ZIERIKZEESCHE DE ZIERIKZEESCHE COURANT BONN WORSTELT MET MOSKOU OM TACHTIGDUIZEND LANDGENOTEN Algerije in de sfeer van de wraak Een vriendelijksheidssctie Het ligt nog niet zo gemakkelijk met de maximumsnelheid van 50 km VANDAAG AMERIKAANSE VOORSTELLEN INZAKE INSPEKTIE TE LAND EN IN DE LUCHT Vijf gevangenen ontsnapten uit de strafgevangenis te Scheveningen VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1907 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) I f,- per stuk. WAARIN ÓPGfKOMEN 1797-1889 'I*- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee Redakteur: M. j. BIJ DE VAATE Tel. 309. Een recente opname van H.K.H. prinses Irene, die op 5 augustus a.s. haar achttiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom). Kremlin noemt hen Sowjet-burgers BONN, 1-8. Van gewoonlijk be trouwbare zijde in Bonn is don derdag vernomen, dat de leider van de Westduitse delegatie die in Moskou onderhandelingen heeft ge voerd, Lahr, waarschijnlijk de vol gende week, na overleg in west- Duitsland, naar Moskou zal terug keren. De Westduitse regering heeft woensdag bekendgemaakt, dat Lahr was teruggeroepen voor overleg, omdat de Russen hadden verklaard niet te willen praten over de re patriëring van Duitsers in de Sow- j et-Unie. Dit was één van de twee belangrijkste agendapunten en naar Duitse opvatting belangrijker dan de ontwikkeling van de handel met de Sowjet-Unie. De Westduitsers zeggen, dat er ongeveer 80.000 Duitsers in de Sow jet-Unie zijn. De Russen staan nog steeds op het standpunt, dat deze mensen burgers van de Sowjet- Unie zijn. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Von Brentano, heeft later gezegd, dat Lahr ver moedelijk woensdag of donderdag Fret (loodde 150 kuikens Toen de heer R. R. van de Prin- senkamp te Voorthuizen gistermor gen zijn kuikens natelde kwam hij tot zijn grote schrik tot de ontdek king, dat er 150 kuikens verdwenen waren. De eigenaar dacht direkt aan diefstal en deed daarom aan gifte bij de politie. Bij nader on derzoek bleek echter, dat een roof dier, waarschijnlijk een bloeddor stige fret, de oorzaak van de ver dwijning was. Onder enkele kolen- zakken vond men de resten van de vermiste kuikens. Op de hoek van de Santpoor terstraat en de Jan Steenstraat te Haarlem is gisteravond de 66-jari- ge wielrijder B. de Groot uit Haar lem door een autobus van de N.Z. H.V.M. overreden. Kort na aan komst in het ziekenhuis Joannes de Deo is de man overleden. naar Moskou zal terugkeren. Het was mogelijk, dat Lahr nog wel eens voor overleg naar Bonn 20u komen. In elk geval wil men van Duitse zijde de besprekingen met het Kremlin zo zakelijk en rustig mogelijk voeren, zo verzekerde Von Brentano. Opbrengst actie „Appèl" De in het begin van dit jaar on dernomen financiële radio-actie „Appèl" ten gunste van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers en nagelaten betrek kingen heeft het streefbedrag van een miljoen gulden ver overschre den. Doordat de onkosten door de or ganisator, de heer A. M. Bergers, die thans een dergelijke actie voor bereidt voor het „Koningin Juliana Fonds", tot een minimum werden beperkt, staat reeds nu vast, dat de netto opbrengst ruim f 1.140.000 zal bedragen. Het Algerijnse nationale bevrij dingsfront heeft donderdag de Franse bevolking in Algerië ge waarschuwd, dat vergeldingsmaat regelen genomen zullen worden wegens de executie van gevangen leden van het Algerijnse bevrij dingsleger in de gevangenis van Algiers op 26 juli. Elke terechtstelling van gevan gen genomen opstandelingen zal gevolgd worden door de vernieti ging van een Frans district, zo ver klaarde het bevrijdingsfront in pamfletten die over de post aan een aantal Franse zakenlieden in Algiers zijn toegezonden. „Onze do den zullen gewroken worden", al dus de waarschuwing. Student speurde naar Ijverigste (en vriendelijkste) kellner X In Krasnapolsky te Amster dam zijn de vijf kampioenen van de vriendelijkheidsactie zomer 1957 hartelijk gehul digd als personificaties van „het beetje vriendelijkheid dat wonderen doet". Drie van de winnaars komen uit Utrecht, zodat de voorzitter van deze actie, mr. C. Brecht kon opmerken, dat deze stad de vriendelijkste aller ste den is. Vijf werkstudenten hebben in de afgelopen maanden in de universiteits- en hogeschoolsteden n\et al lerlei listige kneepjes ge zocht naar de vriendelijkste vertegenwoordigers van en kele beroepen. Ze vonden tenslotte in de groep politie mannen de hoofdagent J. v. d. Mars uit Utrecht de vrien delijkste politiefunctionaris, als postbeambte de heer G. A. A. Klaassen uit Utrecht, als taxi-chauffeur de heer J. Beumer uit Utrechtin de groep bus- of tramconduc teurs en -chaufeurs de heer B. Elzer uit Groningen en in de groep obers de heer N. Willemsen uit Amsterdam. De student die speurde naar de ijverigste kellner, zegt in zijn rapport, dat hij in totaal vijftig obers in de onder scheidene steden testte. Hij vroeg hen de goedkoopste vertering, hield hen onnodig lange tijd bezig, vroeg aller lei kleine diensten en oefen de veel critiek uit. Hij vond de vriendelijkste ober in een café aan de Leidsestraat om dat „deze man de kunst ver stond om op meesterlijke wijze mij direct thuis te doen voelen tussen de vele stam gasten". Hij heeft het beste de proef doorstaan en bleef tot het laatste moment vriendelijk. Soortgelijke be proevingen hebben ook de anderen moeten ondergaan. Maar hun beloning is een fraaie oork<mde, die hun is uitgereikt door drie stewar dessen van de K.L.M., als mede een reis naar Brussel met hun echtgenoten. Begrip „bebouwde kom" niet omlijnd 's-GRAVENHAGE, 1-8. De wij zigingen van het Wegenverkeers reglement, die zijn afgekondigd als gevolg van de wederinvoering van maximumsnelheden op 1 november a.s., vertonen, naar de mening van de K.N.A.C., belangrijke lacunes. Er mag straks binnen de be bouwde kommen niet harder wor den gereden dan 50 km/u., maar, aldus de K.N.A.C., het zal door het ontbreken van aanduidingen in zeer vele gevall enondoenlijk-zijn om te achterhalen waar een be bouwde kom begint, terwijl men bij het verlaten van bebouwde kommen zelfs in geen enkel geval houvast zal hebben aan enigerlei aanduiding. Er is verzuimd in de regeling aanwijzingen op te nemen voor het aangeven van het eind der bebouwde kommen. De bezwaren zijn allerminst van theoretische betekenis, aldus de K.N.A.C. Het zal in de praktijk voor de weggebruikers vaak onmo gelijk zijn op eigen waarneming te bepalen waar een bebouwde kom begint en eindigd en zelfs of men al dan niet met een bebouwde kom te doen heeft (bij lintbebouwingen, kleine dorpjes, verspreide huizen groepen aan de periferie van ste den e.d.). De K.N.A.C. heeft dan ook in een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht de regeling aan te vullen. Er komen voor bepaalde gevallen borden „Max. 70 km/u. toegestaan", maar er komen nergens borden „Max, 50 km/u. toegestaan". De 50 km-limiet gaat automatisch gel den bij het bereiken van de plaats naamborden. Deze borden behoren te staan bij de grenzen der be bouwde kommen, zoals die door de colleges van G.S. zijn vastgesteld. Zij behoeven echter alleen ge plaatst te worden langs wegen die verhard en minstens vier en een halve meter breed zijn. De K.N.A.C. wenst echter niet meer de vraag aan de orde te stel len of maximumsnelheden al dan niet een wezenlijke bijdrage aan de verkeersveiligheid kunnen bete kenen. (Wordt vervolgd). De ontwapeniiigsbesprekingen Intiem gesprek over Algerijnse kwestie LONDEN, 1-8. De Amerikaanse afgevaardigde naar de ontwape ningsbesprekingen te Londen, Stas- sen, zal misschien vrijdag in staat zijn bjj de Russen voorstellen in te dienen over een inspectiestelsel te land en in de lucht, aldus Is donderdag door een westelijke woordvoerder meegedeeld. De sub commissie voor ontwapening komt vrijdagmiddag weer bijeen. Verwacht werd, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, de voorstellen nog moest goedkeuren. Pineau heeft donderdag met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dulles, te Londen het noenmaal gebruikt. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd vernomen, dat Algerië het belangrijkste onderwerp van het gesprek van de twee ministers is geweest. Na de eerste bijeenkomst van Dulles en de Amerikaanse, Britse, Canadese en Franse leden van de subcommissie zei een westelijke woordvoerder, dat er onderling nog altijd meningsverschillen be staan over verschillende aspecten van de ontwapening, zowel van die op het terrein van de atoom- als van die op dat van de conven tionele wapens. Het gaat niet om fundamentele kwesties, maar meer om de toepassing van beginselen, waarover overeenstemming be staat. Deze meningsverschillen zijn voorgelegd aan een werkgroep. Een tweede bijeenkomst werd eveneens bijgewoond door Pineau, die na afloop zei, dat gesproken was over de inspectiezones. Het zal waarschijnlijk twee we ken duren, voordat het gehele wes telijke standpunt in de subcom missie is uiteengezet. Een Amerikaanse ambtenaar deelde mee, dat Dulles hoopt vrij dag naar de Verenigde Staten te kunnen terugkeren. Zijn plannen staan echter nog niet defintlef vast. Telegram aan Cliroesjtsef Het Internationaal comité ter be strijding van het concentratiekam pensysteem heeft vanuit Parijs, maar met ondertekening van alle aanwezige gedelegeerden, het vol gende telegram gezonden aan de heer Chroesjtsjef, secretaris der communistische partij der U.S.S.R. en aan de heer Boelganin, presi dent van de raad van ministers te Moskou: „De internationale commissie voor de herziening van de proces sen te Moskou, die volledig kennis draagt van de voorgaande geval len, die onder ongecontroleerde be schuldigingen tot de executie van alle vroegere communistische lêi- ders hebben gevoerd, treedt op als tolk van de publieke opinie en vraagt de onmiddellijke publicatie van de interventies van de heren Molotov, Kaganowitsch, Malenkow en Sjepilov tijdens de laatste ver gadering van het. Centraaal Comité der partij. De verklaringen van de heer Chroesjtsjef, die de maatregelen, tot stand gekomen bij de ontmoe ting met de personen in kwestie, in verband te brengen met de verbe tering van de internationale be trekkingen, .geven de commissie het recht te hopen op een positief ant woord". De Van Woerden's naar Woerden Op 21 augustus zullen meer dan 300 Van Woerdens naar Woerden komen. Het idee van de vakantie week-commissie in Woerden, om allen die de naam „Van Woerden" dragen uit te nodigen op een dag in deze feestweek naar Woerden te komen, is door vele betrokkenen enthousiast ontvangen. Het aantal aanmeldingen was zo groot, dat de commissie nog wat heeft moeten afremmen i.v.m. de beschikbare ruimte en de kosten. Maar in ieder geval zullen op woensdag 21 augustus ongeveer 300 „Van Woerdens" naar Woerden trekken om daar met de inwoners het vakantiefeest mee te maken. En natuurlijk vuuial óm "Kemiis te maken met het stadje, waarnaar zij zijn genoemd en met bekende en onbekende familieleden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het geluk bestaat uit moed en berusting. Wegverbeteriiigeii op Schouwen-Duivelaud De Provinciale Waterstaat van Zeeland zal op 9 augustus aanbe steden de verdere modernisering van de provinciale weg van Zierik zee naar Renesse, namelijk het ge deelte tussen de haven van Kerk- werve en Noordwelle. Dit 7.5 km. lange weggedeelte verkeert thans in zeer slechte staat,- is 5,5 m. breed en heeft aan één zijde een smal rijwielpad dat dicht bij de rijbaan ligt. Volgens de AN WB ligt het in de bedoeling dat de rijbaan tot 6 m. verbreed zal wor den, dat aan weerszijden kantstro ken van 0,50 m. zullen worden aan gelegd en dat het rijwielpad ver legd zal worden en verbreed tot 2,70 m. Voorts zal het verloop van de weg worden verbeterd. Het ge deelte Serooskerke-Nóordwelle zal een asfaltverharding krijgen, doch het gedeelte tót Serooskerke be houdt een klinkerverharding. Een gedeelte van 2 km., direct na Zierikzee, is kortgeleden geheel herzien. t Voor den psalmist Y X In Denemarken ontving een 'f componist, die de psalmen X van David op muziek had gezet, van een grammofoon- X platenfirma een afrekening, ♦j* waarin twee derde van het X honorarium bestemd was voor de componist en een f ileriZc voor „do toUotdichtor X de heer David". X Nog twee van hen zjjn voortvluchtig 's-GRAVENHAGE, 1-8. Te onge veer kwart over drie vanmiddag zijn vijf gevangenen uit de straf gevangenis te Scheveningen ont snapt. Eén van hen werd al ge grepen voordat hij het gevangenis terrein had kunnen verlaten, twee anderen werden in een nettenboet- veld vlak bij de gevangenis ge pakt. Twee Duitsers zijn nog voort vluchtig. De gevangenen waren aan het werk op een werkzolder van ge vangenis I. De Duitsers zijn waarschijnnlijk met de ontvluchtelingspoging be gonnen. Uit een slot van een getralied venster zijn twee schroeven ge draaid. Men heeft daarna het slot heen en weer gewrikt totdat het losschoot. De Duitsers, die gevan- Maandag heeft president Eisenhower in de rozentuin van het Witte Huis te Washington het document ondertekend, waardoor de Verenigde Sta ten gaat deelnemen aan de werkzaamheden van het tachtig statenleden tellende International Atomic Energy Agence". Hiermee is de Ver enigde Staten het 22ste land dat het verdrag van het atoomagentschap ratificeert. - Op de foto ziet men president Eisenhower, die de docu menten ondertekent terwijl de voorzitter van de atoomcommissle Lewis L. Strauss, toekijkt. gen zaten wegens het plegen van diefstal door middel van braak in vereniging, zijn door dit raam ge kropen. Drie Nederlandse delin quenten hebben toen dit voorbeeld gevolgd. De mannen kropen van het schuine dak in de goot en van daaruit konden zij op een enige meters lager gelegen platje sprin gen. Eén van de vluchtelingen, die bang was geweest, zo vertelde hij later, sprong zo ongelukkig dat hij een - niet ernstige - verwonding aan zijn schouder opliep. Inmiddels was al alarm geslagen. Het kostte weinig moeite de ge wonde man te vangen. De vier an deren lieten zich van dit plat op de binnenplaats zakken en konden via een berg steenkolen over de muur klimmen. Zij kwamen in de tuinen van de huizen van het be wakingspersoneel terecht. Vervol gens renden zij de Pompstations- weg op. De bewakers zetten onmiddellijk een achtervolging in en na enig zoeken vond men twee van de vluchtelingen, die zich verscholen hadden in het boetveld. OOK WONINGNOOD IN RUSLAND MOSKOU, 2-8. - De Sowjet-re- gering en het centrale comité van de communistische partij hebben richtlijnen gegeven „om een eind te maken aan de huidige woning nood" in de Sowjet-Unie, „een van de dringendste vraagstukken in Rusland", aldus het decreet. Van 1958 af zal men in de steden en op het platteland eensgezins huizen gaan bouwen. In de jaren 1956-1960 zal 215 miljoen m2. be woonbare oppervlakte gereed ko men in plaats van de op het twin tigste partijcongres genoemde 205 miljoen m2. Daarbij komen 113 mil joen m2. door particuliere bouw (met staatshulp) in plaats van de vroeger genoemde 84 miljoen m2. De kolchozen zullen over dezelfde tijdsspanne vier miljoen huizen bouwen tot twee miljoen over de periode 1951-1955.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1