokkigheid de sfeer in huis beïnvloed en spanning op de ouders uitgeoefend. Ze deden beiden teveel hun best om Miek weer „goed" te maken. Opeens, alsof moeder een licht is opgegaan, heeft ze begre pen, dat ze hiermee hun dochter een slechte dienst bewijzen. Hoe meer aandacht er aan haar besteed werd, hoe meer ze zich zelf in het middelpunt voelde staan, zodat ze zich tenslotte ging verbeelden, dat zij met haar stemmingen het hele huis kon regeren. Het werd een sport voor haar, om te zien, hoe ver zij vader en moeder wel krijgen kon. Let er niet op „Weet je", zegt moeder tegen va der. „Ik geloof, dat het veel onze eigen schuld is. Van klein kind af hebben we Miek naar de ogen ge keken. Ze is altijd koppig en hu meurig geweest, maar we hebben er te veel notitie van genomen. We probeerden altijd haar te paaien. Altijd waren wij het, die water in de wijn deden. We hebben haar ge- woon de gelegenheid niet gegeven, te leren zich naar anderen te schik ken. Nu is ze op een kritieke leef tijd gekomen. Buitenshuis houden de mensen geen rekening met haar stemmingen, zoals wij altijd gedaan hebben. Dat wreekt ze nu dubbel op ons, omdat ze meent, dat wij de enigen zijn, op wie ze vat heeft". Als Miek merkt dat die vat op haar ouders begint te tanen, dat vader en moeder gewoon samen lachen en gezellig zijn, zonder op haar gemok te letten, weet ze eerst niet hoe ze het heeft. Dan wordt ze razend, maar ze eindigt met zich onzeker te voelen. Hoe moet je in vredesnaam weer „goed" worden, als niemand je er om vleit en smeekt? Hoe moet je je houding terugkrijgen, als niemand zich er iets van aantrekt, dat jij in je hoek je zit te zwijgen? Eeuwig zwijgen gaat nu eenmaal niet. Maar als je dagenlang met een zuur, verongelijkt gezicht hebt rond gelopen, is het ook iets onmo gelijks ineens weer heel gewoon te doen en daarmede dus je ongelijk toe te geven. Zelfs geen bloemen Zo gebeurt het weer eens dat ze om een kleinigheid op moeder boos meent te moeten zijn. Daar zit ze weer, in 1000 raadselen gehuld, te mokken. En moeder trekt er zich niets van aan. Ze leeft met vader maar vrolijk langs haar heen. Na een paar dagen houdt Miek dat niet meer uit. Er móét iets gebeuren. Moeder móét weer lief doen. Maar hoe krijgt ze haar daartoe? Opeens weet ze het. Een prach tig trucje: ze laat moeder bloemen sturen! Dan zal ze zo vertederd zijn, dat ze dadelijk naar haar toe zal komen om haar te bedanken. Zo zal moeder tóch de eerste stap doen. En Miek zal dan wel zo ge nadig zijn, om weer „goed" te wor den. Vroeger zou het zo gegaan zijn, maar nu niet. Miek ziet de bloemen in een vaas staan, maar er wordt geen woord over gezegd. Wóédend is ze. Maar 's avonds breekt haar laatste weer stand. „Waarom zeg je niets van die bloemen?" snikt ze. „Begrijp je niet, dat ik weer goed wil zijn?" „Dat had je zonder die bloemen ook kunnen zeggen, kindje", zegt moeder vriendelijk. „Je koos de weg van de minste weerstand, om mij naar je toe te lokken. Ik be greep het wel en al denk je, dat ik je in de steek gelaten heb, zo wés het niet. Ik heb integendeel nti pas ingezien, hoe ik je helpen kan, zo als het voor jou het beste is". MARCELLE. (Nadruk verboden). De tijd staat niet stil. Het ene seizoen gaat en het andere komt. Alles verandert, ook de grootte van uw kinderen. Misschien zijn ze uit hun bedden gegroeid. Ze worden groot, krijgen een divanbed en mis schien wel „kooi"-bedden en nu moeten daar nieuwe matrassen op. Er zijn verschillende soorten ma trassen, waarvan die van schuim- plastic tot de nieuwsten behoren en dus willen wij u hierover iets meer vertellen. Een bekende Nederlandse indu strie, met fabrieken in Voorscho ten en Leiden, heeft hierin zeer goede resultaten bereikt. Haar ver rassend lichte matrassen hebben geen uitgespaarde holtes en zijn dus aan beide zijden te gebruiken, wat de duurzaamheid ten goede komt. Ze zijn 7% cm. dik, zeer elastisch en veerkrachtig; het lichaam wordt dus a.h.w. door de matras gedra gen. Daarbij zijn ze hoog-isolerend, wat zoveel wil zeggen als 's win ters niet koud en 's zomers niet warm, daarbij volkomen stofvrij. Voor kooibedden is dat ideaal. Ook kunnen deze matrassen niet ver gaan of verkruimelen, kleverig worden of oxyderen. Ze zijn be stand tegen zonlicht, water, olie, De Westduitse sociaal-democra ten hebben woensdag te Bonn ge protesteerd tegen de aanleg van Amerikaanse lanceerinrichtingen voor Nike-raketten in de omgeving van de steden Darmstadt en Mainz. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EERSEL. In de late avond van woensdag heeft een felle brand ge woed in de sigarenfabriek van de firma H. Wintermans te Eersel (N.B.), waardoor de binnengoedaf deling op de tweede etage geheel is uitgebrand. EINDHOVEN. Te Eindhoven is de 18-jarige A. J. Peeters om het leven gekomen, doordat hij be kneld was geraakt tussen een auto en de deur van een garage achter een hotel in de Kruisstraat. De jongeman was met de auto mee gereden en zou de deur van de garage openen. Deze bleef knellen maar de bestuurder van de auto, die dit niet gemerkt had zette zijn wagen in de achteruit, waardoor P. bekneld raakte. 's-HERTOGENBOSCH. Woens dagavond is de 24-jarige employé van de Heinekens bottelarij te 's-Hertogenbosch, A. A. Henkens uit 's-Hertogenbosch, tijdens zijn werkzaamheden aldaar achterover- gevallen en zo ongelukkig op het achterhoofd terecht gekomen, dat hij enkele uren later is overleden. HENGELO. In een zwembad te Hengelo is de 12-jarige G. ten Bo- kum verdronken. Aangezien hij zich in een ondiep bassin bevond, moet aangenomen worden dat hij onwel is geworden. 's-GRAVENHAGE. Het s.s. „Wa terman", met aan boord de 27 Ne derlanders die dank zij de „Ame rican Field Service" (A.F.S.) een geheel schooljaar in de Verenigde Staten hebben doorgebracht, is een dag vertraagd. Het kan nu in de ochtend van zaterdag 3 augustus a.s. te Rotterdam worden verwacht. VENLO. Bij zweefvliegoefenin- gen van de Twentse zweefvliegclub die op de Venlose heide een kamp heeft op geslagen, is een Tiger Moth motorvliegtuig, dat voor het optrekken der zweefvliegtoestelen werd gebruikt, in een vrille ge raakt en even over de Duitse grens bij Venlo neergestort. De bestuur der, de 22-jarige Vijfling uit Hol landse Rading, werd met verwon dingen in het ziekenhuis te Venlo opgenomen. HENGELO. De 81-jarige F. G. M. Wolters uit Markelo is door een vrachtauto gegrepen toen hij te Hengelo in de Deldenerstraat van achter een geparkeerde wagen plot seling de straat overstak. Hij werd ernstig gewond en overleed enige uren later. 's-GRAVENHAGE. De 51-jarige mevrouw P. C. S. H.-van Th. uit de Van Swietenstraat is gestrui keld en van een vier meter hoog platje naar beneden gevallen. Zij kwam terecht op een betegeld plaatsje. In bewusteloze toestand is zij naar een ziekenhuis ver voerd, waar zij overleden is. benzine en organische stoffen als transpiratie e.d. Gaat u naar de tropen dan kunt u uw matras mee nemen, want zij is tropenbestendig. De beschreven schuimplastic ma trassen zijn bekleed met damast en' in verschillende maten verkrijg baar. Ook voor de baby Weet u, dat er speciale, dunnere, babymartrasjes zijn met alleraar digste plastic bekleding? Koud zegt u Helemaal niet, houdt uw hand er maar eens op, de warmte blijft behouden. en de logé. Een rolop-celmatras met schuim plastic vulling geeft gewoon op de grond uitgespreid een goede nacht rust en is ook te gebruiken als kampeermatras of in uw boot om heerlijk te zonnen. En de dekens? En wat dacht u van een dubbel flanellen deken met schuimplastic binnenvoering, die krimpvrij is en chemisch kan worden gereinigd en een schuimplastic hoofdkussen. Matras, kussen en deken zijn stof vrij en zeer licht. Dieven hadden pech D 25-jarige los werkman A. E. R. en de 24-jarige zeeman A. H. S., die besloten hadden brutaalweg een oude ketel, die aan de Sluisjosdijk te Rotterdam ligt, te slopen, zijn van een koude kermis thuisgeko men. Zij trokken erop af met een bakfiets en laadden deze vol. Te vol echter, want toen ze de fiets weg wilden rijden bleef deze in het rulle zand zitten. Zij moesten een deel van de lading lossen, maar dit trok weer de aandacht van twee politiemannen, die de mannen mee namen naar het bureau, waar zij de diefstal bekenden. Zij hadden reeds 300 kg oud ijzer gedemon teerd. De 64 passagiers en 9 beman ningsleden van een viermotorig Zwitsers vliegtuig hebben donder dag angstige ogenblikken doorge maakt, toen bij de landing in Lis sabon bleek dat het landingsgestel van het toestel niet in orde was. Toen het vliegtuig de grond raakte, brak een der wielen af en gleed het gevaarte met de onder kant van de romp en een vleugel uiteinde over de grond. Een der motoren vloog in brand, doch kon snel geblust worden. Alle inzitten den bleven ongedeerd. Het vlieg tuig was op weg van New York naar Zwitserland. Zekere Burton Collins te Kin cardine in de Amerikaanse staat Ontario, die er zich bezorgd over maakte dat zijn negenjarige doch ter Mary Lou des avonds nog niet van een fietstochtje was terugge keerd, besloot haar met zijn auto tegemoet te gaan. Op korte afstand van huis reed hij een onverlichte fiets aan en toen hij zich op de hoogte ging stellen van wat er ge beurd was kwam hij tot de ont dekking zijn eigen dochter doodge reden te hebben. Ingezonden mededeling Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! FEUILLETON hliiiilliillliilmlllkiiliilhiilllimmlllkiillliiiil Honneke las de brief van Josien. „Beste Hanneke. Hartelijk dank voor je kaartje uit Barneveld. Fijn, dat je je adres in Lunteren er op gezet hebt, want nu kan ik je tevens terugschrijven. Zo, zo, dus de baas heeft je vakan tie gegeven? Dat mag wel in de krant. Ik heb het praktisch nooit gehad. Ik hoop, dat je veel plezier en mooi weer zult hébben, zodat je bruingebrand in de stad zult terug keren. Maar nu iets anders. Ik had je eigenlijk al eerder willen opzoeken op kantoor, omdat ik je privè-adres niet weet. Ik wil namelijk eens met je praten. Er is het een en ander veranderd, en ik zou graag over een bepaalde aangelegenheid je ad vies willen hebben. Kun je na je vakantie eens aanwippen? Ik zal het erg leuk vinden. Je zult me een geweldig genoegen doen, als je na je vakantie niet te lang wacht. Doe je het? Bij voorbaat mijn welge meende dank. Je toegenegen Josien. P.S. Zie je wel, dat jij geknipt was voor het werk? Het feit, dat je het al die tijd 'bij Dubois hebt uitgehouden, versterkt me in mijn mening. Aangenomen tenminste, dat je nog bij hem bent". Josien wilde haar raad.... Jo sienNatuurlijk, zij was de aan gewezen persoon om de kwestié, die "ze zelf had, met haar te be spreken. Nog vandaag ging ze naar haar toe. Die brief was een uit komst. Zie je wel, dat er niets bij toeval geschiedt? Maar goed, dat ze haar pension-adres op de kaart ge krabbeld had. Een half uur later zat Hanneke in de trein, op weg naar de stad. 14. Josien deed zelf open, nadat Hanneke aangebeld had. Ze keek het meisje met grote ogen aan. „Nee maar, Hanneke, hoe kom jij hier ineens verzeild? Ik dacht, dat je nog hoog en droog in Lunteren zat. Of is je vakantie vandaag om? Kom gauw binpen!" In de gang drukten ze elkander de hand, en nadat Hanneke haar mantel aan de kapstok had gehan gen, liepen ze naar de gezellige voorkamer. „Ga zitten. Val maar ergens neer, waar het je lijkt. Zeg, eet je brood mee?" „Ik heb in de trein wat gegeten". „Onzin, je eet mee. Heb je vol doende tijd?" „Tot aanstaande woensdag „Nou, dan maak ik eerst een lek ker kopje koffie. Als je roken wilt, daar staan sigaretten Enkele minuten later zaten ze tegenover elkaar koffie te drinken. „Fijn zeg, dat je er bent. Ik heb al zo lang met je willen praten „De reden is, Josien, dat ik ook raad nodig heb". „Zo? Zijn er moeilijkheden op kantoor? Apropos, ben je nog bij Dubois?" Hanneke knikte. „Ja, maar er zijn door JOKE DE VALK 30 andere moeilijkheden, zie je? En ik heb helemaal geen kennissen of vrienden en toen vanmorgen jouw brief kwam, ben ik meteen op de trein gestapt". „Nou, meid, steek maar van wal. Als ik je ergens mee helpen kan, dan altijd hoor". Hanneke dronk haar koffie leeg en stak een sigaret op. „Je zult stom verbaasd zijn, als ik het je zeg maar ik ben ten huwelijk gevraagd door de baas, meneer Dubois...." Josien keek haar enkele ogen blikken stom verbaasd aan. „Als je me nouik heb altijd gedacht, dat hij wel ten eeuwigen dage de verstokte vrijgezel zou blijven. Nou - ze lachte - ik kan niet an ders zeggen, dan dat ik zijn smaak bewonder, hoor. Hij had het slech ter kunnen treffen „Ja maar, Josien, er is nog iemand". „Toe maarIn je vakantie verblijf dus? Je hebt dus verove ringen gemaakt „Josien, alsjeblieft „Sorry, Hanneke, ik ben natuur lijk grofVertel me alles". En Hanneke vertelde van haar verblijf in Lunteren van de ken nismaking met Grobbe, de weduw naar, van het feit, dat ook Dubois in Lunteren was gekomen, dat hij hen achterna gegaan was naar El- ten en van het aanzoek, zowel van de een als de ander. „En zo staan de zaken nu". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5