Overpeinzing over een ongeordende serie van vakantiegenoegelijkheden I ZO MAAR I Wandeling langs Westhoekdreven Een worstebal tegen groen elzendécor (Van onze redakteur) Het wordt moeilik de staatshuis houding te financieren* Daarom wordt er b(j de belastingen straks nog een schepje bovenop gegooid, maar als de wettenmakers op grote publiciteit hebben gerekend, dan hadden ze toch niet de t(jd vlak tegen augustus moeten zoeken, want het woord vakantie houdt iedereen in z(jn ban. De een doet het vlot met een be zoek aan het Gardameer en de an der doet het wat kalmer aan en nestelt zich enkele weken in de Westhoek, waar het vrüwel even mooi is. Trouwens, mooi is heus een relatief begrip en 't gaat er om goed uit te rusten, want dat heeft iedereen brood hard nodig. Een schets te geven van de West hoeksfeer in deze tijd is niet een voudig, maar gelukkig zijn alle va kantiedraden op één stramien ge borduurd en daarom is er toch wel doen aan. Uiterlijk facet dat in het oog springt, ook voor de meest opper vlakkige beschouwer, zijn de gas ten. De duingemeenten hebben weer hun vreedzame bezetting en onverschillig of men rijdt op de Burghseweg of in de Laone te Re- nesse, de ontmoeting met de vreem deling in zijn luchtig vakantie pakje, slenterend, yszuigend en te vreden lachend en schertsend, kan niet uitblijven. Het sortiment vreemdelingen is als altijd gevarieerd. Dat steekt na tuurlijk ook in de leeftijdsklassen. Er zijn altijd heren met bruinver brande schedels, moeders met tas sen in decente zomerjurken, fiet sende „he-mannen", met helle door de wind bolgeblazen overhemden en natuurlijk meisjes in short, met door de zon bruingebrande benen of uit een doosje, afhankelijk van de weersgesteldheid, die nu stuk ken vriendelijker is geworden, na de diepe inzinking van de laatste weken. Men zal zich wel vertrouwd moe ten maken met de idee van een kampeerboerderij en wie niet hele maal alleen wil zitten, heeft het op zo'n boerderij helemaal niet slecht. Vanaf het moment dat 's morgens in de brievenkast, de post wordt opgehaald (tante Pos is al blij als ze de zwervers ergens heeft kunnen ontdekken) tot het ogenblik, dat 's avonds de kamplantaarn wordt uitgeblazen, is er de ongeordende aaneenschakeling van genoegelijk- heden. Een ervan is het „scharre len" (niet in de woordbetekenis van „aan de scharrel" zijn, al zal dat ook wel voorkomen), maar het niet zwaarwichtig sjouwen; de tent luchten, de primus vullen, de af valput uitdiepen, de zwemspullen inpakken, het terrein kuisen (als iedereen het doet is de kampboer tevreden), piepers jassen en groente schoonmaken, waarbij door de band genomen wel opvalt dat de mannen ook een handje toesteken, waarschijnlijk zelfs meer dan thuis, waar de huishoudkundige bezighe den zich nogal eens beperken tot het „afdrogen", zowel van kinderen als van het vaatwerk. Wie niet ve getarisch leeft, braadt een worste bal op een hete gasvlam en nuttigt de boterhammen tegen het groene décor van elzen- en eikenopslag. Al slenterend gaat het dan op het strand aan, deels door de mulheid van het zand, die elke tred ver smoort en vertraagt en deels door de vakantieloomheid, die de mens van zijn jachtende inslag kan ver lossen en zo tot enige levenswijs heid voeren. Het is natuurlijk een waarheid als een koe dat de mens aan het strand de baden gebruikt. Van de jongste Amerikaanse badmethode, zwempakken met hooggesloten hal zen en mouwen, heeft de West- hoekse kuststreek natuurlijk nog geen last. De knellende boorden zijn vergeten en andere dito kle- „met een tocht door het Domein b.v. EERSTE KAMER AANVAARDDE BELASTINGVOORSTELLEN VAN DE REGERING Verschillende verhogingen gaan in op 1 augustus De Eerste Kamr heeft de door de regering ingediende belasting voorstellen goedgekeurd, die door H.M. de Koningin - thans vertoe vend aan de Rivièra - zullen wor den getekend. De aanvaarde belastingvoorstel len impliceren een verhoging, die per 1 augustus zal ingaan. Akkoord werd gegaan met een schorsing van de investeringsaf trek (tot 1 januari 1958), met ver hoging van de verschillende om zetbelastingen, van de vennoot schapsbelasting en de personele belasting. Bij de behandeling zeide minister Hofstra, dat de vraag hoe finan cieringstekorten moeten worden gedekt: door belastingverhoging of door leningen, thans veel ingewik kelder ligt dan vroeger, met het oog op de conjunctuurpolitiek. Het regeringsprogram richt zich op de praktijk. Als de voorstellen zijn gedaan zoals ze zijn, dan is dat ook een gevolg van de wijze waarop de feitelijke omstandigheden zijn beoordeeld. Zowel lening als be lastingheffing moeten haar plaats in de kabinetspolitiek hebben. Het verwijt, dat dit kabinet een inflatoire politiek voert, acht spr. niet geheel gerechtvaardigd. Een oordeel kan men eigenlijk alleen uitspreken, wanneer aan de orde komt een begroting, welke dit ka binet heeft samengesteld. Het is niet de bedoeling van het kabinet de totale behoeften van het Rijk door belastingen te dek ken. Andere mogelijkheden zijn aanvaardbaar en noodzakelijk. Er is enige ontspanning in de water- en wegenbouw, welke tot prijsverlagingen heeft geleid en het ware te wensen, zegt de mi nister, dat deze verlagingen ook in andere sectoren zouden voorko men. Enige kentering Er is wel enige kentering, maar de investeringen liggen nog boven het peil van 1956. De hele ontwik keling zal heel nauwkeurig moeten worden gevolgd en daarom zijn de plannen ook met voorzichtigheid opgesteld. De regering heeft z.i. te recht de voorzichtige weg gevolgd. Als het ernst -is met de politiek van inflatiebestrijding, dan is een zeer voorzichtige financiële politiek noodzakelijk en dan moet men niet de schulden doen toenemen. De minister zegt van oordeel te zijn, dat in de voorstellen der re gering het evenwicht zeer zeker is belichaamd, het evenwicht tussen beperking der investeringen en der consumptie. Spr. verdedigt vervolgens de 2 °/o extra verhoging der vennootschaps belasting ten behoeve van de uit gaven ingevolge het landbouwpro- gram. Hier is z.i. een verhoging juister dan bij de inkomstenbelas ting. Na de replieken werden daarop de voorstellen aangenomen. De Kamer heeft ook nog zonder hoofdelijke stemming de ontwer pen ter compensatie van de huur verhoging, de sociale uitkeringen en de kinderbijslagen met drie pro cent te verhogen aangenomen. dingstukken ook en daarom maar fris van de lever de zee in en te ruggekeerd luieren, met ringen werpen, olie gebruiken bij de zon necultus en vooral genoegelijk doen en zijn. Wilt u alleen maar nieuws, lees dan dit stukje beslist niet, want er staat niets in. Y Het is maar een krabbel om Y X althans iets van de vakan- .j. tievreugde zwart op wit te y X zetten. Het is zo maar een X stukje, omdat een mens soms y X plotseling blij kan zijn over •j» het goede van de zomertijd Y en... ja ook over het goede •j. van de mensen, die echt al- Y leen maar een handvol zo- y X merse vreugden begeren, een A y handvol, die in Schouwens y Westhoek wordt uitgedeeld. g X~X~XMX~XMX~X~XMX,,XMX"X"J Naar huis Straks gaat het op huis aan, als alle Jantjes doodop gerend zijn en de Pietjes honger krijgen. Tussen de bomen sissen de primussen en 's avonds veel later, als de jeugd achter het muskietengaas ligt te pitten, komen de eerste guitaar- klanken over de licht dauwende velden aandrijven. Wij hoorden het op de Wilhelminahoeve, in het Paardenbos en op de kampeerboer derijen aan de Burghse weg. Een vreedzame inval „stok over blok" bracht ons bij een pikant zomerta- fereel. Voor de geopende tentmond zat een groep jongelui, die de no ten bij allerlei leuke liedjes met de lantaarn beschenen en zodoende net genoeg konden zien om al tok kelend tot het uur van slapen gaan, door te brengen. En in die tussentijd is het op de dorpen een en al levendigheid, want heus er is keus uit. Ieder kan thuis blijven of zat van zon en zomer meesjouwen in een lampionoptocht of met dorpse overgegevenheid luisteren naar de (altijd pittige) klanken van de harmonie. Op zo'n uur is het goed op de terrassen, waar het licht van de schemerlam pen een gezellig accent zet op de vakantiesfeer en een koele dronk wordt geschonken. En morgen is ei- weer een dag. Een eendere dag misschien, of een wat andere, met een lange wandeling door het Do mein b.v., de neus vol van de geu rende kamperfoelie en in de oren de melancholieke kreten van de vogels, die niet moede worden sierlijk te zeilen boven het zomerse duinlandschap. Zeilen en drijven tegen de ijlblauwe lucht is hun stiel en ze houden zich bij hun ge vleugelde leest. Dekknecht uit St. Philipsland verdronken WAGENINGEN, 31-7. Heden- morgen is de 34-jarige dekknecht C. Neele uit St. Philipsland op de Rijn bij Wageningen over boord gevallen van het motorschip „Adri- ana 2" uit Rotterdam en verdron ken. Vermoedelijk heeft de man te veel aandacht besteed aan de onder Wageningen heersende drukte rond het lichten van de dinsdagmiddag gezonken motorpont van het Lex- kesveer. Een groot aantal mensen heeft nog getracht zwemmend of met motorboten de man te berei ken, doch deze pogingen leverden geen resultaat op. De motorpont is nog niet gelicht. Wel heeft de bok van de bruggen bouw uit Rhenen de te water ge raakte personenauto opgevist. De huren in de verschillende lauden Naar uit een publikatie van de Bank voor Internationale Betalin gen te Bazel blijkt, zijn de huur prijzen in Denemarken in de laat ste 20 jaar het meest gestegen, nl. met 67 procent, terwijl de huren in de Verenigde Staten in die periode zijn gestegen met 53 procent, in Zweden met 46 procent, in Neder land met 45 procent, in Engeland met 38 procent en in Zwitserland met 30 procent. Voor west-Duits- land is de stijging relatief veel kleiner geweest met 23 procent. De geringste stijging wordt genoteerd voor Noorwegen nl. slechts 16 pro cent. 's-GRAVENHAGE. Op het ter rein van het zogenaamde Bastion Oudmolen te Naarden is de dienst plichtige soldaat H. Sieuwers met zijn hoofd bekneld geraakt tussen twee vrachtauto's. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Soldaat Sieu wers, die afkomstig was uit Hoorn, was 21 jaar oud en ongehuwd. Hij behoorde tot de staf van de herha lingsoefeningen van de lichte lucht doelartillerie territoriaal te Naar den. STAD EN PROVINCIE Eerste uien verlaten Schouwen-Duiveland Deze week zijn de eerste uien van Schouwen-Duiveland geleverd. Het betrof hier een partij van 20 ton van de kwekers J. M. v. d. Velde en J. P. v. Maanen, die werd afgenomen door de commissionair de heer C. bij de Vaate. ZIERIKZEE Cursisten namen afscheid van de heer J. de Raay Deelnemers aan de middenstands cursus, gedoceerd door de heren J. C. Spaans en J. de Raay, hebben van laatstgenoemde afscheid geno men, in verband met diens vertrek naar Leiden. In de Chr. ULO-school was een gezellige bijeenkomst be- _d, waarop mede tegenwoordig waren de commissieleden de heren J. C. v. d. Doel en J. Simmers. De heer v. d. Doel dankte de scheiden de onderwijzer voor het vele in het belang van de cursus gedaan en overhandigde hem een siertegel. Uit handen van zijn collega de heer Spaans ontving de Raay een enve loppe met in houd, namens de mid denstandscursus. De heer de Raay zeide goede herinneringen te be waren aan de vijf jaren, waarin de cursus werd gedoceerd. Hij wilde in het bijzonder de houding prijzen van de heer Spaans, met wie een zeldzaam goede samenwerking mo gelijk was. Een der cursisten, de heer Stoutjesdijk te Oosterland, overhandigde de heer de Raay een borststatief (voor filmapparaat) en de heer Spaans een bureaumap. ANWB adviseert beveiliging van kruispunt Op verzoek van de gemeente Zie- rikzee heeft de ANWB verschillen de beveiligingen voorgesteld voor het kruispunt bij de Nobelpoort al hier. De Provinciale weg naar Haamstede komt hier samen met de Blokweg, gebruikt door het ver keer uit Brouwershaven, de Grachtweg en de weg door de No belpoort. De Bond acht het noodzakelijk dat diverse markeringen op het wegdek worden aangebracht, zoals asstrepen, stop-symbolen en rij wieloversteekplaatsen. Verder acht de ANWB het wen selijk dat een goede verlichting wordt aangebracht, en dat de wal kant van de Grachtweg door een rood-wit waarschuwingshek wordt beveiligd. Voor het te Utrecht gehouden examen ter vrkrijging van het di ploma Naaimachinehandel, slaagde onze stadgenoot de heer G. Wil brink. Ingezonden stukken Mijnheer de Redacteur. 24 juli 1957, te ongeveer 15 uur, bevond ik mij op de haven te Zie- rikzee. Ik, en velen met mij, ergerden ons aan een op dat uur boven de stad stuntende vlieger. In een militair lesvliegtuig wer den boven de stad allerlei capriolen gemaakt, boven een stad waarop op dat momten, in een circustent, plm. 2000 kinderen een voorstel ling bijwoonden. Wij vroegen ons af of onze vlie ger opdracht had om boven een stad als Zierikzee dergelijke stunts uit te voeren. Hopend dat door plaatsing in uw blad een en ander onder de aandacht van de verantwoordelijke autoriteiten zal komen, om zodoen de een bijdrage te leveren rampen te voorkomen. C. A. DE JONGE, Rotterdam. Land- en Tuinbouw De landbouwbesprekingen in de O.E.E.S. De ministers van Landbouw van de landen der O.E.E.S. hebben tij dens hun vorige week in Parijs ge houden vergadering geen overeen stemming kunnen bereiken over maatregelen tot verruiming van de agrarische handel tussen deze lan den, zo wordt vernomen over het verloop der jongste besprekingen. Zij hebben dan ook bij hun bespre king van rapporten over de verrui ming van de inter-Europese handel in groenten en fruit, vlees en zui- velprodukten geen besluiten kunen nemen en zij hebben aan de com missie van plaatsvervangers opge dragen na te gaan of er andere mo- gelijkheden waren om de handel uit te breiden. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 30 juli. Aanvoer 2882 stuks vee (weektotaal 4720), t.w.: 315 vette koeien en ossen; 900 stuks gebruiksvee; 580 vette kalve ren; 57 graskalveren; 242 nuchtere kalveren; 90 varkens; 83 biggen; 82 paarden; 65 veulens; 451 scha pen en lammeren; 17 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en oss f 3,00-3,20, f 2,65-2,95, f 2,50- 2,60; vette kalveren f 2,50-2,70, f 2,20-2,40, f 1,80-2,00; slachtpaar- den f 2,50-2,30-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 500-400-300; nuchtere kalveren f 75-63-55; veulens f450-400-300; schapen f 100-90-80; lammeren f 75- 65-55; kalf- en melkkoeien f 1190- 990-800; vare koeien f 875-775-650; vaarzen f 870-770-570; pinken f 620- 520-400. AANBESTEDINGEN Door de architekt L. H. A. de Jonge, Havenpark 26 te Zierikzee, werd op 30 juli jl. aanbesteed het werk: „De verbouwing en uitbrei ding van het bestaande wijkgebouw van het Groene Kruis aan het Jan- newekken te Zierikzee". De uitslag der aanbesteding was als volgt: C. van Westen f 24.600; L. J. v. d. Houten f 24.500; C. van 't Veer f 24.409; C. J. Schot f 24.222; fa. M. Berrevoets en Zn. f 24.180; fa. Kloote en Zn. f 24.022; J. A. Poldermans f 24.012; fa. Gebrs. Holm f 23.800; S. P. Wijsman f 23.200; S. de Vlieger f 23.100 en fa. J. Rogeband en Zonen f21.967, allen te Zierikzee. KERKNIEUWS Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Winnipeg (Can. Ref. Church): C. de Haan, Hallum (Fr.). Chr. Ger. Kerk Beroepen te Steenwijk: D. Cop- poolse, Kornhorn. Vrij Evang. Gemeenten Aangenomen nalfr Nieuwvliet: kand. L. v. d. Molen, Lieve Vrouwe Parochie. Ger. Gemeenten Bedankt voor Middelburg: W. C. Lartiain, Grand Rapids (Michigan U.S.A.). SPORT le klasse: SVOWK I-Unitas I 4-8. 2e klasse: NO AD I-DOSKO 11-3; Burgh li-Stormvogels I 3e klasse A: Burgh Hl-Stormvo gels II 16-2; Brouwershaven II- Velocitas II afgekeurd 3e klasse B: Unitas II-NOAD II laatste n.o.; MEVO II-DSS II 0-2; Die Gouwe II-DSS II 2-2; MEVO II -DSS II uitgesteld; WIK I-Unitas II 5-0. S.D.K.B. twaalftal-P.S.V. comb. Het S.D.K.B. twaalftal, dat a.s. zaterdag 3 augustus op het terrein der s.v. „Zeemeeuwen" (Speel weide) te Haamstede zal uitkomen tegen een P.S.V.-combinatie uit Eindhoven, is als volgt samenge steld: Aanval: de dames M. P. Ket ting-Koopman (Die Gouwe) en C. v. Dongen (Zeemeeuwen) en de heren T. Simmers (M.E.V.O.) en M. Wentel (Burgh). Midden: de dames H. Dale bout (D.E.S.) en M. Roos-v. d. Weel (Burgh) en de heren A. v. d. Hoek (Unitas) en D. Braam (Zeemeeu wen). Verdediging: de dames K. Flohll (Zwaluwen) en J. Dalebout (D.E.S.) en de heren H. Geluk (Ve- locitas) en N. Schrier (Burgh). Reserves: de dames N. v. Dienst (D.S.S.) en J. v. d. Stolpe (S.V.O.W. K.) en de heren J. Dalebout (Zwa luwen) en Jac. Dorreman (Renesse). Ongetwijfeld wacht de S.D.K.B.- ploeg weer een zware wedstrijd, daar het P.S.V.-twaalftal geacht mag worden de sterkte te hebben van een tweede klasser K.N.K.B. Vorige wedstrijden hebben ech ter aangetoond dat het spel van het S.D.K.B. twaalftal tot een hoogte kan stijgen die ver boven het competitiepeil uitkomt. Als alle speelsters en spelers ook nu hun beste beentje voorzetten, kan zeker een mooie wedstrijd worden verwacht en een eervol resultaat worden bereikt. Een be zoek aan deze ontmoeting is dan ook zeker aan te bevelen. P.V. DUIVENSPORT „Gevleugelde Vrienden te Dreischor Uitslag van het concours Vil voorde op 20 juli jl. Afstand plm. 90 kilometer. Jonge duiven: J. Quist 1; L. J. Boogaard 2, 5, 11; J. C. Boogaard 3, 7, 8, 10, 12; N. A. Leemans 4, 9, 13, 14; A. J. Koster 6. Oude duiven: K. Wagemaker 1; J. v. d. Werf 2; C. J. van Dixhoorn 3; J. C. Boogaard 4; N. A. Lee mans 5. Vrijdagavond inkorven voor con cours Mons. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Neufvilles. Af stand 123 km. In concours: 131 duiven. W. v. d. Ende 1, 5, 8, 19; Gebr. Dalebout 2, 22, 33; J. Wiltenburg 3, 25; C. v. d. Hoek 4, 30; J. v. Fe- leüs-J. Hagesteijn 6, 10; J. A. ten Haaf 7; A. Bakker 9; J. Verwest 11, 18, 20; J. Kaaijsteker 12, 16; I. v. d. Wielen 13, 14, 17; W. den Boer 15; H. Koster 21; G. Kristalijn 23; M. Saman 24; A. de Graaf 26; C. Krijger 27, 28; C. M. v. Westen- brugge 29, 31, 32. Uitslag wedvlucht Dax. Afstand 957 km. In concours van de „Ge vleugelde Vrienden" 7 duiven. C. Berrevoets 1. Deze duif was de eerste van het gehele eiland, waar van 30 duiven in concours waren. Deze vogel vloog een uur vooruit, wat een grote prestatie genoemd mag worden. Van Limoges (676 km) vloog deze duif ook prijs. De heer C. Berrevoets werd 1ste hokkampioen fond. WIELRENNEN RONDE VAN STEENBERGEN Op een vrijdag gehouden bijeen komst, belegd door het Comité Criterium Steenbergen, is besloten de Ronde van Steenbergen te doen plaats vinden op 8 september a.s. Voor de ronde bestaat dit jaar zeer grote belangstelling. Bij opgravingen in het onlangs ontdekte paleis van Nesor te Mes- sini in zuid-west Griekenland zijn scherven van 2 000 drinkbekers ge vonden, die de gasten tijdens de grote banketten in de oudheid stuk gesmeten moeten hebben. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 40. „Allereerst zullen we eens een kijkje nemen op de jaar markt", zegt Aram, als hij met Agua door de slapende stad rijdt. „Ik zal dat meisje vinden, al zou ik alle krotten van Barranca moeten doorzoeken!" Korte tijd rijden ze zwijgend verder. Dof klinken de paardehoeven op de ruwe keien der straten.ergens blaft een hond, als om de nachtelijke stilte nog meer voelbaar te makenMaar plotseling klinkt vanuit een zijstraat een luide stem: „Heer Aram, Heer Aram!" Opgewonden zwaaiend met zijn korte ampjes komt Buffo, de nar, aangehold. „Sairfsonhijgt hij buiten adem, „hij is ontsnapt, die kaalkop! Ikpffik heb hem gevolgdpfffvanaf het kasteeltot een oud huis, hier vlakbij.... pfff.... Kom snel mee, Heer, voordat die spitsboef er weer tussenuit knijpt!" En niet voor niets dringt de nar op spoed aan, want op datzelfde ogenblik treedt Samson binnen in de kelder, waar Suleikah ge vangen zit. In zijn vuist klemt hij het grote mes van Metellus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6